خانه کنکور ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ + لینک مستقیم | sanjesh.org

ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ + لینک مستقیم | sanjesh.org

ثبت نام کنکور سراسری و آزاد
ثبت نام کنکور سراسری 1402

کنکور سراسری ماراتن پر طرفداری است که در کنار بیم و امید ها و استرس های قبل و بعد خود، تعیین کنندگی بالایی در کیفیت زندگی داوطلبان در سال های بعد و چه بسا تا پایان عمر دارد. هرساله تعداد زیادی از داوطلبان تا فرا رسیدن زمان برگزاری کنکور از روال عدای زندگی خود فاصله می گیرند تا آینده ای بهتر برای خود بسازند. برای این دسته داوطلبان، اطلاع از مواردی چون  شرایط ثبت نام کنکور   و سایت ثبت نام کنکور   جزو بدیهیات است؛ چرا که در بسیاری از موارد دانستن یا ندانستن تنها یک نکته کوچک تاثیری بسیار بزرگ در نتیجه زحمات یک سال دانش آموزان خواهد داشت.

 

لینک مستقیم ثبت نام با تاخیر نوبت دوم کنکور سراسری 1402 (نوبت تیر ماه)

(مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.)

 

با توجه به آخرین اطلاعیه های منتشر شده از سایت سازمان سنجش آموزش کشور، مهلت مجدد ثبت نام آزمون نوبت تیر ماه 1402 در روز چهارشنبه مورخ 30 فروردین ماه می باشد.

تغییرات کنکور سراسری 1402

بنابر آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه، می توان گفت به طور کلی تغییرات کنکور 1402، در نهایت در 5 دسته ذیل تقسیم بندی شده است:

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

این که سوابق تحصیلی داوطلبان بر روی نتایج کنکور آن ها تاثیر گذار است، خبر بسیار خوبی است زیرا باعث می شود داوطلبان این آزمون، تنها بر روی کنکور برنامه ریزی نکرده و در سال تحصیلی به نمرات خویش نیز اهمیت دهند. به جهت اطلاع از تاثیر معدل در کنکور بر روی لینک کلیک نمایید.

حذف دروس عمومی

کسانی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری را دارند می بایست از  منابع کنکور سراسری آگاه باشند. زیرا به دلیل این تغییرات، شاهد حذف دروس عمومی از کنکور هستیم. پس تمامی متقاضیان باید تمام تمرکز خود را بر روی دروس اختصاصی گروه آزمایشی مورد نظر بگذارند.

برگزاری دو کنکور در سال

برگزاری دو کنکور در سال یکی از راه حل های بسیار خوب برای متقاضیان کنکور سراسری است تا اگر در نوبت اول موفق به رفع استرس خود نشده و یا از رتبه بدست آمده راضی نباشند، در نوبت دوم شانس خویش را امتحان کنند. به این ترتیب کنکور 1402 شامل دو مرحله دی ماه و تیرماه گردید.

افزایش اعتبار نتایج تا دوسال

در سال های گذشته نتایج کنکور فقط در همان سال اعتبار داشت اما تغییرات کنکور 1402 باعث شده است امتیازات نتایج کسب شده به مدت دو سال اعتبار داشته باشد.

حذف زیر گروه ها

حذف زیرگروه ها و اهمیت تراز کنکور موجب در نظر گرفته شدن یک نمره کلی برای داوطلبان کنکور سراسری 1402 شده است.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402

یکی از مهمترین نکاتی که هر داوطلب کنکور سراسری باید بداند زمان ثبت نام کنکور و پس از آن تمدید مهلت ثبت نام کنکور و مهلت مجدد ثبت نام کنکور می باشد. به طور کلی در هر دوره ای که کنکور سراسری برگزار می شود بازه هایی علاوه بر مهلت اصلی ثبت نام برای ویرایش اطلاعات و ثبت نام جا ماندگان در نظر گرفته می شود.

ثبت نام برای شرکت در آزمون نوبت دوم سال 1402 در بازه زمانی 15 تا 21 فروردین ماه 1402 برگزار شد. همچین مهلت نام نویسی این آزمون تا  روز پنجشنبه مورخ 24 فروردین ماه تمدید گردید. همچنین با توجه به اطلاعیه اخیر، بنا به درخواست عده کثیری از جاماندگان، منحصرا روز چهارشنبه مورخ 30 فروردین ماه 1402 به عنوان مهلت مجدد ثبت نام کنکور نوبت تیر در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است که این آخرین فرصت برای نام نویسی بوده و دیگر تمدید نخواهد شد.

نکته: ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در بازه مهلت مجدد برای افرادی که قبلا نام نویسی کرده اند وجود ندارد.

 

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1402

داوطلبان می بایست مدارک ثبت نام کنکور  را آماده کرده و سپس نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. همان طور که اشاره کردیم، ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود. متقاضیان توجه داشته باشند که جهت شرکت در کنکور هر گروه آزمایشی، باید کارت های اعتباری جداگانه ای خریداری کنند.

با توجه به تغییرات اعمال شده در سایت سازمان سنجش اگرچه رویه ثبت نام مانند سال های قبل است، تغییرات جزئی در فرایند آن ایجاد شده است. در ادامه روش ثبت نام مورد اشاره قرار گرفته است.

 •  ابتدا به سایت ثبت نام کنکور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “سراسری” را از منوی موجود در سایت انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور تیر

 • بر روی لینک فعال “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت دوم)” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام کنکور تیر

 

 • در این مرحله باید مجددا عبارت “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت دوم)” انتخاب کنید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور تیر

 • سپس به صفحه ای وارد می شوید که می بایست در صورتی که قبلا برای ورود به ثبت نام اقدام نکرده باشید، ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و رمز عبور دریافت نمایید.مرحله چهارم ثبت نام کنکور تیر
 • در این مرحله می بایست اطلاعات هویتی خود را وارد نموده و یک رمز برای خود در نظر بگیرید. رمز خود را به خاطر سپرده و کلید “عضویت” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور تیر

 • پس از عضویت و ورود به سامانه باید در صفحه زیر عکس خود را آپلود نمایید.

مرحله ششم ثبت نام کنکور

 • در صفحه بعدی مطابق شکل زیر اطلاعات ثبت احوال شما نمایش داده شده است.

 • در این مرحله صفحه ای باز می شود که در آن باید اطلاعات تماس و محل سکونت خود را وارد کنید.
 • در صفحه بعد اطلاعاتی از قبیل نظام آموزشی، کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی، کد دانش آموزی، عنوان مدرک دیپلم، معدل و… را  وارد کنید.
 • سپس در صفحه بعد نیاز است تا کد سوابق تحصیلی 19 رقمی خود را وارد کنید.
 • در نهایت برای نهایی کردن ثبت نام باید پرداخت هزینه را انجام دهید و پس از آن صفحه ای حاوی کد پیگیری و شماره پرونده نمایش داده خواهد شد که باید از آن پرینت تهیه کرده و تا پایان مراحل کنکور نزد خود نگه دارید.

همچنین در صورتی که پس از انجام فرآیند های مربوط به نام نویسی نیازمند ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری خود بودید، می بایست از طریق گزینه مربوطه در سایت اقدام نمایید.

 

 

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

داشتن شرایط ثبت نام کنکور اولین موضوعی است که هر شخص داوطلب می بایست نسبت به آن آگاهی کامل داشته و از آن برخوردار باشد. کنکور سراسری 1402 دارای شروطی بوده که در ادامه به توصیف آن پرداخته ایم.

شرایط عمومی

 • عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی
 • نداشتن سابقه عضویت شخص یا خانواده وی در سازمان های غیر قانونی و فراماسونری
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر

نکته: در صورتی که داوطلب سابقه عناد با نظام را داشته باشد باید تغییر عقیده وی محرز شده باشد.

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم چهار ساله نظام قدیم آموزش متوسطه و یا مدرک دوره پیش دانشگاهی لازم است.
 • تمامی داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا جدید، فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش و فارغ التحصیلان مقطع کاردانی، در صورتی مجاز به ثبت نام هستند که تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 مدرک خود را اخذ نمایند.
 • داوطلبانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه و یا 31 بهمن ماه 1401 دریافت نمایند. بنابراین داوطلبان هنگام ثبت نام باید گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • دانشجویان و قبولی های کنکور سراسری 1401 در دانشگاه های روزانه می توانند بدون انصراف دادن در کنکور سراسری ثبت نام نمایند. به شرط اینکه پس از قبولی از رشته فعلی خود انصراف دهند.
 • داشتن گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) الزامی است.
 • چنانچه داوطلبی در کنکور سراسری سال گذشته شرکت نموده و به موجب آن مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه های غیر روزانه باشد، برای شرکت و ثبت نام کنکور سراسری سال جاری لازم نیست از دانشگاه خود انصراف دهد.

شرایط نظام وظیفه

 • داوطلبان مرد شرکت در کنکور سراسری 1402 می بایست در یکی از وضعیت های پایان خدمت، معافیت دائم و یا معافیت به صورت موقت بوده و کد مربوطه به آن را در فرم ثبت نامی خود وارد کنند.
 • مشمولان دارای غیبت از دوره سربازی امکان ثبت نام در این آزمون را ندارند و در صورت پذیرش در رشته انتخابی، معافیت تحصیلی برای آن ها صادر نگشته و قبولی آن ها لغو می گردد.
 • دانشجویانی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت اخراج شده اند، تا پایان رسیدن دوره خدمت سربازی خود امکان ادامه تحصیل نخواهند داشت.
 • معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک مرتبه صادر می گردد.
 • ترخیص سربازان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی به جز مقطع کاردانی مجاز می باشد.
 • امکان تحصیل به صورت همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد.
 • داوطلبان پذیرفته شده در کنکور 1401 می بایست با مراجعه به دفاتر پلیس +10، نسبت به دریافت مدرک معافیت موقت خود به جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام کنند.

در ضمن داوطلبان برای اطلاع از جزئیات سهمیه های کنکور و کارت معافیت سربازی دائم، می توانند روی لینک ها کلیک نموده و مقاله مربوطه را مطالعه کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1402

مدارک لازم ثبت نام کنکور سراسری
مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402

متقاضیان شرکت در کنکور سراسری می بایست به جمع آوری و آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام نموده تا در هنگام ثبت نام از درج اشتباه اطلاعات خود جلوگیری کنند. تنها مدرکی که نیاز به اسکن و بارگذاری در سامانه ثبت نام دارد یک قطعه عکس مربوط به داوطلب با ویژگی های زیر خواهد بود.

 • عکس ارسالی بدون حاشیه و در ابعاد 4×3 یا 4×6 باشد.
 • عکس داوطلب باید در قالب jpg اسکن شده باشد.
 • حجم عکس ارسالی نباید بیشتر از 70 کیلوبایت باشد.
 • تصویر ارسالی باید رنگی با پس زمینه سفید و حتما مربوط به سال جاری باشد.
 • عکس ارسالی باید واضح، بدون هر گونه خدشه و تمام رخ باشد.
 • عکس اسکن شده از روی مدارک دیگر، قابل قبول نمی باشد.
 • تصویر داوطلبان خانم باید با حجاب کامل و به صورت تمام رخ باشد.
 • در صورت استفاده از عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می گردد.

همچنین داوطلبان می بایست به هنگام ثبت نام پس از بارگذاری عکس، برخی از مدارک را در دسترس داشته باشند، تا بتوانند فرآیند تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی خود را به درستی به پایان برسانند. این موارد مطابق جدول زیر می باشند:

مدارک و اطلاعات لازم برای تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام کنکور 1402
شناسنامه و کارت ملی
کد سوابق تحصیلی دیپلم
کد دانش آموزی
کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی
کد مربوط به منطقه و کدپستی محل سکونت
کد وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد
معدل کتبی دیپلم
شماره سریال 12 رقمی خریداری شده جهت ثبت نام

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

داوطلبان جهت آشنایی با روند کلی نام نویسی و همچنین شرایط شرکت در کنکور سراسری 1402 می بایست فایل پی دی اف آن را در زمان مقرر به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت نمایند. همچنین برای دسترسی آسان تر به این فایل، پی دی اف مربوطه در جدول زیر قرار داده شده است.

راهنمای تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402 + دانلود

پس از آن که متقاضیان تصمیم قطعی خویش را برای نام نویسی در این آزمون بزرگ یعنی کنکور سراسری 1402 را گرفتند، می بایست به تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری روی آورند. حال فرم ثبت نام کنکور سراسری چیست و با توجه به این که ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود چه نیازی به تکمیل این فرم است؟

تکمیل این فرم از آن جهت ضروری و مهم است که داوطلبان از مواردی که برای ثبت نام مورد نیاز است، آگاه شده و تمامی اطلاعات و مشخصات لازم را به صورت جمع بندی شده در اختیار خواهند داشت تا با کمترین خطا در زمان ثبت نام فرایند را به انجام برسانند. از این رو توصیه می شود پیش از مراجعه به سایت جهت ثبت نام فرم مربوطه را دریافت کرده و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

نحوه تکمیل فرم پیش نویس ثبت نام

فرم پیش نویس ثبت نام در برگیرنده شش دسته اصلی از اطلاعات داوطلب می باشد. لازم به ذکر است که مسئولیت هر گونه اشتباه در اطلاعات وارد شده متوجه خود داوطلب است.

1. اطلاعات هویتی

در بند 1 تا 11 فرم ثبت نام اطلاعات هویتی داوطلب مورد پرسش قرار گرفته است که در تصویر زیر مشاهده می کنید

 

 اطلاعات هویتی فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402
شمارهتوضیحاتنحوه دریافت
1نام خانوادگی
2نام
3نام پدر
4جنسیت
5شماره شناسنامهمندرج در شناسنامه
6سری و سریال شناسنامهمندرج در صفحه اول شناسنامه(به عنوان مثال 36/645308ب)
7کد ملیمندرج در شناسنامه
8تاریخ تولدمندرج در شناسنامه
9کد استان محل تولدکد هر استان در دفرچه ثبت نام کنکور ذکر شده است
10کد بخش محل تولدکد هر بخش در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر شده است
11کد نظام وظیفه (مخصوص آقایان)در قسمت مربوط به نظام وظیفه دفترچه ثبت نام شرایط احراز هر کد نوشته شده است.

2. اطلاعات تماس و سکونت

بند 12 تا 19 فرم ثبت نام به اطلاعات مربوط به محل سکونت و نحوه تماس اختصاص داده شده است.

 اطلاعات تماس و سکونت فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402
شمارهتوضیحاتنحوه دریافت
12شماره تلفن همراه
13شماره تلفن ثابت
14آدرس ایمیل
15کد استان محل سکونتمندرج در دفترچه
16کد بخش محل سکونتمندرج در دفترچه
17کد پستی محل سکونتدرگاه خدمات الکترونیک اداره پست epostcode.post.ir
18منطقه شهردارینقشه تقسیمات شهرداری محل سکونت
19آدرس محل سکونت

3. اطلاعات سوابق تحصیلی

در بند 20 الی 32 فرم ثبت نام اطلاعات سوابق تحصیلی داوطلب خواسته شده است. در تکمیل سه بند آخر این بخش بسیار دقت کنید چرا که تعیین می کند که شما در سهمیه کدام منطقه سنجیده می شوید.

اطلاعات سوابق تحصیلی فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402
شمارهتوضیحاتنحوه دریافت
20کد سوابق تحصیلی دیپلمسایت my.medu.ir
21کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهیسایت my.medu.ir
22تعیین نظام قدیم یا جدید بودن
23کد منطقه یا ناحیه دریافت دیپلمدفترچه ثبت نام
24کد دانش آموزی مقطع دیپلمدفترچه ثبت نام
25کد عنوان مدرک دیپلمدفترچه ثبت نام
26تاریخ دریافت مدرک دیپلم
27معدل کل دیپلمکارنامه
28معدل کتبی نهایی دیپلمکارنامه
29معدل پایه دوازدهمکارنامه
30کد بخش محل دریافت مدرک سال اول متوسطهدفترچه ثبت نام
31کد بخش محل دریافت مدرک سال دوم متوسطهدفترچه ثبت نام
32کد بخش محل دریافت مدرک سال آخر متوسطهدفترچه ثبت نام

4. اطلاعات آزمون

در بند 33 الی 38 اطلاعاتی از قبیل زیرگروه آزمایشی ، زبان خارجی و گزینش رشته های دو دانشگاه امام باقر و امام صادق است.

نکات مهم:

 • از بین زیر گروه های اصلی (ریاضی، تجربی، انسانی) فقط انتخاب یک مورد مجاز است.
 • زیر گروه های هنر و زبان شناور اند و می توان در یکی یا هر دو آنها در کنار زیرگروه های اصلی یا به طور مجزا ثبت نام کرد.
 • بهیاران متقاضی استفاده از سهمیه بهیاری باید در این قسمت علاقمندی خود را اعلام کنند تا سوالات مختص بهیاران در دفترچه آنان درج شود.

5. سهمیه

اطلاعات سهمیه فرم ثبت نام کنکور سراسری1402
شمارهتوضیحاتنحوه دریافت
39انتخاب نوع سهمیه
21کد پیگیری 12 رقمیمراجعه به ارگان ذی ربط و تکمیل فرم
22مدت حضور داوطلبانه در جبهه

6. اطلاعات تکمیلی

در بند 42 تا 49 فررم در بخش اطلاعات تکمیلی داوطلبان دارای شرایط ویژه نظیر معلولیت، اشتغال به تحصیل و…بند مربوط به خود را علامت می زنند.

 

دانلود فرم ثبت نام

فرم پیش نویس ثبت نام کنکور در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری قرار گرفته شده است اما شما می توانید در جدول زیر فایل فایل پی دی اف آن را دانلود کنید

 

چه کدهایی برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. سابقا این کد از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت بود اما از امسال داوطلبان برای دریافت آن باید به سایت my.medu.ir مراجعه نمایند.

نکات مهم

 • کلیه داوطلبان اعم از داوطلبان نظام قدیم، نظام جدید،فنی و حرفه ای، کار و دانش، طلاب و… (اعم از اینکه دارای سوابق تحصیلی هستند یا خیر و نیز ترمیم معدل انجام داده اند یا نه ) باید برای دریافت کد 19 رقمی مذکور به سایت my.medu.ir مراجعه نمایند.
 • لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 
 • توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

کد دانش آموزی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

مهم: بر روی لینک نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد بخش محل تولد

در خصوص نحوه تکمیل تقاضانامه اینترنتی در ردیف شماره 9، داوطلب باید کد بخش محل تولد خود را در این محل درج نماید. این کد از طریق مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و مشاهده جدول شماره 7 صورت می پذیرد.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

مهم: بر روی لینک نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری 1402، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم ثبت نام کنکور وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش کد رشته دیپلم مشخصی را در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

مهم: بر روی لینک راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد استان و بخش محل اقامت

داوطلب می بایست کد استان و کد بخش محل اقامت خود را برای تعیین حوزه امتحانی استخراج و از چپ به راست در محل مربوطه درج نماید. متقاضیان برای دست یابی به این کد به جدول شماره 7 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مراجعه کنند.

کد 12 رقمی ایثارگران

افراد داوطلب می بایست به صورت اینترنتی به سایت aja.ir مراجعه نموده و اطلاعات مربوط به این فرایند را کسب کنند. زیرا تکمیل فرم استفاده از سهمیه ایثارگران جهت دریافت کد 12 رقمی ایثارگران و تایید درخواست متقاضی از طرف سازمان مربوطه الزامی است.

تا کنون 13289074 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

منابع کنکور سراسری 1402

داوطلبان به منظور افزایش سطح آمادگی خود می بایست از جزوات و کتاب های کمک آموزشی کمک بگیرند. انتخاب منابع جامع و استاندارد نه تنها موجب افزایش شانس موفقیت فرد در رقابت می شود بلکه از استرس و اضطراب داوطلبان نیز می کاهد. به منظور یاری شما داوطلبان، لیست تعدادی از این منابع کامل و استاندارد در در ادامه مطلب ذکر شده است. به منظور مشاهده اسامی این کتب می توانید بر روی لینک های موجود در جدول زیر کلیک نمایید.

منابع کنکور سراسری 1402
بهترین منابع کنکور تجربی 1402

(برای مشاهده منابع کلیک کنید.)

بهترین منابع کنکور ریاضی 1402

(برای مشاهده منابع کلیک کنید.)

بهترین منابع کنکور انسانی 1402

(برای مشاهده منابع کلیک کنید.)

بهترین منابع کنکور هنر 1402

(برای مشاهده منابع کلیک کنید.)

بهترین منابع کنکور زبان 1402

(برای مشاهده منابع کلیک کنید.)

لیست رشته های کنکور سراسری 1402

همچنین با توجه به انتشار دفترچه کنکور سراسری تیر ماه، می توان لیست رشته های هر گروه آزمایشی را به تفکیک مطالعه نمود اما به منظور سهولت در بررسی این مورد، در ادامه و با کلیک بر روی هر یک از لینک های فعال موجود در جدول زیر، داوطلبان می توانند به این موارد دست پیدا کنند.

لیست رشته های کنکور سراسری 1402
لیست رشته های کنکور انسانی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور تجربی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور ریاضی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور هنر

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های گروه زبان های خارجی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

برنامه ریزی کنکور سراسری 1402

متقاضیان شرکت در آزمون سراسری 1402 پیش از هر چیزی، به منظور مطالعه صحیح و اصولی و همچنین افزایش میزان بازدهی می بایست  برنامه ریزی درسی درستی داشته باشند. به منظور تعیین یک برنامه جامع می توانند با در نظر گرفتن فاکتورهایی که در ادامه مطلب به آن اشاره شده نسبت به طراحی برنامه خود اقدام نمایند. به جهت مطالعه صحیح و برداشت بیشترین بازدهی می توانید ابتدا برنامه خود را طراحی کنید.

طراحی برنامه

داوطلبان پیش از تعیین نحوه و ساعات مطالعه می بایست برنامه خود را در غالب های مختلف مانند جدول طراحی نمایند. لازم است برای انجام این امر به توصیه های زیر توجه نمایید.

 1. تهیه لیست دروس و وظایف
 2. مشخص کردن اولویت ها
 3. تعیین زمان هایی برای فرآیندهای غیر درسی
 4. طراحی برنامه یا جدول برنامه ریزی
 5. درج اطلاعات با زمانبندی درست در جدول

نحوه برنامه ریزی و مطالعه

برنامه ریزی کنکور باید واقع بینانه و به دور از سخت گیری باشد. چراکه اگر فرد در تمام طول روز به مطالعه بپردازد نه تنها پیشرفت نخواهند کرد بلکه موجب افت و دلزدگی وی خواهد شد. به همین سبب لازم است برای نوشتن برنامه درست به نکات زیر توجه نمایید.

 1. در ابتدا مشخص کنید که می خواهید برنامه ریزی شما به صورت هفتگی، ماهانه و یا سالانه باشد.
 2. سپس، با طراحی جدول مناسب، زمان های مطالعه دروس را برحسب اولویت و اهمیت مشخص نمایید.
 3. در طول روز زمان هایی برای استراحت و انجام کارهای مورد علاقه خود مشخص کنید.
 4. در طول هفته و یا ماه، روزهایی را برای تفریح و  رسیدگی به امور زندگی تعیین نمایید.
 5. از مشخص کردن زمان هایی برای جمع بندی دروس و مباحث مطالعه شده غافل نشوید. خلاصه نویسی مطالب مهم به هنگام مطالعه می تواند کمک شایانی به این امر داشته باشد.
 6. می توانید زمان هایی را به تمرین تست زنی به منظور افزایش مهارت خود اختصاص دهید.
 7. از مکان های آرام برای مطالعه و افزایش تمرکز خود استفاده نمایید.
 8. تغذیه نیز به اندازه تمامی موارد ذکر شده در میزان بازدهی یادگیری تاثیرگذار خواهد بود.
 9. می توانید پس از هر دوره مطالعه، با آزمون های آزمایشی میزان مهارت خود را بسنجید.

 

نکات مهم ⭐
 • ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402 در بازه 15 تا 21 فروردین ماه از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود.
 • زمان برگزاری کنکور سراسری 1402 (نوبت دوم) در 14 و 15 تیر ماه می باشد.
 • تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد و 60 درصد مابقی مربوط به نمره کنکور است.
 • داوطلبانی که در کنکور دی ماه 1401 شرکت کرده اند، می توانند در کنکور تیر ماه 1402 نیز شرکت کنند.
 • دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402 را می توانید همزمان با شروع فرآیند نام نویسی، از طریق سایت سازمان سنجش و یا لینک موجود در این مقاله دانلود نمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳چه زمانی است؟

ثبت نام آن در نوبت اردیبهشت از 21 الی 27 آبان ماه 1402 و در نوبت تیرماه از 7 تا 12 فروردین 1403 می باشد.

2- از چه طریقی می توان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را انجام داد؟

نام نویسی این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد.

3- مشغول به تحصیل در دوره روزانه هستم. آیا می توانم در کنکور سال ۱۴۰۳ شرکت کنم؟

بله، داوطلبانی که در دوره های غیر روزانه یا روزانه مشغول به تحصیل باشند، می توانند در این آزمون شرکت کرده و در صورت قبولی، از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۰۳ نظر
 1. محمد درینی

  سلام وقتتون به خیر من یکبار رشته ای رو در دانشگاه ازاد قبول شدم ولی دوباره کنکور دادم و دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و از اون قبلی انصراف دادم.حالا ترم اخر دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم بدونم با توجه به تعهدی که دادم می تونم دوباره در کنکور تجربی شرکت کنم و رشته های علوم پزشکی رو همراه با تدریس در مدرسه انجام بدم؟یعنی تحصیلم مانع کارم نشه باهام موافقت میکنن یا مدرکی چیزی باید نشون بدم که بتونم دوباره کنکور بدم؟ ممنون میشم جواب منو بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورتی میتوانید پس از فارغ التحصیلی ادامه تحصیل دهید که موافقت محل خدمت را کسب نمائید.

 2. سعید

  سلام خسته نباشید زمان ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای کی شروع میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در حال حاضر اطلاعیه ثبت نام کنکور کاردانی مخصوص دانشکده های فنی و حرفه ای بر رو ی سایت سنجش فعال شده است.

 3. محمد

  سلام آیا هیچ راهی برای ثبت نام وجود نداره؟
  من از ثبت نام کنکور سراسری جا موندم

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   متاسفانه زمان ثبت نام کنکور سراسری به اتمام رسیده و احتمال گذاشتن فرصت مجدد کم است.
   می توانید از طریق سایت سازمان سنجش درخواستی مبنی بر گذاشتن فرصت مجدد ارسال بفرمایید.

 4. A

  سلام ، وقت به خیر .
  ببخشید من دانش اموز دوازدهم هستم اما موقع ثبت نام ازم معدل دیپلم میخواد باید چکار کنم

  • ایران مشاوره

   سلام وقت بخیر
   میتونید معدل نوبت اول را وارد کنید و در زمان انتخاب رشته نسبت به ویرایش معدل اقدام نمائید.

 5. فرشته

  سلام سهمیه مناطق و بومی بودن توی رشته های سوابق تحصیلی تاثیر داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با دفترچه ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه سال ۱۴۰۱، سهمیه مناطق و بومی بودن در قبولی شما تاثیر گذار خواهد بود.

 6. پوریا

  سلام من دوازدهم رشته انسانی ام میخواستم ببینم میتونم کنکور ریاضی بدم و اگه رتبه ام خوب بود برم دانشگاه ؟؟ شرایط این کار چیه ممنون میشم کمکم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ، شما میبایست برای شرکت در کنکور ریاضی ابتدا درآزمون آزمایشی مذکور ثبت نام کرده و با در نظر گرفتن تاثیر معدل، نسبت به مطالعه ی دروس اقدام نمائید.

 7. رامین

  سلام وقت بخیر . ببخشید بنده فعلا سرباز هستم و ۱ مهر ۱۴۰۳ ترخیص میشوم و روی کارت پایان خدمت همین تاریخ ترخیص درج میشود. جسارتا خواستم بدونم بنده میتونم بنده برای آزمون ۱۴۰۳ ثبت نام کنم و مهر ۱۴۰۳ در دانشگاه ثبت نام و شروع به تحصیل کنم ؟ یا یا باید صبر کنم برای آزمون ۱۴۰۴ ثبت نام کنم ؟
  چون معمولا تو دفترچه کنکور زمان نهایی ترخیص از خدمت تا ۳۱ شهریور همان سال هست.میخواستم بدونم یک روز ترخص دیرتر از زمان مقرر مشکل ساز و مانع از ثبت نام بنده در آزمون ۱۴۰۳ میشود؟ با تشکر بابت راهنماییتان

  • ایران مشاوره

   سلام ، وقتتون بخیر. شما حتی در زمان خدمت سربازی هم میتونید کنکور شرکت کنید و با ایست خدمت وارد دانشگاه بشید و تحصیل کنید و هیچ مشکلی از بابت شرکت در کنکور و ورود به دانشگاه ندارید.

 8. Parvaneh

  سلام من جا موندم از کنکور دی چه راهی هست

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید برای سایت سنجش درخواست ثبت کنید و با موافقت سازمان سنجش برای ثبت نام کنکور دی ماه اقدام کنید.

 9. نیما

  سلام خسته نباشید
  برای ثبت نام وقتی به بخش استفاده از سهمیه رسیدم هیچ کدوم ازگزینه هارو نزدم (چون هیچکدوم نبودم ) حالا برای تایید اصلی که برای ثبت نام هست رو میزنم میاد روی همین بخش سهمیه و میگه باید حتما یکی رو انتخاب کنی حالا نمیدونم باید گزینه مناطق رو بزنم یا چیکار کنم ثبت نامم نصفه موند اخه ممنون.

  • ایران مشاوره

   با سلام ، برای تکمیل با موفقیت ثبت نام می بایست یکی از گزینه های سهمیه ای مربوط به خود را انتخاب نمائید.

 10. علی

  سلام خسته نباشید میخوام بدونم منی که واسه نوبت اول کنکور تو رشته تجربی ثبت نام کردم میتونم مرحله دوم کنکور تو رشته ریاضی کنکور بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود ، خیر هر دو گروه انتخابی در کنکور باید یکسان باشند .

 11. جمشیدی

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ورودی ۱۴۰۰ هستم
  میخواستم بدونم اگر که بدون انصراف از دانشگاه فعلی در کنکور تیر ۱۴۰۲ شرکت کنم در صورت قبول نشدن در رشته و محل مطلوب، مشکلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه و رشته فعلی خواهم داشت یا خیر؟
  و سوال دیگر اینکه آیا بازهم مثل دفعه ی اول باید (((بعد))) از قبولی در رشته ی جدید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنیم؟شرایطش چطوره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام طبق اطلاعیه جدید برای کنکور ۱۴۰۲ ، با توجه به شرایط ذکر شده شما مجاز به شرکت در آزمون می باشید و در صورت قبولی از دانشگاه انصراف خود را ثبت می کنید و مجددا برای شما معافیت تحصیلی جدید طبق قبولی جدید برای شما ثبت می شود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور