تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / رفع محرومیت کنکور 1402

رفع محرومیت کنکور 1402

شرایط رفع محرومیت کنکور
رفع محرومیت کنکور 1402

کنکور سراسری یکی از آزمون هایی است که داوطلبان بسیاری از طریق شرکت در آن وارد دانشگاه شده و به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های سراسری و آزاد می پردازند. در سال های گذشته تعدادی از داوطلبان بنا به دلایل مشخصی از شرکت در این آزمون محروم می شدند که مصادیق این ممنوعیت ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بیان می شود. لذا متقاضیانی که مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نبودند، می بایست از راه های رفع محرومیت قانونی مطلع شده و بدین ترتیب موانع موجود بر سر راه کنکور خود را برطرف می کردند.

داوطلبانی که بدون رفع محرومیت اقدام به شرکت در کنکور سراسری نمایند، متخلف شناخته شده و از ادامه تحصیل منع می گردند.

کدام دسته از داوطلبان از ثبت نام کنکور سراسری 1402 محروم می باشند؟

موارد بسیاری مشمول قانون محرومیت از شرکت در آزمون سراسری می شوند که در این جا به 5 مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

 1. فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی اجباری
 2. داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت
 3. افراد دارای تعهد خدمت به ارگان ها یا دستگاه های اجرایی و همچنین دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم
 4. دانشجویان دوره های روزانه در صورت عدم انصراف از دانشگاه تا تاریخ 25 اسفند ماه هر سال
 5. افرادی که دو بار موفق به پذیرش در دوره روزانه شده اند.

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری 1402

 • مطابق با مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، افرادی که سال های گذشته در رشته های روزانه سراسری پذیرفته شده اما ثبت نام نکرده اند و یا افرادی که در حال تحصیل در دانشگاه های روزانه می باشند (در صورت ثبت انصراف قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1401) می توانند در آزمون سراسری سال 1402 شرکت کنند و دیگر نیازی به ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش ندارند.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه در حال تحصیل هستند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که دارای شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بوده و حداکثر تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف قطعی از تحصیل حاصل نمایند. در غیر این صورت حتی اگر داوطلب موفق به قبولی در آزمون شود نیز با وی به عنوان فرد متخلف برخورد خواهد شد و اجازه ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید از او سلب می گردد. (این دسته از افراد نیز می بایست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مراجعه نموده و تقاضای خود را مبنی بر رفع محرومیت به ثبت برسانند.)
 • فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه خدمات خود را به اتمام رسانده باشند، در صورتی که در دوره دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد پذیرش قرار بگیرند، می توانند دوره خدمات خود را پس از پایان تحصیل به انجام برسانند.

مراحل رفع محرومیت از کنکور سراسری 1402 

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

در سال های گذشته، داوطلبان پذیرفته شده در دوره های روزانه که تمایل به تحصیل مجدد در کنکور سراسری و رشته های روزانه داشتند، می بایست به جهت رفع محرومیت شرکت در کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و با ثبت و ارسال درخواست اینترنتی فرآیند مربوطه را به انجام می رساندند. مطابق با جدیدترین اطلاعیه منتشر شده در این خصوص، در سال 1401 دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نبود و داوطلبان می توانستند بدون محرومیت، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند اما نهایتا با پذیرفته شدن در رشته سراسری و روزانه جدید می بایست نسبت به پرداخت شهریه معین، اقدام می کردند. احتمال می رود در سال 1402 نیز نیازی به رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دوزه روزانه نباشد، اما می بایست تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف خود در دانشگاه را به ثبت برساند.

رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، افرادی که در رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده اند و موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند، چنانچه موفق به قبولی در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند، امکان گذراندن دوره خدمت پس از پایان دوره تحصیل خود را دارند.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه

این داوطلبان برای رفع محرومیت باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور سراسری 1402 نیز ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت قبولی در دانشگاه می توانند با استفاده از شرایط و قوانین ایست خد سربازی از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که دو بار در دوره روزانه پذیرفته شده اند، چگونه می توانند نسبت به رفع محرومیت از کنکور اقدام کنند؟

این دسته از افراد دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نداشته و می توانند بدون انجام این روند نسبت به ثبت نام کنکور اقدام کنند.

2- نحوه رفع محرومیت از کنکور سراسری 1402 برای مشمولین منع نظام وظیفه به چه صورت می باشد؟

این داوطلبان باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج مطابق با قوانین ایست خدمت، معاف گردند.

3- آیا دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی از ثبت نام در کنکور 1402 محروم هستند؟

دانشجویانی در حال تحصیل می بایست حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل شده یا تا روز 25 اسفند ماه 1401 از رشته مورد تحصیل خود انصراف دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۲۲ نظر

 1. سلام من امسال کنکور دارم. اگر برم دانشگاه آزاد، میتونم کنکور ۱۴۰۲ رو شرکت کنم یا امکان داره سال دیگه قانون جدیدی تصویب کنن و بگن دیگه نمیتونم کنکور شرکت کنم؟

 2. سلام
  اگر در امسال دریک گرایش روزانه قبول شویم ایا سال بعدی می توانیم روزانه قبول شویم یا تا یک سال محرومیت داریم

 3. سلام اگر در کنکور ۱۴۰۱روزانه قبول بشیم و قبل ۲۵اسفند ۱۴۰۱انصراف بدیم که در کنکور ۱۴۰۲شرکت کنیم ایا اگر روزانه پزشکی۱۴۰۲قبول بشیم باید هزینه بدیم؟

 4. سلام وقتتون بخیر
  اگه بعداز انتخاب رشته ارشد قبول شدیم ولی نرفتیم واسه کنکور سال دیگه محروم میشیم؟ پیشاپیش ممنون بابت پاسخگوییتون

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۴۰۱، در صورت قبولی نهایی و عدم تمایل به دانشگاه پذیرش شده، هیچگونه محرومیتی نداشته و می توانید برای سال بعد اقدام نمایید.

 5. سلام خسته نباشید .

  من الان ترم دو یک دانشگاه دولتی هستم ولی پارسال برای کنکور هنر سال ۱۴۰۱ ثبت نام کردم و هنوز از دانشگاه انصراف ندادم . آیا می تونم کنکور هنر سال ۱۴۰۱ رو شرکت کنم در صورتی که از دانشگاه انصراف بدم یا اینکه دیر شده و نمیشه ؟

 6. سلام من دانشگاه امسال نوبت اول روزانه با سوابق تحصیلی قبول شدم ترم اول خوندم ولی وسطای ترم دوم توسط سازمان سنجش لغو قبولی کنکور شدم الان اگه کنکور بدم برای ورود به رشته های روزانه مشکلی ندارم ????

 7. سلام و عرض ادب وقتتون بخیر
  ۱- آیا با دیپلم انسانی نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی میشه کنکور تجربی ۱۴۰۱ آزمون داد؟؟؟
  ۲-و میشه در رشته‌های پیراپزشکی تحصیل کرد؟؟؟و بابت ثبت نام در دانشگاه از نظر اینکه مدرک دپپلم اش انسانی بوده مشکلی وجود نخواهید نداشت؟؟؟

 8. سلام خسته نباشید
  من امسال دانشگاه روزانه نوبت اول قبول شدم ولی یه درسم رو افتاده بودم و نتونستم ثبت نام کنم
  ولی ثبت نام اولیه رو انجام داده بودم که غیر حضوری بود

  با دانشگاه صبحت کردم گفتن شما کد دانشجویی ندارید

  امسال کنکور ثبت نام کردم میخواستم بدونم من محروم میشم یا خیر

  ممنون میشم سوال منو پاسخ دهید

 9. سلام
  وققتون بخیر
  من الان از دانشگاه انصراف دادم بصورت مجازی و تسویه هم کردم و اخرین وضعیتم هم زده شده انصراف ولی نامه انصراف رو نگرفتم از دانشگاه و اون فرم شماره ۲ هم کامل نکردم یعنی ببرم دانشگاه
  الان دقیق راهنمایی میکنید چکار کنم ؟

  • با سلام، شما می توانید جهت دریافت نامه و تاییدیه انصراف اقدام کرده و مدارک لازم را پس از قبولی نهایی در کنکور سراسری، به دانشگاه ارائه دهید.

 10. سلام من امسال باسوابق تحصیلی در دانشگاه روزانه پذیرفته شدم ولی مدتی بعد به دلیل مغایرت معدل، لغو قبولی شدم. برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ در بند ۳۲ ثبت نام کنکور (وضعیت تحصیل در آموزش عالی) باید گزینه دانشجوی انصرافی را انتخاب کنم یا هیچ کدام؟ و اینکه آیا کار دیگری لازم است انجام دهم که قبولی سال بعد من لغو نشود؟

 11. سلام و عرض ادب وقتتون بخیر
  ۱- آیا با دیپلم انسانی نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی میشه کنکور ۱۴۰۱ تجربی آزمون داد؟؟؟
  ۲- و در رشته‌های پیراپزشکی قبول بشه موقع ارسال مدرک دیپلم به دانشگاه اگه مدرک دپپلم انسانی بوده باشه مشکلی نیست؟؟؟

 12. سلام ازتون خواهش میکنم بهم جواب بدین.

  من سال ۱۴۰۰ کنکور دومم رو دادم روزانه قبول شدم ولی نرفتم ثبت نامش کنم. رفتم دانشگاه آزاد شهر خودمون بدون کنکور ثبت نام کردم(تا معافیت تحصیلی بگیرم) و الان دانشگاه آزاد دانشجو هستم. سوال من اینه که آیا میتونم کنکور شرکت کنم؟ آیا میتونم روزانه انتخاب کنم؟از لحظ نظام وظیفه مشکلی دارم ؟
  (اینکه روزانه قبول شدم و نرفتم مشکلی ایجاد میکنه؟)

  • با سلام، با توجه به این که شما دانشجوی دوره غیر روزانه هستید، می توانید در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کرده و در صورت قبولی نهایی، انصراف خود را از دانشگاه آزاد قطعی نمایید؛ همچنین لازم به ذکر است در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید.

 13. باسلام و عرض ادب
  ۱- آیا با دیپلم انسانی نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی میشه کنکور ۱۴۰۱ تجربی آزمون داد؟؟؟
  ۲- و میشه در رشته‌های پیراپزشکی تحصیل کرد؟؟؟ و بابت ثبت نام در دانشگاه پیراپزشکی مشکلی وجود نداره؟؟؟

 14. باسلام و عرض ادب و وقت بخیر
  ۱- آیا با دیپلم انسانی نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی میشه کنکور ۱۴۰۱ تجربی آزمون داد؟؟؟
  ۲- و میشه در رشته‌های پیراپزشکی تحصیل کرد؟ و بابت ثبت نام در دانشگاه مشکلی وجود نداره؟؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی انسانی داشته باشید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری تجربی و تحصیل در رشته های پیراپزشکی می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور