تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1401

میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1401

تاثیر سهمیه بهیاران در آزمون سراسری 1401
میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1401

در کنکور سراسری یک سری سهمیه ها مثل سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا، مناطق و… بر نتایج آن تاثیرگذار است. برای استفاده از امتیازات نام برده، بایستی از شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام کنکور که توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود، برخوردار باشید. در میان این تسهیلات نوع دیگری با عنوان “سهمیه ویژه بهیاران” وجود دارد که استفاده از آن برای برخی از شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی امکان پذیر است.

البته از سال 1400 طبق تصمیمات گرفته شده، این سهمیه به مدت 5 سال و حداکثر 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل ها در تمامی دوره های روزانه و شهریه پرداز به بهیاران اختصاص می یابد. توجه داشته باشید که سهمیه ویژه بهیاران شامل رشته های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت کارشناسی پیوسته پرستاری، نمی شود.

سهمیه بهیاران تنها برای داوطلبان گروه آزمایشی تجربی که قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارند، اعمال می شود.

چه کسانی مشمول سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1401 می شوند؟ 

همان طور که ذکر شد، یکی از سهمیه های تاثیر گذار بر رتبه قبولی کنکور سهمیه ویژه بهیاران می باشد. این سهمیه مختص بهیارانی است که ثبت نام کنکور سراسری تجربی را انجام داده اند و قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارند. برای اعمال سهمیه مذکور باید ابتدا شرایط لازم را از دفترچه راهنمای نام نویسی بررسی نمایید و در صورت دارا بودن تمامی آن ها، می توانید در زمان ثبت نام کنکور بند مربوط به سهمیه بهیار یعنی بند 31 را در فرم تقاضانامه اینترنتی خود مشخص کنید.

همچنین در این فرم باید به قسمت 36 مراجعه کرده و استان محل خدمت خودتان را تعیین نمایید چرا که این تسهیلات در رشته پرستاری محل اشتغال و خدمت بهیاران اعمال می گردد. لازم به ذکر است که طبق مصوبات اخیر، سهمیه بهیاری به مدت 5 سال و به میزان حداکثر 5 درصد ظرفیت کد رشته محل های تعیین شده در دوره های تحصیلی روزانه، شبانه (نوبت دوم)، دانشگاه آزاد و… به مشمولان اختصاص داده می شود. البته سهمیه بهیاران برای کد رشته های کنکور تجربی که ویژه مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت کارشناسی پیوسته پرستاری هستند، اعمال نخواهد شد.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران

  • داوطلبان باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند.
  • کسب حدنصاب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد کد رشته محل های کنکور سراسری، برای استفاده از این سهمیه الزامیست.
  • آن دسته از بهیاران که دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید (کاردانش) مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند، می توانند از سازمان مربوطه مدرکی مستند تهیه نموده و جهت ورود به رشته پرستاری نزد خود نگهداری نمایند.
  • افراد دارای سهمیه مذکور، باید دیپلم 4 ساله بهیاری نظام قدیم آموزش متوسطه و یا نظام جدید 3 ساله به همراه مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش را تا تاریخ 31 شهریور 1401 اخذ کنند.
  • داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند، می بایست پس از اخذ دیپلم بهیاری 3 سال به عنوان “بهیار” سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی در استان محل خدمت خود داشته باشد و این امر نیز باید به تایید دفتر پرستاری آن مکان برسد.
  • متقاضیان سهمیه بهیاری باید گواهی نامه اشتغال به خدمت دولتی یا غیردولتی بهیاری که مورد تایید دفتر پرستاری محل خدمتشان می باشد، دریافت نمایند.
  • تسهیلات نام برده تنها برای استان محل خدمت داوطلب در نظر گرفته شده یعنی مشمولان نمی توانند در استان های دیگر از آن بهره مند شوند. در صورتی که متقاضی این قانون را رعایت نکند و با سهمیه بهیاری پذیرش شود، قبولی ایشان لغو خواهد شد.
  • نمره درس بهیاری که به عنوان درس تخصصی با ضریب 4 در نظر گرفته می شود، بر نمره کل زیرگروه یک رشته تجربی کنکور سراسری 1401 تاثیر قطعی دارد.

نکته 1: مدت زمان تحصیل مطابق با آیین نامه آموزشی علوم پزشکی در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته می باشد.

نکته 2: دروسی که داوطلب در دوره بهیاری اخذ کرده به هیچ وجه در مقطع کارشناسی پیوسته پرستاری تطبیق داده نمی شود و دانشجو موظف به گذراندن تمامی آن هاست.

نکته 3: افرادی که با این سهمیه پذیرفته شده اند، نمی توانند محل تحصیل خود را جا به جا کرده و یا انتقال دهند.

نکته 4: به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که متقاضیان نمی توانند کد رشته محل های استان های اطراف محل زندگی خود را انتخاب کنند و می بایست بومی محل مورد نظر باشند.

آیا سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1401 حذف شده است؟

در جواب این سوال باید بگوییم که خیر، با توجه به متن دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401 سهمیه بهیاران همچنان پابرجاست و حذف نشده است. قابل توجه افرادی که می خواهند در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند، در صورت واجد شرایط بودن می توانند از این سهمیه جهت کسب رتبه قبولی خود استفاده نمایند. همچنین لازم به یادآوری است که مطابق با لایحه ارائه شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال گذشته، مقرر شده تا سهمیه ویژه پرستاران از سال 1400 الی 1405 به میزان 5 درصد به ظرفیت هر یک از رشته محل های روزانه و شهریه پرداز کد رشته محل های تعیین شده اعمال شود.

نکته حائز اهمیت در رابطه با سهمیه کنکور ویژه بهیاران این است که داوطلبان باید مدارک مربوط به سوابق خدمت و اشتغال خود را از سازمان و یا ارگانی که در آن محل خدمت می کنند، دریافت نمایند و در زمان ثبت نام در دانشگاه پذیرنده آن ها را به همراه دیگر مدارک مورد نیاز به مسئول مربوطه ارائه دهند. در صورتی که پذیرفته شدگان رشته پرستاری که سهمیه مذکور برای آن ها اعمال شده، مدرک سوابق خدمت خود را به دانشگاه تسلیم نکنند، قبولی آن ها لغو می شود.

 

سوالات متداول

1- آیا تمام داوطلبان می توانند از سهمیه بهیاری کنکور سراسری 1401 استفاده نمایند؟

خیر، تنها داوطلبان گروه آزمایشی تجربی واجد شرایط می توانند از این سهمیه برخوردار شوند.

2- برای تحصیل در رشته های مختلف می توان از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1401 بهره مند شد؟

واجدین شرایط استفاده از این سهمیه که قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارند، می توانند از سهمیه ویژه بهیاران استفاده کنند.

3- خیر حذف سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1401 صحت دارد؟

خیر، سهمیه بهیاری حذف نشده است و به میزان 5 درصد در کنکور تجربی 1401 اعمال می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور