تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1400

شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1400

شرایط ترمیم معدل در کنکور 1400
شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1400

چندین سال است که سخن از حذف تدریجی کنکور سراسری به میان آمده اما بعد از گذشت بیش از ده سال، هنوز خبری مبنی بر حذف کنکور منتشر نشده است. در راستای اجرایی شدن حذف تدریجی کنکور، پذیرش دانشجو باید بر اساس سوابق تحصیلی افراد انجام بگیرد؛ به همین دلیل است که، هرساله شاهد افزایش تاثیر معدل بر نتیجه کنکور هستیم تا جایی که میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 به 30 درصد تاثیر مثبت رسید. به این معنی که داشتن معدل بالا در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد ولی کسانی که معدل پایینی دارند، سوابق تحصیلی در پذیرش آن ها تاثیری ندارد.

قطعا این موضوع برای دانش آموزان و داوطلبانی که معدل بالایی دارند بسیار خوشایند است. متقاضیان شرکت در کنکور سراسری که معدل نسبتا پائینی دارند و یا از معدل خود ناراضی هستند، نگران نباشند زیرا آن ها نیز می توانند با استفاده از فرصت مجددی که با عنوان ترمیم معدل در اختیارشان قرار داده می شود، در آزمون نهایی دروسی که در آن نمره خوبی کسب نکرده اند شرکت کنند و معدل خود را ارتقا دهند. استفاده از ترمیم معدل مستلزم داشتن شرایطی نیز می باشد که به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

نمراتی که داوطلبان در طرح ترمیم معدل کسب می کنند، تاثیری روی معدل دیپلم آن ها نخواهد داشت و صرفا در اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری موثر است.

شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 1400

تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتایج کنکور صرفا برای دارندگان مدرک دیپلم از سال 84 به بعد اعمال می شود، بنابراین آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که دیپلم خود را از این سال به بعد کسب کرده اند می توانند معدل خود را ترمیم کنند. طرح ترمیم معدل در کنکور 1400 نیز اجرا می شود. این طرح در مجلس به تصویب رسیده و داوطلبان مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل، می توانند در سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، دی و یا شهریور شرکت کنند.

 • داوطلبان می بایست تمام دروسی که قصد دارند نمراتشان را ترمیم نمایند، در یکی از نوبت های خرداد، شهریور و یا دی امتحان دهند. به این معنی که نمی توانند به طور مثال یکی از دروس را دی ماه و درس دیگری را خرداد ماه امتحان دهند.
 • متقاضیان شرکت در امتحانات نهایی ترمیم می بایست بین 30 تا 45 روز پیش از امتحانات به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کرده و در امتحانات ترمیم ثبت نام به عمل آورند.
 • تمامی افراد با نمره کمتر از 20 می توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند، خواه نمره آن ها 19.75 باشد یا 10، بنابراین فرصت بهبود نمرات امتحانات نهایی به همه افراد 1 بار داده می شود.
 • تنها داوطلبینی که دیپلم خود را پیش از سال 84 دریافت کرده اند نمی توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.
 • دانش آموزان و داوطلبان می توانند نسبت به ترمیم نمره در تمامی دروسی که به صورت نهایی برگزار شده، شرکت کنند و از لحاظ تعداد دروس هیچ محدودیتی ندارند.
 • داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم می توانند علاوه بر دروس نهایی سال سوم دبیرستان، نمرات دروسی را که در پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار شده را نیز ترمیم کنند.
 • از شرایط مهم شرکت در این طرح، داشتن مدرک دیپلم می باشد، بنابراین افرادی که هنوز مدرک دیپلم نگرفته اند و یا درسی از سال دهم یا یازدهم را پاس نکرده اند، مجاز به شرکت در امتحانات نهایی ترمیم نمی باشند.
 • نمرات کسب شده در امتحانات نهایی ترمیم، تاثیری بر روی معدل دیپلم شما نخواهد داشت. این نمرات برای سازمان سنجش ارسال می شود و صرفا در اعمال سوابق تحصیلی موثر است.
 • ممکن است داوطلبی در امتحان ترمیم، نمره ای کمتر از نمره قبلی خود کسب کند، در این صورت جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا از بین دو نمره داوطلب، بالاترین نمره برای وی لحاظ خواهد شد.
 • شرکت در این امتحانات هزینه ای را نیز در بر دارد، مبلغ قابل پرداخت جهت شرکت در امتحان هر درس نهایی در سال گذشته حدود 20 هزار تومان بود که باتوجه به منطقه زندگی داوطلبان قابل تغییر می باشد.
 • در امتحانات نهایی ترمیم نیز دو دسته سوال برای نظام آموزشی قدیم و جدید طراحی می شود.

با توجه به بیان شدن مسئله حذف کنکور و جایگزین شدن پذیرش با سوابق تحصیلی در دانشگاه ها، تاثیر معدل در کنکور اهمیت بیشتری یافته است. بنابراین دانش آموزان و داوطلبانی که از معدل خوبی برخوردار نیستند، بهتر است از این فرصت برای ترمیم معدل خود استفاده کنند. همچنین برای کسب اطلاع بیشتر می توانید از لینک مشاوره کنکور سراسری استفاده نمایید.

 

سوالات متدوال

1- آیا ترمیم معدل برای کنکور سراسری امکان پذیر است؟

بله، به دلیل این که سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد، مشا می توانید با شرکت در این طرح، نسبت به بهبود معدل خود اقدام نمایید.

2- آیا نمراتی که در طرح ترمیم معدل کسب می کنیم، در معدل دیپلم نیز ثبت می شود؟

خیر، این نمرات تنها به عنوان سوابق تحصیلی شما و برای تاثیر در کنکور سراسری به سازمان سنجش فرستاده می شود.

3- در صورتی که نمره کمتری را در امتحان های ترمیم معدل کسب نماییم کدام نمره ثبت می گردد؟

از بین دو نمره ای که داوطلب کسب نموده است، بالاترین نمره ثبت خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. سلام خسته نباشید
  من امتحان ریاضی ۳ رو با پیش نوبت ۱۷ و نوبت ۲ افتادم، امکان استفاده از تک ماده رو دارم ؟

دریافت مشاوره تخمین رتبه