تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1401

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1401

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری 1401
شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1401

سازمان سنجش آموزش کشور برای علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکتری، هر ساله در سراسر کشور به طور هماهنگ آزمون ورودی این دوره را برگزار می کند. به دلیل ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد، داوطلبان هر دو گروه فقط در یک آزمون شرکت خواهند کرد. علاقه مندان به شرکت در آزمون دوره دکتری تخصصی سال 1400 باید از تمامی شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری آگاهی داشته باشند و در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت نام آزمون دکتری 1400 اقدام نمایند.

در هنگام ثبت نام آزمون دکتری تخصصی سال 1401، چنانچه داوطلب حقایق را کتمان کند و یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام نباشد، در هر مرحله ای از آزمون محروم خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون دکتری 1401

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند، می بایست از آماده بودن مدارک ثبت نام آزمون دکتری خود اطمینان حاصل نمایند. مدارکی که برای نام نویسی آزمون دکتری تخصصی به آن نیاز خواهید داشت، به شرح زیر هستند.

 عکس داوطلبی

متقاضیان باید یک قطعه عکس 4×3 خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را در سایت سازمان سنجش و در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.

 • سایز عکس داوطلب باید 4×3 یا 4×6 (تمام رخ) بوده و در سال جاری گرفته شده باشد.
 •  عکس اسکن شده باید با فرمت jpg و اندازه آن حداکثر 400×300 یا 300×200 پیکسل باشد.
 • تصویر متقاضی باید واضح، فاقد اثر مهر و منگنه و یا هر گونه لکه باشد.
 • حداکثر حجم فایل ذخیره شده، 70 کیلوبایت می باشد.
 • در صورت امکان، عکس رنگی و با زمینه سفید باشد و حاشیه های عکس اسکن شده حذف شده باشد.
 • عکس داوطلبان خانم باید با حجاب بوده و صورت کامل آن ها مشخص باشد.

تذکر: به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و…) مورد قبول نمی باشد و داوطلبان باید عکس خود را با مشخصات فوق ارسال نمایند.

تایید وضعیت داوطلبان دارای معلولیت 

شرکت کنندگانی که ناشنوا و کم شنوا، نابینا و کم بینا و یا معلول جسمی حرکتی هستند، می بایست در فرم ثبت نام بخش مربوط به خود را علامت گذاری نمایند. وضعیت معلولیت این دسته از داوطلبان از سازمان بهزیستی کشور استعلام می شود و چنانچه مورد تایید این سازمان واقع گردد، بند معلولیت برای آن ها اعمال می شود.

داوطلبان معلولی که تا کنون در سازمان بهزیستی تشکیل پرونده نداده اند، می بایست در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. لازم به ذکر است که اگر سازمان بهزیستی معلولیت متقاضیان داوطلبان را تایید نکند، خدمات و تسهیلات لازم برای آنان اعمال نخواهد شد.

اطلاعات هویتی و تحصیلی

علاوه بر مدارک فوق، اطلاعات مربوط به کارت ملی، شناسنامه، مدارک و رشته دانشگاهی، نام دانشگاه محل تحصیل، اطلاعات مربوط به سهمیه مورد تقاضا، معلولیت، زبان خارجی امتحانی، نشانی محل اقامت، کد پستی و… نیز در زمان ثبت نام مورد نیاز می باشد که می بایست در هنگام نام نویسی حتما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1401

برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی داوطلبان می بایست دارای تمامی شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل بوده و همچنین داوطلبان آقا نیز نباید از لحاظ مقررات وظیفه عمومی منعی برای ثبت نام داشته باشند. علاقه مندانی که واجد کلیه این شرایط باشند می توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند.

شرایط عمومی داوطلبان

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور
 • ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات)
 • عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری
 • عدم فساد اخلاقی
 • عدم شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی داوطلبان

 • شرکت کنندگان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای بوده و یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند.
 • فضلا و طلاب حوزه های علمیه که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده است و دوره سطح سه خود را گذرانده اند یا تا تاریخ مشخص فارغ التحصیل می شوند، در این صورت می توانند در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری شرکت کنند.
 • داوطلبانی که در مقطع دکتری تخصصی روزانه مشغول به تحصیل هستند، در صورت عدم انصراف از تحصیل تا پایان مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1401 مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند.
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های غیر روزانه دکتری (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران) می ‌توانند بدون انصراف از تحصیل، در آزمون دکتری سال 1401 ثبت نام و شرکت نمایند اما پس از قبولی می بایست انصراف خود را قطعی کنند.
 • با توجه به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرفته شدگان نهایی در دوره های روزانه آزمون دکتری سال 1400، حتی در صورت عدم ثبت نام یا انصراف از رشته قبول شده، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری تخصصی 1401 نمی باشند.
 • متقاضیان فارغ التحصیل می بایست هنگام ثبت نام معدل دوره ی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه وارد نمایند.
 • داوطلبانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و حداکثر تا تاریخ مشخص فارغ التحصیل می شوند، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را وارد کنند.
 • دانشجویانی که تا تاریخ مشخص فارغ التحصیل می شوند باید در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده خود را وارد نمایند.
 • سپردن تعهد خدمت توسط پذیرفته شدگان دوره روزانه برابر طول مدت تحصیل دکتری (تا در صورت نیاز، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی می کند مشغول به کار شوند.)
 • رشته امتحانی منتخب داوطلب با رشته تحصیلی در دوره ی کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای متناسب باشد.
 • متقاضیانی که معدل آن ها کمتر از 14 می باشد حق ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری را ندارند.
 • شرکت کنندگان مرد در آزمون دکتری نباید از لحاظ مقررات نظام وظیفه منعی داشته باشند.
 • داوطلبان فارغ التحصیل و دانشجوی رشته های پزشکیاز از منظر طرح تعهد خدمت مشکلی نداشته باشند.

ثبت نام آزمون دکتری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. داوطلبان واجد شرایط باید ابتدا مدارک ثبت نام آزمون دکتری را آماده کرده و سپس برای تکمیل فرم تقاضانامه خود اقدام کنند. برای اطلاع از زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری و همچنین زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد بر روی لینک های مربوطه کلیک نموده تا اطلاعات لازم را در مورد هر یک از مباحث کسب نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه افرادی از آزمون دکتری سال 1401 محروم هستند؟

آن دسته از داوطلبانی که در مقطع دکتری دانشگاه روزانه سال 1400 پذیرفته شده اند و یا معدل آن ها کمتر از 14 می باشد، مجاز به شرکت در این آزمون نخواهند بود.

2- من در دوره روزانه آزمون دکتری سال 1400 پذیرفته شدم ام اما اقدام به ثبت نام نکرده ام ایا می توانم در کنکور سال 1401 شرکت کنم؟

خیر، در صورت پذیرفته شدن نهایی دوره های روزانه، حتی اگر در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام نکرده باشید از شرکت در آزمون سال بعد محروم خواهید شد.

3- آیا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

تنها دانشجویانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 1400 یا 31 شهریور ماه 1401 فارغ التحصیل شوند می توانند در صورت پذیرش در آزمون، تحصیل خود را در مقطع دکتری سال بعد ادامه دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. با سلام .من از ثبت نام جا موندم آیا راهی برای تمدیش هست؟

  • باسلام،
   شما می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش درخواست خود را مبنی بر تمدید مجدد زمان نام نویسی ارسال کنید؛ معمولا با درخواست شما موافقت میشود تا حداکثر تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ ثبت نام نمایید، لازم به ذکر است جهت اطمینان بیشتر هرچه سریعتر اقدام فرمایید.

 2. باسلام وعرض احترام، بسیجی فعال جز سهمیه حساب میشه ؟

  • با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام دکتری سال ۱۳۹۹، داوطلبانی که صرفا بسیجی فعال هستند مشمول استفاده از سهمیه نمی باشند.

 3. سلام.ثبت نام دکتری تا کی ادامه داره؟

  • با سلام ، ثبت نام آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ از تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ آغاز شده است . و طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ادامه خواهد داشت . و شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوط به مقطع دکتری مطلع شوید .

دریافت مشاوره پیج دکتری