تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / تیزهوشان / ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

زمان ثبت نام آزمون مدارس استعداد درخشان 1400 - 1401
ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 و سایر اطلاعیه های مربوط به این آزمون می توانید در کانال سمپاد ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام سمپاد ایران مشاوره عضو شوید.

آزمون تیزهوشان با هدف شناخت و شکوفایی استعداد دانش آموزان برتر برگزار می گردد و دانش آموزانی که قصد ثبت نام در این آزمون را دارند، باید با تمامی شرایط و ضوابط تحصیل مدارس تیزهوشان آشنا باشند. این مدارس تحت نظارت سمپاد (معاونت پرورش استعداد‌‌های درخشان) فعالیت می کنند و برای پذیرش دانش آموزان در پایه های ششم به هفتم و نهم به دهم هر ساله اقدام به برگزاری آزمون ورودی می نمایند.

به این ترتیب میزان دانش علمی و بهره هوشی داوطلبان بررسی شده و در نهایت از دانش آموزانی که در سطح بالاتری نسبت به بقیه قرار دارند، ثبت نام به عمل آورده می شود. سوالات آزمون تیزهوشان از 2 بخش اصلی استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی تشکیل می شود تا به این وسیله توانایی دانش آموزان از ابعاد مختلف ذهنی و هوشی مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این مقاله جزئیات نام نویسی در آزمون مذکور را به طور کامل بیان کرده ایم.

ثبت نام در آزمون تیزهوشان هر یک از مقاطع ششم به هفتم و نهم به دهم سال تحصیلی 1400 – 1401 در فروردین ماه انجام می شود.

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

ثبت نام دانش آموزان هر دو مقطع این مدارس به طور معمول همزمان انجام می گیرد و تاریخ انجام این فرآیند از طریق سامانه اختصاصی هر پایه اطلاع رسانی می گردد. با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام و اطلاعیه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ثبت نام تیزهوشان ششم 1400 – 1401و نهم از 11 الی 25 فروردین 1400 در یک بازه زمانی 15 روزه صورت می گیرد. با توجه به درخواست های متعدد متقاضیان مهلت ثبت نام یک بار تا روز سه شنبه 31 فروردین ماه و در نوبتی دیگر تا روز جمعه 3 اردیبهشت مورد تمدید قرار گرفت.

نکته: دانش آموزان در صورت فراموش کردن یا عدم دسترسی به رمز ورود همگام می توانند به مدرسه خود مراجعه و رمز خود را مجددا دریافت نمایند.

نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

دانش آموزانی که شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 را دارا هستند، می بایست در موعد مقرر به سایت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان مراجعه نموده و مطابق راهنمای زیر اقدامات لازم را در راستای نام نویسی خود انجام دهند.

 • در ابتدا به سایت azmoon.medu.ir مراجعه کرده و سمپاد پایه مورد نظر را انتخاب کنید. (لازم به ذکر است که دانش آموزان پایه ششم می توانند به طور مستقیم از طریق سایت hoosh.medu.ir برای ثبت نام کنند.)

مرحله اول ثبت نام آزمون تیزهوشان

 • و اطلاعات خواسته شده اعم از کد ملی به همراه رمز ورود همگام خود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید

 • پس از انتقال به صفحه ای مشابه تصویر زیر، با متن یک تعهد نامه مواجه می شوید و می توانید به مطالعه شرایط و ضوابط عنوان شده بپردازید. چنانچه موارد مذکور مورد تایید شما واقع شد، دکمه “ذخیره و بعدی” را بفشارید.

مرحله سوم

 • در این مرحله می بایست مشخصات خواسته شده را در کادرهای مربوطه درج نمایید.

مرحله چهارم

 • در صورت داشتن خواهر و برادر همزاد، شرکت کننده در این آزمون باید پس از انتخاب گزینه 11، کد ملی خواهر یا برادر دوقلو یا چندقلو خود را ثبت کند.

مرحله پنجم

 •  در این مرحله، اطلاعات قسمت های 16 تا 20 (در تصویر زیر) به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد. دقت داشته باشید که امکان ویرایش برای دانش آموز وجود نخواهد داشت. با کلیک بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” به گام بعدی هدایت می شوید.

مرحله هفتم

 • برای عکس دانش آموز ابعاد و حجم مشخصی تعیین شده است که به منظور آماده سازی فایل در ابعاد خواسته شده می توانید از نرم افزارهای مربوطه استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که چنانچه معدل دانش آموز از حد تعیین شده کمتر باشد، امکان ثبت نام برای وی وجود نخواهد داشت.

مرحله هشتم

 • در صورتی که اطلاعات وارد شده در این بخش را تایید می کنید، بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” کلیک کنید.

مرحله ششم

 • در این مرحله باید مشخصات مربوط به مدارس استعداد درخشان مورد نظر را وارد نموده و سپس بر روی گزینه “ذخیره و بعدی” کلیک کنید.

اطلاعات استعداد درخشان

 • در آخر گزینه “تأیید صحت اطلاعات” را انتخاب نمایید و دکمه “ذخیره و بعدی” را بفشارید.

توجه داشته باشید که تا قبل از پرداخت هزینه، امکان ویرایش اطلاعات برای دانش آموز وجود دارد. اما پس از پرداخت هزینه و دریافت شماره پیگیری، امکان ویرایش اطلاعات را نخواهید داشت.

فرآیند ثبت نام شما در این آزمون زمانی قطعی می شود که هزینه ثبت نام تیزهوشان را پرداخت کنید. بعد از این که تمامی اطلاعات خود را به درستی ثبت کردید از رسید ثبت نام خود پرینت بگیرید و برای مراحل بعدی پذیرش نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام و منابع آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

همان طور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، دانش آموزانی که قرار است در مدارس تیزهوشان به تحصیل بپردازند می بایست حائز شرایط و برجستگی های هوشی ممتاز باشند که در این بخش به بیان شرایط مذکور به تفکیک هر پایه می پردازیم.

شرایط ثبت نام ششم به هفتم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیـلی 98 – 99
 3. دستیابی به مقیاس خیلی خوب در کلیه دروس نوبت دوم پایه ششم در سال تحصیلی 99 – 1400

توجه: چنانچه داوطلب در مجموع دو سال تحصیلی مذکور، حداقل در یک عنوان درسی مقیاس “خوب” کسب نموده باشد، ثبت نام وی بدون مانع خواهد بود.

شرایط ثبت نام نهم به دهم

 1. داشتن تابعیت ایران
 2. دارا بودن حداقل معدل کل سالانه 19 پایه هشتم در خرداد سال تحصیلی 98 – 99

نکته: دانش آموزان دوره اول متوسطه مدارس استعدادهای درخشان در صورت احراز شرایط لازم در پایه نهم، نیازی به شرکت مجدد در آزمون ورودی ندارند. انتخاب مدرسه این دسته از داوطلبان بر عهده آموزش و پرورش می باشد.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401

داوطلبان علاقه مند به تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی مدارس تیزهوشان، ابتدا باید دفترچه ثبت نام مقطع مورد نظر را دریافت نموده و پس از مطالعه آن و کسب اطلاعات لازم فرآیند ثبت نام را انجام دهند. دفترچه ثبت نام تیزهوشان ششم و نهم در قالب یک فایل مشترک و معمولا چند روز قبل از شروع ثبت نام منتشر می شوند.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان 1400 – 1401
دانلود دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401
(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

پس از پایان یافتن مهلت نام نویسی، به طور معمول فرصتی جهت ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون تیزهوشان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا بتوانند در مدت تمدید زمان نام نویسی، به انجام اصلاحات لازم بپردازند. زمان برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 از طریق سایت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان به داوطلبان این آزمون اعلام می گردد. اگر با پرسش هایی از قبیل میزان شهریه مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 مواجه هستید می توانید با استفاده از لینک مربوطه، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

اگر قصد دارید برای تحصیل در پایه هفتم دوره متوسطه مدارس تیزهوشان را انتخاب کنید، باید بگوییم که آزمون این پایه تحصیلی دستخوش تغییراتی شده است و گزینش آن براساس برگزاری آزمون هوش و ارزیابی استعداد تحلیلی دانش آموز صورت می گیرد. در واقع منبع سوالات آزمون از هیچ یک از مواد درسی نمی باشد. 

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی بین 11 الی 25 فروردین 1400 انجام می گیرد. همچنین مهلت ثبت نام برای جاماندگان تا 31 فروردین و یک بار دیگر تا جمعه 3 اردیبهشت ماه تمدید شد.

2- برای ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم باید از چه طریقی اقدام کنیم؟

با مراجعه به سایت azmoon.medu.ir می توان نام نویسی در این آزمون را انجام داد.

3- چه زمانی می توان کارت ورود به جلسه آزمون مدارس تیزهوشان را دریافت نمود؟

این کارت را می توان 5 روز قبل از زمان برگزاری آزمون دریافت کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۲ نظر

 1. سلام..ببخشید کی اسامی قبول شدگان تیزهوشان میاد ؟؟

 2. سلام چجوری بابد کارت ورود به جلیه رو پنج روز قبل از ارمون دریافت کنیم

  • با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به سایت ثبت نامی و وارد کردن اطلاعات شخصی، می توانید کارت ورود به جلسه خود را دریافت نمایید.

 3. ازمون حضوری هست یا اینترنتی ؟؟
  اگه حضوری هست کجا برگزار میشه ؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

 4. سلام ببخشید من هنوز نتونستم هزینه ثبت نام رو واریز کنم تا کی فرصت داریم

 5. سلام ببخشید در ثبت نام آزمون تیزهوشان معدل کل سالانه باید ۱۹ باشه درسته
  مثلا معدل نوبت اول من ۲۰ است توی معدل کل سالانه تاثیر داره یا نه فقط معدل نوبت دوم ؟

 6. سلام.با توجه به اینکه مهلت ثبت نام در آزمون تیزهوشان فقط تا ۲۵ فروردین هست و ما تا آخر مراحل ثبت نام رو بجز واریز وجه انجام دادیم و هر روز تاریخ واریز وجه تغییر میکنه اصلا ما میتونیم ۲۸ ام بازم ثبت نام کنیم یا نه چون فقط تا ۲۵ ام مهلت داریم و حتی از دیروز سایت باز هم نمیشه .ممنون میشم حداقل یک بخشنامه و توضیحی درباره این مشکل بدید همه ما درگیر شدیم .و منتظر هستیم .

 7. سلام
  من مراحل ثبت نام رو تا آخر انجام دادم ولی برای واریز وجه یک بار تاریخ بیستم یکبار بیست و دوم و امروز میگه ۲۸ ام باید پرداخت بشه.چرا اینقدر تاریخ رو تغییر میدن؟

 8. با سلام، من ثبت نام رو تا مرحله واریز وجه رسوندم ولی در قسمت واریز وجه میگه از ۲۸ فروردین درگاه بانکی باز میشه.
  همین جوری هست ؟ یعنی الان نمیتونیم واریز وجه انجام بدیم و باید تا ۲۸ فروردین منتظر بمونم؟ آخه ثبت نام من ناقص شد شماره پیگیری ؟

 9. سلام وقت بخیر خواهشم بگین چجوری ثبت نام میشه من یکی که اصلا متوجه نمیشم

 10. سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم که بخشنامه ی آزمون تیزهوشان امسال کی میاد؟

 11. سلام ببخشید من ازمون تیزهوشان پذیرفته شدم نمیدونم تا کی مهلت ثبت نام داره واقعا میشه راهنماییم کنین

  • با سلام و درود. شما می توانید با مراجعه به سایت مربوطه و دریافت کارنامه از زمان ثبت نام خود مطلع شده یا با مدرسه ی خود تماس حاصل فرمایید.

 12. من نتونستم ثبت نام کنم….
  الآن چیکار میتونم بکنم؟ بنظرتون امکان تمدیدش هست ؟

  • سلام ، مناسفانه مطابق با اطلاعیه های منتشر شده ، مهلت مجددی برای ثبت نام در آزمون تیز هوشان سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته نشده است و امکان ثبت نام وجود ندارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام تیزهوشان از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید .

 13. امکان تمدید دوباره هست

  • با سلام.
   ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان برای بار دوم تمدید شده است و شما می توانید با داشتن کد ملی و رمز ورود همگام تا تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۷ ثبت نام انجام دهید.

 14. منظور از اولویت دبیرستان ها در فرم ثبت نام تیزهوشان چیست

  • با سلام ،
   شما مطابق با محل سکونت و منطقه آموزش و پرورش می توانید حداکثر ۳ دبیرستان استعداد درخشان را انتخاب نمایید ، لذا با درنظر گرفتن فاکتور مسافت مدارس پیشنهادی می توانید نسبت به اولویت بندی مدارس مذکور اقدام کنید و به ترتیب مدنظر انتخاب نمایید.

 15. سلام وقتتون به خیر می خواستم بدونم میشه همزمان هم در ازمون تیزهوشان وهم در ازمون نمونه دولتی شرکت کرد؟

  • با سلام.
   بر اساس اطلاعیه های اعلام شده در حال حاضر شما می توانید تا تاریخ ۹۸/۱۲/۳ در آزمون استعدادهای درخشان ثبت نام انجام داده و با توجه به پایه تحصیلی خود منابع مربوطه را مطالعه بفرمایید. متاسفانه برای ثبت نام مدارس نمونه دولتی اطلاعیه ای صادر نشده است.

 16. سلام.وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم منابع برای آزمون ششم به هفتم چی مناسب تره؟

  • با سلام.
   محتوای آزمون تیزهوشان ششم به هفتم هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد. شما می توانید منابع پیشنهادی را که شامل کتاب ۱۰۰۰ تست استعداد تحلیلی تیزهوشان از انتشارات مهر و ماه ، کتاب هوش و استعداد تحلیلی ویژه تیزهوشان از انتشارات فرزانگان و … می باشد را مطالعه کرده و آمادگی لازم را برای آزمون کسب کنید.

دریافت مشاوره