چهارشنبه , ۱۲ آذر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

نام نویسی کنکور ارشد 1400
ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام کنکور ارشد 1400 و اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوص آزمون ارشد می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

متقاضیانی که مقطع کارشناسی خود را به پایان رسانده اند و حداکثر تا 30 بهمن 99 و 31 شهریور 1400، موفق به اخذ مدرک کارشناسی خود می شوند می توانند در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد 1400 ثبت نام نمایند. با توجه به این که از چند سال کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد با هم ادغام شده است، بنابراین داوطلبانی که برای کنکور کارشناسی ارشد سراسری ثبت نام می کنند به عنوان داوطلب کنکور دانشگاه آزاد نیز محسوب می شوند.

داوطلبان باید از طریق سایت ثبت نام کنکور ارشد اقدام به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و ثبت نام کارشناسی ارشد آزاد کنند. اطلاع از شرایط ثبت نام ارشد می تواند تا حد زیادی به ثبت نام درست داوطلبان کمک کند، شرایط ثبت نام این آزمون در دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ذکر شده است.

در مقطع کارشناسی ارشد، آزمون دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری ادغام شده و تنها یک آزمون برای ورود به این مقطع تحصیلی برگزار می شود.

زمان و نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی از 16 لغایت 23 آذر ماه 99 انجام می گیرد، بنابراین داوطلبان می بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه و دفترچه ثبت نام ارشد آزاد را دریافت نمایند و سپس فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

هر داوطلبی بنا بر علاقه خود می تواند حداکثر در یک رشته امتحانی اصلی و یک رشته امتحانی شناور ثبت نام کند. لازم به ذکر است که متقاضیانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و پیام نور و غیر انتفاعی هستند جهت ثبت نام ملزم به پرداخت هزینه و دریافت کارت اعتباری به صورت جداگانه می باشند.

علاوه بر مهلت مذکور، معمولا فرصت دیگری برای علاقه مندان به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود که به موجب آن، داوطلبانی که از ثبت نام در این آزمون بازمانده اند، می توانند فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند.

توجه کنید در صورتی که  هزینه ثبت نام ارشد پرداخت نشود، نام نویسی داوطلب انجام نخواهد شد. چنان چه داوطلب قصد شرکت در یک رشته کارشناسی ارشد 99 را در داشت می بایست، مبلغ 45 هزار و 600 تومان را پرداخت کند و اگر تمایل به شرکت در آزمون دو رشته کارشناسی ارشد (یکی اصلی و دیگری شناور) را داشت، باید هزینه ای معادل 91 هزار و 200 تومان را می پرداخت. بدیهی است که هزینه ثبت نام و گزینش در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی نیز باید به صورت جداگانه پرداخت گردد که معادل 13 هزار و 800 تومان بوده است. در صورت ایجاد تغییر در هزینه های ثبت نامی، مقاله بروز رسانی خواهد شد.

همچنین داوطلبانی که فرآیند نام نویسی خود را در بازه زمانی ذکر شده انجام می دهند، می توانند به صورت همزمان و در صورت نیاز، اطلاعات ثبت شده را نیز اصلاح نموده و به ویرایش اطلاعات ثبت نام کارشناسی ارشد خود بپردازند.

شما می توانید با عضویت در  کانال تلگرام کارشناسی ارشد در جریان تمام جزئیات و اخبار مرتبط با این آزمون قرار بگیرید.

مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

در مرحله اول داوطلب باید دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری، که هر ساله توسط سازمان سنجش کشور منتشر می شود را مطالعه نموده تا در جریان تمام جزئیات مرتبط با آن قرار بگیرد.

 • وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و بر روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام ارشد

 • لینک فعال شده “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400” را همانند تصویر انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام ارشد

 • در مرحله بعد کارت اعتباری مربوطه را خریداری کنید. برای انجام این کار از صفحه ای که پیش روی شما قرار گرفته، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب کنید. خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه آن فقط به صورت اینترنتی بوده و شما موظف هستید شماره سریال 12 رقمی آن را دریافت کنید.

مرحله سوم ثبت نام ارشد

 • شما با کلیک بر روی گزینه “خرید سریال ثبت نام” همانند تصویر سه حالت خواهید داشت که اگر تمایل به دریافت پیامک از سوی سازمان سنجش را داشته باشید با پرداخت هزینه، گزینه مربوط به آن را فعال کنید.

مرحله چهارم ثبت نام ارشد

 • در صورت انتخاب هر یک از گزینه ها صفحه ای مطابق تصویر زیر نمایان می شود که بسته به انتخاب شما، مبلغ آن متفاوت خواهد بود. اطلاعات خواسته شده را وارد کرده و بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

مرحله اول خرید سریال کارت

 • در این مرحله اطلاعات وارده نمایش داده می شوند تا در صورت تایید، به سامانه پرداخت الکترونیکی منتقل شوید. همان گونه که در تصویر نشان داده شده است باید تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری را یادداشت نموده ام” را فعال کرده و دکمه “ادامه روند پرداخت” را بفشارید.مرحله دوم خرید سریال کارت

 

 • با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود، بر روی دکمه “پرداخت” کلیک کنید تا مبلغ مورد نظر پرداخت شود.

مرحله سوم خرید سریال کارت

 • گزینه سبز رنگ “تکمیل فرآیند پرداخت” را انتخاب نمایید تا فرآیند پرداخت و خرید سریال کارت اعتباری کامل شود.

مرحله چهارم خرید سریال کارت

 • در این قسمت، صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که حاوی اطلاعات پرداختی شما و یک شماره سریال می باشد و همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید در قسمت پایین صفحه وجود دارد. برای تکمیل فرآیند ثبت نام این سریال لازم است، بنابراین آن را یادداشت کرده و ترجیحا یک نسخه پرینت شده از آن را تهیه نمایید.

مرحله پنجم خرید سریال کارت

نکته: در مرحله آخر اگر علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی هستید، باید گزینه علاقه مندی به دانشگاه های مذکور را فعال کنید.

 • در گام بعد باید مجددا وارد صفحه اصلی سایت سازمان سنجش شده، منوی سمت راست بر روی گزینه کارشناسی ارشد کلیک نمایند و از صفحه مقابل “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام ارشد

 • هم اکنون کد سریال ثبت نام خود را وارد نمایید تا امکان ثبت نام برای شما فراهم شود.

مرحله ششم ثبت نام ارشد

 • با ورود به سامانه ثبت نام ، صفحه ای مطابق زیر برای شما نمایان می شود که می بایست عکس داوطلبی خود را با ویژگی های ذکرشده در صفحه، بارگذاری نمایید. از قسمت “choose file” تصویر مورد نظر خود را انتخاب کرده و دکمه “ارسال عکس” را بفشارید تا وارد مرحله تایید شوید.

مرحله هفتم ثبت نام ارشد

 • در این قسمت تصویر بارگذاری شده را مشاهده خواهید کرد که در صورت تایید، باید بر روی دکمه “تایید و ادامه گام بعدی ثبت نام” موجود در پایین صفحه کلیک کنید.

مرحله هشتم ثبت نام ارشد

 • در این مرحله وارد صفحه درج اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام می شوید که به صورت فایل پی دی اف در ادامه آورده شده است.
اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1400
دانلود فایل اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1400

(جهت دانلود، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود فایل مجموعه های امتحانی آزمون ورودی کارشناسی ارشد 1400(جهت دانلود، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)
 • در صورتی که مراحل ثبت نام را به درستی انجام دهید، مطابق تصویر یک “شماره پرونده” و “کد پیگیری” در بالای صفحه “مشاهده اطلاعات ثبت نامی”، به چشم می خورد. از آن جا که در مراحل بعدی ورود به سامانه به این دو کد نیاز است، حتما آن را در جایی یادداشت کرده و از اطلاعات ثبت نامی خود نیز یک نسخه پرینت شده داشته باشید.

مرحله نهم ثبت نام ارشد

مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

شرکت کنندگان عزیز توجه داشته باشند که برای انجام فرآیند نام نویسی، نیاز به در دسترس بودن مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به صورت زیر است تا از اطلاعات موجود در آن ها استفاده نمایید، اما تنها اسکن عکس در سامانه ثبت نام، الزامی می باشد.

 1. یک قطعه عکس پرسنلی
 2. کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری ثبت نام
 4. اصل مدرک مقطع کارشناسی

شرایط و ضوابط شرکت در کنکور کارشناسی ارشد

احتمالا اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد می شود این است که چه کسانی مجاز به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد هستند؟ طبق شرایط مندرج در دفترچه کنکور ارشد شرایط ثبت نام ارشد به دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم می شود که در ادامه به شرایط ثبت نام متقاضیان می پردازیم.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیانی که مورد تایید قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد.
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه در گروه های سیاسی غیرقانونی

شرایط اختصاصی 

 • تمام کسانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و حتی دانشجویانی که حداکثر تا 31 شهریور 1400 موفق به اخذ مدرک کارشناسی خود شوند، مجاز به ثبت نام در این آزمون خواهند بود. در ادامه به شرایط ثبت نام متقاضیان دارای شرایط خاص می پردازیم.
 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند، می توانند در رشته دیگری به جز رشته قبلی خود شرکت نمایند و اگر بخواهند برای بار دوم از تسهیلات تحصیل مجدد رایگان استفاده کنند، ملزم به پرداخت شهریه کارشناسی ارشد که معادل شهریه دوره شبانه (نوبت دوم) است، خواهند بود.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد 1400 خواهند بود که قبل از موعد ثبت نام از تحصیل در دانشگاه خود انصراف دهند در غیر این صورت مجاز به ثبت نام نیستند. البته دانشجویانی که فقط قصد انتخاب رشته در دانشگاه آزاد را داشته باشند، الزامی به رعایت این شرط ندارند.
 • داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد 99 دوره روزانه پذیرفته شده اند (حتی در تکمیل ظرفیت) مجاز به ثبت نام در این آزمون نیستند. البته دانشجویان دوره های غیر روزانه در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف مشکلی برای ثبت نام در این آزمون ندارند.
 • فارغ التحصیلان رشته دبیری، گروه پزشکی و داوطلبان شاغل در سازمان های دولتی و یا وزارتخانه ها باید موافقت سازمان مربوطه را جهت ادامه تحصیل خود جلب کنند.

از سه سال گذشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری ادغام و به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود. با توجه به ادغام این دو آزمون، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد نیز به صورت مشترک در آذر ماه انجام می پذیرد. ممکن است بسیاری از داوطلبان حین ثبت نام اطلاعات خود را غلط وارد نموده باشند و این سوال برایشان مطرح شود که چگونه می توانند اطلاعات خود را تصحیح کنند، برای دریافت پاسخ سوال خود مقاله ویرایش ثبت نام ارشد را مطالعه کنید. برای اطلاع از انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

زمان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 از تاریخ 16 الی 23 آذر ماه 99 قابل انجام می باشد.

2- نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد به چه صورت قابل انجام است؟

فرآیند ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org، اجرا خواهد شد.

3- آیا در کنکور کارشناسی ارشد، تنها در یک رشته می توان شرکت کرد؟

خیر. داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد می توانند دو عنوان رشته (یکی از میان رشته های اصلی و دیگری از بین رشته های شناور) را در زمان ثبت نام انتخاب نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۹ نظر

 1. Avatar

  سلام.من کارشناسی مددکاری اجتماعی دارم میخام ارشد روانشناسی بالینی بخونم سوالم اینکه ثبت نام ازمون سراسری چ تاریخی میباشد? واینکه من درازمون وزارت علوم شرکت کنم یا ک سراسری بهتره یا کلا تفاوتی ندارند.موچکرم.

  • ایران مشاوره

   با سلام، زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد (وزارت علوم) سال ۱۴۰۰، از ۹۹/۰۹/۱۶ الی ۹۹/۰۹/۲۳ می باشد.

 2. Avatar

  سلام وقت بخیر، اگه کسی ترم ۷ کارشناسی باشه و کنکور ارشد شرکت کنه و قبول شه میتونه ثبت نام کنه یا باید حتما مقطع کارشناسی رو تموم کرده باشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که تا ۱۴۰۰/۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید مجاز به شرکت در کنکور ارشد خواهید بود.

 3. Avatar

  سلام.
  من در مدت ثبت نام کنکور ارشد موفق به ثبت نام نشدم.
  میخواستم بپرسم که آیا مثل پارسال ، امسال هم در بهمن ماه تمدید میشه یا نه؟
  اگه میشه تاریخ دقیقش رو دارین؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، ثبت نام کنکور ارشد سال ۱۴۰۰ از تاریخ ۱۶ تا ۲۳ آذر بوده و آزمون در روزهای ۶ و ۷ خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

 4. Avatar

  سلام ببخشید یه سوال داشتم من دی ماه سال ۱۴۰۰ فارغ الاتحصیل میشم و میخوام ارشد ۱۴۰۰ کنکور بدم اما شنیدم که نمیشه ایا واقعیت داره باید چیکار کنم که شرکت کنم و بشم ورودی بهمن

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که کد رشته های نیمسال دوم را انتخاب نمایید، مجاز به ثبت نام در دانشگاه می باشید.

 5. Avatar

  سلام
  با توجه به اینکه اعلام کرده اند بعضی از دانشگاه ها برای سال جدید از ورودی بهمن دانشجو میپذیرند ایا امکان انتخاب رشته و، ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های سراسری برای کسانی که در ترم مهر ۹۹ فارغ التحصیل میشوند نیز وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری را دارید، می بایست در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمایید و پس از کسب رتبه و تراز لازم به تحصیل در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر بپردازید، لذا باید تا زمان مقرر (۱۳۹۹/۰۶/۳۱) فارغ التحصیل شده باشید.

 6. Avatar

  سلام. من اطلاعاتم رو برای خرید سریال ثبتنام وارد میکنم ولی متاسفانه به صفخه بعدی برای پرداخت منتقل نمیشم. روش دیگری واسه ثبتنام هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   در حال حاضر سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد، مشکلی از بابت انجام فرایند نام نویسی ندارد، لذا می توانید نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایید و در ضمن برای جلوگیری از بروز هرگونه خطا با کامپیوتر و یا لپ تاپ وارد شوید و از گوشی تلفن همراه خود استفاده نکنید.

 7. Avatar

  سلام ببخشید در رابطه با حوزه امتحانی کنکور کارشناسی ارشد من میتونم حوزه امتحانی رو یک استان دگه انتخاب کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   بله؛ حوزه امتحانی را با توجه به شرایط خود می توانید در استان و شهری که تمایل به شرکت در آزمون دارید مشخص نمایید.

 8. Avatar

  سلام امروز ۲۳ اردیبهشت و روز ثبت نام ارشده ، ولی سایت سنجش گزینه ثبت نام و حذف کرده ؟ دلیلش چیه؟
  چطور باید ثبت نام کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. مهلت ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد در سایت سازمان سنجش از امروز (۱۳۹۹/۲/۲۳) آغاز می شود و تا پایان روز (۱۳۹۹/۲/۲۷) ادامه خواهد داشت.

 9. Avatar

  درود
  ضمن عرض تشکر و سپاسگزاری برای مطالب جامع و کاملی که گذاشتین؛ باتوجه به شیوع ویروس کرونا که باعث لغو و تعویق آزمون کارشناسی ارشد۹۹ شد، خاستم لطف کنید تاریخ برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد۹۹ [حقوق خصوصی] رو بفرمایید و اینکه در چه ماهی هست؟؟
  ارسال: اردیبهشت نود و نه ___از شیراز
  یک دنیا سپاس.

  • ایران مشاوره

   با سلام. مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش در مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ آزمون سراسری کارشناسی ارشد در تاریخ ۱۳۹۹/۳/۲۲ پنج شنبه و ۱۳۹۹/۳/۲۳ جمعه برگزار خواهد شد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد