خانه کنکور کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۲

کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۲

زمان ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402
کنکور سراسری تجربی 1402

تا کنون 13262217 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند
کارنامه ای با این مشخصات وجود ندارد

کنکور سراسری تجربی را می توان پرمتقاضی ترین کنکور در بین گروه های آزمایشی دانست. اکثر داوطلبان این آزمون به دنبال قبولی در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی و…می باشند ولی درصد کمی از آن ها موفق به قبولی در رشته های فوق می شوند.

دلیل این امر، علاوه بر کم بودن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای این رشته ها، کسب حدنصاب رتبه قبولی کنکور تجربی است. به دست آوردن رتبه عالی در این گروه آزمایشی، نیازمند برنامه ریزی درسی، انتخاب بهترین منابع کنکور تجربی، مطالعه مستمر و پر بازده می باشد. چنانچه مایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد هر یک از این مباحث می باشید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

✅ لینک مستقیم ثبت نام نوبت دوم کنکور سراسری 1402 (نوبت تیر ماه)

 

داشتن مدرک دیپلم برای ثبت نام کنکور سراسری در تمامی گروه های آزمایشی از جمله علوم تجربی الزامی است.

زمان ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

سازمان سنجش آموزش کشور همواره مجری برگزاری کنکور سراسری در تمامی گروه های آزمایشی بوده و داوطلبان می بایست در مدت زمان ثبت نام کنکور، نسبت به نام نویسی خود از طریق سایت این سازمان اقدام نمایند. زمان بندی ثبت نام کنکور تیر ماه 1402 از تاریخ 15 تا 21 فروردین ماه 1402 می باشد که داوطلبان می توانند از این فرصت استفاده کرده و نام نویسی خود را به انجام برسانند.

لازم به ذکر است که هر ساله برای بازماندگان از نام نویسی و یا ویرایش های احتمالی یک فرصت مجدد تحت عنوان تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1402 قرار می دهند. مهلت نام نویسی در یک نوبت تمدید و تا 24 فروردین ماه 1402 اعلام شد اما در صورت مشخص شدن فرصت مجدد در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

سازمان سنجش امسال نیز طبق روال هر ساله، ثبت نام تمامی گروه های آزمایشی از جمله علوم تجربی را از طریق سایت ثبت نام کنکور انجام می دهد. شما کاربران عزیز می توانید به منظور نام نویسی در این آزمون در زمان مقرر، از راهنمای تصویری که در ادامه مشاهده می کنید، استفاده نمایید.

 •  ابتدا بهسایت سازمان سنجش  به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و دکمه “سراسری” را بفشارید.

مرحله اول ثبت نام کنکور تیر

 • بر روی لینک فعال “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت دوم)” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام کنکور تیر

 

 • عبارت “سیستم ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت دوم)” را برگزینید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور تیر

 • متقاضیان جدید باید ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و رمز عبور دریافت نمایند لذا کلید “ثبت نام کنید” را بفشارید.مرحله چهارم ثبت نام کنکور تیر
 • اطلاعات هویتی خود را وارد نموده و پس از تعیین رمز کلید “عضویت” را لمی نمایید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور تیر

 • بعد از این که در سامانه عضو و وارد شدید، باید عکس خود را مطابق با ویژگی های مندرج در دفترجه ثبت نام بارگذاری نمایید.

مرحله ششم ثبت نام کنکور

 • اطلاعات شناسنامه ای شما نشان داده می شود که در صورت صحیح بودن باید به مرحله بعد بروید.

 • اطلاعات تماس و محل سکونت، نظام آموزشی، کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی، کد دانش آموزی، عنوان مدرک دیپلم، معدل و… و کد سوابق تحصیلی 19 رقمی را  وارد کنید.
 • در پایان شماره سریالی که از طریق “سیستم خرید سریال ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402” خریداری کره اید، در کادر مربوط وارد نمایید.
 • اگر تمامی مراحل فوق با موفقیت انجام شوند، سامانه یک کد پیگیری و یک شماره پرونده در اختیار شما قرار می دهد که لازم است از آن ها و همچنین فرم ثبت نام خود پرینت تهیه کرده و تا اتمام مراحل آزمون و اعلام نتایج، نزد خود نگه دارید.

نکته: در صورتی که تمایل به تحصیل و انتخاب رشته دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را دارید، می بایست برای آن ها نیز به صورت جداگانه کارت اعتباری خریداری نمایید.

شرایط لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402
شرایط ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

شرایط ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

قبل از نام نویسی در کنکور سراسری تجربی لازم است از شرایط ثبت نام کنکور مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور آگاهی یافت و داوطلبان می بایست دارای ضوابط مذکور در آن باشند تا بتوانند نسبت به شرکت در این فرآیند اقدام نمایند. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند.

شرایط عمومی

شرایط عمومی موجود در دفترچه ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری تجربی 1402
داشتن اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از دین های مورد قبول و رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
عدم دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
عدم اعتیاد به مواد مخدر
نداشتن فساد اخلاقی
نداشتن سابقه کیفری و عضویت در سازمان های غیرقانونی

شرایط اختصاصی

 • دریافت گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید و یا دیپلم دوره 4 ساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک فوق دیپلم.
 • بلامانع بودن ثبت نام و ادامه تحصیل در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی آغاز شده، برای آن دسته از افرادی که مدارک فارغ التحصیلی خود را تا 30 بهمن ماه 1402 اخذ نمایند.
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی فارغ التحصیل شده اند، در صورتی می توانند در کنکور شرکت کنند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 دریافت نمایند، این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام متعهد به ارائه سند پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • دانشجویان دوره های روزانه مجاز به ثبت نام نمی باشند.
 • افرادی که در سال 1401 و قبل از آن در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده اند، می توانند ثبت نام کنند.
 • دانش آموختگان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… می توانند بدون آن که از دانشگاه انصراف دهند، در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. در صورت موفقیت در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته محل جدید، داوطلب می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده ارائه نمایند.
 • محصلان در رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی) که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، در صورت قبول شدن در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می توانند دوره خدمات قانونی خود را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید طی کنند.
 • داوطلبان آقا باید کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) خود را اخذ کرده و یا شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی را داشته باشند.
 • داوطلبان مرد نباید محکوم به ممنوعیت از تحصیل باشند.

لازم به ذکر است در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام کنکور 1402 و راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور 1402 و می توانید روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

معمولا سازمان سنجش همزمان با آغاز فرآیند نام نویسی کنکور سراسری، دفترچه ثبت نام آن را از طریق سایت خود در اختیار داوطلبان قرار می دهد که شامل شرایط، مدارک و کلیه نکات مهم پیرامون برگزاری آزمون مذکور می باشد. بنابراین لازم است متقاضیان قبل از انجام هر گونه اقدامی این دفترچه را از سایت سازمان سنجش دریافت کرده و به دقت مطالعه نمایند.

داوطلبان جهت آشنایی با روند کلی نام نویسی و همچنین شرایط شرکت در کنکور سراسری 1402 می بایست فایل پی دی اف آن را در زمان مقرر به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org یا لینک زیر دریافت نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

داوطلبانی که قصد دارند در یکی از 5 گروه آزمایشی کنکور سراسری از جمله علوم تجربی نام نویسی کنند، بایستی مدارک لازم را فراهم نمایند. مدارک ثبت نام کنکور 1402 در دفترچه آن درج شده که در ادامه متن مقاله، آن ها را شرح داده ایم.

 • اطلاعات شناسنامه و کارت ملی اعم از نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، سری و سریال شناسنامه، کد ملی
 • فایل عکس پرسنلی داوطلب
 • اطلاعات مربوط به سهمیه کنکور شامل کد پیگیری 12 رقمی سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • مشخصات محل سکونت متقاضی
 • مدرک نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه ویژه داوطلبان مرد
 • کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال 12 رقمی ثبت نام
 • مدرک دیپلم نظام جدید آموزشی (نظام 3-3-6)
 • گواهی دیپلم دوره 4 ساله نظام قدیم
 • مدرک دوره پیش دانشگاهی
 • مدرک کاردانی (در صورتی که فوق دیپلم رشته های پزشکی و غیر پزشکی دارای طرح خدمت می باشند، بایستی تعهد خود را به اتمام برسانند.)
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و کد دانش آموزی
 • معدل کتبی و کل دیپلم و پیش دانشگاهی

فایل اسکن عکس داوطلب بایستی یک سری ویژگی ها داشته باشد که در ادامه ذکر شده است.

ویژگی های عکس داوطلب جهت ثبت نام در کنکور سراسری تجربی 1402
حجاب کامل اسلامی برای متقاضیان خانم
تمام رخ، با زمینه سفید، عدم وجود لکه، جای مهر و منگنه
وضوح کافی
اندازه تصویر حداکثر 300 در 400 پیکسل و حداقل 200 در 300 پیکسل و فرمت jpg
تهیه اسکن از روی اصل عکس
حداکثر حجم 70 کیلوبایت

توجه: تهیه فایل اسکن از روی مدارک شناسایی دیگر (شناسنامه، گواهینامه، کارت ملی و…) مجاز نیست و در صورت مغایرت فایل بارگذاری شده با ویژگی های فوق، ثبت نام داوطلب لغو می گردد. 

هزینه ثبت نام کنکور سراسری تجربی 1402

اولین گام در راستای نام نویسی بسیاری از آزمون ها از جمله کنکور، پرداخت هزینه آن می باشد. همواره سازمان سنجش مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام کنکور در نظر می گیرد که این وجه، تنها با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که دارای رمز پویا نیز هستند، قابل پرداخت است که این هزینه برای نوبت دوم کنکور سراسری تیر ماه 1402، 133 هزار تومان تعیین شده است.

معرفی منابع عمومی کنکور سراسری تجربی 1402
معرفی منابع کنکور سراسری تجربی 1402

معرفی منابع کنکور سراسری تجربی 1402

اطلاع و تهیه بهترین منابع کنکور همواره از جمله مشکلاتی است که داوطلبان با آن مواجه هستند و نمی دانند آیا این منابعی که انتخاب کرده اند، می تواند در مسیر موفقیت آن ها مثمر ثمر واقع شود یا خیر. مطالعه منابع مناسب، نتایج مطلوبی را برای متقاضیان هر پنج گروه آزمایشی کنکور به همراه دارد. کنکور سراسری 1402 از دو بخش دروس عمومی و اختصاصی تشکیل شده و تعداد منابع کمک آموزشی که برای هر یک از آن ها در بازار موجود است، بسیار متعدد و متنوع می باشد و ممکن است این موضوع داوطلب را در انتخاب بهترین منابع دچار سردرگمی کند. در ابتدا باید این نکته را ذکر کنیم که بیشتر منابع کمک آموزشی محتوای یکسانی دارند و همه ی مباحث کتاب درسی را به خوبی پوشش می دهند.

به همین دلیل، مشاوران تیم ایران مشاوره منابع مفید را شناسایی کرده تا با معرفی آن ها، بتوانند نقش کوچکی در موفقیت شما کاربران داشته باشند. کلیه سوالات کنکور علوم تجربی 1402 از کتاب های درسی دوره دوم متوسطه نظام جدید طرح می شوند و داوطلبان نظام قدیم نیز بایستی این کتاب ها را مورد مطالعه قرار دهند. اما در کنار کتب درسی از منابع کمک آموزشی و کتاب های تستی نیز استفاده نموده چرا که می تواند شما را در امر یادگیری مفهومی مباحث و همچنین تشخیص نقاط ضعف خود، یاری نماید.

منابع کنکور تجربی 1402
مشاهده منابع کنکور تجربی 1402

(جهت مشاهده منابع، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

ضرایب دروس اختصاصی کنکور سراسری تجربی 1402

برای مطالعه منابع و مواد امتحانی، باید ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور را در نظر گرفت تا متناسب با آن ها ساعات مطالعه را تنظیم کرد. برای مثال داوطلبی که متقاضی پذیرش در رشته های علوم پزشکی سال 1402 می باشد، باید برای درس زیست شناسی وقت بیشتری صرف کند، زیرا این درس بیشترین ضریب را در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دارد. همچنین قبولی در رشته داروسازی نیازمند کسب نمره بسیار عالی در درس شیمی می باشد. به عبارت دیگر، هر چه درصد دروس ضریب دار در یک زیرگروه بیشتر باشد، رتبه و شانس قبولی داوطلب در رشته های آن نیز بیشتر خواهد بود.

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
زمین شناسی1
ریاضی7
زیست شناسی12
فیزیک7
شیمی9

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور تجربی 1402

همان طور که گفته شد، سوالی از دروس عمومی در کنکور سراسری مطرح نخواهد شد اما نمرات این دروس در امتحانات نهایی تحت عنوان سوابق تحصیلی تاثیر 60 درصدی به صورت قطعی در نتایج کنکور خواهد گذاشت. بنابر اعلام سازمان سنجش ضرایب هر یک از این دروس برای داوطلبان نظام جدید و قدیم متفاوت بوده که جزئیات آن در جداول زیر ذکر شده است.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی علوم تجربی نظام جدید در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
فارسی 321.63
عربی، زبان قرآن 39.05
تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)16.52
زبان خارجی 311.80
سلامت و بهداشت3.44
علوم اجتماعی2.56

البته برای متقاضیانی که در دوره نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند، علاوه بر نمرات نهایی دیپلم، نمرات نهایی پیش دانشگاهی نیز به عنوان سوابق تحصیلی در نتایج آن ها موثر خواهد بود.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی علوم تجربی نظام قدیم در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
زبان فارسی 38.58
ادبیات فارسی 38.58
عربی 39.52
تعلیمات دینی و قرآن 313.09
زبان خارجی 312.27
 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی علوم تجربی نظام قدیم در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
زبان فارسی5.84
معارف اسلامی4.56

تاثیر سوابق دروس تخصصی در کنکور سراسری 1402

همچنین به جهت تاثیر ضرایب مربوط به سوابق دروس تخصصی در این بخش به ذکر موارد مربوط به آن ها می پردازیم. در ضمن مطابق توضیحات فوق، این ضرایب برای داوطلبان نظام جدید و قدیم متفاوت می باشد که برای هر کدام از آن ها جدول جداگانه در نظر گرفته شده است.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی دیپلم گروه آزمایشی علوم تجربی نظام جدید در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
ریاضی 36.88
زیست شناسی 312.02
فیزیک 36.19
شیمی 39.91

در ضمن به جهت این که نمرات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی به شکل توامان در نتایج کنکور 1402 داوطلبان نظام قدیم تاثیر خواهد گذاشت، در نتیجه اطلاع از ضرایب دروس تخصصی آن ها نیز ضروری می باشد.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی دیپلم گروه آزمایشی علوم تجربی نظام قدیم در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
زمین شناسی2.56
ریاضی 36.88
زیست شناسی 2 و آزمایشگاه9.02
فیزیک 3 و آزمایشگاه4.63
شیمی 3 و آزمایشگاه9.91
 تاثیر سوابق تحصیلی دروس تخصصی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی علوم تجربی نظام قدیم در کنکور سراسری 1402
نام درسضریب
زیست شناسی3
فیزیک (تجربی)1.55

معرفی رشته های کنکور تجربی 1402

داوطلبانی که در دوره دوم متوسطه، رشته علوم تجربی را به عنوان رشته مورد نظر خود انتخاب می کنند، بی شک آرزوی تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی را در ذهن خود می پرورانند. دستیابی به این رشته های پرمتقاضی کار آسانی نبوده و تلاش و پشتکار فراوانی را می طلبد.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، رشته های تجربی تنها محدود به رشته های علوم پزشکی نمی شود و تعداد رشته هایی که داوطلبان این گروه آزمایشی می توانند به تحصیل در آن ها بپردازند، بیش از چند رشته پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد. در ادامه متن، به معرفی رشته های گروه تجربی پرداخته ایم.

رشته های کنکور سراسری علوم تجربی 1402
پزشکیدکترای پیوسته بیوتکنولوژیدکترای عمومی دامپزشکی
آموزش ابتداییآموزش زیست شناسیآموزش کودکان استثنائی
اعضای مصنوعیبهداشت مواد غذاییبهداشت و بازرسی گوشت
پرستاریتکنولوژی پرتودرمانیتکنولوژی پرتوشناسی
دندانپزشکیبینایی سنجیتکنولوژی اتاق عمل
روانشناسیکاردانی دامپزشکیزیست شناسی گیاهی
کاردانی ماماییفیزیوتراپیعلوم آزمایشگاهی دامپزشکی
کاردانی هوشبریمیکروبیولوژیکاردانی فوریت های پزشکی
زیست شناسی جانوریزیست شناسی دریازیست شناسی سلولی و مولکولی
زیست فناوریشنوایی شناسیعلوم آزمایشگاهی
علوم تربیتیعلوم تغذیهعلوم و صنایع غذایی
کاردرمانیگفتار درمانیمامایی
هوشبریکاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی تکنسین پروتزهای دندانی
کاردانی علوم آزمایشگاهیداروسازیآموزش شیمی
اقیانوس شناسیزمین شناسیبهداشت عمومی
تکنولوژی پزشکی هسته ایشیمی کاربردیشیمی محض
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کارمهندسی بهداشت محیطکاردانی بهداشت حرفه ای
بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری هاکاردانی بهداشت محیطکاردانی بهداشت عمومی
کاردانی شیمی آزمایشگاهیفناوری اطلاعات سلامتمهندسی فضای سبز
کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشادادیان و مذاهباقتصاد
تاریخ اسلامحسابداریزبان و ادبیات عربی
علم اطلاعات و دانش شناسیعلوم قرآن و حدیثفقه و حقوق اسلامی
فقه و حقوق حنفیفقه و حقوق شافعیفقه و مبانی حقوق اسلامی
فلسفه و عرفان اسلامیفلسفه و کلام اسلامیفناوری اطلاعات و ارتباطات
مدیریت امور بانکیمدیریت امور گمرکیمدیریت بازرگانی
مدیریت بیمه اکومدیریت دولتیمدیریت صنعتی
مدیریت کسب و کارهای کوچکمدیریت مالیمدیریت و بازرگانی دریایی
معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطاتمعارف اسلامی و اخلاقمعارف اسلامی و ادیان
معارف اسلامی و تاریخمعارف اسلامیمدیریت فرهنگی هنری
مدیریت بیمهگردشگریشیعه شناسی
فقه و حقوق امامیفلسفه و حکمت اسلامیامنیت اقتصادی
معارف اسلامی و مدیریتکاردانی امور فرهنکیکاردانی تربیت معلم قرآن
کاردانی مدیریت بازرگانیکاردانی هتلداریکاردانی مدیریت صنعتی
معارف اسلامی و علوم تربیتیمعارف اسلامی و علوم قرآنیمعارف اسلامی و کلام
هتلداریکاردانی امور بانکیکاردانی امور دولتی
کاردانی امور مالی و مالیاتیکاردانی بیمهکاردانی تربیت مبلغ قرآن
کاردانی حسابداریکاردانی خدمات اداریکاردانی گردشگری
آموزش تربیت بدنیاقتصاد کشاورزیامنیت اطلاعات
امنیت نرمپژوهشگری امنیتتربیت مروج سیاسی
حفاظت اطلاعاتضد تروریسمعلوم دامی
علوم و مهندسی باغبانیعلوم و مهندسی جنگلعلوم و مهندسی خاک
علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)علوم و مهندسی محیط زیستعلوم ورزشی
گیاه پزشکیمددکاری اجتماعیمدیریت خدمات بهداشتی درمانی
مربیگری عقیدتیعلوم فنی امنیتمهندسی طبیعت
کتابداری در شاخه پزشکیترویج و آموزش کشاورزی پایدارکاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی
علوم و مهندسی شیلاتامنیت بین المللکاردانی تکنولوژی مواد غذایی
کاردانی علوم ورزشیکادرانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطرمهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی
کاردانی تولید و فرآوری خرماکاردانی پرورش زنبور عسلکاردانی امور زراعی و باغی
کاردانی تکنولوژی صنایع غذاییمهندسی صنایع مبلمانکاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیکاردانی امور اراضیکاردانی تکنولوژی محیط زیست

نکته: لیستی که در جداول فوق ارائه شده، تعدادی از رشته های کنکور تجربی 1402 است. لذا برای دریافت و مشاهده تمامی رشته های دانشگاهی این گروه آزمایشی می توانید دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را مطالعه نمایید.

برنامه ریزی کنکور سراسری تجربی 1402

برنامه ریزی تجربی 1402
برنامه ریزی کنکور سراسری تجربی 1402

اهمیت برنامه ریزی در انجام هر امری از جمله مطالعه، بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که علاوه بر نظم بخشیدن به کارها، موجب افزایش بازدهی یادگیری و مطالعه شده و قطعا نتایج مطلوب تر و موثرتری را به دنبال خواهد داشت. در برنامه ریزی کنکور چند فاکتور نقش اساسی را ایفا می کنند که در صورت رعایت آن ها، داوطلب می تواند عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد. از جمله این موارد به شرح زیر می باشند.

 • اولین و اساسی ترین بخش برای برنامه ریزی، مشخص کردن هدف می باشد. داوطلب باید بداند برای رسیدن به کدام هدف در حال تلاش است و در راستای با هدفی که دارد، سعی و کوشش خود را افزایش دهد.
 • برنامه ریزی هر داوطلب باید متناسب با توانمندی خود او طراحی شود و نمی توان یک برنامه مطالعاتی ثابت را به همه داوطلبان توصیه کرد، زیرا شرایط و سرعت یادگیری هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.
 • یک برنامه ریزی اصولی باید قابل انجام و در عین حال انعطاف پذیر باشد. فراموش نکنید که نباید از همان روزهای اول ساعات مطالعه بالا را در نظر گرفت زیرا این موضوع باعث می شود بعد از مدتی، از درس خواندن خسته شوید. همچنین بین مطالعه دروس عمومی و اختصاصی تعادل ایجاد کرده و برای دروس اختصاصی زمان بیشتری صرف نمایید. توصیه می کنیم تمام وقت خود را در روز معطوف به مطالعه یک درس نکنید.
 • ساعات مطالعه روزانه، تعداد تست هایی که در روز کار می کنید و… را حتما یادداشت کنید تا یک ارزیابی از خود داشته باشید.
 • ساعاتی از پایان هفته را به مرور دروسی که در طول هفته مطالعه کرده اید، اختصاص دهید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شوند. برای مرور کردن می توانید از خلاصه نویسی هایی که در طی مطالعه تهیه کرده اید، استفاده کنید.
 • شرکت در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شوند، در تثبیت مطالب در ذهنتان بسیار موثر است، زیرا آزمون های کمک آزمایشی باعث می شوند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و به رفع آن ها بپردازید.
 • روش مطالعه هر درس را فرا بگیرید و همه دروس را با یک روش مطالعه نکنید. برای مثال درس هایی مانند فیزیک و ریاضی مستلزم حل تست های متعدد می باشد و یا درس زیست شناسی نیازمند تسلط بر ریز به ریز مطالب کتاب درسی است تا بتوانید نتیجه مطلوبی را کسب نمایید.
 • در انتخاب منابع کمک آموزشی تفریط نداشته باشید زیرا کتاب های متعدد، فقط ذهن شما را درگیر کرده و شما را دچار سردرگمی می کنند. بنابراین توصیه می شود فقط با یک منبع درسی پیش بروید و بر همان تسلط یابید. در ضمن فراموش نکنید که اولویت اول، فهم کامل مطالب کتاب های درسی می باشد.

تمامی داوطلبان از میزان اهمیت برنامه ریزی کنکور تجربی مطلع اند و می دانند برای دستیابی به رشته های پرطرفدار این گروه آزمایشی، می بایست نهایت تلاش خود را به کار بگیرند. چنانچه به دنبال موفقیت و پیشرفت تحصیلی می باشید اما در یادگیری مفاهیم مربوطه احساس ضعف می کنید، شرکت در کلاس های تدریس خصوصی علوم تجربی می تواند در بهبود عملکرد شما موثر واقع شود.

پس از برگزاری آزمون و فرا رسیدن زمان اعلام نتایج کنکور 1402، داوطلبان وارد مرحله حساس انتخاب رشته می شوند. متقاضیان در این مرحله با تصمیم درست و انتخاب رشته کنکور تجربی به صورت اصولی، می توانند آینده تحصیلی و شغلی خود را به بهترین شکل رقم بزنند. آشنایی با بازار کار بهترین رشته های تجربی می تواند شما را در این انتخاب سرنوشت ساز یاری نماید.

 

سوالات متدوال

1- ثبت نام کنکور سراسری تجربی تیر ماه ۱۴۰۲ در چه بازه زمانی انجام می شود؟

ثبت نام کنکور سراسری تجربی سال ۱۴۰۲ از 15 لغایت 21 فروردین ماه بوده که تا روز 24 فروردین ماه تمدید شد.

2- کدام دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی، ضرایب بالاتری داشته و از اهمیت بیشتری برخوردارند؟

بسته به این که رشته مورد نظرتان جزء کدام زیرگروه باشد، ضرایب متفاوتی وجود دارند. برای اطلاع از این ضرایب می توانید به متن مقاله فوق مراجعه نمایید.

3- آیا در کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۲ برای داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم دارند، سوال جدا طرح می شود؟

خیر، با توجه به سال گذشته کلیه سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۲ اعم از تجربی، از کتاب های درسی دوره دوم متوسطه نظام جدید طرح خواهند شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر
 1. حسین

  سلام و خسته نباشید..
  کاردانی پیوسته عمران و کارشناشی نایپوسته عمران فارغ التحصیل شدم؛هترستانی بودم .میتونم سال آینده کنکور تجربی بدم و رشته دندان پزشکی بخونم؟؟ فرقی نداره روزانه باشه یا آزاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری برای شما وجود ندارد.

 2. بهار

  سلام اگه میشه جواب بدید من امسال سال اول که میخوام کنکور تجربی بدم و رشته اصلی من انسانیه ایا میتونم طی این یک سال خوندن رتبه قابل قبولی بیارم یا خیر؟؟

 3. حسین

  سلام، خسته نباشید، ی سوال داشتم،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید، من سال ۸۶ کاردانی رادیولوژی قبول شدم و مدرکم رو گرفتم و سال ۹۳ دوباره کنکور دادم اما بخاطر تاثیر سوابق تحصیلی نتونستم در رشته دلخواهم قبول شم و از سر ناچاری رفتم پرستاری، با توجه به قانون کنکور مبنی بر اینکه هر داوطلب فقط دو بار سهمیه قبولی در دانشگاه روزانه داره و من هر دو بار روزانه قبول شدم، آیا راهی هست بتونم دوباره رشته های روزانه رو انتخاب کنم، ی جایی شنیدم میگفتن میتونم مدرک قبلیم رو شبانه کنم، آیا همچین کاری امکانش هست و سوال دوم اینکه من از دانشگاه درخواست انصراف دادم، اما چون توان پرداخت جریمه و سایر هزینه ها رو بصورت نقدی و یکجا ندارم،هنوز انصرافم کامل نشده،بعدا اگه قبول شم مشکلی پیش میاد؟
  ممنون میشم جوابمو بدین،مخصوصا سوال اولی مهمتره.

مشاوره کنکور پیج کنکور