خانه دانشگاه آزاد ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

زمان و نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد 1401
ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری در موعد مقرر هر سال از طریق سایت sanjesh.org اقدام نمایند. همچنین این دانشگاه در بسیاری از رشته های خود به صورت بدون آزمون نیز پذیرای دانشجویان می باشد. به همین دلیل متقاضیان می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 با مراجعه به آدرس azmoon.org مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند

جهت ثبت نام در دانشگاه ازاد داوطلبان می توانند به دو صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام نمایند.

زمان ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد، داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه آزاد، می توانند از دو طریق اقدام نمایند. با شرکت در کنکور سراسری دی و تیر ماه و انتخاب کد رشته محل های با آزمون مربوط به آن و یا اینکه در رشته های بدون کنکور آزاد 1401 نام نویسی کنند. از آن جایی که هر کدام از فرآیند های مذکور در زمان متفاوتی انجام می شود، در ادامه به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور

ثبت نام در کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش انجام شده و داوطلبان می توانند در مهلت ثبت نام کنکور سراسری از طریق سامانه مذکور به تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه اقدام نمایند. این فرآیند برای سال 1402 در دو مرحله برای کنکور دی ماه و تیر ماه انجام می شود که زمانبندی آن مطابق جدول زیر است.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد (نوبت دی ماه) 1402
نوبت اولمهلت ثبت نام 
زمان ثبت نام کنکور 1401 دی ماه 8 الی 14 آبان ماه 1401 (به پایان رسیده است)
تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1401 دی ماه 14 الی 18 آبان ماه 1401 (به پایان رسیده است)
مهلت مجدد ثبت نام کنکور 1401 دی ماه 18 الی 22 آبان ماه 1401 (به پایان رسیده است)

 

زمان ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد ( نوبت تیر ماه ) 1402
نوبت تیر ماهمهلت ثبت نام
زمان ثبت نام کنکور 140215 الی 21 فروردین ماه 1402
تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1402تاکنون مشخص نشده است.
مهلت مجدد ثبت نام کنکور 1402تا کنون مشخص نشده است.

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور 

ثبت نام رشته های بدون کنکور این دانشگاه برای مقاطع مختلف آن در دو بازه مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود که زمانبندی دقیق آن در جدول ذیل ذکر شده است. همچنین از آن جایی که تاریخ دقیقا این فرآیند برای بهمن ماه 1401 هنوز مشخص نشده، زمان اعلام شده در جدول به صورت تقریبی بوده و برای اطلاع از تاریخ دقیق آن می توانید در کانال تلگرام بدون آزمون عضو شوید.

زمانبندی ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه دانشگاه آزاد 1401
مقطعزمان ثبت نام مهر ماه
کارشناسی ناپیوسته25 تیر ماه الی 5 مرداد ماه (تا 27 مرداد ماه تمدید شد.)
کاردانی پیوسته5 مرداد ماه الی 27 مرداد ماه
کارشناسی پیوسته18 تا 28 مرداد ماه
کاردانی ناپیوسته18 تا 28 مرداد ماه

 

زمانبندی ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه دانشگاه آزاد 1401
مقطعزمان ثبت نام
کارشناسی ناپیوستهاحتمالا آذر ماه
کاردانی پیوستهاحتمالا آذر ماه
کارشناسی پیوستهاحتمالا آذر ماه
کاردانی ناپیوستهاحتمالا آذر ماه

نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد، ثبت نام دانشگاه آزاد به دو صورت با آزمون و بدون آزمون در دو زمان مختلف و از دو طریق متفاوت انجام می شود. به همین دلیل در ادامه مطلب به توضیح نحوه ثبت نام برای هر کدام از روش ها خواهیم پرداخت.

نحوه ثبت نام رشته های با کنکور

فرآیند ثبت نام این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

داوطلبانی که به تحصیل در دانشگاه های آزاد تمایل داشته باشند می توانند به صورت همزمان با دانشگاه های سراسری در یکی از دو نوبت دی یا بهمن نسبت به ثبت نام اقدام کنند که در قسمت زیر، نحوه نام نویسی آخرین دوره یعنی کنکور سراسری دی ماه 1401 شرح داده شده است.

 • به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402 (دوره اول دی ماه 1401)” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • برای شروع فرآیند، در ابتدا می بایست هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را پرداخت نمایید. به همین جهت بر روی کلید “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه کلیک کنید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • برای ثبت نام کنکور در هر گروه آزمایشی به خصوص می بایست کارت اعتباری مربوط به آن را خریداری کرد. لذا در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام خود را مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.

 • در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده جهت خرید کارت اعتباری را در کادرهای مربوطه درج نمایید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک (اختیاری) می باشد. در نهایت نیز درگاه پرداخت موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در صفحه بعد، اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید می بایست تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.

مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • سپس اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود که شامل شماره کارت رمز دوم، CVV2 و… می باشد را درج کرده و در نهایت گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

در صورتی که شماره سریال 12 رقمی به شما ارائه داده شود، واریز هزینه موفقیت آمیز بوده است. همچنین برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری شود. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید برای تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 • به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و بر روی دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • نظام آموزشی خود را انتخاب و سریال ثبت نام خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنید و بعد از آن بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید.

پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

نحوه ثبت نام بدون کنکور

کسانی که قصد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 را دارند می بایست طبق مراحل گفته شده در ادامه مطلب، اقدام نمایند.

 • مراجعه به سایت azmoon.org و کلیک بر روی لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته دوره بدون آزمون مقطع کارشناسی ناپیوسته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی 1401” در نیمسال تحصیلی مورد نظر

نکته: در صورتی که قصد ثبت نام برای مقاطع دیگر یعنی کاردانی ناپیوسته و یا کارشناسی و کاردانی پیوسته را دارید، می بایست روی لینک مربوط به آن ها کلیک نموده و مابقی مراحل را به صورت ذیل ادامه دهید.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آژاد

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” کلیک کنید. (بدون خرید سریال و کارت اعتباری ثبت نام، اجازه ورود به سامانه نام نویسی بدون آزمون دانشگاه آزاد را نخواهید داشت.)

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • کلیک بر روی دکمه “ادامه” برای آغاز فرآیند خرید.

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  انتخاب دوره مورد نظر خود در این مرحله (لینک هر مقطع به محض شروع فرآیند ثبت نام آن فعال خواهد شد.)

مرحله چهارم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  کلیک بر روی گزینه “بلی” برای اعلام تمایل خود را جهت ادامه مراحل.

مرحله پنجم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • وارد نمودن اطلاعات خواسته شده و فشردن کلید “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید”.

مرحله ششم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  فشردن کلید “بلی” جهت تایید صحت اطلاعات خود

مرحله هفتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات کارت بانکی و فشردن کلید “پرداخت”

مرحله هشتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • بزگشت به مرحله دوم و انتخاب گزینه “ثبت نام”

مرحله نهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • وارد کردن شماره سریال کارت و اطلاعات خواسته شده و فشردن کلید “ورود به ثبت نام”

مرحله دهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

در نهایت می بایست به تکمیل فرم و وارد نمودن کد رشته محل های مورد نظر خود بپردازید که بدین منظور می بایست، کد های مورد نظر خود را از دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد 1401 یافته و پس از وارد نمودن در فرم، با فشردن کلید “جستجو” رشته و دانشگاه مشخص شده را مشاهده نمایید.

بعد از این مرحله با انتخاب گزینه “تایید” رشته های مورد نظر خود را به ترتیب ثبت نموده و در نهایت کد رهگیری ارائه شده را برای مراحل بعدی نام نویسی یادداشت کنید.

شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام در دانشگاه آزاد چه به صورت بدون آزمون و چه از طریق کنکور سراسری دارای شرایط عمومی و اختصاصی متفاوتی می باشد که هر داوطلب برای اقدام جهت نام نویسی در آن ها می بایست از آن اطلاع داشته و سپس اقدام نماید. به همین جهت در ادامه به توضیح این شرایط به صورت تفکیک شده پرداخته ایم.

شرایط عمومی 

از آنجایی که نام نویسی به هر دو صورت آن دارای شرایط عمومی تقریبا یکسانی می باشد می توان از مهم ترین آن ها موارد زیر را ذکر نمود.

 1.  معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم سوء پیشینه اخلاقی
 3. عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 4. برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند.

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) اخذ شده تا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) 
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه مقاطع کاردانی تا دکتری نمی توانند در کنکور سراسری 1402 نام نویسی کنند، مگر این که تا اسفندماه 1401 نسبت به انصراف قطعی خود از دانشگاه محل تحصیل اقدام نمایند. این افراد در صورت عدم اعلام انصراف، فقط می توانند در دوره های غیر روزانه دانشگاه ها مورد پذیرش قرار گیرند.
 • داوطلبانی که در کنکور سال گذشته شرکت کرده و در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه نسبت به نام نویسی کنکور سراسری 1402 اقدام کنند و پس از پذیرش در این آزمون اقدام به انصراف از دانشگاه قبلی خود نمایند.
 • کسانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

ثبت نام اختصاصی بدون کنکور

کاردانی پیوسته

 • داشتن گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 (شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) یا فارغ التحصیلی در یکی از رشته های مذکور تا پایان شهریور 1401، دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهارساله (نظام قدیم)
 • متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم یکی از رشته های فنی و حرفه ای، کاردانش و هنرستان نظام قدیم می باشند، تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دوره کاردانی متناسب با دیپلم خود خواهند بود.
 • برای نام نویسی در رشته تربیت بدنی احتیاجی به احراز شرط تناسب مدرک دیپلم با رشته های دوره کاردانی نیست.

 کاردانی ناپیوسته

 • ارائه گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی / واحدی یا ترمی / واحدی با اخذ حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401) برای ثبت نام در این مقطع لازم است.
 • افرادی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان هستند، اگر فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی باشند،نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته هستند، در صورتی که از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند مجددا در دوره کاردانی ناپیوسته نام نویسسی کنند.
 • داوطلبانی که فارغ التحصیل دوره های کاردانی یکی از گروه های پزشکی می باشند، چنانچه طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، می توانند ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته را انجام دهند.
 • متقاضیان رشته های هنرهای نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی، باید از نظر دارا بودن وضعیت سلامت جسمانی، نداشتن بیماری های قلبی و تنفسی اطمینان حاصل نموده و همچنین معلولیت حادی نداشته باشند.

کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم متوسطه یا مدرک دیپلم نظام جدید (3 – 3 – 6)
 • آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان می باشند، نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته می باشند، در صورت نداشتن مشکلی از نظر وضعیت نظام وظیفه، می توانند برای نام نویسی در این مقطع تحصیلی اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های گروه پزشکی، در صورتی مجاز به ثبت نام دوره بدون کنکور کارشناسی پیوسته هستند، که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند. همچنین این دسته از داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام حضوری، گواهی پایان طرح تعهد خدمت خود را به دانشگاه محل پذیرش ارائه دهند.
 • مشمولانی که در گذشته در یکی از دانشگاه ها در حال تحصیل بوده اند ولی از رشته تحصیلی خود منصرف یا اخراج شده اند، مجاز به ثبت نام این دوره نیستند مگر آن که دارای کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت از خدمت باشند.
 • افرادی که به انتخاب رشته مهندسی دریا _ دریانوردی علاقه دارند، می بایست دارای سلامت کامل جسمانی علی الخصوص از نظر بینایی و کور رنگی باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی هستند، مدرک آن ها معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه تلقی شده و به شرط عدم تحصیل همزمان در حوزه و نداشتن مشکل نظام وظیفه، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت.

کارشناسی ناپیوسته

 • داوطلبان باید دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • دارا بودن گواهی نامه کاردانی رشته های مورد تایید وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و همچنین مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش جهت شرکت در پذیرش این مقطع اجباری می باشد.
 • افرادی که در گذشته در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند ولی بنا به دلایلی ادامه تحصیل نداده اند و دارای مدرک کاردانی می باشند، چنانچه از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. بدیهی است این دسته از داوطلبان به تشخیص معاونت آموزشی دانشگاه باید دروس جبرانی بگذرانند.
 • فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی مقطع کاردانی در صورتی که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. لازم به ذکر است این دسته از متقاضیان باید مدرک پایان طرح تعهد خدمت خود را در زمان ثبت نام حضوری به دانشگاه ارائه دهند.
 • داوطلبان باید توجه کنند که در صورت پذیرفته شدن، می بایست جهت فارغ التحصیلی موفق به کسب معدل کل دوره 12 شده باشند. در غیر این صورت فقط گواهی گذراندن دروس دوره دریافت خواهند کرد.

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

هر فرد متقاضی پیش از اقدام جهت نام نویسی این دانشگاه در هر دو صورت، باید مدارک لازم را جهت این امر گردآوری نماید. به همین دلیل و برای اطلاع بیشتر، این موارد درادامه مقاله دسته بندی شده است.

مدارک ثبت نام با کنکور

همان طور که گفته شد، روند نام نویسی رشته های با کنکور این دانشگاه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری این مدارک و مشخصات اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

مدارک ثبت نام رشته های بدون کنکور 
کد سوابق تحصیلیشناسنامه و کارت ملی
شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نامکد منطقه و کد پستی محل سکونت
کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مردمعدل کتبی و معدل کل دیپلم
کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگرانکد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 200×300 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 300×400 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)

مدارک ثبت نام بدون کنکور

کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد بدون کنکور را دارند می بایست مداک زیر را دارا باشند:

مدارک ثبت نام رشته های بدون کنکور 
اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی داوطلبعکس 4*3 شش قطعه
تکمیل نمودن فرم های دفترچه ثبت نامارائه مدارک گواهی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه مخصوص آقایان
اصل دیپلم (درصورت نداشتن آن ارائه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی)

چه کد هایی برای ثبت نامدانشگاه آزاد 1402 نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید. در ضمن داوطلبان برای نام نویسی در رشته های بدون کنکور این دانشگاه، صرفا نیاز است با خرید کارت مربوطه در هنگام ثبت نام هزینه لازم را بپردازند.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. این کد از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت بوده و فقط برای افراد ذیل صادر شده است.

 • فارغ التحصیلان رشته های نظری که بعد از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی که بعد از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کردند.
 • فارغ التحصیلان و دانش آموزان رشته های نظری سال دوازدهم که به آن ها نظام جدید نیز می گویند.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم مربوطه وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش آموزش کشور کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد دانش آموزی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

کد عنوان دیپلم

داوطلب می بایست کد عنوان دیپلم خود را که یک کد دو رقمی است از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری استخراج نماید.

کد 12 رقمی سهمیه ایثارگران

متقاضیانی که جزو ایثارگران و رزمندگان می باشند می بایست در موعد مقرر به نواحی مقاومت بسیج در محل مورد نظر خود مراجعه نموده و کد مربوطه را جهت ثبت نام در کنکور سراسری بدست آورند.

کد بخش محل تولد

کد بخش تولد نیز یکی از کد های مورد نیاز جهت ثبت نام کنک

ور سراسری می باشد. لذا داوطلبان می بایست با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه کد بخش و محل تولد خود را مشاهده نموده و یادداشت نمایند.

دفترچه ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

به منظور اطلاع از جزئیات کد رشته ها، نحوه ثبت نام و شرایط آن در هر دو نوع پذیرش این دانشگاه لازم است دفترچه های ثبت نامی که بدین منظور قرار داده شده است به طور کامل مطالعه شود. به همین جهت می توانید برای دسترسی آسان تر فایل پی دی اف آن ها را از جداول موجود در ذیل دانلود نمایید.

دفترچه ثبت نام رشته های با کنکور

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است. لذا با توجه به تغییرات اعمال شده این آزمون قرار است که در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار گردد که هر کدام دارای دفترچه جداگانه ای می باشند.

دفترچه ثبت نام نوبت دی ماه

داوطلبان مقطع دی ماه دانشگاه آزاد می توانند فایل مورد نظر را از طریق سایت سازمان سنجش و همچنین کلیک بر روی لینک زیر دانلود نمایند.

 دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه دی ماه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

(برای دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دفترچه ثبت نام نوبت تیر ماه

این دفترچه شامل اطلاعات زیادی از جمله مدارک، شرایط، نحوه ثبت نام و… می باشد که داوطلبان می بایست به صورت کامل این دفترچه مربوطه را مطالعه نمایند. لذا شایان ذکر است که هنوز دفترچه ثبت نام نوبت تیر ماه منتشر نشده است که در صورت انتشار لینک ذیل فعال خواهد شد.

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد
دانلود دفترچه تیر ماه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

( برای دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دفترچه ثبت نام رشته های بدون کنکور

همانطور که گفته شد افرادی که قصد دارند در رشته های بدون کنکور این دانشگاه ثبت نام نمایند نیز، ابتدا می بایست از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد که در واحدهای دانشگاهی آن ارائه شده است، مطلع باشند و سپس به انتخاب رشته بپردازند.

برای آن که بتوانید به تمامی رشته های ارائه شده در هر مقطع دست پیدا کنید، مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد را مورد بررسی قرار دهید. همچنین به منظور سهولت در دسترسی به این دفترچه ها می توانید روی لینک های موجود در حدول کلیک نمایید.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد بهتر است یا بدون کنکور؟

گاهی اوقات ممکن است برای برخی از داوطلبان این سوال پیش بیاید که ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد مناسب است یا ثبت نام بدون کنکور؟ در این خصوص باید به این مورد اشاره نمود که هر دو دارای اعتبار مدرک یکسانی هستند البته برای برخی از رشته های پر متقاضی مانند رشته های پزشکی و پیرا پزشکی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی وجود ندارد و داوطلبان بایستی با پذیرش در آزمون ورودی این دانشگاه ها در مقاطع مختلف به تحصیل بپردازند.

لیست رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد 1402

بسیاری از داوطلبان کنکور دانشگاه آزاد به دنبال آن هستند تا با مطالعه دفترچه ثبت نام  از لیست رشته های ارائه شده این دانشگاه مطلع شوند. اگر چه در کنکور سراسری سال گذشته برای هر کدام از مقاطع با کنکور و بدون کنکور دفترچه جداگانه ای منتشر شد.

لذا در این بخش از مقاله برای دسترسی راحت شما به این دسته از لیست رشته ها، لینک آن در این قسمت قرار داده شده تا با کلیک بر آن از جزئیات رشته های ارائه شده آگاه شوید. لازم به ذکر است که با توجه به تغییرات کنکور سراسری 1402 امکان هر گونه تغییر در لیست رشته های نیز وجود خواهد داشت.

لیست رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
لیست رشته های کنکور دانشگاه آزاد

(جهت دسترسی به لیست رشته ها، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

(جهت دسترسی به لیست رشته ها، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 

 

سوالات متداول

1- ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد 1402 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند برای نوبت اول کنکور 1402 یعنی کنکور دی ماه 1401، از 8 آبان ماه آغاز شده و تا 14 آبان ماه 1401 ادامه خواهد داشت.

2- ثبت نام بدون دانشگاه آزاد 1402 از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد 1402 ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۱۴ نظر

 1. سلام
  یه سوال داشتم…
  برای ثبت نام دانشگاه آزاد گزینه ای رو باید بزنیم؟ من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم، این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورت مجاز شدن به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد در زمان منتشر شده کارنامه کنکور سراسری، محدودیتی بابت ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور نخواهید داشت.

 2. سلام
  یه سوال داشتم…
  من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم
  میخواستم بدونم این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش، خیر گزینه های ذکر شده ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد.

 3. سلام ببخشید من چند روز پیش کنکور سراسری ثبت نام کردم ولی کافینتیه گفت اعلامیه ای برای ثبت نام کنکور دانشگاه ازاد نیومده من حالا چه کنم؟؟؟یکم تا چهارم اسفند میتونم ثبت نام کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما در کنکور سراسری ثبت نام کرده باشید، می توانید در زمان انتخاب رشته، از رشته های دانشگاه آزاد نیز انتخاب کنید و در حال حاضر نیازی به اقدام برای ثبت نام دانشگاه آزاد ندارید.

 4. سلام
  برای ثبت نام دانشگاه آزاد نیاز به پرداخت هزینه جداکانه ای هست ؟

  • با سلام، خیر، ثبت نام شما در کنکور سراسری کافی می باشد، در زمان انتخاب رشته می توانید اقدام به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد نمایید.

 5. سلام ی سوال داشتم برای ثبت نام در دانشگاه ازاد باید ثبت نان جداگانه انجام بدیم یا همون ثبت نام ازمون سراسری کافیه؟

  • با سلام، شما می بایست در حال حاضر فقط ثبت نام کنکور سراسری را انجام دهید، در زمان انتخاب رشته می توانید از رشته های دانشگاه آزاد نیز انتخاب کنید.

 6. سلام وقتتون به خیر طبق تبصره ۵دفترچه ثبت نام کنکور سراسری وردیف ۴۱فرم ثبت نام کنکور سراسری آیا دانشگاه آزاد جز دانشگاه غیرانتفاعی محسوب میشه وباید برای اون سریال اعتباری۱۸۶۰۰تومان روهم بخریم یا نه همون کارت اعتباری ۳۷۰۰۰تومانی که برای دانشگاه دولتی و رشته آزمایشی علوم تجربی خریدیم کافیه؟؟ ومیتونیم دانشگاه آزاد هم شرکت کنیم چون در بند یا ردیف ۴۱گفته که آیا متقاضی درگزینش رشته های پیام نور وموسسات غیرانتفاعی هستین واسه این میگم که من خیر زدم؟؟دانشگاه آزاد که شامل این بند نمیشه درسته؟؟ لطفا جواب دهید ممنون از لطف شما

  • با سلام.
   برای شرکت در کنکور سراسری خرید یک کارت اعتباری به مبلغ ۳۷۰۰۰تومان کافی می باشد و شما می بایست در نهایت شماره پرونده و کد پیگیری دریافت کنید. برای انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد نیازی به خرید کارت جداگانه نمی باشد. بند ۴۱ فرم ثبت نام صرفا برای اعلام علاقه مندی به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی می باشد.

 7. سلام
  من در ۱۰ شهریور ۹۸فارغ التحصیل شدم دوره روزانه بودم
  رشته دبیرستانم تجربی بود آیا کنکور سراسری ۹۹ میتونم شرکت کنم
  واینکه برای قسمت مربوط به وظیفه عمومی (سربازی ) کدام کد را وارد کنم؟

  • با سلام.
   شما درصورتی می توانید برای تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام کنید که دارای کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت دائم باشید ، در غیر این صورت معافیت تحصیلی برای یک مقطع بالاتر از آخرین مدرک تحصیلی به شما تعلق می گیرد. مطابق با دفترچه راهنمای سال ۱۳۹۸ ، کد (۱) متعلق کسانی است که کارت پایان خدمت هوشمند دارند و کد (۲) متعلق به کسانی می باشد که کارت معافیت دائم هوشمند را دارا هستند.

دریافت مشاوره