تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / تغییر رشته در آزمون دکتری

تغییر رشته در آزمون دکتری

شرایط تغییر رشته در آزمون دکتری
تغییر رشته در آزمون دکتری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغییر رشته در آزمون دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بسیاری از داوطلبان ممکن است در زمان ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد رشته هایی را انتخاب کنند که یا بازار کار خوبی ندارند و یا پس از گذشت مدتی متوجه شوند علاقه و یا استعدادی در زمینه رشته انتخابی خود ندارند. در چنین شرایطی دانشجویان می توانند با توجه به شرایط تغییر رشته در کارشناسی ، نسبت به تغییر و انتخاب رشته مورد علاقه خود اقدام کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند با در نظر گرفتن شرایط تغییر رشته در ارشد ، رشته و یا گرایش رشته تحصیلی خود را تغییر دهند.

اما این شرایط برای داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند کمی متفاوت است چرا که پذیرش در مقطع دکتری مشروط به کسب حد نصاب نمره در آزمون کتبی و مصاحبه می باشد. قبولی در هر دو مرحله به یک اندازه اهمیت دارد و همین مسئله می تواند شرایط را برای تغییر رشته در آزمون دکتری دشوار کند.

در آزمون دکتری داوطلبان مجاز به انتخاب برخی از رشته ها بدون در نظر گرفتن رشته مقطع کارشناسی ارشد خود می باشند.

دلایل تغییر رشته در آزمون دکتری 

تغییر رشته در زمان ثبت نام دکتری 99 ، می تواند دلایل مختلفی از سوی داوطلبان داشته باشد. کم بودن ظرفیت رشته کارشناسی ارشد داوطلب در آزمون دکتری ، علاقه شخصی ، سخت بودن شرایط پذیرش رشته کارشناسی ارشد در مقطع دکتری ، انگیزه و کسب موقعیت های شغلی بهتر ، می توانند از جمله دلایل تصمیم متقاضیان مبنی بر تغییر رشته در آزمون دکتری باشند.

ناگفته نماند علایق شخصی و موقعیت های شغلی بیشتر در میان دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به چشم می خورد چرا که ممکن است به دلیل عدم آگاهی از ماهیت رشته و علاقه خود دست به انتخاب زده باشند. اما داوطلبان آزمون دکتری این مراحل را پشت سر گذاشته اند و اغلب ممکن است علاوه بر دلایل مذکور ، برای دستیابی به رشته مرتبط با زمینه کاری خود و یا کسب مدارک و مدارج مدیریتی تصمیم به تغییر رشته بگیرند.

شرایط تغییر رشته در آزمون دکتری

همان طور که می دانید پذیرش در مقطع دکتری منوط به قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه حضوری شرکت کنندگان می باشد. شاید این مرحله در نگاه اول سخت به نظر برسد چرا که داوطلبان با مباحث جدید رو به رو می شوند و لازم است با مطالعه منابع مربوطه رشته مورد نظر ، خود را برای شرکت در آزمون آماده کنند. برنامه ریزی آزمون دکتری در این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این مرحله از تغییر رشته آزمون دکتری تفاوت چندانی با تغییر رشته در مقطع ارشد ندارد اما دشواری های این تصمیم زمانی نمایان می شود که قرار است برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود ، در مصاحبه حضوری شرکت کنید. در این مرحله از آزمون ، نه تنها سطح علمی داوطلبان مورد سنجش قرار می گیرد بلکه قانع کردن اساتید مصاحبه کننده درباره تصمیم خود جهت تغییر رشته ، مهارت های خاص خود را می طلبد و از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است.

معمولا در جلسات مصاحبه از داوطلبانی که اقدام به تغییر رشته در مقطع دکتری نموده اند ، سوالاتی مبنی بر دلایل این تصمیم و رزومه علمی متقاضیان در رشته مورد نظر پرسیده می شود که پاسخ درست و منطقی به هر یک از این سوالات می تواند موفقیت و یا عدم موفقیت شما را در این مسیر رقم بزند. بنابراین ضروری است که دلایلی منطقی برای تغییر رشته داشته باشید و هم چنین دارای پشتوانه علمی قابل دفاعی نیز باشید تا هیات مصاحبه کننده را مجاب کنید که حتی با وجود تغییر رشته و در مقایسه با سایر داوطلبان ، شایسته تحصیل در رشته جدید می باشید.

در طرف دیگر به دلیل این که در مقطع دکتری عموما مباحث جدید مطرح نمی شود و بیشتر تمرکز بر امور پژوهشی و تحقیقی است ، اساتید ترجیح می دهند دانشجویانی را بپذیرند که دارای رزومه و دانش لازم در رشته جدید باشند. بنابراین موفقیت در مصاحبه ، کلید ورود شما به رشته جدید می باشد و اگر نتوانید در مصاحبه موفق ظاهر شوید ، حتی کسب رتبه تک رقمی در آزمون دکتری نیز نمی تواند به شما کمک کند!

از دیگر نکاتی که هنگام تغییر رشته در آزمون دکتری می بایست در نظر بگیرید ، توجه به رشته هایی است که بدون در نظر گرفتن رشته مقطع کارشناسی می توانید در آزمون دکترای آن ها شرکت کنید. در برخی از رشته های امتحانی آزمون دکتری مانند رشته های زیر مجموعه علوم پایه ، فنی و مهندسی ، انسانی و گروه کشاورزی و منابع طبیعی نیازی به رعایت شرط تجانس رشته کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری نمی باشد. بدیهی است که عدم شرط تجانس به معنای موفقیت داوطلبان در مرحله مصاحبه نمی باشد و لازم است متقاضیان در صورت کسب نمره قبولی در آزمون ، خود را برای یک رقابت سخت در مصاحبه دکتری آماده کنند.

آیا تغییر رشته در مقطع دکتری امکان پذیر است؟

بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان و همچنین مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام دکتری ، تغییر رشته در مقطع دکتری ممنوع می باشد. البته دانشجویان دکتری معمولا می توانند تحت شرایط خاص و با موافقت دانشگاه محل تحصیل خود ، نسبت به تغییر گرایش اقدام نمایند. شما کاربران گرامی می توانید سوالات خود را پیرامون شرایط و مقررات تغییر گرایش در مقطع دکتری ، با کارشناسان مجرب مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در میان بگذارید.

رشته های بدون قانون تجانس در آزمون دکتری 99

معرفی رشته های بدون قانون تجانس در آزمون دکتری
رشته های بدون قانون تجانس در آزمون دکتری

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم ، داوطلبان می توانند در برخی از رشته های آزمون دکترای گروه های آزمایشی علوم پایه و علوم انسانی و معمولا در تمامی رشته های گروه های فنی و مهندسی و کشاورزی و منابع طبیعی بدون توجه به رشته مقطع کارشناسی ارشد خود ، شرکت نمایند. رشته هایی که در دفترچه آزمون دکتری دارای شرط تجانس نمی باشند ، در جدول زیر ارائه شده اند. توجه داشته باشید فارغ التحصیلان تمامی رشته های کارشناسی ارشد ، می توانند در آزمون دکتری هر یک از رشته های زیر شرکت کنند.

رشته های امتحانی آزمون دکتری گروه علوم انسانی بدون شرط تجانس
فلسفه تعلیم و تربیتآموزش عالیبرنامه ریزی درسیمدیریت آموزشی
برنامه ریزی آموزش از راه دورمدیریت بازرگانیتکنولوژی آموزشیمدیریت ایمنی ترافیک
مدیریت راهبردیمدیریت و برنامه ریزی فرهنگیمدیریت دولتیمدیریت صنعتی
مدیریت اطلاعاتمدیریت رسانه ایجرم یابیسیاست گذاری علم وفناوری
مدیریت پیشگیری از جرممدیریت فناوری اطلاعاتکارآفرینیمالی
مدیریت تکنولوژیآینده پژوهیمحیط زیستگردشگری (فقط تمامی رشته های علوم انسانی می توانند شرکت کنند.)
رشته های امتحانی آزمون دکتری گروه علوم پایه بدون شرط تجانس
علوم زمینشیمیشیمی کاربردیفیتوشیمی
زیست شناسی گیاهی – فیزیولوژیزیست شناسی گیاهی – بوم شناسیزیست شناسی گیاهی – سیستماتیکزیست شناسی گیاهی – سلولی و تکوینی
زیست شناسی جانوری – فیزیولوژیزیست شناسی جانوری – بیوسیستماتیکزیست شناسی جانوری – سلولی و تکوینیزیست شناسی سلولی و مولکولی
علوم و فناوری نانو – نانوشیمیریز زیست فناوری (نانو بیوتکنولوژی)علوم شناختی – مدل سازی شناختیعلوم شناختی – زبان شناسی
علوم شناختی – روان شناسیعلوم و فناوری نانو – نانو فیزیکزیست فناوری میکروبیبیم شناسی
فیزیک دریازیست شناسی دریاژنتیک مولکولیبیوشیمی
میکروبیولوژیبیوفیزیکفیزیکفوتونیک
مهندسی پلاسماژئوفیزیکبیوانفورماتیکعلوم کامپیوتر
هواشناسیآماربیمهریاضی
رشته های امتحانی آزمون دکتری گروه علوم فنی و مهندسی بدون شرط تجانس
مهندسی برقمهندسی کنترل و علائم راه آهنمهندسی عمرانمهندسی راه آهن
مهندسی نقشه برداریمهندسی مکانیکمهندسی راه آهنمهندسی خودرو
مهندسی دریامهندسی هوا فضامهندسی معدنمهندسی پلیمر
مهندسی سوانحمهندسی محیط زیستمهندسی پزشکیمهندسی صنایع
مهندسی نفتمهندسی کامپیوترالگوریتم و محاسباتمهندسی فناوری اطلاعات
مهندسی متالورژی و موادمهندسی شیمیفناوری نانومهندسی هسته ای
مهندسی نساجیمهندسی سیستم های انرژی
رشته های امتحانی آزمون دکتری گروه کشاورزی و منابع طبیعی بدون شرط تجانس
علوم و مهندسی محیط زیستمهندسی مکانیک بیوسیستممهندسی مکانیزاسیون کشاورزیعلوم و مهندسی باغبانی
علوم و مهندسی صنایع غذاییاقتصاد کشاورزیمهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزیمدیریت حاصلخیزی و زیست فناوری خاک
مدیریت منابع خاکعلوم دامیعلوم و مهندسی آبژنتیک و به نژادی گیاهی
آگروتکنولوژیبیوتکنولوژی کشاورزیآگرواکولوژیترویج و آموزش کشاورزی پایدار
توسعه کشاورزیحشره شناسی کشاورزیبیماری شناسی گیاهیعلوم و مهندسی جنگل
علوم و مهندسی شیلاتعلوم و مهندسی مرتعمدیریت و کنترل بیابانعلوم و مهندسی آبخیز

بسیاری از رشته های مندرج در جداول فوق ، دارای گرایش های مخصوص به خود می باشند که در دفترچه ثبت نام دکتری 99 ارائه شده اند. شایان ذکر است به جز موارد مذکور ، رشته هایی نیز هستند که تنها داوطلبانی مجاز به انتخاب آن ها می باشند که در رشته های مقطع کارشناسی ارشد مرتبط ، که در دفترچه درج شده است تحصیل کرده باشند.

بسیاری از داوطلبان نیز بنا بر علاقه خود به امر تدریس تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دکتری می گیرند. اگر این افراد جزو متقاضیان تغییر رشته در آزمون دکتری می باشند ، لازم است این نکته را در نظر بگیرند که جذب هیات علمی در تمام دانشگاه ها مشروط به همسان بودن رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. البته در این میان تعداد کمی از دانشگاه ها هستند که در اطلاعیه خود مبنی بر جذب علمی این شرط را در نظر نگیرند اما به طور کلی دانشگاه ها فارغ التحصیلانی که دارای یک رشته مشابه در مقاطع ارشد و دکتری می باشند را استخدام می کنند. البته این مسئله در رابطه با تغییر گرایش داوطلبان در آزمون دکتری صدق نمی کند و برای جذب فارغ التحصیلانی که در مقطع دکتری تغییر گرایش داده اند ، منعی وجود ندارد.

نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم در رابطه با جذب این افراد در مشاغل خصوصی و دولتی می باشد. ممکن است برخی از ادارات و شرکت ها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی تمایل به استخدام افرادی با مدرک دارای تجانس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باشند. اما نگران نباشید زیرا در بسیاری از مواقع مهارت ، دانش و توانمندی افراد مورد توجه قرار می گیرد و یکسان بودن مدرک ارشد و دکتری از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغییر رشته در آزمون دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره