تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

نحوه شرکت در انتخاب رشته آزمون سراسری 1401
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند‏، باید برای انجام آن اقدام کنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته، یک سال دیگر باید برای راه یابی به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند. 

به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1401ا پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سال آینده اقدام کنند.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1401

داوطلبان می توانند با بهره گیری از نرم افزار انتخاب رشته کنکور، از شانس های احتمالی برای پذیرش خود در رشته ها و دانشگاه های مورد نظرشان آگاهی یافته و پس از آن با آرامش بیشتری به تکمیل فرم انتخاب رشته بپردازند. به همین منظور نرم افزار انتخاب رشته ایران مشاوره در ادامه قرار داده شده است.

تا کنون 11067538 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای دانشگاه های سراسری و 100 کد رشته محل برای دانشگاه آزاد می باشند.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

داوطلبانی که در تیر ماه در کنکور سراسری شرکت کرده اند، پس از دریافت کارنامه اولیه خود در 11 مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، می بایست در زمان انتخاب رشته کنکور در صورتی که واجد شرایط انجام این فرآیند بوده و در کارنامه آن ها مجاز به انتخاب رشته درج شده باشد، پس از اعلام نتایج کنکور 1401، نسبت به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سامانه انتخاب رشته اقدام نمایند. مطابق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 17 تا 22 مرداد ماه 1401 انجام می گردد.

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری 1401 برای آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر نتوانسته اند فرایند انتخاب رشته خود را به پایان برسانند، در نظر گرفته می شود. همچنین این زمان فرصت خوبی است برای سایر متقاضیانی که قبلا فرآیند انتخاب رشته خود را انجام داده اند و نیاز به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری دارند. با پایان یافتن زمان اولیه این فرآیند در روز 22 مرداد ماه، مهلت انجام آن تا 24 مرداد ماه نیز تمدید شد.

مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

برای آن دسته از داوطلبانی که هنوز موفق به ثبت کد رشته های انتخابی خود نشده و مطابق با کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته می باشند، پس از اتمام زمان تمدید شده در بازه ای جداگانه امکانی فراهم شده است تا به درج موارد مورد نیاز خود بپردازند. به همین منظور متقاضیان می توانند از تاریخ 15 لغایت 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به سایت سنجش آموزش کشور، جهت انتخاب کد رشته های انتخابی خود اقدام کنند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. در این قسمت برای سهولت داوطلبان در امر ثبت کد رشته محل های انتخابی، راهنمای تصویری مراجعه به سامانه انتخاب رشته را در این قسمت قرار داده ایم.

مراحل گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به شرح زیر می باشد. در صورت تمایل می توانید برای انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور به صورت کاملا تخصصی با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری

  • کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری

  • مطالعه نکات مهم مطرح شده در صفحه و کلیک در کادر جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام” سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه-گام بعدی”

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری

  • انتخاب یکی از سه روش موجود در سامانه (کد ملی یا شماره شناسنامه به علاوه سریال ثبت نام 12 رقمی یا شماره پرونده یا شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی) و تکمیل اطلاعات خواسته شده مانند تصویر زیر و کلیک روی عبارت “ورورد به سیستم”

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری

  • اکنون می توانید به تکمیل فرم مربوطه پرداخته و پس از فشردن کلید “تایید و ادامه”، کدرشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت به ثبت برسانید.

مرحله پنجم انتخاب رشته کنکور سراسری

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد و دیگر ثبت این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد صورت نگرفت که در صورت ادامه این روند برای سال 1401، اطلاع رسانی خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته ها و… می باشد. شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401 به صورت اینترنتی اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید. دفترچه مربوط به گروه های آزمایشی علوم انسانی و همچنین ریاضی و فنی، علوم تجربی، هنر و زبان به ترتیب در روزهای 14 و 15 مرداد ماه در اختیار داوطلبان قرار گرفت.

لازم به ذکر است که سازمان سنجش بخش پیوست مربوط به دفترچه راهنتمای انتخاب رشته رو نیز در قالب یک فایل pdf از طریق سایت اختصاصی خود به نشانی sanjesh.org نیز منتشر کرد که می توانید آن را از طریق لینک موجود در جدول زیر دانلود نمایید.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری 1401
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 (بخش پیوست)
(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود اصلاحیه شماره 1 دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه شماره 2 دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه شماره 3 دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری، امکان انتخاب 150 کد رشته محل را دارند. بهتر است، پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها، ظرفیت ها کد رشته ها و… بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

سپس رشته های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید. بعد از آن، 20 درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوش بینانه قرار دهید و 50 درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و 30 درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید. در نهایت پس از انجام انتخاب رشته، تغییرات و ویرایش انتخاب رشته کنکور خود را که مد نظر دارید، در انتخاب های خود اعمال کنید.  همچنین داوطلبان می توانند از نرم افزار تخمین رتبه ایران مشاوره در این امر کمک بگیرند.


عوامل تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

عوامل متفاوتی در روند انتخاب رشته داوطلبان موثر است که آگاهی از این موارد امکان یک انتخاب رشته صحیح و اصولی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد که در ادامه به توضیح مهم ترین آن ها می پردازیم.

علاقه

مهم ترین فاکتور در این مرحله در نظر گرفتن علاقه به رشته های انتخابی می باشد، چراکه قرار است، این مسیر آینده شغلی فرد را تعیین کرده و یا دست کم فرد چند سال از عمر خود را به تحصیل در این راه سپری نماید. پس وجود اشتیاق برای قدم گذاشتن و ادامه آن بسیار مهم خواهد بود.

آینده شغلی

هدف خیلی از افراد از تحصیل در دانشگاه، به دست آوردن فرصت شغلی مناسب می باشد. به همین دلیل این دسته از داوطلبان می بایست پیش از اقدام برای انتخاب رشته های مورد نظر خود، از بازار کار و میانگین درآمد فارغ التحصیلان آن رشته اطلاع کافی کسب کنند.

میزان شهریه

در صورتی که قصد انتخاب دانشگاه های شهریه پرداز را دارید، لازم است حتما از هزینه ای که باید در ابتدای هر ترم بپردازید، آگاه شده و به نسبت بودجه ای که برای تحصیل خود در نظر گرفته اید، به ادامه تحصیل در این قبیل دانشگاه ها اقدام کنید.

فاصله دانشگاه تا محل سکونت

انتخاب مکان هایی که فاصله زیادی از محل سکونت داوطلب داشته باشد، می تواند تاثیرات بسیاری در روند تحصیلی متقاضی داشته باشد، چرا که دوری از خانواده، پیدا کردن محل مناسب برای گذراندن این دوره و همچنین گذراندن این دوره در محیط خوابگاهی نیازمند تحمل شرایط روحی خاصی است که افراد باید قبل از انجام انتخاب رشته در این زمینه آگاهی های لازم را کسب نمایند.

سهمیه ها

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری، سهمیه ها می باشد و در خصوص سهمیه های کنکور 1401 برای داوطلبان سوالات مختلفی مطرح می شود. لازم است بدانید که این سهمیه برای تمام داوطلبان کنکور سراسری اعمال می شود و به هر کدام از داوطلبان یکی از سهمیه های منطقه 1، 2 یا 3 یا ایثارگری تعلق می گیرد. سهمیه منطقه 1 برای مناطقی که از لحاظ رفاهی در درجه بالاتری قرار دارد درنظر گرفته شده و سهمیه مناطق 2 و 3 هم به ترتیب برای مناطق با امکانات کمتر اعمال می شود. همچنین شرایط برای سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز متفاوت می باشد.

 نکات طلایی انتخاب رشته کنکور 1401

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند از 17 مرداد ماه آغاز شده و تا 22 مرداد ماه ادامه داشت.

2- آیا مهلت مجددی جهت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 در نظر گرفته می شود؟

بله برای آن دسته از افرادی که در بازه های اولیه و زمان تمدید شده موفق به انجام انتخاب رشته نشده است، مهلت مجددی از تاریخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 در نظر گرفته شده است.

3- آیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری 1401 به صورت همزمان انجام می شود؟

خیر، آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته آن ها به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا صورت می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..۸۲ نظر

  1. سلام تو زمان ثبت نام برای دانشگاه پیام نور اعلام علاقه مندی نکردم،الان میتونم؟

    • با سلام، مطابق با اطلاعیه انتخاب رشته سراسری سال ۱۴۰۱، در زمان انتخاب رشته میتوانید برای پیام نور و غیرانتفاعی اعلام علاقه مندی کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور