خانه کاردانی فنی و حرفه ای دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

زمان انتشار دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402
دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

مطابق با اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش در تعدادی از رشته های تحصیلی مقطع کاردانی دانشگاه های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی به صورت بدون آزمون و در برخی رشته های دیگر به روش با آزمون انجام می پذیرد. مشخصات هر یک از رشته های امتحانی مانند با آزمون یا بدون آزمون بودن آن ها، مدارک تحصیلی مورد نیاز جهت انتخاب رشته و سایر موارد در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این مقطع درج می گردد.

دفترچه مذکور در موعد مقرر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و در این مطلب قصد داریم شما را از جزئیات مربوط به زمان و نحوه دریافت آن مطلع کنیم.

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی فنی و حرفه ای
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1402

(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

طبق مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون کاردانی فنی و حرفه ای، فارغ التحصیلان شاخه های نظری مشروط به انتخاب رشته های کاردانی ناپیوسته، مجاز به ثبت نام در آزمون این مقطع می باشند.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

داوطلبان قبل از پرداخت هزینه و اقدام به ثبت نام در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای می بایست نسبت به دریافت و مطالعه دفترچه راهنمای مربوطه که هر ساله به طور همزمان با آغاز زمان ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای بر روی سایت ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای قرار می گیرد، اقدام نمایند. با توجه به این که هنوز زمان دقیقی برای این فرآیند اعلام نشده است در نتیجه نمی توان تاریخ مشخص انتشار این دفترچه را نیز اعلام نمود ام جزئیات مربوط به انتشار این دفترچه و فرآیند مذکور از طریق این مقاله و نیز کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

از آن جایی که ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود، فایل pdf دستورالعمل آن نیز بر روی همین سایت به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد. شما می توانید با استفاده از لینک موجود در جدول زیر دسترسی آسان تر و سریع تری به این فایل داشته باشید. لازم به ذکر است از آن جایی که دفترچه سال 1402 هنوز منتشر نشده است، شما می توانید با بررسی دفترچه سال 1401 با مندرجات این دفترچه تا حد زیادی آشنا شوید.

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی فنی و حرفه ای
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1402

(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

دفترچه راهنمای نام نویسی آزمون کاردانی فنی و حرفه ای شامل تمامی نکات مهم پیرامون فرآیند ثبت نام و برگزاری آزمون می باشد. از همین رو توصیه می کنیم پیش از انجام هر اقدامی در راستای نام نویسی و پرداخت هزینه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402، دفترچه مربوطه را دریافت نموده و آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید. از جمله مندرجات دفترچه مذکور عبارت اند از:

 • زمان و نحوه نام نویسی
 • شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام
 • شرایط تعیین وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا
 • مدارک مورد نیاز برای ثبت نام اینترنتی و حضوری
 • لیست رشته های ارائه شده
 • ظرفیت رشته محل ها

 

سوالات متداول

1- دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1402 چه زمانی منتشر می شود؟

این دفترچه همزمان به شروع فرآیند ثبت نام آزمون منتشر خواهد شد اما هنوز زمان دقیقی برای انتشار آن اعلام نشده است.

2- چگونه می توان دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای را دریافت نمود؟

این دفترچه از طریق همین مطلب و همچنین از سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت می باشد.

3- محتوای دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای چیست؟

تمامی جزئیات مربوط به رشته های با آزمون و بدون آزمون، مواد، ضرایب، سهمیه ها و... در این دفترچه بیان شده اند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۶۱ نظر

 1. سلام دفترچه ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای سال ۱۴۰۱ چرا منتشر نشده هنوز ؟؟ تو سازمان سنجش هم پیداش نکردم

  • با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش، دفترچه ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای منتشر شده است و تا پایان روز ۲۱ تیرماه امکان ثبت نام دارید.

 2. سلام دفترچه ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای سال ۱۴۰۱ چرا منتشر نشده هنوز ؟؟ تو سازمان سنجش هم پیداش نکردم

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی فنی حرفه ای از سایت سازمان سنجش قابل دریافت می باشد.

 3. سلام من چجوری میتونم دفترچه ک محل رشته کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۱ بدست بیارم؟؟

  • با سلام، برای دریافت دفترچه ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای سال ۱۴۰۱ از تاریخ ۱۴ الی ۲۱ تیرماه از سایت سازمان سنجش میتوانید اقدام کنید.

 4. سلام دفترچه کنکور ۱۴۰۱ رشته های فنی حرفه ای رو کی قرار میدادی؟! .. لطفا به محض ارائه اش بزاریدش لینکشو

 5. سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم چگونه دفترچه کنکور فنی حرفه ای بصورت فیزیکی دریافت کنیم؟

  • با سلام و وقت بخیر، می توانید فایل دفترچه مذکور را از سایت سنجش دانلود نموده و سپس نسبت به پرینت فایل اقدام نمایید.

 6. سلام ایا رشته های فنی و حرفه ای مثل کامپیوتر هم میتونن با کنکور و دیپلم فنی در دانشگاه فرهنگیان یا تربیت معلم سابق تحصیل کنند؟

  • با سلام، شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان شامل: شرکت در آزمون سراسری رشته های نظری، حداقل معدل دیپلم ۱۴، شرایط سنی ۲۴ سال تمام و کسب حداقل تراز ۶۵۰۰ می باشد.

 7. سلام آیا قبول شدن در دانشگاه سراسری با سوابق تحصیلی در رشته معماری ممکن است؟

 8. سلام وقتتون بخیر من سال دوازدهم هستم نقشه کشی ساختمان از رشته کاردانش میخونم
  میخواستم بدونم میتونم کاردانی فنی حرفه ای کنکور بدم؟ اگر میشه باید چیکار کنم؟

  • با سلام، در صورت داشتن شرایط احراز تحصیلی رشته مورد نظر، میتوانید در کنکور و یا انتخاب رشته، کاردانی فنی و حرفه ای شرکت کنید.

 9. با سلام و خسته نباشید.من الان در رشته مکانیک خودرو سال یازدهم هستم.می خواستم بدونم آیا برای رشته مکانیک قبولی شرط معدل وجود داره؟!

 10. سلام من رشته حسابداری دوازدهم هستم معدلمم بالا ۱۷ هست بخوام دانشگاه برم کامپیوتر فنی باید کنکور بدم یا شرط معدلم میشه

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه منتشر شده رشته شما در سال ۱۴۰۰ جزء رشته های پذیرش با آزمون می باشد لازم بذکر است که شما می توانید در دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی بدون آزمون ثبت نام نمایید.

 11. سلام وقتتون بخیر من رشته ی مدیریت خانواوه میخونم و اینکه امسال سال یازدهم هستم به من گفتند که از این رشته میتونم رشته امورتغذیه بخونم البته با کنکور که باید علوم و ریاضی سوم تانهم را بخونم و درس های دهم تادوازدهم را هم بخونم و من دارم میخونم ولی دوس دارم بدونم واقعا صحت داره؟فقط خودم در حدی مطمئنم که میتونم بیولوژیک و صنایع شیمیایی و…برم میشه راهنمایی کنید امور تغذیه‌هم میتونم برم یا نه؟

  • با سلام و درود، به دلیل تحصیل در نظام جدید (۶/۳/۳) ، مجاز به شرکت در کنکور سراسری رشته ی دلخواه یا انتخاب رشته های بدون آزمون بوده و هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

  • سلام وقتتون بخیر من سال پیش الویت های کنکور کاردانی رو اشتباه زدم و منتظرم تا امسال دوباره کنکور بدم اما چون رشته هنرستانی من الکترونیک هستش سال قبل الکترونیک کنکور نداشت! و شرط معدل بود ، و من ثبت نام بدون ازمون رو اشتباه الویت بندی کردم ،، حالا از کجا باید بفهمم که ایا امسال رشته الکترونیک برای کاردانی ازمون دارد یا خیر مثل سال قبل بدون آزمون و سرط معدل است؟لطفا کمکم کنید!♥️

   • با سلام، مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش رشته الکترونیک جزء رشته های ارائه شده بدون آزمون و صرفا براساس تحصیلی می باشد.

 12. سلام خسته نباشید ببخشید مهلت شرکت در کنکور فنی تا چه وقتی هستش

  • با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص زمان ثبت نام آزمون کاردانی فنی حرفه ای ارائه نشده است.

 13. سلام خسته نباشید..من دانشجوی رشته برق صنعتی هستم سال اخرم میخواستم بدونم دانشگاهایی مثل امیرکبیر و صعنت شریف رو باید با کنکور وارد بشیم؟اگه ممکنه یک توضیح مختصر بدید با تشکر♡

  • با سلام و درود، جهت تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه امیرکبیر و یا صنعتی شریف می بایست در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نموده و رتبه مورد پذیرش را کسب نمایید.

 14. سلام یک سوال داشتم .
  من دبیرستانم سال اخر رشته ساختمان .
  بعد از دریافت مدرک دیپلمم برای کاردانی به دانشگاهای فنی و حرفه ای میرم و بعد از اون به دانشگاه دیگری منتقل میشم . ؟؟؟؟

  • با سلام و درود، در صورت تحصیل در مقطع کاردانی جهت ارتقا و ادامه تحصیلی، می بایست در آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت نمایید.

 15. سلام‌خسته نباشید من رشته تحصیلی دبیرستانم‌طراحی ودوخت بوده الان‌میخام‌وارد دانشگاه فرهنگیان‌بشم‌میشه راهنماییم‌کنید

  • با سلام و درود، در صورتی که دانش آموز نظام جدید (۳-۳-۶) بوده اید می بایست در آزمون سراسری رشته های نظری، هنر و یا زبان شرکت نمایید و اگر دانش آموز نظام سالی واحدی بوده اید بعد از گرفتن مدرک پیش دانشگاهی مجاز به ثبت نام در آزمون می باشید.

 16. سلام ببخشید من سال ۹۵ دیپلم کامپیوتر گرفتم نظام قدیم بعد میخوام ۱۴۰۰ کنکور کامپیوتر بدم ولی کتابا کاملا عوض شده الان من اون کتابارو باید بخونم برا کنکور ۱۴۰۰؟

  • با سلام و درود. مباحث سوالات کنکور سال ۱۴۰۰، از دروس نظام جدید می باشد، بنابراین می بایست کتاب های نظام جدید را جهت آزمون کاردانی فنی و حرفه ای مطالعه نمایید.

 17. سلام ۱۴۰۰دیپلم رشته تعمیر موتور و برق خوردرو شاخه کارودانش رو میگیرم.لطفا کامل توضیح بدید که برای کنکور کاردانی مکانیک باید دروس مکانیک فنی و حرفه ای رو بخوانم و در کنکور شرکت کنم؟دانشگاه های علمی کاربردی بدون کنکور در چه رشته هایی برای دیپلم من بدون کنکور دانشجو میپذیرند؟

  • با سلام و درود. جهت شرکت در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای سال ۱۴۰۰، می بایست دروس عمومی، شایستگی پایه، شایستگی غیرفنی، شایستگی فنی مطالعه شوند. لازم به ذکر است محدودیتی جهت انتخاب رشته در دانشگاه علمی کاربردی با دیپلم غیر مرتبط برای شما وجود ندارد.

 18. سلام آیا میشود با دیپلم تجربی دانشگاه پیام نور رشته مکانیک خودرو ثبت نام کرد توضیحات کامل بدید

  • با سلام، شما برای تحصیل در هر یک از رشته های دانشگاه پیام نور، بایستی مدرک دیپلم خود رادر رشته ی (علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انساتی) کسب کرده باشید و در صورتی که دیپلم شما نظام قدیم باشد باید مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز ارائه دهید.

 19. سلام من چجوری باید ثبت نام و دفترچه رو پر کنم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام،
   شما می بایست با توجه به مدرک تحصیلی خود نسبت به انتخاب یکی از رشته های ارائه شده که دارای شرایط پذیرش آن می باشید اقدام کرده و سپس از طریق سایت سازمان سنجش مراحل نام نویسی در آزمون را طی کنید. توجه داشته باشید که بهتر است پیش از خرید کارت اعتباری ثبت نام نسبت به رشته – محل های موجود اطمینان حاصل کنید و همچنین برای سهولت انجام فرایند نام نویسی ابتدا پیش نویس تقاضانامه را تکمیل و سپس اطلاعات را در سامانه وارد کنید، در پایان ثبت نام و انتخاب رشته، دریافت کد رهگیری ۱۶ رقمی ثبت نام از سیستم برای کلیه داوطلبان، الزامی است.

 20. سلام
  میخواستم بدونم با معدل ۱۹ به بالا چند درصد شانس قبولی در دانشگاه شریعتی رو دارم؟
  رشته انیمیشن

  • باسلام، با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها از رشته موردنظر به صورت بدون آزمون (صرفا بر اساس معدل کل دیپلم) انجام می گیرد، به هر میزان معدل شما بهتر باشد، احتمال قبولی بالاتر می رود. بنابراین با معدل و درجه اعتبار دانشگاه ذکر شده، احتمال پذیرش نهایی شما در دانشگاه مورد نظر متوسط می باشد.

 21. سلام .خسته نباشید.من رشتم انیمیشن بوده.دانشگاه قبول شدم دوسال پیش دو ترمش رو رفتم‌ولی یه مشکلی پیش اومد نشد برم انصراف دادم.العان میخوام
  وارد دانشگاه فرهنگیان بشم و تربیت معلم بخونم.آیا میتونم ؟ از چه طریق؟لطفا جوابم بدین خیلی برام مهمه

  • با سلام.
   برای ورود به دانشگاه های فرهنگیان می بایست از طریق کنکور رشته های نظری ( ریاضی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ) ، هنر و زبان های خارجی اقدام به ثبت نام کنید. شرط سنی دانشگاه های فرهنگیان مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ حداکثر ۲۲ سال می باشد و همچنین شرط معدل بالای ۱۴ ملاک پذیرش می باشد.

 22. سلام.خسته نباشید.من دوازدهم رشته ی حسابداری شاخه ی فنی و حرفه ای هستم. میخاستم بدونم میتونم بعد از اعلام رتبه های کنکور فنی وارد دانشگاه فرهنگیان بشوم؟ چجوری میشود از طریق فنی و حرفه ای وارد فرهنگیان شد؟ خواهشا جواب بدید خیلی مهمه

  • با سلام ، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای سال ۱۳۹۸ ، پذیرش برای دانشگاه های فرهنگیان از داوطلبان آزاد از طریق کنکور رشته های فنی حرفه ای انجام نمی گیرد . و شما می توانید با شرکت کنکور سراسری رشته های نظری شامل ( علوم انسانی ، علوم تجربی و علوم ریاضی ) و همچنین دو گروه شناور هنر و زبان و کسب تراز لازم برای رشته های دانشگاه فرهنگیان انتخاب رشته انجام دهید .

 23. سلام، میخاستم ببینم که وقتی کنکور کاردانی حذف شده، واسه دانشگاه دولتی هم هست؟ یا فقط مخصوص دانشگاه آزاده؟؟ بعد شرط معدل به چه صورتی هست؟ من سال ۸۹دیپلم گرافیک گرفتم از هنرستان اون زمان یادمه کنکور عملی داشتیم که البته من شرکت نکردم، حالا میخام ببینم معدل باید چند باشه؟

 24. سلام من داوطلب کنکور تجربی ۹۸ نطام جدید بودم و نتونستم رتبه دلخواهم رو کسب کنم
  برای ورود به رشته کامپیوتر در دانشگاه باید چه کار کنم

 25. سلام.ببخشید من دیپلم فنی و حرفه ای ۹۴ رو دارم سال بعدش کنکور شرکت کردم و با رتبه ۲۲۳۴ دولتی قبول شدم اما ب دلایلی نتونستم برم.سوالم اینه الان ک دیپلمم واسه سال ۹۴ هستش میتونم بدون کنکور وارد دانشگاه دولتی بشم؟؟؟معدلمم ۱۷.۸۶و رشته ام کامپیوتر هست

 26. سلام روز خوش
  من رشته کامپیوتر فنی میخونم
  امسال کنکور برگزار میشه برای رشته کامپیوتر؟

  • باسلام از سال ۱۳۹۷ به بعد کنکور برای داوطلبان فنی و حرفه ای و کاردانش حذف شده است و داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه می شوند.

 27. سلام من سه سال پیش دیپلم برنامه نویسیمو گرفتم و الان قصد ادامه تحصیل رو دارم. برای ثبت نام برای کنکور باید چیکار کنم؟ طبق این حرف دوستمون ک گفت کنکور رو برداشتن، من باید چیکار کنم؟؟ اصلا اطلاعی در مورد این بحثا ندارم.ممنون میشم اگه کمک کنین

  • با سلام
   با توجه به برگزار نشدن کنکور فنی حرفه ای در سال ۹۷ شما می توانید برای سال ۹۸ نیز با توجه به سوابق تحصیلی خود اواخر خرداد ماه برای دانشگاه های مدنظر و مقطع کاردانی ثبت نام نمایید.

 28. سلام،،ببخشید تویه دفترچه کنکور نوشته اگه دانش آموزان کاردانی فنی حرفه ای فاقد دیپلم باشن نمیتونن تویه کنکور شرکت کنن!یعنی ما امسال کنکور داریم و برحسبه معدل نیست؟

 29. سلام،،امروز ۲۴ ام راهنمایی هایه سازمان سنجش در رابطه با کنکور منتشر شد،،بعد نوشته بود که اگه دانش آموزان کاردانی فنی حرفه ای دیپلم نگیرن نمیتونن تویه کنکور شرکت کنن،،یعنی منظورش این بود که ما کنکور داریم و برحسبه معدل نیست!؟

 30. سلام،،ببخشید تفاوت کارشناسی با کاردانی فنی حرفه ای چیه؟آیا هردوشون کنکور دارن یا برحسبه معدلن؟

  • باسلام
   از سال ۹۷ به بعد کنکور برای داوطلبان فنی و حرفه ای و کاردانش حذف شده است .این داوطلبان براساس سوابق تحصیلی( معدل دیپلم )در مقطع کاردانی وارد دانشگاه می شوند و پس از اخذ مدرک کاردانی می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنند ، همچنین می توانند بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه غیر دولتی ثبت نام کنند.

 31. سلام،ببخشید من دوازدهم نقشه کشی معماری در فنی حرفه ای هستم من امسال کنکور دارم یانه؟اصلا سوابق تحصیلی ماله دانشگاه دولتیم هست یانه؟

  • با سلام
   با توجه به برگزار نشدن کنکور برای داوطلبان فنی حرفه ای در سال ۹۷ این احتمال وجود دارد که برای سال ۹۸ نیز کنکور برای آنها حذف و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های فنی حرفه ای، نوبت دوم، غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد انجام گیرد.

 32. سلام .ببخشید چرا باوجود برگزار نشدن ازمون کنکور فنی حرفه ای موقع ثبت نام هزینه برگزاری دریافت میشه .من ۲۲ هزار تومان برای ثبت نام دولتی و ۵ هزار تومان برای ثبت نام غیرانتفاعی پرداخت کردم.

  • باسلام.مبلغ جهت برگزاری آزمون نیست بلکه جهت ثبت نام در دانشگاه های روزانه یا غیرانتفاعی است.

دریافت مشاوره