تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1400

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1400

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1400
میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1400

هر چند که کسب نمره بالا و رتبه خوب در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سهم عمده ای در پذیرش افراد دارد، اما داشتن معدل نیز در قبولی داوطلبان بی تاثیر نیست و آن دسته از افرادی که در دوران تحصیل خود معدل بالایی داشته اند، می توانند روی تاثیر معدل خود بر نتیجه آزمون امیدوار باشند. بنابراین اگر هنوز در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، از معدل خود غافل نباشید و سعی کنید آن را ارتقا دهید. در ادامه مطلب به بررسی میزان تاثیر معدل در اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می پردازیم.

در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، معدل مقطع کارشناسی با سهم 20 درصد و آزمون کتبی نیز با سهم 80 درصد در پذیرش نهایی داوطلبان موثر هستند.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 

بدون شک این موضوع که داوطلبان صرفا با شرکت در کنکور بتوانند وارد دانشگاه شوند، برای افرادی که دوران تحصیل خود را با نمرات بالا گذرانده اند ولی به هر دلیلی نتوانسته اند رتبه خوبی در کنکور کسب کنند، چندان خوشایند و یا حتی عادلانه نیست. با تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی و همچنین شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، سوابق تحصیلی مقطع قبلی (کارشناسی) داوطلبان با سهم 20 درصد در نظر گرفته می شود. تاثیر معدل در این آزمون به اندازه میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد اعمال خواهد شد.

همان طور که گفته شد معدل مقطع کارشناسی به میزان 20 درصد بر نمره کل تراز موثر است. باتوجه به این که سطح علمی دانشگاه ها با هم متفاوت است ابتدا باید معدل ها هم تراز شوند، این کار با استفاده از روش علمی تراز انجام می شود و جهت تحقق این امر است که ارزیابی دانشجویان به طور عادلانه انجام بگیرد. به طور مثال سطح علمی دانشجویی که دارای معدل 15 از یک دانشگاه سطح 1 می باشد با دانشجوی دارای همان معدل از یک دانشگاه با سطح پایین تر می باشد یکسان نمی باشد، بنابراین لازم است تا معدل این دو گروه هم تراز شوند تا قابل مقایسه باشند.

در نهایت داوطلبان با توجه به نوع رشته و دانشگاه انتخابی، رتبه کسب شده و معدل تراز شده یا همان معدل موثر برای پذیرش در این مقطع ارزیابی و در صورت کسب امتیاز حد نصاب پذیرش می شوند، بنابراین لازم است تا داوطلبان معدل مقطع کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) و مقطع کاردانی خود را به طور دقیق در فرم ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت وارد نمایند تا از امتیاز آن بهره مند شوند.

نکاتی پیرامون معدل شرکت کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 

  • توجه داشته باشید در برخی از رشته ها، که تنها از دارندگان مدارک مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی و…) پذیرش دارند می بایست معدل این مقاطع تحصیلی را نیز وارد کنید.
  • معدل کل برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی پرستاری که قصد دارند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمایند، می بایست حداقل 14 باشد.
  • دانشجویان سال آخر که حداکثر تا 30 بهمن ماه 98 و یا 31 شهریورماه 99 فارغ التحصیل می شوند می بایست میانگین نمرات دروسی را که گذرانده اند در قسمت معدل وارد کنند. این داوطلبان می بایست تا پایان زمان ثبت نام، تمدید مهلت ثبت نام و یا مهلت دریافت کارت نسبت به ویرایش و ثبت تغییرات نهایی معدل خود اقدام کنند.
  • توجه کنید که معدل باید تا دو رقم اعشار وارد شود.
  • داوطلبان دقت داشته باشند که معدل خود را به طور صحیح وارد کنند زیرا هرگونه اختلاف در معدل وارد شده با معدل نهایی، موجب لغو قبولی فرد خواهد شد.

چنان چه نیاز به تغییر معدل یا سایر اطلاعات ثبت نامی خود در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت دارید می توانید با کلیک روی لینک ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت از زمان و نحوه ویرایش اطلاعات این آزمون مطلع شوید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و نیز زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت روی لینک های فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا معدل بر کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار می باشد؟ میزان تاثیر آن چقدر است؟

بله در آزمون سراسری کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر معدل مقطع قبلی 20 درصد و تاثیر آزمون کتبی 80 درصد می باشد.

2- معدل چه مقطع یا سال تحصیلی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار است؟

معدل کسب نموده در مقطع کارشناسی و کاردانی داوطلب، در کنکور ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار خواهد بود.

3- داوطلبان سال آخر فارغ التحصیلی ارشد وزارت بهداشت، تا چه زمانی فرصت دارند تا معدل خود را در فرم ثبت نام وارد نمایند؟

داوطلبان می بایست تا پایان زمان ثبت نام، تمدید مهلت ثبت نام و یا مهلت دریافت کارت نسبت به ویرایش و ثبت تغییرات نهایی معدل خود اقدام کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  1. سلام
    من در کنکور ارشد پزشکی امسال با رتبه ۶۰ قبول شدم . اما الن متوجه شدم که معدلم ۱۵.۹۷ بود و در کارنامه ۱۵.۹۸ ثبت شده. چه کار کنم؟ آیا مهم هست؟ یا تاثیری نداره؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد