تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401
میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

هر چند که کسب نمره بالا و رتبه خوب در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سهم عمده ای در پذیرش افراد دارد، اما داشتن معدل نیز در قبولی داوطلبان بی تاثیر نیست و آن دسته از افرادی که در دوران تحصیل خود معدل بالایی داشته اند، می توانند روی تاثیر معدل خود بر نتیجه آزمون امیدوار باشند. بنابراین اگر هنوز در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، از معدل خود غافل نباشید و سعی کنید آن را ارتقا دهید. در ادامه مطلب به بررسی میزان تاثیر معدل در اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می پردازیم.

در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، معدل مقطع کارشناسی با سهم 20 درصد و آزمون کتبی نیز با سهم 80 درصد در پذیرش نهایی داوطلبان موثر هستند.

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

بدون شک این موضوع که داوطلبان صرفا با شرکت در کنکور بتوانند وارد دانشگاه شوند، برای افرادی که دوران تحصیل خود را با نمرات بالا گذرانده اند ولی به هر دلیلی نتوانسته اند رتبه خوبی در کنکور کسب کنند، چندان خوشایند و یا حتی عادلانه نیست. با تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی و همچنین شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، سوابق تحصیلی مقطع قبلی (کارشناسی) داوطلبان با سهم 20 درصد در نظر گرفته می شود. تاثیر معدل در این آزمون به اندازه میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد اعمال خواهد شد.

نحوه تاثیر معدل بر کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

همان طور که گفته شد، معدل مقطع کارشناسی به میزان 20 درصد بر نمره کل تراز موثر است. باتوجه به این که سطح علمی دانشگاه ها با هم متفاوت است ابتدا باید معدل ها هم تراز شوند، این کار با استفاده از روش علمی تراز انجام می شود و جهت تحقق این امر است که ارزیابی دانشجویان به طور عادلانه انجام بگیرد. به طور مثال سطح علمی دانشجویی که دارای معدل 15 از یک دانشگاه سطح 1 می باشد با دانشجوی دارای همان معدل از یک دانشگاه با سطح پایین تر می باشد یکسان نمی باشد، بنابراین لازم است تا معدل این دو گروه هم تراز شوند تا قابل مقایسه باشند.

در نهایت داوطلبان با توجه به نوع رشته و دانشگاه انتخابی، رتبه کسب شده و معدل تراز شده یا همان معدل موثر برای پذیرش در این مقطع ارزیابی و در صورت کسب امتیاز حد نصاب پذیرش می شوند، بنابراین لازم است تا داوطلبان معدل مقطع کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) و مقطع کاردانی خود را به طور دقیق در فرم ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت وارد نمایند تا از امتیاز آن بهره مند شوند.

نکاتی پیرامون معدل شرکت کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401

  • توجه داشته باشید در برخی از رشته ها، که تنها از دارندگان مدارک مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی و…) پذیرش دارند می بایست معدل این مقاطع تحصیلی را نیز وارد کنید.
  • شرکت کنندگان نباید به صورت همزمان در دوره های کارشناسی ارشد و یا سایر مقاطع تحصیلی همان دانشگاه یا دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی و تحقیقاتی کشوراشتغال به تحصیل داشته باشند.
  • افرادی که پس از پذیرش در آزمون سال گذشته به دلایلی همچون مغایرت معدل، مغایرت مدرک تحصیلی، عدم ارائه دو سال کار بالینی در رشته های مورد نظر، عدم ارائه مدرک تحصیلی مورد تایید لغو قبولی شده اند، مشمول محرومیت یک ساله برای شرکت در آزمون نخواهند شد.
  • دانشجویان سال آخر که حداکثر تا 29 اسفند ماه 1400 و یا 31 شهریورماه 1401 فارغ التحصیل می شوند می بایست میانگین نمرات دروسی را که گذرانده اند در قسمت معدل وارد کنند. این داوطلبان می بایست تا پایان زمان ثبت نام، تمدید مهلت ثبت نام و یا مهلت دریافت کارت نسبت به ویرایش و ثبت تغییرات نهایی معدل خود اقدام کنند.
  • توجه کنید که معدل باید تا دو رقم اعشار وارد شود.
  • داوطلبان دقت داشته باشند که معدل خود را به طور صحیح وارد کنند زیرا هرگونه اختلاف در معدل وارد شده با معدل نهایی، موجب لغو قبولی فرد خواهد شد.

چنانچه داوطلبان نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت داشته باشند باید در زمان مهلت مجدد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نسبت به انجام این کار اقدام نمایند. همچنین متقاضیان می توانند با اطلاع از زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت با انجام برنامه ریزی دقیق، برای موفقیت بیشتر در این آزمون تلاش کنند.

 

سوالات متداول

1- آیا معدل بر کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار می باشد؟ میزان تاثیر آن چقدر است؟

بله در آزمون سراسری کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر معدل مقطع قبلی 20 درصد و تاثیر آزمون کتبی 80 درصد می باشد.

2- معدل چه مقطع یا سال تحصیلی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار است؟

معدل کسب نموده در مقطع کارشناسی و کاردانی داوطلب، در کنکور ارشد وزارت بهداشت تاثیر گزار خواهد بود.

3- داوطلبان سال آخر فارغ التحصیلی ارشد وزارت بهداشت، تا چه زمانی فرصت دارند تا معدل خود را در فرم ثبت نام وارد نمایند؟

داوطلبان می بایست تا پایان زمان ثبت نام، تمدید مهلت ثبت نام و یا مهلت دریافت کارت نسبت به ویرایش و ثبت تغییرات نهایی معدل خود اقدام کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک نظر

  1. سلام
    من در کنکور ارشد پزشکی امسال با رتبه ۶۰ قبول شدم . اما الن متوجه شدم که معدلم ۱۵.۹۷ بود و در کارنامه ۱۵.۹۸ ثبت شده. چه کار کنم؟ آیا مهم هست؟ یا تاثیری نداره؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد