9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه کنکور (سایت جدید) دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور my.medu.ir

(سایت جدید) دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور my.medu.ir

زمان و نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور 1402
نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

هر ساله با نزدیک شدن به زمان ثبت نام کنکور ، برای بسیاری از داوطلبانی که دفترچه ثبت نام کنکور را مطالعه کرده و با عنوان کد سوابق تحصیلی مواجه شده اند، سوالاتی مطرح می شود.

در ابتدا لازم است بدانید که منظور از سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید، معدل کتبی دیپلم می باشد. در دوره های گذشته، دریافت کد سوابق تحصیلی برای ثبت نام کنکور از طریق سایت دیپ کد به نشانی dipcode.medu.ir امکان پذیر بود اما این روند هم اکنون از سایت مای مدیو به نشانی my.medu.ir انجام می گیرد. اما چگونه می توان به کد سوابق تحصیلی دسترسی پیدا کرد؟

 

✅ لینک مستقیم دریافت کد سوابق تحصیلی برای کنکور 1402

(مهلت دریافت کد به پایان رسیده است.)

my.medu.ir

 

داوطلبان تا پایان مهلت ثبت نام کنکور 1402 می بایست نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود به سایت my.medu.ir مراجعه می کردند.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور 1402 چیست؟

تاثیری که سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری دارد، بسته به نوع مدرک دیپلم متقاضی و گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت می کند متفاوت است. در واقع داوطلبانی که دیپلم آن ها غیر مرتبط با رشته گروه آزمایشی آن ها می باشد، از سوابق تحصیلی به میزان مختلفی بهره مند خواهند شد.

بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر نمرات دوره تحصیل متوسطه برای کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط می باشد. لازم است بدانید که فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده اند جزء سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

در کنکور سراسری 1402 که با توجه به تغییرات کنکور، یکی از مراحل آن در دی ماه سال جاری برگزار می گردد، سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر مستقیم برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها یکسان می باشد، اعمال می گردد.

در صورت وجود تفاوت میان این دو، تاثیر معدل در کنکور حدود 26 درصد تاثیر قطعی خواهد بود. به عنوان مثال اگر داوطلبی با دیپلم رشته علوم انسانی در کنکور گروه ریاضی شرکت کند، معدل وی حدودا 26 درصد در کنکور تاثیر گذار خواهد بود. در بخش بعدی نحوه دسترسی به وضعیت سوابق تحصیلی و کد مربوط به آن که برای هر متقاضی اختصاصی می باشد را بیان کرده ایم.

شایان ذکر است، افرادی که قصد شرکت در هر دو مرحله آزمون سراسری را دارند، با توجه به این که در کدام کنکور، رتبه بهتری کسب نموده اند، تاثیر سوابق برایشان لحاظ می گردد؛ یعنی سوابق بر رتبه مطلوب تر اعمال خواهد شد.

چه کسانی می توانند کد سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1402 را دریافت نمایند؟

همان طور که گفته شد در کنکور سراسری 1402 سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد تاثیر قطعی برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد، اعمال می گردد. اما سوال این جاست که چه کسانی مشول دریافت آن می شوند؟ و چه کسانی از آن بی بهره می مانند؟

مشمولین و غیر مشمولین دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402
افراد مشمول دریافت کد سوابق تحصیلیافراد غیر مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی
تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید که دیپلم خود را از سال 98 به بعد دریافت کرده اند.داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال ۸۴ دریافت کرده اند.
دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری (تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی) از سال 1384 به بعد اخذ نموده اند.متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می باشند.
دانش آموزان رشته‌های نظری که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد دریافت کرده اند.دانش آموختگان شاخه فنی حرفه ای و کاردانشو هم چنین فارغ التحصیلانی که دارای دیپلم رشته های غیر نظری هستند.
دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش برای شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۱ باید داری مدرک دیپلم بوده تا بتوانند کدسوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.داوطلبان دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیر ایرانی خارج از کشور نیز دارای کد سوابق تحصیلی نبوده و مشمول این قانون نمی شوند.
فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ نموده اند، مشمول این طرح نمی باشند.

علاوه بر این، داوطلبان مشمول خدمت سربازی نیز می بایست وضعیت نظام وظیفه خود را از طریق دریافت کد مربوطه مشخص کنند، چنانچه قصد دارید از نحوه دریافت کد نظام وظیفه مطلع گردید، توصیه می شود مطلب دریافت کد نظام وظیفه کنکور را مطالعه کنید.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی سایت سازمان سنجش، تمامی داوطلبان نظام جدید، نظام پیش دانشگاهی، نظام قدیم، فنی و حرفه‌ای، کار و دانش، طلاب حوزه علمیه و… می بایست به سایت my.medu.ir مراجعه کرده و کد 19 رقمی مختص به خود را دریافت نمایند. متقاضیان از روز دوشنبه مورخ 14 فروردین 1402 تا پایان مهلت ثبت نام کنکور  نوبت تیر ماه فرصت دارند کد خود را دریافت نموده و نام نویسی خود را تکمیل کنند.

همچنین، داوطلبان در بازه زمانی تمدید مهلت زمان نام نویسی آزمون سراسری، نیز می توانند نسبت به دریافت کد خود اقدام نمایند، در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدت زمان تمدید نام نویسی می توانید به مقاله تمدید مهلت ثبت نام کنکور  مراجعه کنید.

راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

یکی از مدارک ثبت نام کنکور ، کد سوابق تحصیلی می باشد. داوطلبانی که مشمول دریافت این کد هستند، می بایست در تاریخی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir مراجعه نموده و سپس، طی مراحل زیر کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایند.

دقت کنید که دانش آموزان می توانند پس از ورود به سامانه، انتخاب نقش “دانش آموز” و درج کد ملی و 6 رقم سریال شناسنامه بر روی لینک “ورود” کلیک نمایند. در ادامه نحوه ورود داوطلبان فارغ التحصیل و سایرین به طور کامل توضیح داده شده است.

 • ابتدا به سایت my.medu.ir مراجعه نموده و با انتخاب نقش “والدین و سایر، گزینه مربوط به “ورود از درگاه دولت” را انتخاب نمایید.

مرحله اول دریافت کد سوابق تحصیلی

 • شماره تلفن همراه به همراه کد امنیتی نشان داده شده در تصویر را وارد نموده و در نهایت دکمه “ارسال رمز یکبار مصرف” را بفشارید.

مرحله دوم دریافت کد سوابق تحصیلی

 • کد ارسالی به شماره تلفن خود را وارد نموده و گزینه نشان داده شده در قسمت زیر را انتخاب کنید.

مرحله سوم دریافت کد سوابق تحصیلی

 • اطلاعات هویتی خواسته شده را واورد نمایید. سپس بر دکمه “ثبت اطلاعات” کلیک کنید.

مرحله چهارم دریافت کد سوابق تحصیلی

 • کد پستی خود را وارد نمایید.

مرحله پنجم دریافت کد سوابق تحصیلی

 • از بین آیکون های تعبیه شده در سایت، بر روی گزینه “سوابق تحصیلی” کلیک کنید.

مرحله ششم دریافت کد سوابق تحصیلی

 • کد 19 رقمی سوابق تحصیلی داوطلب نشان داده خواهد شد.

مرحله هفتم دریافت کد سوابق تحصیلی

مدارک مورد نیاز دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم نظام جدید و یا قدیم خود برای شرکت در کنکور سراسری 1402، باید با وارد کردن اطلاعات خواسته شده نسبت به دریافت آن اقدام نمایند لذا این مدارک به شرح زیر می باشد.

 • شماره دانش آموزی
 • کد منطقه شهرداری مدرسه
 • تاریخ تولد
 • کد مدرسه
 • مشخص کردن پایه تحصیلی
 • مدارک شناسایی مثل کارت ملی یا شناسنامه
نکات مهم ⭐
 • تمامی داوطلبان نظام جدید، نظام پیش دانشگاهی، نظام قدیم، فنی و حرفه‌ای، کار و دانش، طلاب حوزه علمیه و… می بایست به سایت my.medu.ir مراجعه کرده و کد 19 رقمی سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • دانش آموزانی که مدرک دوره پیش دانشگاهی نظام جدید را دارند فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.
 • در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقَه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 
 • چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲ در چه زمانی امکان پذیر می باشد؟

داوطلبان می توانستند از تاریخ 14 فروردین ۱۴۰۲ تا پایان مهلت ثبت نام آزمون سراسری نسبت به دریافت کد خود اقدام کنند.

2- چگونه می توانم کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایم؟

با مراجعه به سایت my.medu.ir وارد نمودن اطلاعات لازم می توانید به کد سوابق تحصیلی خود دسترسی پیدا کنید.

3- کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲ چند رقمی است؟

این کد 19 رقمی بوده که یکی از مدارک مهم ثبت نام کنکور محسوب می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ نظر
 1. سلام وقت بخیر من دیپلمم رو سال ۸۲ و پیش تجربی رو سال ۸۳ گرفتم. سوابق تحصیلی برای من محاسبه نمیشه. برای ۴۰درصد دروس عمومی به عنوان سوابق تحصیلی چکار باید بکنم؟

  • با سلام و درود، طبق مصوبات سازمان سنجش به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال ۹۱ به بعد) اجازه ترمیم معدل داده می‌شود. برای دروس عمومی نمرات پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستانی که کسب کردید به عنوان سوابق تحصیلی مورد توجه قرار میگیرد.

 2. سلام. اگه مدرک دیپلم برای سال ۸۴ باشه و مدرک پیش دانشگاهی برای سال ۸۵ آیا مشمول طرح سوابق تحصیلی میشود؟ و اگه نشود یعنی جای اونو رو در فرم ثبت نام خالی میزارن!؟

 3. سلام در زمان انتشار کارت ورود به جلسه امکان داره شهر و استان محل حوزه آزمون رو تغییر بدیم؟

  • سلام و درود، شما میتوانید در زمان مقرر با مراجعه به باجه های رفع نقص اینکار را انجام دهید.

 4. کد دیپلم کجا نوشته میشه؟

 5. سلام من الان ۲۰ام مرداد ماه هستم کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی رو نگرفتم الانم واسه انتخاب رشته ازم کد سوابق تحصیلی پیشدانشگاهی رو میخواد چیکار کنم ؟؟؟

 6. سلام ،خسته نباشید…من امروز وارد سایت شدم تا کد سوابق پیش دانشگاهیم رو دریافت کنم اما با وجود اطلاعات درستی ک وارد میکنم کدی برای من نمیاد و مینویسه ک یکی از اطلاعات اشتباهه میشه کمکم کنید.

  • با سلام چند بار تلاش کنید و در صورت عدم نتیجه گیری به اموزش پرورش محل تحصیل خود مراجعه نمایید

 7. سلام..امسال کنکور دارم و پیش دانشگاهی هستم کی میتونم کد سوابق تحصیلی چهارم وارد کنم؟

  • سلام شما میتوانید در تاریخ ۱۷ تیرماه کد سوابق تحصیلی خود را از سایت مربوط مشاهده کنید و از تاریخ ۱۷ تیرماه تا ۲۰تیرماه فرصت دارید اطلاعات خود را در سایت سنجش وارد کنید

  • سلام
   برای منم سوابق تحصیلی پیش رو ثبت نکردن مشکلی وجود نداره؟؟ بعد کنکور دادن باید ثبتش کنم؟

  • سلام شما میتوانید به سه روش اطلاعات خود را ویرایش کنید: ۱- از طریق سایت ویرایش انجام شود ۲- به باجه های رفع نقص مراجعه کنید ۳- نامه به سایت سازمان سنجش بزنید.

 8. سلام خسته نباشید من رشتم کامپیوتره میخواستم بپرسم با رشته های فنی میشه وارد دانشگاه فوهنگیان شد؟ برا کنکور ۹۷ چون نظام عوض شده ممکنه با این رشتهه بتونم وارد شم؟

 9. سلام من قصد شرکت در کنکور ۹۷ دارم متولد دی ۷۱ هستم با این شرایط سنی میتونم تربیت معلم قبول شم

  • سلام. شرط سنی برای ورود به دانشگاه های فرهنگیان نهایتا تا ۲۲ سال هستش + شرایط دیگه، اما متاسفانه شما شرط سنی لازم رو ندارید مگر اینکه از راه های دیگه وارد کار تدریس بشید. موفق باشید.

 10. سلام خسته نباشید من امسال کنکور دارم و همین شهریورم رفتم امتحان زیست دادم اما نمرم نه و نیم میشه
  احتمالا دانشگاه دولتی قبول میشم سوالم اینه با توجه به نمره ای ک میگیرم میتونم برم دانشگاه یا خیر و ایا تبصره جدیدی برا کسایی که در پیش دانشگاهی تو شهرطور قبول نمیشن هم اومده یا نه با تشکر

 11. سلام خسته نباشىد…. ببخشىد ىه سوال داشتم ازتون… اگه من بنا به دلاىلى کد سوابق تحصىلى دوره پىش دانشگاهى رو درىافت نکرده باشم چه مشکلى برام تو انتخاب رشته به وجود مىاد؟ امکان داره اصلا نتونم انتخاب رشته کنم؟

مشاوره کنکور پیج کنکور