سه شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه بهیاران در آزمون سراسری 1400
میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

داوطلبان کنکور می توانند هنگام ثبت نام در کنکور سراسری 1400 از سهمیه های کنکور مانند سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه 5 درصد ایثارگران استفاده نمایند تا رتبه بهتری را جهت انجام فرآیند انتخاب رشته کنکور به دست آورند.

در میان تمام این ها نوع دیگری از سهمیه با عنوان “سهمیه بهیاران” وجود دارد که استفاده از آن برای برخی شرکت کنندگان در کنکور گروه آزمایشی تجربی امکان پذیر است اما در سال 99، به توجه به جدیدترین لایحه بررسی شده در رابطه با حذف سهمیه های کنکور سراسری، تغییراتی جهت اعمال این سهمیه برای کنکور سراسری 1400 در نظر گرفته شده است که در ادامه به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

تاثیر سهمیه بهیاران تنها برای داوطلبان گروه آزمایشی تجربی اعمال می شود.

چه کسانی مشمول سهمیه بهیاران در کنکور سراسری می شوند؟ 

افراد بهیار می توانند در زمان ثبت نام کنکور 1400 برای کسب رتبه قبولی کنکور، در صورت اجرایی شدن مجدد سهمیه بهیاری در سال مورد نظر، از آن استفاده نمایند. داوطلبان جهت بهره مندی از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند.

دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند که آن هم مشروط بر ورود به رشته پرستاری است. همچنین استفاده از این سهمیه ملزوم به رعایت و داشتن برخی از شرایط است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران

  • آن دسته از بهیاران که دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید (کاردانش) مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند، می توانند از سازمان مربوطه مدرکی مستند تهیه نموده و جهت ورود به رشته پرستاری نزد خود نگهداری نمایند.
  • ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای آن دسته از افراد که دیپلم بهیاری شان متعلق به نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی است و هم چنین مدرکی مبنی بر اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی مشروط بر فراغت از تحصیل تا تاریخ اعلام شده از سوی سایت سازمان سنجش آموزش کشور الزامی است.
  • داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت داشته باشد.

متقاضیان واجد شرایط فوق، می توانند علاوه بر تعیین سهمیه خود از بند 26، گزینه ای که با عنوان “بهیار هستم” در بند 31 فرم ثبت نام آن ها قرار دارد را علامت زده و در بند 36 همین فرم، استان محل خدمت خود را انتخاب نمایند.

 

مطابق با قانونی که در رابطه با حذف سهمیه های کنکور سراسری در مجلس مورد بررسی قرار گرفت، سهمیه بهیاران برای کنکور سراسری 1400 از لایحه حذف شده است که در ادامه این مقاله به ذکر جزئیات آن پرداخته ایم.

آیا سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400 حذف شده است؟

با توجه به لایحه ارائه شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، مقرر گشت تا بخش زیادی از سهمیه های کنکور جهت برقراری عدالت آموزشی حذف شود. بر خلاف باقی ماندن سهمیه هایی مانند مناطق به دلیل توزیع مختلف امکانات آموزشی یا المپیاد های جهانی، برخی دیگر از موارد لغو شده اند.

سهمیه های برداشته شده از لایحه شامل  تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400، بومی منطقه‌ای، قطبی و ناحیه ای، فرزندان هیئت علمی، سهمیه‌های قهرمانان، حافظان قرآن و کشاورزی می باشد که شغل بهیاری نیز شامل این سهمیه های حذف شده برای سال تحصیلی 1400 – 1401 می شود.

در این راستا لازم است بگوییم که سهمیه ویژه بهیاری به مدت 3 سال از سال تحصیلی 96 – 97 و به اندازه 5 درصد ظرفیت موجود جهت پذیرش در مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری، تمدید شد که با توجه به اتمام زمان آن، داوطلبانی که بهیار هستند دیگر نمی توانند جهت کسب رتبه قبولی در کنکور رشته پرستاری، از سهمیه خود استفاده نمایند.

با توجه به تمام مطالب گفته شده، سهمیه بهیاری برخلاف سهمیه های دیگر، برای عموم مناسب نیست و تنها شامل کسانی می شود که می خواهند در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند. اما اگر داوطلبی هستید که دارای سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی و یا سایر سهمیه ها می باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا تمام داوطلبان می توانند از سهمیه بهیاری کنکور سراسری استفاده نمایند؟

خیر، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

2- آیا برای تحصیل در رشته های مختلف می توان از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری استفاده کرد؟

خیر، داوطلبانی که می خواهند صرفا در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند، می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

3- آیا سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1400 اعمال می شود؟

خیر، این سهمیه برای کنکور سال بعد حذف شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره