تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400

حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400

تغییر سهمیه های کنکور سراسری 1400
حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400

هر ساله داوطلبان زیادی در محدوده های سنی مختلف در کنکور سراسری شرکت می کنند. اما نظر به اهمیت این آزمون در آینده تحصیلی و شغلی افراد، عوامل زیادی در اعلام نتایج و پذیرش این آزمون موثر خواهند بود. در این راستا یکی از دغدغه های داوطلبان در رابطه با کنکور سراسری، میزان اعمال سهمیه ها می باشد، چرا که تاثیر به سزایی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد. یکی از اهداف اعمال سهمیه در آزمون، ایجاد برابری و عدالت برای پذیرش داوطلبانی است که به امکانات آموزشی دسترسی چندانی ندارند. بخشی از سهمیه های کنکور مصوب مجلس و بخشی از آن ها نیز مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشند. سهمیه های مصوب در کل شامل سهمیه هایی اعم از سهمیه مناطق 3 گانه و مناطق محروم، سهمیه ایثارگران (5 درصد و 25 درصد)، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه جانبازی، سهمیه بهیاری، بومی گزینی، فرزندان هیئت علمی، سهمیه حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله و… هستند که در کنکور سراسری 1400 با تغییراتی مواجه شده و یا ثابت باقی مانده اند.

از سال 1400 به مدت پنج سال، 5 درصد ظرفیت کل هر رشته محل به عنوان سهمیه ویژه بهیاران در نظر گرفته می شود.

حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400

در سال 99 اقداماتی در راستای ایجاد تغییر در سهمیه های مصوب کنکور سراسری ایجاد گردید و لایحه ای در این رابطه تدوین شد.

از آن جایی که تاثیر سهمیه ها در نتایج کنکور سراسری در سال های اخیر مشکلاتی را ایجاد کرده بود، مسئولان تصمیماتی نسبت به اصلاح آن ها اتخاذ کردند. لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین مرتبط تحت عنوان “لایحه توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی” از سوی وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم دولت شد.

در راستای این تصمیمات، بنا بر آن شد که امتیازات و تسهیلات داده شده به صورت مازاد بر ظرفیت عمل کنند تا داوطلبان فاقد سهمیه های خاص، قادر به رقابت در شرایط یکسان با یکدیگر باشند. همچنین در طی این لایحه، برخی از سهمیه کنکور به طور کلی حذف و یا دچار تغییراتی می شدند. در نهایت، تصمیمات در نظر گرفته شده در زمینه سهمیه های موثر در کنکور سراسری به صورت زیر تعیین گشت. 

  • سهمیه های حوادث غیرمترقبه به دلیل محدودیت زمانی و مکانی تغییر نکردند.
  • سهمیه فرزندان هیئت علمی، قهرمانان، حافظان قرآن و کشاورزی حذف شدند.
  • سهمیه ویژه بهیاران که در کنکور سال های گذشته حذف گشته بود، از سال 1400 به مدت 5 سال و به صورت 5 درصد ظرفیت کل هر رشته محل تعیین گشت.
  • سهمیه های مناطق 1 و 2 و 3 به دلیل اهمیت زیر ساخت های آموزشی به قوت خود باقی ماندند.
  • سهمیه های شهدا و رزمندگان نیز بدون تغییر باقی ماند.
  • سهمیه ایثارگران 30 درصد ظرفیت اصلی (30 درصد ظرفیت هر کد رشته محل) در نظر گرفته شده است که، 25 درصد آن متعلق به  همسر و فرزندان شهدا و مفقوداالثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان بالای 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها اختصاص داده می شود. همچنین 5 درصد از سهمیه هر کد رشته محل نیز برای جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه در نظر گرفته شده است.

توجه: متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران (25 و 5 درصد) می بایست 70 درصد و رزمندگان 75 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده گزینش آزاد در کد رشته مربوطه را کسب کند. همچنین ناگفته نماند که استفاده از سهمیه ها تنها یک بار امکان پذیر خواهد بود.

می توان گفت علی رغم لایحه انتشار شده به منظور حذف برخی از شهمیه های کنکور، تنها سهمیه های موجود با اندکی تغییر مواجه شدند و سهمیه بهیاران در کنکور سراسری نیز به عنوان سهمیه موثر شناخته شد. ضوابط و نکات مرتبط به تمامی سهمیه ها اعم از سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا و… به طور کامل در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر شده است. همچنین داوطلبان واجد شرایط ثبت نام کنکور سراسری که دارای سهمیه های موجود در کنکور سراسری 1400 هستند، می بایست پس از دریافت کد 12 رقمی در زمان ثبت نام کنکور و با تکمیل کادر مربوطه در فرم نام نویسی کنکور برای اعمال آن اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توان از سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1400 اطلاع پیدا کرد؟

شما می توانید با مراجعه به مقاله فوق یا با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری از موضوع مربوطه مطلع شوید.

2- آیا سهمیه بهیاری در کنکور سراسری سال 1400 تاثیر گذار است؟

بله، سهمیه ویژه بهیاران که در کنکور سال های گذشته حذف گشته بود، از سال 1400 به مدت 5 سال و به صورت 5 درصد ظرفیت کل هر رشته محل تعیین گشت.

3- در چه زمانی باید کد 12 رقمی ایثارگری خود را اعلام کنیم؟

شما می توانید در زمان نام نویسی و ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری، با وارد کردن این کد در فرم ثبت نام، برای اعمال سهمیه خود اقدام نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه