تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه بهیاران در آزمون سراسری 1400
میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400

همان طور که می دانید داوطلبان کنکور می توانند هنگام ثبت نام در کنکور سراسری 1400 از سهمیه های کنکور مانند سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه 5 درصد ایثارگران استفاده نمایند تا رتبه بهتری را جهت انجام فرآیند انتخاب رشته کنکور کسب کنند.

در میان تمام این ها نوع دیگری از سهمیه با عنوان “سهمیه بهیاران” وجود دارد که استفاده از آن برای برخی شرکت کنندگان در کنکور گروه آزمایشی تجربی امکان پذیر است اما در سال 99، با توجه به لایحه بررسی شده در رابطه با حذف سهمیه های کنکور سراسری، شایعاتی درمورد حذف سهمیه بهیاری برای کنکور سراسری 1400 منتشر شد که در ادامه به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

تاثیر سهمیه بهیاران تنها برای داوطلبان گروه آزمایشی تجربی اعمال می شود.

چه کسانی مشمول سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400 می شوند؟ 

همان طور که ذکر شد، افراد بهیار می توانند در زمان ثبت نام کنکور 1400 برای کسب رتبه قبولی کنکور، از سهمیه بهیاری استفاده نمایند اما داوطلبان جهت بهره مندی از این سهمیه می بایست از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کنند.

دقت داشته باشید، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند که آن هم مشروط بر ورود به رشته پرستاری است. همچنین استفاده از این سهمیه ملزوم به رعایت و داشتن برخی از شرایط است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران

  • برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی
  • کسب حدنصاب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد
  • آن دسته از بهیاران که دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید (کاردانش) مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند، می توانند از سازمان مربوطه مدرکی مستند تهیه نموده و جهت ورود به رشته پرستاری نزد خود نگهداری نمایند.
  • ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای آن دسته از افراد که دیپلم بهیاری شان متعلق به نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی است و هم چنین مدرکی مبنی بر اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی مشروط بر فراغت از تحصیل تا تاریخ اعلام شده از سوی سایت سازمان سنجش آموزش کشور الزامی است.
  • داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت داشته باشد.

به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که متقاضیان نمی توانند کدرشته محل های استان های اطراف محل زندگی خود را انتخاب کنند و می بایست بومی محل مورد نظر باشند. همچنین پذیرفته شدگان این سهمیه مجاز به انتقالی و یا جا به جایی نمی باشند.

آیا سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1400 حذف شده است؟

در جواب این سوال بایستی بگوییم خیر، با توجه به لایحه ارائه شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در گذشته مقرر گشت تا بخش زیادی از سهمیه های کنکور جهت برقراری عدالت آموزشی حذف شود.

سهمیه های های حذفی پیشنهادی در این لایحه شامل  تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400، بومی منطقه‌ای، قطبی و ناحیه ای، فرزندان هیئت علمی، سهمیه‌های قهرمانان، حافظان قرآن و کشاورزی می شد که شغل بهیاری نیز یکی از آن ها بود.

اما با توجه به انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، سهمیه بهیاران همچنان پابرجاست و افرادی که تمایل به شرکت در کنکور سراسری دارند و می خواهند در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند، در صورت واجد شرایط بودن می توانند از این سهمیه جهت کسب رتبه قبولی در کنکور رشته پرستاری استفاده نمایند.

طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهمیه ویژه پرستاران از سال 1400 الی 1405 به میزان 5 درصد به ظرفیت هر یک از رشته محل های روزانه مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری اعمال خواهد شد.

با توجه به تمام مطالب گفته شده، سهمیه بهیاری برخلاف سهمیه های دیگر، برای عموم مناسب نیست و تنها شامل کسانی می شود که می خواهند در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند. اما اگر داوطلبی هستید که دارای سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی و یا سایر سهمیه ها می باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا تمام داوطلبان می توانند از سهمیه بهیاری کنکور سراسری استفاده نمایند؟

خیر، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

2- آیا برای تحصیل در رشته های مختلف می توان از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری استفاده کرد؟

خیر، داوطلبانی که می خواهند صرفا در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند، می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

3- آیا سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1400 اعمال می شود؟

بله، این سهمیه برای کنکور سال 1400 به میزان 5 درصد اعمال می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه