خانه مدارس راهنمای ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

راهنمای ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

نحوه ثبت نام کتاب های درسی 1401 - 1402
راهنمای ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در راستای بهبود عملکرد و افزایش نظارت خود بر روند توزیع کتاب های درسی، نسبت به راه اندازی سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی اقدام نموده است. از جمله دیگر اهداف این امر، تسهیل دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی می باشد که مدیران مدارس، دانش آموزان و اولیای آن ها می توانند به دو روش فردی و گروهی نسبت به ثبت سفارش کتاب های درسی خود اقدام کرده و هزینه آن را نیز به صورت اینترنتی پرداخت نمایند.

با توجه به این که زمان زیادی از راه اندازی این سامانه نمی گذرد، ممکن است متقاضیان با سوالات مختلفی پیرامون نحوه ورود و ثبت سفارش کتاب های درسی خود در این سامانه مواجه شوند. از همین رو تیم ایران مشاوره بر آن شد تا مقاله ای را به راهنمای ثبت سفارش در سایت ثبت نام کتاب درسی اختصاص دهد.

امکان ثبت سفارش کتاب های درسی به صورت اینترنتی در زمان مقرر، از طریق سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی فراهم می گردد.

زمان سفارش کتاب های درسی 1401 – 1402

سازمان مذکور بازه های زمانی مشخصی را برای ثبت سفارش کتاب های درسی مقاطع مختلف در نظر گرفته و اطلاعیه مربوط به آن را هر ساله از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir در اختیار دانش آموزان و اولیای آن ها قرار می دهد.

از همین رو، متقاضیان می بایست در مدت زمان مقرر به یکی از آدرس های اینترنتی فوق مراجعه نموده و مراحل ثبت سفارش خود را به انجام برسانند. توجه داشته باشید که در صورت عدم موفقیت و قبولی دانش آموز در پایه تحصیلی فعلی، امکان تغییر مقطع در زمان اصلاح سفارش فراهم خواهد شد.

لازم به ذکر است که تقویم زمانی مربوط به ثبت نام کتب درسی هرکدام از پایه ها در جدول زیر ذکر شده است که پس از اتمام بازه های زمانی مشخص شده، پیش بینی می شود، مهلت نام نویسی برای متقاضیانی که در موعد مقرر موفق به انجام مراحل مربوطه نشده اند،  تمدید گردد که در صورت اعلام، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی 1401 – 1402
عنوان فعالیتدوره تحصیلیتاریخ شروعتاریخ پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادیپایه های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم، آمادگی 2 (استثنایی)، اول 2 (استثنایی)، اول 3 (استثنایی)، اول تکمیلی (استثنایی)28 فروردین ماه 140131 خرداد ماه 1401
پایه اول ابتدایی، آمادگی 1 (استثنایی)، اول 1 (استثنایی)، اول مقدماتی (استثنایی)5 تیر ماه 140111 شهریور ماه 1401
پایه هاى تحصیلى هفتم و دهم5 تیر ماه 140111 شهریور ماه 1401
تمدید مهلت ثبت سفارشتمامی دوره های تحصیلی12 شهریور ماه 140131 شهریور ماه 1401
اصلاح سفارشتمامی دوره های تحصیلی12 تیر ماه 140131 شهریور ماه 1401
توزیع منطقه به مدرسهتمامى دوره هاى تحصیلى10 شهریور ماه 140131 شهریور ماه 1401
توزیع مدرسه به دانش‌آموزتمامی دوره های تحصیلی14 شهریور ماه 14011 مهر ماه 1401

مشکلات ورود به سامانه ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

با توجه به الکترونیکی بودن فرآیند فروش و توزیع کتاب های درسی، کنترل و پیگیری سفارش کتاب های درسی دانش آموزان از سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی قابل انجام می باشد. لازم به ذکر است که چنانچه کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را به درستی وارد می کنید اما موفق به ورود به سامانه نمی شوید، ممکن است یکی از موارد زیر دلیل بروز چنین مشکلی باشد:

 • شماره سریال شناسنامه دانش آموز به درسی در سامانه ثبت نشده باشد که در این صورت می بایست به منظور اصلاح آن، به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نمایید.
 • دانش آموز برای سال تحصیلی جاری در سامانه سناد ثبت نام نکرده باشد که در این شرایط نیز، می بایست به مدرسه محل تحصیل مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانید.

نکته: توجه داشته باشید هنگامی که قصد ورود به سامانه مذکور را دارید، از نسخه بروز شده مرورگر های فایرفاکس و یا کروم استفاده نمایید.

هزینه ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

بر اساس با آخرین اخبار اعلام شده در این زمینه قیمت کتب درسی بنابر پایه تحصیلی مورد نظر متفاوت بوده و مطابق با قیمت مندرج در پشت جلد کتاب می باشد. بدیهی است دریافت هرگونه هزینه اضافی در این زمینه محل اشکال می باشد.

همچنین رنج قیمتی این کتب از کمترین مقدار یعنی 36 هزار تومان برای بسته آموزشی پایه اول ابتدایی شروع شده و تا بیشترین میزان یعنی 118 هزار و 100 تومان برای بسته آموزشی رشته علوم و معارف اسلامی پایه یازدهم تعیین شده است، که جزئیات آن در جدول زیر قرار دارد.

هزینه ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402
عنوانپایه / جنسیتمبلغ
بسته آموزشی پایه اولابتدایی36 هزار تومان
بسته آموزشی پایه دومابتدایی39 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه سومابتدایی44 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه چهارمابتدایی44 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه پنجمابتدایی44 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه ششمابتدایی53 هزار تومان
بسته آموزشی پایه هفتمدوره اول متوسطه / پسر87 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه هفتمدوره اول متوسطه / دختر89 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه هشتمدوره اول متوسطه / پسر76 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی پایه هشتمدوره اول متوسطه / دختر75 هزار تومان
بسته آموزشی پایه نهمدوره اول متوسطه79 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی ریاضی فیزیک دهمدوره دوم متوسطه101 هزار تومان
بسته آموزشی علوم تجربی دهمدوره دوم متوسطه100 هزار تومان
بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی دهمدوره دوم متوسطه94 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دهمدوره دوم متوسطه / پسر105 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دهمدوره دوم متوسطه / دختر105 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی ریاضی فیزیک یازدهمدوره دوم متوسطه107 هزار و 500 تومان
بسته آموزشی علوم تجربی یازدهمدوره دوم متوسطه102 هزار تومان
بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی یازدهمدوره دوم متوسطه93 هزار تومان
بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی یازدهمدوره دوم متوسطه118 هزار و 100 تومان
بسته آموزشی ریاضی فیزیک دوزادهمدوره دوم متوسطه83 هزار تومان
بسته اموزشی علوم تجربی دوازدهمدوره دوم متوسطه78 هزار تومان
بسته آموزشی ادبیات و علوم انسانی دوازدهمدوره دوم متوسطه85 هزار تومان
بسته آموزشی علوم و معارف اسلامی دوازدهمدوره دوم متوسطه105 هزار و 900 تومان

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب های درسی 1401 – 1402

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، متقاضیان می توانند به دو روش فردی و گروهی و با ورود به سامانه های irtextbook.com یا irtextbook.ir، کتاب های درسی مقطع مورد نظر خود را به صورت الکترونیکی سفارش دهند. مراحلی که لازم است به منظور ثبت سفارش خود به انجام برسانید به شرح زیر می باشند.

ثبت سفارش فردی

 • ابتدا می بایست به سامانه “توزیع و فروش مواد آموزشی” به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و از سمت چپ صفحه، روی گزینه “ورود دانش آموزان” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز را در کادرهای مربوطه وارد کرده و دکمه “ورود” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • از منوی سمت راست صفحه کاربری خود و یا از قسمت “دسترسی سریع”، گزینه “ثبت سفارش” را انتخاب کنید.

مرحله سوم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 • در این مرحله می توانید بسته آموزشی متناسب با پایه تحصیلی خود را همراه با مجموع هزینه سفارش، مشاهده نمایید. به منظور پرداخت مبلغ تعیین شده می بایست پس از انتخاب درگاه بانکی، روی عبارت “ثبت سفارش و پرداخت” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 • پس از انجام مرحله فوق، به درگاه پرداخت اینترنتی هدایت می شوید که می توانید با وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود و کلیک روی عبارت “پرداخت”، مبلغ مورد نظر را واریز کنید.

مرحله پنجم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

ثبت سفارش گروهی

توجه داشته باشید که ورود مدارس به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی برای ثبت سفارش گروهی دانش آموزان از طریق سامانه سناد دانش آموزی انجام می پذیرد. شایان ذکر است که در این صورت، دانش آموزان و والدین آن ها صرفا موظف به پرداخت هزینه کتاب های درسی مطابق با قیمت درج شده پشت جلد کتب (ثبت شده در سامانه) می باشند. بنابراین دریافت هر گونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

 • پس از ورود به بخش ثبت نام کتاب های درسی از طریق سامانه سناد، لازم است از منوی موجود در سمت راست صفحه روی گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” کلیک کرده و سپس گزینه “ورود به سامانه فروش” را انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • مطابق با تصویر زیر، روی عبارت “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله می بایست پایه تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که حتما تیک گزینه “ندارد” را از بخش “وضعیت سفارش” انتخاب کنید تا صرفا لیست دانش آموزانی که برای آن ها سفارشی ثبت نشده است، نمایش داده شود. در انتها نیز به منظور ورود به مرحله بعد، کلید “جستجو” را بفشارید.

مرحله سوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله، اسامی تمامی دانش آموزان نمایش داده می شود که باید برای هر یک از آن ها شماره موبایلی ثبت گردد. این شماره تلفن همراه از آن جهت اهمیت دارد که با اتمام فرآیند ثبت سفارش از سوی مدرسه، پیامکی مبنی بر آن به اولیای دانش آموزان ارسال شود. بنابراین لازم است در این بخش روی گزینه “به روز رسانی” که در مقابل نام هر دانش آموز تعبیه شده است کلیک نموده و سپس گزینه “ثبت سفارش گروهی” را از منوی موجود در سمت راست انتخاب نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله نیز مجددا پایه تحصیلی و رشته متناسب با آن را انتخاب نموده و روی عبارت “جستجو” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، اطلاعات دانش آموزان در این بخش نمایان می گردد که تیک گزینه “بلی” در مقابل نام هر یک از آن ها، به منزله ثبت سفارش برای دانش آموز مورد نظر می باشد. بنابراین در صورتی که می خواهید برای هر کدام از دانش آموزان کتاب سفارش ندهید، کافی است این گزینه را غیرفعال کنید. حال می بایست “شیعه” را به عنوان مذهب و “انگلیسی” را به عنوان زبان انتخاب کرده و پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه مدیر مدرسه در کادر مربوطه، کلید “ثبت سفارش” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کرده اید به همراه قیمت کل سفارش در این مرحله نشان داده می شود. به منظور پرداخت مبلغ مورد درخواست می بایست ابتدا درگاه بانکی مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ثبت و ادامه پرداخت” کلیک نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • پس از ورود به درگاه پرداخت اینترنتی، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در بخش های مربوطه وارد نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هشتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این بخش نیز لازم است مطابق با تصویر زیر، روی گزینه “تکمیل فرآیند خرید” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شود، با صفحه زیر رو به رو می شوید که حاوی شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری می باشد. توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانید به منظور مشاهده جزئیات سفارش خود، روی گزینه مربوط به آن کلیک نمایید.

مرحله دهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

در صورتی که هنگام ورود به سامانه و ثبت سفارش خود با مشکل مواجه شدید، می توانید سوالات خود را با کارشناسان مجرب مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در میان بگذارید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کتاب های درسی 1401 - 1402 به چه صورت انجام می شود؟

فرآیند ثبت سفارش کتب درسی تمامی مقاطع تحصیلی به صورت اینترنتی از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir انجام می پذیرد.

2- فرآیند ثبت سفارش کتاب های درسی سال تحصیلی 1401 - 1402 از چه زمانی آغاز می شود؟

زمان ثبت سفارش کتاب های درسی هر یک از مقاطع تحصیلی با یکدیگر متفاوت می باشند که جدول زمان بندی مربوطه در متن مقاله ارائه شده است.

3- برای سفارش کتاب های درسی 1401 - 1402 به صورت اینترنتی به چه اطلاعات نیاز داریم؟

بدین منظور می بایست کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز در سامانه ثبت شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر
 1. سلام برای کتبای درسی پایه هفتم چه تاریخی باید ثبت نام کنیم

  • باسلام، مطابق با تقویم زمانی منتشر شده، زمان ثبت نام کتب درسی برای پایه هفتم از تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ الی ۱۴۰۱/۰۶/۱۱ می باشد.

 2. سلام من هرچی وارد سایت میخوام بشم ارور میده وارد نمیشه چیکار کنم

  • با سلام و درود، در جال حاضر سایت مربوطه مشکلی ندارد؛ می توانید در ساعات آتی نسبت به ورود مجدد به سامانه اقدام نمایید.

مشاوره مدارس پیج کنکور