خانه مدارس ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402 | irtextbook.com

ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402 | irtextbook.com

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی
ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام کتاب درسی و کلیه اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام مدارس ایران مشاوره عضو شوید.

سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی” با هدف سهولت دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی و همچنین نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر روند فروش و توزیع کتب تحصیلی در مقاطع مختلف، طراحی و راه اندازی شده است.

کلیه فرآیند ثبت نام کتاب های درسی دانش آموزان به دو روش انفرادی و گروهی به صورت اینترنتی انجام شده که مدارس، دانش آموزان و اولیای آن ها می بایست مطابق با تقویم زمانی مندرج در سامانه فوق الذکر به نشانی اینترنتی irtextbook.com و irtextbook.ir به این سایت مراجعه نموده و روند ثبت سفارش خود را پیگیری نمایند.

لینک مستقیم ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی

تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

سازمان آموزش و پرورش به منظور تسریع روند توزیع و سهولت افراد در ثبت سفارش و دریافت کتب درسی، سامانه ای تحت عنوان ” توزیع و فروش مواد آموزشی” طراحی و راه اندازی نموده است. والدین دانش آموزان و کارکنان مدارس می توانند با مشخصات دانش آموزی وارد سایت شده و پس از انتخاب بسته آموزشی نسبت به پرداخت هزینه و ثبت سفارش خود اقدام کنند.

لازم به ذکر است تنها کسانی که فرآیند نام نویسی سال تحصیلی 1402 – 1401 خود را توسط مدیر مدرسه در سامانه دانش آموزی سیدا نهایی و به اتمام رسانده باشند مجاز به ثبت سفارش کتب آموزشی در سامانه irtextbook.com هستند. در ادامه، راهنمای تصویری بخش های مختلف سازمانه مذکور و کارکرد آن قابل مشاهده می باشد.

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی

 

شماره 1

این قسمت شامل بخش هایی همچون:

 • تماس با ما: مطالعه سوالات متداولی که معمولا در استفاده از این سامانه برای افراد پیش آمده است، از طریق این بخش امکان پذیر است.
 • درباره ما: به توضیح شرکت های ارائه دهنده خدمات این سایت مانند شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران و… می پردازد.
 • ورود دانش آموزان:  این بخش جهت دسترسی افراد به بخش سفارش و ورود آن ها به پنل طراحی شده است.
 • صفحه اصلی: برای بازگشت به صفحه ابتدایی سایت می بایست روی این قسمت کلیک نمود.
 • فیلم های آموزش سامانه: در این بخش، مجموعه ای از فیلم های آموزشی در رابطه با نحوه عملکرد و امکانات سامانه در اختیار کاربران قرار گرفته است.

شماره 2

در این بخش، کلیه اخبار جدول زمانبندی مربوط به زمان و شیوه سفارش کتاب های درسی و همچنین زمان های توزیع کتاب و اصلاح سفارشات برای مراجعه کنندگان به ترتیب تاریخ آن ها گرد آوری شده است.

شماره 3

خدماتی که در حال حاضر در سایت مذکور ارائه می شود، این اماکنات شامل ثبت سفارش دوره ای و همچنین مشاهده و پیگیری سفارشات دانش آموزان با کلیک بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” و درج اطلاعات دانش آموزی میسر می گردد.

شماره 4

در کادر تک جلدی نیز با انتخاب گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی” فقط کتاب های تکی ثبت سفارش می شوند. دانش آموزان و همچنین معلملنی که قصد خرید به صورت تک جلدی را دارند می بایست به این بخش از سایت مراجعه کنند.

مهم: در قسمت سوالات متداول در پایین صفحه سایت امکان مشاهده سوالات متداول به منظور راهنمایی کاربران داده شده است. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوالاتی که پاسخ آن ها در سوالات متداول موجود نمی باشد، می توانید با شماره تلفن های نشان داده شده در این بخش تماس حاصل نمایید.

زمانبندی ثبت نام کتاب درسی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

همان طور که به آن اشاره شد، زمانبدی سفارشات آنلاین کتب درسی دانش آموزان تمامی مقاطع در بخش تقویم زمانی سایت irtextbook.com و irtextbook.ir اطلاع رسانی می شود. این فرآیند هر ساله به طور تقریبی در اوایل سال آغاز گشته و تا 2 الی 3 پس از آن ادامه می یابد. در ادامه، می توانید جدول زمانبندی ثبت سفارش کتب آموزشی را در جدول زیر مشاهده نمایید.

جدول زمانبدی ثبت نام کتاب درسی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402
عنوان فرآیندزمان 
ثبت سفارش گروهی و انفرادیبه طور تقریبی از اولین ماه سال تا 2 الی 3 ماه بعد
اصلاح سفارشحدودا اواسط تیر ماه تا اواسط شهریور ماه
توزیع منطقه به مدرسهبه طور حدودی از نیمه اول شهریور ماه تا اواخر ماه
توزیع مدرسه به دانش آموزتقریبا از اواسط شهریور تا اول مهر ماه

نحوه ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

شرایط لازم برای ثبت سفارش کتاب های درسی تمامی مقاطع تحصیلی از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir به روش های انفرادی و گروهی فراهم می باشد که روش اول توسط دانش آموز یا والدین وی انجام شده و ثبت نام گروهی نیز توسط مدیر یا مسئولان آموزشی مدارس صورت می گیرد.

توجه داشته باشید که طی هر دو شیوه، تحویل کتاب ها به دانش آموزان بر عهده مدارس بوده و این توزیع مطابق با “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” انجام می گیرد.

اطلاعات لازم برای ورود به سامانه

در بدو ورود به سامانه و کلیک روی عبارت “ورود دانش آموزان”، به منظور آغاز فرآیند ثبت سفارش خود به کد ملی و شماره سریال شناسنامه (6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش آموز) نیاز خواهید داشت.

دانش آموزان اتباع نز به منظور ورود به سامانه ذکر شده، می بایست به جای کد ملی کد اتباع خود را درج کرده و در قسمت مربوط به شماره سریال شناسنامه، از 6 رقم عدد 1 استفاده نمایند.

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی 

ثبت سفارش کتب درسی از طریق روش گروهی یا فردی به 2 صورت سفارشات دوره ای یا تک جلدی می باشد. سفارش دوره ای، همان ثبت نام تمامی کتاب های تحصیلی یک مقطع بوده اما ثبت کتاب تک جلدی به منظور خرید کتاب به شکل تکی می باشد.

ثبت سفارش دوره ای 

داوطلبان برای ثبت سفارش گروهی باید به سامانه سناد دانش آموزی مراجعه نموده و نام نویسی فردی نیز تنها از طریق سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی امکان پذیر می باشد. در ادامه، دستورالعمل ثبت سفارش دوره ای به همراه راهنمای تصویری شرح داده شده است:

 • مراجعه به سامانه “توزیع و فروش مواد آموزشی” به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir و کلیک بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” از سمت چپ صفحه

مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز کادرهای مربوطه و فشردن دکمه “ورود”

مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • انتخاب گزینه “ثبت سفارش” از منوی سمت راست صفحه کاربری خود و یا از قسمت “دسترسی سریع”

مرحله سوم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 •  مشاهده بسته آموزشی متناسب با پایه تحصیلی خود به همراه مجموع هزینه سفارش، انتخاب درگاه بانکی و کلیک بر روی عبارت “ثبت سفارش و پرداخت” برای پرداخت مبلغ تعیین شده

مرحله چهارم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 •  وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود و فشردن عبارت “پرداخت” جهت واریز مبلغ موردنظر

مرحله پنجم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 

ثبت سفارش تک جلدی 

دانش آموزان و معلملان در صورت نیاز می توانند کتاب های درسی را به صورت تک جلدی و غیر دوره ای نیز سفارش دهند. بدین منظور می بایست مطابق مراحل زیر عمل نمایند.

 • پس از مراجعه به سامانه مذکور، بر روی گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این صفحه دوباره گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” را برگزینید.

مرحله دوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب

 • حالا در صورتی که پیش از این در سامانه ثبت نام ننموده اید، پس از وارد نمودن کد ملی کلید “ادامه” بفشارید. (توجه داشته باشید، وارد نمودن کد پرسنلی برای معلمان اجباری می باشد.)

مرحله سوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • سپس، پس از درج اطلاعات خواسته شده، گزینه “ثبت اطلاعات” را انتخاب و بعد از آن کلید “رفتن به صفحه ورورد به سامانه” را برگزینید.

مرحله چهارم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این مرحله، با فشردن کلید “ورود” به صفحه بعدی بروید. (در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش نموده باشید، با کلیک بر روی گزینه “کلمه عبور را فراموش کرده ام”، می توانید به بازیابی آن بپردازید.)

مرحله پنجم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • حالا کلید “ثبت سفارش جدید” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در صفحه پیش رو، پس از انتخاب دوره، پایه و رشته مورد نظر خود بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در نهایت با توجه به کتابی که در نظر دارید، با انتخاب هر یک، کلید مربوطه “اضافه به سبد خرید” آن ها را برگزینید.

مرحله هشتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

پرداخت هزینه کتاب در سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

پس از طی مراحل ثبت سفارش و درج اطلاعات مورد نیاز، سامانه مجموع هزینه کتاب های درسی مورد نظر شما را نشان می دهد که می توانید با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی سایت irtextbook.com و irtextbook.ir، مبلغ مورد نظر را واریز نمایید. در نهایت سامانه کدی تحت عنوان ” شماره پیگیری” را در قالب پیامک به تلفن همراه ثبت شده شما ارسال کرده که به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش می باشد. توجه داشته باشید که تنها در صورت پرداخت و دریافت کد مذکور درخواست شما ثبت خواهد شد.

نحوه اصلاح سفارش در سایت ثبت نام کتاب درسی1401 – 1402

اگر پس از پرداخت هزینه کتاب و ثبت نهایی سفارش، تغییری در روند ثبت نام صورت بگیرد، مثلا دانش آموزی تصمیم به تغییر رشته و یا ترک تحصیل گرفته و یا این که در پایه فعلی خود موفق به قبولی نشود، می تواند در موعد مقرر به سامانه مذکور مراجعه نموده و از بخش “اصلاح سفارش” تغییرات لازم را اعمال نماید. همان طور که اذعان شد، زمانبندی در نظر گرفته شده به منظور انجام این فرآیند در “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” در سامانه irtextbook.com قابل مشاهده می باشد.

 • ابتدا سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir را در مرورگر خود جستجو نموده و گزینه “ورود دانش آموزان” را انتخاب نمایید.مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی
 • در ادامه، کد ملی دانش آموزی به عنوان نام کاربری و همچنین شماره سریال وی را تحت عنوان رمز عبور در کادرهای مربوطه درج کرده و وارد سایت شوید.مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی
 • سپس، با انتخاب گزینه “اصلاح سفارش” در منوی سمت راست صفحه، نسبت به ویرایش ثبت نام کتاب و اصلاح اشتباهات بپردازید.اصلاح ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402
 • در انتها، با تایید نهایی اصلاح سفارش، تغییرات لازم را اعمال نمایید.مرحله سوم اصلاح ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402

مشکلات احتمالی در ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402

توجه داشته باشید که به دو دلیل ممکن است پس از ثبت نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموزان، در ورود به سامانه با مشکل مواجه شوید.

 • در صورتی که دانش آموز برای سال جاری در سامانه سناد دانش آموزی یا سیدا ثبت نام نکرده باشد، نمی تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه شود.
 • همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل می باشد.

نکته: گاهی اوقات نیز سامانه به دلیل حجم بالای مراجعه کنندگان کارایی خود را ازدست داده و از دسترس خارج می شود. در این مرقعیت بهتر است نگران نباشید و پس از گذشت چند ساعت مجددا به سایت مذکور مراجعه نمایید.

با توجه به این که ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می پذیرد، مدارس می بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه ای دانش آموزان را در سامانه مذکور به روزرسانی نمایند. لازم به ذکر است که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می گیرد.

سوالات متداول

1- ثبت سفارش کتاب های درسی 1401 - 1402 برای کدام یک از پایه های تحصیلی به صورت اینترنتی انجام می گیرد؟

دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی می توانند کتاب های درسی خود را از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir تهیه نمایند.

2- برای ثبت سفارش کتاب های درسی 1401 - 1402 در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به چه اطلاعاتی نیاز دارم؟

دانش آموزان می توانند پس از ورود به سامانه و وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود، نسبت به ثبت سفاش کتب درسی مقطع مورد نظر خود اقدام نمایند.

3- در صورت وجود مشکل در ورود و یا ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402 در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی باید چکار کرد؟

معمولا به دلیل عدم ثبت و یا درج نادرست اطلاعات دانش آموزان در سامانه سیدا چنین مشکلی ایجاد می شود که برای رفع آن لازم است به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. با سلام
  من معدلم ۱۶ بوده میتونم بدون کنکور ثبت نام کنم رشته مهندسی کامپیوتر؟؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید در موعد مقرر در سایت دانشگاه های آزاد اقدام به ثبت نام بدون کنکور (سوابق تحصیلی) بفرمایید و قبول شدن نیز دور از دسترس نیست.

 2. سلام خوبید؟ هزینه کتاب رو باید تو سایت پرداخت کنیم یا به مدرسه بدیم؟

دریافت مشاوره پیج مدارس