تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1401

نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1401

روش برنامه ریزی هفتگی و ماهانه کنکور 1401
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1401

برنامه ریزی از ملزومات زندگی هر انسان می باشد و افراد، برای سازمان دهی اعمال روزانه یا امور کاری و تحصیلی خود نیاز به یک نقشه راه یا همان برنامه ریزی دارند. یکی از مهم ترین اهداف برنامه ریزی، نظم بخشی به امور مهم جهت دست یابی به موفقیت است

کنکور سراسری، یکی از مهم ترین مراحل زندگی بسیاری از افراد است و موفقیت در آن، مستلزم پایه ریزی یک برنامه قوی و اصولی می باشد. همه داوطلبان کنکور به خوبی اهمیت برنامه ریزی را درک می کنند و می دانند که برای رسیدن به اهداف خود، می بایست توان مدیریت زمان، تمرکز، انگیزه و تلاش خود را به شایسته ترین نحو ممکن داشته باشند. برنامه ریزی صحیح، علاوه بر بالا بردن بازده مطالعه، موجب آرامش روحی و روانی داوطلب نیز می شود و تاثیر به سزایی در کاهش هرج و مرج ذهنی و بی دقتی دارد. برنامه ریزی کنکور را می توان به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کرد که در این مقاله قصد داریم به توضیح نحوه برنامه ریزی کنکور به صورت کوتاه مدت (هفتگی و ماهانه) بپردازیم. اگر شما نیز به دنبال کسب بهترین رتبه قبولی کنکور هستید، پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

راز موفقیت در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی منعطف، کارآمد و اجرای دقیق آن به همراه تلاش و پشتکار فراوان است.

اصول و ویژگی های برنامه ریزی کنکور 1401

کاملا واضح است که هر ساله، رقابت داوطلبان ورود به دانشگاه در کنکور سراسری، بیشتر و بیشتر می شود که همین مساله منجر به بالا رفتن سطح دلهره و نگرانی شرکت کنندگان گشته است. راه حل مقابله با این تنش را می توان در لزوم درس خواندن با برنامه جستجو کرد. اولین قدم برای برنامه ریزی درسی موفق، تعیین هدف و تناسب برنامه با هدف مورد نظر می باشد. در صورت رعایت این موضوع، با عملی نمودن برنامه خود، گام به گام به هدفتان نزدیک تر می گردید تا در نهایت به پیروزی برسید. به علاوه لازم به ذکر است که در حین برنامه ریزی درسی می بایست به نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، منحصر به فرد بودن برنامه، انعطاف پذیری، قابل ارزیابی بودن، توجه به ساعات استراحت و… نیز توجه کرد.

در کل، یکی از مواردی که در برنامه ریزی کنکور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توجه به این موضوع می باشد که بهتر است، کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن به این معناست که کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالبی که در گذشته از نظرتان حائز اهمیت نبوده و سرسری از آن ها عبور می کردید را با دقت بیشتری مطالعه نمایید. توجه به جزئیات در عین اهمیت به کلیات مطالب درسی را فراموش نکنید و به نحوی مطالعه کنید که محتویات درسی در ذهنتان تثبیت شود تا برای یادآوری آن در دوران جمع بندی نیاز به صرف وقت زیادی نداشته باشید.

توجه داشته باشید که مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن، آن ها را به خاطر بسپارید. در ادامه به توضیح مهم ترین نکات پیرامون نحوه و چگونگی مطالعه کنکوری می پردازیم.

حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آن ها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد. از تکنیک حاشیه نویسی معمولا برای مطالعه دروس حفظی مانند ادبیات، عربی، دین و زندگی، زبان انگلیسی، زیست شناسی و مفاهیم شیمی استفاده می شود. بهتر است پس از مطالعه کامل محتویات درسی و انجام تست زنی به حاشیه نویسی بپردازید. مهم ترین هدف از انجام این کار، صرفه جویی در زمان است.

اما حاشیه نویسی به چه صورت انجام می شود؟ برای انجام این کار، می بایست پس از مطالعه کامل یک مبحث و تسلط بر آن، مهم ترین نکات موجود در هر صفحه از کتاب درسی را در حاشیه آن یادداشت نمایید تا در زمان مطالعه مجدد یا در ایام جمع بندی و مرور، برخی نکات را با تاکید بیشتری به یاد آورید. حاشیه نویسی باید مختصر و مفید باشد و با نظم و ترتیب خاصی نوشته شود تا با جملات کتاب تداخل پیدا نکند. استفاده از جدول های دستی، نمودار و سایر مواردی که به تفهیم بهتر نکات کنکور کمک می کند نیز در انجام حاشیه نویسی می تواند مفید باشد.

خلاصه نویسی

در انجام خلاصه نویسی می بایست، پس از مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی، مهم ترین نکات کلیدی و کاربردی مبحث مورد نظر را در جایی یادداشت نمود. کلمات کلیدی، کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلماتی هستند که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. یکی از اهداف مهم انجام این کار، آماده سازی محتویات مروری برای جمع بندی در ماه های پایانی منتهی به کنکور می باشد. این روش یکی از متداول ترین، سریع ترین و کارآمد ترین شیوه های مطالعه کنکور می باشد که راندمان بالایی هم دارد. در انجام این کار، نیازی به یادداشت برداری از سیر تا پیاز کتاب درسی نیست! سعی کنید تا از خلاصه نویسی نکات کم اهمیت بپرهیزید تا در حین مرور یادداشت ها، وقت زیادی از شما گرفته نشود.

مثال ها، مطالب فرعی، توضیحات اضافی، محتویات بیشتر بخوانیم یا مطالعه بیشتر و… جایی در خلاصه نویسی شما نخواهد داشت. ذکر این نکته حائز اهمیت است که کلیدی ترین بخش هر پاراگراف از کتاب درسی، معمولا یک تا دو خط اول آن است و بقیه پاراگراف را می توان توضیحی برای یکی دو جمله اول معرفی کرد. خلاصه نویسی خود را به گونه ای تنظیم نمایید، که با مطالعه آن بتوانید تمامی مطلب را به یاد آورید و بر آن تسلط کافی داشته باشید.

تست زنی

استفاده از روش های تست زنی کنکور می تواند تاثیر به سزایی در موفقیت داوطلبان شرکت در کنکور سراسری داشته باشد. نحوه طراحی سوالات کنکور به صورت چهار گزینه ای یا تستی می باشد. در نتیجه مطالعه توضیحی (مشابه نحوه مطالعه دانش آموزان برای امتحانات نهایی مدارس)، کاربرد چندانی جهت شرکت در آزمون سراسری نخواهد داشت. کتاب های کمک آموزشی زیادی در بازار به چشم می خورد که استفاده از آن می تواند به شما جهت تقویت مهارت تست زنی کمک کند. 

در برنامه مطالعاتی روزانه، هفتگی و ماهانه خود، ساعات زیادی را به تست زنی اختصاص دهید. این مساله تاثیر مثبتی بر افزایش تسلط و تمرکز شما بر مطالب آموزشی دارد. سوالات تستی، نکات مفهومی و ترکیبی بسیار زیادی در بطن خود دارد که می توان با حل نمودن سوال و حتی مراجعه به پاسخنامه تشریحی آن، نکات مهم و ارزشمندی را جهت یادگیری هر چه بهتر محتویات درسی به دست آورد. مراجعه به تست های هر مبحث درسی، حداکثر تا 24 ساعت پس از مطالعه آن بخش، یکی از مهم ترین توصیه های مشاوران کنکور در این زمینه است.

آزمون های آزمایشی

در برنامه ریزی خود، حتی الامکان بخشی را به شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری اختصاص دهید. این آزمون ها، نوعی شبیه ساز کنکور به شمار می آیند که شرکت در آن می تواند اندوخته های ذهنی داوطلب و همچنین میزان آمادگی روانی او را برای حضور در جلسه پر تنش کنکور سراسری 1401 محک بزند. موسسات زیادی هستند که این آزمون ها را به صورت هفتگی و ماهانه برگزار می کنند و با تفسیر عملکرد شرکت کنندگان، نقاط قوت و ضعف آن ها را به صورت کارنامه منتشر می کنند. از جمله این موارد می توان به آزمون های آزمایشی سنجش اشاره نمود.

مکان مطالعه

مکانی که برای مطالعه انتخاب می کنید، باید چند ویژگی مهم را دارا باشد. آرامش، دمای مناسب، نور کافی، جریان هوای معتدل، دارا بودن میز و صندلی راحت برای مطالعه و… از جمله این موارد است. تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید. می توان این گونه اظهار داشت که در رابطه با انتخاب بهترین مکان مطالعه، همه چیز به خود داوطلب بستگی دارد!

قابل ارزیابی بودن

برنامه ریزی باید علاوه بر قابل اجرا بودن، قابل ارزیابی نیز باشد. به گونه ای که میزان پیشرفت و یا افت مطالعه را نشان دهد. این ویژگی می تواند شما را در شناخت نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند تا در برنامه ریزی های بعدی نقاط ضعف خود را برطرف کنید. سعی کنید تا در پایان هر مطالعه درسی، تست زنی، شرکت در آزمون های پیشرفت تحصیلی و آماده سازی کنکور و… ارزیابی جامعی از عملکرد خود داشته باشید و به میزان موفقیتتان در پشت سر گذاشتن آن مرحله نمره دهید. نمرات پایین مستلزم تقویت و بهبود هستند و منظور از کسب نمره بالا نیز، تسلط کامل و بی چون و چرا بر مطالب نیست. یک ارزیابی اصولی، بدون دخالت احساسات و نظرات شخصی انجام می شود و زمانی می توان به مفید بودن آن پی برد که با اجرایی کردن آن، تغییراتی مثبت در مسیر رو به جلو داوطلب ایجاد گردد.

اختصاصی بودن برای هر فرد

از آن جا که سطح هوش و ویژگی های ذهنی هر فرد با دیگری متفاوت است، برنامه ریزی او نیز می بایست منحصر به فرد باشد و متناسب با ویژگی های فردی داوطلب تنظیم گردد. بنابراین تصور نکنید که اگر دوست یا هم کلاسی شما، 10 ساعت در روز مطالعه می کند، شما نیز باید همان قدر مطالعه کنید. پیروی از یک برنامه روتین و از پیش تعیین شده که به صورت یک نسخه آماده برای تمامی داوطلبان شرکت در آزمون سراسری پیچیده شده است، نمی تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماید. تلاش کنید تا در وهله اول، شناخت کاملی از خود و توانایی هایتان به دست آورید و سپس بر اساس ظرفیت، استعداد، علاقه و اهداف خود برنامه ای منظم و قانون مند بچینید و آن را مو به مو اجرا نمایید. 

در صورت تمایل جهت دریافت یک برنامه ریزی متناسب با ویژگی های خود می توانید با مشاوران در بخش مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.

انعطاف پذیری

 همان طور که می دانید، ممکن است در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای برایمان رخ دهد. بنابراین باید در محتوای برنامه ریزی خود، ساعاتی را تحت عنوان زمان جبرانی برای درس هایی اختصاص دهیم که در طول هفته نتوانسته ایم به مطالعه آن ها بپردازیم. برنامه ای که در بطن خود، زمان جبرانی کافی نداشته باشد، نه تنها باعث عقب ماندن فرد از مطالعه بر اساس برنامه درسی می گردد، بلکه فشار روانی بالایی نیز به او وارد می سازد. این فرد دائما به دنبال جبران درس هایی عقب افتاده خود می باشد و نمی تواند بر محتویات آموزشی تازه تمرکز کند. در نتیجه می توان با پی بردن به لزوم اهمیت به انعطاف پذیری برنامه درسی، نسبت به طرح ریزی یک نمونه ایده آل از برنامه ریزی اقدام نمود.

تغذیه، تفریح و استراحت

افرادی که تمام زندگی خود را وقف درس خواندن بدون استراحت نموده اند، به توفیقی نخواهند رسید. چنین کسانی پس از یک دوره نه چندان طولانی مطالعه سنگین و بدون وقفه، توانایی، شادابی و انگیزه خود را برای درس خواندن از دست خواهند داد و با همان سرعت که در روزهای ابتدایی به مطالعه مشغول بوده اند، از قافله داوطلبان شرکت در کنکور سراسری باز خواهند ماند!

برنامه ریزی صحیح و اصولی، ترکیبی قابل قبول از ساعات مطالعاتی و ساعات استراحت است. پرداختن به این موارد باعث تقویت روحیه داوطلب و ترزیق هیجان و شادی به او می گردد. چنین افرادی انگیزه و شوق بیشتری برای مطالعه دارند و دائما از خستگی ناشی از درس خواندن زیاد شکایت نمی کنند.

جمع بندی و مرور

اهمیت دوران جمع بندی کنکور بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست. همان طور که می دانید، بودجه بندی کنکور نسبتا سنگین و زیاد است و داوطلبان پس از مدتی درس خواندن ممکن است به این نتیجه برسند که تسلط لازم بر مطالبی که ماه ها پیش مطالعه نموده اند را ندارند. همین یک جمله می تواند دلیل قانع کننده ای برای لزوم اختصاص برنامه ای منظم و دقیق جهت جمع بندی و مرور کنکور باشد. این برنامه معمولا در یکی دو ماه منتهی به آزمون سراسری اجرا می شود و متقاضیان در آن به مطالعه سریع و مرور یادداشت ها، خلاصه ها، حاشیه نویسی ها و یا مراجعه به کتاب های جمع بندی کنکور انتشارات مختلف می پردازند.

برای آگاهی از نکات و محتویات تکمیلی در این زمینه می توانید به مطلب چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم مراجعه نمایید.

برنامه ریزی در تابستان 

 

اگر از رتبه های برتر کنکور سال های گذشته، در رابطه با عوامل موفقیتشان بپرسید حتما یکی از نکات مشترکی که تمامی رتبه های برتر به آن اشاره می کنند، مطالعه در تابستان و از دست ندادن 3 ماه طلایی تابستان خواهد بود. از آن جایی که درس های سال دوازدهم نیز به نسبت سنگین است و زمان محدودی هم برای مطالعه و جمع بندی دروس کنکور وجود دارد، مطالعه مفید و موثر در 3 ماه تابستان می تواند سکوی پرتاب داوطلب به سمت موفقیت در کنکور سراسری باشد. مطالعه کنکور در تابستان را می توان به منزله ربودن گوی سبقت از رقبا دانست. افرادی که در این زمان، اقدام به پیش خوانی دروس دوازدهم و مرور مطالب درسی پایه یازدهم می کنند، در قیاس با کسانی که تابستان را به استراحت و تفریح مطلق گذرانده اند، ذهنی آماده تر و انگیزه ای والاتر دارند. در نتیجه می توان اظهار داشت که نقش تابستان در پیشرفت تحصیلی و آماده سازی داوطلبان شرکت در کنکور بسیار پر رنگ خواهد بود.

پیشنهاد برخی مشاوران در رابطه با استفاده بهینه از سه ماه تابستان، بر مبنای مطالعه دروس پایه دهم است و برخی دیگر توصیه می کنند که داوطلبان در این مدت نسبت به مرور محتویات درسی پایه یازدهم اقدام نمایند. عده ای دیگر نیز سنگ بنای توصیه را بر پیش خوانی دروس دوازدهم می گذارند اما در عمل چه کار باید کرد؟ آیا باید به مرور مطالب درسی فراموش شده پرداخت؟ یا اینکه خود را برای یادگیری هر چه بهتر مباحث آموزشی پیش رو آماده نمود؟

پیشنهاد ما به شما، مطالعه هم زمان و موازی تمامی این موارد در کنار هم است. به این معنا که نه تنها از جمع بندی دروس دهم و یازدهم غافل نشوید، بلکه ساعاتی از روز را نیز برای آموختن محتویات درسی پایه دوازدهم اختصاص دهید. تمامی این موارد در کنار هم می تواند تاثیر شگرفی در آماده سازی شما برای شرکت در آزمون سراسری داشته باشد. مطالعه دروس پایه، از این رو توصیه می شود که هنوز زمان زیادی از پشت سر گذاشتن آن نگذشته است و مطالب درسی آن هنوز رنگ و بوی تازه دارد! در نتیجه نیازی به صرف زمان زیادی برای یادآوری این محتویات نخواهد بود. پیش خوانی دوازدهم هم به دانش آموزان در داشتن زمینه ذهنی جهت تثبیت مطالب کمک می کند.

روش صحیح برنامه ریزی هفتگی کنکور 1401

نحوه اصولی برنامه ریزی هفتگی کنکور 1401
روش صحیح برنامه ریزی هفتگی کنکور 1401

لازم است در ابتدا و قبل از شروع برنامه ریزی، مطالبی را که قرار است در طول هفته مطالعه کنید، مشخص نمایید. در مرحله بعدی با توجه به این که روزانه چند ساعت می توانید درس بخوانید، مجموع ساعت های مطالعاتی در یک هفته را مشخص کنید. زمان مطالعه هفتگی را واقع بینانه انتخاب نمایید زیرا اگر مثلا قبلا روزانه 3 ساعت مطالعه می کردید و هنگام برنامه ریزی برای 8 ساعت مطالعه برنامه ریزی کنید، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. در نتیجه باید به تدریج زمان مطالعه را بالا ببرید.

در مرحله دوم، مدت زمان اختصاصی مطالعه هر درس در طول هفته را مشخص نمایید. توجه داشته باشید که این زمان را باید بر اساس اهمیت و ضریب هر درس مشخص کنید، یعنی اگر در طول روز 5 ساعت درس می خوانید (35 ساعت در هفته)، می بایست این زمان را بر اساس میزان ضریب و اهمیت دروس، بین آن ها تقسیم نمایید. به عنوان مثال، اگر شما داوطلب رشته علوم تجربی هستید و قرار است 35 ساعت در هفته مطالعه داشته باشید (روزانه 5 ساعت)، 10 تا 11 ساعت را به درس زیست شناسی، 3 تا 4 ساعت را به درس ریاضی، 4 تا 5 ساعت را به درس فیزیک، 4 تا 5 ساعت را به درس شیمی، حدودا 4 ساعت را به درس ادبیات، 2 تا 3 ساعت را به درس عربی، 2 تا 3 ساعت را به زبان انگلیسی و حدودا 3 ساعت را به درس دین و زندگی اختصاص دهید.

در گام بعدی دروسی که قرار است در هر روز خوانده شود را مشخص کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که تمام روز را به مطالعه یک درس اختصاص ندهید بلکه در طول روز، 3 تا 4 درس مختلف را مطالعه کنید. نکته مهم دیگر این است که اگر قرار است در روز 4 درس را مطالعه نمایید، هر 4 تا را از میان دروس اختصاصی انتخاب ننمایید. بلکه دو درس اختصاصی و 2 درس عمومی مطالعه کنید و ساعاتی هم به تفریح و استراحت بپردازید.

در پایان هفته نیز روزی را برای جبران مطالعه دروسی که به هر دلیلی نتوانسته اید، آن را در طول هفته بخوانید، اختصاص دهید. مثلا می توانید پایان هفته را برای انجام این کار انتخاب کنید. فراموش نکنید که در برنامه ریزی درسی خود، زمانی را نیز برای مرور و جمع بندی در نظر بگیرید. مرور یکی از مهم ترین قسمت های مطالعه شماست و بخش اعظم یادگیری، فراگیری و یادآوری مباحث، به مرور آن مربوط می شود. مرور می تواند روزانه یا هفتگی باشد و این موضوع بستگی به نوع برنامه ریزی و قابلیت های فردی شما دارد.

نمونه جدول برنامه ریزی هفتگی کنکور تجربی 1401

در این قسمت، یک نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی را برای داوطلبان این گروه آزمایشی قرار داده ایم. توجه داشته باشید که طبق جدول زیر، بیشترین زمان را بایستی به مطالعه دروس تخصصی رشته خود اختصاص دهید و در برنامه ریزی خود به دلیل شباهت دروس ریاضی با فیزیک و درس زبان انگلیسی با عربی، این درس ها را در یک روز نگنجانید. اگر این نکات را در برنامه ریزی خود رعایت کنید، مطمئنا انجام این برنامه، موفقیت آمیز و ثمر بخش خواهد بود.

برنامه هفتگی
شنبه
 زیست پایه یازدهم
(فصل اول / گفتار1)
3 ساعت
فیزیک پایه یازدهم
(مبحث بار الکتریکی)
2 ساعت
دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس اول)
1 ساعت و 30 دقیقه
زبان انگلیسی پایه یازدهم (گرامردرس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه
10 تست زبان و 10 تست زیست شناسی
یکشنبه
شیمی پایه یازدهم
(تا ابتدای رفتار عنصرها و شعاع اتم)
2 ساعت
ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 1)
2 ساعت
عربی پایه یازدهم (لغات و قواعد درس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه
فارسی پایه یازدهم (درس 1)
1 ساعت و 30 دقیقه
دوشنبه
زیست پایه یازدهم
(فصل اول / گفتار2)
3 ساعت
فیزیک پایه یازدهم
(قانون کولن)
2 ساعت
دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس 2 و 3)
2 ساعت
زبان انگلیسی پایه یازدهم
(لغات درس 1)
1 ساعت
10 تست ریاضی و 10 تست عربی
سه شنبه
شیمی پایه یازدهم
(رفتار عنصرها و شعاع اتم)
2 ساعت
ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 2)
2 ساعت
زبان انگلیسی پایه یازدهم
(گرامر درس 2)
1 ساعت
فارسی پایه یازدهم (درس 2)
1 ساعت
10 تست شیمی، 10 تست فیزیک و 10 تست دینی
چهارشنبه
زیست پایه یازدهم
(فصل دوم / گفتار1)
2 ساعت
فیزیک پایه یازدهم
(مبحث میدان الکتریکی)
2/5 ساعت
دین و زندگی پایه یازدهم
(بخش اول / درس 4)
1 ساعت
عربی پایه یازدهم (لغات و قواعد درس 2)
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست ادبیات و 10 تست ریاضی
پنج شنبه
شیمی پایه یازدهم
(عنصرهای دسته d)
2 ساعت
ریاضی پایه یازدهم
(هندسه تحلیلی / درس 3)
2/5 ساعت
زبان انگلیسی پایه یازدهم (لغات درس 2)
2 ساعت
فارسی پایه یازدهم
(درس 3)
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست فیزیک و 10 تست دینی
جمعه
مرور نکات یادداشت شده در طی هفته 10 تست زیست، 10 تست ریاضی، 5 تست ادبیات و 5 تست زبان انگلیسی

جدول فوق صرفا به عنوان یک راهنمای برنامه ریزی هفتگی و به عنوان مثال درج شده است. هر دانش آموز می بایست با توجه به توانایی ها و شرایط خود و همچنین با مشورت یک فرد آگاه اقدام به برنامه ریزی نماید و با در نظر گرفتن این موارد دروس پایه دهم را نیز در برنامه خود بگنجاند.

روش صحیح برنامه ریزی ماهانه کنکور 1401

برای انجام برنامه ریزی ماهانه کنکور 1401 نیز می بایست طبق همان نکاتی که در برنامه ریزی هفتگی به آن اشاره کردیم، عمل نمایید. یعنی مدت زمان مطالعه ماهانه خود را حساب کرده و به تدریج، ساعات درس خواندن روزانه و در نهایت ماهانه خود را افزایش دهید. نکته مهم در برنامه ریزی ماهانه، مشخص نمودن مباحثی می باشد که قصد مطالعه آن را در طول یک ماه دارید. سپس می بایست تمامی این مباحث را در برنامه هفتگی خود مختلف تقسیم کنید تا در نهایت بتوانید در بازه زمانی یک ماهه، آن مبحث را مطالعه و جمع بندی نمایید. شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری به صورت ماهانه یا دو هفته یک بار نیز به داوطلبان شرکت در این آزمون توصیه می گردد. با نام نویسی در این آزمون ها می توانید از میزان تسلط خود بر روی مطالبی که در بازه زمانی ویژه ای مطالعه کردید، آگاهی پیدا کنید و برای جلسه حضوری کنکور سراسری، آمادگی لازم را کسب نمایید.

نمونه جدول برنامه ریزی ماهانه کنکور 1401

در ابتدا لازم است تا یک برنامه ریزی ماهانه را برای خود بچینید و بر روی یک جدول، مشخص کنید که طی یک ماه آینده قرار است چه دروسی را مورد مطالعه قرار دهید. پس از چینش این جدول، می بایست یک برنامه هفتگی هم در کنار آن بنویسید. در واقع برای اجرایی کردن برنامه ماهانه خود بایستی 4 برنامه هفتگی آماده کنید تا به اهدافی که در برنامه ماهانه مشخص شده است، دست پیدا کنید. لازم به ذکر که در برنامه ماهانه جدول زیر، صرفا دروس پایه یازدهم در نظر گرفته شده است و آن را به عنوان نمونه ای برای توضیح روش پیشنهادی خود آورده ایم.

برنامه مطالعاتی ماهانه
زیست پایه یازدهم تنظیم عصبی – حواس – دستگاه حرکتی – تنظیم شیمیایی – ایمنی
ریاضی پایه یازدهم هندسه تحلیلی و جبر – هندسه – تابع
شیمی پایه یازدهم فصل اول
فیزیک پایه یازدهم فصل 1 (الکتریسیته ساکن) – فصل 2 (جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم)
زبان انگلیسی پایه یازدهم درس 1 تا 3
ادبیات فارسی پایه یازدهم درس 1 تا 12
دین و زندگی پایه یازدهم درس 1 تا 10
عربی پایه یازدهم درس 1 تا 7

برای طرح ریزی یک برنامه ریزی درسی دقیق و حساب شده، توجه به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در کنار ویژگی ها و قابلیت های فردی، بسیار حائز اهمیت است. در این میان، استفاده از مشاوره تحصیلی کنکور که توسط مشاوران آموزشی، معلمان، موسسات مختلف و… ارائه می گردد نیز می تواند در نوع خود کارساز واقع گردد. در ضمن، تجربه ثابت کرده است که بهره گیری از منابع کنکور مانند کتاب های کمک آموزشی، بهترین دی وی دی های کنکور و همچنین شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری نیز در جایگاه خود می تواند به داوطلبان در کسب بهترین رتبه قبولی کنکور کمک نماید.

بودجه بندی کنکور

سوالات متداول

1- چگونه برای مطالعه درس های خود برنامه ریزی کنیم؟

بهترین شیوه برای برنامه ریزی این است که ابتدا به صورت ماهانه و سپس به صورت هفتگی و روزانه برنامه خود را تنظیم نمایید.

2- برای کنکور، روزانه چند ساعت درس بخوانیم؟

میزان ساعات مطالعه با توجه به شرایط و ویژگی های هر شخص متفاوت است اما این زمان به طور میانگین 8 ساعت در نظر گرفته می شود.

3- روزانه چند درس را در برنامه ریزی خود بگنجانیم؟

بهتر است که در یک روز درس های متنوعی را مطالعه کنید تا از درس خواندن خسته نشوید. معمولا 4 درس در یک روز توسط مشاوران پیشنهاد می گردد که بهتر است شامل دو درس عمومی و دو درس اختصاصی باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶۷ نظر

 1. سلام خسته نباشید من کارشناسیم امسال تموم شده میخوام بدونم آیا میتونم امسال دوباره کنکور بدم و خدمت اجباری مانع کارم در امسال نیس

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، داوطلبان آقا در صورت نداشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم، مجاز به تحصیل مجدد در یک مقطع نمی باشند.

 2. سلام خسته نباشید من رشتم انسانیه و داوطلب کنکور ۱۴۰۱ هستم میخواستم بدونم من میتونم از کتابایی که برای کنکور۹۹ بودند استفاده کنم یا باید جدید تهیه کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که محتوای کتاب براساس دروس نظام جدید باشد، محدودیتی جهت استفاده برای شما وجود ندارد.

 3. سلام
  من امسال کنکور دارم تا الان هیچ چیز خاصی نخوندم ب نظرتون اگه الان شروع کنم ب خوندن دانشگاه فرهنگیان قبول میشم ؟! امیدی هست ؟

  • با سلام و درود، مطالعه دقیق، اجرای برنامه ریزی ها و استفاده از منابع مناسب در این زمان می تواند در موفقیت شما نقش بسزایی داشته باشد.

 4. سلام .من از دانشگاه دولتی فارق التحصیل شدم (باکنکور تجربی) آیا میتونم در سال۱۴۰۱ دوباره کنکور تجربی بدم؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی در صورت داشتن کارت پایان خدمت سرابزی محدودیتی جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری برای شما وجود ندارد.

 5. با سلام و خسته نباشید. خیلی منمون در مورد سوال قبلی . خب من پیش دانشگاهی رو بگیرم امسال میتونم کنکور سال ۱۴۰۱ و شرکت کنم . در ضمن اصلا میتونم الان برم واحد های پیش و پاس کنم . اگه من الان کتاب های نظام جدید و بخونم و پیش دانشگاهی رو پاس کنم بعد میتونم کنکور نظام جدید و شرکت کنم من ک نظام قدیمم میتونم کنکور نظام جدید و شرکت کنم . خیلی ممنونم . این سوال ها رو ک ارتون میپرسم سوال برای چندین نفراشنا پیش اونده . ممنون میشم جواب بدین

  • با سلام و وقت بخیر، شما با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ خواهید بود. لازم به ذکر است برای ادامه تحصیل، به اموزش و پرورش منطقه سکونت خود مراجعه نموده و با دریافت ادرس مدارس بزرگسال، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

 6. سلام خسته نباشید. من دیپلم نظام قدیم و دارم . و میخوام کنکور بدم سال ۱۴۰۱ ولی پیش دانشگاهی و پاس نکردم چند واحدش مونده الان من میخوام از پایه شروع کنم و نظام جدید و بخونم کتاباش و . من میتونم شرکت کنم یا نه . یا حتما باید پیش و پاس کنم در ضمن میتونم کنکور نظام جدیدو شروع کنم

  • با سلام، خیر مجاز به ثبت نام نمی باشید زیرا داشتن مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم، پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام جدید از شرایط ثبت نام می باشد.

 7. سلام من انسانی هستم می تونم در کنار کنکور انسانی کنکور تجربی هم شرکت کنم؟بعد ی سوال داشتم من نمی دونم چرا وقت کم می اورم برای درس خواندن در طول روز مثلا با خودم امروز فلان درس رو بخونم ومی بینم شب شده اما هنوز هم رو نتوانستم اجرایی کنم و این موکول می شود به فردا باید چی کار کنم در کنار دوازدهم پایه رو سریع ببندم؟!

 8. سلام ببخشید میخواستم بدونم برای ۱۴۰۱ میشه همزمان در کنکور هنر هم شرکت کنم چون من رشته ام انسانیه؟!!!!

 9. سلام
  من دوازدهم فنی هستم میخواستم بدونم میتونم کنکور انسانی شرکت کنم.
  ممنونم

 10. سلام…
  من فارغ التحصیل رشته تجربی هستم میخوام برای سال ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدهم.
  برای برنامه ریزی حتما باید دو پایه رو باهم جلو برد مثلا دهم با دوازدهم و سپس یازدهم با دوازدهم.
  یا نه میشه اول یک پایه رو به طور کامل بست سپس پایه بعد رو شروع کرد.؟!!
  خیلی ممنون میشم اگه پاسخ بدید چون خیلی برام مهمه…تشکر^

  • با سلام و درود، جهت مطالعه برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، می بایست ابتدا هر یک از پایه ها را جداگانه و دقیق مطالعه نمایید، سپس دروسی مثل زیست شناسی و… را به صورت ترکیبی پیش ببرید

 11. وقت بخیر من دیپلم کامپیوترم رو سال ۹۲ گرفتم و پیش انسانی رو سال ۹۶،میتونم توی کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟

 12. سلام و خسته نباشید .من دیپلم تجربی نظام قدیم رو دارم و میخوام کنکور انسانی ۱۴۰۰نظام جدید شرکت کنم میشه؟و باید چیکار کنم؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم (نظام قدیم، نظام جدید) و مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی) ، می توانید در گروه آزمایشی مورد نظر خود ثبت نام نمایید.

 13. سلام وقت بخیر من ۱۴۰۰ کنکور ریاضی دارم اگه الان شروع کنم برا سه رقمی دیر شده؟؟؟

  • با سلام. با برنامه ریزی دقیق و جامع ودارا بودن جدیت و پشتکار می توانید به هدف خود دست یابید. برای رسیدن به موفقیت هیچ زمانی دیر نیست.

 14. سلام من میخام انسانی۱۴۰۰ بخونم سال۹۹ تجربی دادم ولی میخام دانشگاه فرهنگیان ارومیه قبول بشم(ظرفیت پذیرش زیاد) آیا میتونم تا کنکور۱۴۰۰ کتابارو بخونم؟کدوم آزمون آزمایشی خوبه؟

  • با سلام. پیشنهاد میکنم هرچه سریعتر با امید و پشتکار شروع کرده و با برنامه ریزی جامع و کامل پیش بروید.
   فرصت باقیست همه چیز به میزان تلاش شما بستگی دارد.

 15. سلام
  من داوطلب کنکور انسانی ۱۴۰۰ هستم
  ولی به صورت جدی شروع نکردم اگه از همین الان شروع کنم میتوانم به رقبا برسم یا نه؟

  • با سلام. شما با داشتن جدیت و پشتکار می توانید شروع به مطالعه نموده و با برنامه ریزی دقیق و تخصصی به نتیجه ی دلخواه دست یابید.

 16. سلام من از فردا میخوام برای کنکور نظام جدید انسانی بخونم و دانشجو هستم و آشناییتی با کنکور نظام جدید و مطالب مهم ندارم
  میشه راهنمایی کنید که چه دروسی مهم هستند؟

  • با سلام، با توجه به زمان باقی مانده تا برگزاری آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، شما با توجه به رشته هایی که قصد ادامه تحصیل در آن ها را دارید، می بایست برای مطالعه دروسی که دارای ضریب بالایی هستند مانند (ادبیات فارسی ، زبان عربی و …) زمان بیشتری در نظر بگیرید. استفاده از کتاب های کمک آموزشی و شرکت در آزمون های آزمایشی مختلف نیز در کسب رتبه لازم موثر است. یکی از رموز موفقیت در آزمون سراسری مرور فراوان مباحث می باشد.

 17. سلام ببخشید اگه امسال امتحانات عقب بیفتده ما سه ماه تابستون میشه دو ماه اون موقع چیکار کنیم ؟ باید موقع از موقع امتحانات شروع کنیم؟ به خاطر کرونا می گم. کنکور۱۴۰۰ هستم

  • سلام ، با توجه به نامشخص بودن زمان بازگشایی مدارس و برگزاری امتحانات در سال ۱۳۹۹ ، شما می توانید از زمان تعطیلی مدارس بهترین استفاده را داشته باشید ، و علاوه بر مطالعه دروس پایه یازدهم ، به مرور و خلاصه نویسی دروس پایه دهم نیز بپردازید ، دارابودن یک برنامه ریزی مناسب جهت مطالعه دروس و استفاده از منابع کمک آموزشی ، به شما در مطالعه صحیح دروس کمک شایانی خواهد کرد .

 18. باسلام من الان دانشجوی ورودی ۹۷ هستم و ترم ۲.این ترم تموم شه میخوام انصراف بدم و کنکور ۹۹ شرکت کنم.میخواسم بدونم اگه فقط نظام جدید باشه میتونم کنکور نظام جدیدو بدم ؟چون دیپلمم مال نظام قدیمه.مرسی.

  • با سلام
   بله چنانچه کنکور سراسری سال ۹۹ طبق منابع نظام جدید برگزار شود می بایست با دارا بودن دیپلم نظام قدیم نیز منابع نظام جدید را برای شرکت در آزمون مطالعه نمایید.

 19. سلام خسته نباشید..من رشتم ریاضیه و واس کنکور ک دارم میخونم..همش از خودم ناامید میشم .به خاطر وضعیت مالی ام نرفتم توی ازمونا شرکت کنم و درکل فقط درسای دوازدهم خودمو خوندم..
  میخوام فقط مهندسی صنایع اصفهانو بیارم..ولی خوب اصلا نمیدونم در چ وضعیتی ام و باید چ رتبه ایی رو بیارم.اگ میشه کمکم کنید*-*

 20. سلام.من دانشجوی روزانه مقطع کارشناسی رشته عمران هستم و میخواستم کاردانی بگیرم و بعد برای زبان شرکت کنم آیا میتونم از عمران به زبان برای کاردانی به کارشناسی شرکت کنم و به نظرتون کاردانی به کارشناسی زبان شرکت کنم یا کنکور سراسری؟؟؟

  • با سلام
   جهت ثبت نام در مقطع کاردانی به کارشناسی در رشته زبان صرفا میتوانید در دانشگاه آزاد ثبت نام داشته باشید، در دوره های سراسری فقط ویژه ی فرهنگیان پذیرش صورت میگیرد، پیشنهاد میگردد جهت تحصیل این رشته از مقطع کاردانی شروع نمایید.

 21. امیر محمد نامداری

  سلام خسته نباشید .من حدود یک هفته هست که شروع به درس خوندم کردم ولی یه برنامه خوب برای منظم کردن درسام ندارم از شما میخوام که کمکم کنید .من رشتم تجربیه و میخوام رشته پرستاری بخونم .البته من به دلیل وضعیت مالی ضعیف نمیتونم برنامه تهیه کنم از شما میخوام به من کمک کنید .من واقعا به برنامه احتیاج دارم

  • با سلام
   جهت تهیه ی برنامه مناسب شرایط و وضعیت شما باید مورد بررسی قرار گیرد ، پیشنهاد میگردد توسط مشاور راهنمایی لازم صورت گیرد.

 22. سلام
  لطفا به من جواب بدید خواهش میکنم
  من به دلیل مشکل مالی نمیتونم کتاب تست بخرم آیا میشه تعداد مرور رو بالا برد و تست نزد؟
  اصلا امیدی هست من بتونم ادامه تحصیل بدم
  رشتمم تجربیه

  • با سلام
   یکی از موارد لازم برای قبولی در کنکور سراسری تکنیک تست زنی میباشد و در حد توان شما باید سعی نمایید که چندین کتاب مرتبط با تست های جامع را خریداری نمایید و بعد از آن با نحوه ی تست زنی در کنکور سراسری آشنا شوید .

  • باسلام من محمدرضا هستم و دانش اموز سال دوازدهمم ومعدل سال دهمم ۱۹.۲۰ومعدل سال یازدهمم۱۹.۴۵ ومتولد سال۸۰ هستم چگونه میتونم در رشته تربیت معلمی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم باتشکر لطفا کامل توضیح دهید

 23. سلام خسته نباشید من دانش آموز دوازدهمی هستم راستش الان یکماه هست که گذشته و من هرروز دارم سرد تر میشم نسبت به خوندنم نیاز دارم که یکی همراهیم کنه نمیدونم چطور باید این مشکلو حل کنم

 24. سلام من فارغ التحصیل سالهای قبل نظام قدیم هستم امسال قصد شرکت در کنکور دارم با توجه به دو سری بودن سوالات من اجبارا باید سوالات نظام قدیم رو جواب بدن یا میتونم انتخاب کنم و سوالات نظام جدید رو پاسخ بدم

  • با سلام.
   با توجه به دیپلم شما نوع سوالات مشخص خواهد شد. یعنی در صورتی که دیپلم شما نظام قدیم باشد، شما به دفترچه سوالات نظام قدیم پاسخ خواهید داد.

 25. سلام در رابطه نحوه مرور ماهیانه سوال داشتم و هزینه برنامه ریزی

 26. سلام ببخشید من سال پیش رو بنا به مشکلاتی ک داشتم مدرسه نرفتم والان در دی ماه امتحانات پیش و باید بدم.الان تو این ۱ماه باقی مونده تابستون من کتابای پیش و تموم کنم بهتره یا دروس پایه(سال دوم و سوم )و جمع بندی کنم؟!میخام ک به کنکور۹۸برسم و نتیجه خوبی بگیرم.لطفا کمکم کنین

 27. سلام من یه برنامه خوب و مطمن برای کنکور ۹۸ میخواستم من پشت کنکورم و وقتم زیاده ممنون

 28. لیلا شاه قاسمی

  سلام خسته نباشید. من ارشد زیست شناسی گرایش فیزیولوژی خوندم فقط پایان نامه ام مونده که خرداد۹۸ دفاع میکنم سر ۲راهی موندم که دکترامو تو زیر شاخه های رشته خودم بخونم یا کنکور سراسری ۹۸ رو بدم .میشه کمکم کنید اگه ممکنه بهم ایمیل بزنید ممنون میشم

 29. سلام ببخشیدمن کنکور۹۲دادم رفتم دانسگاه فرهنگیان پارسال فارغ التحصیل شدم و امسال سرکاربودم ولی میخام امسال کنکور یدم میخاستم ببینم کنکور نظام قدیم امسال هست؟سال۹۸و۹۹هردو سال هست؟

  • سلام شما در صورت تمام کردن دوره ی تعهد خود میتوانید در کنکور شرکت کنید و به احتمال بالا کنکور ۹۸ دارای دو سری سوال (نظام قدیم و نظام جدید) باشد و در مورد سال های آینده نمیتوان نظر قطعی داد.

 30. با سلام
  من امسال دوازدهم هستم و میخوام در کنکور منحصرا زبان شرکت کنم و برای کسب رتبه تک رقمی هدفگزاری کردم متاسفانه در تبریز به جز رشته های اصلی و نامی برای رشته های دیگه برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی پیدا نکردم خوشحال میشم اگه به من در این مورد کمک کنید.راستش نمی دونم مشاوره از راه دور تا چه حد می تونه کارساز باشه

 31. ببخشید این شماره مشاوره ها ک گذاشتید رایگان پاسخ می دن یا باید هزینه ای پرداخت کنیم؟

 32. سلام خسته نباشین
  من الان دارم برای کنکور ۹۸ می خونم میخواستم ببینم برای جمع بندی دروس دهم و یازدهم به ترتیب فصل ها پیش برم ( مثلا در زیست اگر فصل ۱ دهم رو تموم کردم فصل ۱ یازدهم رو هم تموم کنم )) یا ابتدا کتابای دهم رو کلا تموم کنم بعد برم سراغ یازدهم ؟
  ممنوم میشم زود جواب بدین

  • سلام پیشنهاد میکنیم یا به صورت مقطعی دروس رو بخونید و یا به صورت مبحثی. برای مثال در روش مقطعی ابتدا دروس سال دهم را بخوانید و بعد دروس در یازدهم. و در روش مبحثی میتوانید ابتدا یک مبحث را به صورت کامل بخوانید و بعد به سراغ مبحث بعدی بروید مثلا ابتدا مبحث لگاریتم و بعد مبحث مشتق را مطالعه کنید

 33. سلام من برای کنکور ۹۸دارم میخونم و امسال سال دوازدهم میرم و میخام بدونم ابتدا دروس سال یازدهم رو باید تموم کنم یا دهم؟؟

  • با سلام شما با استفاده از یک برنامه مدون ابتدا باید درسهای مربوط به دهم بعد درس های سال یازدهم را مطالعه کنید

 34. من بعد از سالها میخواهم کنکور بدهم. البته سال گذشته کتابهای کمک آموزشی خریدم که برای یک کنکوریه سال ۹۵ بود. آیا کنکور سال ۹۸ رو میتونم از این منابع کنکوری استفاده کنم؟

  • سلام شما نظام قدیم محسوب میشوید و باید سال چاپ منابع را با منابع موجود برای کنکور نظام قدیم سال۹۸ مطابقت دهید، و اگر تغییری نداشته باشد میتوانید استفاده کنید.

 35. سلام.من رشتم تجربیه و میخوام واسه کنکور ۹۸ برنامه ریزی کنکم.اصلا انگیزه درس خوندن ندارم و همش حس میکنم بقیه از من خیلی بهتر میخونن.چیکار کنم از کجا شروع کنم.

  • سلام پیشنهاد میکنم هرچه زودتر شروع کنید. زمان زیادی تا کنکور ۹۸ باقی مانده است نباید امید خود را از دست بدهید. فرصت باقیست همه چیز به میزان تلاش شما بستگی دارد.

   • سلام.من بنا به مشکلاتی ک داشتم سال پیش و مدرسه نرفتم و در دی ماه امتحانات پیشو دارم من تو این یک ماهه باقی مونده از تابستون کتابای دوم و سوم و مرورو جمع بندی کنم و یا دروس پیش و تموم کنم؟!میخام نتیجه خوبی تو کنکور بگیرم

دریافت مشاوره پیج کنکور