تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کاردانی فنی و حرفه ای / ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

راهنمای ثبت نام بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1400
ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

دانش آموختگان رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای جهت ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی، می بایست ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای را انجام دهند. در سال جاری نیز اکثر رشته های کاردانی فنی و حرفه ای به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و برای جذب دانشجو، سوابق تحصیلی یا به عبارتی معدل دیپلم ملاک عمل قرار می گیرد.

بنابراین داوطلبانی که خواهان ثبت نام در رشته های نقشه کشی معماری، مکانیک خودرو، گرافیک، صنایع غذایی، حسابداری، تربیت بدنی، شبکه و نرم افزار، تاسیسات مکانیک و الکتروتکنیک می باشند، باید در کنکور این رشته ها شرکت کنند اما برای سایر رشته ها هیچ آزمونی برگزار نخواهد شد.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

داوطلبان پس از مطلع شدن از تمام شرایط می توانند با مراجعه به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و پرداخت هزینه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1400 مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند اما باید توجه داشته باشند که بازه زمانی ثبت نام در دو نیمسال مهر ماه و بهمن ماه متفاوت می باشد که در ادامه به تفکیک شرح داده شده است.

زمان ثبت نام نیمسال اول 

فرآیند ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای در نیمسال اول 1400، از روز یکشنبه مورخ 30 خرداد ماه آغاز شده و تا روز یکشنبه مورخ 6 تیر ماه ادامه دارد. بنابراین افراد می توانند در این بازه زمانی نسبت به نام نویسی اینترنتی خود از طریق سایت رسمی سازمان سنجش اقدام کنند.

بر اساس آخرین اطلاعیه صادره از سوی این سازمان، به متقاضیان شرکت در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای که بنا به دلایلی از انجام این فرآیند جا مانده اند، از 19 الی 22 مرداد ماه فرصت مجدد نام نویسی داده شد.

زمان ثبت نام نیمسال دوم

داوطلبان می توانند با مطالعه راهنمای نام نویسی تحت عنوان دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1400 که دو الی سه روز قبل از شروع فرآیند ثبت نام توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود، از مدارک و شرایط لازم جهت نام نویسی در این مقطع مطلع شوند.

توجه نمایید که پذیرش افراد به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی (مرحله تکمیل ظرفیت) در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای موسسات آموزش عالی در بهمن ماه نیز انجام می شود که در سال 99 از روز یکشنبه مورخ 14 دی ماه 99 آغاز شد و تا روز چهارشنبه مورخ 17 دی ماه 99 ادامه داشت.

شایان ذکر است که تاکنون مهلت ثبت نام بدون آزمون در مقطع کاردانی کنکور فنی و حرفه ای موسسات آموزش عالی برای نیمسال بهمن ماه 1400 منتشر نشده است اما به محض انتشار، اطلاعات مورد نیاز از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرامی ایران مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نحوه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، بیشتر رشته های کاردانی فنی و حرفه ای به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و فقط برای پذیرش در 9 رشته امتحانی آزمون برگزار خواهد شد. ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای چه با کنکور و چه بدون کنکور برای دو نیمسال مهر ماه و بهمن ماه از طریق سایت رسمی سازمان سنجش انجام دهند که مراحل آن در ادامه ذکر شده است.

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و از منوی سمت راست، بر روی “کاردانی فنی و حرفه ای” کلیک نمایید.
 • در این صفحه لینک فعال مربوط به پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی «معدل کل دیپلم» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی سال 1400 (نوبت مهر ماه) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی انتخاب کنید.
 • حال قبل از شروع مراحل ثبت نام، می بایست هزینه این فرآیند را پرداخت نمایید که بدین جهت عبارت “خرید سریال ثبت نام” را از منوی سمت راست سایت بفشارید.
 • گزینه مرتبط به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی فنی و حرفه (بهمن ماه) را فعال نموده و بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.
 • اطلاعات خواسته شده را در بخش های مشخص درج کرده و مجددا کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • شماره پیگیری پرداخت صادر شده از سوی سایت را یادداشت نمایید و پس از فعال کردن تیک مربوطه، “ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.
 • در این مرحله به صفحه واریز هزینه ثبت نام منتقل خواهید شد که بعد از ثبت نمودن اطلاعات کارت بانکی در کادرهای موجود در صفحه و تایید کردن کلمه “پرداخت”‏، مبلغ موردنظر پرداخت خواهد شد.
 • حال مجددا به صفحه ابتدای سامانه ثبت نام بازگشته و عبارت “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.
 • بعد از درج سریال ثبت نام، عبارت امنیتی و همچنین فشردن کلمه “تایید” در این مرحله، می توانید فرآیند نام نویسی خود را آغاز نمایید.

نکات مهم

هر داوطلب منحصرا مجاز است که در یکی از کد رشته های امتحانی مطابق با مدرک دیپلم خود انتخاب رشته نماید و اگر در رشته ای غیرهمنام با مدرک دیپلم خود ثبت نام کند، در صورت پذیرفته شدن، قبولی او لغو خواهد شد.

همچنین داوطلبان می توانند حداقل 1 و حداکثر 50 کد رشته محل را با توجه به رشته امتحانی خود انتخاب نمایند. با توجه به امتیاز سهمیه بومی که برای داوطلبان هر استان در نظر گرفته می شود، توصیه می شود اولین انتخاب هایتان را از رشته های ارائه شده در استان محل سکونت خود انتخاب نمایید.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

دفترچه ثبت نام شامل اطلاعاتی در خصوص جزئیات و همچنین شرایط لازم برای ثبت نام می باشد که داوطلبان باید از آن ها آگاهی یابند. همچنین لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 ارائه شده در تمام دانشکده های فنی و حرفه ای در داخل این دفترچه قرار داده شده است.

لازم به ذکر است که دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای برای نیمسال اول، همزمان با شروع ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در دسترس افراد قرار داده می شود.

توجه نمایید که در تاکنون دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای مهر ماه و بهمن ماه 1400 منتشر نشده است اما در صورت انتشار، فایل پی دی اف آن در جدول ذیل قرار داده خواهد شد. شما نیز می توانید جهت آگاهی از شرایط نام نویسی این فرآیند در سال گذشته، دفترچه مربوط به سال 99 را از طریق کلیک بر روی لینک مربوطه دریافت نمایید.

دفترچه ثبت نام آزمون کاردانی فنی و حرفه ای
دانلود دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال اول 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال دوم 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

توجه نمایید در انتهای دفترچه یک فرم پیش نویس ثبت نام ارائه شده که توصیه می شود برای کاهش خطا در زمان ثبت نام، این فرم را تکمیل نمایید و لینک آن در جدول فوق نیز قرار داده شده است.

شرایط ثبت نام بدون کنکور فنی و حرفه ای 1400

همان طور که ذکر شد‏، تنها افراد واجد شرایط می توانند جهت نام نویسی در این دوره اقدامات لازم را به انجام برسانند که در ادامه این مطلب‏، شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در فرآیند پذیرش بدون آزمون فنی و حرفه ای بیان شده است.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ گونه وابستگی به احزاب و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ گونه فساد اخلاقی و عدم شهرت به انجام منکرات اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی

 • ارائه دیپلم فنی و حرفه ای دوره 4 ساله نظام قدیم
 • ارائه دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش دوره دوم متوسطه نظام آموزشی جدید
 • داوطلبان دارای دیپلم شاخه نظری نظام سالی – واحدی یا ترمی – واحدی صرفا با ارائه مدرک پیش دانشگاهی مجاز به نام نویسی می باشند.
 • فارغ التحصیلان شاخه نظری تنها مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی کاردانی ناپیوسته می باشند.
 • پذیرفته شدگان رشته های دانشگاه روزانه در سال 99 مجاز به ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای سال 1400 نمی باشند.
 • پذیرفته شدگان رشته های دانشگاه نوبت دوم و غیرانتفاعی سال 99 می توانند بدون انصراف از رشته تحصیلی خود، فرآیند نام نویسی را انجام دهند ولی باید پس از پذیرش در یکی از رشته ها، انصراف از رشته تحصیلی قبلی را به دانشگاه پذیرفته شده ارائه دهند.
 • داوطلبان آقا نیز از لحاظ وضعیت نظام وظیفه نباید مشکلی جهت ثبت نام داشته باشند.
 • آن دسته از متقاضیانی که تا زمان نام نویسی، دانش آموز سال آخر می باشند و مدرک دیپلم یا گواهی نامه خود را اخذ نکرده اند، می بایست در این مرحله نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته خود اقدام نموده و از تاریخ 11 لغایت 13 شهریور ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسبت به ویرایش و ثبت معدل کل خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که در صورت عدم درج معدل در موعد مقرر، داوطلب از روند گزینش آزمون حذف خواهد شد.

مدارک ثبت نام بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1400

داشتن مدارک ثبت نام مطابق با مندرجات دفترچه راهنما،‌ لازمه نام نویسی در این مقطع می باشد که اسامی آن ها به شرح ذیل می باشد:

 • یک قطعه فایل عکس اسکن شده با مشخصات زیر:
 1. عکس باید 4*3 یا 6*4 باشد.
 2. فرمت عکس jpg باشد.
 3. حداکثر اندازه عکس 400*300 و حداقل 300*200 باشد.
 4. حجم عکس نباید بیشتر از 70 کیلوبایت باشد.
 5. عکس باید فاقد حاشیه های اضافی، تاخوردگی و اثر مهر و منگنه باشد.
 • داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران باید برای فعال نمودن سهمیه خود کد پیگیری 12 رقمی را از ارگان ذیربط دریافت و در فرم ثبت نام درج نمایند.
 • اتباع خارجی باید کد پیگیری 13 رقمی را برای ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای در دسترس داشته باشند.
 • کد 4 رقمی رایانه دیپلم
 • کد نظام وظیفه
 • کد و عنوان رشته تحصیلی
 • کد و عنوان رشته امتحانی
 • کد محل تولد و محل صدور شناسنامه

لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 به همراه با تمامی جزئیات پذیرش دانشجویان در دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1400 قید شده است بنابراین، الزامی است که علاقه مندان ثبت نام، قبل از هر گونه اقدامی در این خصوص، با دریافت نسخه پی دی اف این دفترچه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور یا این مقاله، از قوانین وضوابط پذیرش در این دوره به طور کامل آگاهی یابند.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای برای نیمسال اول 1400 از چه تاریخی آغاز می شود؟

فرآیند ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای از تاریخ 30 خرداد ماه 1400 آغاز می گردد.

2- انتخاب رشته بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 از طریق کدام سایت انجام می شود؟

انجام این فرآیند مطابق با مراحل موجود در این مقاله، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

3- متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400، قادر به انتخاب حداکثر چند کد رشته هستند؟

حداکثر تعداد کد رشته های انتخابی مجاز برای داوطلبان، 50 می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر

 1. درصورت قبولی در یکی از رشته های روزانه کاردانی بدون آزمون ، آیا میتوان در کنکور سراسری انتخاب رشته روزانه انجام داد؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت انتخاب دوره های روزانه برای شما وجود ندارد.

 2. سلام وقت بخیر.من دیپلم انسانی دارم.ومیخوام رشته معماری از فنی بخونم(دولتی)
  امسال که کنکور رشته معماری رو برداشتن .من باید چیکار کنم.ممنون میشم جواب بدین

 3. سلام من دیپلم برق صنعتی دارم الان بخوام تربیت بدنی بخونم با ازمون رشته من تا اون جایی که دیدم نمیتونست بخونه میخواستم بپرسم تربیت بدنی بدون ازمون دانشگاه ازاد میتونم شرکت کنم؟

 4. سلام وقت بخیر من رشته حسابداری میخونم میخاستم بدونم برای رشته حسابداری فنی و حرفه ایی هم بدون کنکور هست؟

 5. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کاردانی پیوسته دانشکاه آزادهستم میخواستم درمرحله پذیرش براساس سوابق تحصیلی بهمن ماه دانشگاه فنی وحرفه ای ثبت نام کنم میخواستم بدونم بایدازدانشگاه انصراف بدم بعدثبت نام کنم یانه ممنون میشم جوابمو بدیدضروریه.

  • با سلام، شما می توانید برای دانشگاه مورد نظر ثبت نام نمایید و در صورت کسب قبولی از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

دریافت مشاوره