تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / رتبه بندی معلمان 1401

رتبه بندی معلمان 1401

مشمولان طرح رتبه بندی معلمان
رتبه بندی معلمان 1401

رتبه بندی معلمان فرآیندی است که به منظور ارتقای درجه معلمان و بهبود کیفیت آموزش های ارائه شده در مدارس، انجام می گیرد. البته هدف اصلی از آزمون رتبه بندی معلمان، افزایش حقوق نیست اما در نهایت منجر به کسب درآمد بیشتر معلمان نیز می شود. افرادی که در آزمون رتبه بندی شرکت می کنند، با توجه به شایستگی ها و امتیازات مکتسبه در 5 رتبه قرار می گیرند که با در نظر گرفتن رتبه و درجه شغلی به دست آمده، از حق و حقوق شغلی بهره مند می شوند.

حداقل سابقه کاری لازم برای شرکت در طرح رتبه بندی معلمان 2 سال است.

مشمولان طرح رتبه بندی معلمان

حداقل سابقه کاری لازم برای شرکت در طرح رتبه بندی معلمان، 2 سال است و متقاضیان رتبه یک نظام رتبه بندی باید 2 سال سابقه کار در مراکز آموزشی را داشته باشند. بنابراین افرادی که مشمول این رتبه بندی می شوند، عبارت اند از:

 • آموزگار
 • دبیر
 • هنرآموز
 • مربی امور تربیتی
 • مشاوره واحد آموزشی
 • مراقبت سلامت
 • مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی.

زمان آزمون رتبه بندی معلمان 1401

زمان بندی برگزاری آزمون رتبه بندی معلمان در سامانه ضمن خدمت فرهنگیان به نشانی ltms.medu.ir اعلام می شود. با توجه به این که در سال 99، آزمون مرحله اول در تاریخ 9 آذر برگزار گردید، می توان این احتمال را در نظر گرفت که در سال جاری نیز فرآیند برپایی با محدوده زمانی مشابه به سال گذشته صورت پذیرد. شایان ذکر است که هنوز تاریخی دقیقی به منظور برگزاری این آزمون در سال جاری مشخص نشده اما بودجه مورد نظر این طرح تامین شده است. شما عزیزان به جهت اطلاع از دقیق ترین اخبار در این خصوص می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضویت داشته باشید.

شرایط شرکت در آزمون رتبه بندی معلمان 1401

پس از تصویب طرح رتبه بندی معلمان در مجلس، آموزش و پرورش شرایط خاصی را برای معلمانی که خواستار شرکت در این طرح هستند، در نظر گرفت. این ضوابط به شرح زیر می باشند:

 • آزمون رتبه بندی معلمان در دو مرحله برگزار می شود که 50 درصد تاثیر نمره داوطلبان در مرحله اول و 50 درصد باقی مانده مربوط به آزمون دوم می باشد.
 • تمام مشمولین نظام رتبه بندی معلمان که شامل معلمان رسمی، پیمانی و قراردادی هستند، می توانند برای ارتقای درجه در آزمون رتبه بندی شرکت کنند.
 • معلمانی که در فاصله بین دو رتبه بنا به دلایلی فرم ارزشیابی ندارند، (مثل: مرخصی استعلاجی ، زایمان ، غیبت موجه و…) باید مدارک حداقل 2 دوره ارزشیابی که یکی از آنه ها منتهی به تاریخ اخذ رتبه جدید است، ارائه دهند.
 • در صورتی که شاغلین واحدهای آموزشی در آزمون قبلی نمره حدنصاب را کسب نمایند ولی موفق به تکمیل فرم و اخذ تاییدیه مدیر مدرسه نشوند، نیازی به شرکت مجدد در آزمون ندارند، بلکه باید جهت دریافت تاییدیه خود به مدیر مدرسه مراجعه کنند.
 • معلمانی که دارای مشکلات بینایی هستند، می توانند با مراجعه به اداره کارگزینی محل خدمت، طبق دستورالعمل های ارائه شده اقدام به دریافت حکم خود نمایند.

نمره قبولی آزمون رتبه بندی معلمان

معلمان برای کسب رتبه ها می بایست نمره حدنصاب در نظر گرفته شده را کسب کنند که نمرات مورد نیاز این امر به شرح زیر است.
رتبه 1 معلم راهبر: کسب حداقل نمره 50 در آزمون
رتبه ۲ معلم سرآمد: کسب حداقل نمره 55 در آزمون
رتبه ۳ معلم حرفه‌ ای: کسب حداقل نمره 65 در آزمون
رتبه ۴ معلم مربی: کسب حداقل نمره 70 در آزمون
رتبه ۵ با نام معلم پایه: کسب حداقل نمره 80 در آزمون

صلاحیت های لازم جهت شرکت در طرح رتبه بندی معلمان

طبق شیوه نامه، نظام رتبه بندی معلمان شامل سه صلاحیت عمومی، تخصصی و همچنین صلاحیت های حرفه ای می باشد. صلاحیت های عمومی شامل شخصیت افراد و صلاحیت های تخصصی شامل دانش و توانمندی های آموزشی و پرورشی معلم می باشد. همچنین صلاحیت های حرفه ای نیز شامل مجموعه ای از شایستگی ها، توانمندی ها و مهارت هایی است که معلمان در چندین سال فعالیت خود به دست آورده اند و کاملا مرتبط با شغل آن ها می باشد. کلیه این موارد توسط مسئولین مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت دارا بودن تمام صلاحیت ها، گواهینامه فرهنگیان صادر می گردد.

طرح رتبه بندی معلمان برای استخدامین رسمی آموزش و پرورش در نظر گرفته می شود که با توجه به معیارهای معین، درجه بندی شده و محل تدریس معلمان مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است فرم صلاحیت های معلمی در سه مرحله صلاحیت عمومی، صلاحیت تخصصی و صلاحیت حرفه ای در سامانه ضمن خدمت فرهنگیان به نشانی ltms.medu.ir موجود است که برای تکمیل فرم خود باید به این سایت مراجعه نمایید.

 

سوالات متدوال

1- چه افرادی مشمول شرکت در رتبه بندی معلمان در سال 1401 هستند؟

این طرح شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاوره واحد آموزشی مراقبت سلامت، مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی می شود.

2- سابقه کاری لازم برای شرکت در طرح رتبه بندی معلمان به چه میزان است؟

متقاضیان نظام رتبه بندی بایستی حداقل 2 سال سابقه کار در مراکز آموزشی داشته باشند.

3- صلاحیت های لازم برای شرکت در طرح رتبه بندی معلمان شامل چه مواردی است؟

تمامی صلاحیت های عمومی، صلاحیت های تخصصی و صلاحیت های حرفه ای معلمان مورد سنجش قرار می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره