خانه دکتری شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری 1402
شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

سازمان سنجش آموزش کشور برای علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکتری، هر ساله در سراسر کشور به طور هماهنگ آزمون ورودی این دوره را برگزار می کند. به دلیل ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد، داوطلبان هر دو گروه فقط در یک آزمون شرکت خواهند کرد. علاقه مندان به شرکت در آزمون دوره دکتری تخصصی سال 1402 باید از تمامی شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 آگاهی داشته باشند و در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت نام آزمون دکتری 1402 اقدام نمایند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه دکتری می ‌توانند بدون انصراف از تحصیل، در آزمون دکتری سال 1402 ثبت نام و شرکت نمایند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبانی که قصد ثبت نام در آزمون دکتری را دارند، می بایست با مراجعه به دفترچه ثبت نام این آزمون از شرایط مندرج آگاه گردند. لذا شرایط عمومی ذکر شده در این خصوص به شرح زیر می باشد.

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور
 • ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات)
 • عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری 1402

برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی داوطلبان می بایست دارای تمامی شرایط  به شرح ذیل بوده و همچنین داوطلبان آقا نیز نباید از لحاظ مقررات وظیفه عمومی منعی برای ثبت نام داشته باشند. علاقه مندانی که واجد کلیه این شرایط باشند می توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند.

 • شرکت کنندگان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای بوده و یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 1402 فارغ التحصیل شوند.
 • فضلا و طلاب حوزه های علمیه که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده است و دوره سطح سه خود را گذرانده اند یا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 فارغ التحصیل می شوند، در این صورت می توانند در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری شرکت کنند.
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه دکتری (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران) می ‌توانند بدون انصراف از تحصیل، در آزمون دکتری سال 1402 ثبت نام و شرکت نمایند اما پس از قبولی می بایست انصراف خود را قطعی کنند.
 • پذیرفته شدگان نهایی در دوره های روزانه آزمون دکتری سال 1401می توانند در آزمون دکتری تخصصی 1402 نیز شرکت کنند.
 • متقاضیان فارغ التحصیل می بایست هنگام ثبت نام معدل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه وارد نمایند.
 • داوطلبانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و حداکثر تا تاریخ مشخص فارغ التحصیل می شوند، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را وارد کنند.
 • دانشجویانی که تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 فارغ التحصیل می شوند باید در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 1402 میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده خود را وارد نمایند.
 • سپردن تعهد خدمت توسط پذیرفته شدگان دوره روزانه برابر طول مدت تحصیل دکتری (تا در صورت نیاز، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی می کند مشغول به کار شوند.)
 • رشته امتحانی منتخب داوطلب با رشته تحصیلی در دوره ی کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای متناسب باشد.
 • متقاضیان سال آخر و یا فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای ( بجز فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته، دکترای عمومی دامپزشکی و دکترای عمومی) که معدل آن ها کمتر از 14 می باشد حق ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری را ندارند.
 • شرکت کنندگان مرد در آزمون دکتری نباید از لحاظ مقررات نظام وظیفه منعی داشته باشند.
 • پذیرفته شدگان دوره های روزانه با توجه به تعهدات آموزش رایگان، باید در طول مدت تحصیل متعهد شوند که در هنگام ثبت نام در صورت نیاز در محلی که وزارت علوم تعیین می کند اشتغال نمایند.

شرایط وظیفه عمومی جهت ثبت نام در آزمون دکتری 1402

داوطلبان آزمون دکتری 1402 می بایست داراری یکی از شرایط ذکر شده از لحاظ مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی در ذیل را داشته باشد در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نمی باشد.

 1. دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
 2. دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند ( کفالت پزشکی، ایثارگران، موارد خاص و…)
 3. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی که دارای برگ آماده به خدمت و بدون غیبت بوده و زمان ثبت نام آنان قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.
 4. افرادی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری بوده که در سقف سنوات مجاز فارغ التحصیل شوند.
 5. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترای عمومی که در سقف سنوات مجاز فارغ التحصیل شده و از تاریخ فارغ التحصیلی تا ثبت نام آزمون دکتری یک سال بیشتر نگذشته باشد.
 6. کارکنان متعهد به خدمت و کارکن ها با رائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل
 7. مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.
 8.  مشمولان دکترای تخصصی ناپیوسته مجاز به شرکت مجدد در این آزمون نمی باشند.
 9. سنوات مجاز به تحصیل در مقطع دکترای تخصصی ناپیوسته حداکثر شش سال می باشد.
 10. مشمولانی که می توانند برگه معافیت از تحصیل را داشته باشند می بایست به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نموده و نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

سهمیه مربوط به ایثارگران در ثبت نام آزمون دکتری 1402

هر یک از داوطلبان دارای سهمیه های ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا می باشند می بایست طبق مقررات به شکل ذیل عمل نمایند.

سهمیه رزمندگان

 • رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور ماه سال 1359 الی 31 شهریور ماه سال 1367 حداقل 6 ماه متوالی و متناوب در جبهه ها حضور داشته اند می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.
 • خانواده رزمندگان از جمله همسر و فرزندان آنها نیز در صورت تکمیل فرم مربوطه می توانند از تسهیلات ورورد به دانشگاه ها و موسسات عالی بهره مند گردند.
 • آن دسته از داوطلبان و رزمندگانی که حداقل شش ماه یا نه ماه به صورت دائم در صحنه حق علیه باطل حضور داشته اند می توانند از این سهمیه ها بهره ببرند.

سهمیه ایثارگران

 • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همچنین همسر و فرزندان آنان می توانند در صورت حداقل شش ماه حضور در جبهه ها از این سهمیه استفاده نمایند.
 • 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ها تعلق پیدا می کند.
 • مشمولین استفاده از این سهمیه ها تنها یکبار حق استفاده از سهمیه در آن مقطع تحصیلی ا دارند لذا در صورت انصراف از آن مقطع دیگر حق استفاده از آن را نخواهند داشت.

شرایط ثبت نام اتباع خارجی در آزمون دکتری 1402

اتباع خارجی غیر ایرانی می بایست تمامی شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در دفترچه ثبت نام دکتری را داشته باشند.

 • حداکثر مدت مجاز تحصیل برای این دسته از متقاضیان حداکثر 4 سال می باشد.
 • داوطلبان اتباع می بایست در کد رشته هایی که غیر مجاز به انتخاب آنها هستند اقدام به ثبت نام ننمایند در غیر این صورت قبولی آنان باطل خواهد بود.
 • در صورت مغایرت شرایط پذیرش در ثبت نام در هر مرحله از نام نویسی قبولی وی لغو خواهد شد.
 • پذیرش داوطلبان در هر مرحله از ثبت نام که با قوانین و مقررات تطابق نداشته باشد، ممنوع می باشد.
 • از پذیرش داوطلبان اتباع در رشته هایی که دارای شرایط استخدامی پس از تحصیل می باشد جلوگیری به عمل می آید.
 • جهت ثبت نام آزمون مقطع دکتری در داوطلبان غیر ایرانی شرط معدل لازم نمی باشد.

ثبت نام آزمون دکتری 1402 به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. داوطلبان واجد شرایط باید ابتدا مدارک ثبت نام آزمون دکتری را آماده کرده و سپس برای تکمیل فرم تقاضانامه خود اقدام کنند. برای اطلاع از زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 1402 و همچنین زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد بر روی لینک های مربوطه کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در مورد هر یک از مباحث کسب نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه افرادی از آزمون دکتری سال 1402 محروم هستند؟

آن دسته از داوطلبان آقایی که دارای مشکل نظام وظیفه هستند مجاز به ثبت نام نمی باشند.

2- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 1401 مجاز به شرکت در کنکور سال 1402 هستند؟

بله، این افراد مجاز به شرکت در آزمون سال 1402 نیز هستند.

3- آیا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند؟

تنها دانشجویانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 فارغ التحصیل شوند می توانند در صورت پذیرش در آزمون، تحصیل خود را در مقطع دکتری سال بعد ادامه دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر
 1. سلام ببخشید
  بنده دانشجو ترم ۳ ارشد هستم
  تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد در فرم رو چه تاریخی بزنم

 2. با سلام .من از ثبت نام جا موندم آیا راهی برای تمدیش هست؟

  • باسلام،
   شما می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش درخواست خود را مبنی بر تمدید مجدد زمان نام نویسی ارسال کنید؛ معمولا با درخواست شما موافقت میشود تا حداکثر تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ ثبت نام نمایید، لازم به ذکر است جهت اطمینان بیشتر هرچه سریعتر اقدام فرمایید.

 3. باسلام وعرض احترام، بسیجی فعال جز سهمیه حساب میشه ؟

  • با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام دکتری سال ۱۳۹۹، داوطلبانی که صرفا بسیجی فعال هستند مشمول استفاده از سهمیه نمی باشند.

 4. سلام.ثبت نام دکتری تا کی ادامه داره؟

  • با سلام ، ثبت نام آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ از تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ آغاز شده است . و طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ادامه خواهد داشت . و شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوط به مقطع دکتری مطلع شوید .

مشاوره دکتری پیج دکتری