تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / تیزهوشان / ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401زمان ثبت نام آزمون مدارس استعداد درخشان 1400 - 1401
ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

آزمون تیزهوشان با هدف شناخت و شکوفایی استعداد دانش آموزان برتر برگزار می گردد و دانش آموزانی که قصد ثبت نام در این آزمون را دارند، باید با تمامی شرایط و ضوابط تحصیل مدارس تیزهوشان آشنا باشند. این مدارس تحت نظارت سمپاد (معاونت پرورش استعداد‌‌های درخشان) فعالیت می کنند و برای پذیرش دانش آموزان در پایه های ششم به هفتم و نهم به دهم هر ساله اقدام به برگزاری آزمون ورودی می نمایند.

به این ترتیب میزان دانش علمی و بهره هوشی داوطلبان بررسی شده و در نهایت از دانش آموزانی که در سطح بالاتری نسبت به بقیه قرار دارند، ثبت نام به عمل آورده می شود. سوالات آزمون تیزهوشان از 2 بخش اصلی استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی تشکیل می شود تا به این وسیله توانایی دانش آموزان از ابعاد مختلف ذهنی و هوشی مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این مقاله جزئیات نام نویسی در آزمون مذکور را به طور کامل بیان کرده ایم.

ثبت نام در آزمون تیزهوشان هر یک از مقاطع ششم به هفتم و نهم به دهم در سایت های مجزا انجام می شود.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم 1400 – 1401

اگر قصد دارید برای تحصیل در پایه هفتم دوره متوسطه مدارس تیزهوشان را انتخاب کنید، باید بگوییم که آزمون این پایه تحصیلی دستخوش تغییراتی شده است و گزینش آن براساس برگزاری آزمون هوش و ارزیابی استعداد تحلیلی دانش آموز صورت می گیرد. در واقع منبع سوالات آزمون از هیچ یک از مواد درسی نمی باشد. 

زمان ثبت نام

ثبت نام تیزهوشان ششم دوره پیشین از 26 بهمن ماه لغایت 3 اسفند ماه انجام گرفت و بعد از پایان یافتن این مهلت، وزارت آموزش و پروش این بازه زمانی را 4 بار تمدید نمود تا جاماندگان بتوانند از 5 اسفند لغایت 17 اردیبهشت ماه 99 نام نویسی خود را به انجام برسانند.

دانش آموزانی که شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 را دارا هستند می بایست در موعد مقرر به سایت hoosh.medu.ir مراجعه نموده و اقدامات لازم را انجام دهند. با توجه به اطلاعیه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، دستورالعمل ثبت نام در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان پس از تدوین و نهایی شدن در اواسط اسفند ماه 99 به دبیرستان های سمپاد در سطح کشور ابلاغ خواهد شد.

به شما پیشنهاد می کنیم با عضویت در کانال تلگرام تیزهوشان ایران مشاوره به آخرین اخبار روز در این زمینه دسترسی پیدا کنید.

راهنمای ثبت نام

 • در مرحله اول وارد سایت مدارس تیزهوشان ششم به هفتم به نشانی hoosh.medu.ir شده و کد ملی و رمز ورود همگام خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید.
 • در مرحله دوم لازم است فرم تقاضانامه ثبت نام را تکمیل نمایید.
 • اکنون عکس دانش آموز را با فرمت jpg بارگذاری نمایید.
 • سپس مبلغ در نظر گرفته شده را با استفاده از کارت های بانکی عضو شتاب در همان سامانه پرداخت کنید.
 • در نهایت پس از تکمیل ثبت نام کد پیگیری را دریافت نمایید. (توجه داشته باشید، عدم دریافت این کد به منزله ناقص ماندن ثبت نام است).

نکته: دانش آموزان در صورت فراموش کردن یا عدم دسترسی به رمز ورود همگام می توانند به مدرسه خود مراجعه و رمز خود را دریافت نمایند

زمان و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

ثبت نام دانش آموزان هر دو مقطع این مدارس به طور معمول همزمان انجام می گیرد و تاریخ انجام این فرآیند از طریق سامانه اختصاصی هر پایه اطلاع رسانی می گردد.

زمان ثبت نام

ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم سال 99 – 1400 از 26 بهمن ماه 98 آغاز و تا 3 اسفند ماه ادامه داشت. تمدید مهلت نام نویسی برای دانش آموزان این مقطع نیز صورت گرفت و تا روز 17 اردیبهشت ماه 99 فرصت مجددی برای دانش آموزانی که موفق به انجام ثبت نام نشده بودند در نظر گرفته شد.

پس از مشخص شدن زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401 علاقه مندان واجد شرایط می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان مطابق راهنمای زیر مراحل نام نویسی خود را طی نمایند.

همان طور که گفته شد، راهنمای انجام ثبت نام و ضوابط جدید آن در اواسط اسفند ماه 99 در اختیار دانش آموزان و مدارس تیزهوشان هر استان قرار خواهد گرفت. به محض اعلام زمان دقیق انجام این فرآیند، مقاله حاضر به روز رسانی می گردد.

راهنمای ثبت نام

 • در ابتدا به سایت Azmoon.medu.ir مراجعه کرده و اطلاعات خواسته شده اعم از کد ملی به همراه رمز ورود همگام خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید. سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

 • پس از انتقال به صفحه ای مشابه تصویر زیر که محتوی متن یک تعهد نامه می باشد، به مطالعه شرایط و ضوابط عنوان شده بپردازید و چنانچه مورد تایید شما واقع شد، دکمه “ذخیره و بعدی” را بفشارید.

مرحله سوم

 • در این مرحله می بایست مشخصات خواسته شده را در کادرهای مربوطه درج نمایید.

مرحله چهارم

 • در صورت داشتن خواهر و برادر همزاد، شرکت کننده در این آزمون باید پس از انتخاب گزینه 11، کد ملی خواهر یا برادر دوقلو یا چندقلو خود را ثبت کند.

مرحله پنجم

 •  در این مرحله، اطلاعات قسمت های 16 تا 20 (در تصویر زیر) به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد. دقت داشته باشید که امکان ویرایش برای دانش آموز وجود نخواهد داشت. با کلیک بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” به گام بعدی هدایت می شوید.

مرحله هفتم

 • برای عکس دانش آموز ابعاد و حجم مشخصی تعیین شده است که به منظور آماده سازی فایل در ابعاد خواسته شده می توانید از نرم افزارهای مربوطه استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که چنانچه معدل دانش آموز از حد تعیین شده کمتر باشد، امکان ثبت نام برای وی وجود نخواهد داشت.

مرحله هشتم

 • در صورتی که اطلاعات وارد شده در این بخش را تایید می کنید، بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” کلیک کنید.

مرحله ششم

 • در این مرحله باید مشخصات مربوط به مدارس استعداد درخشان مورد نظر را وارد نمایید. سپس بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” کلیک نمایید.

اطلاعات استعداد درخشان

 • در آخر گزینه “تأیید صحت اطلاعات” وارد شده را بزنید و بر روی دکمه “ذخیره و بعدی” کلیک نمایید.

توجه داشته باشید که تا قبل از پرداخت هزینه، امکان ویرایش اطلاعات برای دانش آموز وجود دارد. اما پس از پرداخت هزینه و دریافت شماره پیگیری، امکان ویرایش اطلاعات را نخواهید داشت.

بد نیست بدانید که حدود 15 روز بعد از پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان می توانید کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنید. بعد از این که تمامی اطلاعات خود را به درستی ثبت کردید از رسید ثبت نام خود پرینت بگیرید و برای مراحل بعدی پذیرش نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام و منابع آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

همان طور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، دانش آموزانی که قرار است در مدارس تیزهوشان به تحصیل بپردازند می بایست حائز شرایط و برجستگی های هوشی ممتاز باشند که در این بخش به بیان شرایط مذکور به تفکیک هر پایه می پردازیم.

شرایط ثبت نام ششم به هفتم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیـلی 98 – 99
 3. دستیابی به مقیاس خیلی خوب در کلیه دروس نوبت دوم پایه ششم در سال تحصیلی 99 – 1400

توجه: چنانچه داوطلب در مجموع دو سال تحصیلی مذکور، حداقل در یک عنوان درسی مقیاس “خوب” کسب نموده باشد، ثبت نام وی بدون مانع خواهد بود.

شرایط ثبت نام نهم به دهم

 1. داشتن تابعیت ایران
 2. دارا بودن حداقل معدل کل سالانه 19 پایه هشتم در خرداد سال تحصیلی 98 – 99

نکته: دانش آموزان دوره اول متوسطه مدارس استعدادهای درخشان در صورت احراز شرایط لازم در پایه نهم، نیازی به شرکت مجدد در آزمون ورودی ندارند. انتخاب مدرسه این دسته از داوطلبان بر عهده آموزش و پرورش می باشد.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

داوطلبان علاقه مند به تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی مدارس تیزهوشان، ابتدا باید دفترچه ثبت نام مقطع مورد نظر را دریافت نموده و پس از مطالعه آن و کسب اطلاعات لازم فرآیند ثبت نام را انجام دهند. دفترچه ثبت نام تیزهوشان ششم و نهم در قالب یک فایل مشترک و معمولا چند روز قبل از شروع ثبت نام منتشر می شوند.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان
دانلود دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 99 – 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

پس از پایان یافتن مهلت نام نویسی، به طور معمول فرصتی جهت ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون تیزهوشان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا بتوانند در مدت تمدید زمان نام نویسی، به انجام اصلاحات لازم بپردازند. زمان برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 از طریق سایت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان به داوطلبان این آزمون اعلام می گردد. اگر با پرسش هایی از قبیل میزان شهریه مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 مواجه هستید می توانید با استفاده از لینک مربوطه، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم چه زمانی آغاز می شود؟

زمان ثبت نام این آزمون برای سال تحصیلی 1400 - 1401 هنوز مشخص نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تیزهوشان ایران مشاوره از جدیدترین اخبار در این زمینه مطلع شوید.

2- برای ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم باید از چه طریقی اقدام کنیم؟

با مراجعه به سایت Azmoon.medu.ir می توان نام نویسی در این آزمون را انجام داد.

3- چه زمانی می توان کارت ورود به جلسه آزمون مدارس تیزهوشان را دریافت نمود؟

این کارت را می توان به هنگام پرداخت هزینه ثبت نام دریافت کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ نظر

 1. Avatar

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم که بخشنامه ی آزمون تیزهوشان امسال کی میاد؟

 2. Avatar

  سلام ببخشید من ازمون تیزهوشان پذیرفته شدم نمیدونم تا کی مهلت ثبت نام داره واقعا میشه راهنماییم کنین

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. شما می توانید با مراجعه به سایت مربوطه و دریافت کارنامه از زمان ثبت نام خود مطلع شده یا با مدرسه ی خود تماس حاصل فرمایید.

 3. Avatar

  من نتونستم ثبت نام کنم….
  الآن چیکار میتونم بکنم؟ بنظرتون امکان تمدیدش هست ؟

  • ایران مشاوره

   سلام ، مناسفانه مطابق با اطلاعیه های منتشر شده ، مهلت مجددی برای ثبت نام در آزمون تیز هوشان سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته نشده است و امکان ثبت نام وجود ندارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام تیزهوشان از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید .

 4. Avatar

  امکان تمدید دوباره هست

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان برای بار دوم تمدید شده است و شما می توانید با داشتن کد ملی و رمز ورود همگام تا تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۷ ثبت نام انجام دهید.

 5. Avatar

  منظور از اولویت دبیرستان ها در فرم ثبت نام تیزهوشان چیست

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما مطابق با محل سکونت و منطقه آموزش و پرورش می توانید حداکثر ۳ دبیرستان استعداد درخشان را انتخاب نمایید ، لذا با درنظر گرفتن فاکتور مسافت مدارس پیشنهادی می توانید نسبت به اولویت بندی مدارس مذکور اقدام کنید و به ترتیب مدنظر انتخاب نمایید.

 6. Avatar

  سلام وقتتون به خیر می خواستم بدونم میشه همزمان هم در ازمون تیزهوشان وهم در ازمون نمونه دولتی شرکت کرد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   بر اساس اطلاعیه های اعلام شده در حال حاضر شما می توانید تا تاریخ ۹۸/۱۲/۳ در آزمون استعدادهای درخشان ثبت نام انجام داده و با توجه به پایه تحصیلی خود منابع مربوطه را مطالعه بفرمایید. متاسفانه برای ثبت نام مدارس نمونه دولتی اطلاعیه ای صادر نشده است.

 7. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم منابع برای آزمون ششم به هفتم چی مناسب تره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   محتوای آزمون تیزهوشان ششم به هفتم هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد. شما می توانید منابع پیشنهادی را که شامل کتاب ۱۰۰۰ تست استعداد تحلیلی تیزهوشان از انتشارات مهر و ماه ، کتاب هوش و استعداد تحلیلی ویژه تیزهوشان از انتشارات فرزانگان و … می باشد را مطالعه کرده و آمادگی لازم را برای آزمون کسب کنید.

دریافت مشاوره