خانه کارشناسی ارشد سهمیه های کنکور ارشد کارشناسی 1401

سهمیه های کنکور ارشد کارشناسی 1401

سهمیه های کنکور ارشد 1401
سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1401

دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به پایان رسانده اند و قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالا را دارند، می توانند با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد اولین قدم را در راستای رسیدن به هدف خود بردارند. این آزمون هرساله داوطلبان بسیار زیادی دارد و همین امر موجب تنگ تر شدن عرصه رقابت برای شرکت کنندگان می شود.

در این میان، متقاضیانی که بنا به قوانین موجود از سهمیه ها و امتیازاتی برخوردار هستند، شانس بالاتری برای پذیرش در رشته محل مورد علاقه خود دارند. بنابراین مهم است که مشمولین استفاده از این سهمیه ها، در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، با کسب اطلاعات کامل در این خصوص، اقدامات لازم در جهت بهره مندی از امتیازات مربوطه را به انجام رسانند.

سهمیه های تعلق گرفته به آزمون کارشناسی ارشد تاثیر بسزایی در کسب رتبه بهتر و بالا بردن شانس قبولی دارد.

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1401

اگر دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1401 را به دقت مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که سهمیه های مختلفی برای آزمون کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است و بهره مندی از هر یک از این سهمیه ها، مستلزم احراز شرایط خاص خود می باشد. جهت آشنایی شما عزیزان با سهمیه های موثر در آزمون ارشد، به معرفی آن ها در ادامه مقاله می پردازیم.

سهمیه تعلق گرفته به رزمندگان

رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور 59 تا تاریخ 31 شهریور 67 به مدت 6 ماه متوالی یا متناوب در جبهه های جنگ و مناطق عملیاتی حضور داشته اند، با تکمیل فرم مربوط به سهمیه رزمندگان می توانند نسبت به استفاده از این سهمیه و دریافت کد رهگیری 12 رقمی مربوطه اقدام نمایند. لازم به ذکر است که این فرم باید به تایید بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشـاورزی برسد.

چند نکته در خصوص سهمیه رزمندگان

 • رزمندگانی که نوع سهمیه آن ها در کارت ورود به جلسه کنکور ارشد 1401 درج نشده است، می بایست با مراجعه به سازمان بسیج مستضعفین واحدهای تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مشکل خود را حل نمایند.
 • کد پیگیری 12 رقمی برای ثبت نام هر آزمون متفاوت می باشد و داوطلبان باید برای ثبت نام در هر آزمون با مراجعه به ارگان ذیربط، کد پیگیری جدید دریافت کنند.
 • نیروهای بسیج فعال و بسیج عادی مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.

سهمیه تعلق گرفته به ایثارگران

آن دسته از داوطلبانی که شامل یکی از بندهای زیر باشند، مشمول استفاده از سهمیه ایثارگران هستند.

سهمیه 25 درصد

 • جانبازان 25 درصدو بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر
 •  آزادگان و همسر و فرزندان آن ها

سهمیه 5 درصد

 • جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها 
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه 

این دسته از متقاضیان باید با مراجعه به مراکز مربوطه، کد پیگیری 12 رقمی سهمیه خود را دریافت نموده و در زمان تکمیل فرم ثبت نام در سایت سازمان سنجش آموزش کشور آن را در بند مشخص شده درج کنند.

تذکرات مهم

 • شرط استفاده از سهمیه ایثارگران، کسب 70 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته می باشد.
 • متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان می بایست 80 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد هر یک از کد رشته ها را کسب نموده باشند.
 • دانشجویانی که یک بار با استفاده از سهمیه رزمندگان یا ایثارگران در یکی از رشته های دوره روزانه یا غیر روزانه کارشناسی ارشد سال 1400 پذیرفته شده اند، حتی در صورت انصراف حق استفاده مجدد از سهمیه خود برای همان مقطع را ندارند.

تسهیلات کنکور کارشناسی ارشد 1401

علاوه بر سهمیه هایی که در بخش قبل معرفی شدند، تسهیلاتی نیز برای داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. این تسهیلات به دو دسته “تسهیلات برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی” و “امتیاز حافظان کل قرآن مجید” تقسیم شده و متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط مندرج در ادامه مقاله، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

 تسهیلات برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

دانشجویانی که دارای یکی از شرایط زیر باشند، در صورت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و کسب 90 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در هر کد رشته محل، توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند. لازم به ذکر است که این سازمان حداکثر 10 درصد ظرفیت در هر کد رشته محل را به این دسته از داوطلبان اختصاص می دهد. متقاضیان دارای سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد می بایست دارای ویژگی های زیر باشند.

 • دانش آموختگان رتبه اول دوره های کارشناسی پیوسته که در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود طی هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.
 • دانش آموخته های رتبه اول دوره های کارشناسی ناپیوسته که در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود طی چهار نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل گشته اند. (با مشارکت حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه)
 • داوطلبانی که رتبه اول تا سوم جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی را در دوره کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) کسب نموده باشند.
 • شرکت کنندگانی که موفق به کسب رتبه های 1 تا 15 مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی شده باشند.
 • دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان نیز می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

توجه داشته باشید دانشجوانی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های پردیس خودگردان، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و آزاد دریافت کرده اند، مجاز به استفاده از سهمیه مذکور نیستند.

 امتیاز حافظان کل قرآن مجید

به منظور ارائه مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید، شرایط زیر در نظر گرفته شده است تا داوطلبانی که حافظ قرآن هستند، بتوانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در رشته های مجموعه علوم قرآن و حدیث، مدرک کارشناسی ارشد دریافت نمایند.

 • داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم می باشند، پس از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و کسب نمره لازم، توسط سازمان سنجش به مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور معرفی خواهند شد.
 • متقاضیان دارای مدرک رسمی کارشناسی علوم قرآنی که دارای مدرک تخصصی حفظ هستند، پس از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و اعلام نتایج، لازم است نسبت به ارسال مدرک تخصصی حفظ و مدرک کارشناسی رسمی علوم قرآنی به سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.
 • حافظانی که در سال های گذشته با استفاده از این تسهیلات موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شده اند حق استفاده مجدد از این سهمیه برای تحصیل در این مقطع را ندارند.
 • افرادی که در سال گذشته ( 1400و قبل از آن) به کمک این سهمیه موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث شده اند، لازم است گواهی معدل کارشناسی خود را با مراجعه به معاونت فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور دریافت نموده و به درج معدل کارشناسی صحیح در تقاضانامه اینترنتی آزمون ارشد ناپیوسته سال 1401 بپردازند.

سوالات متداول

1- داوطلبانی که یک بار از سهمیه حافظان کل قرآن مجید خود استفاده کرده اند، می توانند بار دیگر از این سهمیه بهره بگیرند؟

خیر؛ حافظانی که در سال های گذشته با استفاده از این تسهیلات موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شده اند حق استفاده مجدد از این سهمیه برای تحصیل در این مقطع را ندارند.

2- چه سهمیه ها و امتیازاتی برای متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد سراسری در نظر گرفته شده است؟

سهمیه رزمندگان، ایثارگران 5 و 25 درصد، تسهیلات برگزیدگان علمی دوره کارشناسی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و امتیاز حافظان کل قرآن مجید

3- در چه صورتی می توان از سهمیه ایثارگران جهت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سراسری استفاده کرد؟

شرط استفاده از سهمیه ایثارگران، کسب 70 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ نظر

 1. اگر یکبار از سهمیه ۵ درصد ایثار گری برای کنور کارشناسی روزانه استفاده کنیم برای کارشناسی ارشد هم میتوان استفاده کرد؟

  • با سلام، بله، شما در هر مقطع، یک بار می توانید از سهمیه خود برای قبولی در دوره های روزانه استفاده کنید.

 2. سلام خوبین می خاستم بدونم در کنکور کاردانی به کارشناسی سهمیه مناطق ۳ هم محاسبه میشه ممنون میشم پاسخ بدید

 3. سلام.روزبخیر.من در ارشد روانشناسی بالینی با سهمیه ۵ درصد و معدل ۱۹.۴۰ رتبه ۳۰ اوردم با تراز ۶۷۴۰ امکان قبولی برام در بالینی در دانشگاه تهران بهشتی یا علامه وجود داره؟ممنون میشم پاسخ بدید

 4. سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم تو کنکور اسکیس که مرحله دوم کنکور معماری هست ، سهمیه اعمال میشه؟

 5. سلام . می خواستم بدونم با رتبه ۴۲ بالینی سهمیه ۵ درصدی ایثارگری می تونم روزانه قبول بشم. لطفا جواب بدین.

 6. سلام. من رتبه ۹کنکور تربیت بدنی شدم.سهمیه ۵درصدی داشتم.بدون سهمیه رتبم ۶۰ بوده الان این رتبه ۹ در مقایسه با بچه های ایثارگرانه؟ ینی رتبه۹ تو ایثارگران؟
  چون اخرین رتبه مجاز در دوره روزانه رو که دیدم مال من خورده ۳۷۴ تو کارنامه دوستم ۱۷۰۰نفره.
  بعدالان گرایشی که من میخوام فقط ۹نفر تو دانشگاه تهران میخواد.با توجه به سهمیه ۵درصدی و توضیحات دفترچه ۲۵درصداز ظرفیت اون ۹ نفر اول ب سهمیه۲۵درصدی و بعد ۸نفر اول سهمیه ۵درصدی جلوی منن؟

 7. اسماعیل ابراهیم زاده

  سلام. من هنگام ثبت نام، هیچ تاییدیه ای از جهاد کشاورزی نگرفتم. ولی شرایط داشتم و استفاده کردم و الان توی رتبه ام هم اعمال شده. بالان انتخاب رشته کنم یعنی؟

 8. سلام. خسته نباشید.
  سوالی داشتم در رابطه با سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در کنکور ارشد ۹۷. این سهمیه امسال اضافه شده.
  پدر من ۳۷ ماه جبهه دارند و می خواستم بدونم این سهمیه در رتبه و میزان قبولی چه تاثیری خواهد داشت ؟
  و آیا این سهمیه در کاهش شهریه دانشگاه های دولتی شبانه و آزاد تاثیری دارد؟
  ممنون میشم که جواب من رو بدید.

  • با سلام . شما با استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگری میتوانید در کنکورتون استفاده کنید و حتی درصدی هم از شهریه دانشگاهی شما کاسته میشود.

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد