ICDL چیست؟

مهارت های هفتگانه icdl چیست؟
ICDL چیست؟

اولین سوالی که پس از مطلع شدن از وجود دوره های ICDL در ذهن اکثریت ایجاد می شود این است که ICDL چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ می توان گفت که مهارت های هفتگانه اساسی در ارتباط با نرم افزارهای کاربردی روز دنیا و سخت افزارهای اصلی کامپیوتر می باشند که یادگیری آن ها از الزامات ورود به جامعه الکترونیک به شمار می رود. ناگفته نماند مدت اعتبار مدرک ICDL به صورت دائمی است  و نیازی به تمدید اعتبار آن در هیچ بازه زمانی ای نمی باشد. در واقع با گرفتن این مدرک همواره می توانید از امیتازات مربوطه در داخل و خارج از کشور بهره مند شوید.

امروزه داشتن مدرک هفتگانه ICDL از الزامات پذیرش در آزمون های استخدامی می باشد.

ICDL چیست ؟

ICDL مخفف عبارت International Computer Driving License که به معنی گواهی نامه بین المللی کار با کامپیوتر می باشد. امروزه داشتن مهارت لازم در امور رایانه ای از واجبات گذراندن زندگی در عصر تکنولوژی است؛ از همین رو بسیاری از سازمان ها و اداره ها این اصل را از الزامات شرایط استخدام خود در نظر گرفته اند. ICDL دارای هفت مهارت می باشد که در این مقاله سعی داریم توضیح هر یک را اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با مهارت های هفتگانه ICDL

ICDL شامل مهارت های هفت گانه ای می باشد که یادگیری آن ها نیازهای امروزه دنیای دیجیتال را برآورده می کند. کار با کامپیوتر در واقع یک زبان بین الملل در بین همه کشورهای جهان محسوب می شود که در داخل اروپا به نام ECDL شناخته می شود. دوره های ICDL در سراسر دنیا دارای استاندارهای آموزشی مخصوص به خود می باشد که در مجموع  می توان یادگیری این مهارت های هفت گانه را لازمه استخدام در اکثریت شغل های اداری دانست. بنابراین گذرندان و دریافت مدرک مربوطه یک امتیاز جدی برای تمامی افراد محسوب می شود. لیست مهارت های ذکر شده به شرح جدول زیر می باشد.

معرفی مهارت های هفت گانه ICDL
 شمارهمهارتتوضیح مهارت
1ITآشنایی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات
2Windowsآشنایی با سیستم عامل ویندز و نحوه کار با آن
3Wordآموزش استفاده از نرم افزار واژه پرداز
4Excelآموزش استفاده از صفحه گسترده
5Accessآموزش استفاده از نرم افزار پایگاه داده ها
6PowerPointآموزش استفاده از نرم افزار ارائه مطلب
7Internetآموزش مفاهیم اولیه اینترنت و ارتباطات

IT – مبانی کامپیوتر

در این مهارت به آموزش مفاهیم کلی از فناوری اطلاعات و کار با نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر پرداخته می شود. از دیگر مباحثی که در این سرفصل به آن پرداخته می شود، آشنایی با تجهیزات فیزیکی کامپیوتر می باشد.

Windows – سیستم عامل ویندوز

سسیستم عاملی که امروزه در اکثریت کامپیوترها نصب می شود ویندوز نام دارد که نحوه نصب و عملکرد، مدیریت فایل ها و تنظیمات اولیه در این مهارت مورد بررسی قرار می گیرد.

Word – واژه پرداز

یکی از برنامه های مجموعه آفیس، نرم افزار ورود می باشد که در این واژه پرداز امکاناتی نظیر ایجاد مقاله، ویرایش متن، ترسیم جداول و نمودار ها، تغییر رنگ متن و فونت متن مقاله، چاپ و پرینت، انتشار متن در وبلاگ ها و … دارا می باشد.

Excel – صفحه گسترده داده های مالی

برنامه اکسل از دیگر برنامه های مجموعه آفیس می باشد که این نرم افزار صفحه گسترده برای حسابرسی، درج جداول، استفاده از فرمول ها ریاضی و آمار، محسبات عددی و این چنین فرآیندها استفاده می شود.

PowerPoint – ارائه تصویری

از دیگر برنامه های کاربردی مجموعه آفیس، نرم افزار پاورپوینت می باشد که جهت ساخت فایل های تصویری، کاتالوگ های الکترونیکی، درس نامه های آموزشی و تبلیغات مورد توجه بسیاری از کاربران است. این نرم افزار برای ساخت اسلایدهای تصویری پیشرفته توجه افراد زیادی را به خود اختصاص داده است.

Access – مدیریت اطلاعات و داده ها

اگر حجم داده های مورد نیاز ما برای ذخیره سازی اطلاعات بالا باشد برنامه اکسس بهترین گزینه برای انجام این کار است زیرا این برنامه به غیر از ذخیره سازی داده ها، ارتباط بین اطلاعات ورودی را دریافت کرده و در نهایت گزارش مفصل و دقیق در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

Internet – اینترنت

دسترسی به اینترنت با استفاده از سیستم عامل های کامیپوتر از دیگر کارکردهای این مهارت های هفت گانه محسوب می شود که در این روند مفهموم کلی شبکه های اجتماعی و امنیتی، کار با پست الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت ICDL 1 و ICDL 2

تفاوت ICDL درجه 1 و 2 در عناوین سرفصل های آن ها می باشد که با توجه به تغییراتی در سال 98 در این روند آموزشی صورت پذیرفت، سرفصل های هر دو دوره با یک دیگر ادغام شدند و عنوان سرفصل جامع را به خود اختصاص دادند. درجه بندی گفته شده در جدول زیر درج شده است.

تفاوت ICDL 1 و ICDL 2
سرفصل  ICDL 1 سر فصل ICDL 2
نرم افزار وردمبانی کامپیوتر
نرم افزار اکسلویندوز
نرم افزار اکسساینترنت
نرم افزار پاور پوینت

8 مزیت برای دریافت مدرک ICDL

 • معروف ترین مدرک بین المللی در سطح جهان برای کارکرد های کامپیوتر
 • ایجاد درآمدزایی آنلاین از طریق مهارت های هفتگانه
 • افزایش سطوح مهارت در استفاده از کاربردهای IT و کامپیوتر
 • اولین قدم برای ورود به جامعه اطلاعاتی IT
 • مورد قبول ادارات و سازمان های داخلی و خارجی
 •  استخدام یا ارتقاء درجه شغلی با ارائه مدرک ICDL
 • دسترسی داشتن به طیف وسیعی از خدمات و اطلاعات
 • بالا بردن شانس استخدام خود در بهترین سازمان ها با حقوق و مزایای مناسب

اهمیت داشتن مهارت های ICDL برای قبولی در آزمون های استخدامی

یکی از شرایط مهم آزمون های استخدامی دستگاه های اجرایی از جمله آزمون استخدامی آموزش و پرورش و حتی بخش خصوصی که در طول سال برگزار می شود داشتن مدرک و مهارت ICDL می باشد. از آن جایی که امروزه بیشتر امور ادرای به صورت اینترنتی و الکترونیک انجام می شود، تسلط به این مهارت هفت گانه برای دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی و خصوصی بسیار حائز اهمیت است.

نکته قابل توجه در مورد مدرک این دوره آموزشی، وجود قانون حدنصاب نمره قابل قبول می باشد که برای آزمون کتبی حداقل 50 درصد از نمره کل و برای آزمون عملی، حداقل 70 درصد از نمره کل تعیین گردیده است.

آشنایی با دوره های آموزش ICDL ایران مشاوره

مجموعه ایران مشاوره با هدف هموار کردن راه قبولی شما در آزمون استخدامی درصدد برگزاری دوره آموزشی آنلاین ICDL می باشد و علاقه مندان به یادگیری این هفت مهارت اساسی می توانند اقدامات لازم را برای کسب مدرک مربوطه از طریق این مجموعه انجام دهند. از جمله ویژگی های کلاس های آموزشی ICDL مرکز ایران مشاوره به شرح زیر می باشد

 • آموزش جامع مهارت های هفت گانه ICDL
 • ارائه بروز ترین اطلاعات و مطالب در سطح جهانی
 • استفاده از اساتید مجرب و خبره
 • برگزای کلاس های آموزشی آنلاین
 • برگزاری آزمون های آزمایشی بر خط
 • ارائه تمام نکات مربوط به آزمون های استخدامی
 • ارائه مدرک معتبر در سطح جهانی
 • داشتن پشیبانی و مشاوره تا زمان دریافت مدرک

 

سوالات متداول

1- ICDL شامل چه مهارت هایی می باشد؟

این مهارت ها شامل IT، Windows، Word ،Excel، PowerPoint ،Access ،Internet می باشد.

2- کاربرد مدرک ICDL چیست؟

مدرک ICDL یکی از شروط الزامی بسیاری از ارگان های خصوصی و دولتی جهت استخدام می باشد.

3- مدرک ICDL در کدام کشور ها دارای اعتبار می باشد؟

اعتبار مدرک ICDL به صورت بین المللی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره استخدامی پیج استخدامی