خانه فرهنگیان شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402

شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان
شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402

دانشگاه فرهنگیان در سال 1390 با تجمیع مراکز تربیت معلم سراسر کشور، تاسیس شد. این دانشگاه زیر نظر وزارت آموزش و پرورش با هدف جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری اقدام به تربیت دبیر می نمایند. بنابراین کسانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارند می بایست پس از ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402 و اعلام نتایج آن، در انتخاب رشته کنکور شرکت نمایند. هر ساله داوطلبان زیادی هنگام انتخاب رشته کنکور به دنبال شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و چگونگی گزینش در این دانشگاه می باشند. لازم است گفته شود که یکی از شرایط اصلی پذیرش در این دانشگاه، بومی پذیری و تراز داوطلب خواهد بود، برای اطلاع از سایر شرایط، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

حداقل تراز لازم مجاز برای پذیرش در رشته های دانشگاه فرهنگیان در کنکور 1402، به 7 هزار رسیده است.

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان ویژه شاغلین رسمی – پیمانی 1402

دانشگاه فرهنگیان برای دو گروه از داوطلبان دارای ظرفیت پذیرش می باشد: 1- شاغلین رسمی – پیمانی آموزش و پرورش 2- داوطلبان آزاد که ما در ادامه به شرایط پذیرش هر یک از گروه های مذبور را ذکر خواهیم نمود. شاغلین رسمی این سازمان می بایست دارای شرایط زیر باشند تا برای نام نویسی و انتخاب رشته دانشگاه های فرهنگیان مجاز شوند.

 • داشتن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش، هنگام ثبت نام در آزمون (مشروط به تداوم اشتغال در آموزش و پرورش)
 • دریافت فرم موافقت با ادامه تحصیل فرهنگیان شاغل از اداره آموزش و پرورش محل خدمت (عدم ارائه فرم موافقت با تحصیل فرهنگیان توسط اداره محل خدمت، به معنای نداشتن شرایط ثبت نام در آزمون است. بنابراین چنانچه داوطلبی بدون داشتن موافقت نامه کتبی در آزمون شرکت کند، حتی در صورت پذیرفته شدن در آزمون، قبولی وی باطل خواهد شد.
 • عدم اشتغال به تحصیل در هر یک از دوره های کاردانی و بالاتر، در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی در زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان، شروع به تحصیل و حین تحصیل.
 • تمامی رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در همه گروه های آزمایشی مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش است. سایر داوطلبان (معلمان حق التدریس، آموزش یاران نهضت سواد اموزی قراردادی، داوطلبان آزاد و…) مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نمی باشند. در صورت انتخاب و قبولی در هر یک از رشته های تحصیلی مذبور، قبولی آن ها باطل خواهد شد.
 • محل تحصیل پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی ویژه شاغلین رسمی و پیمانی، پردیس های دانشگاه فرهنگیان مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد 1402

آموزش و پرورش برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود، متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی و نیاز دوره های مختلف تحصیلی در کارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، از میان داوطلبان واجد شرایط دانشجو می پذیرد. داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی ذیل می توانند کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را نیز در فرم انتخاب رشته کنکور 1402 وارد کنند.

شرایط عمومی

 • تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم
 • داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظیفه
 • عدم سوء پیشینه کیفری

شرایط اختصاصی

 • داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دوم برای رشته های علوم تجربی و ریاضی(سه پایه اول، دوم و سوم)
 • دارا بودن حداقل معدل 15 برای رشته علوم انسانی
 • داشتن حداکثر سن 24 سال تمام در هنگام ورود به دانشگاه (متولدین 1 مهر ماه 78 به بعد)
 • بومی بودن متقاضی در کدرشته محل های انتخابی
 • داوطلبین از نظر سلامت جسمانی، روحی و روانی مورد بررسی قرار می گیرند و باید توانایی بینایی، توانایی گفتاری و توانایی شنیداری آن ها در سطح قابل قبولی باشد.
 • کسب حداقل تراز کل 7000 و بالاتر در کنکور سراسری

تبصره 1: ملاک های تعیین بومی بودن داوطلبان در هر یک از رشته محل ها به شرح زیر می باشد.الف. در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک بخش شهر و یا استان باشد، داوطلب بومی آن بخش شهر و استان تلقی می شود.ب. در صورتی که محل مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلب در یک بخش شهر و یا استان نباشد، بخش شهر و استان محل تولد داوطلب به عنوان بخش شهر و استان بومی وی در نظر گرفته می شود.ج. داوطلبانی که سه سال آخر محل تحصیل را در خارج از کشور گذرانده اند، استان محل تولد، استان بومی آن ها تلقی می شود.

تبصره2: داوطلبانی که سه سال آخر محل تحصیل را خارج از کشور گذرانده اند و استان محل تولدشان نیز خارج از کشور بوده، استان بومی این افراد شهر تهران تلقی خواهد شد.

تبصره3: لازمه توجه داشته باشید که برای قبولی در رشته های فرهنگیان لازم است که داوطلب از تمامی شرایط عمومی و اختصاصی برخوردار باشد، اما این امر به معنای پذیرش و دعوت حتمی وی به مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان نمی باشد و حتی در صورت دعوت به مصاحبه نیز احتمال عدم پذیرش متقاضی وجود دارد.

مدارک ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402

داوطلبان می بایست جهت ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهند که این مدارک عبارتند از :

 • اصل و کپی از مدرک دیپلم
 • اصل و کپی مدرک پیش دانشگاهی
 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل کارنامه سه سال آخر تحصیلی
 • گواهینامه انصراف از تحصیل
 • دو قطعه عکس 4*3 با ویژگی های زیر:
 1. فرمت jpg
 2. پس زمینه سفید
 3. واضح
 4. تمام رخ
 5. حجم تا 70 کیلو بایت

داوطلبان پس از اعلام نتایج دانشگاه فرهنگیان 1402، در صورت پذیرفته شدن می بایست در  مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شرکت کرده و چنانجه از این مرحله نیز سربلند بیرون بیایند، می توانند در رشته های فرهنگیان تحصیل کنند

 

سوالات متداول

1- شرایط معدل برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان 1402 چیست؟

حداقل معدل برای رشته های تجربی و انسانی 14 و همچنین برای رشته علوم انسانی 15 می باشد.

2- جهت قبولی در دانشگاه فرهنگیان چه ترازی مورد نیاز می باشد؟

داشتن حداقل تراز 7000 برای متقاضیان ضروری است.

3- مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان چیست؟

این مدارک شامل گواهی های هویتی، تحصیلی، عکس 3 در 4 و سایر مواردی که در مقاله ذکر شده، می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲,۴۹۲ نظر
 1. سلام خسته نباشین ببخشین یه سوالی درباره‌ رشته مورد نیاز برا دانشگاه فرهنگیان داشتم
  اونم اینه که من الان دوازدهمی رشته کاردانش هستم و من بخوام تو کنکور انسانی شرکت کنم رتبه و تراز رو هم کسب کنم میتونم شانس پذیرش رو داشته باشم یا حتما باید رشتم رو به انسانی تغییر بدم؟

  • با سلام ، درصورت شرکت در کنکور انسانی و بدست آوردن حدنصاب ها مشکلی برای حضور و دعوت به جلسه مصاحبه نخواهید داشت.

 2. چرا بعضی سایتا سن رو نوشتن حداکثرر ۲۲ بعضیا نوشتن حداکثر ۲۴
  الان کدوم درسته؟
  تصویب شده یا باید منتظر نظر نهاییشون باشیم

 3. سلام ببخشید میخواستم ببینم کنکور سراری سال ۱۴۰۲ در چه بازه زمانی ثبت نام دارد؟!

 4. سلام خسته نباشید
  میگم من رشته ام ریاضیه بعد میتونم کنکور معارف بدم واسه دانشگاه فرهنگیان؟

  • با سلام و احترام، مطابق شرایط ثبت نام کنکور سراسری و همچنین دفترچه ی ثبت نام کنکور، برای دبیری معارف اسلامی، در گروه انسانی شرکت کرده، پس از کسب تراز بالای ۶۵۰۰ می توانی رشته های مورد نظر دبیری را انتخاب کنید. در ضمن، مصاحبه نیز جزء لاینفکّ ورود دانشگاه فرهنگیان است.

 5. سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی در دانشگاه ملی هستم و تا قبل از دومین کنکور ۱۴۰۲ فارغ التحصیل میشوم، وضعیت نظام وظیفه هم فعلا معافیت تحصیلی دارم. آیا پس از دریافت مدرک کارشناسی میتوانم در کنکور سراسری برای فرهنگیان پذیرش بشم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، شما تا قبل از خدمت سربازی نمی توانید یک مقطع را دو بار تحصیل کنید. به شرط سنی فرهنگیان نیز توجه داشته باشید.

 6. سلام من دانشجوی ترم ۵ دانشگاه دولتی روزانه هستم میتونم برای کنکور ۴۰۲ شرکت کنم و فرهنگیان پذیرش بشم؟ یا باید کلا انصراف بدم بعد؟

  • با سلام، خیر، برای شرکت در کنکور سراسری نیازی به انصراف ندارید شما میتوانید بعد از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را به صورت قطعی انجام دهید.

 7. سلام
  امتحان فرهنگیان دقیق تو چه سال و روزی هست

  • سلام برای ورود به دانشگاه فرهنگیان باید کنکور سراسری را شرکت نمایید و کنکور سراسری در بازه اول در تاریخ ۲۹ و ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ و بازه دوم در تاریخ ۱۴ و ۱۴۰۲/۴/۱۵ برگزار می شود.

 8. سلام لطفا جواب بدید
  من فارغ التحصیل کاردانی هستم ولی برای کارشناسی نخوندم دیپلم انسانیوهم دارم درصورت ثبت نام در کنکور میتونم به دانشگاه فرهنگیان راه پیدا کنم یا نه

  • با سلام و درود، مطابق با شرایط و ضوابط دانشگاه فرهنگیان یکی از مدارک مورد پذیرش ورود، مدرک کاردانی است. به سن، وضعیت نظام وظیفه، تراز بالای ۶۵۰۰ و سهمیه کنکور خود نیز دقت کنید.

 9. سلام لطفا جواب بدید
  من فارغ التحصیل کاردانی هستم ولی برای کارشناسی نخوندم دیپلم انسانیوهم دارم درصورت ثبت نام در کنکور میتونم به دانشگاه فرهنگیان راه پیدا کنم یا نه ممنون

  • با سلام، در صورتی که شما دارای کارت پایان خدمت باشید منعی بابت شرکت در کنکور سراسری و انتخاب دانشگاه فرهنگیان نخواهید داشت.

 10. سلام خسته نباشید من درحال حاضر کاردانیم رو گرفتم و معافیت کفالت دارم و در هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم ودر حال تحصیل نیستم ولی مدرک کاردانی رو دارم
  آیا بعد از قبولی در کنکور امکان ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان را دارم؟

 11. سلام میشه سوالم جواب بدید شرط معدل دانشگاه فرهنگیان مدل کل یا معدل کتبی هرجایی یک چیزی نوشته یکی میگه کتبی یکی میگه کل الان اخر کدوم ملاک قرار میگیره؟؟؟

 12. سلام
  من دانش اموز سال اخر تجربی هستم
  میخواستم بدونم کلا چجوری میشه وارد این شغل معلمی شد
  حتما باید ۲۴سالم بشه بعد اقدام کنم؟

 13. سلام .امتحان سراسری فرهنگیان کی برگزار خواهد شد؟

  • با سلام ، پذیرش دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری است ، لذا زمان برگزاری آن ۲۹ و ۳۰ دی ماه و ۱۴ و ۱۵ تیرماه خواهد بود.

 14. سلام .من تو دانشگاه مهدیه در رشته نرم افزار در حال تحصیلم و ترم سه هستم میتونم تو امتحان فرهنگیان شرکت کنم

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری، دانشگاه فرهنگیان هم چنان از طریق آزمون سراسری دانشجو پذیرش می کند. شما بدون محدودیت انصراف می توانید به محض باز شدن مجدد سایت سنجش برای ثبت نام، وارد سایت شده و در یکی از گروه های آزمونی ثبت نام نمایید.

 15. سلام من لیسانس روانشناسی عمومی دارم و سنم ۲۶سال هست میخواستم بدونم زمان آزمون استخدامی آموزش و پرورش کی هست دقیق چون توی هیچ سایتی دقیق نوشته نشده درموردش

 16. اگر کسی لیسانسی در دانشگاه دیگه ای داشته باشه میتونه توی دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنه؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن حداکثر ۲۴ سال تمام هنگام ورود به دانشگاه و نبود مشکل نظام وظیفه، امکان پذیر است.

 17. با سلام .من متولد بهمن ماه ۷۸هستم و دیپلم حسابداری فنی دارم متاهل هستم آیا میتونم در دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم ؟لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • با سلام و درود، حداکثر سن برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان، ۲۴ سال تمام می باشد بنابراین مشکلی از نظر ورود به دانشگاه نخواهید داشت.

 18. باسلام ایا می شود در دانشگاه ازاد سه سال تحصیل کرده باشی ویه سال اخر تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باشی

  • با سلام، خیر، ورود به دانشگاه فرهنگیان صرفا از طریق شرکت در کنکور سراسری امکان پذیر میباشد و امکان انتقالی به این دانشگاه وجود ندارند.

 19. باسلام
  من میخوام دوباره کنکور بدم برای سال ۱۴۰۲ میگن دروس عمومی حذف شده الان یعنی فقط دروس تخصصی رو بخونیم؟ میشه راهنمایی کنید سردرگم شدم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره