خانه کنکور نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی

نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی

نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی از سایت سازمان سنجش
نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند و سوابق تحصیلی آن ها در نتایج کنکور تاثیرگذار می باشد، بایستی کد دانش آموزی خود را دریافت نمایند. این کد اغلب در بخش بالای کارنامه هر داوطلب نوشته می شود اما برخی از دانش آموزانی که به کارنامه خود دسترسی ندارند، می توانند در زمان مقرر با مراجعه بهسایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org از روش های دیگر برای دریافت این کد اقدام نمایند.

تنها داوطلبانی که یک بار در کنکور سراسری شرکت نموده اند، می توانند کد دانش آموزی خود را با استفاده از کد ملی دریافت کنند.

چه افرادی نیاز به کد دانش آموزی دارند؟

کد دانش آموزی کدی منحصر به فرد در شناسایی محصلین در آموزش و پرورش می باشد که داشتن آن برای دریافت کد سوابق تحصیلی از طریق سایت dipcode.medu.ir لازم است، لذا ثبت این کد فرصتی را برای داوطلبان به وجود می آورد تا از مزایای سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بهره مند گردند و در صورت داشتن معدلی مناسب، رتبه بهتری را کسب نمایند.

البته لازم به ذکر است که تمامی متقاضیان ثبت نام کنکور سراسری نیازی به دریافت کد دانش آموزی ندارند، چرا که این کد تنها برای کسانی قابل استفاده است که سوابق تحصیلی آن ها در نتایج تاثیرگذار باشد.

به طور دقیق تر می توان گفت افرادی که مدرک دیپلم خود را پیش از سال 84 دریافت نموده اند و یا می خواهند مدرک فوق دیپلم خود را جایگزین مدرک پیش دانشگاهی نمایند، نیاز به این کد ندارند اما داوطلبانی که از سال 84 به بعد موفق به دریافت دیپلم از گروه های آزمایشی نظری شده اند، دانش آموزان پایه دوازدهم یا نظام جدید و همچنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد اخذ نموده اند، می توانند به دریافت این کد اقدام کنند.

نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی

همان طور که بیان شد، متقاضیان برای ورود به سایت dipcode.medu.ir و دریافت سوابق تحصیلی خود نیاز به کد دانش آموزی، کد مقطع، کد منطقه و تاریخ تولد دارند. در صورتی که داوطلب به کد دانش آموزی خود از طریق کارنامه دسترسی نداشته باشد، می تواند با استفاده از کد ملی خود نسبت به دریافت این کد مطابق با راهنمای زیر اقدام نماید.

فراموش نکنید که مشاهده این کد همه روزه برای افراد امکان پذیر نیست و متقاضیان تنها در بازه زمانی مشخص که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد، می توانند کد دانش آموزی خود را مشاهده نمایند.

  • ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org  
  • انتخاب گزینه “سراسری”
  • کلیک بر روی عبارت “سوابق تحصیلی” و سپس انتخاب گزینه “وضعیت نمرات ارسالی از آموزش و پرورش”
  • پس از درج اطلاعات خواسته شده می توانید نتایج خود را از طریق  دو روش موجود دریافت نمایید که روش اول شامل ثبت نمودن کد دانش آموزی و سال تولد و روش دوم ارائه اطلاعاتی همچون نام، نام خانوادگی، کدملی و کد دانش آموزی می باشد.

ارائه کد دانش آموزی جهت احراز هویت دانش آموز و اطلاعات تحصیلی او در آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که به کارنامه دوره دوم متوسطه خود دسترسی دارید، به راحتی می توانید در بالای کارنامه آن را مشاهده کنید و در غیر این صورت، صرفا از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قادر به دریافت آن خواهید بود. البته توجه شود که این امکان تنها برای کسانی که یک بار در کنکور سراسری شرکت کرده اند، فراهم می باشد.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توان کد دانش آموزی خود را با استفاده از کد ملی دریافت کرد؟

داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، کد دانش آموزی خود را دریافت نمایند.

2- تحت چه شرایطی امکان دریافت کد دانش آموزی با کد ملی وجود دارد؟

داوطلبانی می توانند کد دانش آموزی با کد ملی دریافت کنند که یک بار در کنکور سراسری شرکت کرده باشند.

3- آیا امکان دریافت کد دانش آموزی با استفاده از کد ملی در هر زمان وجود دارد؟

خیر، دریافت کد دانش آموزی تنها در زمانی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد، امکان پذیر است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور