9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه کنکور ثبت نام کنکور 1402 + لینک مستقیم | sanjesh.org

ثبت نام کنکور 1402 + لینک مستقیم | sanjesh.org

ثبت نام کنکور سراسری و آزاد
ثبت نام کنکور سراسری 1402

هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور، جهت ورود داوطلبان به عرصه دانشجویی اقدام به برگزاری آزمونی تحت عنوان کنکور سراسری می نماید که برای گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌ های خارجی و هنر به‌ طور جداگانه اجرا می گردد. لازم است بدانید که آزمون گروه های آزمایشی زبان های خارجی و هنر به صورت شناور می باشد. یعنی داوطلبان علاوه بر شرکت در کنکور گروه آزمایشی اصلی مربوط به رشته مورد نظر خود می توانند در یک یا هر دو آزمون گروه های هنر و زبان نیز شرکت کنند.

لینک مستقیم ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری 1402 (دی ماه 1401)

(به محض شروع مجدد فرآیند ثبت نام، لینک فوق فعال می گردد.)

بنابر آخرین اخبار منتشر شده از طرف سایت سازمان سنجش، ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری 1402 تا 18 آبان ماه 1401 تمدید شد.

تغییرات کنکور سراسری 1402

بنابر آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه، می توان گفت به طور کلی تغییرات کنکور 1402 ، در نهایت در 5 دسته ذیل تقسیم بندی شده است:

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

این که سوابق تحصیلی داوطلبان بر روی نتایج کنکور آن ها تاثیر گذار است، خبر بسیار خوبی است زیرا باعث می شود داوطلبان این آزمون، تنها بر روی کنکور برنامه ریزی نکرده و در سال تحصیلی به نمرات خویش نیز اهمیت دهند. به همین دلیل، تاثیر معدل در کنکور به صورت 40 درصدی بوده و 60 درصد مابقی آن، نتایج آزمون سراسری داوطلبان می باشد.

حذف دروس عمومی

کسانی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری را دارند می بایست از منابع کنکور سراسری 1402 آگاه باشند. زیرا به دلیل این تغییرات، شاهد حذف دروس عمومی از کنکور 1402 هستیم. پس تمامی متقاضیان باید تمام تمرکز خود را بر روی دروس اختصاصی گروه آزمایشی مورد نظر بگذارند.

برگزاری دو کنکور در سال

برگزاری دو کنکور در سال یکی از راه حل های بسیار خوب برای متقاضیان کنکور سراسری است تا اگر در نوبت اول نتوانستند بر استرس خود غلبه کرده و یا از رتبه خود راضی نباشند، در نوبت دوم شانس خویش را امتحان کنند. بدین صورت شاهد برگزاری کنکور سراسری دی ماه 1401 و تیر 1402 خواهیم بود.

افزایش اعتبار نتایج تا دوسال

در سال های گذشته نتایج کنکور فقط در همان سال اعتبار داشت اما تغییرات کنکور 1402 باعث شده است امتیازات نتایج کسب شده به مدت دو سال اعتبار داشته باشد.

حذف زیر گروه ها 

حذف زیرگروه ها و اهمیت تراز کنکور موجب در نظر گرفته شدن یک نمره کلی برای داوطلبان کنکور سراسری 1402 شده است.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402

کنکور سراسری یکی از آزمون هایی می باشد که با هدف سنجش داوطلبانی که قرار است وارد دانشگاه شده و تحصیلات خود را در آن آغاز نمایند، به صورت هماهنگ در سطح کشور برگزار می گردد.

