خانه کنکور زمان کنکور ۱۴۰۳ | تاریخ برگزاری کنکور 1403

زمان کنکور ۱۴۰۳ | تاریخ برگزاری کنکور 1403

زمان کنکور ۱۴۰۳ | تاریخ برگزاری کنکور 1403

آزمون سراسری گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و منحصرا زبان هرساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود و داوطلبان واجد شرایط می توانند در تاریخ برگزاری کنکور هر یک از گروه های آزمایشی فوق به آدرس محل درج شده بر روی کارت ورود به جلسه کنکور مراجعه کنند. آگاه بودن از زمان برگزاری کنکور آن قدر داری اهمیت است که عدم اطلاع از آن می تواند تمامی تلاش متقاضیان را از بین برد. لازم به ذکر است با توجه به تغییرات کنکور، شاهد برگزاری دو کنکور در سال هستیم که در کنکور 1403 نوبت اول در اردیبهشت و نوبت دوم در تیرماه برگزار خواهد شد.

تاریخ برگزاری نوبت دوم کنکور 1403، در 21 و 22 تیر ماه در نظر گرفته شده است.

زمان کنکور ۱۴۰۳

آن دسته از داوطلبانی که نسبت به ثبت نام کنکور 1403 اقدام کرده اند، می بایست با اطلاع از زمان برگزاری آن، خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده نمایند. مطابق آخرین اطلاعیه ها کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت و تیر و در فاصله زمانی یکماهه برگزار خواهد شد.

زمان کنکور اردیبهشت

امسال سازمان سنجش که مجری برگزار کننده این آزمون ها می باشد طی اطلاعیه ای زمان برگزاری و ثبت نام آزمون های کنکور 1403 را به دست داوطلبان رساند که خوشبختانه این امر سبب می شود برنامه ریزی کنکور با موفقیت بیشتری پیش گرفته شود. با توجه به اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش برگزاری کنکور نوبت اول در تاریخ های 6 و 7 اردیبهشت ماه 1403 در نظر گرفته شد. داوطلبین می بایست در تاریخ 3 الی 5 اردیبهشت ماه اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه خود کرده و در حوزه های محل برگزاری آزمون حاضر می شدند.

زمان برگزاری برگزاری کنکورسراسری نوبت اول ۱۴۰۳
گروه آزمایشیتاریخ برگزاری
علوم ریاضیصبح پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه
علوم انسانیصبح پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه
هنربعد از ظهر پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه
زبان های خارجیبعد از ظهر پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه
علوم تجربیصبح جمعه 7 اردیبهشت ماه

زمان کنکور تیر

پس از برگزاری آزمون نوبت اول داوطلبین می توانند شانس خود را در دومین کنکور نیز امتحان کرده تا بهترین نتیجه را انتخاب نمایند. بنابراین لازم است از زمان برگزاری هر دو کنکور اطلاع کافی داشته باشند. در ابتدا زمان برگزاری کنکور تیر ماه در روزهای 7 و 8 تیرماه 1403 در نظر گرفته شده بود اما به دلیل اجرای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در تاریخ هشتم تیرماه، برگزاری نوبت دوم کنکور  سراسری به تاریخ 21 و 22 تیر ماه 1403 موکول شد.

تغییرات کنکور 1403 نسبت به ۱۴۰۲

پس از آنکه شاهد تغییرات گسترده ای در حوزه برگزاری آزمون های کنکور بودیم حال زمان آن است که از عدم توقف آن در سال جاری نیز خبر دهیم. سازمان سنجش امسال هم اطلاعیه ای منتشر کرد که حاکی از تغییرات نه چندان کوچک در روند کنکور است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برگزاری آزمون های هوشمند و تاسیس مرکز نوآوری و هوشمند سازی

از پیش تر زمزمه هایی برای هوشمند سازی برگزاری آزمون ها به گوش می رسید که حالا با تایید سازمان سنجش مواجه شده است. رئیس سازمان سنجش گفت خواستار حذف کاغذ از آزمون ها هستیم و با تاسیس مرکز نوآوری و هوشمند سازی تلاش می کنیم در سال 1403 عمل الکترونیکی کردن کنکور را به سرانجام برسانیم.

افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور

با وجود هوشمند سازی و الکترونیکی شدن کنکور تعداد دفعات برگزاری آن افزایش خواهد یافت و احتمالا این آزمون ماهی یک بار یا دو ماه یک بار در سال برگزار خواهد شد. این امر شانس داوطلبان در قبولی را افزایش خواهد داد و آن ها می توانند در انتهای سال نتیجه یکی از این آزمون ها را انتخاب کنند. همچنین اعتبار این آزمون ها دو ساله خواهد بود.

تغییر فرآیند تولید بانک سوالات

در حال حاضر سازمان سنجش در حال ساخت پورتال جدیدی است تا در بستر آن تمامی معلمان و کارآمدان سراسر کشور بتوانند سوالات پیشنهادی خود را ارسال کنند و پس از بررسی آنها بهترین سوالات به دست متقاضیان برسد و وسیله محک آنان قرار بگیرد.

افزایش تاثیر سوابق تحصیلی

پس از تمامی این موراد در سال 1403 تاثیر معدل در کنکور نیز افزایش میابد و ازین پس به 50 درصد می رسد. ضمن اینکه در سال گذشته این تاثیر 40 درصد بود و امسال بر اهمیت سوابق تحصیلی 10 درصد قطعی افزوده شده است.

محل برگزاری کنکور سراسری 1403

داوطلبان پس از آن که از تاریخ کنکور آگاه شدند، می بایست به محل برگزاری آن نیز توجه نمایند. هر ساله فایل پی دی افی با عنوان “آدرس حوزه های برگزاری کنکور سراسری” از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر می شود که در آن شهرستان و یا بخش محل اجرای آزمون داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی وفنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی براساس شهرستان محل اقامت فعلی آنان در تقاضانامه ثبت نام مشخص می شود.

لیست آدرس حوزه های برگزاری کنکور نوبت تیر 1403

تاریخ انتشار :

در صورت انتشار فعال می گردد

کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۳

مسئله کارت ورود به جلسه کنکور معمولا یک الی دو هفته قبل از تاریخ کنکور ۱۴۰۲ می تواند یکی از دغدغه های مهم داوطلبان شرکت کننده به حساب بیاید. طبق آخرین تغییرات اعمال شده بر روند برگزاری کنکور سراسری، این آزمون دو مرتبه در سال یعنی اردیبهشت ماه و تیرماه اجرا خواهد شد.

زمان دریافت کارت

متقاضیانی که نسبت به ثبت نام در آزمون سراسری نوبت اول اقدام کرده اند، می توانستند در تاریخ 3 الی 5 اردیبهشت ماه 1403 به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و کارت ورود به جلسه کنکور خود را دریافت کنند. زمان دریافت کارت کنکور نوبت دوم 1403 دو الی سه روز قبل از برگزاری آن نیز به انتشار درمی آید.

نحوه دریافت کارت

دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1403 از الزامات شرکت در این آزمون می باشد. در ادامه به چگونگی دریافت این کارت از طریق سایت سازمان سنجش پرداخته ایم.

 • وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شده و روی آیکون “سراسری” کلیک کنید.

مرحله اول خرید کارت ورود به جلسه کنکور اردیبهشت

 • از قسمت اطلاعیه های آزمون سراسری، گزینه “سامانه جامع آزمون سراسری سال  ۱۴۰۳(دریافت کارت)” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم خرید کارت ورود به جلسه کنکور اردیبهشت

 • در صفحه باز شده، مجدد لینک “سامانه جامع آزمون سراسری سال 1403 (دریافت کارت)” را کلیک کنید.

مرحله سوم خرید کارت ورود به جلسه کنکور اردیبهشت

 • فیلد اطلاعات را پر کرده و دکمه “ورود” را فشار دهید.

مرحله چهارم خرید کارت ورود به جلسه کنکور اردیبهشت

ویرایش و رفع نقص کارت ورود به جلسه کنکور 1403

ممکن است به هر دلیلی متوجه وجود درج اطلاعات اشتباه بر روی کارت ورود به جلسه خود شوید که می بایست در اسرع وقت و پیش از زمان کنکور به ویرایش این اطلاعات مورد نیاز بپردازید زیرا در صورت عدم رفع خطا، امکان دارد از حضور شما هنگام برگزاری آزمون ممانعت به عمل آید. ویرایش و رفع نقص کارت مذکور زمان و نحوه مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

زمان و نحوه ویرایش به صورت اینترنتی

مواردی همچون نقص در بندهای 14، 18، 19، 20، 21 و 25 شامل محل تولد، معدل کتبی نهایی دیپلم، محل اخذ مدرک ماقبل دیپلم، محل اخذ مدرک دیپلم، محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی، وضعیت تحصیل و اشتغال تنها با ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قابل ویرایش بوده که افراد در بازه زمانی دریافت کارت در تاریخ 3 الی 5 اردیبهشت ماه می توانستند نسبت به اعمال تغییرات مورد نظر اقدام نمایند.

زمان و نحوه ویرایش به صورت حضوری

یک سری اطلاعات موجود در کارت ورود به جلسه به صورت اینترنتی قابل رفع نبوده و افراد باید به صورت حضوری اقدامات لازم را جهت ویرایش اطلاعات انجام دهند. که این مشکلات معمولا به اطلاعات مندرج روی کارت ورود به جلسه مرتبط است. بدین منظور متقاضیان می بایست به آدرس باجه های رفع نقض یا آموزش و پرروش محل استان خود مراجعه کنند.

مراجعه به باجه های رفع نقص

با توجه به مشکلات ذکر شده در جدول ذیل، متقاضیان می بایست به آدرس باجه های رفع نقص کارت ورود به جلسه کنکور مراجعه نمایند که در ادامه به گروه آزمایشی و زمان مراجعه نیز پرداخته شده است.

رفع نقص کارت ورود به جلسه کنکور 1403 (نوبت اردیبهشت ماه)
نوع مشکل گروه آزمایشیزمان مراجعه
عدم وضوح عکس، فاقد مهر یا عکس بودن کارت، اطلاعات مربوط به جنسیت و معلولیت، عدم تکمیل قسمت های مربوط به افراد معلول، ناخوانا بودن شماره داوطلبیعلوم تجربی5 اردیبهشت ماه 1403
زبان خارجی
علوم انسانی
علوم ریاضی و فنی
هنر
رفع نقص کارت ورود به جلسه کنکور 1403 (نوبت تیر ماه)
نوع مشکل گروه آزمایشیزمان مراجعه
عدم وضوح عکس، فاقد مهر یا عکس بودن کارت، اطلاعات مربوط به جنسیت و معلولیت، عدم تکمیل قسمت های مربوط به افراد معلول، ناخوانا بودن شماره داوطلبیعلوم تجربیمشخص نشده است.
علوم انسانی
علوم ریاضی و فنی
هنر

مراجعه به آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی

مواردی که در ادامه ذکر شده است، مربوط به ویرایش اطلاعات کارت ورود به جلسه با مراجعه به آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلب می باشد که تمامی گروه های آزمایشی می بایست حداکثر تا 20 اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ اقدامات لازم جهت رفع نواقص را به پایان برسانند. این زمان برای کنکور تیر ماه نیز مشخض نشده که به محض مشخص شدن، مقاله بروز می گردد.

 • سال اخذ و نوع دیپلم، کد دانش آموزی و منطقه اخذ دیپلم
 • عنوان مدرک پیش دانشگاهی، منطقه یا ناحیه اخذ پیش دانشگاهی، کد دانش آموزی مقطع پیش دانشگاهی

مراجعه به اداره ثبت احوال محل سکونت

داوطلبان برای رفع نقص در بندهای 1 و 2 و 3 و 4 و 12 و 13 ( اطلاعات شناسنامه ای) می بایست به اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه کنند.

آشنایی با لوازم غیر مجاز در زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۳

داوطلبان در زمان کنکور بایستی از آوردن یک سری از وسایل در جلسه امتحان اجتناب نمایند که شامل موارد زیر می باشد:

 • ماشین حساب، خودکار و پاک کن هوشمند
 • هندزفری، تلفن همراه، ساعت، دستبند، عینک و انگشتر هوشمند
 • کتاب های درسی و غیر درسی
 • استفاده از وسایل فلزی مانند گل سر، آینه و… حتما باید پلاستیکی باشند
 • ساک و کیف دستی

لوازم مجاز که می بایست در روز برگزاری آزمون به همراه داشته باشید!

 • پرینت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری همراه با سنجاق
 • به همراه داشتن اصل کارت ملی یا شناسنامه در زمان برگزاری کنکور 1403
 • مداد سیاه نرم پررنگ دو عدد، پاک کن و تراش یک عدد و ماسک اضافی 3 لایه معمولی
نکات مهم ⭐
 • زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۳ نوبت اردیبهشت، 6 و 7 همان ماه می باشد.
 • زمان برگزاری کنکور تیر 1403، 21 و 22 تیرماه در نظر گرفته شده است.
 • کارت ورود به جلسه کنکور برای هر دو نوبت دو الی سه روز پیش از برگزاری آزمون و از طریق sanjesh.org منتشر می شود.
 • در صورت مغایرت اطلاعات مندرج بر روی کارت با مشخصات خود، حتما از طریق باجه های رفع نقص و یا سایت سازمان سنجش آن ها را رفع نمایید.

 

سوالات متداول

1- تاریخ کنکور ۱۴۰۳ به چه صورت می باشد؟

برگزاری کنکور سراسری نوبت اردیبهشت 6 و 7 همان ماه و برگزاری کنکور نوبت دوم در 21 و 22 تیرماه 1403 می باشد.

2- کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۱۴۰۳ در چه زمانی منتشر می شود؟

داوطلبان می توانند از 2 الی 3 روز قبل از برگزاری کنکور ۱۴۰۳، کارت ورود به جلسه کنکور سراسری را از سایت sanjesh.org دریافت نمایند

3- لوازم غیر مجاز در زمان کنکور ۱۴۰۳ چه مواردی را شامل می شود؟

ماشین حساب، خودکار و پاک کن هوشمند هندزفری، تلفن همراه، ساعت، دستبند، عینک و انگشتر هوشمند و... موارد غیر مجاز بوده که به طور کامل در مطلب ذکر گشته است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ نظر
 1. کوروش

  سلام.
  در کنکور تیر ماه ۱۴۰۳، فرهنگیان جداگانه هست یا مثل قبل باهم هستند؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، ثبت نام کنکور فرهنگیان همزمان با ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری می باشد و در این مرحله (نوبت دوم آزمون سراسری) ثبتنامی برای پذیرش دانشجو – معلم وجود ندارد.

 2. رحیم بابازاده

  زمان احتمالی کنکور عملی هنر چه زمان هست

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام ، زمان کنکور عملی برای رشته های مختلف هنر متفاوت است و بر اساس سالهای گذشته در نیمه اول مرداد ماه برگزار میشد اما تاکنون اطلاعیه ای منتشر نشده است.

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   زمان بندی آزمون عملی گروه آزمایشی هنر کنکور ۱۴۰۲ بر روی درگاه سایت سنجش کشور قرار گرفته است.

 3. Reza

  سلام نمره زمین شناسی در کنکور تاثیر داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، طبق بخشنامه های جدید این درس نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت.

 4. محمد

  سلام،من دو سال هست که دانشگاه آزاد تحصیل میکنم،چهار ترم با ترم جاری میگذرونم،میخواستم کنکور تیر شرکت کنم اگه قبول شدم ،دانشگاه آزاد انصراف بدم،میخواستم بدونم با توجه به مهلت ۵ ساله که برای گرفتن لیسانس بهم دادن واسه دانشگاه آزاد ، ک ۲ سالشو گذروندم، اگه قبول بشم دانشگاه دولتی بازم بهم فرصت میدن، یا تو ۳ سال باید لیسانس بگیرم؟که غیرممکنه!!

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، با توجه به اینکه شما از دانشگاه انصراف میدهید (و این امر در تمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار امکان پذیر است) معافیت تحصیلی مجدد به همان مقدار (۵ سال) در این مقطع برایتان لحاظ میشود.

 5. فاطمه

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم امکان شرکت در کنکور ارشد وکنکور سراسری(لیسانس) در یک سال هست?مثلا در سال۱۴۰۳ هم در کنکور ارشد شرکت کنم هم در کنکور سراسری

  • ایران مشاوره

   با سلام در صورت داشتن مدرک لیسانس هیچ منعی برای شرکت در دو آزمون را نخواهید داشت.

  • فاطمه

   جدی میگین یعنی در یه سال میتونم هردو ازمون رو نام نویسی کنم?

  • ایران مشاوره

   سلام وقت بخیر
   بله ، امکان ثبت نام در دو کنکور سراسری در سال را دارید.

 6. Mobina

  سلام میخواستم بدونم کنکور زبان که نوبت بعد از ظهره
  ینی دقیقا چه ساعتی آزمون شرو میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام، زمان دقیق برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه مشخص خواهد شد.

 7. aria

  سلام وقت بخیر ساعت برگزاری کنکور تجربی چه ساعتی هست ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   ۱۵ تیر ماه ساعت ۸ صبح آغاز آزمون بوده که لازم است ۳۰ دقیقه قبل از شروع فرآیند در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشید.

 8. امیررضا

  سلام کنکور انسانی کی برگزار می‌شود

  • ایران مشاوره

   با سلام کنکور سراسری در نوبت اول در تاریخ و روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ برگزار می شود.

 9. مونا

  کنکور هنر چه تاریخی برگزار میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده از سایت سنجش، زمان برگزاری آزمون هنر ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ می باشد، برای اطلاع از آخرین اخبار عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره باشید.

 10. Fati.mohammadi

  سلام من اطلاعات ثبت نامو گم کردم باید داشته باشم برای گرفتن کارتم؟؟ چیکار کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، جهت دریافت اطلاعات ثبت نامی و بررسی مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 11. كيانا

  سلام تو زمان دریافت کارت ورود به جلسه میتونم رشته امتحانی رو تغییر بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده از سمت سازمان سنجش، امکان تغییر رشته امتحانی وجود ندارد.

 12. ماه گل

  سلام خسته نباشید سوال داشتم من ایا با دیپلم فنی هم میتوانم در کنکور انسانی شرکن کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

مشاوره کنکور پیج کنکور