تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / شرایط ثبت نام آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری 99
شرایط ثبت نام آزمون دکتری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سازمان سنجش آموزش کشور برای علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکتری ، هر ساله در سراسر کشور ، به طور هماهنگ آزمون ورودی این دوره را برگزار می کند. به دلیل ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ، داوطلبان هر دو گروه فقط در یک آزمون که در نهم اسفند ماه 98 برگزار می شود شرکت خواهند کرد. علاقه مندان به شرکت در آزمون دوره دکتری تخصصی 99 باید از تمامی شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آگاهی داشته باشند و در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

در هنگام ثبت نام آزمون دکتری تخصصی سال 99 ، چنانچه داوطلب حقایق را کتمان کند و یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام نباشد ، در هر مرحله ای از آزمون (ثبت نام ، شرکت در آزمون ، پذیرفته شدن و یا حین تحصیل در دانشگاه و …) محروم خواهد شد.

زمان ثبت نام آزمون دکتری 99

آزمون دکتری سراسری و آزاد برای داوطلبان دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها ، دانشگاه آزاد ، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی به طور هماهنگ و توسط سازمان سنجش آموزش کشور در اسفندماه برگزار می گردد. متقاضیانی که علاقه دارند تا در این آزمون شرکت کنند می بایست از روز چهارشنبه 6 آذرماه لغایت روز سه شنبه 12 آذرماه 98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به نام نویسی خود اقدام کنند.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 99

آگاهی از شرایط و ضوابط ، از واجبات شرکت در هر آزمونی می باشد و آزمون دکتری نیز از این قاعده مستثنی نیست. وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تمامی شرایط لازم برای ثبت نام در آزمون دکتری را در قالب یک دفترچه راهنما از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به اشتراک می گذارد.

برای دسترسی به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری ، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم که با کلیک بر روی آن می توانید فایل pdf آن را دریافت کنید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 99

راهنمای ثبت نام آزمون دکتری تخصصی 99

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری سال 99 را دارند می بایست با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز ، در زمان مقرر (ششم لغایت دوازدهم آذرماه) به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و فرم تقاضانامه ثبت نام خود را تکمیل نمایند. لازم به ذکر است که به دلیل ادغام آزمون دکتری سراسری و آزاد ، متقاضیان تنها در یک آزمون شرکت خواهند کرد.

شرکت در آزمون دکتری نیز همانند سایر آزمون ها ، مستلزم پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری می باشد. به همین دلیل داوطلبان می بایست پیش از ورود به سامانه ثبت نام ، ابتدا هزینه ثبت نام به مبلغ 75 هزار تومان را پرداخت کنند. هم چنین افراد در صورت تمایل می توانند علاوه بر پرداخت وجه ثبت نام ، مبلغ 600 تومان را نیز به عنوان هزینه پیامک های اطلاع رسانی پرداخت کنند.

مراحل پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری جهت شرکت در آزمون دکتری 99

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت

مرحله اول ثبت نام آزمون دکتری 99

 • کلیک بر روی عبارت “ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1399”

مرحله دوم ثبت نام دکتری 99

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” از سمت راست صفحه

مرحله سوم ثبت نام دکتری 99

 • کلیک بر روی یکی از دکمه های رادیویی ” سریال ثبت نام دکتری 99 و عدم تمایل به دریافت پیامک های اطلاع رسانی”و یا “سریال ثبت نام دکتری 99 (+هزینه پیامک های اطلاع رسانی) ” در قسمت دکتری و سپس انتخاب گزینه ” تایید و ادامه “ در پایین صفحه

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • وارد کردن مشخصات خواسته شده جهت ورود به درگاه پرداخت

مرحله پنجم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • فعال کردن گزینه ” ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط ، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام ” و کلیک بر روی گزینه ” ادامه روند پرداخت “

مرحله ششم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • وارد کردن اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت هزینه و دریافت شماره سریال 12 رقمی ثبت نام

مرحله هفتم ثبت نام آزمون دکتری 99

مراحل ثبت نام آزمون دکتری 99

مراحل اولیه ثبت نام ، مشابه مراحل اولیه پرداخت هزینه می باشد که راهنمای تصویری آن در قسمت فوق قرار داده شده است. مراحل ثبت نام شامل موارد زیر می باشد.

 • مراجعه مجدد به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه ” دکترای تخصصی “ از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت
 • کلیک بر روی عبارت ” ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1399 “
 • وارد نمودن شماره سریال ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای تعیین شده و کلیک بر روی گزینه ” تایید “

مرحله نهم ثبت نام آزمون دکتری 99

 • بارگذاری عکس داوطلبی و تکمیل فرم ثبت نام
 • دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام

مدارک موردنیاز ثبت نام آزمون دکتری سال 99

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند می بایست از آماده بودن مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل نمایند. مدارکی که برای نام نویسی آزمون دکتری تخصصی به آن نیاز خواهید داشت عبارت اند از:

 عکس داوطلبی

متقاضیان باید یک قطعه عکس 4×3 خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را در سایت و در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.

 • سایز عکس داوطلب باید 4×3 یا 4×6 (تمام رخ) بوده و در سال جاری گرفته شده باشد.
 •  عکس اسکن شده باید با فرمت jpg و اندازه آن حداکثر 400×300 یا 300×200 پیکسل باشد.
 • تصویر متقاضی باید واضح ، فاقد اثر مهر و منگنه و یا هر گونه لکه باشد.
 • حداکثر حجم فایل ذخیره شده 70 کیلو بایت می باشد.
 • در صورت امکان عکس رنگی و با زمینه سفید باشد و حاشیه های عکس اسکن شده حذف شده باشد.
 • عکس داوطلبان خانم باید با حجاب بوده و صورت کامل آنان مشخص باشد.

تذکر : به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک شناسایی (کارت ملی ، شناسنامه و …) مورد قبول نمی باشد و داوطلبان باید عکس خود را با مشخصات فوق ارسال نمایند.

تایید وضعیت داوطلبان دارای معلولیت 

شرکت کنندگانی که ناشنوا و کم شنوا ، نابینا و کم بینا و یا معلول جسمی حرکتی هستند ، می بایست در فرم ثبت نام بخش مربوط به خود را علامت گذاری نمایند. وضعیت معلولیت این دسته از داوطلبان از سازمان بهزیستی کشور استعلام می گردد و چنانچه مورد تایید آن سازمان واقع گردد بند معلولیت برای آن ها اعمال می شود.

داوطلبان معلولی که تا کنون در سازمان بهزیستی تشکیل پرونده نداده اند ، می بایست در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. لازم به ذکر است که اگر سازمان بهزیستی معلولیت این دسته از داوطلبان را تایید نکند ، خدمات و تسهیلات لازم برای آنان اعمال نخواهد شد.

اصل فرم تکمیل شده معدل دانشجویان سال آخر

دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند باید فرم مخصوص معدل را که در دفترچه راهنمای ثبت نام قرار دارد تکمیل و به تایید موسسه فارغ التحصیلی خود برسانند.

اطلاعات هویتی و تحصیلی

علاوه بر مدارک فوق ، اطلاعات مربوط به کارت ملی ، شناسنامه ، مدارک و رشته دانشگاهی ، نام دانشگاه محل تحصیل ، اطلاعات مربوط به سهمیه مورد تقاضا ، معلولیت ، زبان خارجی امتحانی ، نشانی محل اقامت ، کد پستی و … نیز در موقع ثبت نام مورد نیاز می باشد که می بایست در هنگام ثبت نام حتما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 99

برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی 99 ، داوطلبان می بایست دارای تمامی شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل بوده و همچنین داوطلبان آقا از لحاظ مقررات وظیفه عمومی منعی نداشته باشند.

شرایط عمومی داوطلبان

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور
 • ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات)
 • عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی داوطلبان

 • شرکت کنندگان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای بوده و یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند.
 • فضلا و طلاب حوزه های علمیه که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده است و دوره ی سطح سه خود را گذرانده اند یا حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند در این صورت می توانند ، در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری 99 شرکت کنند.
 • داوطلبانی که در مقطع دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستند در صورت عدم انصراف از تحصیل تا پایان مهلت ثبت نام کنکور دکتری 99، مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند.
 • با توجه به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، پذیرفته شدگان نهایی در دوره های روزانه آزمون دکتری سال 98 ، حتی در صورت عدم ثبت نام یا انصراف از رشته قبول شده ، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری تخصصی 99 نمی باشند.
 • متقاضیان فارغ التحصیل می بایست هنگام ثبت نام معدل دوره ی کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه وارد نمایند.
 • داوطلبانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و حداکثر تا تاریخ 31 بهمن ماه 98 فارغ التحصیل می شوند ، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را وارد کنند.
 • دانشجویانی که تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل می شوند باید در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده خود را وارد نمایند.
 • سپردن تعهد خدمت توسط پذیرفته شدگان دوره روزانه برابر طول مدت تحصیل دکتری (تا در صورت نیاز ، در محلی که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معرفی می کند مشغول به کار شوند.)
 • متناسب بودن رشته امتحانی منتخب داوطلب با رشته تحصیلی در دوره ی کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای.
 • متقاضیانی که معدل آن ها کمتر از 14 می باشد حق ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 99 را ندارند.
 • عدم منع از لحاظ مقررات نظام وظیفه برای شرکت کنندگان مرد در آزمون دکتری 99
 • عدم مشکل از منظر طرح تعهد خدمت برای فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های پزشکی.

ثبت نام آزمون دکتری سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. داوطلبان واجد شرایط باید ابتدا مدارک ثبت نام آزمون دکتری را آماده کرده و سپس برای تکمیل فرم تقاضانامه خود اقدام کنند. برای اطلاع از زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری و همچنین زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد بر روی لینک های مربوطه کلیک نموده تا آگاهی های لازم را کسب نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه افرادی حق شرکت در آزمون دکتری سال 99 را ندارند؟

آن دسته از داوطلبانی که در مقطع دکتری دانشگاه روزانه سال 98 پذیرفته شده اند و یا معدل آن ها کمتر از 14 می باشد ، مجاز به شرکت در این آزمون نخواهند بود.

2- مهلت ثبت نام آزمون دکتری 99 چه زمانی می باشد؟

نام نویسی این آزمون از تاریخ 6 آذر ماه 98 آغاز شده و تا 12 آذر ماه نیز ادامه خواهد داشت.

3- آیا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

تنها دانشجویانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ التحصیل شوند می توانند در صورت پذیرش در آزمون ، تحصیل خود را در مقطع دکتری سال 99 ادامه دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. Avatar

  با سلام .من از ثبت نام جا موندم آیا راهی برای تمدیش هست؟

  • ایران مشاوره

   باسلام،
   شما می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش درخواست خود را مبنی بر تمدید مجدد زمان نام نویسی ارسال کنید؛ معمولا با درخواست شما موافقت میشود تا حداکثر تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ ثبت نام نمایید، لازم به ذکر است جهت اطمینان بیشتر هرچه سریعتر اقدام فرمایید.

 2. Avatar

  باسلام وعرض احترام، بسیجی فعال جز سهمیه حساب میشه ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام دکتری سال ۱۳۹۹، داوطلبانی که صرفا بسیجی فعال هستند مشمول استفاده از سهمیه نمی باشند.

 3. Avatar

  سلام.ثبت نام دکتری تا کی ادامه داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، ثبت نام آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ از تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ آغاز شده است . و طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ادامه خواهد داشت . و شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوط به مقطع دکتری مطلع شوید .

دریافت مشاوره