خانه کارشناسی ارشد شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401
شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401

دانشگاه پیام نور برخی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد خود را به صورت بدون آزمون و تحت عنوان “طرح فراگیر” ارائه می دهد که علاقه مندان به تحصیل در این رشته ها می توانند در زمان تعیین شده برای ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401 اقدام کنند.

منظور از به کارگیری لفظ بدون آزمون برای این دسته از رشته ها این است که جذب دانشجو در این رشته ها از طریق برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سراسری نمی باشد بلکه از روش آزمونی که توسط دانشگاه پیام نور ارائه می شود، اقدام به پذیرش دانشجو می گردد.

رشته انتخابی داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور می بایست با رشته کارشناسی آن ها هم نام و متجانس باشد.

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401

در زمان نام نویسی دفترچه ای تحت عنوان دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده می شود که در آن به طور کامل به جزئیات امور مربوط به ثبت نام و برگزاری آزمون پرداخته شده است. در نتیجه تمامی داوطلبان می بایست قبل از اقدام به نام نویسی، به مطالعه این دفترچه بپردازند.

شرایط عمومی 

 1. متعهد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیانی که مورد قبول قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
 2. عدم دشمنی با حکومت جمهوری اسلامی ایران
 3. نداشتن فساد اخلاق
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. متناسب بودن شرایط جسمانی با رشته انتخابی

شرایط اختصاصی

 1. داشتن مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته و بالاتر که باید مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد، از شرایط اصلی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور می باشد.
 2. دانشجویانی که سال آخر مقطع کارشناسی هستند و تا 31 شهریور ماه سال 1401 فارغ التحصیل می شوند، می توانند در آزمون شرکت کنند.
 3. متقاضیان ثبت نام این آزمون فقط مجاز به ثبت نام در یک کد رشته امتحانی می باشند.
 4. طلبه های حوزه علمیه که دوره سطح 2 را با موفقیت گذرانده اند، می توانند در یکی از رشته های علوم انسانی ثبت نام نمایند. (مدرک صادره شده طلاب و فضلای حوزه علمیه باید مورد تایید مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم، اصفهان و یا خراسان رضوی باشد.)

شرایط نظام وظیفه

در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه فراگیر پیام نور 1401 مطابق باضوابط موجود، معافیت تحصیلی به دانشجویان این دوره تعلق نخواهد گرفت و متقاضیان آقا که علاقه مند به تحصیل در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور می باشند باید علاوه بر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی گفته شده، وضعیت نظام وظیفه آن ها مطابق با یکی از روش های زیر باشد و همچنین می بایست به هنگام قبولی و ثبت نام مدارک مربوطه را به مرکز محل تحصیل خود ارائه دهند.

 1. دارای کارت پایان خدمت هوشمند
 2. داشتن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران، موارد خاص و…)
 3. متولد سال 1352 و قبل از آن مشروط بر آن که تغییر سن نداده باشند.
 4. مشولانی که دانش آموخته مقطع کارشناسی در سنوات مجاز تحصیلی بوده و دارای برگ آماده به خدمت بدون مهر غیبت می باشند.
 5. دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی که حداکثر تا 31 شهریور 1401 در سقف مجاز سنوات تحصیلی و بدون غیبت سربازی فارغ التحصیل می شود.
 6. کارکنان متعهد خدمت در وزارت خانه ها و سازمان ها (دانش آموخته کارشناسی و یا کارشناسی ارشد)
 7. فارغ التحصیلان کارشناسی که از تاریخ فراغت از تحصیل تا زمان پذیرش و شروع دوره کارشناسی ارشد آن ها بیش از یک سال نگذشته و وارد غیبت نشده باشند. (به شرط فارغ التحصیلی در سقف سنوات تحصیلی)
 8. شاغلان نیروهای مسلح
 9. دارای برگه معافیت موقت بدون غیبت در مدت اعتبار آن
 10. کارکنان وظیفه (کارشناسی) اعزامی در حال خدمت در نیروهای مسلح و سایر نهاد ها بدون غیبت قبل از اعزام
 11. دانشجوی انصرافی که در سقف مجاز سنوات تحصیلی اولیه از ادامه تحصیل منصرف شده باشد به شرط آن که از تاریخ انصراف تا زمان پذیرش مجدد در دانشگاه جدید بیش از یک سال نگذشته باشد.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان با مدرک کارشناسی رشته ای متفاوت از رشته انتخابی در کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401 ثبت نام کرد؟

خیر، رشته انتخابی داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور می بایست با رشته کارشناسی آن ها هم نام و متجانس باشد.

2- آیا امکان شرکت در در دو رشته / گرایش کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401 وجود دارد؟

خیر، شرکت کنندگان در این آزمون می توانند فقط در یـک کـد رشـته امتحانی ثبت نام و حداکثر در 40 کد رشته محل ثبت نام نمایند.

3- برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1401 باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

دارندگان مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته رسمی و بالاتر و یا دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۶ نظر

 1. سلام. آیا کسی ک در دوره کارشناسی در دانشگاه پیام نور معدل الف باشه میتونه بدون کنکور، ارشد مرتبط با رشته ی خودش رو در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنه؟!

 2. سلام وقت بخیر
  من لیسانس روانشناسی از دانشگاه پیام نور دارم و معدل لیسانسم هم بالای ۱۷ هست
  ایا میتونم کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی پیام نور بدون ازمون شرکت کنم؟
  و اینکه پیام نور قم این رشته و قابلیت را دارد؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر کارشناسی ارشد بدون کنکور ارائه نمی شود؛ می توانید نسبت به شرکت در آزمون های فراگیر شرکت نمایید.

 3. سلام من رشته کارشناسیم مدیریت دولتی بوده حالا میتونم برا ارشد فراگیر رشته علوم تربیتی رو انتخاب کنم؟؟؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور سال ۱۴۰۰، منعی از بابت تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

 4. سلام،من برای رشته روانشناسی ازمون فراگیرپیام نور ثبتنام کردم،امکانش هس قبل ازمون تغییررشته بدم به مدیریت؟یاامکان تغییررشته بعدقبولی هست؟

 5. سلام .من موقع ثبت نام زدم که نمیخوام‌ توی پیام نور شرکت کنم و علاقه ای ندارم .الان میتونم با این وجود انتخاب رشته پیام نور کنم؟؟امکان قبولی هست؟رشته روانشناسی هستم .

  • با سلام و درود، چنانچه در زمان ثبت نام کنکور سراسری مقطع کارشناسی ارشد، اعلام علاقمندی برای انتخاب دانشگاه مذکور نکرده اید، در زمان انتخاب رشته مجاز به خرید سریال علاقمندی به دانشگاه پیام نور می باشید.

 6. با سلام،با مدرک لیسانس، میشه در ارشد رشته غیر مرتبط فراگیر شرکت کرد؟
  مثلا با لیسانس عمران در ارشد فراگیر روانشناسی شرکت کرد؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور سال ۱۴۰۱، محدودیتی بابت ثبت نام در رشته غیر مرتبط نخواهید داشت.

 7. سلام .من حسابداری دانشگاه آزاد دارم میتونم ارشد آی تی پیام نور شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۴۰۱، منعی بابت تغییر رشته نخواهید داشت. لازم به ذکر است رشته ی ذکر شده صرفا در دانشگاه پیام نور استان بوشهر ارائه شده است.

 8. سلام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور آیا باید آزمون بدیم یا مانند کارشناسی چند واحد میدن و باید اونارو پاس کنیم تا پذیرفته بشیم؟

 9. سلام ،زمان برگزاری آزمون چه زمانی هستش؟

 10. سلام در فرم ثبت نام شماره۲۰ کد سه رقمی رشته کارشناسی رو خواسته اما کد رشته تحصیلی من در لینک موجود نیست لطفا راهنمایی کنید
  رشته کارشناسی من لیسانس دینی وعربی هست.

 11. سلام با توجه به اینکه امتحان کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور و آزاد همزمان برگزار میشه و منابع امتحانی مثل هم می‌باشد آیا میشه در هر دو گروه ثبت‌نام کرد بعد بریم سر جلسه امتحان بعد هرکدام قبول شدیم ادامه بدیم یا امکان نداره

 12. سلام وقت بخیر من ارشد جغرافیا گرایش مدیریت توسعه پایدار پیام نور دارم ..در محل کارم اعمال نمی کنند .. آیا می توانم آلان ارشد مدیریت بازرگانی ثبت نام کنم ?ممنون پاسخ بفرمائید

 13. سلام وقت بخیر. من ترم آخر کارشناسی هستم ولی یک درس دو واحدیم معرفی به استاد شدم و زمان امتحانم بعد از تعطیلات عید نوروز . میتونم برای آزمون فراگیر پیام نور شرکت کنم؟

  • با سلام و احترام، هم اکنون جزئیات دقیق فراگیر پیام نور مشخص نشده است لذا منتظر دفترچه راهنمای ثبت نام باشید.

 14. سلام وقت بخیر
  بنده یک ترم به پایان کارشناسی علوم سیاسی ام در دانشگاه پیام نور مونده…میتونم برای ارشد بدون کنکور در دانشگاه پیام نور رشته ی روانشناسی رو ادامه بدم؟

  • با سلام و وقت بخیر، درصورتی که از طریق وزارت علوم نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید، محدودیتی جهت تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

 15. باسلام من میخوام ارشد در دانشگاه پیامنور شرکت کنم منتهی فراگیر نه امکانش هست که ارشد بدون کنکور شرکت کنم؟رشتم حقوق هست

 16. سلام،من برای فراگیرثبت نام کردم ولی تو سایت دانشگاه دیدم ثبت نام بدون کنکور برای نیمسال اول وجودداره که هزینه اولیه اش۳۰۰تومنه…من الان گیج شدم خب بدون کنکور با فراگیر چه فرقی داره؟

  • با سلام و درود، تکمیل ظرفیت نیمسال دوم بر اساس سوابق تحصیلی (بر اساس معدل) ارائه شده بود و در حال حاضر تاریخ ثبت نام آن به پایان رسیده است.

 17. سلام خسته نباشید من مدرک لیسانس حقوق پیام نور دارم و دوسال از لیسانسم گذشته الان میتونم ارشد فراگیر رشته ی خودم مثل حقوق خصوصی یا حقوق جزا ثبت نام کنم و غیرحضوری پیش برم؟واینکه هرسال این فراگیر پیام نور ارائه میشه؟

  • با سلام، بله شما می توانید برای مقطع کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اقدام نمایید، احتمال حذف آن برای هر سال وجود دارد.

 18. سلام.وقتتون بخیر..ببخشید من کارشناسی زبان وادبیات انگلیسی دارم..میتونم آزمون ارشد فراگیر پیام نور تورشته آموزش زبان انگلیسی ثبت نام کنم؟؟

 19. سلام. آیا با کارشناسی میکروبیولوژی میتونم در ارشد فیزیولوژی شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون فراگیر پیام نور سال ۱۳۹۸، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

 20. سلام من کارشناسی روزانه مدیریت گردشگری دارم میتونم فراگیر ارشد روانشناسی امتحان بدم؟

  • با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام فرگیر پیام نور سال ۱۳۹۸، محدودیتی از بابت تغییر رشته برای شما وجود نخواهد داشت.

 21. سلام. اپه تو آزمون ورودی فراگیر نمره ی لازم رو کسب نکنیم باید برای سری بعد مجدد در آزمون ثبت نام کنیم یا اینکه اون دروس رو باید مجدد امتحان بدیم؟

  • با سلام ،
   شما چنانچه موفق به کسب نمره کل لازم جهت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور نشوید ، می بایست در نوبت بعدی آزمون مجددا ثبت نام نمایید.

 22. سلام دوباره . منظورم اینه که الان می تونم کارشناسی ارشد فراگیر روانشناسی بخونم؟

 23. سلام . من کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه پیام نور رو دارم . حالا می تونم کارشناسی ارشد فراگیر شرکت کنم ؟ یا باید حتما مدیریت بخونم؟

 24. سلام من دانشجو ارشد روزانه (ترم ۱)در رشته فیزیک دانشگاه اصفهان هستم میخواستم ببینم اگه انصراف بدم میتونم تو کنکور ارشد ۹۸ شرکت کنم … یا مثلا در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه پیام نور شرکت کنم؟

  • با سلام
   بله ، میتوانید در سال ۹۸ در دوره های غیر روزانه تحصیل کنید، همچنین جهت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۸ باید از دانشگاه روزانه انصراف دهید،

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد