9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه کاردانی فنی و حرفه ای شرایط ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۲

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۲

شرایط نام نویسی کاردانی فنی و حرفه ای 1402
شرایط ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1402

از سال گذشته تغییراتی در روند برگزاری آزمون کاردانی صورت گرفت، بدین صورت که بر اساس مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در 5 رشته امتحانی از طریق شرکت در آزمون و پذیرش در 30 رشته امتحانی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون شرکت در آزمون می باشد.

بنابراین با توجه به جدید بودن این شیوه گزینش دانشجو، بسیاری از داوطلبان اطلاعی از شرایط و ضوابط ثبت نام ندارند. به همین دلیل سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای، به کلیه مواردی که لازم است داوطلب از آن ها آگاهی پیدا کند، پرداخته است.

داوطلبان شرکت در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای می بایست دارای حداقل مدرک دیپلم در یکی از شاخه های فنی و حرفه ای، کاردانش و یا نظری باشند.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

ثبت نام دوره های بدون کنکور و با کنکور کاردانی فنی و حرفه ای صرفا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود. بنابراین داوطلبان باید ابتدا از شرایط و ضوابط مربوطه مطلع شوند سپس با بارگذاری مدارک لازم در سامانه، ثبت نام خود را انجام دهند.

 • معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیان مورد قبول و تصریح شده در قوانین جمهوری اسلامی ایران
 • دشمنی نداشتن با حکومت جمهوری اسلامی ایران
 • عدم وابستگی به سازمان های محارب و خلاف جمهوری اسلامی ایران
 • عدم عضویت در گروه های محارب و عدم طرفداری از آن ها
 • نداشتن هیچ گونه فساد اخلاقی از جمله عدم شهرت به انجام فحشا و منکرات اخلاقی و عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

 • دارا بودن مدرک فارغ التحصیلی دوره دوم متوسطه نظام جدید در یکی از رشته های شاخه های رشته فنی و حرفه ای یا کاردانش یا احراز شرایط فارغ التحصیلی در یکی از رشته های مذکور تا پایان شهریور ماه 1402
 • دارا بودن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای دوره 4 ساله نظام قدیم، دیپلم شاخه نظری نظام آموزشی جدید 3 – 3 – 6، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی
 • دانش آموزان دارای مدرک دیپلم رشته های نظری می توانند، در رشته های دوره کاردانی ناپیوسته مرتبط با رشته تحصیلی خود، شرکت نمایند.
 • داوطلبانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم خود تا 31 شهریور 1402 نشوند، فقط می توانند برای رشته های تحصیلی نیمسال دوم (بهمن ماه)، انتخاب رشته کنند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان باید مدرک دیپلم خود را حداکثر تا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند.
 • دانش آموزان سال آخر رشته های فنی و حرفه ای که تا زمان ثبت نام آزمون موفق به دریافت مدرک دیپلم خود نشده اند، می توانند در زمانی که سازمان سنجش برای ویرایش اطلاعات در نظر می گیرد، برای ویرایش معدل یا درج معدل کل دیپلم خود اقدام کنند.
 • پذیرفته شدگان رشته های نیمسال اول تحصیلی دانشگاه های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، در صورتی که موفق به دریافت مدرک دیپلم خود تا تاریخ 31 شهریور نشوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد.
 • پذیرفته شدگان رشته های نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در صورتی که بتوانند مدرک دیپلم خود را تا پایان نیمسال اول تحصیلی دریافت کنند، مجاز به ثبت نام در رشته قبولی خود خواهند بود.
 • داوطلبانی که ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای 1401 را انجام داده و در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرفته شده اند (خواه در این رشته ثبت نام کرده باشند یا خیر)، می توانند نسبت به ثبت نام در دوره های روزانه کاردانی فنی و حرفه ای سال 1402 اقدام کنند، چرا که محدودیت های سابق رفع شده است.
 • پذیرفته شدگان دانشگاه های نوبت دوم و غیرانتفاعی در سال 1401 می توانند بدون انصراف از رشته ی خود ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای سال 1402 را انجام دهند و در صورت پذیرش در یکی از رشته های انتخابی، از رشته قبلی خود انصراف دهند. بدیهی است که این دسته از داوطلبان باید گواهی انصراف از رشته قبلی را به دانشگاه جدید ارائه دهند و پس از انصراف، اجازه بازگشت به رشته قبلی خود را نخواهند داشت.
 • داوطلبان آقا نباید از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی برای ثبت نام داشته باشند و کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) را هنگام ثبت نام ارائه دهند.
 • دانشجویان اخراجی همانند دانشجویان انصرافی در صورت تسویه حساب کامل با دانشگاه قبلی، مشکلی جهت ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای نخواهند داشت.
 • داوطلبانی که دارای سهمیه رزمندگان و ایثاگران می باشند، جهت اعمال سهمیه خود در ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای بایستی با مراجعه به ارگان های ذیربط کد پیگیری 12 رقمی را دریافت نمایند و در فرم ثبت نام درج کنند.
 • اتباع غیرایرانی باید پس از فعال نمودن گزینه اتباع غیر ایرانی در فرم ثبت نام، کد پیگیری 13 رقمی را در بخش مربوطه فرم ثبت کنند.

با توجه به توضیحات دفترچه ثبت نام رشته کاردانی فنی و حرفه ای متقاضیان باید قبل از اقدام به ثبت نام، مبلغی را با عنوان هزینه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای در سایت سنجش پرداخت نمایند و پس از آن می توانند با دریافت فرم ثبت نام، اقدامات لازم را انجام دهند. لازم به ذکر است که کد رشته محل های ارائه شده در تمام دانشگاه های کشور در داخل دفترچه قرار دارد و هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 50 کدرشته محل می باشد.

 

سوالات متداول

1- مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۲ چیست؟

این مدرک، مدرک فارغ التحصیلی دوره دوم متوسطه نظام جدید در یکی از شاخه های رشته فنی حرفه ای یا کاردانش است.

2- ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۲ چگونه است؟

این ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- دانش آموزان دارای مدرک دیپلم رشته های نظری در چه رشته هایی در مقطع کاردانی فنی حرفه ای می توانند شرکت نمایند؟

این دانش آموزان می توانند در رشته های دوره کاردانی ناپیوسته مرتبط با رشته تحصیلی خود، شرکت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۲ نظر
 1. سلااااام من یسوالی داشتم
  آیا میشه با دیپلم تجربی نظام قدیم در کنکور فنی شرکت کرد؟اگر میشه شرایط رو میگین و اینکه کنکور نظام قدیم وجدید جداست یا باهم برگزار میشه؟

  • با سلام و احترام، شما با داشتن گواهی پیش دانشگاهی یا مدرک دوره چهار ساله ی نظام قدیم می توانید ثبت نام کنید.
   ۵ رشته ی تحصیلی با آزمون و سایر رشته ها بدون آزمون ارائه می شوند.

 2. سلام .من دیپلم انسانی دارم و میخواستم در کنکور فنی حرفه ای رشته حسابداری شرکت کنم ایا میشه ؟

 3. سلام من دیپلمم شهر خودم گرفتم و الان شهر کرجم اگه امسال کنکور در کرج بدم کرج قبول میشم؟ راهی داره اینجا قبول بشم؟ یا حتما باید بومی باشم

 4. با سلام من دیپلم کامپیوتر کاردانش دارم میتونم رشته های بدون آزمون شرکت کنم؟مثل طراحی دوخت یا گرافیک یا همش رو انتخاب کنم؟
  یا اینکه میتونم به صورت همزمان هم در کنکور کاردانی شرکت کنم هم علمی کاربردی؟

  • با سلام در صورتی که دیپلم شما مربوط به نظام ۶-۳-۳ باشد ، برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی مشکلی نخواهید داشت.

 5. سلام روزتون به خیر
  من دیپلم تجربی دارم میتونم رشته حقوق بدون آزمون دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی یا پیام نور رو شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۱، با توجه به مدرک دیپلم منعی از بابت تغییر رشته و انتخاب سایر گروه ها وجود ندارد.

 6. سلام من دیپلم کاردانش حسابداری نظام قدیم رو دارم میشه تو کنکور کامپیوتر شرکت کنم؟

 7. سلام
  من امسال کنکور تجربی دادم، میتونم کنکور حسابداری امسال رو شرکت کنم؟

 8. با سلام من دیپلم الکترونیک دارم آیا امکانش هست که کنکور کامپیوتر هنرستان رو امسال شرکت کنم؟

 9. سلام من دیپلم تحربی دارم آیا میتوانم کنکور مکانیک خودرو بدهم؟

 10. سلام وقت بخیر بالفرض اگه تجدیدی بیاریم تو رشته فنی چون کنکورم ۴شهریوره میتونیم تو کنکور شرکت کنیم یا باید سال ۱۴۰۲داخل کنکور شرکت کنیم؟؟؟

  • با سلام، طبق دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای سال ۱۴۰۰، در صورتی که تا تاریخ ۳۱ شهریور همان سال فارغ التحصیل شوید، مجاز به ثبت نام و انتخاب رشته می باشید.

 11. سلام من دیپلم کامپیوتر نظام قدیم دارم و الان میخوام کنکور کامپیوتر بدم میتونم؟

  • با سلام، بله، شما با مدرک دیپلم کامپیوتر، مجاز به شرکت در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای و تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته رشته کامپیوتر می باشید.

 12. وقت بخیر
  من یازدهم هستم و در رشته انسانی دارم تحصیل میکنم میخواستم بدونم میشه در کنار کنکور انسانی کنکور کامپیوتر هم بدم ؟
  اگه میشه نیاز به چه مدارکی دارم ؟ چیکار باید بکنم
  ممنون میشم توضیح بدین

 13. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم من دیپلم انسانی دارم میتونم کنکور کامپیوتر بدم؟

 14. سلام من سال دوم تجربی هستم میخاستم بدونم میتونم تغییر رشته بدم از تجربی به هنرستان رشته کامپیوتر؟

  • با سلام، تغییر شاخه و رشته در پایه دهم و تغییر رشته در پایه یازدهم امکان پذیر می باشد؛ شما می توانید برای بررسی دقیق وضعیت خود، به مدرسه محل تحصیل مزراجعه کنید.

 15. سلام من دیپلم تجربی دارم آیا میتونم کنکور فنی حرفه ای بدم (رشته مورد نظر کامپیوتر) ؟

 16. سلام من دیپلم تجربی دارم ایا میتونم کنکور فنی حرفه ای بدم؟

  • با سلام، در صورتی که رشته مورد نظر شما در مقطع کاردانی ناپیوسته پذیرش داشته باشد، مجاز به شرکت در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای می باشید.

 17. سلام با دیپلم کارو دانش رشته گرافیک میتونم کنکور تجربی بدم یا باید تغیر رشته بدم؟

 18. اكرم السادات آميري

  با سلام کسی که در رشته های فنی حرفه ای یا کار ودانش تحصیل میکند آیا میتواند در کنکور سراسری رشته های نظری تجربی و ریاضی یا انسانی و زبان شرکت کند؟ ممنون و سپاس از شما

 19. سلام من رشته ریاضی میخوام کنکور مکانیک خودرو بدم
  ایا مشکلی هست میتونم دانشگاه برم یا خیر

  • با سلام، بله مطظابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده دیپلم ریاضی فیزیک مجاز به ثبت نام در کنکور مکانیک خودرو می باشد.

 20. سلام خسته نباشید من الان دوازدهم کامپیوتر هستم . با گرفتن دیپلم میتونم در یکی از رشته های بدون ازمون ثبت نام کنم؟!

  • با سلام و درود، بله، شما میتوانید در یکی از رشته های غیر مرتبط با رشته ی فعلی خود در مقطع کاردانی ناپیوسته ثبت نام فرمایید.

 21. سلام خسته نباشید
  رشته من ریاضی هست و امسال دوازدهم هستم
  میتونم علاوه بر شرکت در کنکور ریاضی ، در کنکور فنی حرفه ای (رشته کامپیوتر ) هم شرکت کنم ؟

 22. سلام ایا امسال رشته گرافیک کنکورفنی داره یا جزو رشته هایی هست که سوابق تحصیلی رو براش درنظرمیگیرن ودیگه کنکورنداره؟

  • با سلام و درود، طبق آخرین اطلاعیه ی سازمان سنجش، رشته ی گرافیک در مقطع کاردانی فنی حرفه ای در سال۱۴۰۰ بدون ازمون ارائه می گردد.

 23. سلام وقتتون بخیر یه سوالی داشتم . من سال دوم تجربی هستم میخواستم بدونم میتونم با دیپلم تجربی کنکور کامپیوتر نرم افزار بدم ؟؟؟ چطوری ؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی ثبت نام آزمون کاردانی فنی حرفه ای سال ۱۴۰۰، دانش آموزان رشته ی تجربی مجاز به انتخاب رشته ی کامپیوتر نمی باشند.

 24. سلام خسته نباشید
  من دیپلم گرافیک نظام قدیم رو دارم
  میتونم کنکور رشته ی کامپیوتر شرکت کنم ؟
  میتونم بدون مدرک پیش دانشگاهی ثبت نام کنم و کنکور بدم ؟ چون هر دو فنی و حرفه ای هستن

 25. سید آرمان حسینی

  سلام خسته نباشید من دیپلم دوره جدبد تجربی رو دارم و میخام تو کنکور فنی شرکت کنم و از اونجا ک متوجه شدم کاردانی ناپیوسته میتونم برم سوال من اینکه الان من در رشته نرم افزار کامپیوتر می‌تونم شرکت کنم یا خیر لطفاً جواب بدید

  • با سلام، خیر شما با دارا بودن دیپلم تجربی مجاز به شرکت در کنکور کاردانی ناپیوسته رشته نرم افزار کامپیوتر نمی باشید.

 26. سلام من یک سوالی داشتم و این بود که
  من در کنکور سراسری هم شرکت کردم و شته خودم حسابداری هستش و می‌خواهم تو کنکور کاردانی فنی و حرفه ای هم شرکت کنم آیا میتوانم و مجاز به شرکت در هردو هستم

دریافت مشاوره