تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / رفع محرومیت کنکور 1401

رفع محرومیت کنکور 1401

شرایط رفع محرومیت کنکور 1400
رفع محرومیت کنکور

کنکور سراسری یکی از آزمون هایی است که داوطلبان بسیاری از طریق شرکت در آن وارد دانشگاه شده و به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های سراسری و آزاد می پردازند. هر ساله تعدادی از داوطلبان از شرکت در این آزمون محروم می گردند که مصادیق این ممنوعیت ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بیان شده اند. لذا متقاضیانی که مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نیستند، لازم است از راه های رفع محرومیت قانونی مطلع شده و بدین ترتیب موانع موجود بر سر راه کنکور خود را از میان بردارند.

داوطلبانی که بدون رفع محرومیت اقدام به شرکت در کنکور سراسری نمایند، متخلف شناخته شده و از ادامه تحصیل منع می گردند.

کدام دسته از داوطلبان از ثبت نام کنکور سراسری 1401 محروم می باشند؟

موارد بسیاری مشمول قانون محرومیت از شرکت در آزمون سراسری می شوند که در این جا به 5 مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

 1. فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی اجباری
 2. داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت
 3. افراد دارای تعهد خدمت به ارگان ها یا دستگاه های اجرایی و همچنین دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم
 4. افرادی که دو بار موفق به پذیرش در دوره روزانه شده اند.
 5. دانشجویان دوره های روزانه تمامی مقاطع تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (دانشجویان دوره روزانه ورودی 1400 از شرکت در کنکور 1401 محروم هستند و دانشجویان دوره های روزانه ورودی های قبل در صورت انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در این آزمون شرکت نمایند.)

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری 1401

 • مطابق با مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، افرادی که قبلا دوبار در دوره روزانه پذیرفته شده اند، می توانند در آزمون سراسری سال 1401 شرکت کنند. این دسته از داوطلبان جهت رفع محرومیت خود می بایست از طریق ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه در حال تحصیل هستند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که دارای شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بوده و حداکثر تا تاریخ 25 اسفند ماه 1400 انصراف قطعی از تحصیل حاصل نمایند. در غیر این صورت حتی اگر داوطلب موفق به قبولی در آزمون شود نیز با وی به عنوان فرد متخلف برخورد خواهد شد و اجازه ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید از او سلب می گردد. (این دسته از افراد نیز می بایست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مراجعه نموده و تقاضای خود را مبنی بر رفع محرومیت به ثبت برسانند.)
 • محرومیت مشمولان نظام وظیفه فقط برای افرادی قابل رفع است که قبلا در هر یک از مقاطع کاردانی، کارشناسی یا دکتری عمومی تحصیل نکرده اند اما قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1400 مشمول خدمت سربازی می شوند.
 • داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1400 در مقطع کاردانی دانش آموخته نشوند، مجاز به ثبت نام در کنکور نخواهند بود.
 • فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه خدمات خود را به اتمام رسانده باشند، در صورتی که در دوره دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد پذیرش قرار بگیرند، می توانند دوره خدمات خود را پس از پایان تحصیل به انجام برسانند.
 • دانشجویان مقطع کاردانی رشته های گروه های پزشکی و غیر پزشکی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 دانش آموخته شوند، تنها مشروط به گذراندن تعهدات و خدمات قانونی خود می توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند.

مراحل رفع محرومیت از کنکور سراسری 1401 

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

به منظور رفع این نوع از محرومیت، داوطلبان می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و مطابق مراحل زیر عمل کنند.

 1. ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “ارسال درخواست” از منوی موجود در سمت چپ
 2. کلیک بر روی گزینه “ورود به سامانه” از طریق درج اطلاعت مربوط به ایمیل، رمز و کد ملی (در صورت عضویت قبلی و در صورت عدم عضویت، لازم است ابتدا نسبت به ثبت نام در این سیستم اقدام کنید.)
 3. کلیک بر روی گزینه “درخواست جدید” و سپس انتخاب “نوع آزمون” و “سال”
 4. انتخاب گزینه “عمومی” از میان عناوین درخواست های نمایان شده

در صفحه ای که مقابل شما گشوده می شود، کادرهایی را مشاهده می کنید که می بایست آن ها را با نوع مشکل، موضوع و نوع پیام تکمیل نمایید. سپس سایر اطلاعات خواسته شده را در بخش های نشان داده شده درج کرده و فرآیند ارسال درخواست خود را به اتمام رسانید.

رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، افرادی که در رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده اند و موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند، چنانچه موفق به قبولی در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند، امکان گذراندن دوره خدمت پس از پایان دوره تحصیل خود را دارند.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه

این داوطلبان برای رفع محرومیت باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور سراسری 1400 نیز ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت قبولی در دانشگاه می توانند با استفاده از شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که دو بار در دوره روزانه پذیرفته شده اند، چگونه می توانند نسبت به رفع محرومیت از کنکور اقدام کنند؟

این دسته از افراد می بایست به سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش مراجعه نموده و تقاضای خود را ثبت کنند.

2- نحوه رفع محرومیت از کنکور سراسری 1401 برای مشمولین منع نظام وظیفه به چه صورت می باشد؟

این داوطلبان باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج مطابق با قوانین ایست خدمت، معاف گردند.

3- آیا دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کاردانی از ثبت نام در کنکور 1401 محروم هستند؟

دانشجویانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1400 در این مقطع دانش آموخته نشوند، مجاز به ثبت نام در کنکور نخواهند بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۴۵ نظر

 1. سلام من داخل کنکور۱۴۰۰ روزانه قبول شدم با درخواست رفع محرومیتش موافقت شده میتونم کنکور۱۴۰۱رو شرکت کنم روزانه قبولشم

  • با سلام، در صورت موافقت با درخواست شما جهت لغو محرومیت، مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ و انتخاب رشته های دوره روزانه دانشگاه ها می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

 2. با سلام…

  من فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی روزانه دولتی و هم چنین فارغ التحصیل دوره کاردانی علوم پزشکی در رشته بهداشت عمومی هستم و در کنکور۱۴۰۰هم رشته هوشبری روزانه دولتی اوردم یا ممنوعیت پذیرش دارم یا نه؟
  شنیدم که میگن محدودیت یکبار کارشناسی روزانه دولتی برداشته شده است.درسته یا نه؟

  • با سلام، شما محدودیتی جهت تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی دوره روزانه دانشگاه های سراسری نخواهید داشت؛ لازم به ذکر است در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به تحصیل در هر مقطع می باشید و فقط می توانید برای مقطع بعدی اقدام به ثبت نام کنید.

 3. سلام وقت بخیر
  من رشته شیمی کاربردی روزانه قبول شدم وکارنامه سبز که نگاه کردم هوشبری شبانه که انتخاب های بعدیم بود میاوردم اگه درخواست بدم برای اولویت بعدیم که هوشبری شبانه هست آیا در صورت موافقت هم از رروزانه های سال بعد محرومم؟

  • با سلام، خیر، در صورت موافقت با درخواست شما و تغییر اولویت از دوره روزانه به شهریه پرداز، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته های دوره روزنه برای سال ۱۴۰۱ نخواهید داشت.

 4. سلام هر کسی که انتخاب رشته کرده میتونه لغو محرومیت بزنه ایا مشکلی براش پیش نمیاد ک لغو محرومیت بزنه ؟؟؟یا متخلف محسوب نمیشه؟؟؟؟؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما در دوره روزانه دانشگاه های سراسری اقدام به ثبت نام کرده و قصد ثبت نام ندارید، اگر تمایل به شرکت در کنکور سراسری سال آینده و انتخاب رشته های دوره روزانه را داشته باشید، می بایست درخواست لغو محرومیت دهید.

 5. سلام آیا راسته که میگن از این به بعد دانشجویان روزانه میتونن بدون انصراف از دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنن و اگر قبول نهایی شدن .از روزانه انصراف بدن؟

 6. سلام
  من دانشجوی پرستاری روزانه هستم
  اگر بدون انصراف در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ولی انتخاب رشته نکنم ، مشکلی پیش میاد ؟ میتونم همین رشته ای که دارم میخونم رو ادامه بدم ؟ مانع نمیشن ؟ از کنکور ۱۴۰۲ محروم نمیشم ؟

 7. با سلام.من بدلیل اینکه ازقانون محرومیت کنکورسراسری مطلع نبودم.پارسال دردوره ی روزانه با سوابق تحصیلی پذیرش شدم ولی شرکت نکردم.قصدنقض قانون کنکوررو نداشتم والان تازه فهمیدم که چنین چیزی هست.خواهش میکنم یه راهی بگید که بتونم رفع محرومیت ازانتخاب رشته ی روزانه ۱۴۰۰رو انجام بدم

  • با سلام، شما می توانید در سایت سازمان سنجش، از طریق سیستم پاسخگویی، ارسال درخواست انجام دهید؛ در صورت موافقت با درخواست شما، می توانید نسبت به انتخاب رشته های دوره روزانه اقدام کنید.

 8. سلام وقت بخیر
  دانشجو روزانه باسوابق تحصیل ورودی ۹۹ هستم میخاستم بدونم آیا میتونم ترم مهر مجددا براساس سوابق انتخاب رشته کنم و روزانه برم ؟ گفتن محرومیت برداشته شده این حقیقت داره؟؟

  • با سلام، خیر، در صورتی که شما دانشجوی دوره روزانه و ورودی سال ۱۳۹۹ باشید، مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه دانشگاه ها برای سال ۱۴۰۰ نمی باشید.

 9. سلام ببخشین یک سوال داشتم تو برگه کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۰ نوشه داوطلبانی که در سال ۹۹ قبول شدهاند در سال بعد نمی تواننند انتخاب رشته های روزانه قبول بشوند میخواستم بدونم الان که من روزانه قبول شده بودام ولی به ثبت نام نرفته ام و به سازمان سنجش ارسال لغو محرومیت فرستاده ام و سازمان قبول کرده حالا این شامل حال من هم میشه یا نه لطفا جواب بدین

  • با سلام، در صورتی که سازمان سنجش با درخواست لغو محرومیت شما موافقت کرده باشد، محدودیتی جهت انتخاب رشته های دوره روزانه نخواهید داشت.

 10. سلام من سال ۹۹ کنکور دادم و رشته گیاه پزشکی دانشگاه تهران قبول شدم و رشته ی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی هم از طریق کنکور قبول شدم و بر اساس سوابق تحصیلی هم رشته آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد قبول شدم ولی میکروبیولوژی رو انتخاب کردم و رفتم و الان ترم ۲ میکروبیولوژی هستم . حالا می خوام بدونم که ایا می تونم مهر امسال یا بهمن برای بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنم ؟ و رشته ی میکروبیولوژی رو با یه رشته ی دیگه (که بر اساس سوابق تحصیلی باشه)همزمان بخونم؟ محروم نیستم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت واحد های دانشگاهی (دانشگاه فعلی و دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن رادارید) محدودیت جهت تحصیل همزمان و شرکت در پذیرش براساس سوابق تحصیلی برای شما وجود ندارد.

 11. سلام وقتتون بخیر ببخشید اگر کسی سر جلسه کنکور غایب باشه مشکلی محرومیتی براش برای سال های بعد پیش میاد یا خیر؟ کلا چند بار غیبت در کنکور مجاز است؟ مثلا اگر کسی دوبار غیبت داشته باشد در کنکور سراسری داشته باشه اگر سال سوم بخواد شرکت کنه مشکلی براش پیش میاد؟ خواهشا اگر اطلاع دارین واضح جواب بدین ممنون

 12. سلام خسته نباشید.
  من در کنکور سال ۹۹ از دانشگاه دوره ی روزانه پذیرفته شدم و به مدت یک ترم در این رشته تحصیل کردم اما به دلیل عدم علاقه انصراف دادم و الان متوجه شدم که از شرکت در کنکور ۱۴۰۰ محروم هستم.
  الان سوال من این هست که آیا من میتونم در کنکور ۱۴۰۱ در رشته های دوره ی روزانه پذیرفته بشم یا خیر؟!

 13. سلام من تو کنکور۹۹ دوره روزانه قبول شدم ولی فارغ‌التحصیل دبیرستان نشده ام و قبولی ام لغو شده کنکور۱۴۰۰ ثبت‌ نام کردم میخام بدونم اگ محرومم باید چکارکنم یاراهی کجود نداره

 14. با سلام.میخواستم بدونم اگر کسی در مقطع کارشناسی روزانه یکبار انصراف داده باشه و در رشته دیگری به طور روزانه و کارشناسی قبول شده باشه بعد از گرفتن مدرک کارشناسی میتونه دوباره کنکور بده در رشته های روزانه مشغول به تحصیل بشه یا حتما باید پردیس و آزاد بره؟آیا امکان درخواست رفع محرومیت رو داره؟ ممنون.

 15. سلام.من دانشجوی کارشناسی دانشگاه روزانه هستم خواستم بفهمم اگه مدرک کاردانی رو بگیرم بعد انصراف بدم ،میتونم تو کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم و دانشگاه روزانه قبول شم‌ واینکه تا کی وقت دارم انصرلف بدم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه در صورتی که دارای مدرک کاردانی باشید، با داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت، جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری می توانید اقدام نمایید.

 16. چگونه باید در سایت سنجش برای ثبت نام کنکور ارسال درخواست کرد خیلی ممنون لطفاً راهنمایی کنید

 17. سلام ببخشید من برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت‌نام نکرده ام والان می‌خوام ثبت نام کنم آیا راهی برای ثبت نام وجود دارد ممنون

 18. با سلام … ببخشید کسی که ورودی مهر دانشگاه روزانه امسال بخونه میتونه ۱۴۰۱ کنکور بده آخه میگن سه ساله محرومیت ها برداشته شده ؟

 19. سلام و روز خوش
  من کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم اما نمی خوام برم و کنکور بدم میشه بفرمایید ایا از شرکت در کنکور ۱۴۰۱ محروم میشم ممنون میشم اگه جواب بدین

 20. سلام خسته نباشید من واسه رفع محرومیت دوره روزانه به سایت سنجش پیام دادم کد رهگیری رو که زدم تا جواب رو ببینم نوشته بودبا مجوز شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۰ موافقت گردید و پیامک تایید ارسال شده اما واسه من پیامکی نیومده ، میشه راهنمایی کنید. ممنون

  • با سلام، با درخواست شما موافقت شده و شما مجاز به شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۰ می باشید. اما برای اطمینان بیشتر می توانید مجدد ارسال درخواست انجام دهید.

 21. سلام
  من دانشجوی کارشناسی روزانه هستم ورودی ۹۹
  تا چ زمان اجازه دارم انصرافم رو قطعی کنم تا بتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و دوره روزانه انتخاب کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، بازه زمانی برای انصرف از دانشگاه روزانه، جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری مشخص خواهد شد.

 22. سلام خسته نباشید. من دانشجوی نوبت روزانه رشته کارشناسی رادیولوژی هستم که تا تیر ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم. میخواستم بدونم با توجه به اینکه رشته ی رادیولوژی طرح اجباری داره , آیا من میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و در یکی از رشته های پزشکی یا دندان پزشکی روزانه تحصیل کنم؟ آیا در صورت قبولی در این رشته ها قطعا شهریه پرداز میشم؟ با تشکر

 23. باسلام من از دوره روزانه کاردانی انصراف دادم موقت بدلیل کرونا اینا نتونستم حضوری برم
  الان من باید تا ۲۵ قطعی بشه مشکل پیش میاد برام ؟؟چیکار کنم؟؟

 24. سلام من درخواست رفع محرومیت برای کنکور۱۴۰۰ دادم ولی به درخواست من هیچ پاسخی داده نشده
  درخواست تو سایت سبز رنگ شده که یعنی پاسخ دادند
  تو سایت گرینه ای ککه بتونم در خواست مجدد بدم بسته است با سازمان سنجشم که تماس میگیرم جواب نمیدن
  راهی جز اینا هست؟
  یا باید هنوز منتظر جواب باشم؟

  • با سلام، در صورتی که کارشناسان به درخواست شما پاسخ داده باشند، با ورود به سیستم پاسخگویی، و انتخاب گزینه پاسخگویی می توانید پاسخ کارشناسان به درخواست خود را مشاهده نمایید.

 25. سلام من کنکور ۹۹ شرکت کردم دولتی قبول شدم و ثبت نام نکردم بعدش برای ورودی بهمن با سوابق برای پیام نور ثبت نام کردم ولی پشیمون شدم بعد کردم الان میتونم تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و روزانه قبول بشم؟

 26. سلام دانشجویان ترم ۲ شبانه هم باید تا قبل ۲۵ اسفند از دانشگاه انصراف بدن ؟

  • با سلام و وقت بخیر، دانشجویان دوره های روزانه، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰، باید تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ از دانشگاه فعلی خود انصراف دهند.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه