تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

زمان و نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد 1401
ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری در موعد مقرر هر سال از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

همچنین این دانشگاه در بسیاری از رشته های خود به صورت بدون آزمون نیز پذیرای دانشجویان می باشد. به همین دلیل متقاضیان می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور با مراجعه به سامانه مربوطه مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند.

دانشگاه آزاد به هر دو صورت با کنکور و بدون کنکور دانشجو می پذیرد.

زمان ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد، داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه آزاد، می توانند از دو طریق اقدام نمایند. با شرکت در کنکور سراسری و انتخاب کد رشته محل های با آزمون مربوط به آن و یا اینکه در رشته های بدون آزمون این دانشگاه نام نویسی کنند. از آن جایی که هر کدام از فرآیند های مذکور در زمان متفاوتی انجام می شود، در ادامه به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور

ثبت نام در کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده و داوطلبان می توانند در مهلت ثبت نام کنکور سراسری از طریق سامانه مذکور به تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه اقدام نمایند. این فرآیند برای سال 1402 در دو مرحله برای کنکور دی ماه و تیر ماه انجام می شود که زمانبندی آن مطابق جدول زیر است.

زمان ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد 1402
زمان ثبت نام کنکور دی ماه زمان ثبت نام کنکور تیر ماه
8 تا 14 آبان ماه 1401 15 تا 21 فروردین ماه 1402

همچنین با توجه به اینکه هنوز زمان دقیق آغاز نام نویسی این فرآیند برای سال 1402 مشخص نشده به تبع تاریخ معینی نیز برای کسانی که نیازمند ویرایش اطلاعات خود هستند نیز، معلوم نمی باشد. اما به طور معمول امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در مهلت مقرر وجود خواهد داشت. همچنین در صورت مشخص شدن مهلت مجدد، جزئیات لازم از طریق کانال تلگرام کنکورایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور 

ثبت نام رشته های بدون کنکور این دانشگاه برای مقاطع مختلف آن در دو بازه مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود که زمانبندی دقیق آن در جدول ذیل ذکر شده است. همچنین از آن جایی که تاریخ دقیقا این فرآیند برای بهمن ماه 1401 هنوز مشخص نشده، زمان اعلام شده در جدول به صورت تقریبی بوده و برای اطلاع از تاریخ دقیق آن میتوانید در کانال تلگرام بدون آزمون عضو شوید.

زمانبندی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
مقطع زمان ثبت نام مهر ماه زمان ثبت نام بهمن ماه
کارشناسی ناپیوسته 25 تیر ماه الی 5 مرداد ماه (تا 27 مرداد ماه تمدید شد.) احتمالا آذر ماه
کاردانی پیوسته 5 مرداد ماه الی 27 مرداد ماه احتمالا آذر ماه
کارشناسی پیوسته 18 تا 28 مرداد ماه احتمالا آذر ماه
کاردانی ناپیوسته 18 تا 28 مرداد ماه احتمالا آذر ماه

نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد، ثبت نام دانشگاه آزاد به دو صورت با آزمون و بدون آزمون در دو زمان مختلف و از دو طریق متفاوت انجام می شود. به همین دلیل در ادامه مطلب به توضیح نحوه ثبت نام برای هر کدام از روش ها خواهیم پرداخت.

نحوه ثبت نام رشته های با کنکور

فرآیند ثبت نام این آزمون از طریق سامانه رسمی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری 1401
 • لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402” را انتخاب کنید. (پیشنهاد می شود که پیش از شروع روند نام نویسی، حتما دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 را دانلود و به دقت مطالعه نمایید. آگاهی از محتویات و مندرجات این دفترچه موجب تسریع در روند ثبت نام می گردد.)مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • برای شروع فرآیند، در ابتدا می بایست هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را پرداخت نمایید. به همین جهت بر روی کلید “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه کلیک کنید.مرحله 3 ثبت نام کنکور سراسری
 • برای ثبت نام کنکور در هر گروه آزمایشی به خصوص می بایست کارت اعتباری مربوط به آن را خریداری کرد. لذا در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام خود را مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله 4 ثبت نام کنکور سراسری
 • در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده جهت خرید کارت اعتباری را در کادرهای مربوطه درج نمایید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک (اختیاری) می باشد. در نهایت نیز درگاه پرداخت موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • در صفحه بعد، اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید می بایست تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • سپس اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود که شامل شماره کارت رمز دوم، CVV2 و… می باشد را درج کرده و در نهایت گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

در صورتی که شماره سریال 12 رقمی به شما ارائه داده شود، واریز هزینه موفقیت آمیز بوده است. همچنین برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری شود. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید برای تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 • به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و بر روی دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.مرحله 8 ثبت نام کنکور سراسری
 • نظام آموزشی خود را انتخاب و سریال ثبت نام خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنید و بعد از آن بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید.

پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

نحوه ثبت نام بدون کنکور

 • مراجعه به سایت azmoon.org و کلیک بر روی لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته دوره بدون آزمون مقطع کارشناسی ناپیوسته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی 1401” در نیمسال تحصیلی مورد نظر

نکته: در صورتی که قصد ثبت نام برای مقاطع دیگر یعنی کاردانی ناپیوسته و یا کارشناسی و کاردانی پیوسته را دارید، می بایست روی لینک مربوط به آن ها کلیک نموده و مابقی مراحل را به صورت ذیل ادامه دهید.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آژاد

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” کلیک کنید. (بدون خرید سریال و کارت اعتباری ثبت نام، اجازه ورود به سامانه نام نویسی بدون آزمون دانشگاه آزاد را نخواهید داشت.)

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • کلیک بر روی دکمه “ادامه” برای آغاز فرآیند خرید.

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  انتخاب دوره مورد نظر خود در این مرحله (لینک هر مقطع به محض شروع فرآیند ثبت نام آن فعال خواهد شد.)

مرحله چهارم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  کلیک بر روی گزینه “بلی” برای اعلام تمایل خود را جهت ادامه مراحل

مرحله پنجم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • وارد نمودن اطلاعات خواسته شده و فشردن کلید “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید”

مرحله ششم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 •  فشردن کلید “بلی” جهت تایید صحت اطلاعات خود

مرحله هفتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات کارت بانکی و فشردن کلید “پرداخت”

مرحله هشتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • بزگشت به مرحله دوم و انتخاب گزینه “ثبت نام”

مرحله نهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • وارد کردن شماره سریال کارت و اطلاعات خواسته شده و فشردن کلید “ورود به ثبت نام”

مرحله دهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

در نهایت می بایست به تکمیل فرم و وارد نمودن کد رشته محل های مورد نظر خود بپردازید که بدین منظور می بایست، کد های مورد نظر خود را از دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد 1401 یافته و پس از وارد نمودن در فرم، با فشردن کلید “جستجو” رشته و دانشگاه مشخص شده را مشاهده نمایید.

بعد از این مرحله با انتخاب گزینه “تایید” رشته های مورد نظر خود را به ترتیب ثبت نموده و در نهایت کد رهگیری ارائه شده را برای مراحل بعدی نام نویسی یادداشت کنید.

شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام در دانشگاه آزاد چه به صورت بدون آزمون و چه از طریق کنکور سراسری دارای شرایط عمومی و اختصاصی متفاوتی می باشد که هر داوطلب برای اقدام جهت نام نویسی در آن ها می بایست از آن اطلاع داشته و سپس اقدام نماید. به همین جهت در ادامه به توضیح این شرایط به صورت تفکیک شده پرداخته ایم.

شرایط عمومی 

از آنجایی که نام نویسی به هر دو صورت آن دارای شرایط عمومی تقریبا یکسانی می باشد می توان از مهم ترین آن ها موارد زیر را ذکر نمود.

 1.  معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم سوء پیشینه اخلاقی
 3. عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 4. برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی ثبت نام رشته های با کنکور

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند.

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) اخذ شده تا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) 
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه مقاطع کاردانی تا دکتری نمی توانند در کنکور سراسری 1402 نام نویسی کنند، مگر این که تا اسفندماه 1401 نسبت به انصراف قطعی خود از دانشگاه محل تحصیل اقدام نمایند. این افراد در صورت عدم اعلام انصراف، فقط می توانند در دوره های غیر روزانه دانشگاه ها مورد پذیرش قرار گیرند.
 • داوطلبانی که در کنکور سال گذشته شرکت کرده و در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه نسبت به نام نویسی کنکور سراسری 1402 اقدام کنند و پس از پذیرش در این آزمون اقدام به انصراف از دانشگاه قبلی خود نمایند.
 • کسانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

ثبت نام اختصاصی رشته های بدون کنکور

ثبت نام دوره کاردانی پیوسته

 • داشتن گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 (شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) یا فارغ التحصیلی در یکی از رشته های مذکور تا پایان شهریور 1401، دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهارساله (نظام قدیم)
 • متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم یکی از رشته های فنی و حرفه ای، کاردانش و هنرستان نظام قدیم می باشند، تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دوره کاردانی متناسب با دیپلم خود خواهند بود.
 • برای نام نویسی در رشته تربیت بدنی احتیاجی به احراز شرط تناسب مدرک دیپلم با رشته های دوره کاردانی نیست.

ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته

 • ارائه گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی / واحدی یا ترمی / واحدی با اخذ حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401) برای ثبت نام در این مقطع لازم است.
 • افرادی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان هستند، اگر فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی باشند،نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته هستند، در صورتی که از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند مجددا در دوره کاردانی ناپیوسته نام نویسسی کنند.
 • داوطلبانی که فارغ التحصیل دوره های کاردانی یکی از گروه های پزشکی می باشند، چنانچه طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، می توانند ثبت نام دوره کاردانی ناپیوسته را انجام دهند.
 • متقاضیان رشته های هنرهای نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی، باید از نظر دارا بودن وضعیت سلامت جسمانی، نداشتن بیماری های قلبی و تنفسی اطمینان حاصل نموده و همچنین معلولیت حادی نداشته باشند.

ثبت نام دوره کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم متوسطه یا مدرک دیپلم نظام جدید (3 – 3 – 6)
 • آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان می باشند، نمی توانند در این دوره تحصیلی ثبت نام کنند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته می باشند، در صورت نداشتن مشکلی از نظر وضعیت نظام وظیفه، می توانند برای نام نویسی در این مقطع تحصیلی اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های گروه پزشکی، در صورتی مجاز به ثبت نام دوره بدون کنکور کارشناسی پیوسته هستند، که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند. همچنین این دسته از داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام حضوری، گواهی پایان طرح تعهد خدمت خود را به دانشگاه محل پذیرش ارائه دهند.
 • مشمولانی که در گذشته در یکی از دانشگاه ها در حال تحصیل بوده اند ولی از رشته تحصیلی خود منصرف یا اخراج شده اند، مجاز به ثبت نام این دوره نیستند مگر آن که دارای کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت از خدمت باشند.
 • افرادی که به انتخاب رشته مهندسی دریا _ دریانوردی علاقه دارند، می بایست دارای سلامت کامل جسمانی علی الخصوص از نظر بینایی و کور رنگی باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی هستند، مدرک آن ها معادل دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه تلقی شده و به شرط عدم تحصیل همزمان در حوزه و نداشتن مشکل نظام وظیفه، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت.

ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته

 • داوطلبان باید دارای مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • دارا بودن گواهی نامه کاردانی رشته های مورد تایید وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و همچنین مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش جهت شرکت در پذیرش این مقطع اجباری می باشد.
 • افرادی که در گذشته در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند ولی بنا به دلایلی ادامه تحصیل نداده اند و دارای مدرک کاردانی می باشند، چنانچه از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی نداشته باشند، می توانند در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. بدیهی است این دسته از داوطلبان به تشخیص معاونت آموزشی دانشگاه باید دروس جبرانی بگذرانند.
 • فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی مقطع کاردانی در صورتی که طرح تعهد خدمت خود را به پایان رسانده باشند، در دوره کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنند. لازم به ذکر است این دسته از متقاضیان باید مدرک پایان طرح تعهد خدمت خود را در زمان ثبت نام حضوری به دانشگاه ارائه دهند.
 • داوطلبان باید توجه کنند که در صورت پذیرفته شدن، می بایست جهت فارغ التحصیلی موفق به کسب معدل کل دوره 12 شده باشند. در غیر این صورت فقط گواهی گذراندن دروس دوره دریافت خواهند کرد.

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

هر فرد متقاضی پیش از اقدام جهت نام نویسی این دانشگاه در هر دو صورت، باید مدارک لازم را جهت این امر گردآوری نماید. به همین دلیل و برای اطلاع بیشتر، این موارد درادامه مقاله دسته بندی شده است.

مدارک ثبت نام رشته های با کنکور

همان طور که گفته شد، روند نام نویسی رشته های با کنکور این دانشگاه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری این مدارک و مشخصات اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

 • کد سوابق تحصیلی
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 200×300 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 300×400 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)
 • کد منطقه و کد پستی محل سکونت
 • کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
 • معدل کتبی و معدل کل دیپلم
 • کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • کد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نام

مدارک ثبت نام رشته های بدون کنکور

کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد بدون کنکور را دارند می بایست مداک زیر را دارا باشند:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی داوطلب
 • عکس 4*3 شش قطعه
 • تکمیل نمودن فرم های دفترچه ثبت نام
 • ارائه مدارک گواهی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه مخصوص آقایان
 • اصل دیپلم (درصورت نداشتن آن ارائه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی)

چه کد هایی برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید. در ضمن داوطلبان برای نام نویسی در رشته های بدون کنکور این دانشگاه، صرفا نیاز است با خرید کارت مربوطه در هنگام ثبت نام هزینه لازم را بپردازند.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. این کد از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت بوده و فقط برای افراد ذیل صادر شده است.

 • فارغ التحصیلان رشته های نظری که بعد از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی که بعد از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کردند.
 • فارغ التحصیلان و دانش آموزان رشته های نظری سال دوازدهم که به آن ها نظام جدید نیز می گویند.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم مربوطه وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش آموزش کشور کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد دانش آموزی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

دفترچه ثبت نام دانشگاه آزاد 1402

به منظور اطلاع از جزئیات کد رشته ها، نحوه ثبت نام و شرایط آن در هر دو نوع پذیرش این دانشگاه لازم است دفترچه های ثبت نامی که بدین منظور قرار داده شده است به طور کامل مطالعه شود. به همین جهت می توانید برای دسترسی آسان تر فایل پی دی اف آن ها را از جداول موجود در ذیل دانلود نمایید.

دفترچه ثبت نام رشته های با کنکور

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است.

البته با توجه به اینکه هنوز دفترچه مذکور مربوط به سال 1402 منتشر نشده است، برای اطلاعات بیشتر لینک دانلود فایل پی دی اف آن برای سال 1401 نیز در جدول ذیل قرار دارد.

 دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

(به محض انتشار لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

دفترچه ثبت نام رشته های بدون کنکور

همانطور که گفته شد افرادی که قصد دارند در رشته های بدون کنکور این دانشگاه ثبت نام نمایند نیز، ابتدا می بایست از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد که در واحدهای دانشگاهی آن ارائه شده است، مطلع باشند و سپس به انتخاب رشته بپردازند.

برای آن که بتوانید به تمامی رشته های ارائه شده در هر مقطع دست پیدا کنید، مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد را مورد بررسی قرار دهید. همچنین به منظور سهولت در دسترسی به این دفترچه ها می توانید روی لینک های موجود در حدول کلیک نمایید.

جدول دفترچه های ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

سوالات متداول

1- ثبت نام رشته های با کنکور دانشگاه آزاد 1402 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند برای نوبت اول کنکور 1402 یعنی کنکور دی ماه 1401، از 8 آبان ماه آغاز شده و تا 14 آبان ماه 1401 ادامه خواهد داشت.

2- ثبت نام بدون دانشگاه آزاد 1401 از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد 1402 ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۱۴ نظر

 1. سلام
  یه سوال داشتم…
  برای ثبت نام دانشگاه آزاد گزینه ای رو باید بزنیم؟ من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم، این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در صورت مجاز شدن به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد در زمان منتشر شده کارنامه کنکور سراسری، محدودیتی بابت ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور نخواهید داشت.

 2. سلام
  یه سوال داشتم…
  من گزینه دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی رو خیر زدم
  میخواستم بدونم این ربطی به دانشگاه آزاد که نداره؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش، خیر گزینه های ذکر شده ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره