خانه کاردانی فنی و حرفه ای تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت فنی حرفه ای 1400
تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

دوره های تکمیل ظرفیت مقاطع مختلف دانشگاه های سراسر کشور، با هدف پر کردن صندلی های خالی برخی رشته محل ها که به علت عدم ثبت نام تعدادی از پذیرفته شدگان، خالی مانده است، برگزار می گردد و دانشگاه ها و موسسات فنی و حرفه ای نیز از این مسئله مستثنی نیستند. تا چند سال پیش، شاهد برگزاری تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون مقطع کاردانی فنی و حرفه ای توسط سازمان سنجش آموزش کشور بودیم اما به تصمیم وزارت علوم چند سالی است که این مرحله برپا نمی گردد. 

تکمیل ظرفیت کنکور فوق دیپلم مراکز فنی و حرفه ای، سابقا با هدف جذب افرادی که در آزمون فوق دیپلم فنی و حرفه ای ورودی مهرماه شرکت می نمودند اما به هر دلیلی، قبولی آن ها در کد رشته محل مورد علاقه شان مردود اعلام می شد، برگزار می گشت تا شانس مجددی برای پیگیری تحصیلات این متقاضیان در مقطع فوق دیپلم فنی و حرفه ای وجود داشته باشد و این داوطلبان بتوانند در صورت پذیرش در دوره تکمیل ظرفیت، نسبت به نام نویسی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه محل پذیرش خود اقدام نمایند.

رشته های تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای از طریق دفترچه راهنما در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

متاسفانه در حال حاضر هیچ گونه اخبار معتبری در زمینه زمان تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است و احتمال برگزاری آن برای سال 1400 نیز نسبتا کم می باشد. هرگونه اخبار تکمیلی در این زمینه، از طریق همین مقاله و همچنین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در اسرع وقت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اما می توان گفت که فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای آخرین بار در سال 98 برپا شد. به این ترتیب که تکمیل ظرفیت های خالی باقیمانده برخی از رشته های با آزمون این مقطع تحصیلی در سال 98، به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی صورت گرفت.

در صورت برگزاری دوره تکمیل ظرفیت مذکور، احتمال تمدید مهلت ثبت نام آن نیز وجود خواهد داشت و داوطلبان می توانند بر اساس آخرین دستورالعمل های منتشر شده توسط سایت سازمان سنجش و پس از مطالعه لیست رشته های دارای ظرفیت، نسبت به انجام نام نویسی اینترنتی و تکمیل انتخاب رشته اقدام نمایند.

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

بر اساس اطلاعات موجود از آخرین دوره ثبت نام دوره تکمیل ظرفیت کنکور فوق دیپلم واحدهای فنی و حرفه ای، این روند به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد و واجدان شرایط می توانند با آغاز مهلت قانونی تکمیل ظرفیت، نسبت به نام نویسی و انجام انتخاب رشته اقدام نمایند.

در این حالت، متقاضیان می بایست در مهلت مشخص شده، به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند و پس از درج اطلاعات لازم، پرداخت هزینه فرآیند (به صورت خرید کارت اعتباری) و پر کردن فرم تقاضانامه، نسبت به وارد نمودن کد رشته محل انتخابی خود اقدام نمایند.

در صورت برگزاری دوره تکمیل ظرفیت توصیه می شود که پیش از هرگونه اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته، لیست رشته محل های دارای ظرفیت را از طریق دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 که با آغاز روند ثبت نام توسط سایت سازمان سنجش منتشر می گردد، مطالعه نمایید و پس از بررسی دقیق لیست رشته های نام برده، با استخراج کد رشته محل موردعلاقه و مدنظرتان، فرایند تکمیل ظرفیت را به صورت اینترنتی انجام دهید.

دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

در صورت برگزاری فرایند ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون کاردانی فنی و حرفه ای در سال 1400، دفترچه ای حاوی لیست رشته های دارای ظرفیت پذیرش همزمان با آغاز نام نویسی توسط سایت سازمان سنجش منتشر می شود و متقاضیان ثبت نام در این دوره می بایست با مطالعه آن نسبت به انتخاب کد رشته محل مورد نظر خود برای انجام انتخاب رشته اقدام نمایند. البته هنوز این دفترچه برای سال 1400 در دسترس متقاضیان قرار نگرفته اما به محض انتشار، لینک مربوط به آن از طریق جدول زیر فعال خواهد شد.

دفترچه تکمیل ظرفیت کاردانی فنی و حرفه ای

دانلود دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

(لینک فوق به محض انتشار دفترچه فعال خواهد شد.)

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

به طور کلی، دیپلمه های فارغ التحصیل فنی و حرفه ای، کاردانش، هنرستان و رشته های نظری (تحربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان) واجدان شرایط شرکت در دوره تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای می باشند اما یک سری شرایط عمومی و اختصاصی نیز وجود دارد که برخورداری از آن برای کلیه متقاضیان شرکت در این دوره الزامی است که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی

 • پیروی از دین اسلام یا یکی از ادیان الهی تعریف شده در قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری و فساد اخلاقی احراز شده
 • دارا بودن تابعیت ایرانی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی نظری یا دیپلم چهارساله نظام قدیم یا مدرک نظام جدید فنی و حرفه ای
 • داوطلبان فقط مجاز به انتخاب یک رشته متناسب با مدرک دیپلم خود از یک مرکز آموزشی و چند کد رشته محل خواهند بود و در صورت ارائه تقاضای غیر مجاز، پذیرش آن ها مورد قبول واقع نخواهد شد. (به این معنا که امکان انتخاب بیش از یک کد رشته و چند دانشگاه وجود ندارد.)
 • کسانی که در رشته های بدون آزمون یا با آزمون کاردانی فنی و حرفه ای قبول شده اند نیز می توانند به همراه سایر داوطلبان واجد شرایط، در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت نمایند اما در صورت پذیرش این افراد در یک رشته محل به خصوص، قبولی پیشین آن ها لغو خواهد شد.
 • متقاضیان می بایست توانایی جسمی مرتبط با رشته انتخابی خود را داشته باشند.
 • شرایط تجانس رشته تحصیلی و رشته دانشگاهی موردنظر بر اساس آخرین وضعیت دفترچه راهنمای ثبت نام باید رعایت گردد.

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در دوره تکمیل ظرفیت فوق دیپلم فنی و حرفه ای در دو موقعیت مختلف نام نویسی اینترنتی (تکمیل فرم تقاضانامه) و ثبت نام حضوری در واحد دانشگاهی پذیرفته شده مورد استفاده قرار می گیرد. شرح این مدارک (به شرط برگزاری دوره تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون مقطع کاردانی واحدهای فنی و حرفه ای در سال 1400) عبارت است از:

 • شش قطعه‌ عکس‌ 4×3 تمام‌ رخ‌
 • اصل کارت ملی و دو نسخه کپی شده از پشت و روی کارت ملی
 • اصل شناسنامه و دو نسخه کپی شده از تمام صفحات آن
 • اصل یا گواهی مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید در یکی از رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش (بیانگر گذراندن تمام واحدهای درسی در دوره 3 ساله، کارورزی و کارآموزی)
 • اصل و گواهی موقت دیپلم نظام قدیم یا جدید
 • اصل و یا گواهی مدرک پیش دانشگاهی
 • مدرک وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد (گواهی معافیت دائم، معافیت موقت یا کارت پایان خدمت)
 • رسید درخواست تاییدیه تحصیلی دیپلم (از دفاتر پیشخوان دولت قابل دریافت است)

چنانچه تصمیمات اخذ شده مراجع ذی صلاح، دال بر برگزاری تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون در سال 1400 باشد، حدودا یک ماه پس از پایان زمان تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای، شاهد اعلام نتایج آن از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور خواهیم بود که داوطلبان می توانند در این مرحله با استفاده از کد رهگیری دریافت شده در زمان ثبت نام و درج اطلاعات شخصی شان در سایت سنجش، از وضعیت پذیرش خود مطلع گردند و در صورت قبولی، اقدامات لازم جهت نام نویسی حضوری در واحد دانشگاهی موردنظر را به انجام رسانند.

 

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 چه زمانی برگزار می شود؟

هنوز هیچ گونه اخبار موثقی در رابطه با برگزاری و زمان احتمالی تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون کاردانی فنی و حرفه ای برای سال 1400 منتشر نشده است.

2- فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور فوق دیپلم فنی و حرفه ای 1400 چگونه انجام می شود؟

ثبت نام و انتخاب رشته این مرحله (در صورت اتخاذ تصمیم جهت برگزاری دوره) به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org خواهد بود.

3- انتخاب رشته برای مرحله تکمیل ظرفیت کنکور کاردانی فنی و حرفه باید به چه صورتی باشد؟

شراط تجانس رشته تحصیلی و رشته دانشگاهی موردنظر بر اساس آخرین وضعیت دفترچه راهنمای ثبت نام باید رعایت گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ نظر
 1. قاطمه

  سلام سال ۹۹ تکمیل ظرفیت کاردانی فنی و کحرفه ای نیست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، طبق اطلاعیه سازمان سنجش، از روز ۱۶ تا ۲۲ دی به صورت حضوری به دانشگاه دارای ظرفیت مراجعه نمایید.

 2. Nazanin Lotfi

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوب تون
  من کنکور فنی کامپیوتر دادم و انتخاب رشته م رو خیلی بد انجام دادم!!! بخاطر همین در نیومدم.آیا میتونم رشته انیمیشن رو وقتی تکمیل ظرفیت زدن انتخاب کنم؟

دریافت مشاوره