تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / کنکور سراسری تجربی 1402

کنکور سراسری تجربی 1402

زمان ثبت نام کنکور سراسری تجربی
کنکور سراسری تجربی 1402

تا کنون 10013178 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند
کارنامه ای با این مشخصات وجود ندارد

کنکور سراسری تجربی را می توان پرمتقاضی ترین کنکور در بین گروه های آزمایشی دانست. اکثر داوطلبان این آزمون به دنبال قبولی در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی و…می باشند ولی درصد کمی از آن ها موفق به قبولی در رشته های فوق می شوند.

دلیل این امر، علاوه بر کم بودن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای این رشته ها، کسب حدنصاب رتبه قبولی کنکور تجربی است. به دست آوردن رتبه عالی در این گروه آزمایشی، نیازمند برنامه ریزی درسی، انتخاب بهترین منابع کنکور تجربی، مطالعه مستمر و پر بازده می باشد. چنانچه مایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد هر یک از این مباحث می باشید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

داشتن مدرک دیپلم برای ثبت نام کنکور سراسری در تمامی گروه های آزمایشی از جمله علوم تجربی الزامی است.

ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

سازمان سنجش آموزش کشور همواره مجری برگزاری کنکور سراسری در تمامی گروه های آزمایشی بوده و داوطلبان می بایست در مدت زمان ثبت نام کنکور، نسبت به نام نویسی خود از طریق سایت این سازمان اقدام نمایند.

زمان ثبت نام 

زمان بندی ثبت نام کنکور سراسری 1402  هنوز مشخص نشده، همچنین طبق روند هر ساله امکان تمدید این تاریخ و مهلت مجدد نیز وجود دارد که با توجه به روال این کنکور در سال 1401 پیش بینی می شود که این زمانبدی برای سال 1402 نیز به شرح زیر و در بهمن و اسفند 1401 به انجام می رسد. به محض انتشار زمان دقیق این فرآیند، اخبار آن در این مقاله و در کانال تلگرام کنکور اطلاع رسانی می گردد.

زمان بندی کنکور سراسری تجربی 1401
ثبت نام اولیه 10 الی 17 بهمن ماه 1400
تمدید مهلت ثبت نام 17 الی 20 بهمن ماه 1400
مهلت مجدد ثبت نام 1 الی 4 اسفند ماه 1400
تمدید مهلت مجدد ثبت نام 4 الی 6 اسفند ماه 1400

شما می توانید از طریق کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره از جدیدترین اخبار در این خصوص از جمله  زمان ثبت نام کنکور و همچنین مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری 1402 مطلع شوید.

شرایط ثبت نام

قبل از نام نویسی در کنکور سراسری تجربی لازم است از شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آن آگاهی یافت و داوطلبان می بایست دارای ضوابط مذکور در آن باشند تا بتوانند نسبت به شرکت در این فرآیند اقدام نمایند. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند.

مهم ترین موارد شرایط عمومی عبارتند از اعتقاد به دین اسلام و ادیان نام برده در قانون اساسی و نظام جمهوری اسلام و از پر اهمیت ترین بخش شرایط اختصاصی به داشتن مدرک دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی و همچنین انصراف دانشجویان دوره روزانه که مجددا قصد شرکت در کنکور را دارند، تا 25 اسفندماه 1401، می توان اشاره نمود.

دفترچه ثبت نام 

معمولا سازمان سنجش همزمان با آغاز فرآیند نام نویسی کنکور سراسری، دفترچه ثبت نام آن را از طریق سایت خود در اختیار داوطلبان قرار می دهد که شامل شرایط، مدارک و کلیه نکات مهم پیرامون برگزاری آزمون مذکور می باشد. بنابراین لازم است متقاضیان قبل از انجام هر گونه اقدامی این دفترچه را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده و به دقت مطالعه نمایند. تا کنون دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 منتشر نشده اما جهت آگاهی از محتویات آن، راهنمای 1401 را در جدول زیر قرار داده ایم و در صورت انتشار دفترچه 1402 لینک آن فعال می گردد.

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402

 دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401

(جهت دریافت فایل بر  روی لینک فوق کلیک کنید.)

 دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402

(به محض انتشار، لینک آن فعال می گردد.)

مدارک ثبت نام

داوطلبانی که قصد دارند در یکی از 5 گروه آزمایشی کنکور سراسری از جمله علوم تجربی نام نویسی کنند، بایستی مدارک لازم را فراهم نمایند. مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دفترچه آن درج شده که در ادامه متن مقاله، آن ها را شرح داده ایم.

 • اطلاعات شناسنامه و کارت ملی اعم از نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، سری و سریال شناسنامه، کد ملی
 • فایل عکس پرسنلی داوطلب
 • اطلاعات مربوط به سهمیه کنکور شامل کد پیگیری 12 رقمی سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • مشخصات محل سکونت متقاضی
 • مدرک نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه ویژه داوطلبان مرد
 • کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال 12 رقمی ثبت نام
 • مدرک دیپلم نظام جدید آموزشی (نظام 3-3-6)
 • گواهی دیپلم دوره 4 ساله نظام قدیم
 • مدرک دوره پیش دانشگاهی
 • مدرک کاردانی (در صورتی که فوق دیپلم رشته های پزشکی و غیر پزشکی دارای طرح خدمت می باشند، بایستی تعهد خود را به اتمام برسانند.)
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و کد دانش آموزی
 • معدل کتبی و کل دیپلم و پیش دانشگاهی

فایل اسکن عکس داوطلب بایستی یک سری ویژگی ها داشته باشد که در ادامه ذکر شده است.

 1. حجاب کامل اسلامی برای متقاضیان زن
 2. تمام رخ، با زمینه سفید، عدم وجود لکه، جای مهر و منگنه
 3. وضوح کافی
 4. اندازه تصویر حداکثر 300 در 400 پیکسل و حداقل 200 در 300 پیکسل
 5. با فرمت jpg
 6. تهیه اسکن از روی اصل عکس
 7. حداکثر حجم 70 کیلوبایت

توجه: تهیه فایل اسکن از روی مدارک شناسایی دیگر (شناسنامه، گواهینامه، کارت ملی و…) مجاز نیست و در صورت مغایرت فایل بارگذاری شده با ویژگی های فوق، ثبت نام داوطلب لغو می گردد. داوطلب می بایست مدرک خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 اخذ نماید.

هزینه ثبت نام

اولین گام در راستای نام نویسی بسیاری از آزمون ها از جمله کنکور، پرداخت هزینه آن می باشد. همواره سازمان سنجش مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام کنکور سراسری در نظر می گیرد که این وجه، تنها با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که دارای رمز پویا نیز هستند، قابل پرداخت است. به دلیل عدم انتشار دفترچه نام نویسی، هنوز هزینه ثبت نام کنکور 1402 مشخص نیست اما این مبلغ برای سال گذشته، معادل 75 هزار تومان بود که انتظار می رود در سال 1402 با افزایش هزینه همراه باشد.

راهنمای ثبت نام 

سازمان سنجش امسال نیز طبق روال هر ساله، ثبت نام تمامی گروه های آزمایشی از جمله علوم تجربی را از طریق سایت ثبت نام کنکور سراسری انجام می دهد. شما کاربران عزیز می توانید به منظور نام نویسی در این آزمون در زمان مقرر، از راهنمای تصویری که در ادامه مشاهده می کنید، استفاده نمایید.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و از منوی موجود در سمت راست، گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری 1401
 • در صفحه پیش رو، روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • برای پرداخت هزینه ثبت نام، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را از منوی اصلی موجود در سمت راست انتخاب کنید.مرحله 3 ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید. همچنین اگر تمایل دارید که کد رشته های مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را در انتخاب رشته خود داشته باشید، باید برای آن ها نیز سریال علاقه مندی جداگانه خریداری کنید.
  مرحله 4 ثبت نام کنکور سراسری
 • اطلاعات مورد نیاز را در کادرهای مربوطه وارد کنید و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • در این مرحله اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید باید تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • پس از درج مشخصات، به درگاه پرداخت اینترنتی سایت سازمان سنجش منتقل می شوید. در این بخش، لازم است اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده و سپس گزینه “پرداخت” را انتخاب نموده و شماره پیگیری پرداخت را دریافت کنید.مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • حال به صفحه اول سامانه ثبت نام زیر بازگردید و بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.
  مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله می بایست سریال ثبت نام خریداری شده و شماره تلفن همراه خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و سپس بر روی عبارت “تایید” کلیک کنید.
  مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری

نوع مدرک دیپلم و نوع مدرک پیش دانشگاهی را مشخص کرده و اطلاعات سوابق تحصیلی خود که شامل “کد سوابق دیپلم” و “کد دانش آموزی دیپلم” می شود را در کادرهای موجود در صفحه، ثبت نمایید. سپس فایل عکس پرسنلی خود را مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه ثبت نام، در سامانه بارگذاری کنید. در آخرین مرحله، بایستی فرم ثبت نام اینترنتی را با دقت تکمیل کرده و در نهایت روی عبارت “تایید نهایی” کلیک نمایید.

در صورتی که تمامی مراحل فوق با موفقیت انجام شوند، سامانه یک کد پیگیری و یک شماره پرونده در اختیار شما قرار می دهد که لازم است از آن ها و همچنین فرم ثبت نام خود پرینت تهیه کرده و تا اتمام مراحل آزمون و اعلام نتایج، نزد خود نگه دارید. در صورتی که تمایل به تحصیل و انتخاب رشته دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را دارید، می بایست برای آن ها نیز به صورت جداگانه کارت اعتباری خریداری نمایید.

معرفی منابع کنکور سراسری تجربی 1402

اطلاع و تهیه بهترین منابع کنکور همواره از جمله مشکلاتی است که داوطلبان با آن مواجه هستند و نمی دانند آیا این منابعی که انتخاب کرده اند، می تواند در مسیر موفقیت آن ها مثمر ثمر واقع شود یا خیر. مطالعه منابع مناسب، نتایج مطلوبی را برای متقاضیان هر پنج گروه آزمایشی کنکور به همراه دارد. کنکور سراسری 1402 از دو بخش دروس عمومی و اختصاصی تشکیل شده و تعداد منابع کمک آموزشی که برای هر یک از آن ها در بازار موجود است، بسیار متعدد و متنوع می باشد و ممکن است این موضوع داوطلب را در انتخاب بهترین منابع دچار سردرگمی کند. در ابتدا باید این نکته را ذکر کنیم که بیشتر منابع کمک آموزشی محتوای یکسانی دارند و همه ی مباحث کتاب درسی را به خوبی پوشش می دهند.

به همین دلیل، مشاوران تیم ایران مشاوره منابع مفید را شناسایی کرده تا با معرفی آن ها، بتوانند نقش کوچکی در موفقیت شما کاربران داشته باشند. کلیه سوالات کنکور علوم تجربی 1402 از کتاب های درسی دوره دوم متوسطه نظام جدید طرح می شوند و داوطلبان نظام قدیم نیز بایستی این کتاب ها را مورد مطالعه قرار دهند. اما در کنار کتب درسی از منابع کمک آموزشی و کتاب های تستی نیز استفاده نموده چرا که می تواند شما را در امر یادگیری مفهومی مباحث و همچنین تشخیص نقاط ضعف خود، یاری نماید.

منابع دروس عمومی کنکور سراسری تجربی 1402
نام درس منابع
فارسی فارسی جامع کنکور جلد اول و دوم  – میکرو طبقه بندی گاج
مجموعه کتاب های موضوعی نشر الگو (قرابت معنایی – آرایه های ادبی – لغت و املاء – دستور زبان فارسی – تاریخ ادبیات)
فارسی جامع کنکور جلد اول و دوم – سری iQ انتشارات گاج
عربی نردبام عربی جامع – انتشارات خیلی سبز
تست عربی جامع – انتشارات خیلی سبز
فنون ترجمه عربی کنکور + قواعد – سری مینی میکرو طلایی گاج
فرهنگ و معارف اسلامی آیات و روایات موضوعی – خیلی سبز
جلد اول و دوم دین و زندگی – سری میکرو طبقه بندی گاج
جلد اول و دوم دین و زندگی کنکور – انتشارات سفیر خرد
زبان انگلیسی زبان انگلیسی جامع کنکور – مبتکران
نردبام زبان جامع – خیلی سبز
سیر تا پیاز گرامر زبان کنکور – گاج
منابع دروس تخصصی کنکور سراسری تجربی 1402
نام درس منابع
زیست شناسی درسنامه جامع زیست شناسی – خیلی سبز
پرسش های 4 گزینه ای زیست شناسی جامع جلد اول و دوم – خیلی سبز
کتاب زیست شناسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم – انتشارات فار
زمین شناسی زمین شناسی کنکور – میکرو طبقه بندی گاج
حفظیات زمین شناسی کنکور + مسائل – سری مینی میکرو طلایی گاج
زمین شناسی جی بی – خیلی سبز
ریاضی ریاضیات تجربی جامع جلد اول و دوم – خیلی سبز
کتاب ریاضیات تجربی جامع کنکور جلد اول و دوم – آی کیو گاج
ریاضیات جامع تجربی – خوشخوان
فیزیک کتاب نردبام پیشرفته فیزیک پایه دهم، یازدهم و دوازدهم – خیلی سبز
بانک تست فیزیک جامع کنکور تجربی جلد اول و دوم – سری میکرو طلایی گاج
فوت و فن فیزیک تجربی کنکور – سری مینی میکرو طلایی گاج
شیمی کتاب شیمی جامع کنکور – مبتکران
حفظیات شیمی کنکور – سری مینی میکرو طلایی گاج
کتاب شیمی کامل جامع کنکور جلد اول و دوم – سری میکرو طبقه بندی گاج

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور سراسری تجربی 1402

برای مطالعه منابع و مواد امتحانی، باید ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری را در نظر گرفت تا متناسب با آن ها ساعات مطالعه را تنظیم کرد. برای مثال داوطلبی که متقاضی پذیرش در رشته های علوم پزشکی می باشد، باید برای درس زیست شناسی وقت بیشتری صرف کند، زیرا این درس بیشترین ضریب را در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دارد. همچنین قبولی در رشته داروسازی نیازمند کسب نمره بسیار عالی در درس شیمی می باشد. به عبارت دیگر، هر چه درصد دروس ضریب دار در یک زیرگروه بیشتر باشد، رتبه و شانس قبولی داوطلب در رشته های آن زیرگروه نیز بیشتر خواهد بود.

ضرایب دروس عمومی کنکور علوم تجربی 1402
نام درس زیر گروه 1 زیر گروه 2 زیر گروه 3 زیر گروه 4 زیر گروه 5
زبان و ادبیات فارسی 4 4 4 4 4
فرهنگ و معارف اسلامی 3 3 3 3 3
زبان عربی 2 2 2 2 2
زبان انگلیسی 2 2 2 2 2
ضرایب دروس اختصاصی کنکور علوم تجربی 1402
نام درس زیر گروه 1 زیر گروه 2 زیر گروه 3 زیر گروه 4 زیر گروه 5
زمین شناسی 0 1 4 1 1
ریاضیات 2 3 3 4 3
زیست شناسی 4 4 2 2 2
فیزیک 2 2 2 3 2
شیمی 3 4 2 2 2

معرفی رشته ها و زیر گروه های کنکور تجربی 1402

داوطلبانی که در دوره دوم متوسطه، رشته علوم تجربی را به عنوان رشته مورد نظر خود انتخاب می کنند، بی شک آرزوی تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی را در ذهن خود می پرورانند. دستیابی به این رشته های پرمتقاضی کار آسانی نبوده و تلاش و پشتکار فراوانی را می طلبد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، رشته های تجربی تنها محدود به رشته های علوم پزشکی نمی شود و تعداد رشته هایی که داوطلبان این گروه آزمایشی می توانند به تحصیل در آن ها بپردازند، بیش از چند رشته پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد. در ادامه متن، به معرفی زیرگروه های رشته تجربی پرداخته ایم.

رشته های کنکور سراسری علوم تجربی 1402
زیرگروه یک
پزشکی دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دکترای عمومی دامپزشکی دندانپزشکی
آموزش ابتدایی آموزش زیست شناسی آموزش کودکان استثنائی تکنولوژی اتاق عمل
اعضای مصنوعی بهداشت مواد غذایی بهداشت و بازرسی گوشت بینایی سنجی
پرستاری تکنولوژی پرتودرمانی تکنولوژی پرتوشناسی روانشناسی
زیست شناسی جانوری زیست شناسی دریا زیست شناسی سلولی و مولکولی زیست شناسی گیاهی
زیست فناوری شنوایی شناسی علوم آزمایشگاهی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
علوم تربیتی علوم تغذیه علوم و صنایع غذایی فیزیوتراپی
کاردرمانی گفتار درمانی مامایی میکروبیولوژی
هوشبری کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی کاردانی دامپزشکی
کاردانی علوم آزمایشگاهی کاردانی فوریت های پزشکی کاردانی هوشبری کاردانی مامایی
زیرگروه دو
داروسازی آموزش شیمی بهداشت عمومی بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها
تکنولوژی پزشکی هسته ای شیمی کاربردی شیمی محض فناوری اطلاعات سلامت
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار مهندسی بهداشت محیط کاردانی بهداشت حرفه ای کاردانی بهداشت عمومی
کاردانی بهداشت محیط کاردانی شیمی آزمایشگاهی
زیرگروه سه
اقیانوس شناسی زمین شناسی
زیرگروه چهار
کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد ادیان و مذاهب اقتصاد امنیت اقتصادی
تاریخ اسلام حسابداری زبان و ادبیات عربی شیعه شناسی
علم اطلاعات و دانش شناسی علوم قرآن و حدیث فقه و حقوق اسلامی فقه و حقوق امامی
فقه و حقوق حنفی فقه و حقوق شافعی فقه و مبانی حقوق اسلامی فلسفه و حکمت اسلامی
فلسفه و عرفان اسلامی فلسفه و کلام اسلامی فناوری اطلاعات و ارتباطات گردشگری
مدیریت امور بانکی مدیریت امور گمرکی مدیریت بازرگانی مدیریت بیمه
مدیریت بیمه اکو مدیریت دولتی مدیریت صنعتی مدیریت فرهنگی هنری
مدیریت کسب و کارهای کوچک مدیریت مالی مدیریت و بازرگانی دریایی معارف اسلامی
معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات معارف اسلامی و اخلاق معارف اسلامی و ادیان معارف اسلامی و تاریخ
معارف اسلامی و علوم تربیتی معارف اسلامی و علوم قرآنی معارف اسلامی و کلام معارف اسلامی و مدیریت
هتلداری کاردانی امور بانکی کاردانی امور دولتی کاردانی امور فرهنکی
کاردانی امور مالی و مالیاتی کاردانی بیمه کاردانی تربیت مبلغ قرآن کاردانی تربیت معلم قرآن
کاردانی حسابداری کاردانی خدمات اداری کاردانی گردشگری کاردانی مدیریت بازرگانی
کاردانی مدیریت صنعتی کاردانی هتلداری
زیرگروه پنج
آموزش تربیت بدنی اقتصاد کشاورزی امنیت اطلاعات امنیت بین الملل
امنیت نرم پژوهشگری امنیت تربیت مروج سیاسی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
حفاظت اطلاعات ضد تروریسم علوم دامی علوم فنی امنیت
علوم و مهندسی باغبانی علوم و مهندسی جنگل علوم و مهندسی خاک علوم و مهندسی شیلات
علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی) علوم و مهندسی محیط زیست علوم ورزشی کتابداری در شاخه پزشکی
گیاه پزشکی مددکاری اجتماعی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی مربیگری عقیدتی
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی مهندسی صنایع مبلمان مهندسی طبیعت
مهندسی فضای سبز کاردانی امور اراضی کاردانی امور زراعی و باغی کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی
کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی کاردانی تکنولوژی محیط زیست کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری کاردانی تکنولوژی مواد غذایی
کادرانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر کاردانی تولید و فرآوری خرما کاردانی علوم ورزشی کاردانی پرورش زنبور عسل

نکته: لیستی که در جداول فوق ارائه شده، تعدادی از رشته های کنکور تجربی است. لذا برای دریافت و مشاهده تمامی رشته های دانشگاهی این گروه آزمایشی می توانید دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را مطالعه نمایید.

بررسی دفترچه سوالات کنکور تجربی 1402

علاوه بر ضرایب هر یک از دروس عمومی و اختصاصی، آشنایی با بودجه بندی کنکور، نیز می تواند در امر برنامه ریزی و مطالعه اصولی دروس، راهگشا باشد. سوالات کنکور تجربی شامل دو دسته عمومی و اختصاصی بوده که برای هرکدام دفترچه ای جدا در دسترس داوطلب قرار می دهند و مجموع زمان در نظر گرفته برای پاسخگویی به آن ها، 250 دقیقه می باشد.

دفترچه سوالات عمومی کنکور تجربی 1402
عنوان درس تعداد سوال شماره سوال زمان
فارسی 25 1 تا 25 18 دقیقه
عربی 25 26 تا 50 17 دقیقه
فرهنگ و معارف اسلامی 25 51 تا 75 20 دقیقه
زبان انگلیسی 25 76 تا 100 20 دقیقه
دفترچه سوالات تخصصی کنکور تجربی 1402
عنوان درس تعداد سوال شماره سوال زمان
زمین شناسی 25 101 تا 125 20 دقیقه
ریاضی 30 126 تا 155 47 دقیقه
زیست شناسی 50 156 تا 205 36 دقیقه
فیزیک 30 206 تا 235 37 دقیقه
شیمی 35 236 تا 270 35 دقیقه

برنامه ریزی کنکور سراسری تجربی 1402

برنامه ریزی تجربی
برنامه ریزی کنکور سراسری تجربی 1402

اهمیت برنامه ریزی در انجام هر امری از جمله مطالعه، بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که علاوه بر نظم بخشیدن به کارها، موجب افزایش بازدهی یادگیری و مطالعه شده و قطعا نتایج مطلوب تر و موثرتری را به دنبال خواهد داشت. در برنامه ریزی کنکور چند فاکتور نقش اساسی را ایفا می کنند که در صورت رعایت آن ها، داوطلب می تواند عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد. از جمله این موارد به شرح زیر می باشند.

 • اولین و اساسی ترین بخش برای برنامه ریزی، مشخص کردن هدف می باشد. داوطلب باید بداند برای رسیدن به کدام هدف در حال تلاش است و در راستای با هدفی که دارد، سعی و کوشش خود را افزایش دهد.
 • برنامه ریزی هر داوطلب باید متناسب با توانمندی خود او طراحی شود و نمی توان یک برنامه مطالعاتی ثابت را به همه داوطلبان توصیه کرد، زیرا شرایط و سرعت یادگیری هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.
 • یک برنامه ریزی اصولی باید قابل انجام و در عین حال انعطاف پذیر باشد. فراموش نکنید که نباید از همان روزهای اول ساعات مطالعه بالا را در نظر گرفت زیرا این موضوع باعث می شود بعد از مدتی، از درس خواندن خسته شوید. همچنین بین مطالعه دروس عمومی و اختصاصی تعادل ایجاد کرده و برای دروس اختصاصی زمان بیشتری صرف نمایید. توصیه می کنیم تمام وقت خود را در روز معطوف به مطالعه یک درس نکنید.
 • ساعات مطالعه روزانه، تعداد تست هایی که در روز کار می کنید و… را حتما یادداشت کنید تا یک ارزیابی از خود داشته باشید.
 • ساعاتی از پایان هفته را به مرور دروسی که در طول هفته مطالعه کرده اید، اختصاص دهید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شوند. برای مرور کردن می توانید از خلاصه نویسی هایی که در طی مطالعه تهیه کرده اید، استفاده کنید.
 • شرکت در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شوند، در تثبیت مطالب در ذهنتان بسیار موثر است، زیرا آزمون های کمک آزمایشی باعث می شوند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و به رفع آن ها بپردازید.
 • روش مطالعه هر درس را فرا بگیرید و همه دروس را با یک روش مطالعه نکنید. برای مثال درس هایی مانند فیزیک و ریاضی مستلزم حل تست های متعدد می باشد و یا درس زیست شناسی نیازمند تسلط بر ریز به ریز مطالب کتاب درسی است تا بتوانید نتیجه مطلوبی را کسب نمایید.
 • در انتخاب منابع کمک آموزشی تفریط نداشته باشید زیرا کتاب های متعدد، فقط ذهن شما را درگیر کرده و شما را دچار سردرگمی می کنند. بنابراین توصیه می شود فقط با یک منبع درسی پیش بروید و بر همان تسلط یابید. در ضمن فراموش نکنید که اولویت اول، فهم کامل مطالب کتاب های درسی می باشد.

تمامی داوطلبان از میزان اهمیت برنامه ریزی کنکور تجربی مطلع اند و می دانند برای دستیابی به رشته های پرطرفدار این گروه آزمایشی، می بایست نهایت تلاش خود را به کار بگیرند. چنانچه به دنبال موفقیت و پیشرفت تحصیلی می باشید اما در یادگیری مفاهیم مربوطه احساس ضعف می کنید، شرکت در کلاس های تدریس خصوصی علوم تجربی می تواند در بهبود عملکرد شما موثر واقع شود.

پس از برگزاری آزمون و فرا رسیدن زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 1402، داوطلبان وارد مرحله حساس انتخاب رشته می شوند. متقاضیان در این مرحله با تصمیم درست و انتخاب رشته کنکور تجربی به صورت اصولی، می توانند آینده تحصیلی و شغلی خود را به بهترین شکل رقم بزنند. آشنایی با بازار کار بهترین رشته های تجربی می تواند شما را در این انتخاب سرنوشت ساز یاری نماید.

 

سوالات متدوال

1- ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402 در چه بازه زمانی انجام می شود؟

هنوز زمان ثتنام این فرآبند مشخص نشده و با توجه سال قبل احتمال می رود که داوطلبان در بهمن ماه 1401 می توانند نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

2- کدام دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی، ضرایب بالاتری داشته و از اهمیت بیشتری برخوردارند؟

بسته به این که رشته مورد نظرتان جزو کدام زیرگروه باشد، ضرایب متفاوتی وجود دارند. برای اطلاع از این ضرایب می توانید به متن مقاله فوق مراجعه نمایید.

3- آیا در کنکور سراسری تجربی 1402 برای داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم دارند، سوال جدا طرح می شود؟

خیر، با توجه به سال گذشته کلیه سوالات کنکور سراسری 1402 اعم از تجربی، از کتاب های درسی دوره دوم متوسطه نظام جدید طرح خواهند شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. سلام و خسته نباشید..
  کاردانی پیوسته عمران و کارشناشی نایپوسته عمران فارغ التحصیل شدم؛هترستانی بودم .میتونم سال آینده کنکور تجربی بدم و رشته دندان پزشکی بخونم؟؟ فرقی نداره روزانه باشه یا آزاد؟

  • با سلام و درود. در صورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری برای شما وجود ندارد.

 2. سلام اگه میشه جواب بدید من امسال سال اول که میخوام کنکور تجربی بدم و رشته اصلی من انسانیه ایا میتونم طی این یک سال خوندن رتبه قابل قبولی بیارم یا خیر؟؟

 3. سلام، خسته نباشید، ی سوال داشتم،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید، من سال ۸۶ کاردانی رادیولوژی قبول شدم و مدرکم رو گرفتم و سال ۹۳ دوباره کنکور دادم اما بخاطر تاثیر سوابق تحصیلی نتونستم در رشته دلخواهم قبول شم و از سر ناچاری رفتم پرستاری، با توجه به قانون کنکور مبنی بر اینکه هر داوطلب فقط دو بار سهمیه قبولی در دانشگاه روزانه داره و من هر دو بار روزانه قبول شدم، آیا راهی هست بتونم دوباره رشته های روزانه رو انتخاب کنم، ی جایی شنیدم میگفتن میتونم مدرک قبلیم رو شبانه کنم، آیا همچین کاری امکانش هست و سوال دوم اینکه من از دانشگاه درخواست انصراف دادم، اما چون توان پرداخت جریمه و سایر هزینه ها رو بصورت نقدی و یکجا ندارم،هنوز انصرافم کامل نشده،بعدا اگه قبول شم مشکلی پیش میاد؟
  ممنون میشم جوابمو بدین،مخصوصا سوال اولی مهمتره.

دریافت مشاوره پیج کنکور