تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400

اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400

اعتراض به کارنامه کنکور سراسری 1400
اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400

تحصیل در رشته های پر طرفدار دانشگاه های درجه یک کشور از طریق کسب تراز و رتبه خوب در کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود. به همین دلیل نتایج اولیه کنکور سراسری برای یک انتخاب رشته خوب بسیار پر اهمیت است. هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبانی که به نتایج آزمون اعتراض دارند، برای ثبت اعتراض خود اقدام می کنند، اما بعضی از داوطلبان به دلیل نداشتن آگاهی از نحوه اعتراض به نتایج از اقدام خود منصرف می شوند، به همین دلیل این مقاله را تهیه کرده ایم تا به بررسی نحوه اعتراض به اعلام نتایج کنکور سراسری 1400 بپردازیم تا داوطلبان با آگاهی نسبت به این موضوع، برای حل مشکل خود اقدام کنند.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400 فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان امکان پذیر می باشد.

زمان ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400

با فرا رسیدن زمان اعلام نتایج کنکور 1400 و انتشار کارنامه ها که هر ساله توسط سازمان سنجش انجام می شود، داوطلبان منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری می شوند. با توجه به انتشار این نتایج نهایی در زمان مقرر، شرکت کنندگانی که نسبت به کارنامه خود رضایت نداشته باشند، می توانند از طریق یکی از روش هایی که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد، مراتب اعتراض خود را پیرامون بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بندی در فرم انتخاب رشته به اطلاع سازمان سنجش برسانند.

تاکنون تاریخ مشخصی برای ثبت اعتراض به نتایج نهایی این آزمون اعلام نشده  اما با توجه به این که قرار است اعلام نتایج نهایی کنکور 1400  در هفته اول مهر ماه انجام شود، احتمال می رود فرآیند اعتراض داوطلبان نیز به صورت همزمان با آن آغاز گردد. شما می توانید برای اطلاع از آخرین اخبار پیرامون مبحث فوق در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضو شوید.

این سازمان پس از بررسی های لازم و در صورتی که اعتراض منطقی و با ذکر دلایل قابل قبول باشد، اقدامات لازم را درخصوص حل مشکلات داوطلبان انجام خواهد داد. همچنین لازم به ذکر است که عمدتا زمان پاسخگویی سازمان سنجش به درخواست اعتراض داوطلبان 24 الی 72 ساعت پس از ثبت درخواست می باشد.

نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400

داوطلبانی که می خواهند به نتیجه کنکور سراسری خود اعتراض کنند باید به این نکته توجه کنند که اعتراض فقط به صورت اینترنتی و به دو صورت انجام می پذیرد بنابراین از مراجعه حضوری خودداری نمایید. نحوه ثبت درخواست در سازمان سنجش در راهنمای زیر ارائه شده است.

روش اول ثبت اعتراض

روش اول اقدام نمودن از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org می باشد؛ نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری در این روش به صورت زیر است.

 •  به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و بر روی عبارت “ورود به سیستم پاسخگویی” در سمت چپ سامانه کلیک کنید.

مرحله اول ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 

 • پس ورود به سیستم پاسخگویی، چنانچه در سایت عضویت نداشته باشید، باید با وارد کردن اطلاعات خود در سامانه ثبت نام کنید به همین منظور بر روی لینک “عضویت در سایت” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • داوطلبانی که در سیستم عضویت دارند می توانند با کلیک بر روی عبارت “ورود به سیستم” و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، درخواست اعتراض خود را ثبت نمایند و شرکت کنندگانی که قبلا در سایت عضو نشده اند می توانند طبق تصویر زیر این عضویت را برای خود ایجاد کنند.
 1. اطلاعات خواسته شده را در قسمت های مشخص شده وارد نمایید.
 2. با کلیک بر روی گزینه “تایید” این مرحله را تکمیل کنید.

مرحله سوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 

 • در این مرحله باید اطلاعات خود را جهت ثبت نام در سایت، وارد نمایید. پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، نام کاربری و رمز عبور به حساب ایمیل شما ارسال می گردد که باید از آن ها برای ثبت درخواست اعتراض خود استفاده نمایید.
 • پس از عضویت در سایت می بایست به صفحه اصلی ارسال درخواست بازگردید و بر گزینه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در سمت چپ سایت بر روی گزینه “درخواست جدید” کلیک نمایید تا وارد صفحه ارسال درخواست شوید.

مرحله پنجم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در این مرحله باید نوع آزمون خود را که کنکور سراسری می باشد و سال مربوطه را انتخاب کنید.

مرحله ششم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 

 • حال باید نوع مشکل خود را از منوی قرار داده شده انتخاب کنید و پس از آن درخواست خود در قسمت “پیام” یادداشت نمایید. دقت شود که حتما در متن پیام خود شماره ملی، شماره داوطلبی، شماره پرونده و موارد دیگری را که لازم است، ذکر کنید.

 راهنمای اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

روش دوم ثبت اعتراض

به غیر از سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، مراجع مربوطه، سامانه ای مخصوص این امر تعبیه نموده اند که متقاظیان در قدم اول لازم است نشانی اینترنتی darkhast.sanjesh.org را در مرورگر خود وارد نمایند تا صفحه زیر برای آن ها نمایش داده شود.

 • در این صفحه لازم است که اطلاعات خواسته شده از قبیل، نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و شماره همراه خود را در بخش های مشخص شده وارد نمایید و بر روی گزینه “ثبت” کلیک کنید.

مرحله اول اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

 • بعد از ثبت اطلاعات خواسته شده در مرحله قبل، سامانه به شماره همراهی که وارد کردید یک کد ارسال می نماید که لازم است در کادر مربوطه وارد و گزینه “ثبت” را انتخاب کنید.

مرحله دوم اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

 • در گام آخر و پایانی می بایست متن اعتراض خود را با توضیحات کامل در قسمت مشخص شده ارائه وارد کنید و درصورت تمایل برای ارائه اسناد و مدارک به صورت فایل تصویری، پی دی اف و… می توانید از بخش های مشخص شده استفاده نمایید. و در نهایت اعتراض خود را “ثبت” نمایید.

مرحله سوم اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می توانند برای برقراری ارتباط با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و درخواست بررسی مجدد نسبت به نتایج پذیرش با آزمون و یا بدون آزمون این دانشگاه، تقاضای اینترنتی و غیرحضوری خود را به شکل نشان داده شده در تصویر زیر ثبت نمایند.

 •  مراجعه به “سامانه ثبت درخواست الکترونیکی دانشگاه آزاد” به نشانی seda.iau.ac.ir

مرحله اول اعتراض به نتایج کنکور دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات خواسته شده (شناسه و گذر واژه) و کلیک بر روی گزینه “ورود”

شناسه برای داوطلبان آزمون سراسری به صورت کد دسترسی انتخاب رشته در دانشگاه آزاد تعریف شده است و گذر واژه شامل کد ملی او می باشد.

به چه مواردی از نتایج کنکور 1400 می توان اعتراض کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که تنها با داشتن دلایل معقول و منطقی می توانید به نتیجه کنکور سراسری اعتراض کنید. در این قسمت می خواهیم دلایلی که از نظر سازمان سنجش آموزش کشور برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400 قابل قبول است را برای شما کاربران عزیز شرح دهیم.

مسائل مربوط به سوالات و کلید آزمون (اشتباه در محاسبه درصد دروس)

اگر داوطلبان متوجه اشتباه در محاسبه درصد دروس خود شوند، باید پاسخنامه خود را که چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور 1400 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد با توجه به کلید کنکور سراسری مورد بررسی قرار دهند و در صورت وجود اشتباه می توانند برای اعتراض اقدام کنند.

مسائل مربوط به سوابق تحصیلی

چنانچه پس از مشاهده کارنامه اولیه خود، متوجه شدید که سوابق تحصیلی شما به درستی اعمال نشده است می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور، مشکل خود را پیگیری نمایید.

مسائل مربوط به عدم اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگران

به این دلیل که سهمیه ها تاثیر مثبت در قبول شدن داوطلبان دارند، لحاظ نشدن آن ها در کارنامه داوطلبان دارای سهمیه، از مواردی است که باید از سازمان سنجش آن را پیگیری کند.

موارد فوق از جمله مهم ترین دلایل داوطلبان برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری بوده است اما در سال های گذشته مواردی مانند جابجا شدن تصویر پاسخ برگ داوطلبان یا مشکلات مربوط به وضعیت نطام وظیفه داوطلبان آقا پیش آمده است که داوطلب در نهایت با پیگیری های زیاد توانسته است مشکل خود را حل نماید.

به طور کلی هر مشکلی که در خصوص کنکور سراسری 1400 و کارنامه منتشر شده از سوی سازمان سنجش وجود داشته باشد، از طریق سیستم پاسخگویی این سازمان قابل پیگیری می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک های موجود در این مقاله کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- شرکت کنندگان کنکور سراسری چه زمانی می توانند برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400 اقدام کنند؟

در حال حاضر تاریخی مبنی بر زمان اعتراض به نتایج مشخص نشده است اما انتظار می رود این فرآیند همزمان با اعلام نتایج نهایی در هفته اول مهر ماه انجام شود.

2- اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400 از چه طریق انجام می شود؟

از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش و یا سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان می توان نسبت به آن اقدام کرد.

3- نسبت به چه مسائلی در کنکور 1400 می توان اعتراض ثبت نمود؟

اشتباه در محاسبه درصد دروس، عدم اعمال سهمیه، مسائل مربوط به سوابق تحصیلی و موضوعاتی از این دست، برای داوطلبان قابل اعتراض می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۹ نظر

 1. سلام من واسه دانشگاه ازاد وسراسری انتخاب رشته کردم بعد از اعلام نتایج اعتراض زدم از طریق سایت darkhast.org میخاستم بدونم ایا اعتراض من فقط برای دانشگاه سراسری ثبت شده یا برای ازاد هم ثبت شده ؟؟؟؟با رتبه ۱۵۰۰۰تجربی و ۱۸۶ هنر احتمال قبولی توی چه رشته هایی از دانشگاه سراسری یا ازاد رو دارم؟؟؟؟ایا تکمیل ظرفیت اومده؟؟؟

 2. سلام من واسه دانشگاه ازاد وسراسری انتخاب رشته کردم بعد از اعلام نتایج اعتراض زدم از طریق سایت darkhast.org میخاستم بدونم ایا اعتراض من فقط برای دانشگاه سراسری ثبت شده یا برای ازاد هم ثبت شده ؟؟؟؟با رتبه ۱۵۰۰۰تجربی و ۱۸۶ هنر احتمال قبولی توی چه رشته هایی از دانشگاه سراسری یا ملی توی تکمیل ظرفیت دارم؟؟؟؟ ایا تکمیل ظرفیت اومده ؟؟؟

 3. سلام من بعد از انتخاب رشته اعتراض زدم ورتبه ام در کنکورهنر۱۸۶و کنکور تجربی ۱۵۰۰۰شد. اگه توی تکمیل ظرفیت شرکت کنم توی کنکور تجربی احتمال قبولی توی چ رشته هایی دارم ؟؟؟در کنکور هنر احتمال قبولی توی رشته سینما روزانه تهران دارم؟.؟؟

 4. سلام من توی انتخاب رشته هم دانشگاه ازاد و هم سراسری شرکت کردم بعد از اومدن نتیجه انتخاب رشته قبول نشدم و اعتراض زدم . از طریق سایت درخواست…..اعتراض زدم . ایا اعتراض من فقط برای انتخاب رشته سراسری بوده یا ازاد ؟؟؟ و اینکه تکمیل ظرفیت اومده یا ن؟؟؟؟

 5. سلام من توی انتخاب رشته هم دانشگاه ازاد و هم سراسری شرکت کردم بعد از اومدن نتیجه انتخاب رشته قبول نشدم و اعتراض زدم . از طریق سایت درخواست…..اعتراض زدم . ایا اعتراض من فقط برای انتخاب رشته سراسری بوده یا ازاد ؟؟؟ و اینکه تکمیل ظرفیت اومده یا ن؟؟؟؟

 6. سلام من ۱۳ ابان ماه بعد انتشار کارنامه ی نهایی به سنجش درخواست برای اولویت های بعدی انتخاب رشته دادم که توشون مجاز بودم ولی هنوز به درخواستم پاسخ داده نشده در صف بررسیه . چقد طول میکشه تا به درخواستی که به سنجش دادم پاسخ داده بشه ؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه