تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402 | irtextbook.com

ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402 | irtextbook.com

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی
ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام کتاب درسی و کلیه اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام مدارس ایران مشاوره عضو شوید.

سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی” با هدف سهولت دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی و همچنین نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر روند فروش و توزیع کتب درسی دانش آموزان در مقاطع مختلف، طراحی و راه اندازی شده است.

کلیه فرآیند ثبت نام کتاب های درسی دانش آموزان به دو روش انفرادی و گروهی به صورت اینترنتی انجام شده و مدارس، دانش آموزان و اولیای آن ها می بایست مطابق با تقویم زمانی مندرج در سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی” به این سایت مراجعه نموده و روند ثبت سفارش خود را پیگیری نمایند.

لینک مستقیم ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی

تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

همان طور که گفته شد، این سایت به منظور سهولت افراد در ثبت سفارش و دریافت کتب درسی طراحی شده است که در این قسمت به معرفی بخش های مختلف این سایت می پردازیم.

معرفی سایت ثبت نام کتب درسی

شماره 1: این قسمت شامل بخش هایی همچون:

 • تماس با ما: برای مطالعه سوالات متداولی که معمولا در استفاده از این سامانه برای افراد پیش آمد می کند.
 • درباره ما: که به توضیح شرکت های ارائه دهنده خدمات این سایت می باشند، مانند شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران و… می پردازد.
 • ورود دانش آموزان: که به منظور دسترسی این افراد به صفحه نام نویسی کتب طراحی شده است.
 • صفحه اصلی: برای بازگشت به صفحه ابتدایی سایت می بایست روی این قسمت کلیک نمود.

شماره 2: در این بخش کلیه اخبار و اطلاعیه های مربوط به زمان و شیوه سفارش کتاب های درسی به ترتیب تاریخ آن ها گرد آوری شده است.

شماره 3: خدماتی که در حال حاضر در سایت مذکور ارائه می شود، در این قسمت نشان داده می شود.

شماره 4: در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوالاتی که پاسخ آن ها در سوالات متداول موجود نمی باشد، می توانید با شماره تلفن های نشان داده شده در این بخش تماس حاصل نمایید.

نحوه ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

شرایط لازم برای ثبت سفارش کتاب های درسی تمامی مقاطع تحصیلی از طریق سامانه irtextbook.com و rtextbook.ir به روش های انفرادی و گروهی فراهم می باشد که روش اول توسط دانش آموز یا والدین وی انجام شده و ثبت نام گروهی نیز توسط مدیر یا مسئولان آموزشی مدارس صورت می گیرد.

توجه داشته باشید که طی هر دو شیوه، تحویل کتاب ها به دانش آموزان بر عهده مدارس بوده و این توزیع مطابق با “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” انجام می گیرد.

اطلاعات لازم برای ورود به سامانه

در بدو ورود به سامانه و کلیک روی عبارت “ورود دانش آموزان”، به منظور آغاز فرآیند ثبت سفارش خود به کد ملی و شماره سریال شناسنامه (6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش آموز) نیاز خواهید داشت.

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی 

ثبت سفارش دوره ای 

داوطلبان برای ثبت سفارش گروهی باید به سامانه سناد دانش آموزی مراجعه نمایند و از طریق سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی تنها نام نویسی جهت سفارش فردی امکان پذیر می باشد.

 • مراجعه به سامانه “توزیع و فروش مواد آموزشی” به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir و کلیک بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” از سمت چپ صفحه

مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز  کادرهای مربوطه و فشردن دکمه “ورود”

مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • انتخاب گزینه “ثبت سفارش” از منوی سمت راست صفحه کاربری خود و یا از قسمت “دسترسی سریع”

مرحله سوم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 • پس از مشاهده بسته آموزشی متناسب با پایه تحصیلی خود به همراه مجموع هزینه سفارش و پس از انتخاب درگاه بانکی، کلیک بر روی عبارت “ثبت سفارش و پرداخت” برای پرداخت مبلغ تعیین شده

مرحله چهارم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 •  وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود و فشردن عبارت “پرداخت” جهت واریز مبلغ موردنظر

مرحله پنجم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 

ثبت سفارش تک جلدی 

دانش آموزان در صورت نیاز می توانند کتاب های درسی را به صورت تک جلدی و غیر دوره ای نیز سفارش دهند. بدین منظور می بایست مطابق مراحل زیر عمل نمایند.

 • پس از مراجعه به سامانه مذکور، بر روی گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این صفحه دوباره گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” را برگزینید.

مرحله دوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب

 • حالا در صورتی که پیش از این در سامانه ثبت نام ننموده اید، پس از وارد نمودن کد ملی کلید “ادامه” بفشارید. (توجه داشته باشید، وارد نمودن کد پرسنلی برای معلمان اجباری می باشد.)

مرحله سوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این مرحله پس از درج اطلاعات خواسته شده گزینه “ثبت اطلاعات” را انتخاب و بعد از آن کلید “رفتن به صفحه ورورد به سامانه” را برگزینید.

مرحله چهارم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این مرحله با فشردن کلید “ورود” به صفحه بعدی بروید. (در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش نموده باشید، با کلیک بر روی گزینه “کلمه عبور را فراموش کرده ام”، می توانید به بازیابی آن بپردازید.)

مرحله پنجم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • حالا کلید “ثبت سفارش جدید” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در صفحه پیش رو، پس از انتخاب دوره، پایه و رشته مورد نظر خود بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در نهایت با توجه به کتابی که در نظر دارید، با انتخاب هر یک، کلید مربوطه “اضافه به سبد خرید” آن ها را برگزینید.

مرحله هشتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه

پس از طی مراحل ثبت سفارش خود و درج اطلاعات مورد نیاز، سامانه مجموع هزینه کتاب های درسی مورد نظر شما را نشان می دهد که می توانید با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی سامانه irtextbook.com و rtextbook.ir، مبلغ مورد نظر را واریز نمایید. در نهایت سامانه کدی را به عنوان ” شماره پیگیری” صادر کرده و پیامکی نیز به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه ارسال می کند که به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش می باشد.

اگر پس از پرداخت هزینه کتاب و ثبت نهایی سفارش، تغییری در روند ثبت نام صورت بگیرد، مثلا دانش آموزی تصمیم به تغییر رشته و یا ترک تحصیل گرفته و یا این که در پایه فعلی خود موفق به قبولی نشود، می تواند در موعد مقرر به سامانه مذکور مراجعه نموده و از بخش “اصلاح سفارش” تغییرات لازم را اعمال نماید. همان طور که اشاره شد، “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” از طریق سامانه مذکور قابل مشاهده می باشد.

مشکلات احتمالی در ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

توجه داشته باشید که به دو دلیل ممکن است پس از ثبت نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموزان، در ورود به سامانه با مشکل مواجه شوید.

 • در صورتی که دانش آموز برای سال جاری در سامانه سناد دانش آموزی ثبت نام نکرده باشد، نمی تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه شود.
 • همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل می باشد.

با توجه به این که ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می پذیرد، مدارس می بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه ای دانش آموزان را در سامانه مذکور به روزرسانی نمایند. لازم به ذکر است که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می گیرد.

سوالات متداول

1- ثبت سفارش کتاب های درسی 1401 - 1402 برای کدام یک از پایه های تحصیلی به صورت اینترنتی انجام می گیرد؟

دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی می توانند کتاب های درسی خود را از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com و rtextbook.ir تهیه نمایند.

2- برای ثبت سفارش کتاب های درسی 1401 - 1402 در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به چه اطلاعاتی نیاز دارم؟

دانش آموزان می توانند پس از ورود به سامانه و وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود، نسبت به ثبت سفاش کتب درسی مقطع مورد نظر خود اقدام نمایند.

3- در صورت وجود مشکل در ورود و یا ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402 در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی باید چکار کرد؟

معمولا به دلیل عدم ثبت و یا ثبت نادرست اطلاعات دانش آموزان در سامانه سناد چنین مشکلی ایجاد می شود که برای رفع آن لازم است به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

 1. سلام خوبید؟ هزینه کتاب رو باید تو سایت پرداخت کنیم یا به مدرسه بدیم؟

دریافت مشاوره پیج مدارس