خانه کنکور دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

دانلود دفترچه راهنمای نام نویسی کنکور سراسری 1401
دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری 1402 در 5 گروه آزمایشی (3 گروه اصلی و 2 گروه شناور) جهت ورود افراد به دانشگاه در دو نوبت قرار است که برپا گردد. هر ساله با تعیین مهلت ثبت نام کنکور، دستورالعمل شرکت در این آزمون به صورت دفترچه ای الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که با مطالعه آن می توانید کلیه اطلاعات لازم پیرامون روند برگزاری آزمون، مدارک ثبت نام کنکور سراسری، ضرایب و زیر گروه ها، شرایط نام نویسی، سهمیه های کنکور و…می باشد را به دست آورید.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری  1402

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت دی ماه

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت تیر ماه

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال 1402 با شروع فرآیند نام نویسی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

همان طور که گفه شد ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت انجام خواهد شد پس دفترچه راهنمای آن نیز در دو سری منتشر می شود. افراد متقاضی به منظور آشنایی با روند کلی نام نویسی و شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402، می توانند فایل پی دی اف آن را صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت نمایند.

زمان دفترچه ثبت نام دی ماه 1401

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری همزمان با شروع روند نام نویسی بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. زمان انتشار دفترچه راهنمای کنکور سراسری 1402 در نوبت اول (دی)، هم زمان با زمان زمان ثبت آن یعنی 8 آبان ماه 1401 می باشد.

زمان دفترچه ثبت نام تیر ماه 1402

این دفترچه نیز مانند دفترچه ثبت نام کنکور سراسری دی ماه هم زمان با زمان نام نویسی کنکور منتشر خواهد شد. زمان ثبت نام نوبت دوم یعنی تیر ماه برابر است با 15 فروردین ماه 1402 که پیش بینی می شود این دفترچه نیز در همین زمان منتشر شود. 

همچنین لازم به ذکر است که در این زمان‏، فرم پیش نویسی از تقاضانامه ثبت نام در انتهای دفترچه به چشم می خورد که واجدین شرایط می توانند با پر نمودن آزمایشی آن با روند نام نویسی اینترنتی آزمون سراسری آشنا شوند. در صورت انتشار زمان دقیق انتشار این دفترچه، اخبار آن از طریق این مقاله و کانال تلگرام کنکور اطلاع رسانی می گردد.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

همان طور که بیان شد، دفترچه ثبت نام این آزمون نیز با آغاز مهلت نام نویسی بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد. مطالعه این راهنمای پر اهمیت، سطح آگاهی و اطلاع از جزئیات و کلیات مربوط به آزمون سراسری را در متقاضیان افزایش می دهد.

داوطلبان با طی نمودن مراحل زیر می توانند دفترچه مذکور را دانلود و مطالعه نمایند:

 • ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و انتخاب کلید “سراسری” از منوی سمت راست
 • کلیک بر روی لینک فعال “راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت اول)”

البته برای سهولت در دسترسی به این فایل، متقاضیان با انتخاب لینک فعال موجود در جدول زیر می توانند پی دی اف این دفترچه را دانلود و مطالعه نمایند. همچنین به محض انتشار دفترچه نوبت تیر ماه نیز لینک مربوط به آن در جدول زیر فعال خواهد شد.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری  1402

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت دی ماه

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت تیر ماه

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

محتویات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

تمامی آزمون ها شامل دفترچه راهنمای ثبت نام می شوند که در آن به جزئیات لازم در خصوص آزمون پرداخته شده است. کنکور سراسری نیز دارای دفترچه راهنما جهت مطالعه و آشنایی داوطلبان با فرآیند ثبت نام می باشد. یکی از مواردی که شرح کامل آن را می توان در دفترچه راهنمای نام نویسی این آزمون پیدا کرد، شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402 است که به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شود.

همچنین قوانین و مقررات بسیار مهمی پیرامون وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد وجود دارد که موارد مربوط به آن نیز در دستورالعمل مذکور به چشم می خورد. در ضمن لازم به ذکر است که سازمان سنجش، در قسمت مهمی از این دفترچه به توضیح نکات اساسی در رابطه با سهمیه های کنکور 1402 پرداخته است که مطالعه آن برای افرادی که قصد استفاده از سهمیه های ایثارگران، رزمندگان و مناطق را دارند، اهمیت به خصوصی خواهد داشت. همچنین این دفترچه شامل سایر توضیحات در خصوص موارد ذیل نیز می شود.

شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

یکی از نکات حائز اهمیت در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری توجه به شرایط مندرج در آن است تا داوطلبان با اطلاع کامل از این شرایط دست به نام نویسی بزنند. همچنین کنکور سراسری 1402 دارای دو بخش عمومی و اختصاصی می باشد که در ادامه به طور کامل آن را شرح داده ایم.

شرایط عمومی

شرایط عمومی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402
اعتقاد به دین اسلام و یا معتقد بودن به یکی از ادیان رسمی کشور
عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
نداشتن سوء پیشینه اخلاقی
نداشتن سوء پیشینه کیفری
عدم اعتیاد به مواد اعتیاد زا و مخدر

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید در شاخه هایی چون نظری، فنی و حرفهای و کاردانش
 • ارائه دیپلم نظام قدیم آموزش و یا مدرک کاردانی
 • داوطلبانی که دارای تحصیلات در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی هستند در صورتی می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند که مدرک خدمات قانونی خود را تا 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت کنند زیرا آن ها در زمان ثبت نام می بایست گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود را ارائه دهند.
 • دانشجویان دوره روزانه مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 نمی باشند.
 • کسانی که در سال 99 و ماقبل از آن در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قبول شده و اکنون قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند می بایست تا 25 اسفند ماه 1401 از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • متقاضیانی که که در کنکور 1401 در یکی از دانشگاه های روزانه قبول شده اند، نمی توانند در رشته های روزانه کنکور سال 1402 شرکت کنند. (مگر اینکه علاقه مند به تحصیل در رشته های غیر روزانه باشند.)
 • دریافت گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) مخصوص داوطلبان آقا
 • عدم محکوم به ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه مخصوص داوطلبان آقا
 • (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی) که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان برسانند، در صورتی که در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند دوره خدمات قانونی خود را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید بگذرانند.
 • دانشجویانی که در دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد،ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، نیمه حضوری، مجازی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. (شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان.)

شرایط نظام وظیفه

 • متقاضیان آقا که می خواهند در کنکور سراسری 1402 شرکت کنند می بایست وضعیت معافیت دائم و یا موقت خود را مشخص نموده و کد مربوط به آن را در فرم ثبت نام درج کنند.
 • کسانی که مشمول غیبت سربازی هستند نمی توانند در آزمون شرکت کنند.
 • مرخص نمودن سربازان به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه به جز مقطع کاردانی بلامانع است.
 • افراد نمی توانند به صورت هم زمان با خدمت سربازی، تحصیل نمایند.
 • لازم است داوطلبان پذیرفته شده در کنکور 1402 به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و نسبت به دریافت مدرک معافیت موقت خود جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام کنند.

مهم: در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402 و راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری می توانید روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

سهمیه های مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402

همان طور که گفته شد، یکی از بخش های مهم موحود در دفترچه ثبت نام، سهمیه های مختلفی است که برای داوطلبان در نظر گرفته شده تا بتواند کمکی در جهت بهتر شدن نمره آزمون آن ها و موفقیت بیشتر افراد در کنکور شود. به طور کلی سهمیه های مورد استفاده در کنکور سراسری 1402 به شرح زیر می باشند:

 • سهمیه گزینش آزاد یا همان سهمیه مناطق: داوطلبان بر اساس منطقه ای که در آن تحصیل نموده اند، جزء یکی از سه منطقه 1، 2 و 3 قرار خواهند گرفت.
 • سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا: افرادی که در یکی از دسته های مذکور قرار می گیرند، لازم است کد پیگیر 12 رقمی مربوطه را از نهاد های مربوطه دریافت و در فرم ثبت نام خود وارد نمایند.

همچنین لازم است بدانید که 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها و جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص می یابد. در ضمن 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل نیز مخصوص جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه می باشد.

البته باید توجه داشته باشید که افراد شامل سهمیه ایثارگران باید 70 درصد و متقاضیانی که قصد استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند، می بایست 75 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را در هر کد رشته محل کسب نمایند.

 •  سهمیه بهیاران: بر اساس این سهمیه حداکثر 5 درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته محل های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری در تمامی دوره ها چنانچه دارای شرایط مربوطه باشند، به بهیاران تعلق خواهد گرفت.

اگر در زمان مقرر پس از مطالعه دفترچه، موفق به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 نشده اید، نگران نباشید. زیرا معمولا یک بازه زمانی تحت عنوان مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری جهت ثبت نام بازماندگان از ثبت نام کنکور، در نظر گرفته خواهد شد. علاوه بر آن، داوطلبانی که تمایل دارند تا اطلاعات خود را در سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری اصلاح و یا تغییر دهند نیز می توانند در این بازه زمانی به انجام ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری بپردازند.

 

سوالات متداول

1- دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 چه زمانی منتشر می شود؟

این دفترچه همزمان با آغاز فرآیند نام نویسی آزمون سراسری در دو نوبت منتشر می شود که دفترچه نوبت اول آن روز 8 آبان ماه 1401 منتشر شد.

2- دفترچه آزمون سراسری از طریق چه سایتی منتشر می شود؟

این دفترچه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

3- دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 شامل چه محتویاتی می شود؟

این دفترچه شامل اطلاعاتی همچون روند و مدارک ثبت نام، سهمیه ها و امتیازات، شرایط نام نویسی و... می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید …دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۳ نظر

 1. سلام من در رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی در دانشگاه روزانه تازه فارق تحصیل شدم و سر بازی هم نرفتم
  میتونم برای کنکور انسانی برای قبولی فرهنگیان شرکت کنم یا خیر ؟
  حتما کارت پایان خدمت میخواد یا معافیت تحصیلی هم کار رو راه می اندازه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام، با توجه به اینکه دارای مدرک کاردانی می باشید و خدمت سربازی خود را نگذرانده اید، تنها می توانید در مقطع کارشناسی ناپیوسته و مقاطع بالاتر تحصیل داشته باشید و امکان شرکت در کنکور سراسری برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان، برای شما وجود ندارد.

 2. با سلام من رشته تجربی پایه یازدهم هستم آیا می تدنم در کنکور ریاضی شرکت کنم؟

 3. با سلام
  من امسال پایه ی یازدهم تجربی هستم و آیا میتونم در کنکور دی ثبت نام کنم؟
  چه شرایطی داره؟

  • با سلام ؛ صرفا برای ثبت نام کنکور مشکلی نخواهید داشت اما لازم بذکر است که شرایط انتخاب رشته را نخواهید داشت .

 4. سلام
  من امسال پایه ی یازدهم تجربی هستم
  آیا میتونم در کنکور دی ثبت نام کنم؟
  چه شرایطی داره؟

 5. سلام روز بخیر. کنکوری که قراره دی باشه تاریخ دقیق برگزاریش کیه؟ میشه بگید لطفا سریع

 6. باسلام
  امکان قبولی در رشته حقوق با رتبه ۵هزار و تراز ۹ هزار امکان پذیر است؟

  • با سلام و وقت بخیر، قبولی نهایی شما به عوامل مختلفی مانند: سهمیه نهایی، سطح دانشگاه مورد نظر، ظرفیت و … بستگی دارد.

 7. سلام من در۹۹و۱۴۰۰روزانع قبول شدم وانصرافدادم
  ۱۴۰۲ روزانه میتونم برم؟

 8. سلام ایارشته بورس دردانشگاه وجوددارد.واگه داردبایدکنکورچی بدم برای این رشته

  • با سلام و درود ، بله رشته هایی با این عنوان در دفترچه ثبت نامی کاردانی فنی و حرفه ای می باشد که شما می توانید در صورت داشتن سایر شرایط با سوابق تحصیلی خود اقدام به انتخاب رشته نمایید .

 9. سلام و احترام
  من دیروز سوالی پرسیدم و پیرو آن، این سوال رو هم دارم که آیا قانونی که توی دفترچه کنکور ۱۴۰۰ بود مبنی بر اینکه می‌توان در صورت دادن کنکور تجربی، به جای پزشکی و دندان‌پزشکی و غیره ،رشته های انسانی رو انتخاب رشته کرد؛ توی قانون کنکور ۱۴۰۱ هست؟
  تشکر

 10. سلام من امسال کنکور دارم و یک سوال دارم من رشتم شبکه و نرم افزار (کامپیوتر)(فنی حرفه ای) هست
  و میخوام بدونم من میتونم در دو کنکور شرکت کنم یعنی هم کنکور ریاضی بدم هم کامپیوتر؟

  • با سلام، بله، شما مجاز به شرکت در هر دو آزمون (کنکور سراسری و آزمون کاردانی فنی و حرفه ای) می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

 11. با سلام
  من سال اخر رشته حسابداری کار و دانش هستم اما بجای کنکور حسابداری میخوام ازمون سراسری تجربی بوم آیا این امکان پذیره ؟
  با دیپلم کار و دانش میشه ازمون سراسری(کنکور) تجربی شرکت کرد ؟

  • با سلام، بله، شما با مدرک دیپلم حسابداری نظام جدید (۳-۳-۶)، مجاز به شرکت در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی می باشید.

 12. با سلام
  ببخشید من دیپلومم فنی حرفه ای کامپبوتره
  وترم۴دانشگاه کاردانی هم هستم
  میتونم درازمون سراسری۱۴۰۰وارد فرهنگیان بشم؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت دارا بودن کارت پایان خدمت و یا معافیت، مجاز به شرکت در کنکور سراسری و تحصیل در مقطع کارشناسی خواهید بود.

 13. وقت به خیر، من دانشجوی دوره روزانه هستم و قصد دارم در کنکور ۱۴۰۰ بطور آزمایشی و جهت آشنایی با سوالات شرکت کنم تا برای ۱۴۰۱ آمادگی کسب کنم، آایا این که بدون انصراف امسال قصد کنکور دادن دارم برای سال بعد مشکلی ایجاد نمی کند؟

 14. سلام من لیسانس پرستاری دارم ولی استخدام نیستم میتونم تو سن ۲۹سالگی کنکور زبان بدم برای دبیری زبان انگلیسی؟

 15. سلام من دیپلم نظام جدید (۶-۳-۳)کار و دانش دارم،و میخوام حسابداری بدون کنکور دانشگاه ازاد بخونم،امکانش هست؟؟

 16. با سلام
  بنده دانشجو روزانه انقلاب اسلامی هستم دیپلم ۳_۳_۶هم دارم و دو ترم از کاردانی هم گذروندم و اینکه اگه انصراف بدم بعداً می توانم از طریق علمی و کاربردی برای کاردانی اقدام کنم
  و اینکه اون واحد هایی که گذروندم حساب میشه برام بعداً وقتی وارد علمی و کاربردی شدم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 17. سلام من دیپلم نطام قدیم هستم سال ۸۹فارغ التحصیل شدم باید حتما کتابهای نظام قدیم رو مطالعه کنم و امتحان بدهم یا می تونم کتابهای نظام جدید رو مطالعه و کنکور بدم

 18. سلام من دیپلم رشته فنی حرفه دارم سوالم اینه می تونم برای کنکور تربیت معلم شرکت کنم آیا مشکلی ایجاد نمی کنه

  • با سلام، در صورتی که دیپلم شما نظام جدید (۳-۳-۶) باشد، مجاز به شرکت در کنکور سراسری و ورود به دانشگاه فرهنگیان می باشید.

 19. سلام من دیپلم رشته طراحی وب کار دانش هستم ۱۳۹۹ و میخوام کنکور زبان ۱۴۰۰ شرکت کنم امکانش هست؟؟

  • با سلام و درود. در صورت تحصیل در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و یا داشتن مدرک پیش دانشگاهی نظام آموزشی سالی، واحدی-ترمی واحدی، مجاز به شرکت در آزمون سراسری زبان سال ۱۴۰۰ می باشید.

 20. سلام ببخشید من دیپلمه هستم و۲۴سالمه ایا میتونم تو ازمون اموزگاری ابتدایی شرکت کنم

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۳۹۹، جهت شرکت در عنوان شغلی آموزگار ابتدایی می بایست دارای مدرک دانشگاهی مرتبط باشید.

 21. سلام، من سال ۱۴۰۰ از تجربی فارغ التحصیل میشم، میخواستم بدونم میتونم کنکور انسانی بدم؟ بدون تغییر رشته..

  • با سلام، بله شما در صورت داشتن دیپلم نظام جدید (۳-۳-۶) در رشته علوم تجربی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری گروه علوم انسانی می باشید.

دریافت مشاوره پیج کنکور