زمان ثبت نام کنکور نوبت دی ماه

علاقه مندانی که می خواهند در این آزمون ثبت نام نمایند، می بایست از جزء به جزء امور مربوط به آن از جمله شرایط ثبت نام کنکور سراسری آگاهی یافته و خود را برای شرکت در این رقابت تنگاتنگ آماده کنند. مطابق با آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه، زمان ثبت نام کنکور 1402 برای نوبت اول به شرح زیر می باشد. داوطلبانی که موفق به نام نویسی در این موعد نشدند، می توانند در زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

مهلت ثبت نام کنکور دی ماه 1401
عنوانتاریخ
مهلت ثبت نام8 تا 14 آبان ماه 1401
تمدید مهلت ثبت نامتا 18 آبان ماه 1401
تمدید مجدد مهلت ثبت نام22 آبان ماه 1401 از 8 صبح تا ب عصر

زمان ثبت نام کنکور نوبت تیر ماه

با استناد به اطلاعیه منتشر شده از سوی سایت سازمان سنجش، ثبت نام برای شرکت در آزمون نوبت تیر ماه در بازه زمانی 15 تا 21 فروردین ماه 1402 خواهد بود. شما عزیزان میتوانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره از جدیدترین اخبار در خصوص زمان یا مهلت مجدد ثبت نام کنکور 1402 نوبت دوم مطلع شوید.

نکته: ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در بازه های زمانی ذکر شده برای تمامی داوطلبان وجود خواهد داشت.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1402

داوطلبان می بایست مدارک ثبت نام کنکور 1402 را آماده کرده و سپس نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. همان طور که اشاره کردیم، ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود. متقاضیان توجه داشته باشند که جهت شرکت در کنکور هر گروه آزمایشی، باید کارت های اعتباری جداگانه ای خریداری کنند.

همچنین داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسری دی ماه 1401 می بایسیت مطابق راهنمای ذیل عمل نمایند. چنانچه این مراحل برای دوره بعدی آن یعنی کنکور تیر ماه 1402، دچار تغییراتی باشد، این نوشته بروز خواهد شد.

 •  ابتدا به سایت ثبت نام کنکور سراسری به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “سراسری” را از منوی موجود در قسمت راست سایت انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402 (نوبت اول دی ماه 1402 / نوبت دوم تیر ماه 1402)” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • پیش از اقدام به تکمیل فرم نام نویسی، باید هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و یک سریال ثبت نام خریداری کنید. بدین منظور از قسمت پیوند های مورد نیاز موجود در بخش راست صفحه، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • پس از انتخاب نوع سریال ثبت نام، صفحه ای برای شما نمایان می شود که باید اطلاعات خواسته شده را در آن وارد نموده و کلید “تایید وادامه” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در این مرحله اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید باید تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.

مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • اکنون شما وارد درگاه پرداخت اینترنتی شده اید و لازم است با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتابی که رمز پویای آن فعال است، هزینه لازم را پرداخت نمایید. در صورتی که پرداخت هزینه ثبت نام را با موفقیت انجام دهید، شماره پیگیری پرداخت به شما ارائه می شود که باید آن را حفظ و در صورت نیاز پرینت کنید.

مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • حال به صفحه اول سامانه ثبت نام زیر بازگردید و بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در این مرحله می بایست سریال ثبت نام خریداری شده و شماره تلفن همراه خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و سپس بر روی عبارت “تایید” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

پس از نمایان شدن فرم تقاضانامه اینترنتی مربوطه، لازم است در قسمت های خواسته شده سوابق تحصیلی و نوع مدرک خود را به ثبت رسانده و سپس دکمه بررسی و مشاهده را بفشارید. (برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی کد سوابق پیش دانشگاهی نیز مورد نیاز می باشد.) سپس عکس خود را در قسمت تعیین شده بارگذاری نمایید.

پس از بارگذاری عکس می بایست فرم ثبت نام را دریافت کرده و اطلاعات خواسته شده را با دقت درج نمایید. در نهایت، پس از کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی” از فرم ثبت نام خود که حاوی شماره پرونده و کد پیگیری است یک نسخه پرینت شده، تهیه نمایید و تا پایان مراحل پذیرش در کنکور سراسری نزد خود حفظ کنید.

همچنین در صورتی که پس از انجام فرآیند های مربوط به نام نویسی نیازمند ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری خود بودید، می بایست از طریق گزینه مربوطه در سایت اقدام نمایید. 

 

 

شرایط ثبت نام کنکور سراسری و آزاد 1402

داشتن شرایط ثبت نام کنکور سراسری اولین موضوعی است که هر شخص داوطلب می بایست نسبت به آن آگاهی کامل داشته و از آن برخوردار باشد. کنکور سراسری 1402دارای شروطی بوده که در ادامه به توصیف آن پرداخته ایم.

شرایط عمومی

 •  اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از دین های مورد تایید قانون جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد به احکام دینی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء سابقه در حذب های سیاسی
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • رعایت شئونات اسلامی و عدم سوء پیشینه اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم چهار ساله نظام قدیم آموزش متوسطه و یا مدرک دوره پیش دانشگاهی لازم است.
 • تمامی داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا جدید، فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش و فارغ التحصیلان مقطع کاردانی، در صورتی مجاز به ثبت نام هستند که تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 مدرک خود را اخذ نمایند.
 • داوطلبانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه و یا 31 بهمن ماه 1401 دریافت نمایند. بنابراین داوطلبان هنگام ثبت نام باید گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • دانشجویان دانشگاه های روزانه می توانند بدون انصراف دادن در کنکور سراسری ثبت نام نمایند.
 • داوطلبانی که در کنکور سراسری 1401 شرکت نموده و در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند و قصد انتخاب رشته در دوره های روزانه سال 1402 را دارند، می توانند در صورت قبولی در یکی از دوره های روزانه انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل، اعلام نمایند.
 • داشتن گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) الزامی است.
 • چنانچه داوطلبی در کنکور سراسری سال گذشته شرکت نموده و به موجب آن مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه های غیر روزانه باشد، برای شرکت و ثبت نام کنکور سراسری سال جاری لازم نیست از دانشگاه خود انصراف دهد.

شرایط نظام وظیفه

 • داوطلبان مرد شرکت در کنکور سراسری 1402 می بایست در یکی از وضعیت های پایان خدمت، معافیت دائم و یا معافیت به صورت موقت بوده و کد مربوطه به آن را در فرم ثبت نامی خود وارد کنند.
 • مشمولان دارای غیبت از دوره سربازی امکان ثبت نام در این آزمون را ندارند و در صورت پذیرش در رشته انتخابی، معافیت تحصیلی برای آن ها صادر نگشته و قبولی آن ها لغو می گردد.
 • دانشجویانی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت اخراج شده اند، تا پایان رسیدن دوره خدمت سربازی خود امکان ادامه تحصیل نخواهند داشت.
 • معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک مرتبه صادر می گردد.
 • ترخیص سربازان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی به جز مقطع کاردانی مجاز می باشد.
 • امکان تحصیل به صورت همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد.
 • داوطلبان پذیرفته شده در کنکور 1401 می بایست با مراجعه به دفاتر پلیس +10، نسبت به دریافت مدرک معافیت موقت خود به جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام کنند.

در ضمن داوطلبان برای اطلاع از جزئیات سهمیه های کنکور و کارت معافیت سربازی دائم، می توانند روی لینک ها کلیک نموده و مقاله مربوطه را مطالعه کنند.

شرایط ثبت نام کنکور دی ماه 1401 برای دوازدهمی ها

افرادی که در پایه دوازدهم در حال تحصیل هستند ممکن است با این سوال مواجه شوند که آیا با توجه به ناتمام ماندن دروس تحصیلی تا دی ماه، آیا می توانند در کنکور سراسری دی ماه شرکت کنند یا خیر؟ که می بایست گفت بله، این دسته از افراد می توانند در این آزمون شرکت کرده و مدرک دیپلم خود را در انتهای سال تحصیلی، دریافت کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1402

مدارک لازم ثبت نام کنکور سراسری
مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402

متقاضیان شرکت در کنکور سراسری می بایست به جمع آوری و آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام نموده تا در هنگام ثبت نام از درج اشتباه اطلاعات خود جلوگیری کنند. تنها مدرکی که نیاز به اسکن و بارگذاری در سامانه ثبت نام دارد یک قطعه عکس مربوط به داوطلب با ویژگی های زیر خواهد بود.

 • عکس ارسالی بدون حاشیه و در ابعاد 4×3 یا 4×6 باشد.
 • عکس داوطلب باید در قالب jpg اسکن شده باشد.
 • حجم عکس ارسالی نباید بیشتر از 70 کیلوبایت باشد.
 • تصویر ارسالی باید رنگی با پس زمینه سفید و حتما مربوط به سال جاری باشد.
 • عکس ارسالی باید واضح، بدون هر گونه خدشه و تمام رخ باشد.
 • عکس اسکن شده از روی مدارک دیگر، قابل قبول نمی باشد.
 • تصویر داوطلبان خانم باید با حجاب کامل و به صورت تمام رخ باشد.
 • در صورت استفاده از عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می گردد.

همچنین داوطلبان می بایست به هنگام ثبت نام پس از بارگذاری عکس، برخی از مدارک را در دسترس داشته باشند، تا بتوانند فرآیند تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی خود را به درستی به پایان برسانند. این موارد مطابق جدول زیر می باشند:

مدارک و اطلاعات لازم برای تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام کنکور 1402
شناسنامه و کارت ملی
کد سوابق تحصیلی دیپلم
کد دانش آموزی
کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی
کد مربوط به منطقه و کدپستی محل سکونت
کد وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد
معدل کتبی دیپلم
شماره سریال 12 رقمی خریداری شده جهت ثبت نام

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

داوطلبان جهت آشنایی با روند کلی نام نویسی و همچنین شرایط شرکت در کنکور سراسری 1402 می بایست فایل پی دی اف آن را در زمان مقرر به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت نمایند.

همچنین برای دسترسی آسان تر به این فایل، پی دی اف مربوطه در جدول زیر قرار داده شده است و البته ذکر این نکته نیز ضروری است که به محض انتشار دفترچه کنکور تیرماه، لینک آن نیز در ادامه فعال خواهد شد.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت دی ماه

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت تیر ماه

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

راهنمای تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402 + دانلود

پس از آن که متقاضیان تصمیم قطعی خویش را برای نام نویسی در این آزمون بزرگ یعنی کنکور سراسری 1402 را گرفتند، می بایست به تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری روی آورند. حال فرم ثبت نام کنکور سراسری چیست و نحوه تکمیل این فرم به چه صورت است؟

فرم ثبت نام به صورت الکترونیکی در سایت ثبت نام کنکور بارگزاری شده که از قسمت های مختلفی شامل اطلاعات هویتی، سوابق تحصیلی، درج سهمیه های کنکور و… می باشد که داوطلبان می بایست اطلاعات خواسته شده در این فرم را به درستی در کادر های مربوطه وارد کنند.

نحوه تکمیل فرم پیش نویس ثبت نام

داشتن اطلاعات کافی در نحوه پر نمودن کادرهای مربوط به فرم ثبت نام کنکور سراسری به شما کمک خواهد کرد تا مواردی که در آن درج می کنید با اطلاعات موثق و صحیح تکمیل شده باشد. زیرا پس از قبولی در کنکور، تمامی اطلاعات وارد شده در این فرم چک شده و در صورت مغایرت برخی از اطلاعات، امکان لغو قبولی وی وجود خواهد داشت. این فرم شامل 54 بند می باشد که در ادامه به توضیح آن ها به صورت تصویری پرداخته شده است.

توضیحات بند 1 تا 14

فرم ثبت نام کنکور سراسری 1

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید لازم است داوطلبان پس از درج کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی، اطلاعات هویتی و تحصیلی خود را در هر یک از کادرهای مشخص شده وارد کنند که شامل موارد زیر می باشد:

اطلاعات خواسته شده در بند 1 تا 14 فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402
شماره بندتوضیحات
1نام خانوادگی
2نام
3نام پدر
4جنسیت
5شماره شناسنامه
6سری و سریال شناسنامه
7تاریخ تولد
8کد ملی
9کد بخش محل تولد
10کد منطقه یا ناحیه اخذ مدرک دیپلم
11کد دانش آموزی مقطع دیپلم
12کد عنوان دیپلم
13تاریخ اخذ مدرک دیپلم
14کد بخش محل اخذ مدرک سال دو دبیرستان برای هر یک از متقاضیان نظام های سالی یا ترمی / واحدی، دوسال قبل دیپلم برای متقاضیان نظام قدیم و یا پیاه دهم برای متقاضیان نظام جدید و یا همان 3-3-6

توضیحات بند 15 تا 22

فرم ثبت نام کنکور سراسری 2

در این قسمت داوطلبان می بایست کد بخش محل اخذ دیپلم خود، معدل کل و نهایی دیپلم و نوع نظامی تحصیلی خود را مشخص نموده و در ادامه فارغ التحصیلان نظام ترمی واحدی و یا سالی واحد که دوره پیش دانشگاهی را گذرانده اند، می بایست بند های 19 تا 22 را کامل کنند.

توضیحات بند 23 تا 25

نمونه فرم ثبت نام کنکور سراسری 3محل درج کد بخش محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی،دیپلم، پایه دوزادهم و یا سال اول دبیرستان برای هر یک از نظام های تحصیلی مربوطه در کادرهای 23 و 24 بوده و در بند شماره 24، وارد نمودن معدل سال آخر پیش دانشگاهی یا سال دوازدهم توسط داوطلب الزامی است.

توضیحات بند 26 تا 29

نمونه فرم ثبت نام کنکور سراسری 4

برای تکمیل این قسمت، داوطلب می بایست نوع سهمیه کنکور در نظر گرفته شده خود را علامت زده و اگر از سهمیه های (رزمنده داوطلب بسیجی (اعزامی از سپاه) و همسر و فرزند او / رزمنده وزارت جهاد کشاورزی و همسر و فرزند او / رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح و همسر و فرزند او) استفاده نماید، می بایست کد پیگیری 12 رقمی مربوطه را در بند 27 درج کرده و مدت حضور در جبهه را (به صورت ماه) در بند 28 وارد نمایند.

توضیحات بند 30تا 37

نمونه فرم ثبت نام کنکور سراسری 5

بند شماره 30 مربوط به اتباع خارجی بوده و می بایست شماره گذرنامه و کارت اقامت خویش را در کادرهای مربوطه وارد کنند. لازم به ذکر است بند شماره 31 مربوط به چپ دست یا راست دست بودن به دلیل نوع صندلی بوده تا داوطلب به راحتی بتواند در آزمون شرکت کند و در ادامه می بایست به شکل زیر کادرها را تکمیل کند.

 • بندهای 32 تا 34 مربوط به آموزش عالی اشتغال به تحصیل
 • بند 35 و 36 برای افراد شاغل
 • بند 37 مشخص نمودن نوع گروه آزمایشی مورد امتحان در کنکور سراسری

توضیحات بند 38 تا 45

نمونه فرم ثبت نام کنکور سراسری 6

اگر به بند 38 توجه فرمایید متوجه خواهید شد که این بخش منحصرا افرادی است که دارای مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی می باشند. چنانچه داوطلبی خواهان شرکت در کنکور سراسری هنر و کنکور سراسری منحصرا زبان می باشد باید به ترتیب در بندهای 40 و 41 اعلام علاقه مندی نماید وو تیم مربوطه را فعال کند.

بند های 42 تا 45 نیز برای بررسی نتایج داوطلب در قالب دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و یا دانشگاه های دارای شرایط خاص می باشد.

توضیحات بند 46 تا 54

نمونه فرم ثبت نام کنکور سراسری 7

اکنون به انتهای تکمیل فرم رسیده ایم. بدین منظور با توجه به توضیحاتی که در ادامه ذکر می کنیم به کامل نمودن کادرهای فرم ثبت نامی خویش اقدام کنید.

 • بند 46: تعیین حوزه امتحانی خود کد استان و بخش مورد نظر
 • بند 47: درج کد وضعیت نظام وظیفه
 • بند های 48 تا 53: وارد نمودن اطلاعات پستی و شماره تلفن های شخصی شرکت کننده
 • بند 54: تیک عبارت در آزمون سراسری سال گذشته ثبت نام نموده بودم (در صورتی که شرکت نکرده اید، این قسمت را خالی بگذارید.

دانلود فرم ثبت نام

فرم پیش نویس ثبت نام کنکور در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 قرار گرفته شده است اما شما می توانید در جدول زیر فایل فایل پی دی اف آن را دانلود کنید.

فرم ثبت نام کنکور سراسری 1402
دانلود فرم ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری 1402 (دی ماه 1401)

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود فرم ثبت نام نوبت دوم کنکور سراسری 1402 (تیر ماه 1402)

(به محض انتشار لینک فوق فعال می گردد.)

چه کدهایی برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. این کد از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت بوده و فقط برای افراد ذیل صادر شده است.

 • فارغ التحصیلان رشته های نظری که بعد از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی که بعد از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کردند.
 • فارغ التحصیلان و دانش آموزان رشته های نظری سال دوازدهم که به آن ها نظام جدید نیز می گویند.

تبصره: پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزر و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

کد دانش آموزی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

مهم: بر روی لینک نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد بخش محل تولد

در خصوص نحوه تکمیل تقاضانامه اینترنتی در ردیف شماره 9، داوطلب باید کد بخش محل تولد خود را در این محل درج نماید. این کد از طریق مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و مشاهده جدول شماره 7 صورت می پذیرد.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

مهم: بر روی لینک نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری 1402، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم ثبت نام کنکور وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

مهم: بر روی لینک راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کد استان و بخش محل اقامت

داوطلب می بایست کد استان و کد بخش محل اقامت خود را برای تعیین حوزه امتحانی استخراج و از چپ به راست در محل مربوطه درج نماید. متقاضیان برای دست یابی به این کد به جدول شماره 7 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مراجعه کنند.

کد 12 رقمی ایثارگران

افراد داوطلب می بایست به صورت اینترنتی به سایت aja.ir مراجعه نموده و اطلاعات مربوط به این فرایند را کسب کنند. زیرا تکمیل فرم استفاده از سهمیه ایثارگران جهت دریافت کد 12 رقمی ایثارگران و تایید درخواست متقاضی از طرف سازمان مربوطه الزامی است.

تا کنون 11269424 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

نحوه اعلام علاقه مندی برای رشته های دارای شرایط خاص

اگر دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را مورد مطالعه قرار داده باشید با یک قسمت مواجه خواهید شد که مربوط به داوطلبانی است که علاقه دارند رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان، پیام نور و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی را انتخاب نمایند.

این دسته از متقاضیان می بایست در زمان ثبت نام نوبت دوم کنکور سراسری سال 1402 و یا در زمان انتخاب رشته (نیمه دوم مردادماه 1402) نسبت به خرید کارت اعتباری به مبلغ 36 هزار تومان برای هر مورد علاقه مندی، به صورت جداگانه اقدام نمایند.

لیست رشته های کنکور سراسری 1402

همچنین با توجه به انتشار دفترچه کنکور سراسری دی ماه، می توان لیست رشته های هر گروه آزمایشی را به تفکیک مطالعه نمود اما به منظور سهولت در بررسی این مورد، در ادامه و با کلیک بر روی هر یک از لینک های فعال موجود در جدول زیر، داوطلبان می توانند به این موارد دست پیدا کنند.

البته همان طور که گفته شد موارد ذیل مطابق دفترچه دی ماه می باشد اما معمولا این اسامی طی دوره ها تغییر چندانی نمی کند اما در صورت تفاوت رشته ها در کنکور تیر ماه، این نوشته بروزرسانی خواهد شد.

لیست رشته های کنکور سراسری 1402
لیست رشته های کنکور انسانی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور تجربی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور ریاضی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های کنکور هنر

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های گروه زبان های خارجی

(جهت مشاهده، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 

سوالات متداول

1- ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری 1402 تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

با پایان یافتن زمان نام نویسی این فرآیند در تاریخ 14 آبان و تمدید آن تا 18 آبان ماه 1401، در روز 22 آبان ماه نیز تمدید شده و قابل انجام شد.

2- از چه طریقی می توان ثبت نام کنکور سراسری 1402 را انجام داد؟

نام نویسی این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد.

3- مشغول به تحصیل در دوره شبانه هستم. آیا می توانم در کنکور سال 1402 شرکت کنم؟

بله، داوطلبانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل باشند، می توانند در این آزمون شرکت کرده و در صورت قبولی، از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۷۴ نظر

 1. سلام
  من سال یازدهم هستم میخوام کنکور ۱۴۰۱ ازمایشی شرکت کنم. ایا امکانش هست؟
  باید معدل و سال دیپلم را چی بزنم؟
  گزینه ای بابت ازمایشی بودن داره؟

 2. دارو بدون کنکور دانشگاه آزاد میشه رفت یا نه مدرک دیپلم تجربی دارم

 3. سلام برای ترمیم معدل تا چه زمانی میتونم اقدام کنم؟

  • با سلام و درود، شما در امتحان نهایی دی ماه ۱۴۰۱ و خرداد۱۴۰۲، صرفاً یک بار به انتخاب خود می توانید برای ترمیم معدّل اقدام کنید.

 4. سلام امکانش هست فقط در نیمه دوم کنکور ثبت نام کنم؟
  یعنی اگه دی ماه ثبت نام نکنم و فقط تیرماه ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  • با سلام ، ثبت نام کنکور های آزمایشی کنکور سراسری جدا ازهم می باشد ؛ لذا شما میتوانید در هریک به صورت دلخواه ، ثبت نام بعمل آورید.

 5. سلام
  دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان در ثبت نام کنکور سراسری کدام کد از کدهای نظام وظیفه رو باید انتخاب کنند ؟

  • با سلام و وقت بخیر، از آنجایی که شما پس از قبولی نهایی، می بایست انصراف خود را قطعی نمایید، در فرم ثبت نام کنکور، می بایست کد ۹ را وارد کنید.

 6. سلام بنده دانشجوی دوره روزانه هستم و معافیت تحصیلی دانشگاه رو دارم
  اگر بخوام کنکور ۱۴۰۲شرکت کنم کد نظام وظیفه رو چند باید بزنم ؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، از آنجایی که شما پس از قبولی نهایی، می بایست از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهید، کد نظام وظیفه شما ۹ می باشد.

 7. سلام میخواستم بدونم کنکور چندم دی ماه برگزار میشود؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، زمان برگزاری نوبت اول کنکور سال ۱۴۰۲، ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ و ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ می باشد.

 8. سلام میخواستم بدونم اگر دی ماه کنکور بدم و قبول نشم .دوباره میتونم تیرماه هم کنکور بدم ؟

 9. با سلام و صبح بخیر خدمت شما. من شرایط ثبت نام کامل دارم ولی میخوام بدونم من میتونم همین دی ماه هم هنر هم زبان و هم انسانی کنکور بدم؟

 10. سلام وقت بخیر
  مهلت ثبت نام در نوبت دی تا چه تاریخی هست؟
  نوبت بعدی ثبت نام کی شروع میشه؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مهلت ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری تا پایان امروز می باشد؛ زمان ثبت نام نوبت دوم ۱۵ الی ۲۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

 11. سلام من دیپلم کاردانش گرافیک دارم میخواستم بدونم میتونم با دیپلم کاردانش گرافیک کنکور تجربی ۱۴۰۲ ثبت نام و شرکت کنم ؟.

 12. سلام وقت بخیر من داشنجوی دانشگاه آزاد هستم و سال بعد فارغ التحصیل کارشناسی میشم و تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم خواستم ببینم واس سال بعد میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟

  • با سلام، اگر شما تا زمانی که قصد دارید در آزمون سراسری شرکت کنید، ۷۰ واحد درسی را پاس نکرده باشید و مدرک معادل کاردانی به شما تعلق پیدا نکند امکان شرکت در آزمون سراسری را دارید.

 13. سلام،ببخشید من پشت کنکور بودم وسال۱۴۰۱باید کنکور میدادم ک میشه چندماه دیگه،ولی توی آبان یا اسفندنتونستم ثبت نام کنم،هیچ راهی نداره ثبت نام کنم چون معافیت تحصیلیم تموم شده

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر مهلت ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ به اتمام رسیده است؛ می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 14. سلام وقت بخیر
  بنده دانشگاه دولتی روزانه درس میخوانم و خرداد ماه سال ۱۴۰۲ فارغ التحصیل خواهم شد ایا میتوانم در کنکور سال ۱۴۰۲ ثبت نام کنم؟

 15. سلام ثبت نام بازم تمدید میشه یا نه؟

 16. ببخشید من یه قسمت از اطلاعات کنکور رو اشتباه وارد کردم …میتونم ویرایش کنم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد؛ جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 17. سلام وقتتون بخبر
  من دانشجو پیام نورم وتوی فرم تقاضانامم بند ۳۲علامت زدم که دانشجوی دوره غیر روزانم آیا زمانی که رتبه خوبی بیارم میتونم در دانشگاه فرهنگیتن پذیرفته شم ؟

  • با سلام، بله، در صورتی که شما شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید، محدودیتی جهت انتخاب رشته های آن ندارید.

 18. سلام
  ثبت نام بازم تمدید میشه

 19. سلام باز مهلت ثبت نام هست بعد از چهارم اسفند ؟

 20. سلام، برای انتخاب انتخاب رشته از چه طریقی میتوانم اقدام کنم، برای کنکور ۱۴۰۱

 21. سلام.من دانشجوی دانشگاه روزانه ام.تو کنکورثبت نام کردم و دانشجوی انصرافی رو زدم.ولی الان نمیخوام کنکور شرکت کنم.اگه شرکت نکم مشکلی در دانشگاه من به وجود می آید؟باتشکر

  • با سلام ، مطابق با دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ شما می توانید بدون نیاز به انصراف از دانشگاه خود در کنکور شرکت نمایید و در صورت ثبت نام و عدم حضور در جلسه ذکر شده فقط غیبت برای شما لحاظ خواهد شد و مشکلی برای رشته فعلیتان پیش نمی آید .

 22. با سلام ببخشید بازم مهلت ثبت نام هست برای کنکور توی ماه اسفند

  • با سلام، بله، با توجه به اطلاعیه منتشر شده در سایت سازمان سنجش، زمان ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۱، از تاریخ یکم تا چهارم اسفند ماه سال جاری تمدید شده است.

 23. با سلام

  آیا دیپلمه های انسانی که میخواهند در کنکور تجربی ۱۴۰۱ شرکت کنند آیا فقط باید به سوالات عمومی پاسخ دهند؟

  • با سلام، خیر، در صورتی که شما با مدرک دیپلم انسانی، در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت می کنید، می توانید تمام سوالات عمومی و تخصصی تجربی را پاسخ دهید و محدودیتی نخواهید داشت.

 24. سلام وقتتون بخیر ،من مدرک کاردانی حسابداری در دانشگاه غیر انتفاعی گرفتم سال ۹۴ الان میخوام کارشناسیمو یه رشته دیگه بخونم چیکار باید کنم؟

  • با سلام، شما با مدرک کاردانی حسابداری، مجاز به تحصیل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و پیوسته می باشید و محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط نخواهید داشت.

 25. سلام ببخشید برای ثبت نام کنکور باید نظام آموزشی ۶۳۳رو انتخاب کنم؟؟دوازدهم کارو دانشم

 26. من دوازدهم کامپیوتر هستم می توانم در رشته انسانی کنکور بدنیا نه

 27. سلام من دانشجوی برق دانشگاه ازادم ورودی ۹۸ الان میخوام کنکور بدم رشته عمران بخونم سوالم اینه که الان وایه ثبت نام کنور باید انصراف بدم ؟

 28. سلام من دوازدهم کارو دانش هستم می تونم در کنکور شرکت کنم یا ن

 29. سلام من دوازدهم کارو دانش هستم می تونم در کنکور شرکت کنم

 30. سلام یازدهم تجربی میتونه در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنه؟

  • با سلام، در صورتی که انتخاب رشته انجام ندهید و صرفا به صورت آزمایشی در آزمون سال ۱۴۰۱ شرکت نمایید، محدودیتی نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور