9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه انتخاب رشته کنکور راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری فرآیند ثبت کد رشته محل های هر دو دانشگاه سراسری و آزاد به صورت مجزا در سایت های مرتبط به خود انجام می گیرد. از این رو، داوطلبان بعد از دریافت کارنامه اولیه خود از سایت سازمان سنجش و یا سایت دانشگاه آزاد می توانند با استفاده از کد دسترسی درج شده در آن، نسبت به انتخاب رشته های مورد نظر خود اقدام نمایند.

زمان انتخاب رشته این دانشگاه معمولا همزمان با مهلت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری می باشد که تاریخ دقیق آن از طریق اطلاعیه سایت سازمان سنجش و یا سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به آدرس اینترنتی azmoon.org اعلام می شود. لازم به ذکر است که دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از دفترچه راهنمای دانشگاه های سراسری مجزا بوده که برای دریافت آن باید به سایت مذکور مراجعه نمایید. توصیه می شود که قبل از انجام هر گونه اقدامی، این دفترچه را مورد مطالعه قرار دهید تا از نکات پیرامون این فرآِیند از جمله زمان دقیق آن مطلع شوید.

داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰2 می بایست به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مراجعه نمایند.

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، در صورتی که قصد تحصیل در رشته های دانشگاه آزاد را دارند، بایستی پس از اعلام نتایج کنکور دانشگاه آزاد1402 و دریافت کارنامه، فرآیند ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود را در سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به آدرس azmoon.iau.ir به انجام برسانند.

با اینکه کنکور دانشگاه آزاد نیز به طور یکسان با سراسری در دو نوبت انحام می شود، اما فرآیند انتخاب رشته این آزمون تنها یک مرتبه و پس از کنکور تیر یعنی در نیمه مرداد ماه 1402 انجام می شود. البته احتمال می رود این فرصت برای جا ماندگان و یا آن هایی که نیاز به ویرایش کد رشته های خود دارند، تمدید نیز شود که با توجه به مشخص نبودن زمانبندی دقیق مربوطه پیشنهاد می شود در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضویت یافته تا درجریان آخرین اخبار منتشر شده قرار بگیرید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

تمامی اطلاعات لازم برای انتخاب رشته اعم از زمان، نحوه، شرایط، لیست رشته ها و دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت های پذیرش و… در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ذکر شده است.

همچنین برای هر 5 گروه آزمایشی علوم تجربی، انسانی، ریاضی فیزیک، هنر و زبان های خارجی یک دفترچه مشترک توسط سایت رسمی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org منتشر می شود. زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1402 همزمان با آغاز فرآیند مذکور خواهد بود که به دلیل عدم انتشار آن تا این لحظه، فایل مربوط به سال گذشته در جدول زیر قرار داده شده است و بدیهی است به محض در دسترس قرار گرفتن نسخه جدید تر لینک آن در جدول زیر فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1401

(جهت دانلود بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

هزینه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

با توجه به این که هیچ هزینه ای برای نام نویسی دانشگاه آزاد توسط داوطلبان پرداخت نمی گردد، بنابراین شرکت کنندگان باید در زمان انتخاب رشته کنکور هزینه مربوطه را جهت انتخاب کد رشته محل های مورد نظر و تکمیل فرم مربوطه واریز نمایند.

سال گذشته این مبلغ 97 هزار تومان تعیین شده بود که البته به دلیل عدم انتشار دفترچه مربوطه هنوز مقدار دقیق آن برای سال 1402 مشخص نشده است اما پیش بینی می شود با مقداری افزایش همراه باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که این مبلغ، به صورت اینترنتی و از طریق کارت ها عضو شبکه شتاب قابل پرداخت خواهد بود.

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

برای ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود باید به سایت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد که همان سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به نشانی الکترونیکی azmoon.iau.ir یا azmoon.org می باشد، مراجعه نمایید. در ابتدا بایستی هزینه مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد را بپردازید و سپس با استفاده از کد دسترسی و اطلاعات خواسته شده می توانید به سامانه ثبت کد رشته محل های این دانشگاه وارد شوید. در ادامه مراحل انجام فرآیند انتخاب رشته را به صورت تصویری توضیح داده ایم.

 • در ابتدا به سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ir وارد شوید و بر روی لینک فعال “انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 (دانشگاه آزاد اسلامی)” کلیک نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

 • اطلاعات خواسته شده اعم از کد دسترسی 7 رقمی یا همان شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در کارنامه درج شده و کد ملی خود را در کادرهای موجود وارد کنید و در آخر دکمه “ورود” را بفشارید.

مرحله دوم انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

 • برای پرداخت هزینه انتخاب رشته ابتدا بر روی لوگوی بانک درگاه پرداخت مورد نظر خود کلیک کنید و سپس گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • با ورود به صفحه بعدی می بایست با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب، کلید “پرداخت” را فشرده و سپس کد رهگیری آن را دریافت کنید.

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، حال می توانید کد رشته محل های مورد علاقه خود را به ترتیب اولویت در فرم اینترنتی انتخاب رشته درج کنید. در آخر با کسب اطمینان از صحت رشته های انتخابی، بر روی گزینه تایید نهایی کلیک نموده و کد پیگیری فرآیند انتخاب رشته خود را جهت مشاهده نتایج انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد یادداشت نمایید.

تاثیر رتبه در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

با توجه به این که چند سالی است رتبه کشوری داوطلب در انتخاب رشته دانشگاه آزاد از ارزش بسیار بالایی برخوردار شده و غیرقابل انکار است که هرچه داوطلبان رتبه و تراز بهتری داشته باشند، شانس قبولی آن ها در رشته های آن زیر گروه بالا تر خواهد بود.

لازم به ذکر است که باید به این موضوع توجه داشت امکان پیش بینی رتبه قبولی وجود ندارد زیرا هرسال با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و سطح داوطلبین شرکت کننده در آزمون دانشگاه آزاد، این رتبه ها تغییر می‌ یابند.

نکات مهم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

تاریخ انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402
انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

داوطلبانی که موفق به کسب رتبه قبولی دانشگاه آزاد شده اند، با آگاهی از یک سری نکات می توانند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. این امر باعث می شود تا نیازی به ویرایش انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402 نداشته باشند که در ادامه این نکات را ذکر کرده ایم.

 1. چنانچه قصد انتخاب رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و رشته داروسازی دانشگاه آزاد را دارید، بایستی کد رشته های آن ها را بر خلاف سال های اخیر در فرم اینترنتی انتخاب رشته کنکور سراسری سایت سازمان سنجش به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که دیگر نیازی به وارد کردن این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیست.
 2. هر داوطلب مجاز به انتخاب 100 کد رشته محل در گروه آزمایشی خود می باشد و نمی تواند از رشته های گروه های آزمایشی دیگر انتخاب نماید.
 3. بدون واریز هزینه امکان انتخاب رشته برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.
 4. تحصیل افراد دارای سهمیه ایثارگران 25 درصدی در دانشگاه آزاد، رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه ندارند.
 5. داوطلبانی که از سهمیه 5 درصد ایثارگران برخوردارند، با پرداخت یک سوم شهریه می توانند در دانشگاه آزاد به تحصیل بپردازند.
 6. متقاضیانی که علاوه بر گروه آزمایشی خود در کنکور سراسری هنر و زبان های خارجی شرکت کرده اند، می توانند کد رشته محل های مربوطه را در بین 100 انتخاب خود بگنجانند.
 7. عدم مراجعه به موقع و انتخاب رشته در زمان مقرر، به منزله انصراف داوطلب تلقی شده و حق هیچ گونه اعتراضی برای وی وجود ندارد.
 8. دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد با هم متفاوت است.
 9. از آن جایی که پذیرش دانشگاه آزاد با رتبه کشوری است، سهمیه مناطق به داوطلبان آن تعلق نمی گیرد.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

از آن جایی که پذیرش دانشگاه آزاد بر اساس رتبه کشوری و میزات تراز بدست آمده توسط داوطلب انجام می شود و همچنین به صورت بومی گزینی می باشد، در نتیجه سهمیه های انتخابی داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه تاثیری نخواهد داشت. همچنین می توان گفت با وجود آن که به دلیل وجود سهمیه های مناطق، ایثارگری، رزمندگان و خانواده شهدا میزان رتبه در سهمیه موجود در کارنامه داوطلبان متفاوت است، اما این امر برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه آزاد موثر نمی باشد.

تنها مزیت افراد دارای سهمیه ایثارگری، رزمندگان و خانواده شهدا در دانشگاه آزاد، هزینه قابل پرداخت آن ها در قبال شهریه هر ترم دانشجو خواهد بود.

دسته بندی اولویت ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1402

تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد حداکثر 100 کد رشته محل می باشد که باید آن ها را فقط از گروه آزمایشی که در آزمون آن شرکت کرده اند، انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که طبق اولویت بندی ثبت شده توسط متقاضی، فرم انتخاب رشته را بررسی می کنند و اگر تراز اکتسابی برای پذیرش در یکی از رشته ها مناسب باشد، در همان رشته پذیرفته خواهند شد. توصیه می کنیم که رشته های مورد نظر خود را به 3 دسته تقسیم نمایید که در ادامه جزئیات آن را توضیح داده ایم.

 1. انتخاب های خوش بینانه: این دسته از رشته ها که در ابتدای فرم انتخاب رشته قرار می گیرند، رشته های هستند که احتمال پذیرش شما در آن ها بسیار کم است. اما توصیه می شود که 20 الی 30 درصد از انتخاب های اول خود را به رشته های خوش بینانه اختصاص دهید تا اگر به احتمال 1 درصد هم شانس قبولی داشتید، آن را از دست ندهید. توجه داشته باشید که شما 100 انتخاب دارید و هیچ محدویتی از نظر تعداد برای انتخاب این رشته ها نخواهید داشت.
 2. انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته را انتخاب های واقع بینانه تشکیل می دهد که شانس قبولی شما در آن ها به نسبت انتخاب های اول بیشتر می باشد. بنابراین لازم است بیش از 50 درصد از انتخاب های خود را در این قسمت قرار دهید. این انتخاب ها باید بر اساس تراز شما انجام شود و رشته هایی که در آنها شانس پذیرش بیشتری را دارید، بایستی در این بخش بگنجانید.
 3. انتخاب های بدبینانه: در این قسمت باید رشته هایی را قرار دهید که به احتمال خیلی زیاد در آن ها پذیرفته خواهید شد. این رشته ها باید در ردیف انتخاب های آخر قرار بگیرند تا اگر در رشته های انتخابی دو گروه قبلی پذیرفته نشدید، حتما در آن ها پذیرش شوید.

نکته: توصیه می شود که حتما در زمان انتخاب رشته، علاقه خود را در اولویت قرار داده و بعد از آن به پارامترهایی مثل مسافت، ظرفیت پذیرش، شهریه و… نیز توجه کنید.

شهریه دانشگاه آزاد 1402

اطلاع از شهریه رشته های مربوط به دانشگاه آزاد تاثیر بسزایی در انتخاب رشته داوطلبان خواهد داشت، چرا که در هنگام فرآیند انتخاب رشته، می بایست به این نکته نیز توجه داشت و تناسب میزان مبلغ پرداختی هر ترم با بودجه درنظر گرفته شده برای این مقطع تحصیلی را بررسی نمود. شهریه رشته های مختلف برای مقطع کارشناسی این دانشگاه به شرح جدول زیر است.

شهریه مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 1402
علوم انسانیفنی مهندسیعلوم پایهعلوم پزشکیهنر
4 میلیون تا 5 میلیون و 500 هزار تومان4 میلیون و 200 هزار تا 6 میلیون و 600 هزار تومان4 میلیون و 200 هزار تا 5 میلیون و 600 هزار تومان7 میلیون و 800 هزار تا 9 میلیون و 200 هزار تومان3 میلیون و 700 هزار تا 4 میلیون و 500 هزار تومان

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که، افراد دارای سهمیه 25 درصد و همچنین خانواده شهدا از پرداخت شهریه معاف بوده و کسانی که دارای سهمیه 5 درصد هستند، می بایست یک سوم از مقدار شهریه را پرداخت نمایند.

پس از اتمام فرآیند انتخاب رشته، نتایج نهایی کنکور آزاد 1402 از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به آدرس azmoon.org منتشر می شود. داوطلبانی که در هریک از رشته های انتخابی خود پذیرفته شده اند، می بایست در زمان مشخص شده به صورت حضوری به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نمایند و ثبت نام نهایی را انجام دهند. اما داوطلبانی که موفق به پذیرش در انتخاب های خود نشده اند، می توانند شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد را به عنوان یکی از گزینه های انتخابی جهت ورود به دانشگاه در نظر بگیرند.

لیست رشته های با آزمون دانشگاه آزاد 1402

داوطلبان به منظور انجام انتخاب رشته صحیح و اصولی با کمترین میزان اشتباه، بهتر است قبل از اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته، از لیست رشته های این دانشگاه مطلع باشند تا با آگاهی هرچه بیشتر به انجام این فرآیند بپردازند. به همین منظور در ادامه به ذکر این موارد به تفکیک هر گروه آزمایشی پرداخته ایم.

لیست رشته های با کنکور دانشگاه آزاد 1402
گروه آزماشی ریاضی و فنی
علوم کامپیوترمهندسی برقمهندسی عمرانمهندسی معماری
مهندسی مکانیکمهندسی کامپیوترمهندسی ساخت و تولیدمهندسی پزشکی
مهندسی پلیمرمهندسی مواد و متالوژی علوم و مهندسی آبمعماری داخلی
ماشین های صنایع غذاییمهندسی صنایع غذاییمهندسی انرژیمهندسی هوافضا
مهندسی نفتریاضیات و کاربردهامهندسی ورزشمهندسی نساجی
مهندسی صنایعمهندسی صنایعمهندسی شهر سازیمهندسی هسته ای
مهندسی نقشه برداریمهندسی دریامهندسی شیمیحسابداری
گروه آزماشی علوم تجربی
پزشکیداروسازیدندانپزشکیدامپزشکی
ماماییبهداشت عمومیمهندسی بهداشت حرفه ایهوشبری
 بهداشت خانوادهبهداشت مبارزه با بیماری ها اتاق عمل مهندسی بهداشت محیط
علوم تغذیهعلوم آزمایشگاهیپرستاریزیست شناسی سلولی و مولکولی
میکروبیولوژیزیست فناوریعلوم و مهندسی محیط زیستگیاه پزشکی
شیمی کاربردیشیمی محضمهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم و مهندسی شیلات
تکنولوژی پرتوشناسیمهندسی فضای سبز
گروه آزماشی علوم انسانی
حقوقمدیریت بازرگانیعلوم سیاسیحسابداری
مدیریت امور بانکیعلوم تربیتیگردشگریهتلداری
اقتصادجغرافیابرنامه ریزی اجتماعی و تعاونزبان و ادبیات فارسی
علوم ورزشیمدیریت امور گمرکیمدیریت صنعتیمددکاری اجتماعی
مدیریت دولتیمطالعات خانوادهمدیریت مالیحسابداری
روانشناسیعلوم ورزشیاقتصاد کشاورزی
گروه آزمایشی هنر
عکاسیمرمت بناهای تاریخیارتباط تصویری
گروه آزمایشی زبان های خارجی
 آموزش زبان انگلیسیمترجمی زبان انگلیسیزبان و ادبیات انگلیسیمترجمی زبان آلمانی

رتبه بندی دانشگاه های آزاد 1402

داوطلبان برای انتخاب هرچه صحیح تر کد رشته محل های خود، بهتر است از رتبه بندی دانشگاه های آزاد کشور اطلاع داشته باشند تا بتوانند بر این مبنا بهترین دانشگاه مرتبط با رشته مورد نظرشان را انتخاب نمایند. به همین منظور در ادامه رتبه بندی دانشگاه های آزاد بر اساس تعداد مقالات داخلی به ترتیب رتبه آورده شده است.

رتبه بندی دانشگاه های آزاد 1402
نام دانشگاه / رتبهنام دانشگاه / رتبهنام دانشگاه / رتبهنام دانشگاه / رتبه
 علوم و تحقیقات تهران / 1گرمسار / 58تاکستان / 116سقز / 173
تهران مرکز / 2محلات / 59خلخال / 117بین المللی جلفا / 174
تهران جنوب /3ساوه / 60سپیدان / 118بروجن / 175
تبریز / 4واحد الکترونیکی / 61فسا / 119بیله سوار مغان / 176
نجف آباد / 5ایلام / 62الیگودرز / 120هادی شهر / 177
تهران شمال / 6تهران شرق / 63رفسجان / 121خدابنده / 178
اصفهان (خوراسگان) / 7واحد آیت الله آملی / 64آباده / 122شهر مجلسی / 179
اهواز / 8میبد / 65ایرانشهر / 123کنگاور / 180
مشهد / 9شبستر / 66باغملک / 124ماکو / 181
کرج / 10مراغه / 67اردستان / 125فراهان / 182
شیراز / 11نور / 68ابرکوه / 126صحنه / 183
قزوین / 12شاهرود / 70کاشمر / 127زابل / 184
اردبیل / 13سیرجان / 71بین المللی خرمشهر / 128حاجی آباد / 185
رشت / 14دهاقان / 72گنبد کاووس / 129شادگان / 186
رودهن / 15آبادان / 73هشتگرد / 130اسلام آباد غرب / 187
کرمانشاه / 16شوشتر / 74داراب / 131سراب / 188
قم / 17دزفول / 75امیدیه / 132چابهار / 189
ساری / 18شهرضا / 76گلپایگان / 133اردکان / 190
واحد حاج قاسم سلیمانی (کرمان) / 19دامغان / 77بندرگز / 134رودبار / 191
اراک / 20اهر / 78تفرش / 135بهشهر / 192
یزد / 21سبزوار / 79فیروز آباد / 136زرقان / 193
تهران غرب / 22قاینات / 80رامسر / 137لنجان / 194
شهرکرد / 23کازرون / 81صفادشت / 138دیلم / 195
زنجان / 24ماهشهر / 82بیضاء / 139بافت / 196
یادگار امام شهر ری / 25خرم آباد / 83مسجد سلیمان / 140بهبهان / 197
قشم / 26بجنورد / 84یندرلنگه / 141مهدیشهر / 198
زاهدان / 27مهاباد / 85سوسنگرد / 142اسفراین / 199
اسلامشهر / 28کاشان / 86تیران / 143بستان آباد / 200
همدان / 29نراق / 87دورود / 144طبس / 201
سمنان / 30فیروزکوه / 88علوم دارویی / 145گناباد / 202
تنکابن / 31آشتیان / 89میانه / 146دره شهر / 203
ملایر / 32 ایذه / 90جهرم / 147کهنوج / 204
لاهیجان / 33ابهر / 91بردسیر/ 148خارگ / 205
چالوس / 34پرند / 92جویبار / 149پیرانشهر / 206
بروجرد / 35رامهرمز / 93فردوس / 150رودسر و املش / 207
قائمشهر / 36خوی / 94اشکذر / 151هشترود / 208
علی آباد کتول / 37آستارا / 95گرمی / 152صوفیان / 209
بیرجند / 38لامرد / 96فلاورجان / 153سلماس / 210
بناب / 39بم / 97شهریار / 154هیدج / 211
سنندج / 40عجب شیر / 98دهدشت / 155نطنز / 212
شهرقدس / 41نکا / 99ملارد / 156تایباد / 213
ورامین _ پیشوا / 42نوشهر / 100بوکان / 157پارس آباد مغان / 214
بوشهر / 43آزادشهر / 101تفت / 158سردرود / 215
لارستان / 44ارسنجان / 102جیرفت / 159شهر بابک / 216
بابل / 45تربت جام / 103نقده / 160خورموج / 217
کیش / 46خمین / 104کلیبر / 161تالش / 218
گرگان / 47استهبان / 105اندیمشک / 162اقلید / 219
ارومیه / 48نایین / 106سروستان / 163محمود آباد / 220
دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران / 49شیروان / 107فومن و شفت / 164آذر شهر / 221
بندرعباس / 50تربت حیدریه / 108تویسرکان / 165مهریز / 222
مرند / 51امارات / 109سوادکوه / 166صومعه سرا / 223
یاسوج / 52بندر انزلی / 110شاهین شهر / 167صفاشهر / 224
پردیس / 53زرند / 111بافق / 168صفا شهر / 225
دماوند / 54گچساران / 112مشکین شهر / 169ایلخچی / 225
نیشابور / 55ممقان / 113میمه / 170لنگرود / 226
قوچان / 56بوئین زهرا / 114انار / 171
خمینی شهر / 57مبارکه / 115داریون / 172

نرم افزار انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

به طور قطعی می توان گفت یکی از راه های تاثیر گذار بر انجام انتخاب رشته صحیح و اصولی بهره گیری از نرم افزار انتخاب رشته می باشد. چرا که در این صورت داوطلبان می توانند با وارد کردن مقدار دقیق رتبه و تراز خود، با توجه به سهمیه های انتخابی، از کد رشته محل هایی که امکان پذیرش فرد در آن ها وجود دارد آگاهی یابند.

به همین منظور در ادامه نرم افزار انتخاب رشته ایران مشاوره قرار داده شده است، تا داطلبان بتوانند به راحتی از رشته و دانشگاه هایی که احتمال پذیرش فرد در آن ها وجود دارد آگاهی یافته و بر این اساس به انتخاب رشته بپردازند.

تا کنون 1826576 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای سال 1402 چه زمانی انجام می شود؟

هنوز بنابر آخرین اخبار منتشر شده، انتخاب رشته هر دو نوبت کنکور نیمه مرداد ماه 1402 انجام خواهد شد که البته به محض اعلام اطلاعات دقیق تر، جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی می شود.

2- تعداد انتخاب هایی که هر داوطلب می تواند برای دانشگاه آزاد 1402 داشته باشد چند کد رشته است؟

هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخابی خود وارد کند.

3- شرکت کنندگان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1402 از طریق کدام سایت باید به انجام این فرآیند بپردازند؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳۵ نظر
 1. سلام من پارسال کنکور دادم ولی انتخاب رشته نکردم..میتونم امسال اتخاب رشته کنم؟

 2. سلام ، منی که رشته ی تجربی هستم نمیتونم رشته های ریاضی یا انسانی دانشگاه ازاد با ازمون رو بزنم ؟ فقط اونایی که بدون کنکور یا با سوابقه رو میتونم بزنم ؟

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، برای پذیرش بر اساس آزمون، صرفا مجاز به انتخاب رشته های زیر گروه کنکور آزمایشی خود خواهید بود.

 3. سلام رتبه حدود ۳۰۰۰ منطقه ۱ بومی تهران شانس قبولی روانشناسی علوم و تحقیقات رو داره؟

 4. سلام
  دانش آموز با دیپلم تجربی چگونه میتواند در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد ثبت نام کند؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته ی براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت انتخاب سایر رشته ها وجود ندارد.

 5. سلام ببخشید در کنکور پارسال سهمیه بسیج فعال مثل اینکه لغو شده بود و بجای اون سهمیه مناطق برای اکثر افراد اعمال شده بود

 6. باسلام من لیسانس حسابداری از شاخه فنی حرفه ای دارم باید چطوری رشته دیپلممو ب شاخه نظری تغییر بدم و ایا محدودیت سن دارد کنکور دستیاری پزشکی خواهشا راهنمای کنید

 7. سلام و خسته نباشید.
  من کلاس یازدهم هستم و میخواهم در ازمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم. ایا میتونم انتخابات رشته دانشگاه آزاد را انجام بدم و در صورت قبولی میتونم برای سال دیگه که دیپلم میگیرم ذخیره اش کنم؟؟

 8. سلام
  ببخشید دانشگاه ازاد ورودی بهمن پرستاری دارد؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی بهمن سال ۱۳۹۹، رشته پرستاری بدون کنکور ارائه نمی شود.

 9. سلام من خیلی نگرانم پاسخ بدید لطفا
  با تراز ۵۷۰۰و رتبه ۲۱۸۰۰در سهمیه آیا مامایی یا اتاق عمل دانشگاه آزاد یا خودگردان سمنان یا کرج یا قم قبول میشم تورو خدا جواب بدید
  سهمی ۵درصدی هم دارم ساکن تهران

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی در سهمیه ی ۵ درصد، سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی در واحد کرج حدود (۷۰۰۰) می باشد.

 10. لطفا بگین شانس قبولیم با تراز ۶۵۷۴ چقدره برا مامایی آراد یاظرفیت خودگردانش….. متشکرم

  • با سلام، حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته ی مامایی دانشگاه آزاد واحد استهبان و فیروزآباد ۶۹۰۰ تا ۷۰۰۰ و برای ظرفیت خودگردان آن ها، ۶۰۰۰ تا ۶۱۰۰ می باشد و شما با تراز ۶۵۷۴ شانس قبولی در ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد واحد استهبان یا واحد فیروزآباد در رشته ی مامایی را دارید.

 11. ببخشید با رتبه کشوری ۷۸۰۰۰و تراز ۷۰۱۷ چقدر احتمال داره هوشبری سراب خودگردانش؟

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی هوشبری واحد خودگردان سراب حدود (۶۵۰۰_۶۴۰۰) می باشد.

 12. سلام خسته نباشید این بار چندمه پیام میدم خواهششش میکنم جواب بدین،درسهمیه پنج درصد زیرگروه یک رتبه ام شده ۱۱۷۹۰و کشوری تو زیرگروه یک شده ۹۰۰۰۰ترازمم شده ۶۷۰۰امیدی برا مامایی ازاد اردبیل خلخال استارا مرند و..ازاد و خودگردان هست؟؟ خواهش میکنم جواب بدین.

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی مامایی واحد اردبیل، خلخال، آستارا (۷۰۰۰)، برای واحدهای خودگردان (۶۱۰۰) می باشد.

 13. سلام وقتتون بخیر ببخشید من با رتبه هجده هزار زیرگروه یک منطقه دو و تراز ۷۷۵۹ و کشوری ۴٢ هزار شانسی برای پرستاری پردیس و آزاد مازندران دارم؟ بابل و ساری و آمل.. فقط مازندران زدم

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های سال ۱۳۹۸، با کسب رتبه ۱۸۰۰۰ و تراز ۷۷۵۹ در سهمیه منطقه ۲ شانس قبولی شما در رشته پرستاری دانشگاه های پردیس و دانشگاه آزاد مازندران متوسط می باشد.

 14. با سلام پارسال دانشگاه ازاد براساس رتبه برداشت امسال هم احتمالش هس براساس رتبه برداره یا مث سال ۹۷ترازه؟

 15. سلام در انتخاب رشته ازاد تراز نهم تره یا رتبه؟؟؟

  • با سلام، انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر اساس تراز (ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها) و انتخاب رشته دانشگاه های سراسری بر اساس رتبه در سهمیه نهایی انجام می شود.

 16. سلام
  با رتبه ۱۸۳۵۰ سهمیه ۵ درصد ایثارگران و تراز ۵۸۵۰ پرستاری یا مامایی آزاد ارومیه میشه قبول شد

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های قبولی سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته پرستاری و یا مامایی دانشگاه آزاد ضعیف می باشد.

 17. سلام ببخشید آخرین تراز قبولی شیمی کاربردی دانشگاه آزاد واحد مشهد چند بوده؟

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی شیمی کاربردی واحد مشهد (۲۳۰۰_۲۲۰۰) می باشد.

 18. لطفا بگید با تراز۶۸۳۳ورتبه۲۷۲۳۸در زیر گروه۱و رتبه کشور ۸۲۶۱۶میشه هوشبری ازاد یا مازاد یزد یا شاهرود یا اتاق عمل ازاد مازاد بیارم لطفا بگید من واقعا نیاز دارم به پاسخ شما دارم لطفا بگید

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های قبولی سال ۱۳۹۸، با کسب تراز ۶۸۳۳ و رتبه ۲۷۲۳۸ شانس قبولی شما در رشته اتاق عمل و یا هوشبری متوسط می باشد.

 19. رتبه ۱۶۰۰۰ منطقه یک پرستاری دهاقان قبول میشه؟؟؟

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی پرستاری دانشگاه آزاد، حداقل تراز لازم برای قبولی واحد دهاقان (۷۴۰۰ الی ۷۳۰۰) می باشد.

 20. سلام ببخشید آخرین تراز قبولی شیمی کاربردی واحد علوم تحقیقات چنده؟

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی شیمی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی واحد علوم تحقیقات (۵۵۰۰_۵۴۰۰) می باشد.

 21. با رتبه ۱۶۰۰۰ و تراز ۷۲۰۰ پرستاری فلاورجان میشه قبول شد؟بالا متوسط یاضعیفه احتمال قبولی؟؟؟؟

  • با سلام، با استناد به اخرین ترازهای قبولی سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی پرستاری واحد فلاورجان (۷۵۰۰_۷۴۰۰) می باشد.

 22. سلام با تراز۷۳۱۶ پرستاری ازاد دهاقان چقدر احتمال قبولی دارم؟

  • باسلام، با استناد به تراز آخرین قبولی های سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته پرستاری واحد دهاقان ۷۴۰۰_۷۳۰۰ می باشد.

 23. سلام با تراز کل ۶۱۰۰ میشه بهداشت عمومی ازاد کرمان یا اتاق عمل ازاد علی اباد قبول شد؟

  • با سلام و درود، با توجه به تراز آخرین فرد قبولی در سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۶۱۰۰ شانس قبولی در رشته بهداشت را در دانشگاه آزاد کرمان را دارا می باشید.

 24. سلام با تراز ۶۸۰۰میتونم پرستاری گلپایگان ازاد یا ظرفیت مازد قبول بشم

  • با سلام، با توجه به کارنامه های قبولی سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته پرستاری دانشگاه آزاد یا ظرفیت مازاد دانشگاه گلپایگان متوسط می باشد.

 25. سلام خسته نباشین من با رتبه۱۵۰۰۰ زیر گروه یک و رتبه کشوری۶۳۰۰۰ و تراز۷۳۱۵ پرستاری نجف اباد میارم؟؟؟

  • با سلام، با توجه به کارنامه قبولی های سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته پرستاری دانشگاه آزاد نجف آباد متوسط می باشد.

 26. سلام باتراز ۷۲۲۰ و رتبه ۶۰۰۰۰ کشوری امکان قبولی پرستاری ازاد شهرکرد وجود دارد؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۷۲۲۰ شانس قبولی در رشته پرستاری دانشگاه آزاد شهرکرد را دارا می باشید.

 27. سلام من با تراز۷۳۰۰ پرستاری فلاورجان قبولم؟؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۷۳۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری دانشگاه آزاد فلاورجان را دارا می باشید.

 28. باسلام.. با تراز ۷۰۵۸و رتبه ۱۰۰۰۰و سهمیه ۵درصدی آیا پرستاری آزاد عادی یا خودگردان قبولم؟؟؟ ممنون

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی پرستاری سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای یک سری از واحدهای دانشگاه آزاد ۷۲۰۰، و ظرفیت خودگردان تراز ۷۰۰۰ می باشد.

 29. سلام من چند وقت پیش برای دانشگاه های سراسری انتخاب رشته کردم آیا میتونم برای دانشگاه آزاد هم انتخاب رشته کنم و مشکلی پیش نمیاد؟ و نتیجه اش چطوری اعلام میشه

  • با سلام، با توجه به اینکه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت مجزا انجام می شود، شما مجاز به انتخاب رشته برای دانشگاه های سراسری و آزاد می باشید و نتایج هر کدام نیز به صورت جداگانه اعلام می شود.

 30. سلام میخواستم ببینم با تراز ۶۸۰۰منطقه ۳میتونم پرستاری ظرفیت مازاد ازادنجف اباد یا خوراسگان بیارم

  • با سلام، با استناد به آخرین قبولی های دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد برای واحدهای، نجف آباد و خوراسگان ۷۱۰۰ تا ۷۰۰۰ می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور