خانه کنکور میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳

میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳

میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳

در کنکور سراسری یک سری سهمیه ها مثل سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا، مناطق، بهیاران و… بر نتایج پذیرش تاثیرگذار است. داوطلبان برای استفاده از امتیازات نام برده، بایستی از شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور که توسط سایت سازمان سنجش منتشر می شود، برخوردار باشند. یکی از سهمیه های موثر بر کنکور “سهمیه ویژه بهیاران” نام دارد که استفاده از آن برای برخی از شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی امکان پذیر است.

 

البته از سال 1400 طبق تصمیمات گرفته شده، این سهمیه به مدت 5 سال و حداکثر 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل ها در تمامی دوره های روزانه و شهریه پرداز به بهیاران با شرایط معین اختصاص می یابد. توجه داشته باشید که سهمیه ویژه بهیاران شامل رشته های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت کارشناسی پیوسته پرستاری، نمی شود.

سهمیه بهیاران تنها برای داوطلبان گروه آزمایشی تجربی که قصد تحصیل در رشته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را دارند، اعمال می شود.

آیا سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403 حذف شده است؟

همان طور که ذکر شد، یکی از سهمیه های تاثیر گذار بر رتبه قبولی کنکور سهمیه ویژه بهیاران می باشد. با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳سهمیه بهیاران جزو سهمیه های تغییر یافته بوده و حذف نشده است. این سهمیه تا سال گذشته مختص بهیارانی بود که ثبت نام کنکور سراسری تجربی را انجام داده اند و قصد تحصیل در رشته پرستاری را داشتند.

 

یکی از تغییرات ایجاد شده در سهمیه های کنکور سراسری 1403 امکان استفاده از سهمیه بهیاری برای رشته های اتاق عمل و هوشبری نیز می باشد. تغییرات دیگری نیز بر این سهمیه اعمال شده است که از جمله آن ها می توان به مشخص کردن حداکثر تاریخ استفاده از سهمیه بهیاران اشاره نمود.

چه کسانی مشمول استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳ می شوند؟

تمامی داوطلبان کنکور تجربی که مدرک بهیاری داشته و از شرایط لازم برخوردار باشند، مشمول استفاده از سهمیه بهیاری می شوند. طبق مصوبات اخیر، سهمیه بهیاری از سال 1400 به مدت 5 سال یعنی تا پایان سال 1404 برای متقاضیان رشته پرستاری و از سال 1402 تا 1406 برای رشته اتاق عمل و هوشبری قابل استفاده است.

 

سهمیه بهیاری به میزان حداکثر 5 درصد ظرفیت کد رشته محل های تعیین شده در دوره های تحصیلی روزانه، شبانه (نوبت دوم)، دانشگاه آزاد و… به مشمولان اختصاص داده می شود. امتیاز سهمیه مورد بحث برای کد رشته های کنکور تجربی که ویژه مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت کارشناسی پیوسته پرستاری هستند، اعمال نخواهد شد.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳

آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های اتاق عمل، هوشبری و پرستاری را دارند، در صورت داشتن مدرک بهیاری و همچنین شرایط ویژه ای می توانند از امتیاز آن که با نام سهمیه بهیاران معرفی می شود، بهره مند گردند. این شرایط در دفترچه ذکر شده که البته به طور مفصل نیز در متن زیر درج گردیده است.

 • داوطلبان باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند.
 • کسب حدنصاب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد کد رشته محل های کنکور سراسری، برای استفاده از این سهمیه الزامی است.
 • داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند، می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت خود داشته باشد و این امر نیز باید به تایید دفتر پرستاری آن مکان برسد.
 • متقاضیان سهمیه بهیاری باید گواهی نامه اشتغال به خدمت دولتی یا غیردولتی بهیاری که مورد تایید دفتر پرستاری محل خدمتشان می باشد، دریافت نمایند.
 • تسهیلات سهمیه بهیاری تنها برای استان محل خدمت داوطلب در نظر گرفته شده یعنی فرد مشمول نمی توانند در استان های دیگر از آن بهره مند شوند. در صورتی که متقاضی این قانون را رعایت نکند و با سهمیه بهیاری پذیرش شود، قبولی ایشان لغو خواهد شد.
 • نمره درس بهیاری که به عنوان درس تخصصی با ضریب 4 برای دارندگان دیپلم بهیاری شرکت کننده در کنکور تجربی در نظر گرفته می شود، بر نمره کل مربوط به رشته های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری به صورت قطعی تاثیر دارد.

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

برای بهره مندی از سهمیه بهیاری باید مدرک دیپلم آن را دریافت نمایید که در ادامه، جزئیات آن را ذکر کرده ایم. همچنین در حین نام نویسی کنکور برای این که این سهمیه اعمال شود، باید کد استان محل خدمت خود را درج کنید. شایان توجه است که پس از قبولی در یکی از رشته های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری باید مدارک مربوطه را به دانشگاه محل تحصیل تحویل دهید.

 • دارا بودن دیپلم 4 ساله بهیاری نظام قدیم آموزش متوسطه برای داوطلبان این سهیمه الزامیست.
 • دیپلم بهیاری نظام جدید متوسطه 3 ساله به جهت بهره مندی از این سهمیه ویژه دانش آموزان نظام آموزشی 3.3.6 امری ضروری می باشد.
 • دیپلم بهیاری نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی به همراه مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش که تا تاریخ 31 شهریور ۱۴۰۳ اخذ شده است.

نحوه اعلام علاقه مندی برای استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

جهت اعلام علاقمندی استفاده از این سهمیه لازم است در فرم تقاضانامه ثبت نام کنکور سراسری باید به قسمت 44 مراجعه کرده و یکی از سهمیه های موجود را بر اساس وضعیت خود انتخاب نمایید. سپس در بند 35 بخش بهیاری را فعال و کد استان محل خدمت خودتان را تعیین کنید چرا که این تسهیلات در رشته پرستاری محل اشتغال و خدمت بهیاران اعمال می گردد.

 

نکته حائز اهمیت در رابطه با سهمیه کنکور ویژه بهیاران این است که داوطلبان باید مدارک مربوط به سوابق خدمت و اشتغال خود را از سازمان و یا ارگانی که در آن محل خدمت می کنند، دریافت نمایند و در زمان ثبت نام در دانشگاه پذیرنده آن ها را به همراه دیگر مدارک مورد نیاز به مسئول مربوطه ارائه دهند. در صورتی که پذیرفته شدگان رشته پرستاری که سهمیه مذکور برای آن ها اعمال شده، مدرک سوابق خدمت خود را به دانشگاه تسلیم نکنند، قبولی آن ها لغو می شود.

نکات مهم سهمیه بهیاران در کنکور سراسری ۱۴۰۳

برای اعمال سهمیه بهیاری باید ابتدا شرایط اختصاصی لازم را از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون بررسی نموده و در صورت دارا بودن تمامی آن ها، می توانید در زمان ثبت نام کنکور 1403 بند مربوط به سهمیه بهیار را در فرم نام نویسی اینترنتی خود را فعال کنید. همچنین توجه به یک سری نکات مندرج در دفترچه ضروری است که در ادامه آن ها را شرح داده ایم.

 •  مدت زمان تحصیل مطابق با آیین نامه آموزشی علوم پزشکی در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته می باشد.
 • دروسی که داوطلب در دوره بهیاری اخذ کرده به هیچ وجه در مقطع کارشناسی پیوسته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری تطبیق داده نمی شود و دانشجو موظف به گذراندن تمامی آن هاست.
 • افرادی که با این سهمیه پذیرفته شده اند، نمی توانند محل تحصیل خود را جا به جا کرده و یا انتقال دهند.
 • به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که متقاضیان نمی توانند کد رشته محل های استان های اطراف محل زندگی خود را انتخاب کنند و می بایست بومی محل مورد نظر باشند.
 • متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری باید توجه داشته باشند که میزان تعهد خدمت برای مشمولین، دو برابر طول دوره تحصیلی و طبق قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.
 • متقاضی استفاده از سهمیه بهیاری در تمام کد رشته محل های فرم انتخاب رشته، گزینش شده و برای سه رشته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری گزینش به هر دو صورت بدون سهمیه و با سهمیه صورت خواهد گرفت.

سوالات متداول

1- آیا سهمیه بهیاری در کنکور سراسری ۱۴۰۳ حذف شده است؟

خیر، سهمیه بهیاری حذف نشده و به میزان 5 درصد ظرفیت در کنکور تجربی ۱۴۰۳ اعمال می شود.

2- شرایط استفاده از سهمیه بهیاری کنکور سراسری ۱۴۰۳چیست؟

داشتن دیپلم بهیاری با 3 سال سابقه خدمت از جمله شرایط ذکر شده است که تمامی آن ها در دفترچه و متن فوق قرار دارد.

3- برای تحصیل در کدام رشته ها می توان از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری ۱۴۰۳ بهره مند شد؟

واجدین شرایط استفاده از این سهمیه که قصد تحصیل در رشته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را دارند، می توانند از سهمیه ویژه بهیاران استفاده کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر
 1. حمید

  سلام وقت بخیر.
  سهمیه که ۵ درصد به دیپلم بهیاری میدن خوب صحیح
  ولی سابقه تحصیلی رو چطور حساب میکنن؟
  اگه سابقه تحیلی حساب نمیشه. یعنی ما ۴۰ درصد از بچه های تجربی عقب تریم؟ یا نه کلا کنکور شرط اصلی هست و برای ما دیپلم بهیاری ها کنکور ۱۰۰ درصد حساب میشه؟
  لطفا راهنمایی کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام درود، سهمیه بهیاری برای کسانی که دیپلم بهیاری کاردانش دارند به طور مجزا اختصاص یافته است یعنی شما فقط با کسانی رقابت میکنید که دیپلم بهیاری دارند و معدل شما با کسانی که رشته تجربی دارند مقایسه نمیشود.
   طبق مطلب میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری

 2. علي

  سهمیه اتاق عمل هم هستش

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، سهمیه بهیاری به میزان حداکثر ۵ درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته محل های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری اعمال می شود.

مشاوره کنکور پیج کنکور