خانه کنکور رفع محرومیت کنکور 1402

رفع محرومیت کنکور 1402

شرایط رفع محرومیت کنکور
رفع محرومیت کنکور 1402

کنکور سراسری یکی از آزمون هایی است که داوطلبان بسیاری از طریق شرکت در آن وارد دانشگاه شده و به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های سراسری و آزاد می پردازند. در سال های گذشته تعدادی از داوطلبان بنا به دلایل مشخصی از شرکت در این آزمون محروم می شدند که مصادیق این ممنوعیت ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بیان می شود. لذا متقاضیانی که مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نبودند، می بایست از راه های رفع محرومیت قانونی مطلع شده و بدین ترتیب موانع موجود بر سر راه کنکور خود را برطرف می کردند.

داوطلبانی که بدون رفع محرومیت اقدام به شرکت در کنکور سراسری نمایند، متخلف شناخته شده و از ادامه تحصیل منع می گردند.

کدام دسته از داوطلبان از ثبت نام کنکور سراسری 1402 محروم می باشند؟

موارد بسیاری مشمول قانون محرومیت از شرکت در آزمون سراسری می شوند که در این جا به 5 مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

 1. فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی اجباری
 2. داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت
 3. افراد دارای تعهد خدمت به ارگان ها یا دستگاه های اجرایی و همچنین دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم
 4. دانشجویان دوره های روزانه در صورت عدم انصراف از دانشگاه تا تاریخ 25 اسفند ماه هر سال
 5. افرادی که دو بار موفق به پذیرش در دوره روزانه شده اند.

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری 1402

 • مطابق با مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، افرادی که سال های گذشته در رشته های روزانه سراسری پذیرفته شده اما ثبت نام نکرده اند و یا افرادی که در حال تحصیل در دانشگاه های روزانه می باشند (در صورت ثبت انصراف قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1401) می توانند در آزمون سراسری سال 1402 شرکت کنند و دیگر نیازی به ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش ندارند.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه در حال تحصیل هستند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که دارای شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بوده و حداکثر تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف قطعی از تحصیل حاصل نمایند. در غیر این صورت حتی اگر داوطلب موفق به قبولی در آزمون شود نیز با وی به عنوان فرد متخلف برخورد خواهد شد و اجازه ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید از او سلب می گردد. (این دسته از افراد نیز می بایست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مراجعه نموده و تقاضای خود را مبنی بر رفع محرومیت به ثبت برسانند.)
 • فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه خدمات خود را به اتمام رسانده باشند، در صورتی که در دوره دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد پذیرش قرار بگیرند، می توانند دوره خدمات خود را پس از پایان تحصیل به انجام برسانند.

مراحل رفع محرومیت از کنکور سراسری 1402 

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

در سال های گذشته، داوطلبان پذیرفته شده در دوره های روزانه که تمایل به تحصیل مجدد در کنکور سراسری و رشته های روزانه داشتند، می بایست به جهت رفع محرومیت شرکت در کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و با ثبت و ارسال درخواست اینترنتی فرآیند مربوطه را به انجام می رساندند. مطابق با جدیدترین اطلاعیه منتشر شده در این خصوص، در سال 1401 دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نبود و داوطلبان می توانستند بدون محرومیت، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند اما نهایتا با پذیرفته شدن در رشته سراسری و روزانه جدید می بایست نسبت به پرداخت شهریه معین، اقدام می کردند. احتمال می رود در سال 1402 نیز نیازی به رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دوزه روزانه نباشد، اما می بایست تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف خود در دانشگاه را به ثبت برساند.

رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، افرادی که در رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده اند و موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند، چنانچه موفق به قبولی در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند، امکان گذراندن دوره خدمت پس از پایان دوره تحصیل خود را دارند.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه

این داوطلبان برای رفع محرومیت باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور سراسری 1402 نیز ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت قبولی در دانشگاه می توانند با استفاده از شرایط و قوانین ایست خد سربازی از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که دو بار در دوره روزانه پذیرفته شده اند، چگونه می توانند نسبت به رفع محرومیت از کنکور اقدام کنند؟

این دسته از افراد دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نداشته و می توانند بدون انجام این روند نسبت به ثبت نام کنکور اقدام کنند.

2- نحوه رفع محرومیت از کنکور سراسری 1402 برای مشمولین منع نظام وظیفه به چه صورت می باشد؟

این داوطلبان باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج مطابق با قوانین ایست خدمت، معاف گردند.

3- آیا دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی از ثبت نام در کنکور 1402 محروم هستند؟

دانشجویانی در حال تحصیل می بایست حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل شده یا تا روز 25 اسفند ماه 1401 از رشته مورد تحصیل خود انصراف دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۰۲ نظر

 1. با سلام وقت بخیر
  من امسال تو کنکور کاردانی روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم آیا از کنکور کاردانی ۱۴۰۲ محروم میشم؟

 2. سلام من روزانه قبول شدم و ب دلیل اینکه خیلی علاقه ندارم قصد دارم ک در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم اما محروم میشم اگه درخواست لغو محرومیتم رو قبول نکنن باید برم دانشگاه ؟؟اگه نرم محروم میشم و سال بعد نمیتونم دولتی قبول شم ؟؟؟
  هیچ راهی نیست؟؟

  • با سلام با توجه به آیین نامه های جدید در دفترچه ثبت نام ۱۴۰۲ قانون محرومیت در کنکور اجرا نخواهد شد و لغو گردیده است.

 3. سلام ازتون خواهش میکنم بهم جواب بدین.

  من سال ۱۴۰۰ کنکور دومم رو دادم روزانه قبول شدم ولی نرفتم ثبت نامش کنم. رفتم دانشگاه آزاد شهر خودمون بدون کنکور ثبت نام کردم(تا معافیت تحصیلی بگیرم) و الان دانشگاه آزاد دانشجو هستم. سوال من اینه که آیا میتونم کنکور شرکت کنم؟ آیا میتونم روزانه انتخاب کنم؟از لحظ نظام وظیفه مشکلی دارم ؟
  (اینکه روزانه قبول شدم و نرفتم مشکلی ایجاد میکنه؟)

  • با سلام با توجه به شرایط گفته شده شما هیچ مشکلی برای شرکت مجدد در کنکور و رفتن به دانشگاه در دوره روزانه نخواهید داشت.

 4. سلام من روزانه نوبت دوم قبول شدم بعدش ثبت نام هم کردم برای کنکور دی باید حتما انصراف بدم اگه انصراف بدم می تونم کنکور بدم لطفا راهنماییم کنید

 5. سلام من کنکور ۴۰۱ رو دادم و انتخاب رشته رو هم کردم و روزانه قبول شدم اما ثبتنام نکردم الان از کنکور ۴۰۲ محروم هستم یا خیر یعنی من میتونم دی ماه و تیر شرکت کنم یا نه؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر قانون محرومیت ها برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است؛ می بایست منتظر انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور باشید.

 6. سلام خسته نباشید ببخشید کسی که دو بار از دانشگاه آزاد انصراف داده(دخترم)حق شرکت در کنکور و قبولی در دانشگاه روزانه رو داره؟(قبلا یه بار کنکور شرکت کردم)

 7. سلام ببخشید من روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم میتونم برای کنکور دی سال بعد شرکت کنم و روزانه قبول بشم؟یا نه محرومم

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر جزئیات قانون محرومیت ها برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است.

 8. سلام ببخشید من روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم میتونم برای کنکور دی سال بعد شرکت کنم و روزانه قبول بشم؟یا نه محرومم

 9. سلام من روزانه قبول شدم و ثبت نام نکردم آیا میتونم کنکور دی رو بدم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر قانون محرومیت ها برای کنکور سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است، جزئیات به محض انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام، مشخص خواهد شد.

 10. سلام وقت به خیر من کنکور ۱۴۰۱شرکت کردم و روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم اگر انصراف بدم و برای کنکور سال بعد شرکت کنم محرومیت دارم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، جزئیات قانون محرومیت به محض انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری مشخص خواهد شد.

 11. سلام
  من امسال روزانه زبان قبول شدم اما می خوام سال بعد همین رشته ولی شهر دیگری قبول بشم، آیا محروم از کنکور نمیشم؟ و سال آینده با قبولی همین رشته روزانه، مجبور به پرداخت شهریه نمیشم؟

  • با سلام ، مطابق با دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ برایتان محرومیتی به وجود نمی آید و امکان شرکت در دوره های روزانه را دارید.

 12. سلام من ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم امسال فرهنگیان قبدل شدم ایا از روزانه های ۱۴۰۲محرومم

 13. سلام
  من دانشگاه روزانه قبول شدم اما نمیخوام برم. تاچه زمانی برای فرستادن درخواست لغو محرومیت به سنجش فرصت است؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در این باره منتشر نشده است؛ جهت پیگیری این مسئله می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 14. سلام وقت بخیر
  سوالی داشتم ازخدمتتون
  اگر امسال در دوره روزانه پذیرفته شده باشیم وبرای ثبت نام دانشگاه موردنظر اقدام کنیم
  ایاازکنکور۱۴۰۲محروم هستیم؟؟
  برای رفع محرومیت چه بایدکرد؟؟

 15. سلام یه سوال داشتم من الان دانشگاه روزانه قبول شدم اما جزو رشته های با سوابق تحصیلی ایا سال دیگه از شرکت در کنکدر روزانه محروم میشم؟

  • با سلام ، خیر در صورت دارا بودن سایر شروط دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ می توانید در کنکور سال آینده شرکت نمایید.

 16. سلام محرومیت های کنکور۱۴۰۲ کی پخش میشود

  • با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده است و به احتمال زیاد همزمان با انتشار دفترچه ی ثبت نام آزمون ۱۴۰۲ مشخص خواهد شد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور