تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

مراحل و شرایط نام نویسی آزمون دانشگاه آزاد 1401
ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری در موعد مقرر هر سال از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد در یک آزمون شرکت می کنند اما پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت مجاز شدن داوطلبان به انجام انتخاب رشته، مسیر انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از یکدیگر جدا می گردد. مطالعه این مقاله به داوطلبان در آشنایی با پروسه نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1401 و نحوه پذیرش با آزمون این دانشگاه کمک می کند.

ثبت نام کنکور هر ساله در بهمن ماه و از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گردد.

زمان ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام در کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد و داوطلبان می بایست در مهلت ثبت نام کنکور سراسری نسبت به درج اطلاعات خود در سامانه مذکور و تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه اقدام نمایند. هنوز بازه زمانی مشخصی برای نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1401 اعلام نشده است اما پیش بینی می گردد که این روند همانند دوره گذشته در نیمه دوم بهمن ماه به انجام برسد. متقاضیان می توانند برای آگاهی از اخبار و اطلاعیه های تکمیلی در این زمینه در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوند.

شایان ذکر است که سازمان سنجش هر ساله بازه زمانی نام نویسی کنکور را تمدید می کند و داوطلبانی که به هر دلیل قادر به تکمیل این پروسه در زمان مورد نظر نبوده اند، می توانند در مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری نسبت به وارد نمودن اطلاعات خود در سامانه سنجش اقدام کنند. به علاوه کسانی که از صحت مشخصات وارد شده در سامانه اطمینان ندارند، می توانند از امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در مهلت مقرر استفاده نمایند.

دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است.

توجه کنید که دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401 هنوز منتشر نشده است اما در جدول زیر لینک فعال دانلود دفترچه دوره پیش را قرار داده ایم که می توانید با دریافت و مطالعه آن به شناختی کلی نسبت به روند ثبت نام و شرکت در این آزمون دست پیدا کنید.

 دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1400
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

(لینک فوق به محض انتشار دفترچه فعال خواهد شد.)

نحوه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد، فرآیند ثبت نام این آزمون از طریق سامانه رسمی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله اول 1400

 • لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1401” را انتخاب کنید. (پیشنهاد می شود که پیش از شروع روند نام نویسی، حتما دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 را دانلود و به دقت مطالعه نمایید. آگاهی از محتویات و مندرجات این دفترچه موجب تسریع در روند ثبت نام می گردد.)

ثبت نام کنکور سراسری مرحله دوم 1400

 • برای شروع فرآیند، در ابتدا می بایست هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1401 را پرداخت نمایید. به همین جهت بر روی کلید “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه کلیک کنید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله سوم 1400

 • برای ثبت نام کنکور در هر گروه آزمایشی به خصوص می بایست کارت اعتباری مربوط به آن را خریداری کرد. لذا در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام خود را مشخص نمایید و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله چهارم 1400

 • در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده جهت خرید کارت اعتباری را در کادرهای مربوطه درج نمایید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک (اختیاری) می باشد. در نهایت نیز درگاه پرداخت موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله پنجم 1400

 • در صفحه بعد، اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید می بایست تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله ششم

 • سپس اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود که شامل شماره کارت رمز دوم، CVV2 و… می باشد را درج کرده و در نهایت گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله هفتم

در صورتی که شماره سریال 12 رقمی به شما ارائه داده شود، واریز هزینه موفقیت آمیز بوده است. همچنین برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری شود. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید برای تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 • به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و بر روی دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله هشتم

 • نظام آموزشی خود را انتخاب و سریال ثبت نام خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنید و بعد از آن بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله نهم

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید.

پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

لازم به ذکر است که یک پیش نویس فرم تقاضانامه در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری به چشم می خورد که جهت آشنایی متقاضیان با پروسه ثبت نام و مشخصاتی که در حین نام نویسی به آن نیاز دارند، در این دستورالعمل گنجانده شده است. شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در انجام فرآیند ثبت نام کنکور سراسری، با کارشناسان مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل کنید.

شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می گردد که شرح آن به ترتیب زیر است.

شرایط عمومی 

 1.  معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم سوء پیشینه اخلاقی
 3. عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 4. برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) اخذ شده تا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) 
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه مقاطع کاردانی تا دکتری نمی توانند در کنکور سراسری 1401 ثبت نام کنند، مگر این که تا اسفندماه 1400 نسبت به انصراف قطعی خود از دانشگاه محل تحصیل اقدام نمایند. این افراد در صورت عدم اعلام انصراف، صرفا می توانند در دوره های غیر روزانه دانشگاه ها مورد پذیرش قرار گیرند.
 • داوطلبانی که در کنکور سال گذشته شرکت نموده و در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه نسبت به نام نویسی کنکور سراسری 1401 اقدام کنند و پس از پذیرش در این آزمون اقدام به انصراف از دانشگاه قبلی خود نمایند.
 • کسانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

همان طور که اشاره کردیم، روند نام نویسی کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری این مدارک و مشخصات اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

 • کد سوابق تحصیلی (که سابقا از طریق سایت dipcode.medu.ir دریافت شده است.)
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 200×300 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 300×400 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)
 • کد منطقه و کد پستی محل سکونت
 • کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
 • معدل کتبی و معدل کل دیپلم
 • کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • کد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نام

دانشگاه آزاد هر ساله به دو صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می کند. ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد همزمان با نام نویسی آزمون سراسری و معمولا در نیمه دوم بهمن ماه انجام می شود. پذیرش رشته های بدون کنکور آزاد نیز بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان و در دو نوبت تحصیلی مهر و بهمن ماه صورت می پذیرد. داوطلبانی که اقدام به ثبت نام کنکور سراسری و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری کرده اند، می توانند در تاریخ اعلام شده نسبت به شرکت در این آزمون اقدام نمایند.

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور آزاد 1401 چه زمانی شروع می شود؟

هنوز بازه زمانی مشخصی برای نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1401 مشخص نشده است.

2- ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401 از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. سلام وقتتون به خیر طبق تبصره ۵دفترچه ثبت نام کنکور سراسری وردیف ۴۱فرم ثبت نام کنکور سراسری آیا دانشگاه آزاد جز دانشگاه غیرانتفاعی محسوب میشه وباید برای اون سریال اعتباری۱۸۶۰۰تومان روهم بخریم یا نه همون کارت اعتباری ۳۷۰۰۰تومانی که برای دانشگاه دولتی و رشته آزمایشی علوم تجربی خریدیم کافیه؟؟ ومیتونیم دانشگاه آزاد هم شرکت کنیم چون در بند یا ردیف ۴۱گفته که آیا متقاضی درگزینش رشته های پیام نور وموسسات غیرانتفاعی هستین واسه این میگم که من خیر زدم؟؟دانشگاه آزاد که شامل این بند نمیشه درسته؟؟ لطفا جواب دهید ممنون از لطف شما

  • با سلام.
   برای شرکت در کنکور سراسری خرید یک کارت اعتباری به مبلغ ۳۷۰۰۰تومان کافی می باشد و شما می بایست در نهایت شماره پرونده و کد پیگیری دریافت کنید. برای انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد نیازی به خرید کارت جداگانه نمی باشد. بند ۴۱ فرم ثبت نام صرفا برای اعلام علاقه مندی به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی می باشد.

 2. سلام
  من در ۱۰ شهریور ۹۸فارغ التحصیل شدم دوره روزانه بودم
  رشته دبیرستانم تجربی بود آیا کنکور سراسری ۹۹ میتونم شرکت کنم
  واینکه برای قسمت مربوط به وظیفه عمومی (سربازی ) کدام کد را وارد کنم؟

  • با سلام.
   شما درصورتی می توانید برای تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام کنید که دارای کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت دائم باشید ، در غیر این صورت معافیت تحصیلی برای یک مقطع بالاتر از آخرین مدرک تحصیلی به شما تعلق می گیرد. مطابق با دفترچه راهنمای سال ۱۳۹۸ ، کد (۱) متعلق کسانی است که کارت پایان خدمت هوشمند دارند و کد (۲) متعلق به کسانی می باشد که کارت معافیت دائم هوشمند را دارا هستند.

دریافت مشاوره پیج کنکور