تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / افزایش ظرفیت رشته پزشکی 1401

افزایش ظرفیت رشته پزشکی 1401

افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور
افزایش ظرفیت رشته پزشکی 1401

رشته پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار زیرگروه یک کنکور سراسری تجربی می باشد که افراد علاقه مند به این رشته بایستی در آزمون سراسری گروه آزمایشی مربوطه شرکت نمایند تا بتوانند با کسب رتبه حدنصاب به یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور راه یابند. به دلیل طرفداران زیاد و ظرفیت پایین رشته پزشکی، همواره رتبه های برتر موفق به پذیرش در این رشته می گردند که همین امر باعث شده کشور با کمبود پزشک مواجه شود.

طی تصمیمات اخیری که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای رفع این مشکل گرفته شد، ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی می بایست سالانه ۲۰ درصد و طی ۴ سال متوالی افزایش یابد. طبق آماری که منتشر شده است، در سال جاری به ازای هر 10 هزار جمعیت در کشور، 13 هزار پزشک وجود دارد که این ارقام در همه شهرها و استان ها یکسان نیست.

به مدت 4 سال پیاپی، سالانه 20 درصد به ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی افزوده می شود.

افزایش ظرفیت رشته پزشکی 1401

همان طور که گفته شد، به دلیل ازدیاد طرفداران رشته پزشکی و همچنین ظرفیت پذیرش پایین آن، کشور با کمبود پزشک مواجه شده است و بر همین اساس تصمیماتی در راستای افزایش تعداد پزشکان و همچنین توزیع عادلانه خدمات رسانی آن ها در سراسر شهرها و استان های کشور گرفته شد. با توجه به این روند می توان گفت که تا سال 1411، به آمار 20 پزشک به ازای هر 10 هزار نفر خواهیم رسید.

طبق این مصوبات، به مدت 4 سال متوالی باید هر سال 20 درصد به ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی افزوده شود. لازم به ذکر است که افزایش سرانه تعداد پزشکان نسبت به جمعیت، به مناطق محروم اختصاص دارد چرا که در این مناطق کمبود پزشک بیشتر بوده و نیاز بیشتری به خدمات پزشکی احساس می شود. یعنی داوطلبانی که در این مناطق زندگی می کنند، می توانند با استفاده از سهمیه بومی گزینی و کسب حدنصاب رتبه لازم این رشته را انتخاب کنند. همچنین قرار است در دفترچه کنکور سراسری سال 1401 ظرفیت 1600 نفری رشته پزشکی به دارندگان سهمیه مناطق محروم و با ظرفیت بومی گزینی اختصاص داده شود.

 

سوالات متداول

1- آیا ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی برای سال 1401 افزایش می یابد؟

هنوز اجرایی شدن این طرح برای کنکور 1401 قطعی نمی باشد.

2- قرار است ظرفیت رشته پزشکی به چه میزان افزایش یابد؟

در صورت موافقت با اجرای این طرح، ظرفیت این رشته برای پذیرش دانشجویان به میزان سالانه 20 درصد طی 4 سال متوالی افزایش خواهد یافت.

3- افزایش ظرفیت رشته پزشکی چه تاثیری در جبران کمبود پزشک دارد؟

در صورت اجرایی شدن این طرح، تا سال 1411 به ازای هر 10 هزار جمعیت، 20 هزار پزشک خواهیم داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور