خانه آزمون استخدامی شرایط بومی بودن در آزمون های استخدامی 1401

شرایط بومی بودن در آزمون های استخدامی 1401

شرایط بومی گزینی در آزمون های استخدامی 1401
شرایط بومی بودن در آزمون های استخدامی 1401

افرادی واجد سهمیه بومی خواهند شد که محل تولد آن ها با محل شغل انتخابی یکی باشد یا در حال حاضر در شهرستان محل شغل انتخابی خود ساکن بوده و طول مدت زمان سکونت آن ها به صورت متوالی یا متناوب 10 سال باشد. یادآور می شویم مسئله بومی بودن تنها در ارتباط با شخص داوطلب بوده و بومی بودن همسر یا والدین او جز شرایط احراز هویت نخواهد بود.

مبنای تعیین بومی بودن برای شهرستان، تقسیمان کشوری در اولین روز ثبت نام آزمون است و بر اساس تقسیمات کشوری در سال های مختلف، در صورت وجود اختلاف نظر یا ابهام در رابطه با شهرستان محل تولد، ملاک عمل، نظر اداره کل ثبت احوال استان مربوطه خواهد بود.

قانون بومی بودن برای ساکنان شهرستان تهران همچنین شهرستان هایی که مراکز استان هستند اعمال نخواهد شد.

چرا بومی گزینی؟

علت ملاک قرار دادن پذیرش بر اساس بومی گزینی، حفظ نیروهای کار در شهرستان های خود و به کار گرفتن تجربه های به دست آمده کارکنان دولت می باشد، چرا که تحقق این امر به مقدار بسیار زیادی به رشد و پیشرفت شهرستان و استان ها کمک خواهد کرد. اما این مسئله به معنی عدم شرکت یک فرد غیر بومی در آزمون استخدامی و پذیرش او در شغل محل شهرستان خود نمی باشد، بلکه اگر همزمان با فرد غیر بومی، فردی با شرایط بومی هم در آزمون شهرستان ثبت نام نماید نمره به دست آمده او با ضریب 1.4 و شخص غیر بومی با ضریب 1 محاسبه می شود.

بومی گزینی چه شرایطی را شامل می شود؟

متقاضیان استفاده از سهمیه بومی گزینی باید در زمان اعلام شده جهت ویرایش اطلاعات، با انتخاب گزینه “من متقاضی استفاده از اولویت بومی هستم” شغل محل انتخابی خود را تایید کند و اگر نیاز به تغییر است می تواند بر اساس اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای ثبت نام نسبت به تعیین شغل محل جدید اقدام نماید. شرایط پذیریش بومی گزینی به شرح ذیل می باشد:

  • امتیاز بومی گزینی تنها در آزمون کتبی و با ضریب 1.4 (یک و چهاردهم) برای نمره کسب شده توسط داوطلب، اعمال خواهد شد.
  • اگر داوطلب از سهمیه معلولان و ایثارگری استفاده کند همچنین شرایط بومی پذیری را نیز داشته باشد، علاوه بر سهمیه های ذکر شده، قانون بومی پذیری نیز برای او ترتیب اثر داده خواهد شد.
  • افرادی که در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان ساکن شهرستان شغل محل انتخابی خود بوده اند، می توانند با ارائه گواهی تحصیلی خود اعتبار سنجی شوند. البته به شرط آن که حداقل زمان تحصیل به 10 سال رسیده باشد.
  • اگر احراز مدرک تحصیلی شخص چند سال از این ده سال را شامل شود، جهت ارائه سال های باقی مانده سکونت از طریق استشهاد محلی باید ارائه شود.
  • سوابق تحصیلات دانشگاهی شامل قانون بومی گزینی نخواهد شد و تنها ارائه گواهی تحصیلی در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان قابل قبول خواهد بود.
  • کسب حداقل 50 درصد از نمره به دست آمده توسط نفر اول با میزان تاثیر 40 درصد در بخش عمومی و 60 درصد در بخش تخصصی جهت پذیرش در هر یک از دستگاه های اجرایی لازم می باشد.

امتباز بومی گزینی به هیچ وجه برای داوطلبان شهرستان تهران و ساکنین شهرستان هایی که در مراکز استان ها می باشنددر نظر گرفته نخواهد شد. همچنین نیازی به ارائه مدرک محل تولد یا استشهاد محلی جهت اعتبار سنجی بومی گزینی در مرحله ثبت نام نمی باشد و این امر صرفا در مرحله مصاحبه انجام خواهد شد. لارم است در رابطه با قانون بومی بودن، داوطلبان دقت لازم را به کار گرفته و بر اساس شرایط ذکر شده در صورت اطمینان گزینه مربوطه را در مرحله ویرایش اطلاعات انتخاب نمایند. چرا که اگر در زمان اعتبار سنجی مشخص شود که داوطلب اشتباها از سهمیه بومی گزینی استفاده کرده است، این قانون از او سلب شده و نمرات به صورت آزاد و غیر بومی محاسبه می شود.

 

سوالات متداول

1- شرایط بومی بودن آزمون های استخدامی 1401 برای چه افرادی اعمال خواهد شد؟

افرادی که محل تولد آن ها با محل شغل انتخابی یکی باشد یا در حال حاضر در شهرستان محل شغل انتخابی خود به مدت 10 سال ساکن باشند.

2- آیا سوابق تحصیلات دانشگاهی جزء شرایط بومی بودن آزمون های استخدامی می باشد؟

خیر، تنها سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان شامل امتیاز بومی بودن است.

3- جهت استفاده از امتیاز بومی بودن آزمون استخدامی چه زمانی باید اقدام کنیم؟

این روند در بازه زمانی اعلام شده جهت ویرایش اطلاعات با انتخاب گزینه (من متقاضی استفاده از اولویت بومی هستم) امکان پذیر است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره نمونه سوالات پلاسما