تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / رفع محرومیت کنکور 1400

رفع محرومیت کنکور 1400

لغو محرومیت از کنکور 1400
رفع محرومیت کنکور 1400

کنکور در سال های اخیر دیگر آن رنگ و لعاب گذشته را ندارد چرا که ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی به قدری زیاد شده است که حتی ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بیش از تعداد کل داوطلبان است، اما همواره شاهد بوده ایم که مهم ترین دلیل این رقابت مربوط به تصرف صندلی های دانشگاه های دولتی و مخصوصا دوره روزانه به دلیل محدود بودن ظرفیت پذیرش کنکور سراسری است. چرا که امکانات دانشگاه های دوره روزانه برای پذیرفته شدگان رایگان می باشد و از سوی دیگر بهترین و مجرب ترین اساتید در این دانشگاه ها تدریس می کنند و بار علمی بالایی دارند.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 در دوره های روزانه دانشگاه ها می شوند توجه داشته باشند که حتما براساس علاقه مندی خود نسبت به انجام فرآیند مربوطه اقدام نمایند، چرا که در صورت قبولی در یکی از کدرشته های دوره روزانه، اگر به هر دلیلی در آن رشته ثبت نام نکنند یا به عبارتی از رشته های دوره روزانه دانشگاه های سراسری انصراف دهند، دیگر نمی توانند در آزمون سراسری سال بعد شرکت داشته باشند. البته این قانون جزئیاتی دارد که اگر با ما همراه باشید در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

دانشجویان دوره های روزانه بدون انصراف از رشته و دانشگاه خود مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری نمی باشند.

کدام دسته از داوطلبان از ثبت نام کنکور سراسری 1400 محروم می باشند ؟

 1. دانشجویان دوره های روزانه تمامی مقاطع تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (دانشجویان دوره روزانه ورودی سال 99 از شرکت در کنکور 1400 محروم هستند و سایر دانشجویان دوره های روزانه در صورت انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در این آزمون شرکت نمایند.)
 2. فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی اجباری
 3. داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت
 4. افراد دارای تعهد خدمت به ارگان ها یا دستگاه های اجرایی و همچنین دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم

نحوه رفع محرومیت از کنکور سراسری 1400

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری منتشر شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه دانشگاه های سراسری، برای شرکت در آزمون سراسری سال 1400، باید قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 99، از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند و تا این تاریخ انصراف قطعی خود را از دانشگاه محل تحصیل فعلی اعلام کنند. در غیر این صورت حق شرکت در کنکور سراسری 1400 را نخواهند داشت.

آن دسته از دانشجویان دوره روزانه نیز که ورودی سال 99 هستند، می توانند با ارسال درخواست به سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به رفع محرومیت خود اقدام نمایند. در صورت وجود ابهام و یا هرگونه سوالی در رابطه با رفع محرومیت کنکور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.

رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی، چنانچه طرح نیروی انسانی خود را به اتمام رسانده باشند می توانند در مقطع دکتری عمومی یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند.

در خصوص افرادی که دوره طرح خود را سپری نکرده اند، سال های گذشته این قانون حاکم بود که به داوطلبان اجازه می داد باقی دوران طرح نیروی انسانی خود را پس از فارغ التحصیلی به اتمام برسانند. اما برای سال 99 این قانون در دفترچه ذکر نشده بود. به محض انتشار دفترچه ثبت نام کنکور 1400، مطلب فوق به روز رسانی خواهد شد.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه

این نوع محرومیت از کنکور فقط برای مشمولانی قابل رفع است که قبلا در مقاطع کاردانی، کارشناسی یا دکتری عمومی تحصیل نداشته اند اما قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور 1400 مشمول خدمت سربازی می شوند. این داوطلبان برای رفع محرومیت باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و همزمان در کنکور سراسری 1400 نیز ثبت نام کنند و بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و درصورت قبولی در دانشگاه می توانند با استفاده از شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی، از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

ثبت نام کنکور سراسری بدون انصراف از دانشگاه 1400

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های غیر روزانه (شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، آزاد و…) که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، می توانند بدون انصراف از رشته و دانشگاه خود در آزمون سراسری سال 1400 ثبت نام و شرکت کنند. این دسته از داوطلبان در صورت قبولی در رشته جدید باید از رشته تحصیلی قبل خود انصراف داده و در رشته جدید ثبت نام کنند.

توجه داشته باشید که اگر هرکدام از محرومیت های اشاره شده در این مقاله را داشته باشید و بدون رفع محرومیت اقدام به تحصیل در دوره های روزانه دانشگاه های سراسری کنید از ادامه تحصیل شما در این دانشگاه ها ممانعت به عمل می آید. حتی اگر بهترین شرایط قبولی و بهترین رتبه قبولی کنکور را نیز کسب نمایید. پس دقت کنید که قبل از ثبت نام کنکور سراسری و پرداخت هزینه ثبت نام کنکور، واجد شرایط ثبت نام کنکور سراسری باشید.

 

سوالات متداول

1- در چه صورت از کنکور سراسری 1400 محروم خواهیم شد؟

داوطلبان پذیرفته شده نهایی در دانشگاه های روزانه سال 99، داوطلبان دارای منع نظام وضیفه و... از کنکور 1400 محروم خواهند شد که به طور کامل در مقاله ذکر شده است.

2- نحوه رفع محرومیت از کنکور سراسری 1400 به چه صورت می باشد؟

رفع محرومیت تنها برای برخی از داوطلبان و مطابق با شرایط خاص ممکن خواهد بود که در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

3- آیا در صورت پذیرفته شدن در کنکور دانشگاه های آزاد نیز از شرکت کردن در آزمون سال بعد محروم خواهیم شد؟

خیر، تنها دانشگاه های روزانه به این صورت هستند و اگر بخواهند در آزمون سال بعد شرکت نمایند می بایست تا قبل از تاریخ مشخص شده در مقاله انصراف داده و درخواست رفع محرومیت خود را به سارمان سنجش ارسال کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴۴ نظر

 1. Avatar

  سلام تا کی برای انصراف از دانشگاه دولتی برای شرکت در کنکور وقت هست؟

 2. Avatar

  من کنکور۹۹ رو که دادم با سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم دولتی و آزاد قبول شدم دولتی یه شهر دیگه بود نرفتم…آزاد رفتم…واسه ۱۴۰۰میتونم کنکور بدم و دانشگاه دولتی برم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما ابتدا باید ارسال درخواست در خصوص رفع محرومیت کنکور ۱۴۰۰ به سازمان سنجش دهید، در صورت موافقت با درخواست شما،مجاز به انتخاب رشته های دوره ی روزانه می باشید.

 3. Avatar

  سلام من در کنکور ۹۹ رشته ی روزانه قول شدم و درخواست لغو محرومیت برای شرکت در سال ۱۴۰۰ رو دادم و با درخواست من موافقت شد
  بلد از انصراف از رشته ام میتونم در کنکور ۱۴۰۰ رشته های روزانه را انتخاب کنم ؟
  خواهش میکنم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورت انصراف از دانشگاه فعلی و موافقت با در خواست لغو محرومیت شما، شما مجاز می باشید که در کنکور سراسری ۱۴۰۰( دوره های روزانه) شرکت کنید.

 4. Avatar

  با سلام و احترام.
  من دانشجوی روزانه کارشناسی علوم پزشکی هستم و سال۹۷ کنکور دادم و الان ترم ۵ هستم…
  و رشته ام رو دوست ندارم،چون بازار کار خوبی هم ندارد.
  اینکه قصد دارم در کنکور تجربی ۱ ۱۴۰ یعنی بلا فاصله بعد از فارغ التحصیلی ام شرکت کنم (طرح رشته ام هم اختیاری هست. و موقع ثبت نام هنوز دانشجو ترم آخر خوام بود ولی تا قبل برگزاری آزمون ،فارغ التحصیل میشم!) حالا آیا میشه در صورت قبولی در رشته پزشکی دوباره به صورت روزانه ادامه تحصیل داد؟؟

  اگه امسال رو هم یعنی کنکور۱۴۰۰ آزمایشی و به خاطر محک خودم بدون اینکه انتخاب رشته بخوام بکنم، می تونم شرکت کنم و حق ثبت نام دارم؟!
  یعنی برای اون کنکور بعد فارغ التحصیلی ام مشکلی در صورت ثبت نام در کنکور امسال پیش نمی آید؟
  ممنون از پاسخگویی تون

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که هنگام ثبت نام دانشجوی روزانه باشید مجاز به شرکت در آزمون نخواهید بود و در صورت فارغ التحصیلی می توانید ثبت نام خود را انجام دهید. لازم به ذکر است در صورت قبولی دوره ی روزانه و موافقت دانشگاه، از پرداخت شهریه معاف خواهید شد.

 5. Avatar
  عبداله عزيزلوي حبشي

  آیا علاوه بر انصراف باید درخواست رفع محرومیت برای دانشگاه فرستاد

 6. Avatar

  سلام و خسته نباشید من امسال فرهنگیان قبول شدم رشته آموزش شیمی انصراف دادم و درخواست محرومیت قبول شده میتونم سال بعد دوباره فرهنگیان قبول بشم رشته اموزش زیست شناسی

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت تایید لغو محرومیت شما، محدودیتی جهت شرکت در دوره روزانه در کنکور سال ۱۴۰۰ وجود ندارد.

 7. Avatar

  سلام من میخاستم بدونم که سازمان سنجش درخاستای عمومیو واقعا بررسی میکنه؟؟ من خارج از زمان مقرر تو قسمت عمومی درخاست لغو محرومیت دادم بنظرشما بررسی میکنن؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، تمامی درخواست هایی که در قسمت ارسال درخواست نوشته می شود، از طریق کارشناسان پاسخ داده خواهد شد.

 8. Avatar

  سلام، اگه با درخواست لغو محرومیت موافقت بشه ، امکان انتخاب دوره های روزانه و فرهنگیان فراهم میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله در صورت موافقت با درخواست لغو محرومیت، شما مجاز به انتخاب دوره ی روزانه و دانشگاه فرهنگیان می باشید.

 9. Avatar

  سلام، سازمان سنجش برای بنده پیامی ارسال کرده مبنی بر اینکه با درخواستم برای رفع محرومیت موافقت شده، حالا سوال های بنده این ها هستند: ۱_ الان دیگه میتونم سال بعد دوره های روزانه و فرهنگیان رو انتخاب کنم؟ ۲_ بعد از اینکه از دانشگاه انصراف بدم برای نظام وظیفه ام مشکلی پیش نمیاد؟ (( بنده ورودی ۹۹ دانشگاه روزانه هستم و الان مشغول تحصیل در دانشگاه هستم، مشمول هستم اما برام معافیت تحصیلی صادر شده))

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما مجاز به انتخاب دوره ی روزانه و دانشگاه فرهنگیان می باشید. لازم به ذکر است از زمان انصراف، یک سال فرصت برای تحصیل مجدد دارید.

 10. Avatar

  سلام مجدد مرسی از پاسخگوییتون
  یعنی اگر قبل ثبت نام فارغالتحصیل نشم
  ولی قبل کنکور فارغ التحصیل بشم نمی تونم شرکت کنم؟

 11. Avatar

  سلام
  و احترام
  من دانشجوی ترم هفت روزانه ی رادیولوژی هستم
  با توجه به اینکه قبل از کنکور نه قبل از ثبت نام کنکور فارغالتحصیل میشم
  ایا می تونم تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، در صورتی که قبل از ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شده باشید محدودیتی جهت شرکت در این آزمون برای شما وجود ندارد.

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر من امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و با درخواست لغو محرومیتم موافقت شده میخواستم بدونم تا کی فرصت انصراف از دانشگاه رو دارم؟ باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دوره ی روزانه، تا پیش از ثبت نام کنکور، می بایست انصراف خود را ثبت نمایید.

 13. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من امسال روزانه قبول شدم و ثبت نام هم کردم
  ولی میخوام انصراف بدم و واسه سال بعد بخونم
  ولی محروم هستم و متأسفانه تو تاریخ مقرر درخواست
  لغو محرومیت ندادم،
  خواستم بپرسم اگر الان پیام در این رابطه بدم به سنجش
  قبول میکنن یا نه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید درخواست خود را در سایت سنجش ثبت کنید و منتظر پاسخ درخواست خود باشید.

 14. Avatar

  سلام ببخشین سازمان سنجش برای من مجوز ازمون سراسری ۱۴۰۰ داده است یعنی من میتوانم برای سال بعد شرکت و اتخاب رشته بکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت با درخواست رفع محرومیت، مجاز به شرکت در آزمون سال آینده می باشید.

 15. Avatar

  باسلام،من دانشگاه روزانه امسال قبول شدم و ثبت نام کردم حالا هم در کلاس هام شرکت کردم.بعداز اینکه رفع محرومیت زدم،جواب اومده درخواست شما مبنی بر انتخاب رشته برسی شد مجوز شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۰ برای شما صادر شد در صورت داشتن شرایط و ضوابط بیان شده در در دفترچه ۱۴۰۰شما می توانید در این آزمون ثبت‌نام کنید.حالا من باید به اجبار از دانشگاه انصراف بدم یا اگه نمی خواهم شرکت کنم در آزمون ۱۴۰۰ نیازی نیست انصراف بدم?

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت تمایل به شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۰، می بایست انصراف دهید در غیر این صورت اجباری نیست.

 16. Avatar
  سید علیرضا حسینی

  سلام در صورت اولین انصراف از دانشگاه روزانه برای شرکت در کنکور سال آینده در صورت داشتن مافعیت دانشجویی قبل از انصراف؛
  مشکل نظام وظیفه ایجاد میشه یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید، فقط یک بار مجاز به انصراف می باشید. لازم به ذکر است از زمان انصراف، تا یک سال فرصت تحصیل مجدد را دارید.

 17. Avatar
  سید علیرضا حسینی

  سلام بنده در رشته روزانه علوم آزمایشگاهی در سال ۹۹ پذیرفته شدم میخواستم بدانم بعد از گرفتن لیسانس این رشته میتوانم کنکور پزشکی بدهم لطفا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما مشکل نظام وظیفه داشته باشید، مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع یا مقطع قبلی نمی باشید.

 18. Avatar

  سلام من از ۱۴۰۰ رفع محرومیت شدم
  ورودی ۹۹ روزانه هستم و دانشگاه ثبت نام کردم… ثبت نامم مشکلی ایجاد نمیکنه برای شرکت تو کنکور سال بعد و قبولی روزانه؟ باید انصراف بدم؟ از کی میتونم اقدام کنم برای انصراف؟ درسته ک یه ترم باید بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ی راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، دانشجویان دوره ی روزانه باید در مهلت مقرر، انصراف خود را قطعی نمایند، تا مجاز به انتخاب رشته ی دوره ی روزانه شوند.

 19. Avatar

  سلام من درخواست رفع محرومیت از کنکور دادم ولی تا الان برای من جوابا نیومده در صورتی که از سه آذر به درخواست ها جواب داده شده

  • ایران مشاوره

   با سلام در صورتی که درخواست خود را در تاریخ مقرر ثبت کرده اید، با سنجش تماس گرفته و یا درخواست دیگری مبنی بر بررسی درخواست قبلی ارسال نمایید.

 20. Avatar

  سلام من ورودی مهر۹۹ براساس سوابق تحصیلی دانشگاه روزانه هستم،،برای انتخاب رشته ی براساس سوابق تحصیلی سال بعد رشته های شبانه باید از دانشگاه فعلی انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دوره ی روزانه تا پیش از ثبت نام در سوابق تحصیلی، می بایست از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

 21. Avatar

  سلام من یه لیسانس روزانه دولتی دارم.
  امسال یه رشته ی بدون کنکور علمی کاربردی قبول شدم و برا ثبت نام نرفتم. آیا من از کنکور۱۴۰۰ محرومم؟ نمیتونم روزانه بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما در دوره ی غیر روزانه قبول شده باشید، مجاز به انتخاب رشته های دوره ی روزانه ی سال آینده می باشید.

 22. Avatar

  با سلام من دانشجوی ترم یک ارشد روزانه هستم. میخواستم بدونم اگر تا اسفند انصراف بدم میتونم سال بعد با شرکت درکنکور سراسری پزشکی روزانه تحصیل کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید، تا زمانی که اقدام به حل مشکل نظام وظیفه خود نکنید، مجاز به تحصیل مجدد در مقطع قبلی نیستید.

 23. Avatar

  با سلام و عرض ادب.من به علت عدم آگاهی کامل به قوانین و عدم انصراف از دانشگاه روزانه ،متاسفانه برای کنکور سال پیش ثبت نام کردم ولی در کنکور اصلا شرکت نکردم.آیا این امر موجب این می شود که من مشمول قوانین و مجازات های مربوط به تخلف در کنکور شوم و از ادامه تحصیل من جلوگیری شود ؟

 24. Avatar

  سلام،من امسال کنکور دولتی روزانه قبول شدم،درخواست لغو محرومیت دادم اما خیلی پشیمونم می خوام بدونم اگه سازمان سنجش با درخواست من موافقت کنه من دیگه نمی تونم در رشته خودم که دانشگاه قبول شدم ادامه تحصیل بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت سازمان سنجش، مشکلی برای شما به وجود نمی آید و در رشته و دانشگاه فعلی خود مجاز به ادامه تحصیل می باشید.

 25. Avatar

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم ک من امسال روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم ودرخواست لغو محرومیت دادم امکان داره ک با درخواستم موافقت نشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله احتمال عدم موفقت با درخواست شما وجود دارد. لازم به ذکر است معمولا با درخواست لغو محرومیت موافقت می شود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره