تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400
انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

افرادی که در کنکور سراسری شرکت نموده و موفق به کسب حدنصاب نمره لازم در این آزمون شده اند، در صورت تمایل می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. همان طور که می دانید، این فرآیند در دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد در دو سایت جداگانه به صورت مجزا صورت می گیرد. داوطلبانی که مایل به انتخاب رشته آزاد می باشند، می توانند پس از اعلام نتایج اولیه و مشخص شدن اسامی پذیرفته شدگان، با استفاده از نمره، رتبه و شناسه‌ ای که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده‌ اند، در سایت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد اقدامات لازم را نسبت به انتخاب رشته خود انجام دهند.

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد سال جاری در اواخر مرداد ماه آغاز شده و تا اواسط شهریور ماه ادامه دارد.

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

متقاضیانی که رتبه قبولی دانشگاه آزاد را کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در زمان انتخاب رشته آزاد ابتدا به مطالعه دفترچه انتخاب رشته مربوطه پرداخته و پس از اولویت بندی کد رشته های مورد نظر خود بر اساس رتبه بندی دانشگاه های آزاد اقدامات لازم در این راستا را به انجام برسانند. فرآیند انتخاب رشته های مورد نظر داوطلبان کنکور این دانشگاه از روز 14 مرداد آغاز شده و تا روز 30 مرداد ماه ادامه دارد. بر اساس اطلاعیه اخیر مرکز روابط عمومی دانشگاه مذکور، مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 که قرار بود در روز شنبه 30 مرداد به پایان برسد، تا روز جمعه 5 شهریور ماه مورد تمدید قرار گرفت.

پس از اتمام مهلت مجددی که به منظور ثبت کد رشته در اختیار داوطلبان قرار گرفته بود، اطلاعیه جدیدی مبنی بر تمدید زمان انتخاب رشته برای دومین بار تا ساعت 24 روز 15 شهریور ماه منتشر شد.

تا کنون 1531660 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

مسیر داوطلبان کنکور سراسری و آزاد در مرحله انتخاب رشته جدا می شود و علاقه مندان به انتخاب کد رشته های این دانشگاه باید به طور جداگانه از طریق سایت دانشگاه آزاد اقدام نموده و مطابق مراحل زیر عمل کنند.

 • به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir و کلیک کردن بر روی گزینه ”انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400″ وارد شوید.

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

 • کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی 7 رقمی جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه درج شده است) را مطابق عکس زیر در فیلد های مشخص شده، درج نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

 • با ورود به صفحه بعدی می بایست با استفاده از کارت بانکی خود که عضو شبکه شتاب می باشند، نسبت به پرداخت الکترونیکی هزینه اقدام کنید و کد رهگیری مربوط به پرداخت را در آخر یادداشت نمایید.

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

اکنون می توانید نسبت به درج کد رشته های مورد علاقه اقدام نمایید. پس از کسب اطمینان از رشته های انتخابی خود، بر روی گزینه تایید نهایی کلیک نمایید و کد پیگیری فرآیند انتخاب رشته خود را دریافت نموده و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد 1400 نزد خود نگه دارید.

چند نکته مهم

 • در سال گذشته انتخاب رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی دانشگاه آزاد از طریق ثبت کد رشته های مربوطه در سایت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام گرفت و احتمالا همین روند برای سال 1400 نیز تکرار شود.
 • هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایشی خود می باشد و نمی تواند از رشته های گروه های آزمایشی دیگر انتخاب نماید.
 • بدون واریز هزینه امکان انتخاب رشته برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

برای تمامی گروه های آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی، ریاضی فیزیک، هنر و زبان های خارجی، یک دفترچه مشترک منتشر می شود که در این دفترچه رشته های ارائه شده در تمام واحدهای دانشگاهی موجود می باشد. فایل pdf دفترچه نام برده در سایت مرکز سنجش دانشگاه آزاد قرار داده می شود. همچنین لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته آزاد را در جدول زیر برای شما عزیزان قرار داده ایم.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

(جهت درریافت فایل بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

در خصوص سهمیه های کنکور، لازم است بدانید که متاسفانه به داوطلبان دانشگاه آزاد سهمیه بومی گزینی و مناطق تعلق نمی گیرد اما سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد موثر می باشد، به طوری که اگر داوطلب یک سال سابقه عضویت در بسیج فعال را داشته باشد و 100 امتیاز بسیجی را دریافت کند، در صورتی که 90 درصد نمره و تراز آخرین فردی که بدون سهمیه بسیج در رشته های غیرپزشکی قبول شده است، کسب نماید و 95 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در رشته های علوم پزشکی را کسب کند، قبول می شود.

داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال برای اعمال سهمیه خود باید به حوزه مقاومت بسیج محل سکونت خود مراجعه نمایند و پس از دریافت کد پیگیری 12 رقمی، آن را در فرم انتخاب رشته درج نمایند. در حقیقت ملاک اصلی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز (نمره کل) کسب شده در کنکور می باشد که شانس قبولی داوطلبان دانشگاه آزاد را افزایش می دهد و تاثیر مستقیمی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته آن ها خواهد داشت. بنابراین در صورتی که تراز کسب شده داوطلبی در کنکور بیشتر باشد، شانس قبولی او نیز در تمامی رشته محل ها بیشتر خواهد بود.

عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 140

مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان حداکثر 100 کدرشته محل می باشد و باید این 100 کد رشته را فقط از گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت کرده اند، انتخاب نمایند. نحوه بررسی فرم انتخاب رشته بدین صورت است که از ابتدا رشته های انتخابی شما را بررسی می کنند و اگر تراز شما مناسب برای پذیرش در یکی از رشته ها باشد، در همان رشته پذیرفته خواهید شد. بنابراین فرم انتخاب رشته خود را طبق 3 گروه زیر بچینید.

انتخاب های خوش بینانه: بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری این سوال برایشان ایجاد می شود که آیا با وجود اینکه رتبه مناسبی را کسب نکرده ام، می توانم رشته های برتر را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهم؟ در پاسخ باید بگوییم که 20 الی 30 درصد از انتخاب های اول خود را به این رشته ها اختصاص دهید تا اگر به احتمال 1 درصد هم شانس قبولی داشتید، آن را از دست ندهید. توجه داشته باشید که شما 100 انتخاب دارید و هیچ محدویتی از نظر تعداد برای انتخاب این رشته ها نخواهید داشت.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته را انتخاب های واقع بینانه شما تشکیل می دهد. بنابراین لازم است بیش از 50 درصد از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. این انتخاب ها باید بر اساس تراز شما انجام شود و رشته هایی که در آنها شانس پذیرش بیشتری دارید، در این بخش گنجانده می شود.

انتخاب های بدبینانه: در این بخش باید رشته هایی را قرار دهید که به احتمال خیلی زیاد در آن ها پذیرفته خواهید شد و حتما باید در ردیف انتخاب های آخر شما قرار بگیرند تا اگر در رشته های انتخابی دو گروه قبلی پذیرفته نشدید، در این رشته ها حتما پذیرفته شوید.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما همانطور که ذکر شد طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد می بایست، در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

در صورتی که انتخاب رشته خود را طبق الگوی فوق انجام دهید، احتمال اشتباه در انتخاب رشته کاهش می باید. توصیه می شود که حتما در زمان انتخاب رشته علاقه خود را در نظر بگیرید و هرگز رشته هایی که به آنها علاقه ندارید را انتخاب نکنید. علاوه بر آن امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می دهد، شهریه رشته مورد تقاضا، مسافت و دوری دانشگاه را نیز در نظر داشته باشید.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور آزاد 1400 اسامی پذیرفته شدگان نهایی بر روی سایت دانشگاه آزاد قرار خواهد گرفت. در سال های گذشته، داوطلبانی که در هریک از رشته های انتخابی خود پذیرفته شده بودند، می بایست در زمان مشخص شده به صورت حضوری به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نموده و ثبت نام نهایی خود را انجام می دادند. اما اخیرا بنا به دلایلی از جمله جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ثبت نام متقاضیان به صورت اینترنتی از طریق درگاه دانشگاه پذیرنده انجام می گیرد.

داوطلبانی که موفق به پذیرش در انتخاب های خود نشده اند، می توانند شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1400 را به عنوان یکی از گزینه های انتخابی جهت ورود به دانشگاه در نظر بگیرند و شانس خود را در مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد برای قبولی در رشته مورد علاقه خود در صورت وجود ظرفیت امتحان نمایند.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای سال 1400 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در روزهای 14 الی 30 مرداد ماه انجام گرفت و این بازه زمانی یک بار تا روز 5 و نوبتی دیگر تا 15 شهریور ماه تمدید شد.

2- تعداد انتخاب هایی که هر داوطلب می تواند برای دانشگاه آزاد داشته باشد چند کد رشته است؟

هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخابی خود وارد کند.

3- شرکت کنندگان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 از طریق کدام سایت باید به انجام این فرآیند بپردازند؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۲۹ نظر

 1. سلام
  دانش آموز با دیپلم تجربی چگونه میتواند در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد ثبت نام کند؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته ی براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت انتخاب سایر رشته ها وجود ندارد.

 2. سلام ببخشید در کنکور پارسال سهمیه بسیج فعال مثل اینکه لغو شده بود و بجای اون سهمیه مناطق برای اکثر افراد اعمال شده بود

 3. باسلام من لیسانس حسابداری از شاخه فنی حرفه ای دارم باید چطوری رشته دیپلممو ب شاخه نظری تغییر بدم و ایا محدودیت سن دارد کنکور دستیاری پزشکی خواهشا راهنمای کنید

 4. سلام و خسته نباشید.
  من کلاس یازدهم هستم و میخواهم در ازمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم. ایا میتونم انتخابات رشته دانشگاه آزاد را انجام بدم و در صورت قبولی میتونم برای سال دیگه که دیپلم میگیرم ذخیره اش کنم؟؟

 5. سلام
  ببخشید دانشگاه ازاد ورودی بهمن پرستاری دارد؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی بهمن سال ۱۳۹۹، رشته پرستاری بدون کنکور ارائه نمی شود.

 6. سلام من خیلی نگرانم پاسخ بدید لطفا
  با تراز ۵۷۰۰و رتبه ۲۱۸۰۰در سهمیه آیا مامایی یا اتاق عمل دانشگاه آزاد یا خودگردان سمنان یا کرج یا قم قبول میشم تورو خدا جواب بدید
  سهمی ۵درصدی هم دارم ساکن تهران

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی در سهمیه ی ۵ درصد، سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی در واحد کرج حدود (۷۰۰۰) می باشد.

 7. لطفا بگین شانس قبولیم با تراز ۶۵۷۴ چقدره برا مامایی آراد یاظرفیت خودگردانش….. متشکرم

  • با سلام، حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته ی مامایی دانشگاه آزاد واحد استهبان و فیروزآباد ۶۹۰۰ تا ۷۰۰۰ و برای ظرفیت خودگردان آن ها، ۶۰۰۰ تا ۶۱۰۰ می باشد و شما با تراز ۶۵۷۴ شانس قبولی در ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد واحد استهبان یا واحد فیروزآباد در رشته ی مامایی را دارید.

 8. ببخشید با رتبه کشوری ۷۸۰۰۰و تراز ۷۰۱۷ چقدر احتمال داره هوشبری سراب خودگردانش؟

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی هوشبری واحد خودگردان سراب حدود (۶۵۰۰_۶۴۰۰) می باشد.

 9. سلام خسته نباشید این بار چندمه پیام میدم خواهششش میکنم جواب بدین،درسهمیه پنج درصد زیرگروه یک رتبه ام شده ۱۱۷۹۰و کشوری تو زیرگروه یک شده ۹۰۰۰۰ترازمم شده ۶۷۰۰امیدی برا مامایی ازاد اردبیل خلخال استارا مرند و..ازاد و خودگردان هست؟؟ خواهش میکنم جواب بدین.

  • با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی مامایی واحد اردبیل، خلخال، آستارا (۷۰۰۰)، برای واحدهای خودگردان (۶۱۰۰) می باشد.

 10. سلام وقتتون بخیر ببخشید من با رتبه هجده هزار زیرگروه یک منطقه دو و تراز ۷۷۵۹ و کشوری ۴٢ هزار شانسی برای پرستاری پردیس و آزاد مازندران دارم؟ بابل و ساری و آمل.. فقط مازندران زدم

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های سال ۱۳۹۸، با کسب رتبه ۱۸۰۰۰ و تراز ۷۷۵۹ در سهمیه منطقه ۲ شانس قبولی شما در رشته پرستاری دانشگاه های پردیس و دانشگاه آزاد مازندران متوسط می باشد.

 11. با سلام پارسال دانشگاه ازاد براساس رتبه برداشت امسال هم احتمالش هس براساس رتبه برداره یا مث سال ۹۷ترازه؟

 12. سلام در انتخاب رشته ازاد تراز نهم تره یا رتبه؟؟؟

  • با سلام، انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر اساس تراز (ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها) و انتخاب رشته دانشگاه های سراسری بر اساس رتبه در سهمیه نهایی انجام می شود.

 13. سلام
  با رتبه ۱۸۳۵۰ سهمیه ۵ درصد ایثارگران و تراز ۵۸۵۰ پرستاری یا مامایی آزاد ارومیه میشه قبول شد

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های قبولی سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته پرستاری و یا مامایی دانشگاه آزاد ضعیف می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور