تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کاردانی فنی و حرفه ای / ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

راهنمای ثبت نام بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1400
ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

دانش آموختگان رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای که قصد تحصیل در رشته های با آزمون مقطع کاردانی شامل نقشه کشی معماری، مکانیک خودرو، گرافیک، صنایع غذایی، حسابداری، تربیت بدنی، شبکه و نرم افزار، تاسیسات مکانیک و الکتروتکنیک را ندارند، می توانند در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مهر یا بهمن ماه این مقطع شرکت کنند. در این فرآیند ملاک پذیرش داوطلبان، معدل کل دیپلم آن ها می باشد. متقاضیان می بایست در موعد مقرر دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای را به دقت مطالعه نموده و در صورت دارا بودن شرایط تعیین شده، به انجام ثبت نام خود از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور بپردازند.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای بهمن ماه سال جاری در دهه دوم آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

داوطلبان پس از مطلع شدن از تمام شرایط می توانند با پرداخت هزینه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1400 مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند اما باید توجه داشته باشند که بازه زمانی ثبت نام در دو نیمسال مهر ماه و بهمن ماه متفاوت می باشد که در ادامه به تفکیک شرح داده شده است.

زمان ثبت نام نیمسال اول 

فرآیند ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای در نیمسال اول 1400، از روز یکشنبه مورخ 30 خرداد ماه آغاز شده و تا روز یکشنبه مورخ 6 تیر ماه ادامه دارد. بنابراین افراد می توانند در این بازه زمانی نسبت به نام نویسی اینترنتی خود از طریق سایت رسمی سازمان سنجش اقدام کنند. بر اساس آخرین اطلاعیه صادره از سوی این سازمان، به متقاضیان شرکت در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای که بنا به دلایلی از انجام این فرآیند جا مانده اند، از 19 الی 22 مرداد ماه فرصت مجدد نام نویسی داده شد.

زمان ثبت نام نیمسال دوم

مطابق با اطلاع رسانی سازمان سنجش، فرآیند جذب دانشجو برای نوبت بهمن ماه بر اساس معدل کل دیپلم در رشته محل هایی از آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی سال 1400 که ظرفیت آن ها تکمیل نشده است، در بازه زمانی بین پنجشنبه 18 الی چهارشنبه 24 آذر ماه صورت می گیرد. بر همین مبنا متقاضیان می توانند همزمان با آغاز مهلت ثبت نام با مراجعه به سایت این سازمان اطلاعیه تکمیلی به همراه جداول رشته‌های تحصیلی را دریافت نموده و پس از بررسی آن نسبت به انجام فرآیند نام نویسی و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

در راستای ارائه تسهیلات بیشتر به متقاضیانی که در زمان اولیه موفق به انجام ثبت نام و انتخاب رشته نشده اند، امکانی ایجاد شده است تا این افراد بتوانند تا پایان روز دوشنبه 29 آذر ماه نسبت به انجام این فرآیند اقدام کنند. همچنین آن دسته از داوطلبانی که قبلا نام نویسی کرده اند نیز در صورت تمایل می توانند به مشاهده و ویرایش کد رشته محل های انتخابی خود بپردازند.

نحوه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، بیشتر رشته های کاردانی فنی و حرفه ای به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و فقط برای پذیرش در 9 رشته امتحانی آزمون برگزار خواهد شد. ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای چه با کنکور و چه بدون کنکور برای دو نیمسال مهر ماه و بهمن ماه از طریق سایت رسمی سازمان سنجش انجام دهند که مراحل آن در ادامه ذکر شده است.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله اول

 • در این صفحه لینک فعال مربوط به “ثبت‌نام و انتخاب رشته پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی «معدل کل» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی – بهمن ماه ۱۴۰۰” انتخاب کنید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله دوم

 • اکنون می بایست هزینه این فرآیند را پرداخت نمایید که بدین جهت گزینه “خرید کارت” را از منوی سمت راست انتخاب کنید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله سوم

 • بعد از ثبت نمودن اطلاعات کارت بانکی در کادرهای موجود در صفحه و تایید کردن آن ها، کلید “ادامه روند پرداخت” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله چهارم

 • در این مرحله، با درج اطلاعات کارت بانکی خود و کلیک بر روی گزینه “پرداخت” فرآیند واریز هزینه را به پایان برسانید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله پنجم

 • اکنون مجددا به صفحه ابتدای سامانه ثبت نام بازگشته و عبارت “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله ششم

 • بعد از درج سریال ثبت نام، عبارت امنیتی و همچنین فشردن کلید “تایید” در این مرحله، می توانید فرآیند نام نویسی خود را آغاز نمایید.

ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی مرحله هفتم

نکات مهم

هر داوطلب منحصرا مجاز است که در یکی از کد رشته های امتحانی مطابق با مدرک دیپلم خود انتخاب رشته نماید و اگر در رشته ای غیرهمنام با مدرک دیپلم خود ثبت نام کند، در صورت پذیرفته شدن، قبولی او لغو خواهد شد.

همچنین داوطلبان می توانند حداقل 1 و حداکثر 50 کد رشته محل را با توجه به رشته امتحانی خود انتخاب نمایند. با توجه به امتیاز سهمیه بومی که برای داوطلبان هر استان در نظر گرفته می شود، توصیه می شود اولین انتخاب هایتان را از رشته های ارائه شده در استان محل سکونت خود انتخاب نمایید.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400

دفترچه ثبت نام این آزمون که همزمان با شروع نام نویسی از طریق سایت سازمان سنجش در دسترس افراد قرار داده می شود، شامل اطلاعاتی در خصوص جزئیات و شرایط لازم برای ثبت نام و همچنین لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای می باشد. توجه داشته باشید از آن جایی که دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته پذیرش کاردانی فنی و حرفه ای برای رشته های با کنکور و بدون کنکور این مقطع مشترک می باشد، در نیمسال دوم دفترچه ای منتشر نشده و صرفا فایل پی دی اف رشته های بهمن ماه ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. بنابراین متقاضیان جهت اطلاع از شرایط و ضوابط تعیین شده می بایست به دفترچه مهر ماه مراجعه نمایند.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال اول 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود لیست رشته محل های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال دوم 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود فرم تقاضانامه بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال دوم 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحات رشته محل های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای – نیمسال دوم 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

توجه نمایید در انتهای دفترچه یک فرم پیش نویس ثبت نام ارائه شده که توصیه می شود برای کاهش خطا در زمان ثبت نام، این فرم را تکمیل نمایید و لینک آن در جدول فوق نیز قرار داده شده است.

شرایط ثبت نام بدون کنکور فنی و حرفه ای 1400

همان طور که ذکر شد‏، تنها افراد واجد شرایط عمومی و اختصاصی زیر می توانند جهت نام نویسی در این دوره اقدامات لازم را به انجام برسانند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ گونه وابستگی به احزاب و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ گونه فساد اخلاقی و عدم شهرت به انجام منکرات اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی

 • ارائه دیپلم فنی و حرفه ای دوره 4 ساله نظام قدیم
 • ارائه دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش دوره دوم متوسطه نظام آموزشی جدید
 • داوطلبان دارای دیپلم شاخه نظری نظام سالی – واحدی یا ترمی – واحدی صرفا با ارائه مدرک پیش دانشگاهی مجاز به نام نویسی می باشند.
 • فارغ التحصیلان شاخه نظری تنها مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی کاردانی ناپیوسته می باشند.
 • پذیرفته شدگان رشته های دانشگاه روزانه در سال 99 مجاز به ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای سال 1400 نمی باشند.
 • پذیرفته شدگان رشته های دانشگاه نوبت دوم و غیرانتفاعی سال 99 می توانند بدون انصراف از رشته تحصیلی خود، فرآیند نام نویسی را انجام دهند ولی باید پس از پذیرش در یکی از رشته ها، انصراف از رشته تحصیلی قبلی را به دانشگاه پذیرفته شده ارائه دهند.
 • داوطلبان آقا نیز از لحاظ وضعیت نظام وظیفه نباید مشکلی جهت ثبت نام داشته باشند.
 • آن دسته از متقاضیانی که تا زمان نام نویسی، دانش آموز سال آخر می باشند و مدرک دیپلم یا گواهی نامه خود را اخذ نکرده اند، می بایست در این مرحله نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته خود اقدام نموده و از تاریخ 11 لغایت 13 شهریور ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسبت به ویرایش و ثبت معدل کل خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که در صورت عدم درج معدل در موعد مقرر، داوطلب از روند گزینش آزمون حذف خواهد شد.

مدارک ثبت نام بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1400

داشتن مدارک ثبت نام مطابق با مندرجات دفترچه راهنما،‌ لازمه نام نویسی در این مقطع می باشد که اسامی آن ها به شرح ذیل می باشد:

 • یک قطعه فایل عکس اسکن شده با مشخصات زیر:
 1. عکس باید 4*3 یا 6*4 باشد.
 2. فرمت عکس jpg باشد.
 3. حداکثر اندازه عکس 400*300 و حداقل 300*200 باشد.
 4. حجم عکس نباید بیشتر از 70 کیلوبایت باشد.
 5. عکس باید فاقد حاشیه های اضافی، تاخوردگی و اثر مهر و منگنه باشد.
 • داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران باید برای فعال نمودن سهمیه خود کد پیگیری 12 رقمی را از ارگان ذیربط دریافت و در فرم ثبت نام درج نمایند.
 • اتباع خارجی باید کد پیگیری 13 رقمی را برای ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای در دسترس داشته باشند.
 • کد 4 رقمی رایانه دیپلم
 • کد نظام وظیفه
 • کد و عنوان رشته تحصیلی
 • کد و عنوان رشته امتحانی
 • کد محل تولد و محل صدور شناسنامه

لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 به همراه با تمامی جزئیات پذیرش دانشجویان در دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1400 قید شده است بنابراین، الزامی است که علاقه مندان ثبت نام، قبل از هر گونه اقدامی در این خصوص، با دریافت نسخه پی دی اف این دفترچه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور یا این مقاله، از قوانین وضوابط پذیرش در این دوره به طور کامل آگاهی یابند.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای بهمن ماه 1400 در چه تاریخی انجام می شود؟

فرآیند ثبت نام نیمسال دوم این مقطع از تاریخ 18 الی 24 آذر ماه انجام می گیرد. همچنین این مهلت تا روز 29 آذر ماه تمدید شد.

2- انتخاب رشته بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای از طریق کدام سایت انجام می شود؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

3- متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای قادر به انتخاب حداکثر چند کد رشته هستند؟

حداکثر تعداد کد رشته های انتخابی مجاز برای داوطلبان، 50 می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر

 1. درصورت قبولی در یکی از رشته های روزانه کاردانی بدون آزمون ، آیا میتوان در کنکور سراسری انتخاب رشته روزانه انجام داد؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت انتخاب دوره های روزانه برای شما وجود ندارد.

 2. سلام وقت بخیر.من دیپلم انسانی دارم.ومیخوام رشته معماری از فنی بخونم(دولتی)
  امسال که کنکور رشته معماری رو برداشتن .من باید چیکار کنم.ممنون میشم جواب بدین

 3. سلام من دیپلم برق صنعتی دارم الان بخوام تربیت بدنی بخونم با ازمون رشته من تا اون جایی که دیدم نمیتونست بخونه میخواستم بپرسم تربیت بدنی بدون ازمون دانشگاه ازاد میتونم شرکت کنم؟

 4. سلام وقت بخیر من رشته حسابداری میخونم میخاستم بدونم برای رشته حسابداری فنی و حرفه ایی هم بدون کنکور هست؟

 5. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کاردانی پیوسته دانشکاه آزادهستم میخواستم درمرحله پذیرش براساس سوابق تحصیلی بهمن ماه دانشگاه فنی وحرفه ای ثبت نام کنم میخواستم بدونم بایدازدانشگاه انصراف بدم بعدثبت نام کنم یانه ممنون میشم جوابمو بدیدضروریه.

  • با سلام، شما می توانید برای دانشگاه مورد نظر ثبت نام نمایید و در صورت کسب قبولی از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

دریافت مشاوره