خانه کارشناسی ارشد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

شرایط ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت 1402
شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

متقاضیانی که با هدف ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های گروه پزشکی قصد دارند در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت نمایند، می بایست دارای تمامی شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده باشند. این ضوابط و مقررات به تفصیل در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ذکر می گردند. لذا داوطلبان می بایست با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور در زمان مقرر نسبت به دریافت و بررسی این دفترچه اقدام نموده و در صورت کسب اطمینان از داشتن کلیه شرایط، روند نام نویسی خود را آغاز نمایند.

پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401، در صورت انصراف از رشته خود تا زمان ثبت نام، مجاز به شرکت در آزمون سال 1402 می باشند.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

متقاضیان شرکت در کنکور این مقطع در هر دوره تحصیلی یا مرحله شغلی که قرار داشته باشند، می بایست دارای شرایط زیر باشند.

 • داشتن سلامت و توانایی جسمانی متناسب با رشته انتخابی
 • عدم اعتیاد به هرگونه مواد مخدر
 • نداشتن سوء سابقه کیفری و وابستگی به گروه های مخالف
 • عدم مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی ایران
 • پذیرفتن قانون اساسی کشور
 • نداشتن هر گونه فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

به جز شرایط عمومی که معمولا برای شرکت در تمامی آزمون ها یکسان می باشند، شرایط اختصاصی که لازم است داوطلبان شرکت در این آزمون دارا باشند، به شرح زیر است.

 • دارا بودن تمامی شرایط عمومی ذکر شده برای ورود به دوره آموزش عالی
 • داشتن یکی از مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای عمومی گروه پزشکی متناسب با عنوان رشته خود اخذ شده در یکی از دانشگاه های داخل یا خارج از کشور (مورد تایید وزارت بهداشت آموزش کشور یا وزارت علوم)
 • فارغ التحصیل شدن حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 برای دانشجویان سال آخر
 • انتخاب رشته متناسب و همنام با عنوان مدرک تحصیلی
 • انصراف از تحصیل تا پایان زمان قبولی در این آزمون، برای پذیرفته شدگان سال های قبل
 • دارا بودن معدل بالاتر از 12 در مقطع کارشناسی
 • افرادی که دارای مدرک معادل گواهی اتمام دوره هستند و یا دارندگان مدارک صرفا دارای ارزش استخدامی، مجاز به ثبت نام در این دوره نمی باشند.
 • داوطلبان این آزمون، نمی توانند به طور همزمان در مقطع کارشناسی ارشد یا سایر مقاطع تحصیلی همان دانشگاه یا سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مشغول به تحصیل باشند.
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هیچ یک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی اعطا نخواهد کرد.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند و این مقطع را در دوره روزانه گذرانده اند، در صورتی که با مدرک کارشناسی خود در سایر رشته های ارائه شده اقدام به ثبت نام نمایند و در دوره های آموزش رایگان (روزانه) پذیرفته شوند، ملزم به پرداخت هزینه تحصیل می باشند.
 • در برخی از رشته محل ها (جدول شماره 1 در دفترچه راهنمای ثبت نام) داوطلبان باید دارای حداقل 2 سال سابقه کار بالینی در بخش های بیمارستانی باشند. (واجدین شرایط باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریورماه 1401 مدرک خود را دریافت کنند.)
 • بر اساس آیین نامه های آموزشی مربوطه، هر گونه انتقال، تغییر رشته و جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع می باشد.

شرایط وظیفه عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402

متقاضیان آقا پیش از انجام ثبت نام خود می بایست علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی مذکور، تمامی ضوابط و مقررات مربوط به نظام وظیفه را مطالعه کرده و در صورت دارا بودن شرایط، ثبت نام خود را انجام دهند.

 • دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند الزامی است.
 • داوطلبان می بایست دارای کارت معافیت دائم هوشمند (پزشکی، کفالت، ایثارگران و موارد خاص) باشند.
 • دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی باید تا تاریخ 31 شهریورماه 1401 دانش آموخته شوند.
 • داوطلبانی که تاریخ اعزام به خدمت آن ها پیش از زمان قبولی در دانشگاه است، در صورتی که زمان اعزام آن ها تمدید نشده باشد باید در زمان مقرر به خدمت اعزام شوند و در صورت قبولی در دانشگاه، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد.
 • آن دسته از داوطلبان آقا که از زمان فارغ التحصیلی آن ها از دوره کارشناسی تا پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بیش از یک سال نگذشته و وارد غیبت نشده باشند، مجاز به ثبت نام در این دوره می باشند.
 • طلاب دینی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده اند و دارای معافیت تحصیلی حوزه هستند اجازه ثبت نام در این دوره را دارند.
 • مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورتی که در آزمون شرکت کرده و پذیرفته شده باشند، معافیت تحصیلی برای آن ها صادر نگردیده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام آن ها نمی باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه اخراج شده اند تا زمان پایان خدمت آن ها یا معافیت دائم، مجاز به ثبت نام در این دوره نمی باشند.
 • سنوات تحصیلی مجاز در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر سه سال تعیین شده است.
 • مشمولان خدمت وظیفه سربازی در صورت داشتن برگه معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت، مجاز به ثبت نام می باشند.

متقاضیانی که دارای تمامی شرایط ذکر شده در متن فوق بوده و ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 خود را به انجام رسانده باشند، می بایست با طراحی یک برنامه دقیق و کارآمد از فرصت خود به بهترین نحو استفاده نموده و منابع کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 را به دقت مطالعه کنند. جهت آشنایی با تعدادی از این منابع پیشنهادی، می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توانیم از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 مطلع شویم؟

شرایط ثبت نام در این آزمون در دفترچه راهنمای آن و نیز در همین مقاله ذکر شده است.

2- آیا دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی می توانند در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 ثبت نام کنند؟

این دانشجویان به شرط دانش آموختگی تا تاریخ 31 شهریورماه 1401 مجاز به ثبت نام در این آزمون می گردند.

3- آیا نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت دارای شرط معدل می باشد؟

بله، متقاضیان شرکت در این آزمون می بایست دارای حداقل معدل 12 در دوره کارشناسی خود باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶ نظر
 1. باسلام میخواستم بدونم میشه همزمان در آزمون ستخدامی آموزش پرورش اردیبهشت ۱۴۰۲ و ارشد وزارت بهداشت خرداد ۱۴۰۲ شرکت کرد؟؟

 2. سلام، درمورد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های جراحی داخلی پرستاری و روان پرستاری، آیا سابقه کار یا کارت پایان خدمت ( یا کارت معافیت) لازم است؟؟

  • با سلام ، رشته های مذکور نیازی به سابقه ی کار ندارند ، اما برای ثبت نام در دانشگاه پس از اخذ قبولی ، نباید دارای غیبت سربازی باشید.

 3. سلام من مدرک کارشناسی تربیت بدنی هستم میشه در آزمون بهداشت شرکت کنم ؟؟

  • با سلام، بله، شما میتوانید در آزمون استخدامی وزارت بهداشت به عنوان کارشناس امور ورزشی اقدام به ثبت نام نمایید همچنین برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز مجاز به ثبت نام به عنوان دبیر تربیت بدنی میباشید.

 4. من کارشناسی رشته مهندسی فناوری اطلاعات دارم ایا میتوانم در ارشد رشته فیزیوتراپی یا بینایی سنجی یا شنوایی سنجی شرکت کنم ممنون میشم پاسخگو باشید

  • با سلام ، ارشد در وزارت بهداشت بر عکس وزارت علوم ، دارا شرایط احراز تحصیلی متفاوت برای هر رشته می باشد.

 5. سلام من کارشناسی تربیت بدنی دارم میشه آزمون وزارت بهداشت ثبت نام کنم ؟؟؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. این موضوع بستگی به رشته ای دارد که میخواهید تحصیل کنید چون در ارشد وزارت بهداشت هر رشته شرایط ثبت نام و مدرک پیش نیاز دارد.

 6. سلام
  من کارشناسی روانشناسی دارم آیا میتونم غیر از مجموعه روانشناسی
  مجموعه ارشد پرستاری وزارت بهداشت هم شرکت کنم.

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۱، با مدرک کارشناسی ذکر شده امکان شرکت در آزمون رشته پرستاری وجود ندارد.

 7. با سلام من لیسانس مهندسی مدیریت اجرایی دارم ایا برای ارشد میتوانم رشته مهندسی بهداشت محیط شرکت کنم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۰، متاسفانه شما مجاز به نام نویسی نمی باشید.

 8. سلام من مدرک کارشناسی روانشناسی عمومی از دانشگاه پیام نور دارم آیا میتونم در کنکور وزارت بهداشت برای ارشد رشته ی روانشناسی بالینی شرکت کنم ؟

 9. سلام من کارشناسی حسابداری دارم میتونم ارشد رشته ایمونولوژی بخونم

 10. سلام من آذرماه سال۱۴۰۰ مدرک کارشناسی خودم رو میگیرم میتونم توی آزمون ارشد۱۴۰۰ شرکت کنم؟

 11. سلام . آیا امکان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت در دو رشته ی مختلف در یک سال هست ؟ در هر دو رشته با توجه به رشته ی کارشناسیم مجاز به شرکت هستم.

  • با سلام و درود، برای ثبت نام در کنکور ارشد وزارت بهداشت می بایست یک مجموعه رشته را انتخاب نمایید.

 12. با سلام و درود، من مدرک کارشناسی بر اساس سوابق تحصیلی پیام نور دارم
  خواستم بدونم که آیا می توانم در کنکور سراسری کارشناسی ارشد شرکت کنم؟

  • با سلام و درود، در صورت دارا بودن مدرک کارشناسی، مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری کارشناسی ارشد خواهید بود. لازم به ذکر است از تاریخ ۵ تا ۸ بهمن ماه لینک ثبت نام کارشناسی ارشد بر روی سایت سنجش قرار خواهد گرفت.

 13. سلام . ببخشید منظور من این بود که من که هوشبری هستم بعد از فارغ التحصیلی و میتونم برا ارشد رشته ای مثل پرستاری مراقبت های ویژه که ۲ سال کار در بالین نیاز داره شرکت کنم و همزمان با تجصیل در ارشد طرحمو بگذرونم؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۳۹۹، شما با مدرک کارشناسی هوشبری مجاز به ثبت نام در رشته پرستاری مراقبت های ویژه نوزاد و رشته پرستاری مراقبت های ویژه می باشید.

 14. با سلام . برای آقایان ایا می شود پس از فارغ التحصیلی و بدون رفتن به خدمت سربازی ارشد شرکت کرد و همزمان با تحصیل در مقطع ارشد طرح اجباری را نیز گذراند؟

  • با سلام و درود، بعد از فارغ التحصیلی در صورتی که در سنوات مجاز تحصیل کرده باشید تا یک سال شامل معافیت خواهید بود که مجاز به ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر می باشید. لازم به ذکر است همزمانی تحصیل و خدمت سربازی امکان پذیر نیست.

 15. با سلام من دانشجوی فناوری اطلاعات سلامت در حوزه پیرا پزشکی هستم ایا میتوانم در اینده نزدیک در کنکور ارشد رشته اپیدمیولوزی شرکت کنم؟امیر

 16. باسلام مدرک اینجانب کارشناسی زبان ادبیات انگلیسی هستش میتونم در ارشد پرستاری شرکت کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

 17. باسلام من دانشجوی سال سوم دوره کارشناسی میباشم آیا میتوانم امسال درکنکور وزارت بهداشت به صورت آزمایشی شرکت کنم؟

  • با سلام .
   امکان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت برای دانشجویان سال آخر که موفق شوند تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ فارغ التحصیل شوند وجود دارد. ثبت نام و اطلاعات شما برای شرکت در این آزمون مجاز نمی باشد.

 18. باسلام.
  من برای دو رشته ارشد “اقتصاد بهداشت” و” مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی” ثبت نام کردم.مدرکم کارشناسی حسابداری هست.ولی سابقه کار در هیچ مرکزی رو ندارم.آیا ثبت نامم اشتباه هست؟!!!و سابقه شغلی لازمه برای ایندو رشته؟باسپاس

  • با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ۱۳۹۹ ، شما جهت نام نویسی در رشته های مذکور در آزمون الزامی به داشتن سابقه کار ندارید.

مشاوره ارشد پیج کارشناسی ارشد