تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1401

شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1401

شرایط ترمیم معدل در کنکور 1401
شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1401

چندین سال است که سخن از حذف تدریجی آزمون سراسری به میان آمده اما بعد از گذشت بیش از ده سال، هنوز خبری مبنی بر حذف کنکور منتشر نشده است. در راستای اجرایی شدن حذف تدریجی کنکور، پذیرش دانشجو باید بر اساس سوابق تحصیلی افراد انجام بگیرد؛ به همین دلیل است که هرساله شاهد افزایش تاثیر معدل بر نتایج کنکور هستیم تا جایی که میزان تاثیر سوابق تحصیلی نهایتا به 40 درصد تاثیر مثبت رسید. به این معنی که داشتن معدل بالا در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد ولی کسانی که معدل پایینی دارند، سوابق تحصیلی در پذیرش آن ها تاثیری ندارد.

قطعا این موضوع برای دانش آموزان و داوطلبانی که معدل بالایی دارند، بسیار خوشایند است. متقاضیان کنکور سراسری که معدل نسبتا پایینی دارند و یا از معدل خود ناراضی هستند، نگران نباشند زیرا آن ها نیز می توانند با استفاده از فرصت مجددی که با عنوان ترمیم معدل در اختیارشان قرار داده می شود، در آزمون نهایی دروسی که در آن نمره خوبی کسب نکرده اند، شرکت کنند و معدل خود را ارتقا دهند. استفاده از ترمیم معدل مستلزم داشتن شرایطی نیز می باشد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

نمراتی که داوطلبان در طرح ترمیم معدل کسب می کنند، تاثیری روی معدل دیپلم آن ها نخواهد داشت و صرفا در اعمال سوابق تحصیلی کنکور موثر است.

شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1401

تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتایج کنکور صرفا برای دارندگان مدرک دیپلم از سال 84 به بعد اعمال می شود. بنابراین آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که دیپلم خود را از این سال به بعد کسب کرده اند، می توانند معدل خود را ترمیم کنند. طرح ترمیم معدل در کنکور سراسری 1401 نیز اجرا می شود. این طرح در مجلس به تصویب رسیده و داوطلبان مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل، می توانند در سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، دی و یا شهریور شرکت کنند.

 • داوطلبان می بایست تمام دروسی که قصد دارند، نمراتشان را ترمیم نمایند، در امتحانات یکی از نوبت های خرداد، شهریور و یا دی شرکت کنند. به این معنی که نمی توانند به طور مثال یکی از دروس را دی ماه و درس دیگری را خرداد ماه امتحان دهند.
 • متقاضیان شرکت در امتحانات نهایی ترمیم می بایست بین 30 تا 45 روز پیش از امتحانات به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کرده و در امتحانات ترمیم ثبت نام به عمل آورند.
 • تمامی افراد با نمره کمتر از 20 می توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند و همچنین فرصت بهبود نمرات امتحانات نهایی به همه افراد 1 بار داده می شود.
 • داوطلبانی که دیپلم خود را پیش از سال 84 دریافت کرده اند، نمی توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.
 • دانش آموزان و داوطلبان می توانند نسبت به ترمیم نمره در تمامی دروسی که به صورت نهایی برگزار شده، شرکت کنند و از لحاظ تعداد دروس هیچ محدودیتی ندارند.
 • داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم می توانند علاوه بر دروس نهایی سال سوم دبیرستان، نمرات دروسی را که در پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار شده، ترمیم کنند.
 • از شرایط مهم شرکت در این طرح، داشتن مدرک دیپلم می باشد، بنابراین افرادی که هنوز مدرک دیپلم نگرفته اند و یا درسی از سال دهم یا یازدهم را پاس نکرده اند، مجاز به شرکت در امتحانات نهایی ترمیم نمی باشند.
 • نمرات کسب شده در امتحانات نهایی ترمیم، تاثیری بر روی معدل دیپلم شما نخواهد داشت. این نمرات برای سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می شود و صرفا در اعمال سوابق تحصیلی موثر است.
 • ممکن است داوطلبی در امتحان ترمیم، نمره ای کمتر از نمره قبلی خود کسب کند، در این صورت جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا از بین دو نمره داوطلب، بالاترین نمره برای وی لحاظ خواهد شد.
 • شرکت در این امتحانات هزینه ای را نیز در بر دارد، مبلغ قابل پرداخت جهت شرکت در امتحان هر درس نهایی در سال گذشته حدود 20 هزار تومان بود که باتوجه به منطقه زندگی داوطلبان قابل تغییر می باشد.
 • در امتحانات نهایی ترمیم نیز دو دسته سوال برای نظام آموزشی قدیم و جدید طراحی می شود.

با توجه به بیان شدن مسئله حذف کنکور و جایگزین شدن پذیرش با سوابق تحصیلی در دانشگاه ها، تاثیر معدل در کنکور اهمیت بیشتری یافته است. بنابراین دانش آموزان و داوطلبانی که از معدل خوبی برخوردار نیستند، بهتر است از این فرصت برای ترمیم معدل خود استفاده کنند. در سال جاری 85 درصد ظرفیت دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق پذیرش بدون کنکور تکمیل شد که این موضوع به خودی خود نشان دهنده اهمیت معدل قابل قبول دیپلم برای ادامه تحصیل در دانشگاه می باشد.

 

سوالات متدوال

1- آیا ترمیم معدل برای کنکور سراسری 1401 امکان پذیر است؟

بله، به دلیل این که سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد، شما می توانید با شرکت در این طرح، نسبت به ارتقاء معدل خود اقدام نمایید.

2- آیا نمرات کسب شده در طرح ترمیم معدل، در معدل دیپلم نیز ثبت می شود؟

خیر، این نمرات تنها به عنوان سوابق تحصیلی شما و برای تاثیر در کنکور سراسری به سازمان سنجش فرستاده می شود.

3- در صورتی که نمره کمتری را در امتحان های ترمیم معدل کسب شود، کدام نمره ثبت می گردد؟

از بین دو نمره ای که داوطلب کسب نموده است، بالاترین نمره ثبت خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳ نظر

 1. با سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم که میشه با توجه به اینکه من الان دانشجو هستم میتونم تو ترمیم معدل امتحانات نهایی دبیرستان شرکت کنم؟

  • با سلام، بله، شما می توانید به آموزش و پرورش منطقه سکونت خود مراجعه کنید و اقدامات لازم برای ترمیم معدل خود را انجام دهید.

 2. سلام خسته نباشید
  من امتحان ریاضی ۳ رو با پیش نوبت ۱۷ و نوبت ۲ افتادم، امکان استفاده از تک ماده رو دارم ؟

دریافت مشاوره پیج کنکور