تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری 1402
ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1402

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام کنکور ارشد 1402 و اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوص آزمون ارشد می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

تحصیلات در مقاطع عالی یکی از اهداف بسیاری از داوطلبان بوده تا بتوانند علاوه بر ارتقا سطح علمی و فرهنگی، آینده شغلی مدنظر خود را تضمین کنند. به همین سبب هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور با برگزاری آزمون های علمی نسبت به جذب و پذیرش آن ها در دانشگاه و موسسات علمی اقدام می کند. یکی از آزمون های مربوطه، آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد می باشد که علاقه مندان واجد شرایط می توانند در موعد مقرر جهت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد آزاد و سراسری به صورت اینترنتی روند نام نویسی خود را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور طی نمایند.

پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور ارشد 1401 در صورت انصراف قطعی از تحصیل تا قبل از اتمام مهلت ثبت نام آزمون 1402، مجاز به نام نویسی می باشند.

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

همان طور که اشاره شد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. لذا داوطلبان می توانند در موعد مقرر با مراجعه به این سایت نسبت به انجام نام نویسی خود اقدام کنند. البته هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نیست، اما سال گذشته فرآیند نام نویسی این آزمون در آذر ماه انجام گرفته بود. برای اطلاع از تاریخ مشخص شده مربوط به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 1402، می توانید در کانال تلگرام کارشناسی ارشد شوید.

همچنین طبق روال هرساله این مهلت برای داوطلبانی که از ثبت نام در آزمون بازمانده اند طی بازه های مختلفی مورد تمدید قرار خواهد گرفت. در ضمن افرادی که قبلا نام نویسی خود را به انجام رسانده اند نیز می توانند از مهلت مجدد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد استفاده نموده و در صورت نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور ارشد بپردازند که تاریخ های مربوطه به طور دقیق در جدول زیر بیان گشته است.

نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

متقاضیان در صورت تمایل به شرکت در این آزمون می توانند فرآیند نام نویسی و پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ارشد خود را با طی مراحل زیر از طریق سایت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به انجام برسانند. 

 • وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و بر روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • لینک فعال شده “ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • در مرحله بعد کارت اعتباری مربوطه را خریداری کنید. برای انجام این کار از صفحه ای که پیش روی شما قرار گرفته، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب کنید. 

مرحله سوم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • شما با کلیک بر روی گزینه “خرید سریال ثبت نام” دو حالت خواهید داشت که اگر به شرکت در رشته های پیام نور یا غیرانتفاعی تمایل داشته باشید، با پرداخت هزینه مراحل مربوط به آن را طی نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • اکنون اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مربوطه درج نموده و پس از تایید گزینه مربوط به مطالعه قوانین و یادداشت شماره پیگیری پرداخت، بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • در این مرحله لازم است اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده و کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • به صفحه اول بازگشته و گزینه “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

مرحله هفتم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

 • سپس سریال ثبت نام خریداری شده خود را وارد نمایید تا امکان ثبت نام برای شما فراهم شود.

مرحله هشتم ثبت نام کارشناسی ارشد 1401

با ورود به سامانه ثبت نام می بایست عکس داوطلبی خود را با ویژگی های ذکرشده در صفحه، بارگذاری نمایید. از قسمت “choose file” تصویر مورد نظر خود را انتخاب کرده و دکمه “ارسال عکس” را بفشارید تا وارد مرحله تایید شوید.

در صورتی که مراحل ثبت نام را به درستی انجام دهید، مطابق تصویر یک “شماره پرونده” و “کد پیگیری” در بالای صفحه “مشاهده اطلاعات ثبت نامی”، به چشم می خورد. از آن جا که در مراحل بعدی ورود به سامانه به این دو کد نیاز است، حتما آن را در جایی یادداشت کرده و از اطلاعات ثبت نامی خود نیز یک نسخه پرینت شده داشته باشید.

نکته: هر داوطلبی بنابر علاقه خود می تواند حداکثر در یک رشته امتحانی اصلی و یک رشته امتحانی شناور شرکت کند. متقاضیانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و پیام نور و غیرانتفاعی هستند، جهت ثبت نام ملزم به پرداخت هزینه و دریافت کارت اعتباری به صورت جداگانه می باشند.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

در وهله اول سوالی که در ذهن متقاضیان ثبت نام در کنکور ارشد ایجاد می شود این است که چه کسانی مجاز به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد هستند؟ طبق شرایط مندرج در دفترچه کنکور ارشد شرایط ثبت نام ارشد به دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی بوده که در ادامه به بیان این موارد می پردازیم.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیانی که مورد تایید قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد.
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه در گروه های سیاسی غیرقانونی

شرایط اختصاصی 

داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و حتی دانشجویانی که حداکثر تا 31 شهریور 1402 موفق به اخذ مدرک کارشناسی خود شوند، مجاز به ثبت نام در این آزمون خواهند بود. در ادامه به شرایط ویژه ثبت نام کنندگان کنکور ارشد می پردازیم.

 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند، می توانند در رشته دیگری به جز رشته قبلی خود شرکت نمایند و اگر بخواهند برای بار دوم از تسهیلات تحصیل مجدد رایگان استفاده کنند، ملزم به پرداخت شهریه کارشناسی ارشد که معادل شهریه دوره شبانه (نوبت دوم) است، خواهند بود.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد 1402 خواهند بود که قبل از موعد ثبت نام از تحصیل در دانشگاه خود انصراف دهند در غیر این صورت مجاز به ثبت نام نیستند. البته دانشجویانی که فقط قصد انتخاب رشته در دانشگاه آزاد را داشته باشند، الزامی به رعایت این شرط ندارند.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد 1401 و همچنین دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره روزانه کارشناسی ارشد سال های قبل، چنانچه تمایل به شرکت در پذیرش سال 1402 داشته باشند، لازم است تا پایان مهلت ثبت نام نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند. (البته دانشجویان دوره های غیر روزانه در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف مشکلی برای ثبت نام در این آزمون ندارند.)
 • فارغ التحصیلان رشته دبیری، گروه پزشکی و داوطلبان شاغل در سازمان های دولتی و یا وزارتخانه ها باید موافقت سازمان مربوطه را جهت ادامه تحصیل خود جلب کنند.

مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

شرکت کنندگان توجه داشته باشند که برای انجام فرآیند نام نویسی، مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد که هر ساله در راهنمای ثبت نام این آزمون ذکر می گردد، در دسترس خود قرار دهند تا بتوانند از اطلاعات مربوطه آن استفاده کنند.

 1. یک قطعه عکس پرسنلی
 2. کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری ثبت نام
 4. اصل مدرک مقطع کارشناسی

دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

در دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد که به طور معمول همزمان با آغاز روند نام نویسی منتشر می شود، جزئیات مربوط به نحوه ثبت نام، مراحل آزمون، مدارک، نحوه پذیرش دانشجو، ظرفیت دانشگاه های پذیرنده و جدول رشته ها و مواد امتحانی هریک از گروه های آزمایشی درج می گردد.

این دفترچه را می توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و همچنین لینک موجود در جدول زیر دریافت کنید. البته با توجه به عدم انتشار این دفترچه برای سال 1402 تا این لحظه، فایل پی  دی اف سال 1401 برای آشنایی بیشتر در جدول زیر قرار داده شده است.

دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 1402 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

هنوز زمان دقیق ثبت نام این آزمون مشخص نیست، اما به محض انتشار جزئیات از طریق مقاله فوق بروز رسانی خواهد شد.

2- نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد 1402 به چه صورت انجام می شود؟

فرآیند ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org اجرا خواهد شد.

3- علاقه مندان به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1402 می بایست دارای چه شرایطی باشند؟

این دسته از شرایط در دو بخش عمومی و تخصصی در نظر گرفته می شود که موارد آن به طور کامل در مقاله فوق بیان شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۳۲ نظر

 1. با سلام
  من در تایم مشخص شده برای ثبت نام کنکور ارشد موفق به ثبت نام نشدم
  از طریق سایت سازمان سنجشو مرکز تلفن اقدام کردم ولی متاسفانه جواب قطعی به من ندادند من ۱ ماهه مشغول مطالعه هستم و استرس اینو دارم که نتونم ثبت نام کنم
  به نظر شما به مطالعه ادامه بدم و قرار هست مجداا تمدید بشه مهلت ثبت نام ؟
  ممنون میشم جواب را برای بنده ایمیل کنید

  • با سلام، شما میتوانید از بخش سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش، درخواست خود را در خصوص ثبت نام کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱، ثبت نمائید لازم به ذکر است که اطلاعیه ای در خصوص تمدید مهلت نام نویسی منتشر نشده است.

 2. سلام وقت بخیر. من جز استعداد های درخشان هستم و بدون کنکور میتونم ارشد شرکت کنم حالا میخوام بدونم اگر برای ارشد بدون آزمون ثبت نام کنم و بعد انصراف دهم میتوانم برای کنکور ارشد سال بعد ثبت نام کنم؟

  • با سلام و احترام، متاسفانه در ارتباط با کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) سال ۱۴۰۰، اطلاعیه ای منتشر نشده است.

 3. سلام آیا از ۲۰ تا ۳۰ بهمن هم امکان ویرایش وجود داره؟
  آخه من وقتی وارد میشم با اخطار تعداد ویرایش تکمیل شده است مواجه میشم. باید چکار کنم؟

  • با سلام و درود، در صورت تکمیل تعداد مجاز دفعات ویرایش، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 4. سلام آیا باز هم مهلت برای ثبت نام میدن

 5. سلام وقت بخیر
  بنده موفق به ثبت نام نشدم آیا دوباره تمدید میشه
  راهی هست ؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تمدید زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد منتشر نشده است؛ می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سنجش اقدام نمایید.

 6. سلام. اگ کسی مدرک کارشناسی رو از دانشگاه پیام نور یا غیر انتفاعی گرفته باشه، میتونه در ازمون ارشد ک توسط سنجش برگزار میشه، ثبتنام کنه؟

 7. من تازه خبر دار شدم ک باید ثبت نام میکردیم واسه ارشد
  ایا باز هم وقت میدن واسه ثبت نام

  • با سلام، با توجه به اطلاعیه منتشر شده در سایت سازمان سنجش، آخرین مهلت ثبت نام تا روز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۸ بوده است؛ اما سامانه ثبت نام در حال حاضر باز می باشد، در صورت تمایل می توانید اقدام به ثبت نام کنید.

 8. با سلام آیا بعد از ۳-۶بهمن که مهلت ویرایش هستش بازم بازه زمانی برای ویرایش یا ثبت نام در نظر گرفته میشه؟

 9. با سلام آیا بغیر از ۳-۶بهمن که مهلت ویرایش هستش بازم امکان داره مهلتی برای ویرایش بدن یانه؟

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان سنجش، تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۸ مهلت ثبت نام وجود دارد.

 10. سلام وقت به خیر
  منظور از انصراف دانشجویان ارشد تا زمان ثبت نام، زمان ثبت نام برای کنکور هست یا ثبت نام پذیرفته شدگان در شهریور ۱۴۰۱؟

  • با سلام، منظور از انصراف دانشجویان ارشد، تا آخرین روز ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ می باشد.

 11. سلام بنده شش واحدم میمونه برای ترم مهر سال بعد اگر در کنکور ارشد قبول بشم آیا راهی هست که برم یا نه ؟؟

 12. سلام وقت بخیر دوباره تمدید نمیشه ثبت نام؟

  • با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه ی منتشر شده، زمان مجدد ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد از تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۳ الی ۱۴۰۰/۱۱/۰۶ می باشد.

 13. سید بیژن افسردیر

  سلام خسته نباشید.ببخشید اگه میشه راهنماییم کنید من پارسال کنکور ارشد مکانیک دادم از سهمیه ایثارگری بابام که شش ماه بود و رزمنده بود استفاده کردم ولی دانشگاه ازاد و پردیس خودگردان قبول شدم اما نرفتم هیچکدوم از دانشگاه هارو ثبت نام کنم گفتم امسال دوباره کنکور بدم شاید روزانه قبول شدم خواستم بدونم مجدد میتونم از سهمیه ایثارگری که یه کد دوازده رقمی هست استفاده کنم؟؟

 14. سلام خسته نباشید.ببخشید اگه میشه راهنماییم کنید من پارسال کنکور ارشد مکانیک دادم از سهمیه ایثارگری بابام که شش ماه بود استفاده کردم ولی دانشگاه ازاد و پردیس خودگردان قبول شدم اما نرفتم هیچکدوم از دتنشگاه هارو ثبت نام کنم گفتم امسال دوباره کنکور بدم شاید روزانه قبول شدم خواستم بدونم مجدد میتونم از سهمیه ایثارگری که یه کد دوازده رقمی هست استفاده کنم؟؟

 15. سلام / وقت بخیر
  من لیسانس نرم افزار از دانشگاه ازاد دارم (کارشناسی ناپیوسته) برای فوق میشه به دانشگاه های برتر کشور مثل شریف یا امیر کبیر برم

  • با سلام و درود، با توجه به وضعیت خود در کارنامه اولیه، محدودیتی جهت انتخاب رشته دانشگاه های مورد نظر نخواهید داشت.

 16. سلام

  اینجانب میخواستم ارشد مدیریت مالی رو ثبت نام کنم ولی فقط مدیریت رو بالا میاره چجوری میتونم مدیریت مالی رو انتخاب کنم؟

 17. سلام خسته نباشید ببخشید موقع ثبت نام میشه هم علوم تربیتی برای رشته اول و روانشناسی برای رشته دوم انتخاب کرد؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد