تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / ورود به سامانه همگام | hamgam.medu.ir | همگام مدارس

ورود به سامانه همگام | hamgam.medu.ir | همگام مدارس

آشنایی با سایت همگام مدارس
ورود به سامانه همگام | hamgam.medu.ir | همگام مدارس

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه خدمات سامانه همگام و کلیه اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام مدارس ایران مشاوره عضو شوید.

با توجه به این که امروزه اکثر فعالیت های تحصیلی رو به هوشمند شدن می روند، اداره آموزش و پرورش نیز با ایجاد “سامانه همگام” قدم بزرگی در زمینه فراهم سازی امکان ارتباط آسان و استفاده از امکانات تحصیلی به صورت آنلاین برداشته است. این سامانه برای تمامی دانش آموزان، مدیران، معلمان و اکثر کادر اداری مدارس، قابل استفاده می باشد اما سوال اینجاست که کاربرد سامانه همگام دقیقا چیست؟

در پاسخ باید بگوییم تمامی اطلاعیه ها و فعالیت های آموزشی، پرورشی و اداری مرتبط با دانش آموزان و مسئولین مدارس از طریق این سامانه اعلام می شود به طور مثال برنامه هفتگی یک دانش آموز، کارنامه، تشویقی ها، غیبت های او و بسیاری از موارد دیگر در این سامانه قابل مشاهده است. به عبارتی باید گفت، هدف سامانه همگام، سهولت برقراری ارتباط بین والدین، دانش آموزان و معلمان است.

لینک مستقیم ورود به سامانه همگام

سامانه همگام به نشانی hamgam.medu.ir جهت هوشمند سازی تمام فعالیت های اداری، آموزشی و پرورشی مدارس، ایجاد شده است.

آشنایی با سامانه همگام

گفتیم که وزارت آموزش و پرورش، با ایجاد سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir، تقریبا انجام تمامی فرآیندهای مدارس را به شیوه الکترونیکی تغییر داده است، به طوری که دانش آموزان جهت انجام یک سری از فعالیت ها می بایست به این سامانه مراجعه نمایند.

یکی از امکانات مهم این سامانه، شرکت در آزمون های مشاوره ای و هدایت تحصیلی دانش آموزان نهم به منظور تعیین رشته تحصیلی آینده می باشد. افراد می بایست در زمان مقرر مطابق با مراحلی که در ادامه ذکر شده است، به این سامانه مراجعه نمایند و نقاط ضعف و قوت، استعداد و سلامت روانی خود را به صورت اینترنتی مورد سنجش قرار دهند تا مشاوران رشته تحصیلی مناسبی را برای دانش اموز پیشنهاد دهند.

همچنین بخش هایی از سامانه همگام به ورود مدیر، سایر اعضای کادر مدارس و والدین به منظور انجام برخی امور اختصاص یافته است. زمانی که شما وارد صفحه اصلی سایت می شوید، لازم است اطلاعات مربوط به عضویت خود را در کادرهای مشخص شده درج نمایید.

نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به سامانه همگام چیست؟ 

اطلاعات ورود به پورتال همگام شامل نام کاربری و رمز عبور می باشد که لازم است پس از وارد نمودن آن ها بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید تا به فضای سامانه هدایت شوید. لازم است بدانید که کد ملی افراد به عنوان نام کاربری آن ها تعیین شده است اما رمز ورود متفاوت است.

دانش آموزان می بایست رمز ورود به پنل شخصی خود را از مدیر مدرسه دریافت نمایند. همچنین چنانچه افرادی از کادر مدرسه قصد ورود به سامانه را دارند، باید به مدیر مدرسه مراجعه نمایند تا علاوه بر دریافت رمز ورود از مدیر، برای آن ها دسترسی متناسب با نقش ایجاد شود.

درصورتی که برای ورود یکی از پرسنل آموزش و پرورش به سامانه همگام، باید مراجعه به کارشناس فناوری منطقه یا کارشناس فناوری استان خود صورت بگیرد و به منظور دسترسی به نقش مرتبط با جایگاه سازمانی اش، رمز عبور را دریافت کند.

لازم به ذکر است، افرادی که توسط سامانه فیش حقوقی آموزش و پرورش به نشانی fish.medu.ir قادر به مشاهده اطلاعات فیش حقوقی خود باشند، نیاز به دریافت رمز ورود مجزا نداشته و می توانند از همان رمز سامانه مذکور، استفاده کنند.

راهنمای ورود به سامانه همگام

در بخش قبل گفتیم که هر یک از کاربران با درج اطلاعات مربوط به نقش خود می توانند به این سامانه وارد شوند. رمز عبور همگام توسط مدیران مدارس برای دانش آموزان تعیین می گردد و دانش آموزان موظف اند جهت دریافت این رمز، حضورا به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنند. برای ورود به صفحه کاربری شخصی خود در سامانه همگام می توانید مطابق مراحل تصویری زیر عمل نمایید.

 • ابتدا به سایت اصلی همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه نمایید و بعد از درج کد ملی و رمز ورود در کادرهای مربوطه، عبارت “ورود” را بفشارید.
مرحله اول ورود به سامانه همگام
مرحله اول ورود به سامانه همگام
 • در صفحه باز شده، می بایست نقش خود (دانش آموز) و نام سازمان (نام مدرسه) را در قسمت های مشخص ثبت کرده و سپس بر روی دکمه “تایید” کلیک کنید.

مرحله دوم ورود به سامانه همگام

 • پس از ورود به پنل کاربری می توانید امکانات و بخش های مختلف تحصیلی را مانند تصویر ذیل در داشبورد اصلی مشاهده نمایید.

مرحله سوم ورود به سامانه همگام

 • در صورتی که بر روی “هدایت تحصیلی” کلیک کنید، با صفحه ذیل مواجه می شوید که می توانید با انتخاب “تکمیل فرم الویت” فایل اینترنتی مربوط به تعیین توانایی ها، مهارت و علایق جهت انتخاب رشته تحصیلی خود را تکمیل نمایید چرا که این قسمت جهت کمک به انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم، تعبیه شده است. همچنین در صورت انتخاب “نتایج فردی دانش آموز” نتیجه تکمیل فرم الویت برایتان نمایان خواهد شد.

مرحله چهارم ورود به سامانه همگام

 • قسمت مهم دیگر مربوط به آزمون های مشاوره ای است که با انتخاب آن، به صفحه زیر هدایت می شوید. در صورتی که تمایل به شرکت در آزمون سلامت روان همگام را دارید، می توانید با کلیک بر روی “شرکت در آزمون خودارزیابی” نسبت به حضور مجازی و انجام آن اقدام کنید.

مرحله پنجم ورود به سامانه همگام

 • یکی دیگر از موارد پرکابرد نیز مربوط به بخش کارنامه است. در صورتی که مایل به مشاهده کارنامه نهایی، ماهانه یا هفتگی می باشید، می توانید از این قسمت به نتایج خود دسترسی یابید.

مرحله ششم ورود به سامانه همگام

آشنایی با سایر ماژول های سامانه همگام

به جز موارد فوق، هر کدام از ماژول های دیگر نیز دارای عملکرد مخصوص به خود می باشند به عنوان مثال شما می توانید مواردی مانند “المپیاد دانش آموزی”، “تکالیف”، “بیمه دانش آموزی”، “جشنواره ها و مسابقات” و سایر موارد را مطابق با تصویر ذیل مشاهده نمایید که با کلیک روی هر کدام، امکانات مربوطه در اختیارتان قرار می گیرد. همچنین در ادامه به شرح برخی از این ماژول ها پرداخته ایم.

آشنایی با سایر ماژول های سامانه همگام

 • قسمت “المپیاد دانش آموزی” جهت ثبت نام المپیاد دانش آموزی و فرآیندهای مربوط به آن ها در نظر گرفته شده است که دانش آموزان می توانند در بازه زمانی مقرر، نسبت به ثبت نام یا مشاهده نتایج خود از این قسمت استفاده کنند.
 • گزینه “ثبت نام اوقات فراغت” مرتبط با فعالیت های مربوط به اوقات فراغت دانش آموزان است که می تواند در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و… باشد.
 • قسمت “استعدادهای درخشان”، برای دانش آموزانی که قصد ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان را دارند، در نظر گرفته شده است.
 • بخش “آزمون آنلاین” جهت شرکت در آزمون های آنلاینی که در برخی از مدارس برگزار می شود، در نظر گرفته شده است.
 • قسمتی با عنوان “انضباطی و تشویقی” نیز وجود دارد که توسط آن، دانش آموز می تواند جزئیات مربوط به حضور و غیاب خود را مشاهده کند. به علاوه می تواند از موارد انضباطی و تشویقی اش در طول سال تحصیلی نیز، مطلع شود.
 • همچنین دانش آموزانی که قصد دارند در جشنواره خوارزمی شرکت کنند، می توانند از قسمت “جشنواره جوان خوارزمی” نسبت به ثبت اطلاعات خود و یا ویرایش آن ها اقدام کنند.

راهنمای شرکت در آزمون های مشاوره ای همگام

یکی از عمده ترین کارایی های سایت همگام، آزمون های مشاوره ای طراحی شده در آن می باشد که دانش آموزان جهت هدایت تحصیلی پایه نهم مستلزم به شرکت در این آزمون ها می باشند. آزمون های مشاوره ای با هدف سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم در نظر گرفته شده و به صورت آنلاین برگزار می شوند.

دانش آموزان جهت پی بردن به مشکلات رفتاری و نقاط ضعف و همچنین قوت خود می توانند در آزمون های مشاوره ای که دارای 6 مرحله می باشد، شرکت نمایند و در نهایت، با بررسی و سنجش نتایج آزمون های مشاوره و هدایت تحصیلی، رشته پیشنهادی که بیشترین تطابق را با روحیات و استعداد فرد دارد، اعلام می گردد.

برای شرکت در آزمون نام برده، دانش آموزان می بایست مطابق با مراحل ذیل عمل کنند: 

 • به پورتال همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه کنید و کد ملی و رمز عبور را درج نمایید و سپس کلمه “ورود” را بفشارید.
 • نقش خود را مشخص کرده و بعد از درج نام مدرسه، بر روی عبارت “تایید” کلیک کنید.
 • از پنل کاربری خود بر روی گزینه “آزمون های مشاوره ای” کلیک نمایید.
 • از این بخش عبارت “شرکت در آزمون خود ارزیابی” را انتخاب کنند.
 • سپس از قسمت مدیریت، گزینه “دفترچه ها” را برگزینند تا سوالات برای آن ها نمایش داده شوند.
 • برای پاسخ به سوالات این آزمون می بایست یکی از موارد “کاملا موافقم، موافقم، نظری ندارم، مخالفم و کاملا مخالفم” را انتخاب کنید.

آزمون سلامت روان همگام از سری آزمون های مشاوره ای بوده و با هدف کاهش آسیب های اجتماعی که می تواند دانش آموزان را درگیر نماید، اجرا می گردد. این آزمون تاثیر مستقیمی در امر هدایت تحصیلی داشته و همین موضوع، لزوم به کار بردن نهایت دقت در پاسخگویی به پرسش های مطرح شده در آن را مشخص می کند. سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان نیز به منظور ارائه فرم ها و راهنمایی های لازم برای دانش آموزانی که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند، راه اندازی شده است که برای آشنایی بیشتر با سامانه مذکور می توانید بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- سامانه همگام چیست؟

سامانه همگام از سوی وزارت آموزش و پرورش و به منظور سهولت انجام امور مختلف مدارس طراحی شده است.

2- کاربران سامانه همگام چه کسانی هستند؟

دانش آموزان و مسئولین مدارس می توانند با درج نام کاربری و رمز عبور مختص به خود وارد این سامانه شوند.

3- بخش هدایت تحصیلی سامانه همگام برای چه اموری مورد استفاده قرار می گیرد؟

این بخش برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تعبیه شده است که می توانند با تکمیل فرم مربوطه فرآیند انتخاب رشته را تکمیل کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۵ نظر

 1. سلام من دانش آموزم وقتی کد ملی رو میزنم و رمز عبور رو وارد میکنم میزنه اعتبار نام کاربری تموم شده و باید به مدیر فناوری مراجعه کنم. مدیر فناوری چیه؟ بعد مگه نام کاربری هم اعتبار داره؟

  • با سلام و درود، می بایست نسبت به مراجعه حضوری به مدرسه و دریافت رمز همگام جدید اقدام نمایید.

 2. سلام من وقتی وارد سایت همگام میشم ارور میده الان لازم برام از طرف مدرسه ام امتحان گذاشتن کی سایت درست میشه؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر سایت همگام دچار اختلال شده است؛ می توانید در ساعات بعدی مجددا نسبت به ورود اقدام نمایید.

 3. سلام وقتی میخوام وارد سایت همگام شم بالا نمیاد مشکل چیه؟

 4. سلام، سایت همگام بالا نمیاد چیکار کنم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر سایت همگام مشکلی جهت ورود ندارد؛ هم اکنون می توانید با وارد کردن اطلاعات خود وارد سامانه شوید.

 5. سلام ببخشید کی نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم اعلام میشه؟

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، لیست پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان پایه های هفتم و دهم، در اواسط مرداد ماه اعلام خواهد شد.

 6. باسلام نتایج آزمون ورودی استعدادا های درخشان پایه هفتم کی میاد؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، لیست پذیرفته شدگان آزمون استعدادهای درخشان در اواسط مرداد ماه اعلام خواهد شد.

 7. سلام ببخشید شما میدونید فرم شماره ۷ هدایت تحصیلی رو کجا باید ببینیم

 8. سلام شما میدونید باید فرم شماره۷هدایت تحصیلی رو کجا ببینیم

 9. سلام،من رمز همگام رو فراموش کردم،الان چی کار باید کنم؟

  • با سلام و درود، در صورت فراموشی رمز عبور، می بایست نسبت به دریافت رمز جدید از مدرسه خود اقدام نمایید.

 10. سلام جواب هدایت تحصیلی پایه نهم کی میاد

 11. سلام من وقتی وارد صفحه میشم بخش کارنامه برام نیست همه هستن اما کارنامه نیست میخوام کارنامه ترم دومم رو بیبنم و سامانه پادا هم برام باز نمیشه

 12. سلام جواب تیزهوشان ۱۴۰۰ کی می آید ؟

 13. سلام وقت بخیر ببخشید میخواستم بدونم بخش کارنامه در سامانه هنگام چه موقع میاد ؟ چون چند وقته از همگام بخش کارنامه حذف شده

 14. سلام من رمزعبورورود به پانل کاربری که ازمدیرمدرسه گرفتم رو میزنم مینویسه رمزاشتباه است چندبارهم تغییررمزخواستم برام جواب نیومد والانم می‌نویسه تعداد دفعات درخواست رمززیادشده ونمیشه درخواست رمز کردحالا برای دریافت کارت ورود به جلسه چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 15. باسلام، لطفا زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون استعدادهای درخشان پایه هفتم اعلام کنید

 16. شرمنده رمز همگام فراموش کردم میشه کمک کنید

 17. باسلام، درسامانه همگام برای آزمون ورودی استعداد های درخشان ثبت نام کرده ام ولی موفق به پرداخت هزینه ثبت نام نشده ام چکار کنم؟

  • با سلام، درگاه پرداخت وجه ثبت نام همزمان با دریافت کارت ورود به جلسه از تاریخ دهم خردادماه جهت پرداخت و تکمیل فرایند ثبت نام فعال خواهد بود.

 18. باسلام،برای آزمون ورودی تیز هوشان پایه هفتم ثبت نام کرده ام ولی موفق به پرداخت هزینه ثبت نام نشده ام چکارکنم

 19. باسلام،برای آزمون ورودی تیز هوشان پایه هفتم ثبت نام گرده ام پلی موفق به پرداخت هزینه ثبت نام نشده ام چکارکنم

 20. باسلام،برای آزمون ورودی تیزهوشان پایه هفتم ثبت کرده ایم ولی تاکنون موفق به پرداخت هزینه ثبت نام نشده ایم چه کار کنیم؟

 21. باسلام،برای آزمون ورودی تیزهوشان پایه هفتم ثبت کرده ایم ولی تاکنون موفق به پرداخت هزینه ثبت نام نشده ایم چه کار کنیم؟

 22. سلام برای ورود به همگام اطلاعات رو به درستی وارد میکنم ولی همچنان ارور میده که مشخصات اشتباهن برای چند پنل کاربری هم امتحان کردم همچنان اونجوری بود میشه لطفا جواب بدین

 23. الان نتایج المپیاد امده ولی من رمز همگام ندارم چطور باید رمز همگام دریافت کنم؟؟

 24. سلام خداقوت. لطفا بفرمایید نتایج المپیاد دانش آموزی که در اسفند ۹۹ انجام شد چه زمانی اعلام میشه

 25. سلام. خداقوت. لطفا بفرمایید نتایج آزمون المپیاد های دانش آموزی که در اسفند ۹۹ برگزار شد چه زمانی اعلام میشه؟

 26. سلام ببخشید پاسخ المپیاد های علمی چه زمانی در دسترس قرار میگیرد

 27. سلام .مهلت ازمون دادن در مدرسه ما تمام شده و من کامل ازمون رغبت و توانایی را ندادم .امکانش هست که سایت را باز کنید و من کاملش کنم

 28. ....!....!.... ♡♡♡♡✓

  ببخشید سایت همگام من رمزشو گم کردم چجوری باید برم توش

 29. با سلام من میخوام وارد سامانه بشم تا نقاشی های پسرم را برای مسابقه بارگذاری کنم و رمز رو از مدیر مدرسه گرفتم ولی متاسفانه با کدملی پسرم و رمز فوق مینویسه..اطلاعات فوق اشتباه است/.باید چیکار کنم؟

 30. سلام سایت اجازه ثبت نام استعدادهای درخشان هفتم نمیده خطا در بازیابی اطلاعات میزنه

 31. سلام سایت همگام کی به روز رسانی میشه؟

 32. سلام ببخشید من هرچه میرم توی سایت هیچی نمیاره فقط سه تا مربع میاره لطفا جواب بدید.

 33. سلام وقت تون بخیر ببخشید این سایت همگام قراره کی بروز رسانیش تموم بشه میشه بگین

 34. سلام. ببخشید من میرم سایت میگه که سایت درحال به روز رسانی است چه کار کنم؟؟ خواهش میکنم جواب بدید مشکل جدیه.

 35. سلام سایت خرابه نمیاد بالا

 36. سلام من برای دادن امتحان مشاوره ای با لپتاب وارد سایت همگام شدم اما سایت میزنه در حال به روز رسانی هر چقدر هم صبر کردم نتونستم وارد شم

  • با سلام، در حال حاضر سایت در حال بروز رسانی می باشد به همین دلیل امکان ورود برای شما میسر نمی باشد.

 37. سلام من برای المپیاد دانش آموزی ثبت نام کردم ولی امکان پرداخت هزینه آزمون رو به من نمیده لطفا راهنمایی کنید

 38. من رمز ورد و کد ملی رو می زنم ولی می گه اشتباه هست چی کار کنم

 39. ریحانه پورقربان

  سلام من تمام اطلاعات خود را وارد میکنم ولی فقط صفحه سفید برام باز میشه، میشه بگید چیکار کنم من امروز امتحان دارم مشکلم جدیه

 40. من می خواهم وار پورتال خود شود رمز و نام کاربری خود را وارد می کنم مرحله بعدی نقش و سازمان خورا انتخاب می کنم تائید را میزنم می نویسد:
  لطفا ابتدا توسط نام کاربری و رمز عبور خود وارد شوید و سپس نقش_سازمان خود را انتخاب نمایید.
  با اینکه با نام کاربری و رمز عبور خودم وارد شدم!!!!!!

  • با سلام و درود، لطفا از صحت اطلاعات ورودی و اتصال اینترنت اطمینان یابید، در صورتی که مجدد امکان ورود به سامانه را نداشتید، در ساعاتی دیگر مجدد امتحان نمایید.

دریافت مشاوره