تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرایط مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری
شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرکت در هر آزمونی از جمله کنکور سراسری مستلزم آگاهی از شرایط و مقرراتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. این آزمون هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور جهت گزینش داوطلبانی که واجد شرایط و توانایی های لازم جهت تحصیل در دانشگاه هستند، برگزار می گردد. علاقه مندان به کنکور سراسری که هرساله در پنج گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجه و هنر با یکدیگر به رقابت می پردازند، می بایست در بهمن ماه که دفترچه ثبت نام کنکور منتشر می شود به مطالعه آن بپردازند.

این امر موجب می شود تا آن ها اطلاعات لازم و هر چه که باید در خصوص شرکت در آزمون مذکور بدانند را به دست آورند و به این ترتیب نام نویسی خود را با آگاهی کاملی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به انجام برسانند.

طبق روند سال قبل احتمال می رود دانشجویان دوره های روزانه دانشگاه ها به جهت ثبت نام در کنکور سراسری 1402 تا قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1401 به طور قطعی انصراف از تحصیل خود را اعلام نمایند.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401

تصمیماتی که اخیرا در راستای حذف کنکور نظام قدیم اتخاذ گردید، نشان می دهد که شرکت کنندگان صرفا می بایست دارای شرایط کنکور نظام جدید باشند. این شرایط در دو بخش عمومی و اختصاصی دسته بندی می شوند که قسمتی از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهند. متقاضیان در صورت احراز تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و شرکت در آزمون می باشند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی کشور
 • نداشتن اعتیاد به هیچ گونه مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفهای و کاردانش) که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی الزامی است.
 • افرادی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند، لذا این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام ملزم به ارائه گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • دانش آموختگان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می توانند دوره خدمات قانونی خود را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید بگذرانند.
 • دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته محل جدید می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده ارائه نمایند.
 • متقاضیان (آقا) نباید از نظر سازمان نظام وظیفه محکوم به ممنوعیت تحصیل از باشند.
 • داوطلبان آقا می بایست گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) خود را دریافت کرده باشند.

شرایط پیرامون مقررات وظیفه عمومی

شرایط مربوط به وظیفه عمومی جهت ثبت نام کنکور سراسری 1402
دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
داشتن برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولانی که در سال آخر دوره متوسطه 1400  – 1401 در حال تحصیل بوده و در همین سال حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی اخذ کنند، در سنوات مجاز فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت نمایند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید (3 – 3 – 6) بوده و پذیرفته شده دوره کارشناسی و بالاتر باشند.

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور

یکی از عناوین موثر بر روی رتبه و حتی پذیرش در رشته های کنکور سراسری و آزاد، سهمیه های در نظر گرفته شده برای این آزمون می باشد به این صورت که برخی از داوطلبین با یک سری شروط معین می توانند، امکان استفاده از ظرفیت های مجزا و پذیرش در کدرشته های کنکوری را داشته باشند. این شرایط به طور مفصل در قسمت زیر بیان خواهد شد.

سهمیه مناطق

می توان گفت این سهمیه برای تمامی متقاضیان شرکت کننده در آزمون سراسری که خواستار استفاده از سهمیه های دیگر نباشند در نظر گرفته شده است که متناسب با محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در سه بخش منطقه 1، 2 و 3 تقسیم بندی می شود.

سهمیه رزمندگان 

 • حضور داوطلبانه حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد از تاریخ 31 شهریور 59 تا 31 شهریور ماه 67 الزامی است.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.
 • داوطلبان بسیجی عادی و فعال جزو این سهمیه محسوب نمی گردند.
 • فرد متقاضی برای استفاده از سهمیه فوق می بایست 75 درصد امتیاز قبولی آخرین فرد مورد پذیرش در سهمیه آزاد را کسب نموده باشد.

سهمیه خانواده شهدا، ایثارگران 5 و 25 درصد

 • 25 درصد از ظرفیت های در نظر گرفته شده از هر کدرشته به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.
 • 5 درصد دیگر از ظرفیت های پذیرش در هر کدرشته برای جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه معین شده است.
 • شرکت کنندگان در کنکور سراسری که دارای سهمیه های مذکور هستند می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را به دست آورند.

سهمیه بهیاران 

سهمیه بهیاران با حداکثر 5 درصد از ظرفیت پذیرش در تمامی دوره ها، از سال 1400 و به مدت 5 سال برای داوطلبانی در نظر گرفته می شود که دارای شرایط زیر باشند.

 • سلامت کامل جسم و روان
 • داشتن حداقل سه سال سابقه کاری بعد از دریافت دیپلم بهیاری در استان محل خدمت
 • دیپلم نظام قدیم 4 ساله یا نظام جدید سه ساله و داشتن مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402
 • کسب حدنصاب نمره 70 درصد امتیاز آخرین فرد پذیرش شده در سهمیه آزاد برای آن کد رشته محل
 حدنصاب امتیاز لازم برای پذیرش داوطلبان دارای سهمیه در کنکور سراسری 1402
عنوان  حدنصاب قبولی 
سهمیه خانواده شهدا 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 5 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 52 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه رزمندگان 75 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه بهیاران 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد

شرایط ثبت نام اتباع خارجی در کنکور سراسری 1402

اتباع خارجی بایستی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در این مقاله و فعال نمودن بند مربوط به تقاضا نامه ثبت نام اینترنتی بایستی شرایط ذیل را نیز داشته باشند.

 • تنها اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری خواهند بود.
 • تمامی داوطلبان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در رشته ها و مقاطع و دوره های مختلف مشمول این شرایط و ضوابط این شیوه نامه می باشند.
 • حداکثر میزان مدت تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور 5 سال و در صورت افزایش مدت سنوات، تمدید نیمسال تحصیلی به مدت دو نیمسال خواهد بود.
 • این دسته از متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیر مجاز نخواهند بود و در صورت پذیرفته شدن در آزمون ورودی همان سال پذیرششان لغو می گردد.
 • لذا این دسته از شرکت کنندگان در صورت قبولی در محل غیر مجاز می توانند در اولین کد رشته تحصیلی مجاز، ادامه تحصیل دهند.
 • در صورت مشاهده مغایرت شرایط ثبت نام و پذیرش متقاضیان در هر مرحله از نام نویسی از ادامه پذیرش دانشجو جلوگیری به عمل می آید.

شرایط شرکت دانشجویان انصرافی در کنکور سراسری 1402

 • داوطلب در زمان ثبت نام نباید دانشجوی دوره های روزانه باشد. افرادی که در سال 99 و قبل از آن در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده اند و قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند باید حداکثر تا 25 اسفند ماه 1401 از دانشگاه انصراف دهند.
 • متقاضیانی که انصراف می دهند حق بازگشت و تحصیل در رشته تحصیلی سابق خود را نخواهند داشت.
 • آن دسته از متقاضیانی که در کنکور سال 1401 مجاز به تحصیل در یکی از دانشگاه های روزانه شده اند نمی توانند در رشته های روزانه کنکور سال 1402 شرکت کنند مگر اینکه علاقه مند به تحصیل در رشته های غیر روزانه باشند.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه به تحصیل پرداخته و از دانشگاه محل آموزش خود انصراف نداده باشند و در آزمون سراسری پذیرفته شوند اجازه ثبت نام را نخواهند داشت.

علاقه مندانی که با بررسی شرایط فوق، اطمینان پیدا کنند که هیچ گونه مشکلی برای ثبت نام کنکور ندارند، می توانند با فراهم آوردن مدارک ثبت نام کنکور 1402 در موعد مقرر به ثبت اطلاعات خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری بپردازند. ممکن است دانشجویان دانشگاه های روزانه به هر دلیلی دچار محرومیت از شرکت در کنکور شده و خواستار اطلاع از شرایط رفع محرومیت کنکور 1402 باشند. اگر این مسئله جزء دغدغه های شما نیز هست می توانید با کلیک بر روی لینک های مربوطه، اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 می باشند؟

این داوطلبان تنها در صورتی که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 و یا 30 بهمن 1401 دریافت نمایند می توانند نام نویسی کنند.

2- آیا داوطلبانی که در کنکور سال 1401 در یکی از دانشگاه های روزانه پذیرفته شده اند می توانند در کنکور سال 1402 ثبت نام کنند؟

خیر؛ این دسته از متقاضیان صرفا می توانند در دوره های غیر روزانه در کنکور سراسری شرکت نمایند.

3- برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 حداقل باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 اخذ شود، یکی از شرایط اصلی نام نویسی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷۴۸ نظر

 1. سلام،وقت بخیر
  با دیپلم تجربی امکان شرکت در کنکور انسانی هست؟

 2. با سلام: اگر در کنکور دانشگاههای دولتی قبول شوی ولی هنوز چند در درس موفق به اخذ نمره قبولی برای کسب دیپلم نشوی تکلیف چیست؟ آیا دانشگاه مهلتی جهت اخد دیپلم میدهد؟ با چه راه حلی پیشنهاد مینماید؟ با تشکر

  • با سلام و درود، چنانچه پذیرش رشته در نیمسال اول باشد می بایست نهایتا تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، چنانچه فارغ التحصیل نشوید، در صورت موافقت واحد دانشگاهی، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور