تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401
انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

تمامی داوطلبانی که در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی شرکت کرده و کارنامه اولیه خود را دریافت نموده اند، در صورت کسب حدنصاب لازم می توانند با رعایت ضوابط تعیین شده اقدام به ثبت کد رشته های مورد نظر خود نمایند.

فرآیند انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل پذیرش داوطلبان به شمار می آید. وضعیت نهایی افراد (پذیرش یا عدم پذیرش در کد رشته های انتخابی) به تراز علمی کسب شده و نحوه انتخاب رشته آن ها بستگی خواهد داشت. بدیهی است که برای انجام یک انتخاب رشته درست، داوطلبان نیازمند آگاهی از شرایط، زمان و نحوه انجام انتخاب رشته می باشند که در ادامه این مقاله به شرح جزئیات مربوطه خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

با انتشار نتایج ارشد وزارت بهداشت 1401، مهلت ثبت کد رشته محل های مورد نظر داوطلبان آغاز خواهد شد. تمامی متقاضیانی که حدنصاب علمی لازم را کسب کرده یا به عبارتی مجاز به انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت  در دوره های روزانه (عادی)، شهریه پرداز و یا دانشگاه آزاد شده باشند، می توانند پس از اعلام نتایج این آزمون نسبت به تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته از طریق سایت انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت اقدام نمایند.

انجام این فرآیند از ساعت 9 روز شنبه مورخ 20 تیر ماه تا ساعت 18 روز چهارشنبه مورخ 22 تیرماه سال جاری امکان پذیر است. با توجه به اتمام مهلت بازه زمانی ذکر شده مهلت مجددی جهت انتخاب رشته از ساعت 10 روز چهارشنبه مورخ 12 مرداد ماه تا ساعت 8 صبح روز شنبه مورخ 15 مرداد ماه در نظر گرفته شده است.

دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

اولین گام برای انجام انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401، آگاهی از تمامی رشته محل های ارائه شده، آشنایی با شرایط دانشگاه های دولتی و شهریه پرداز و… می باشد، که دستیابی به این اطلاعات از طریق دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت  میسر می شود.

توجه داشته باشید در ادامه فایل پی دی اف دفترچه مذکور،در جدول زیر قرار داده شده است، همچنین دفترچه ارائه شده مربوط به دوره گذشته بوده و به محض انتشار راهنمای جدید، این مقاله یروزرسانی می شود. شایان ذکر است که شرایط و نکات درج شده در دفترچه های هر دوره عموما یکسان است.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

(جهت دریافت فایل بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

اولین گام یک انتخاب رشته مطلوب، مطالعه دقیق و موشکافانه دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 است. در این دفترچه دو دسته اطلاعات وجود دارد که بخش اول آن مربوط به ضوابط آزمون، انواع دانشگاه های پذیرنده، روش گزینش دانشجو، نحوه انتخاب رشته محل ها، شرایط و ضوابط برخی از دانشگاه ها و… می باشد.

در بخش دوم نیز جداولی که شامل کد رشته محل ها است، در اختیار داوطلبان قرار گرفته و مرکز سنجش آموزش پزشکی ظرفیت پذیرش در تمامی رشته های موجود در دفترچه را مشخص کرده است. بنابراین اگر نمره کل داوطلب کمتر از حدنصاب رشته محلی باشد، مجاز به انتخاب آن نخواهد بود.

نحوه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

حداکثر تعداد انتخاب رشته ها بر اساس تعداد دانشگاه ها و مراکز پذیرنده همان رشته خواهد بود. در ادامه مراحل گام به گام درج کد رشته ها در سایت انتخاب رشته وزارت بهداشت ارائه شده است.

  • ورود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به آدرس اینترنتی sanjeshp.ir و انتخاب گزینه “کارشناسی ارشد” و سپس کلیک بر روی گزینه “ارشد” از منوی سمت راست موجود در سایتمرحله اول انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

 

  • کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته – محل / ویرایش انتخاب ها”مرحله دوم انتخاب شته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

 

  • انتخاب مجدد گزینه “انتخاب رشته – محل / ویرایش انتخاب ها” و درج کد رهگیری در قسمت تعیین شده

 

مرحله سوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

بعد از اطمینان از اولویت بندی و انتخاب خود به ترتیب از شماره یک، اولین دانشگاه مورد نظر را وارد کرده و سپس تا انتها به همین ترتیب فرم را تکمیل نمایید. در فرآیند انتخاب رشته چنانچه نیاز به جابجایی یا حذف کد رشته ای را احساس کردید، به آسانی می توانید از گزینه “جابجایی” یا “حذف” استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که این عمل پیش از فشردن گزینه “ثبت نهایی” امکان پذیر است و بعد از کلیک بر روی این گزینه امکان جابجایی یا حذف وجود نخواهد داشت.

نکات مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

  • داوطلبان جهت انجام فرآیند انتخاب رشته باید اطلاعات کارنامه اولیه خود را به دقت مطالعه نمایند، چرا که انتخاب های ایشان بایستی بر اساس تراز، سهمیه و سایر موارد مندرج در کارنامه باشد. همچنین توصیه می شود که افراد به اولویت ها و علایق خود توجه کامل داشته و ترتیب خاصی را که متأثر از موارد مذکور است، برای چینش کد رشته محل ها در نظر بگیرند.
  • همچنین توصیه می شود که متقاضیان پیش از انجام فرآیند انتخاب رشته، تمامی اولویت های خود را به ترتیب بر روی کاغذ ثبت نمایند. با توجه به این که تحصیل در دوره های مجازی، شهریه پرداز، واحد های دانشگاه آزاد و مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان مشهد از طریق پرداخت شهریه امکان پذیر می باشد، متقاضیان باید توجه لازم را نسبت به انتخاب این دانشگاه ها مبذول نمایند.
  • نکته ای که لازم است در این بخش به آن اشاره داشته باشیم این است که تغییر رشته، انتقال و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ممنوع است، بنابراین تاکید می شود که در انتخاب رشته محل ها نهایت دقت را داشته باشید. اگر پس از پایان ثبت انتخابات خود، متوجه وجود مشکل یا خطایی در لیست انتخاب رشته شدید، می توانید در فرصت هایی که برای ویرایش انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 1401 در نظر گرفته شده است، نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.

نحوه پذیرش کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

علاوه بر پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت دوره های روزانه، ثبت نام متقاضیان در دانشگاه های آزاد، پردیس های بین الملل و… نیز امکان پذیر است. اما شرط شرکت در این دوره ها موفقیت در  کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشد.

داوطلبان می بایست ابتدا با مطالعه دفترچه راهنما از شرایط تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر  آگاه شوند؛ برای مثال پردیس های بین الملل، دانشگاه آزاد، دوره های مجازی و… تنها با دریافت شهریه اقدام به پذیرش دانشجویان می نمایند و برخی از آن ها علاوه بر این که تابع قوانین وزارت بهداشت هستند، مستقلا شرایط جدیدی را نیز در نظر گرفته اند.

سپس داوطلبان باید پیش از به انجام رساندن انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت 1401 به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و یا به هر طریق، ضوابط تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر خود را جویا شوند، سپس تصمیم به انتخاب کد رششته های مربوط به آن دانشگاه را بگیرند. همچنین شایان توجه است، پذیرش دانشجو در تمامی دانشگاه های مورد نظر، بر اساس ظرفیت صورت می پذیرد.

 

سوالات متداول

1- فرآیند انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 چه زمانی انجام می شود؟

داوطلبان می توانند از ساعت 10 روز چهارشنبه مورخ 12 مرداد ماه تا ساعت 8 صبح روز شنبه مورخ 15 مرداد ماه برای انجام این فرآیند اقدام کنند.

2- هر متقاضی مجاز به انتخاب حداکثر چند کدرشته در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 می باشد؟

بسته به این که داوطلب در آزمون چه رشته ای شرکت کرده و ظرفیت دانشگاه ها برای رشته مورد نظر چه میزان می باشد، حدنصاب انتخاب هر داوطلب با دیگری متفاوت است.

3- برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت از چه طریقی باید اقدام کرد؟

داوطلبان با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور و بر اساس راهنمای ارائه شده در این مقاله می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد