چهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / علمی کاربردی / آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟

تحصیل در رشته های پیراپزشکی در دانشگاه علمی کاربردی
آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

رشته های پیراپزشکی رشته هایی هستند که همیشه مورد استقبال داوطلبان گروه آزمایشی تجربی بوده و بازار کار خوبی نیز دارند، البته همیشه سوالاتی درباره این رشته ها مطرح شده که در این مقاله به بررسی برخی سوالات در اینباره از جمله سوالات زیر می پردازیم:

آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟

رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی چه رشته هایی هستند؟

آیا رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی بدون کنکور هستند؟

لیست رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی 97 را چطور می توان دریافت کرد؟

دانشگاه های ارائه دهنده پیراپزشکی علمی کاربردی چه دانشگاه هایی هستند؟

همچنین اگر سوالی در ذهنتان وجود دارد که در مقاله به آن اشاره نشده است می توانید در بخش نظرات مطرح کنید.

 

در ابتدا پیش از هر توضیحی در خصوص اینکه آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟ یا خیر، می خواهیم به طور خلاصه به معرفی سیستم آموزشی دانشگاه علمی کاربردی بپردازم.آنچه که رابطه با دانشگاه جامع علمی کاربردی لازم است بدانید این است که این دانشگاه ها تحت نظارت وزارت علوم می باشند بنابراین هیچ گونه ابهامی در مورد میزان اعتبار مدرک این نوع دانشگاه نمی توان داشت و مدارک ارائه شده به دانشجویان این دانشگاه ها معتبر و قابل استفاده در سایر ارگان ها و سازمان ها خواهد بود.

پذیرش داوطلبان در سه مقطع کاردانی(بدون آزمون براساس معدل دیپلم)، کارشناسی ناپیوسته (روش ترمی از طریق بدون آزمون براساس معدل کاردانی) و در مقطع کارشناسی ارشد از طریق آزمون دانشجو صورت می گیرد.از دیگر موارد مهمی که لازم است بدانید این است که گزینش دانشجو در دانشگاه های علمی کاربردی به دو روش متمرکز و نیمه متمرکز صورت می گیرد.ضمن اینکه دانشگاه علمی کاربردی پنج نظام آموزشی کاردانی فنی ، کاردانی حرفه ای ،مهندسی فناوری،کارشناسی حرفه ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد را در برمی گیرد.برای آگاهی از دیگر موارد مرتبط با دانشگاه علمی کاربردی از جمله لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی و شهریه دانشگاه علمی کاربردی کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی 

 • داشتن مدرک دیپلم نظام قدیم (چهار ساله،شش ساله نظری و هنرستان) و یا دیپلم سه ساله نظام جدید، دیپلم جدید فنی حرفه ای و یا کاردانش از شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی خواهد بود و  برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کاردانی نیازی به ارائه  مدرک پیش دانشگاهی نخواهد بود.
 • در دانشگاه علمی کاربردی پذیرش داوطلبان بر اساس معدل کل دیپلم با در نظر گرفتن سهمیه های مربوط به شاغلین – متقاضیان بومی و ایثار گر صورت می گیرد.به عبارت دیگر منظور از داوطلب شاغل یعنی در دستگاه های اجرایی اعم از دولتی و غیر دولتی فعالیت داشته باشد، در زمان ثبت نام مشغول به فعالیت باشد و در حرفه منطبق با رشته انتخابی شاغل باشد.

آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد؟

طبق روال هر ساله شاهد پذیرش دانشجو در در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در دانشگاه های علوم پزشکی هستیم که شرایط پذیرش داوطلبان صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و به صورت نیمه متمرکز انجام می گیرد.ضمن اینکه دانشگاه های علمی کاربردی هم هر ساله در رشته هایی ازجمله تجهیزات اتاق عمل،تجهیزات پزشکی، کنترل و کیفیت دارو و رشته های دیگر پیراپزشکی اقدام به جذب دانشجو می نماید که شرایط پذیرش در موسسات علمی کاربردی نیز به صورت بدون کنکور و با شرط معدل می باشد.

امکان پذیرش داوطلبان در دانشگاه های علمی کاربردی به صورت بدون کنکور در رشته های مرتبط با پزشکی و پیرا پزشکی از جمله : تجهیزات فنی اتاق عمل – تجهیزات فنی آزمایشگاه -تشخیص پزشکی – تجهیزات آزمایشگاه پزشکی – تجهیزات کنترل عفونی و استریلیزاسیون وجود خواهد داشت.که شما داوطلبان می بایست با مدرک دیپلم برای تحصیل در مقطع کاردانی اقدام نمایید و سپس برای مقطع کارشناسی ناپیوسته اقدام به ثبت نام کنید.

اما به این نکته توجه داشته باشید که در سال تحصیلی 97 – 98 در هیچ یک از دانشگاه علمی کاربردی ایران هیچ کدام از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری ، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی، مامایی، علوم تغذیه، هوشبری، فیزیوتراپی،بینایی سنجی، شنوایی سنجی، دامپزشکی ، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای و رادیولوژی به صورت بدون کنکور دانشجو نمی پذیرند.

شرایط پذیرش در رشته های پیرا پزشکی بدون کنکور 

1-بومی بودن داوطلبان. داوطلبان نظام جدید می بایست یکی از 3 سال محل اخذ مدرک تحصیلی،2 سال آخر دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی را ارائه  دهند و داوطلبان نظام قدیم هم باید یکی از 3 سال آخر دبیرستان و یا هنرستان را ارائه دهند.( امسال محل اخذ دیپلم هم به عنوان استان بومی محسوب می شود).

2- امکان ثبت نام برای متقاضیان تحصیل مجدد شامل دانش آموختگان مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی، دکتری حرفه ای و همچنین دکترای تخصصی وجود ندارد ولی دانش آموختگان در صورت پرداخت شهریه ی مربوطه امکان شرکت در دوره را خواهند داشت .

3-لازم است که داوطلبان باید جهت پذیرش در این رشته ها، آمادگی لازم را برای مصاحبه بدست آورند.توضیح در خصوص دلیل انتخاب رشته مورد نظر، میزان علاقه به رشته مورد نظر و هدف از انتخاب شغل و…  از جمله مواردی است که توسط مصاحبه کنندگان  مورد بررسی قرار می گیرد و باید برای موفقیت در این مرحله تسلط کامل را در این خصوص بدست آورید.

4-داوطلبان پذیرفته شده باید تعهد خود را جهت پذیرفتن شرایط تعهد خدمت که 3 برابر مدت تحصیل آنها می باشد را به دانشگاه محل قبولی خود ارائه دهند.(البته این مشمول شهریه پردازان دوره فراگیر نمی شود).

5-پس از پایان دوره ی تحصیلی مدرک اعطا شده به داوطلبان مستقیما  از دانشکده علوم پزشکی صادر خواهد شد.

6-عدم دارا بودن نقص عضو و تایید شدن از نظر سلامت روحی روانی توسط پزشک.

7- داوطلبان پس از پایان دوره تعهد خدمت امکان ادامه تحصیل را خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیا امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی علمی کاربردی وجود دارد؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۲ نظر

 1. Avatar

  سلام من کارشناسی مهندسی علوم و صنایع غذایی دارم. شاخه کشاورزی. میخام کاردانی دامپزشکی بگیرم. دانشگاه علمی کاربردی نیشابور یا مشهد کاردانی دامپزشکی رو داره؟؟

 2. Avatar

  با سلام
  من فارغ التحصیل رشته تجربی هستم و درکنکور ۹۸ شرکت کردم آیا رشته پرستاری در دانشگاه علمی کاربردی با سوابق تحصیلی ارائه میشود؟

 3. Avatar

  سلام ،وقتتون بخیر من کنکور تجربی دادم و با سوابق تحصیلی همه رو مجاز شدم ولی بدون سوابق مجاز نشدم میخواستم بدونم ایا با سوابق پیراپزشکی رو در علمی کاربردی مجاز میشوم ؟

 4. Avatar

  سلام

  رشته فیزیوتراپی در دانشگاههایی غیر از سراسری، ارائه میشود؟

  • ایران مشاوره

   باسلام
   رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های آزاد و دولتی و همچنین در واحد های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ارائه می شود.

 5. Avatar

  با سلام.
  من رشته مهندسی پزشکی میخوندم دانشگاه سراسری با مدرک کاردانی انصراف دادم .ایا میتونم ازمون کاردانی به کارشناسی رادیولوژی بدم.؟
  لطفا ثبت کنین

  • ایران مشاوره

   با سلام
   رشته رادیولوژی به صورت کارشناسی ناپیوسته ارائه نمی گردد و در صورن ارائه شدن نیز برای شرکت در این آزمون حتما می بایست مدرک کاردانی شما نیز این رشته باشد.

  • Avatar

   سلام
   رشته پروتز دندان یاتکنسین دندان علمی کاربردی داره؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر طبق دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه های علمی کاربردی سال ۹۷ رشته پروتز دندان یا تکنسین سلامت دندان در این دانشگاه ارائه نمی گردد.

 6. Avatar

  با سلام، من فوق دیپلم حقوق ثبتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم میخواستم بدونم میتونم در آزمون کاردانی به کارشناسی دانشگاههای سراسری شرکت کنم در رشته حقوق ادامه تحصیل بدم و اینکه اگر در دانشگاه آزاد در همین رشته حقوق ادامه بدم میتونم مدرک کارشناسی رو از اونجا اخذ کنم آیا واحدهای پاس شده در مقطع کاردانی تطبیق داده میشوند؟
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام
   بله شما می توانید در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته حقوق قضایی علوم ثبتی تحصیل نمایید. همچنین می توانید مدرک کاردانی خود را به عنوان مدرک معادل پیش دانشگاهی قرار داده و در کنکور سراسری شرکت کنید و یا بدون آزمون در دانشگاه آزاد ثبت نام نمایید. در زمینه تطبیق واحد،هر یک از واحدهای دانشگاهی متفاوت می باشند اما معمولا معدل بالا و دانشگاهی که داوطلبان از آن فارغ و التحصیل شده اند نیز ملاک می باشد .

 7. Avatar

  ایا دانشگاه های علمی کاربردی رشته بهیاری بدون کنکور دارد؟

 8. Avatar

  استان گیلان بدون کنکور کدوم رشته ها و شهر هاست کجا میتونم ببینم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   لیست رشته و محل تحصیل دانشگاه علمی و کاربردی برای نیمسال دوم اواخر دی و اوایل بهمن بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

 9. Avatar

  با سلام و خسته نباشید
  طبق اخبار منتشر شده تکمیل ظرفیت ارشد ۹۷ در بهمن ماه برای دانشگاه های روزانه و دولتی برگزار خواهد شد یا خیر ؟

  • ایران مشاوره

   باسلام
   طبق اطلاعیه منتشر شده برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دوره روزانه تکمیل ظرفیت برگزار نخواهد شد.

 10. Avatar

  سلام برای ورودی بهمن دانشگاه علمی کاربردی کی باید ثبت نام کرد

 11. Avatar

  با سلام من در رشته روانشانی میخواستم تحصیل کنم آیا جز این رشته های پیرا پزشکی میشه یا نه از چ شاخه ای بایدبابا وارد دانشگاه بشوم.ممنون

  • ایران مشاوره

   باسلام
   خیر رشته روانشناسی غیر پزشکی است .شما با اخذ مدرک پیش دانشگاهی میتوانید در کنکور سراسری شرکت کنید و با رتبه و تراز لازم و انتخاب رشته ، در صورت پذیرش در دانشگاه در رشته روانشناسی تحصیل کنید و همچنین می توانید بر اساس سوابق تحصیلی ، رشته روانشناسی را در دانشگاه های (آزاد ، غیر انتفاعی و پیام نور )تحصیل کنید .

 12. Avatar

  سلام من معدل دیپلمم خیلی پایینه ولی توی پیش دانشگاهی نمراتم بهتر شده و معدلم حدود ۳ نمره بالا اومده میخواستم بدونم با این شرایط من رو توی رشته های پرستاری یا اتاق عمل میپذیرن؟؟

 13. Avatar

  با سلام.میخواستم ببینم برای دانشگاه علمی کاربردی حتما باید بومی اون شهر باشیم؟باتشکر

  • Avatar

   با سلام . برای رشته های پیراپزشکی چندین شرایط خاص وجود دارد که یکی از آن شرایط بومی بودن داوطلبان میباشد و این بدان معنا میباشد که داوطلب باید در همان استان خود ادامه به تحصیل دهد .

 14. Avatar

  رشته های اتاق عمل و استرلیزاسیون فقط برای شاغلین فعالِ نمیشه کاریش نمیشه کرد؟خواهش میکنم بگید

 15. Avatar

  سلام خسته نباشین،من تو نظرات دیدم که راجع به فیزیوتراپی بدون کنکور صحبت کردین با یه عزیز،میشه بفرمایین کدوم دانشگاه ها و با چه شرایطی فیزیوتراپی بدون کنکور ارائه میدن؟خواهش میکنم کمکم کنین فردا روز آخر انتخاب رشتس!

 16. Avatar

  سلام ببخشید دانشگاه قم امسال پیرا پزشکی بدون کنکور پذیرش داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. Avatar

  بنظرتون احتمال پذیزش دانشگاه قم وجود داره؟
  از کجا باید مطلع بشم .زمان و مکان ثبتنام چ موقع کجاست ؟؟؟ممنون از راهنماییتون

  • ایران مشاوره

   باسلام.از بین رشته های پزشکی فقط رشته تجهیزات پزشکی اتاق عمل و تجهیزات کنترل عفونی و استریلیزاسیون در دانشگاه علمی کاربردی ارائه می شود.همچنین زمان ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی اواخر مرداد یا اوایل شهریور می باشد.پس از انتشار دفترچه ی راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته مشخص خواهد شد هر استان چه رشته هایی را ارائه می دهد.ثبت نام در سایت سنجش صورت خواهد گرفت.

  • Avatar

   عذر میخوام منظورم پیراپزشکی بدون کنکور هست .احتمالش هست ک دانشگاه قم پیرا پزشکی بدون کنکور پذیرش داشته باشه؟؟؟؟؟زمان ثبتنام پیراپزشکی بدون کنکور کی هست؟؟؟

  • Avatar

   با سلام ارائه این رشته ها به صورت بدون کنکور در شهرهای مختلف در زمان اعلام نتایج اولیه وقتی دفترچه انتخاب رشته منتشر شود مشخص میشود

 18. Avatar

  سلام وقتتون بخیر .ن دیپلم گرافیک از کاردانش دارم معدل کتبی نهایی۱۷.۵۴معدل کل دیپلم ۱۵.۳۴ درحال حاضرم دارم پیش دانشگاهی تجربی و پاس میکنم محل اخذ دیپلم و پیش دانشگاهیمم قم بوده ولی فعل ساکن کرجم .میخواستم بدونم رشته های بدون کنکور پیراپزشکی میتونم شرکت کنم. دانشگاه و شهرش برام مهم نیست چقدر شانس قبولی هست .درضمن متولد سال ۷۲هستم اواخر تیر وارد ۲۵سال میشم .از نظر شرایط سنی .مشکلی ندارم ؟

  • Avatar

   با سلام یکی از شرایط اصلی پیراپزشکی بدون ازمون شرط بومی بودن میباشد و اگر برای شهر شما ارائه نشود شما نمیتوانید به شهر دیگری بروید. در سایر جهات شما میتوانید رشته های پیراپذشکی بدون ازمون را انتخاب کنید و در صورت پذیرش ادامه تحصیل بدهید

 19. Avatar

  سلام من دیپلم تجربی دارم معدل دیپلم ۱۴/۴۷ایا میتونم رشته پیرا پزشکی دانشگاه علمی کاربردی بخونم لیست دانشگاه های موجود در تهران که رشته های پیرا پزشکی دارن رو از کجا باید پیدا کنم ممنون میشم اگه جواب بدین

  • Avatar

   باسلام. رشته های طیف علوم پزشکی در دانشگاه های علمی کاربردی ارائه نمی شوند.

  • Avatar

   سلام. برای تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی داشتن مدرک دیپلم کفایت میکند. لیست دانشگاه ها در دفترچه ثبت نامی مشخص میشود.

 20. Avatar

  سلام خسته نباشین .ببخشید من دیپلم هنر دارم .میتونم تجهیزات اتاق عمل علمی کاربردی بدون کنکور شرکت کنم؟؟؟؟

  • Avatar

   سلام. برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی نیاز به مدرک دیپلم دارید اما اهمیتی ندارد دیپلم چه رشته ای.

  • Avatar

   ممنون .زمان ثبتنامش کی هست ؟و چجور و کجا باید ثبتنام کنم

  • Avatar

   باسلام. زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اواخر شهریور ماه می باشد اما رشته های پیراپزشکی در دانشگاه علمی کاربردی ارائه نمی شوند بجز رشته تجهیزات پزشکی اتاق عمل.ثبت نام از طریق سایت سنجش صورت می گیرد.

  • Avatar

   برای قبولی در رشته تجهیزات اتاق عمل علمی کاربردی بدون کنکور شرایطی رو باید داشته باشیم..

  • ایران مشاوره

   با سلام در صورت ارائه شدن این رشته در علمی کاربردی، شرایط خاصی لازم نیست.

 21. Avatar

  سلام.من دیپلم بهیاری دارم خواستم بدونم میتونم ادامه تحصیل بدم دردانشگاه علمی کاربردی بدم

  • ایران مشاوره

   باسلام اگر دیپلم شماآکادمیک باشد وازمدرسه گرفته باشیدمیتوانید تحصیلات عالیه داشته باشید ودر مورد رشته ی بهیاری دردانشگاه علمی کاربردی نیز، درصورت ارائه شدن این رشته میتوانیدشرکت کنید و معمولا ارائه نمیشود.

 22. Avatar

  سلام میخوام فیزیوتراپی بدون کنکور بخونم،معدل دیپلمم خیلی پاینده ولی همه دروس قبول شدم أیا منو پذیرش میکنن و اینکه مدرکی معتبر میدن و مبلغ تحصیل چقدر؟

  • Avatar

   سلام. برای پذیرش در این رشته بدون کنکور باید حداقل معدل کتبی دیپلمتون ۱۵ باشه ضمن اینکه خود دانشگاه های دولتی هستند که این رشته ها رو بدون کنکور ارائه میدن و از نظر مدرک کاملا معتبر هستند البته برای اینکه بتونید در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل بشید علاوه بر شرط معدل باید شرایط دیگه ای هم داشته باشید. موفق باشید.

  • Avatar

   سلام وقتتون بخیر ،فیزیوتراپی مگه بدون کنکور هست؟ ،استان کرج یا قم داره این رشته رو بدون کنکور؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در هیچ دانشگاهی ارائه نمیشود مگر اینکه داوطلب دارای شرایط زیر باشد:
   -شرط سنی تا ۲۵ سال
   -داوطلب حتما سر جلسه کنکور تجربی حضور داشته باشد.
   -معدل کل دیپلم تجربی بالای ۱۵ باشد.
   -فقط در مقطع کاردانی پذیرش میکنند و ۳ برابر دوره تحصیل تعهد خدمت به دولت خواهند داشت.
   -شرط بومی بودن دارد و فقط در چند استان برای دانشگاه های سراسری ارائه میشود.

 23. Avatar

  سلام خسته نباشید.من دانشجوی کاردانی حسابداری بازرگانی هستم.درحال حاضر۱ترم دردانشگاه دولتی گذراندم.میخوام ببینم میتونم ادامه درسموداخل علمی کاربردی بخونم؟

 24. Avatar

  با سلام…
  شماره های که گذاشتید هرچی زنگ میزنم یا اشغاله یا نمیگیره…
  خواهش میکنم بگید ادرس این دانشگاه علمی وکاربردی کجاست که بیام برای ثبت نام….

  • Avatar

   با سلام. به هیچ عنوان رشته های طیف پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه های علمی کاربردی ارائه نمیشن بجز تجهیزات پزشکی اتاق عمل. امکان تحصیل در رشته های علوم پزشکی فقط در دانشگاه های سراسری،آزاد و پردیس خودگردان وجود داره که حتی برای دانشگاه آزاد و پردیس هم داوطلبین باید از طریق کنکور سراسری رشته تجربی و با رتبه ی قابل قبول وارد بشن. شماره های تماس با ایران مشاوره: ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸_۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷ موفق باشید.

 25. Avatar

  سلام دانشگاه علمی کاربردی تو رشته هایی مثل پرستاری پذیرش دارد؟ با کنکور البته

دریافت مشاوره