خانه دانشگاه پیام نور سامانه سهبای دانشگاه پیام نور | sahba.pnu.ac.ir

سامانه سهبای دانشگاه پیام نور | sahba.pnu.ac.ir

نحوه ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور
راهنمای ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور
بر خلاف باور بسیاری افراد که تصور می کنند در دانشگاه پیام نور کلاسی تشکیل نمی شود و یا تعداد جلسات برگزاری کلاس ها بسیار محدود است، باید بگوییم که کلاس های این دانشگاه به دو صورت حضوری و الکترونیکی انجام می شوند و در بسیاری از مواقع، اساتید برخی از دروس، بخشی از نمره میان ترم دانشجویان را نیز به حضور آن ها در کلاس اختصاص می دهند.

نکته حائز اهمیت آن است که دانشجویان دانشگاه پیام نور الزامی برای شرکت در کلاس های تئوری ندارند، در صورتی که حضور در کلاس های دروس عملی و آزمایشگاهی اجباری است و دانشجویان می بایست برای واحدهای عملی و آزمایشگاهی خود در کلاس حاضر شوند. اما هر یک از دانشجویان از چه طریقی می توانند به برنامه کلاسی خود دسترسی پیدا کنند؟ دانشگاه پیام نور با راه اندازی سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی تحت عنوان “سهبا”، برنامه کلاسی تمامی دانشگاه پیام نور را به صورت الکترونیکی در اختیار دانشجویان قرار داده است.

لینک مستقیم ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور می توانند با مراجعه به سامانه سهبا به نشانی sahba.pnu.ac.ir از برنامه کلاسی خود مطلع گردند.

معرفی سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور برای اطلاع از برنامه کلاسی خود می توانند علاوه بر مراجعه به سیستم جامع گلستان، از سایت اختصاصی دانشگاه محل تحصیل خود نیز برای این منظور استفاده نمایند. اما روش دیگری نیز برای مشاهده برنامه کلاسی دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته شده است.

سامانه هوشمند برنامه ریزی کلاس و درس سهبا با هدف استفاده بهینه از منابع موجود، بهبود وضعیت برنامه ریزی مراکز دانشگاه پیام نور و هم چنین اطلاع رسانی آنلاین به دانشجویان به صورت جامع، راه اندازی شده است. در ادامه مقاله قصد داریم توضیحات کاملی درباره نحوه ورود و استفاده از این سامانه را ارائه نماییم.

راهنمای ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

دانشجویان و اساتید هر یک از واحدهای دانشگاه پیام نور می توانند با مراجعه به سامانه سهبا، از برنامه کلاسی خود اطلاع یابند. به منظور استفاده از سامانه مذکور می بایست مطابق با راهنمای زیر عمل کنید.

نکته مهم: توجه داشته باشید که هر یک از قسمت های این سامانه به صورت Auto Complete طراحی شده اند و شما با وارد کردن تنها چند حرف از عناوین مربوطه، می بایست عنوان مورد نظر خود را از لیست نمایش داده شده انتخاب نمایید.

  • ابتدا وارد سامانه سهبا به نشانی sahba.pnu.ac.ir شوید. پس از ورود به سامانه لازم است در کادر “مرکز”، نام شهر خود را وارد نموده و سپس دانشگاه محل تحصیل خود را از فهرست موجود انتخاب کنید.

مرحله اول ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

  • کادر دوم مربوط به رشته تحصیلی می باشد و با وارد کردن چند حرف از رشته خود، سامانه تمام رشته هایی که شامل آن حروف می باشند را به شما نمایش می دهد.

مرحله دوم ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

  • در این بخش نیز باید نام درسی که می خواهید از برنامه کلاسی آن مطلع شوید را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

  • آخرین کادر نیز شامل نام استاد است که پس از وارد نمودن آن می بایست کلید “جستجو” را بفشارید.

مرحله چهارم ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

  • در نهایت می توانید با کلیک روی آیکون “مشاهده” (مطابق تصویر زیر)، برنامه کلاسی مرتبط با درس خود را مشاهده نمایید.

مرحله پنجم ورود به سامانه سهبای دانشگاه پیام نور

توجه داشته باشید که برای مشاهده برنامه درسی خود در سامانه سهبا، حتما باید برنامه کلاسی گروه درس مورد نظر از سوی دانشگاه محل تحصیل منتشر شده باشد. از همین رو، چنانچه هر یک از پارامترهای رشته، درس و نام استاد در کادرهای مربوطه قابل نمایش یا انتخاب نیستند، به دلیل عدم انتشار برنامه درسی گروه مورد نظر از سوی مرکز می باشد.

این سامانه هم چنین آخرین اطلاعیه های منتشر شده از سوی دانشگاه ها مبنی بر لغو جلسات و یا برگزاری کلاس های الکترونیکی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در صورتی که هنگام مشاهده برنامه کلاسی خود در سامانه سهبا، سیستم جامع گلستان و یا سایت اختصاصی دانشگاه محل تحصیل خود با مشکل مواجه شدید، می توانید سوالات خود را با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در میان گذاشته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره پیام نور