تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور 99
زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 99

فرآیندی به نام تکمیل ظرفیت وجود دارد که در برخی از دوره های آزمون سراسری به منظور پذیرش مجدد داوطلبان واجد شرایط برگزار می شود. در واقع دانشگاه هایی که پس از اعلام نتایج نهایی کنکور همچنان دارای صندلی های خالی در برخی از رشته ها هستند ، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع داده و سازمان سنجش آموزش نیز کد رشته محل های دارای ظرفیت را به اطلاع داوطلبان می رساند. شروع تکمیل ظرفیت آزمون سراسری از سوی سازمان مذکور تعیین شده و علاقه مندان باید در زمان مقرر، نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

لیست رشته های ارائه شده در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 99

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری در سال گذشته، از روز 28 آبان ماه آغاز شد و تا روز 15 بهمن ماه ادامه داشت و تنها ظرفیتی که توسط دانشگاه های سراسری برای داوطلبان ارائه شد، در زمینه رشته های بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی بوده است. همان طور که می دانید به دلیل شیوع بیماری کرونا، در خصوص زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 99 و جزئیات آن هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس وجود ندارد اما شما داوطلبان گرامی می توانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره از آخرین اخبار مربوط به این فرآیند مطلع شوید.

مهلت اولیه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور سال گذشته تا روز 30 دی ماه بوده که پس از تمدید مهلت نام نویسی تا تاریخ مذکور ادامه یافت. بنابراین احتمال تمدید تاریخ مشخص شده در جهت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری نیز وجود خواهد داشت. توصیه می شود انتخاب رشته مورد نظر خود را به روزهای پایانی موکول نکرده و در همان روزهای ابتدایی و با خیال آسوده تری مراحل ثبت نام خود را انجام دهید.

نکاتی در خصوص تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 99

نکته مهی که در بحث تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری وجود دارد، بحث ارائه شدن رشته های با آزمون، در خصوص تکمیل ظرفیت می باشد، زیرا همان طور که گفته شد، در سال 98، تکمیل ظرفیت تنها برای رشته های بی آزمون سراسری بوده و به احتمال زیاد در سال 99 به همین منوال ادامه داشته باشد.

داوطلبانی که به موجب انتخاب رشته کنکور در یکی از کد رشته محل های انتخابی قبول شده اما علاقه ای به آن ندارند، می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند. اما باید دقت داشته باشند که در صورت قبولی، نمی توانند به رشته تحصیلی قبلی خود بازگردند.

معمولا تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان در تکمیل ظرفیت محدودتر از تعدادی است که در انتخاب رشته اولیه به ثبت می رسد. به عنوان مثال در سال 97 که تکمیل ظرفیت برگزار شد، هر داوطلب مجاز به انتخاب 20 کد رشته محل بود. اما در سال 98 هر داوطلب می تواند تنها یک رشته را انتخاب کرده و نسبت به ثبت نام آن اقدام کند و در مورد سال 99 تعداد کد رشته هایی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته آن ها می باشد مشخص نشده است. تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری مشابه ثبت نام کنکور به صورت اینترنتی انجام نمی شود و داوطلبان می بایست به صورت حضوری به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند، اما به دلیل شرایط به وجود آمده در جامعه به دلیل شیوع ویروس کرونا، احتمال این که این مراحل به صورت غیر حضوری انجام شود، وجود خواهد داشت.

پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور دانشگاه سراسری یا با آزمون آن، لازم است داوطلبان دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور را به طور کامل مطالعه نموده و از رشته ها و دانشگاه های ارائه دهنده آن مطلع شوند. سپس کد رشته محل های مورد نظر خود را استخراج نموده و در جایی یادداشت کنند. حال می توانند از میان آن ها رشته ای که بیشتر مورد علاقه شان می باشد را انتخاب کرده و به واحد آموزشی ارائه دهنده آن مراجعه نمایند. استخراج کد رشته محل های مورد نظر به متقاضیان کمک می کند که با دید وسیع تری به تصمیم گیری بپردازند. پس از آن، نوبت به مرحله اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری می رسد که می بایست داوطلبان با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org در زمان معین، پذیرش یا عدم پذیرش خود در دانشگاه مورد نظر را بررسی کنند.

 

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور سراسری از چه روزی آغاز می شود؟

بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت است اما به طور کلی معمولا از آبان ماه شروع می شود.

2- در زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور سراسری باید از چه سایتی اقدام کنم؟

سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مسئولیت این فرآیند را برای دانشگاه های سراسری بر عهده دارد.

3- آیا زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری تمدید خواهد شد؟

نمی توان به طور قطعی پیش بینی کرد که مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت مشمول تمدید می شود یا خیر. برای اطلاع از آن می توانید در کانال کنکور مرکز ایزان مشاوره عضو شوید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه