خانه دانشگاه آزاد ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری در موعد مقرر هر سال از طریق سایت sanjesh.org اقدام نمایند. همچنین این دانشگاه در بسیاری از رشته های خود به صورت بدون آزمون نیز پذیرای دانشجویان می باشد. به همین دلیل متقاضیان می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد با مراجعه به آدرس azmoon.org مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند

 

✅لینک ورورد به سایت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

 

لینک مستقیم ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1404

(به محض آغاز ثبت نام، لینک فوق فعال می گردد.)

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد از تاریخ 3 الی 20 تیر ماه انجام می شود.

زمان ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

همان طور که گفته شد، داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه آزاد، می توانند از دو طریق اقدام نمایند. با شرکت در کنکور سراسری دی و تیر ماه و انتخاب کد رشته محل های با آزمون مربوط به آن و یا اینکه در رشته های بدون کنکور آزاد نام نویسی کنند. از آن جایی که هر کدام از فرآیند های مذکور در زمان متفاوتی انجام می شود، در ادامه به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور

ثبت نام در کنکور سراسری از طریق سایت سنجش انجام شده و داوطلبان می توانند در مهلت ثبت نام کنکور سراسری از طریق سامانه مذکور به تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه اقدام نمایند. این فرآیند برای سال 1403 در دو مرحله برای کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه انجام می شود که زمانبندی آن مطابق جدول زیر است.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد (نوبت تیر ماه) 
نوبت اول مهلت ثبت نام 
زمان ثبت نام کنکور اردیبهشت ماه 1404  20 الی 26 آبان ماه 1403
تمدید مهلت ثبت نام کنکور اردیبهشت ماه ۱۴۰۴ مشخص نشده
مهلت مجدد ثبت نام کنکور اردیبهشت ماه 1404 مشخص نشده

 

زمان ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد ( نوبت تیر ماه ) 
نوبت تیر ماه مهلت ثبت نام
زمان ثبت نام کنکور 1404 نیمه دوم اسفند ماه ۱۴۰۳
تمدید مهلت ثبت نام کنکور ۱۴۰۴ مشخص نشده
مهلت مجدد ثبت نام کنکور ۱۴۰۴ مشخص نشده

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور

ثبت نام رشته های بدون کنکور این دانشگاه برای مقاطع مختلف آن در دو بازه مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود که زمانبندی دقیق آن در جدول ذیل ذکر شده است. از آن جایی که امکان تمدید تاریخ نام نویسی و حتی شروع ثبت نام مقاطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته نیز وجود دارد، علاوه بر بروز شدن مطلب شما می توانید در کانال تلگرام بدون آزمون عضو شده تا از جدیدترین اخبار مطلع شوید.

زمانبندی ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه دانشگاه آزاد ۱۴۰۳
مقطع زمان ثبت نام مهر ماه تمدید مهلت ثبت نام مهر ماه
کارشناسی ناپیوسته 3 الی 20 تیر ماه 1403 نامشخص
کاردانی پیوسته اواخر تیر ماه نامشخص
کارشناسی پیوسته اوایل شهریور ماه نامشخص
کاردانی ناپیوسته اوایل شهریور ماه نامشخص

 

زمانبندی ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه دانشگاه آزاد 1403
مقطع زمان ثبت نام
کارشناسی پیوسته اعلام نشده
کاردانی ناپیوسته
کارشناسی ناپیوسته
کاردانی پیوسته

نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

همان طور که گفته شد، ثبت نام دانشگاه آزاد به دو صورت با آزمون و بدون آزمون در دو زمان مختلف و از دو طریق متفاوت انجام می شود. به همین دلیل در ادامه مطلب به توضیح نحوه ثبت نام برای هر کدام از روش ها خواهیم پرداخت.

نحوه ثبت نام رشته های با کنکور

فرآیند ثبت نام این آزمون از طریق سایت سنجش صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

 قبل از هر کاری ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید.

 • در ابتدا به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت نام کنکور تیر

 • بر روی لینک فعال “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ (نوبت دوم)” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور تیر

 • عبارت “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1403 (نوبت دوم)” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور تیر

 • در صورتی که قبلا برای ورود به ثبت نام اقدام نکرده اید، ابتدا در سامانه عضو شده و رمز عبور دریافت نمایید لذا دکمه “ثبت نام کنید” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام کنکور تیر

 • در این بخش اطلاعات هویتی خود را وارد نموده رمز عبوری در نظر بگیرید سپس کلید “عضویت” را لمس نمایید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور تیر

 • پس از ورود به سامانه عکس خود را بارگذاری نمایید.

مرحله ششم ثبت نام کنکور

 • در این قسمت اطلاعات هویتی شما نمایش داده شده است.

لازم به ذکر است که یک پیش نویس فرم ثبت نام کنکور در انتهای راهنمای دفترچه به چشم می خورد که جهت آشنایی متقاضیان با پروسه ثبت نام و مشخصاتی که در حین نام نویسی به آن نیاز دارند، در این دستورالعمل گنجانده شده است. برای مشاهده این فرم بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید.

 

پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

نحوه ثبت نام بدون کنکور

کسانی که قصد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد را دارند می بایست طبق مراحل گفته شده در ادامه مطلب، اقدام نمایند:

 • ابتدا وارد سایت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org شوید و در صفحه اصلی بر روی لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته دوره بدون آزمون مقطع کارشناسی یا کاردانی (پیوسته یا ناپیوسته) صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۳” در نیمسال تحصیلی مورد نظر کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • در این مرحله بر روی گزینه “خرید کارت” کلیک کنید.

بدون خرید سریال و کارت اعتباری ثبت نام، اجازه ورود به سامانه نام نویسی بدون آزمون دانشگاه آزاد را نخواهید داشت.

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • برای آغاز مراحل خرید کارت اعتباری ثبت نام، بر روی دکمه “ادامه” کلیک کنید.

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • سپس با انتخاب دوره مورد نظر خود، به مرحله بعدی منتقل شوید.

زمانی که لینک ثبت نام مابقی مقاطع به این لیست اضافه شد، امکان نام نویسی این مقاطع نیز در تاریخ تعیین شده وجود دارد.مرحله چهارم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • پس از انتخاب دوره مربوطه لازم است با کلیک بر روی گزینه “بلی” تمایل خود را جهت ادامه مراحل اعلام نمایید.مرحله پنجم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد
 • در این مرحله باید داوطلب تمامی اطلاعات خواسته شده را در بخش های مربوطه وارد نموده و در نهایت بر روی کلید “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید” کلیک کند.مرحله ششم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد
 • در این قسمت با فشردن کلید “بلی” صحت اطلاعات خود را تایید نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • برای واریز هزینه ثبت نام، باید مطابق با تصویر زیر اقدام کنید. (پرداخت هزینه منحصرا به صورت اینترنتی انجام می شود). پس از درج اطلاعات کارت بانکی خود، کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام کارشناسی ناپیوسته آزاد 1403

 • با پرداخت هزینه ثبت نام، سیستم به شما یک شناسه پرداخت ارائه می دهد که باید از آن برای شروع ثبت نام خود استفاده کنید. بنابراین مجددا به مرحله دوم بازگردید و بر روی لینک “ثبت نام” کلیک کنید

مرحله نهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • سپس اطلاعات خواسته شده از جمله شماره سریال اعتباری خریداری شده را وارد نموده و در نهایت بر روی گزینه “ورود به ثبت نام” کلیک کنید.

مرحله دهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

پس از تکمیل مراحل فوق، نوبت به وارد کردن کد رشته محل های مورد نظر در فرم انتخاب رشته می رسد:

 •  کد رشته و کد محل مورد تقاضا را از دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد پیدا کرده و پس از وارد کردن آن ها در قسمت مربوطه فرم مذکور، بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید تا رشته و دانشگاه مورد نظر شما یافت شود.
 • سپس دکمه “تایید” را بفشارید تا رشته ثبت شود؛ به همین ترتیب می توان انتخاب های بعدی را نیز وارد و ثبت نمود.
 • پس از پایان تمام مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد که در زمان اعلام نتایج به آن نیاز خواهید داشت.
 • پس از طی تمامی مراحل فوق و به منظور ذخیره اطلاعات وارد شده، بر روی عبارت “تایید نهایی” کلیک کنید.

لازم به ذکر است که تمامی مراحل فوق برای ثبت نام در تمامی مقاطع دانشگاه ازاد یکسان می باشد به جز مرحله اول که باید بر اساس مقطع مورد نظر خود بر روی لینک مربوطه کلید نمایید.

 

در نهایت می بایست به تکمیل فرم و وارد نمودن کد رشته محل های مورد نظر خود بپردازید که بدین منظور می بایست، کد های مورد نظر خود را از دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد یافته و پس از وارد نمودن در فرم، با فشردن کلید “جستجو” رشته و دانشگاه مشخص شده را مشاهده نمایید.

 

بعد از این مرحله با انتخاب گزینه “تایید” رشته های مورد نظر خود را به ترتیب ثبت نموده و در نهایت کد رهگیری ارائه شده را برای مراحل بعدی نام نویسی یادداشت کنید.

شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد 1403

ثبت نام در دانشگاه آزاد چه به صورت بدون آزمون و چه از طریق کنکور سراسری دارای شرایط عمومی و اختصاصی متفاوتی می باشد که هر داوطلب برای اقدام جهت نام نویسی در آن ها می بایست از آن اطلاع داشته و سپس اقدام نماید. به همین جهت در ادامه به توضیح این شرایط به صورت تفکیک شده پرداخته ایم.

شرایط عمومی

از آنجایی که نام نویسی به هر دو صورت آن دارای شرایط عمومی تقریبا یکسانی می باشد می توان از مهم ترین آن ها موارد زیر را ذکر نمود.

 • معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی
 • عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند.

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) اخذ شده تا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1404 یا دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) 
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه مقاطع کاردانی تا دکتری نمی توانند در کنکور سراسری 1404 نام نویسی کنند، مگر این که تا اسفندماه 1403 نسبت به انصراف قطعی خود از دانشگاه محل تحصیل اقدام نمایند. این افراد در صورت عدم اعلام انصراف، فقط می توانند در دوره های غیر روزانه دانشگاه ها مورد پذیرش قرار گیرند.
 • داوطلبانی که در کنکور سال گذشته شرکت کرده و در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه نسبت به نام نویسی کنکور سراسری 1404 اقدام کنند و پس از پذیرش در این آزمون اقدام به انصراف از دانشگاه قبلی خود نمایند.
 • کسانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1404 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

ثبت نام اختصاصی بدون کنکور

کاردانی پیوسته

 • داشتن گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 (شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) یا فارغ التحصیلی در یکی از رشته های مذکور تا پایان شهریور 1404، دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهارساله (نظام قدیم)
 • دریافت و اخذ مدارک تحصیلی مذکور تا تاریخ 31 شهریور برای پذیرش مهر و تا 30 بهمن 1403 برای پذیرش بهمن ماه
 • متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم یکی از رشته های فنی و حرفه ای، کاردانش و هنرستان نظام قدیم می باشند، تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دوره کاردانی متناسب با دیپلم خود خواهند بود.
 • برای نام نویسی در رشته تربیت بدنی احتیاجی به احراز شرط تناسب مدرک دیپلم با رشته های دوره کاردانی نیست.

 کاردانی ناپیوسته

 • ارائه گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی / واحدی یا ترمی / واحدی با اخذ حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1403 و برای پذیرش بهمن تا 30 بهمن ماه 1403) برای ثبت نام در این مقطع لازم است.
 • افرادی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان هستند، اگر فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی باشند،نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته هستند، در صورتی که از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند مجددا در دوره کاردانی ناپیوسته نام نویسسی کنند.
 • داوطلبانی که فارغ التحصیل دوره های کاردانی یکی از گروه های پزشکی می باشند، چنانچه طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، می توانند ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته را انجام دهند.
 • متقاضیان رشته های هنرهای نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی، باید از نظر دارا بودن وضعیت سلامت جسمانی، نداشتن بیماری های قلبی و تنفسی اطمینان حاصل نموده و همچنین معلولیت حادی نداشته باشند.

کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم متوسطه یا مدرک دیپلم نظام جدید (3 – 3 – 6) و دریافت آن برای پذیرش مهر تا تاریخ 31 شهریور و برای پذیرش بهمن ماه تا 30 بهمن 1403
 • آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان می باشند، نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته می باشند، در صورت نداشتن مشکلی از نظر وضعیت نظام وظیفه، می توانند برای نام نویسی در این مقطع تحصیلی اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های گروه پزشکی، در صورتی مجاز به ثبت نام دوره بدون کنکور کارشناسی پیوسته هستند، که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند. همچنین این دسته از داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام حضوری، گواهی پایان طرح تعهد خدمت خود را به دانشگاه محل پذیرش ارائه دهند.
 • مشمولانی که در گذشته در یکی از دانشگاه ها در حال تحصیل بوده اند ولی از رشته تحصیلی خود منصرف یا اخراج شده اند، مجاز به ثبت نام این دوره نیستند مگر آن که دارای کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت از خدمت باشند.
 • افرادی که به انتخاب رشته مهندسی دریا _ دریانوردی علاقه دارند، می بایست دارای سلامت کامل جسمانی علی الخصوص از نظر بینایی و کور رنگی باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی هستند، مدرک آن ها معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه تلقی شده و به شرط عدم تحصیل همزمان در حوزه و نداشتن مشکل نظام وظیفه، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت.

کارشناسی ناپیوسته

 • داوطلبان باید دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • تاریخ ارائه و اخذ مدارک تحصیلی برای پذیرش مهر تا تاریخ 31 شهریور و برای پذیرش بهمن ماه تا 30 بهمن 1403
 • دارا بودن گواهی نامه کاردانی رشته های مورد تایید وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و همچنین مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش جهت شرکت در پذیرش این مقطع اجباری می باشد.
 • افرادی که در گذشته در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند ولی بنا به دلایلی ادامه تحصیل نداده اند و دارای مدرک کاردانی می باشند، چنانچه از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. بدیهی است این دسته از داوطلبان به تشخیص معاونت آموزشی دانشگاه باید دروس جبرانی بگذرانند.
 • فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی مقطع کاردانی در صورتی که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. لازم به ذکر است این دسته از متقاضیان باید مدرک پایان طرح تعهد خدمت خود را در زمان ثبت نام حضوری به دانشگاه ارائه دهند.
 • داوطلبان باید توجه کنند که در صورت پذیرفته شدن، می بایست جهت فارغ التحصیلی موفق به کسب معدل کل دوره 12 شده باشند. در غیر این صورت فقط گواهی گذراندن دروس دوره دریافت خواهند کرد.

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

مدارک ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

هر فرد متقاضی پیش از اقدام جهت نام نویسی این دانشگاه در هر دو صورت، باید مدارک لازم را جهت این امر گردآوری نماید. به همین دلیل و برای اطلاع بیشتر، این موارد درادامه مقاله دسته بندی شده است.

مدارک ثبت نام با کنکور

همان طور که گفته شد، روند نام نویسی رشته های با کنکور این دانشگاه از طریق سایت سنجش انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری این مدارک و مشخصات اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

مدارک ثبت نام رشته های با کنکور 
کد سوابق تحصیلی شناسنامه و کارت ملی
شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نام کد منطقه و کد پستی محل سکونت
کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد معدل کتبی و معدل کل دیپلم
کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگران کد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 200×300 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 300×400 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)

مدارک ثبت نام بدون کنکور

کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد بدون کنکور را دارند می بایست مداک زیر را دارا باشند:

مدارک ثبت نام رشته های بدون کنکور 
اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی داوطلب عکس 4*3 شش قطعه
تکمیل نمودن فرم های دفترچه ثبت نام ارائه مدارک گواهی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه مخصوص آقایان
اصل دیپلم (درصورت نداشتن آن ارائه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی)

چه کد هایی برای ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید. در ضمن داوطلبان برای نام نویسی در رشته های بدون کنکور این دانشگاه، صرفا نیاز است با خرید کارت مربوطه در هنگام ثبت نام هزینه لازم را بپردازند.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. این کد از طریق سایت my.medu.ir قابل دریافت بوده و تمامی افراد مانند فارغ التحصیلان نظام قدیم و یا جدید آموزشی، طلاب، دانش آموختگان فنی حرفه ای یا کار و دانش و … فارغ از اینکه آیا دارای سوابق تحصیلی می باشند یا خیر، باید اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی از سایت مذکور نمایند.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم مربوطه وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش آموزش کشور کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد دانش آموزی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

کد عنوان دیپلم

داوطلب می بایست کد عنوان دیپلم خود را که یک کد دو رقمی است از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری استخراج نماید.

کد 12 رقمی سهمیه ایثارگران

متقاضیانی که جزو ایثارگران و رزمندگان می باشند می بایست در موعد مقرر به نواحی مقاومت بسیج در محل مورد نظر خود مراجعه نموده و کد مربوطه را جهت ثبت نام در کنکور سراسری بدست آورند.

کد بخش محل تولد

کد بخش تولد نیز یکی از کد های مورد نیاز جهت ثبت نام کنکور سراسری می باشد. لذا داوطلبان می بایست با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری نوبت تیر ماه کد بخش و محل تولد خود را مشاهده نموده و یادداشت نمایند.

دفترچه ثبت نام دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

دفترچه ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

به منظور اطلاع از جزئیات کد رشته ها، نحوه ثبت نام و شرایط آن در هر دو نوع پذیرش این دانشگاه لازم است دفترچه های ثبت نامی که بدین منظور قرار داده شده است به طور کامل مطالعه شود. به همین جهت می توانید برای دسترسی آسان تر فایل پی دی اف آن ها را از جداول موجود در ذیل دانلود نمایید.

دفترچه ثبت نام رشته های با کنکور

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است. لذا با توجه به تغییرات اعمال شده این آزمون قرار است که در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار گردد که هر کدام دارای دفترچه جداگانه ای می باشند.

دفترچه ثبت نام نوبت اردیبهشت ماه

داوطلبان مقطع دی ماه دانشگاه آزاد می توانند فایل مورد نظر را از طریق سایت سازمان سنجش و همچنین کلیک بر روی لینک زیر دانلود نمایند.

دفترچه ثبت نام نوبت تیر ماه

این دفترچه شامل اطلاعات زیادی از جمله مدارک، شرایط، نحوه ثبت نام و… می باشد که داوطلبان می بایست به صورت کامل این دفترچه مربوطه را مطالعه نمایند.

دفترچه ثبت نام رشته های بدون کنکور

همانطور که گفته شد افرادی که قصد دارند در رشته های بدون کنکور این دانشگاه ثبت نام نمایند نیز، ابتدا می بایست از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد که در واحدهای دانشگاهی آن ارائه شده است، مطلع باشند و سپس به انتخاب رشته بپردازند.

 

برای آن که بتوانید به تمامی رشته های ارائه شده در هر مقطع دست پیدا کنید، مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد را مورد بررسی قرار دهید. به علت اینکه هنوز زمان ثبت نام نیمسال مهر و بهمن ماه فرا نرسیده دفترچه آن نیز منتشر نشده است. لذا شما می توانید دفترچه سال گذشته را مطالعه کرده و از ضوابط و مندرجات آن مطلع شوید.

ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد بهتر است یا بدون کنکور؟

گاهی اوقات ممکن است برای برخی از داوطلبان این سوال پیش بیاید که ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد مناسب است یا ثبت نام بدون کنکور؟ در این خصوص باید به این مورد اشاره نمود که هر دو دارای اعتبار مدرک یکسانی هستند.

 

البته برای برخی از رشته های پر متقاضی مانند رشته های پزشکی و پیرا پزشکی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی وجود ندارد و داوطلبان بایستی با پذیرش در آزمون ورودی این دانشگاه ها در مقاطع مختلف به تحصیل بپردازند.

لیست رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

بسیاری از داوطلبان کنکور دانشگاه آزاد به دنبال آن هستند تا با مطالعه دفترچه ثبت نام  از لیست رشته های ارائه شده این دانشگاه مطلع شوند. اگر چه در کنکور سراسری سال گذشته برای هر کدام از مقاطع با کنکور و بدون کنکور دفترچه جداگانه ای منتشر شد.

 

لذا در این بخش از مقاله برای دسترسی راحت شما به این دسته از لیست رشته ها، لینک آن در این قسمت قرار داده شده تا با کلیک بر آن از جزئیات رشته های ارائه شده آگاه شوید. لازم به ذکر است که با توجه به تغییرات کنکور سراسری امکان هر گونه تغییر در لیست رشته های نیز وجود خواهد داشت.

لیست رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403
لیست رشته های کنکور دانشگاه آزاد

(جهت دسترسی به لیست رشته ها، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

(جهت دسترسی به لیست رشته ها، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 

سوالات متداول

1- ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۴ چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند برای نوبت اول در 20 الی 26 آبان ماه و برای نوبت دوم در نیمه دوم اسفند ماه ۱۴۰۳ می باشد.

2- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد ۱۴۰۴ ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ نظر
 1. سحر

  سلام،وقت بخیر، بنده دارای مدرک کارشناسی بهداشت عمومی هستم میتونم در آزمون دانشگاه آزاد برای رشته مامایی ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله میتوانید در کنکور سراسری ثبت نام کرده و شانس خود را برای رشته ی مامایی در دانشگاه آزاد امتحان کنید.

 2. طاهره

  ببخشید برای ثبت نام دانشگاه ازاد بدون کنکور چه تایمی باید اقدام کنیم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود تاریخ دقیقی اعلام نشده است.

 3. ارغوان

  سلام میخواستم بدونم ثبت نام دانشگاه آزاد با کنکور شروع شده من وارد سایت میشم میزنه صرفا با سوابق نمیدونم گیج شدم تا امروز فرصت داره میترسم جا بمونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، مهلت ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد (رشته های با آزمون) به پایان رسیده است.

 4. مهدی

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم..
  من رشتم تجربیه میخواستم بدونم برای رفتن به رشته های با آزمون دانشگاه آزاد به غیر از کنکور سراسری تجربی ،ازمون دیگه ای هم داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، پذیرش با آزمون دانشگاه آزاد صرفا از کنکور سراسری می باشد.

 5. Z

  سلام
  یه سوال داشتم…
  برای ثبت نام دانشگاه آزاد گزینه ای رو باید بزنیم؟ من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم، این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورت مجاز شدن به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد در زمان منتشر شده کارنامه کنکور سراسری، محدودیتی بابت ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور نخواهید داشت.

 6. Z

  سلام
  یه سوال داشتم…
  من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم
  میخواستم بدونم این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش، خیر گزینه های ذکر شده ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد.

 7. H

  سلام ببخشید من چند روز پیش کنکور سراسری ثبت نام کردم ولی کافینتیه گفت اعلامیه ای برای ثبت نام کنکور دانشگاه ازاد نیومده من حالا چه کنم؟؟؟یکم تا چهارم اسفند میتونم ثبت نام کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما در کنکور سراسری ثبت نام کرده باشید، می توانید در زمان انتخاب رشته، از رشته های دانشگاه آزاد نیز انتخاب کنید و در حال حاضر نیازی به اقدام برای ثبت نام دانشگاه آزاد ندارید.

 8. عارف اصل

  سلام
  برای ثبت نام دانشگاه آزاد نیاز به پرداخت هزینه جداکانه ای هست ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، ثبت نام شما در کنکور سراسری کافی می باشد، در زمان انتخاب رشته می توانید اقدام به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد نمایید.

 9. الناز

  سلام ی سوال داشتم برای ثبت نام در دانشگاه ازاد باید ثبت نان جداگانه انجام بدیم یا همون ثبت نام ازمون سراسری کافیه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می بایست در حال حاضر فقط ثبت نام کنکور سراسری را انجام دهید، در زمان انتخاب رشته می توانید از رشته های دانشگاه آزاد نیز انتخاب کنید.

 10. Rf

  سلام وقتتون به خیر طبق تبصره ۵دفترچه ثبت نام کنکور سراسری وردیف ۴۱فرم ثبت نام کنکور سراسری آیا دانشگاه آزاد جز دانشگاه غیرانتفاعی محسوب میشه وباید برای اون سریال اعتباری۱۸۶۰۰تومان روهم بخریم یا نه همون کارت اعتباری ۳۷۰۰۰تومانی که برای دانشگاه دولتی و رشته آزمایشی علوم تجربی خریدیم کافیه؟؟ ومیتونیم دانشگاه آزاد هم شرکت کنیم چون در بند یا ردیف ۴۱گفته که آیا متقاضی درگزینش رشته های پیام نور وموسسات غیرانتفاعی هستین واسه این میگم که من خیر زدم؟؟دانشگاه آزاد که شامل این بند نمیشه درسته؟؟ لطفا جواب دهید ممنون از لطف شما

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   برای شرکت در کنکور سراسری خرید یک کارت اعتباری به مبلغ ۳۷۰۰۰تومان کافی می باشد و شما می بایست در نهایت شماره پرونده و کد پیگیری دریافت کنید. برای انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد نیازی به خرید کارت جداگانه نمی باشد. بند ۴۱ فرم ثبت نام صرفا برای اعلام علاقه مندی به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی می باشد.

 11. محمد علی

  سلام
  من در ۱۰ شهریور ۹۸فارغ التحصیل شدم دوره روزانه بودم
  رشته دبیرستانم تجربی بود آیا کنکور سراسری ۹۹ میتونم شرکت کنم
  واینکه برای قسمت مربوط به وظیفه عمومی (سربازی ) کدام کد را وارد کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما درصورتی می توانید برای تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام کنید که دارای کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت دائم باشید ، در غیر این صورت معافیت تحصیلی برای یک مقطع بالاتر از آخرین مدرک تحصیلی به شما تعلق می گیرد. مطابق با دفترچه راهنمای سال ۱۳۹۸ ، کد (۱) متعلق کسانی است که کارت پایان خدمت هوشمند دارند و کد (۲) متعلق به کسانی می باشد که کارت معافیت دائم هوشمند را دارا هستند.

دریافت مشاوره