تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / بهترین منابع کنکور منحصرا زبان 1400

بهترین منابع کنکور منحصرا زبان 1400

بهترین منابع عمومی و تخصصی منحصرا زبان 1400
بهترین منابع کنکور منحصرا زبان 1400

کنکور زبان خارجی یکی از گروه های آزمایشی شناور می باشد و همه ی فارغ التحصیلان رشته های نظری (ریاضی، تجربی، انسانی) و فنی حرفه ای با شرط داشتن مدرک پیش دانشگاهی می توانند در کنکور زبان شرکت نمایند. در کنکور سراسری منحصرا زبان هیچ منابعی توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نشده و همین موضوع داوطلبان را سردرگم کرده است، به همین دلیل انتخاب منابع کمک آموزشی از بین کتاب های موجود در بازار کار دشواری می باشد. ما در این مطلب سعی کرده ایم بهترین منابعی را که داوطلبان در سال های گذشته از مطالعه آن نتیجه گرفته اند فراهم کنیم.

برای سوالات تخصصی کنکور منحصرا زبان، هیچگونه منبع خاصی توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نشده است.

منابع کمک آموزشی دروس عمومی کنکور منحصرا زبان

دروس عمومی در کنکور همه ی گروه های آزمایشی مشترک است و فقط سطح دشواری سوالات در گروه های آزمایشی مختلف فرق می کند. گروه آزمایشی زبان نسبت به گروه های آزمایشی دیگر رویکرد متفاوتی دارد و ممکن است یکسال سطح سوالات آسان و یکسال سخت تر باشد ولی با توجه به این که بسیاری از داوطلبان رشته های دیگر برای کنکور زبان نیز شرکت می کنند و فقط برای حل سوالات عمومی سرجلسه حاضر می شوند، سطح سوالات عمومی کنکور این گروه نسبت به گروه های آزمایشی دیگر دشوارتر می باشد و نیازمند مطالعه دقیق و مستمر می باشد.

ادبیات فارسی

ضریب ادبیات در کنکور زبان 4 می باشد، بنابراین داوطلبانی که تست های این درس را در کنکور حل می کنند، نسب به بقیه شانس موفقیت بیشتری دارند. برای تسلط بر تمام مباحث ادبیات کتب زیر را می توانید تهیه کنید.

 گاج نقره ای

گاج-نقره-ای-ادبیات

بهترین پیشنهاد برای درس ادبیات کتاب گاج نقره ای می باشد زیرا در تمام مباحث ادبیات، به صورت جامع و موضوعی، درسنامه طراحی کرده است و با حل کردن حدود 6000 تست این کتاب، به تسلط کامل در این درس می رسید.

نشرالگو

نشرالگو ادبیات

این کتاب نیز مانند کتاب گاج نقره ای تمام مباحث را بررسی است و اگر این کتاب را دارید نیازی به تهیه کتاب دیگری ندارید.

سیر تا پیاز

سیر تا پیاز ادبیات

اگر در درک ادبیات مشکل دارید، این کتاب پیشنهاد خوبی می تواند برای شما باشد زیرا خط به خط کتاب درسی را به تفکیک قرابت معنایی و املا و آرایه بررسی می کند و فهم مطالب برای شما آسان می شود.

دین و زندگی

ضریب درس دین و زندگی نیز مانند ادبیات فارسی در کنکور زبان انگلیسی 4 می باشد و به دلیل آسان بودن مباحث این درس نسبت به سایر دروس، با مطالعه 1 ساعت در روز می توان درصد بسیاری بالایی را در این درس به دست آورد.

گاج نقره ای

گاج نقر ه ای دینیکتاب گاج نقره ای در این درس بسیار قوی عمل کرده است و پیشنهاد اول ما به شما این کتاب می باشد و با توجه به این که بیش از نیمی از سوالات درس دینی در کنکور از آیات و روایات مطرح می شود با مطالعه این کتاب که همه ی مباحث را پوشش داده است، به تسلط لازم در این خصوص می رسید.

نشرالگو

نشرالگو دینی

اگر این کتاب را دارید دیگر نیازی به تهیه کتاب گاج نقره ای نمی باشد زیرا این کتاب ها از لحاظ مباحث شبیه هم می باشند.

آبی قلم چی

اگر نیاز به حل تست های بیشتری دارید، این کتاب را به عنوان کتاب دوم و فقط برای حل تست می توانید تهیه کنید.

عربی

با توجه به پایین بودن ضریب این درس (ضریب 2)، بسیاری از داوطلبان کنکور زبان از حل تست های این درس چشم پوشی می کنند، بنابراین کسانی که تست های این درس را حل می نمایند، شانس موفقیت بیشتری دارند. برای تسلط بر مباحث عربی می توانید از کتب زیر استفاده کنید.

گاج نقره ای

گاج نقره ای عربی

کتاب های گاج نقره ای در این درس نیز حرف اول را می زنند و با داشتن درسنامه های کم حجم و مختصر و تست های نکته دار می توان به تسلط کامل در درس عربی رسید.

خیلی سبز

خیلی سبز

 

اگر در درک مفاهیم عربی مشکل دارید این کتاب برای شما مناسب است، زیرا مباحث را بسیار ساده و با لحنی متفاوت توضیح داده است.

زبان انگلیسی

ضریب زبان انگلیسی در کنکور ریاضی 2 می باشد و حل تست های این درس برای اکثر داوطلبان کنکور زبان کار آسانی است و حتی بسیاری از داوطلبان منبع کمک آموزشی خاصی را برای مطالعه این درس مدنظر قرار نمی دهند اما برای آشنایی با فرم سوالات، مطالعه یک منبع کمک آموزشی موثر ضروری می باشد.

مبتکران

مبتکران-زبان

بهترین منبع درس زبان انگلیسی که رتبه های برتر کنکور از مطالعه آن نتیجه گرفته اند، کتاب مبتکران دکتر شهاب اناری می باشد زیرا تمام مباحث درس زبان انگلیسی را در درسنامه جزء به جزء بررسی کرده است و با حل کردن تست های تالیفی و کنکوری این کتاب، می توان به درصد بالا امیدوار بود.

سیر تا پیاز

سرتا-پیاز-زبان-10

اگر این کتاب را نهیه نموده اید، نیازی به تهیه کتاب مبتکران نیست زیرا دارای درسنامه ساده و روان می باشد و بیشتر تمرکزش بر مباحث پیش دانشگاهی می باشد و با مطالعه آن به تسلط کافی می رسید.

منابع سوالات کنکور سراسری منحصرا زبان (نظام جدید) 1400

منابع دروس عمومی کنکور منحصرا زبان (نظام جدید) 1400
عنوان نام و کد کتاب در سالی – واحدی پایه تدریس – سال چاپ ملاحظات
زبان و ادبیات فارسی فارسی 1

110201

دهم – 97 —-
فارسی 2

111201

یازدهم – 98
فارسی 3

112201

دوازدهم – 99
عربی عربی، زبان قرآن 1

110206

دهم – 97 عمومی غیر گروه آزمایشی علوم انسانی
عربی، زبان قرآن 2

111206

یازدهم – 98
عربی، زبان قرآن 3

112206

دوازدهم – 99
عربی (ویژه رشته انسانی) عربی، زبان قرآن 1

110207

دهم – 97 عمومی گروه آزمایشی علوم انسانی
عربی، زبان قرآن 2

111207

یازدهم – 98
عربی، زبان قرآن 3

112207

دوازدهم – 99
فرهنگ و معارف اسلامی دین و زندگی 1

110204

دهم – 97 عمومی غیر گروه آزمایشی علوم انسانی
دین و زندگی 2

111204

یازدهم – 98
دین و زندگی 3

112204

دوازدهم – 99
فرهنگ و معارف اسلامی (ویژه رشته علوم انسانی) دین و زندگی 1

110205

دهم – 97 عمومی گروه آزمایشی علوم انسانی
دین و زندگی 2

111205

یازدهم – 98
دین و زندگی 3

112205

دوازدهم – 99
 زبان انگلیسی انگلیسی 1

110230

دهم – 97 —-
 انگلیسی 2

111230

یازدهم – 98
 انگلیسی 3

112230

دوازدهم – 99

منابع کمک آموزشی دروس تخصصی کنکور منحصرا زبان

بودجه بندی سوالات زبان تخصصی شامل 70 سوال که شامل 15 تست از واژگان، 20 تست از ریدینگ، 10 تست از گرامر، 10 تست کاربرد زبانی، 10 تست کلوز تست و 5 تست ترتیب واژه می باشد. همان طور که مشاهده می کنید، بیشتر سوالات مرتبط با واژگان می باشد در واقع پایه ی کنکور زبان لغت می باشد بنابراین سعی کنید دایره لغات خود را گسترده تر کنید. بهترین منابع کنکور تخصصی زبان به شرح زیر هستند.

منابع فارسی

 

 

 1. کنکور تخصصی زبان – گرامر و لغت (4 جلد) انتشارات مبتکران به تالیف دکتر شهاب اناری
 2. کنکور تخصصی زبان کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) – جلد آبی

گرامر

 

 1. Intermediate Grammar In Use
 2. کتاب سبز آموزش گرامر منحصرا زبان کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

واژگان

 1. Essential Words for the Toefl
 2. Word builder جلد 1 و 2
 3. 504 (words (Mary Bromberg
 4. p the Bridging انتشارات سازمان سنجش
 5. Robert J. Dixon ) Essential idioms in English )
 6. Idioms in use) Felicity O’Dell )
 7. Nelson tests) om Nelson)
 8. Oxford advanced learner’s dictionary

درک مطلب

 1. Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 2. (Steps to understanding (L.A. Hill – Oxford University Press
 3. New Bridging the Gaps کتاب سازمان سنجش

اکثر داوطلبانی که در کنکور زبان شرکت می کنند در درس زبان بسیار قوی هستند، بنابراین تصور این که با کسب درصد خیلی بالا در سوالات اختصاصی، می توانید رتبه های تک رقمی به دست آورید اشتباه می باشد. بنابراین سعی کنید با برنامه ریزی کنکور صحیح برای دروس عمومی هم وقت بگذارید و فقط به فکر حل سوالات تخصصی نباشید. بدشانسی که داوطلبان کنکور زبان دارند، این است که دقیقا نمی دانند چه منابعی را مطالعه کنند، ولی بررسی سوالات کنکور سال های گذشته و آشنایی با فرم سوالات بسیار کمک کننده است، زیرا معمولا فرم سوالاتی که هر ساله در کنکور مطرح می شوند فرق چندانی ندارند و فقط دارای تغییرات جزئی می باشند. علاوه بر آن پیشنهاد می شود برای هر مبحث مطالعاتی دفترچه ای تهیه کنید برای مثال برای گرامر یک دفترچه تهیه نمایید و نکات کاربردی و پرتکرار مربوطه را بنویسید. همچنین برای واژگان و ریدینگ نیز همین روال را پیش بگیرید.

 

سوالات متداول

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ نظر

 1. سلام،،ببخشید،،میخواستم بدونم که کنکور زبان،فقط سوالات زبان و انگلیسی هسته یا از درسهای دیگم سوال هست؟

  • با سلام، کنکور سراسری گروه آزمایشی زبان، علاوه بر سوالات زبان تخصصی، شامل سوالات عمومی (زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، زبان عربی و زبان انگلیسی عمومی) نیز می باشد.

 2. سلام وقتتون بخیر من میخوام فرهنگیان زبان شرکت کنم ولی معدل کلم زیر چهارده الان معدل کل مهمه یا معدل سال اخر‌؟

 3. با سلام و احترام
  اینجانب در رشته زبان انگلیسی شرکت کرده ام و نظام قدیم هستم. آیا آزمون ما متفاوت از بقیه است؟

 4. سلام ببخشید من متولد سال ۷۷ هستم دیپلم تجربی میتونم امسال با کنکور زبان معلم بشم یا نه؟

  • با سلام درود، در صورت شرکت در کنکور منحصرا زبان و داشتن شرایط دانشگاه فرهنگیان ( تراز ۶۵۰۰، معدل بالای ۱۴ و…) مجاز به انتخاب کد رشته محل های این دانشگاه خواهید بود.

 5. با سلام
  داوطلبان رشته های فنی حرفه ای کافیه که به جای کتاب های عمومی رشته نظری فقط این کتاب های تست و کمک درسی معرفی شده را بخوانند؟؟؟

  • با سلام و درود، جهت شرکت در کنکور سراسری می بایست دروس تخصصی و دروس عمومی هر رشته را با توجه به ضرایب آن مطالعه نمایید.

 6. سلام خسته نباشید ببخشید من کنکور۱۴۰۰هستم بد الان ک داشتم منابع رو نگا مبکردم دیدم دوتا کتاب دینی و عربی هستش ک مخصوص انسانیو اینا هس…الان من رشتم انسانیه ولی میخام کنکور زبان بدم..از این دوتا کتاب باید برای کدوم رشته رو‌بخونم لطفا جواب بدید واقعا سردرگم شدم

 7. سلام وقت بخیر من شتم کارو دانشه ولی میخوام که کنکور زبان بدم میتونم بپرسم که اگه همین کتابای تست و کمک درسیو بخونم کفایت میکنه یا نه باید کتابای عمومیه رشته نظریم بخونم؟

  • با سلام و درود، سوالات کنکور زبان از تمام دروس عمومی نظری و کتاب های زبان طراحی خواهد شد. جهت کسب رتبه و تراز مناسب در آزمون زبان می بایست به سوالات عمومی و تخصصی پاسخ دهید.

 8. سلام خسته نباشید من رشتم فنی حرفه ای هستش. برای عمومی کنکور زبان باید کتاب های رشته ی خودمو بخونم یا رشته های نظری؟؟؟ در ضمن ما سال آخر زبان انگلیسی نداریم باید چیکار کنم؟؟

  • با سلام،
   شما جهت شرکت در آزمون سراسری و گروه آزمایشی زبان های خارجی، برای مطالعه کتب دروس عمومی می بایست کتاب های درسی رشته های نظری را مدنظر داشته باشید.

 9. با سلام، آیا با دیپلم فنی حرفه ای میتونم کنکور زبان بدم یا محدودیت داره؟؟؟

  • با سلام ،
   چنانچه شما دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام جدید باشید می توانید در آزمون سراسری در هر یک از گروه های آزمایشی که مدنظر دارید شرکت نمایید ، لذا امکان ثبت نام در گروه زبان های خارجی را دارا می باشید.لازم به ذکر است درصورتی که مدرک دیپلم نظام قدیم دارید ، جهت شرکت در آزمون می بایست دارای مدرک تحصیلی کاردانی و یا پیش دانشگاهی باشید.

 10. من حدودا دوساله که توی اموزشگاه زبان فرانسه میخونم و الان مدتیه که تصمیم دارم رشته ادبیات یا مترجمی فرانسه رو توی دانشگاه ادامه بدم .و اگه بخوام کنکور زبان فرانسه بدم ،علاوه بر دروس عمومی که هست من باید به سؤالات زبان عمومی و تخصصی پاسخ بدم و الان سؤالم از شما اینه که زبان تخصصی و عمومی هر دو فرانسوین ؟ و درس انگلیسی جزو دروس کنکور نیست ؟

  • با سلام ،شما میتوانید نوع سوالات زبان در بخش عمومی و اختصاصی را به زبان فرانسوی اتخاب کنید ، و در این صورت نیازی به پاسخگویی به سوالات زبان انگلیسی نخواهید داشت . پیشنهاد می شود با مطالعه برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان اطلاعات مربوطه جهت موفقیت در آزمون را به دست آورید .

 11. سلام ،
  ببخشید یکی‌از‌منابعی که برای گرامر یا واژه معرفی شده کفایت میکنه یا همه ‌باید مطالعه شوند؟

  • با سلام.
   کتاب های معرفی شده صرفا منابع پیشنهادی می باشند و شما می توانید با توجه به مدت زمان باقی مانده تا کنکور سراسری و همچنین میزان تسلط خود بر روی مباحث درسی کتاب تهیه کرده و هرچه زودتر شروع به مطالعه کنید. لازم به ذکر است مرجع اصلی شما کتاب های درسی می باشد.

 12. خیلی عالیه جوابگو هستین من دیپلم سال ۸۹گرفتم.الان فارغ تحصیل اموزش زبان در دانشگاه ازاد هستم .ایا امکانش هست که برای فرهنگیان شرکت کنممتولد ۷۰ هستم.

  • با سلام ، خیر متاسفانه یکی از شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان ، داشتن حداکثر ۲۲ سال سن می باشد . شما می توانید در صورت داشتن شرایط ، در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ثبت نام انجام دهید . همچنین می توانید با مراجعه به شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان اطلاعات مربوطه را به دست آورید.

 13. سلام میشه یه کتاب که سطحش از مبتکران بالاتر باشه معرفی کنید مبتکران خیلی سادس

 14. سلام ایا بنظر شما کتاب مبتکران دکتر شهاب اناری برای کنکور منحصرا زبان مناسب است؟

دریافت مشاوره تخمین رتبه