خانه کنکور اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

زمان اعتراض به نتایج آزمون سراسری
اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

تحصیل در رشته های پر طرفدار دانشگاه های درجه یک کشور فقط از طریق کسب تراز و رتبه خوب در کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود. به همین دلیل نتایج اولیه کنکور سراسری برای یک انتخاب رشته خوب بسیار پر اهمیت است. هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبانی که به نتایج کنکور سراسری 1402 معترض هستند، می توانند از طری قمراجعه به سایت سازمان سنجش درخواست بررسی مجدد خود را به ثبت برسانند. اما بعضی از داوطلبان به دلیل نداشتن آگاهی از نحوه اعتراض به نتایج از اقدام خود منصرف می شوند، در ادامه به بررسی نحوه اعتراض به نتایج کنکور سراسری می پردازیم.

 

لینک مستقیم اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 (نوبت دی ماه) 

request.sanjesh.org

 

داوطلبان پس از مشاهده نتایج کنکور 1402 می توانند درخواست اعتراض خود را در سایت سازمان سنجش ثبت نمایند.

زمان ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

با فرا رسیدن زمان اعلام نتایج کنکور 1402 و انتشار کارنامه ها که هر ساله توسط سازمان سنجش انجام می شود، شرکت کنندگانی که نسبت به کارنامه خود رضایت نداشته باشند، می توانند مراتب اعتراض خود را به اطلاع سازمان سنجش برسانند. لینک ثبت اعتراض همزمان با اعلام نتایج در سایت مذکور فعال می گردد. از آن جایی که آزمون 1402 در دو نوبت برگزار می گردد، امکان ثبت اعتراض به نتایج نیز به صورت مجزا صورت می گیرد.

زمان ثبت اعتراض به نتایج کنکور 1402 (نوبت دی ماه)
اعتراض به نتایج اولیهاعتراض به نتایج نهایی
از سه شنبه 9 اسفند ماه 1401به صورت حدودی در شهریور ماه 1402
زمان ثبت اعتراض به نتایج کنکور 1402 (نوبت تیر ماه)
اعتراض به نتایج اولیهاعتراض به نتایج نهایی
به طور حدودی در اواسط مرداد ماه 1402به صورت حدودی در شهریور ماه 1402

این سازمان پس از بررسی های لازم و در صورتی که اعتراض منطقی و با ذکر دلایل قابل قبول باشد، اقدامات لازم را درخصوص حل مشکلات داوطلبان انجام خواهد داد. همچنین لازم به ذکر است که عمدتا زمان پاسخگویی سازمان سنجش به درخواست اعتراض داوطلبان 24 الی 72 ساعت پس از ثبت درخواست می باشد.

نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

داوطلبانی که می خواهند به نتیجه کنکور سراسری خود اعتراض کنند باید به این نکته توجه کنند که اعتراض فقط به صورت اینترنتی و به دو صورت انجام می پذیرد، بنابراین از مراجعه حضوری خودداری نمایید. نحوه ثبت درخواست در سازمان سنجش در راهنمای زیر ارائه شده است.

ثبت اعتراض به نتایج سراسری

داوطلبان می توانند از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی درخواست خود را در دست بررسی قرار دهند. در وهله دوم نیز می توانند با مراجعه به سایت darkhast.sanjesh.org درخواست اعتراض خود را ثبت نمایند.

روش اول:

روش اول اقدام نمودن از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org می باشد؛ نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری در این روش به صورت زیر است.

 •  به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و بر روی عبارت “پاسخگویی و ارتباط با سازمان” در سمت چپ سامانه کلیک کنید.

مرحله اول ثبت درخواست اعتراض در سایت سازمان سنجش

 • سپس گزینه “ورود به سیستم پاسخگویی” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم ثبت درخواست اعتراض در سایت سازمان سنجش

 • پس ورود به سیستم پاسخگویی، چنانچه در سایت عضویت نداشته باشید، باید با وارد کردن اطلاعات خود در سامانه ثبت نام کنید به همین منظور بر روی لینک “عضویت در سایت” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • داوطلبانی که در سیستم عضویت دارند می توانند با کلیک بر روی عبارت “ورود به سیستم” و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، درخواست اعتراض خود را ثبت نمایند و شرکت کنندگانی که قبلا در سایت عضو نشده اند می توانند طبق تصویر زیر این عضویت را برای خود ایجاد کنند.
 1. اطلاعات خواسته شده را در قسمت های مشخص شده وارد نمایید.
 2. با کلیک بر روی گزینه “تایید” این مرحله را تکمیل کنید.

مرحله سوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در این مرحله باید اطلاعات خود را جهت ثبت نام در سایت، وارد نمایید. پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، نام کاربری و رمز عبور به حساب ایمیل شما ارسال می گردد که باید از آن ها برای ثبت درخواست اعتراض خود استفاده نمایید. پس از عضویت در سایت می بایست به صفحه اصلی ارسال درخواست بازگردید و بر گزینه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در سمت چپ سایت بر روی گزینه “درخواست جدید” کلیک نمایید تا وارد صفحه ارسال درخواست شوید.

مرحله پنجم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در این مرحله باید نوع آزمون خود را که کنکور سراسری می باشد و سال مربوطه را انتخاب کنید.

مرحله ششم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • حال باید نوع مشکل خود را از منوی قرار داده شده انتخاب کنید و پس از آن درخواست خود در قسمت “پیام” یادداشت نمایید. دقت شود که حتما در متن پیام خود شماره ملی، شماره داوطلبی، شماره پرونده و موارد دیگری را که لازم است، ذکر کنید.

مرحله هفتم ثبت اعتراض به نتایج انتخاب رشته کنکور

روش دوم:

شرکت کنندگان با مراجعه به سامانه darkhast.sanjesh.org می توانند درخواست خود را ثبت نمایند:

 • اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
 • کد ارسال شده به شماره همراه خود را وارد نموده و در نهایت تصویر مربوط به درخواست خود را بارگذاری کنید.
 • در انتها می توانید نتیجه درخواست خود را از طریق مراجعه به سامانه rahgiri.sanjesh.org پیگیری نمایید.

ثبت اعتراض به نتایج دانشگاه آزاد

داوطلبان پس از مشاهده نتایج کنکور دانشگاه آزاد نیز می توانند، برای برقراری ارتباط با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و درخواست بررسی مجدد نسبت به نتایج پذیرش با آزمون و یا بدون آزمون این دانشگاه، تقاضای اینترنتی و غیرحضوری خود را به شکل نشان داده شده در تصویر زیر ثبت نمایند.

 •  مراجعه به “سامانه ثبت درخواست الکترونیکی دانشگاه آزاد” به نشانی ticket.azmoon.iau.ac.ir

اعتراض به نتایج دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات خواسته شده (نام کاربری و رمز عبور) و کلیک بر روی گزینه “ورود”

لارم به ذکر است که در صورت نداشتن عضویت در این سامانه بایستی بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

به چه مواردی از نتایج کنکور 1402 می توان اعتراض کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که تنها با داشتن دلایل معقول و منطقی می توانید به نتیجه کنکور سراسری اعتراض کنید. در این قسمت می خواهیم دلایلی که از نظر سازمان سنجش آموزش کشور برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 قابل قبول است را برای شما کاربران عزیز شرح دهیم.

مسائل مربوط به سوالات و کلید آزمون (اشتباه در محاسبه درصد دروس)

اگر داوطلبان متوجه اشتباه در محاسبه درصد دروس خود شوند، باید پاسخنامه خود را که چند روز بعد از نتایج کنکور 1402 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد با توجه به کلید کنکور سراسری مورد بررسی قرار دهند و در صورت وجود اشتباه می توانند برای اعتراض اقدام کنند.

مسائل مربوط به سوابق تحصیلی

چنانچه پس از مشاهده کارنامه اولیه خود، متوجه شدید که سوابق تحصیلی شما به درستی اعمال نشده است می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور، مشکل خود را پیگیری نمایید.

مسائل مربوط به عدم اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگران

به این دلیل که سهمیه ها تاثیر مثبت در قبول شدن داوطلبان دارند، لحاظ نشدن آن ها در کارنامه داوطلبان دارای سهمیه، از مواردی است که باید از سازمان سنجش آن را پیگیری کند.

موارد فوق از جمله مهم ترین دلایل داوطلبان برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری بوده است اما در سال های گذشته مواردی مانند جابجا شدن تصویر پاسخ برگ داوطلبان یا مشکلات مربوط به وضعیت نطام وظیفه داوطلبان آقا پیش آمده است که داوطلب در نهایت با پیگیری های زیاد توانسته است مشکل خود را حل نماید.

 

سوالات متداول

1- شرکت کنندگان کنکور سراسری چه زمانی می توانند برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 اقدام کنند؟

این افراد می توانند از زمان اعلام نتایج، نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نمایند.

2- اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 از چه طریق انجام می شود؟

از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سایت sanjesh.org و یا سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان می توان نسبت به آن اقدام کرد.

3- نسبت به چه مسائلی در کنکور 1402 می توان اعتراض ثبت نمود؟

اشتباه در محاسبه درصد دروس، عدم اعمال سهمیه، مسائل مربوط به سوابق تحصیلی و موضوعاتی از این دست، برای داوطلبان قابل اعتراض می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۹ نظر
 1. سلام من واسه دانشگاه ازاد وسراسری انتخاب رشته کردم بعد از اعلام نتایج اعتراض زدم از طریق سایت darkhast.org میخاستم بدونم ایا اعتراض من فقط برای دانشگاه سراسری ثبت شده یا برای ازاد هم ثبت شده ؟؟؟؟با رتبه ۱۵۰۰۰تجربی و ۱۸۶ هنر احتمال قبولی توی چه رشته هایی از دانشگاه سراسری یا ازاد رو دارم؟؟؟؟ایا تکمیل ظرفیت اومده؟؟؟

 2. سلام من واسه دانشگاه ازاد وسراسری انتخاب رشته کردم بعد از اعلام نتایج اعتراض زدم از طریق سایت darkhast.org میخاستم بدونم ایا اعتراض من فقط برای دانشگاه سراسری ثبت شده یا برای ازاد هم ثبت شده ؟؟؟؟با رتبه ۱۵۰۰۰تجربی و ۱۸۶ هنر احتمال قبولی توی چه رشته هایی از دانشگاه سراسری یا ملی توی تکمیل ظرفیت دارم؟؟؟؟ ایا تکمیل ظرفیت اومده ؟؟؟

 3. سلام من بعد از انتخاب رشته اعتراض زدم ورتبه ام در کنکورهنر۱۸۶و کنکور تجربی ۱۵۰۰۰شد. اگه توی تکمیل ظرفیت شرکت کنم توی کنکور تجربی احتمال قبولی توی چ رشته هایی دارم ؟؟؟در کنکور هنر احتمال قبولی توی رشته سینما روزانه تهران دارم؟.؟؟

 4. سلام من توی انتخاب رشته هم دانشگاه ازاد و هم سراسری شرکت کردم بعد از اومدن نتیجه انتخاب رشته قبول نشدم و اعتراض زدم . از طریق سایت درخواست…..اعتراض زدم . ایا اعتراض من فقط برای انتخاب رشته سراسری بوده یا ازاد ؟؟؟ و اینکه تکمیل ظرفیت اومده یا ن؟؟؟؟

 5. سلام من توی انتخاب رشته هم دانشگاه ازاد و هم سراسری شرکت کردم بعد از اومدن نتیجه انتخاب رشته قبول نشدم و اعتراض زدم . از طریق سایت درخواست…..اعتراض زدم . ایا اعتراض من فقط برای انتخاب رشته سراسری بوده یا ازاد ؟؟؟ و اینکه تکمیل ظرفیت اومده یا ن؟؟؟؟

 6. سلام من ۱۳ ابان ماه بعد انتشار کارنامه ی نهایی به سنجش درخواست برای اولویت های بعدی انتخاب رشته دادم که توشون مجاز بودم ولی هنوز به درخواستم پاسخ داده نشده در صف بررسیه . چقد طول میکشه تا به درخواستی که به سنجش دادم پاسخ داده بشه ؟

 7. با سلام امروز اگه اعتراض بزنیم مورد بررسی قرار می‌گیره؟

  • با سلام، شما از تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۵ تا ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ مجاز به ثبت درخواست از طریق سیستم پاسخگویی سنجش برای بررسی اولویت بعدی بودید.

 8. با سلام خدمت شما.
  من تو سایت اعتراض خودمو زدم ولی هشت روزی هست که تو صف بررسی و مورد بررسی نشده .
  چقد طول میکشه تا مورد بررسی میشه؟

 9. با سلام خدمت شما.
  من تو سایت اعتراض خودمو زدم ولی هشت روزی هست که تو صف بررسی و مورد بررسی نشده .
  چقد طول میکشه تا مورد بررسی میشه؟

 10. سلام من برای اعتراض به سهمیه ۹۹ رفتم سنجش اونجا هم نامه دادن امکان داره که این سهمیه بازهم اعمال بشه؟

  • با سلام. شما می بایست با توجه به اعمال سهمیه انتخاب رشته نموده و در صورت پذیرش سهمیه، روی انتخاب رشته شما تاثیر می گذارد.

 11. سلام من رتبم با درصدهایی که زدم انگار هم خوانی نداره ۳هزار تا اینا شاید بیشتر با نرم افزار تخمین رتبه هم زدم واسم کم تر نشون میداد میشه برایه عدم هماهنگی رتبه و درصد اعتراض زد؟

  • با سلام. شما می توانید در قسمت درخواست و پاسخگویی سازمان سنجش اعتراض خود را ثبت نموده و کارشناسان پس از بررسی نتیجه را در همان قسمت قرار خواهند داد.

 12. سلام من ۳۰شهریور اعتراض کردم ب رتبه و درصد ولی هیچ بررسی نشده هنوز دو روز دیگه م انتخاب رشته تموم میشه

 13. همیشه من نفراول توازمونابودم بالاترین درصدو توسطح شهرمیزدم الان کنکورو فک میکردم زیرهزارمیشم ولی واسم سه کتابو منفی زدن یه کتابو هم من زدم ولی واسم صفر زدن در صورتیکه با اطمینان جواب دادم رتبمم خیلی خراب شده حقم ضایع شده بررسی کنین دوباره.خواهش میکنم پاسخ بدین

  • با سلام، شما می توانید با مراجعه به سایت سنجش (سیستم پاسخگویی_ ارسال درخواست) درخواست خود را ارسال کنید.

 14. سلام الان دوروزه درخواست دادم اما اصلا کسی جواب نداده …مسائل مربوط به سهمیه ها تو بخش عمومی قرار میگیره درسته؟ یا باید بزنم اعتراض به نتیجه قبولی؟

  • با سلام، شما می توانید بخش عمومی را انتخاب کنید و عنوان درخواست خود را مسائل مربوط به سهمیه وارد کنید.

 15. من درس زبان رو ۲۰ تا جواب دادم ولی الان صفر شده!! فارسی همینجور.اصلا به کل این کارنامه من نیس !! هیچ چیزش با جوابای من مطابقت نداره

  • با سلام، با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش، در صورت اعتراض به رتبه و درصد های خود می توانید از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایید.

 16. سلام من درس ریاضی اصلا نزدم فقط یک سوال زدم بعد پاکش کردم الان ریاضی زده منفی چکارکنم اعتراض بزارم اصلا کسی نگاه میکنه راهنمایی کنید

  • باسلام، برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، شما تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۵ زمان دارید از طریق همین سایت برای اعتراض به نتایج و کارنامه ی خود اقدام نمایید

 17. سلام خواهش میکنم ببین میشه فقط برای یک درس درکنکور اعتراض زد خواهشا جواب بدین اصلا اعتراض بزنم چیکارکنم خواهش میکنم ازچهارصدنفرپرسیدم چرا هیچکس جواب نمیده چیکار کنم

 18. سلام وقت شما بخیر میخواستم بپرسم معمولا جواب سازمان سنجش به عدم محرومیت برای آزمون سال آینده (۹۹)چقدر طول میکشه؟ من چهار شنبه ۹۸/۶/۲۷درخواست عدم محرومیت دادم ولی هنوز جواب ندادن میشه لطفا پاسخ بدید

 19. سلام من اتاق عمل شیراز قبول شدم باتوجه به کارنامه سبز پرستاری فسا هم میاوردم درخواست دادم به سنجش هنوز جوایش نیومده ثبت نام اینترنتی انجام دادم اول مهر ثبت نام حضوریه چقدر طول میکشه موافقت کنن واگه موافقت کردن میشه از مهرماه رشته جدید ثبت نام کرد یا باید یه ترم بخونم اینجا??

 20. سلام وقتتان بخیر
  من پارسال در سال ۹۷ در کنکور زبان رتبه ۴۰۰۰ آوردم و در دانشگاه روزانه در ایلام قبول شدم اما به دلیل نداشتن مدرک چهارم از ادامه تحصیل ناگزیر مانده ام و محرومیت ثبت نام در کنکور ۹۸ به من تعلق گرفت ، حال که در خرداد ۹۸ توانسته مدرک پیش دانشگاهی را کسب کرده آیا میتوان مهر ماه در این دانشگاه ثبت نام کرد؟ سهمیه من محفوظ میماند یا خیر؟

 21. با سلام من با رتبه ۵۰۰۰ منطقه ۳ توی هیچ کدوم از شهرهای تهران و اطراف یا حتی دور تر رشته مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر قبول نشدم میخواستم بدونم که امکانش هست من مثلا اولویت ۲۰ تغییر بدم و اولویت ۱۰ بزارم یه همچین چیزی ممکنه برای اعتراض ؟

 22. سلام.اگه برای نتیجه قبولی اعتراض بزنیم و بعدا قبول شه اعتراصمون.رشته ای که اول زده بودم و ثبتنام هم کرده بودیم از بین میره؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور