تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرایط مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری
شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرکت در هر آزمونی از جمله کنکور سراسری مستلزم آگاهی از شرایط و مقرراتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. این آزمون هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور جهت گزینش داوطلبانی که واجد شرایط و توانایی های لازم جهت تحصیل در دانشگاه هستند، برگزار می گردد. علاقه مندان به کنکور سراسری که هرساله در پنج گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجه و هنر با یکدیگر به رقابت می پردازند، می بایست در بهمن ماه که دفترچه ثبت نام کنکور منتشر می شود به مطالعه آن بپردازند.

این امر موجب می شود تا آن ها اطلاعات لازم و هر چه که باید در خصوص شرکت در آزمون مذکور بدانند را به دست آورند و به این ترتیب نام نویسی خود را با آگاهی کاملی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به انجام برسانند.

طبق روند سال قبل احتمال می رود دانشجویان دوره های روزانه دانشگاه ها به جهت ثبت نام در کنکور سراسری 1402 تا قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1401 به طور قطعی انصراف از تحصیل خود را اعلام نمایند.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401

تصمیماتی که اخیرا در راستای حذف کنکور نظام قدیم اتخاذ گردید، نشان می دهد که شرکت کنندگان صرفا می بایست دارای شرایط کنکور نظام جدید باشند. این شرایط در دو بخش عمومی و اختصاصی دسته بندی می شوند که قسمتی از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهند. متقاضیان در صورت احراز تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و شرکت در آزمون می باشند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی کشور
 • نداشتن اعتیاد به هیچ گونه مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفهای و کاردانش) که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی الزامی است.
 • افرادی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند، لذا این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام ملزم به ارائه گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • داوطلب در زمان ثبت نام نباید دانشجوی دوره های روزانه باشد. افرادی که در سال 99 و قبل از آن در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده اند و قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند باید حداکثر تا 25 اسفند ماه 1401 از دانشگاه انصراف دهند.
 • آن دسته از متقاضیانی که در کنکور سال 1401 مجاز به تحصیل در یکی از دانشگاه های روزانه شده اند نمی توانند در رشته های روزانه کنکور سال 1402 شرکت کنند مگر اینکه علاقه مند به تحصیل در رشته های غیر روزانه باشند.
 • دانش آموختگان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می توانند دوره خدمات قانونی خود را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید بگذرانند.
 • دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته محل جدید می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده ارائه نمایند.
 • متقاضیان (آقا) نباید از نظر سازمان نظام وظیفه محکوم به ممنوعیت تحصیل از باشند.
 • داوطلبان آقا می بایست گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) خود را دریافت کرده باشند.

شرایط پیرامون مقررات وظیفه عمومی

شرایط مربوط به وظیفه عمومی جهت ثبت نام کنکور سراسری 1402
دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
داشتن برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولانی که در سال آخر دوره متوسطه 1400  – 1401 در حال تحصیل بوده و در همین سال حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی اخذ کنند، در سنوات مجاز فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت نمایند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید (3 – 3 – 6) بوده و پذیرفته شده دوره کارشناسی و بالاتر باشند.

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور

یکی از عناوین موثر بر روی رتبه و حتی پذیرش در رشته های کنکور سراسری و آزاد، سهمیه های در نظر گرفته شده برای این آزمون می باشد به این صورت که برخی از داوطلبین با یک سری شروط معین می توانند، امکان استفاده از ظرفیت های مجزا و پذیرش در کدرشته های کنکوری را داشته باشند. این شرایط به طور مفصل در قسمت زیر بیان خواهد شد.

سهمیه مناطق

می توان گفت این سهمیه برای تمامی متقاضیان شرکت کننده در آزمون سراسری که خواستار استفاده از سهمیه های دیگر نباشند در نظر گرفته شده است که متناسب با محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در سه بخش منطقه 1، 2 و 3 تقسیم بندی می شود.

سهمیه رزمندگان 

 • حضور داوطلبانه حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد از تاریخ 31 شهریور 59 تا 31 شهریور ماه 67 الزامی است.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.
 • داوطلبان بسیجی عادی و فعال جزو این سهمیه محسوب نمی گردند.
 • فرد متقاضی برای استفاده از سهمیه فوق می بایست 75 درصد امتیاز قبولی آخرین فرد مورد پذیرش در سهمیه آزاد را کسب نموده باشد.

سهمیه خانواده شهدا، ایثارگران 5 و 25 درصد

 • 25 درصد از ظرفیت های در نظر گرفته شده از هر کدرشته به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.
 • 5 درصد دیگر از ظرفیت های پذیرش در هر کدرشته برای جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه معین شده است.
 • شرکت کنندگان در کنکور سراسری که دارای سهمیه های مذکور هستند می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را به دست آورند.

سهمیه بهیاران 

سهمیه بهیاران با حداکثر 5 درصد از ظرفیت پذیرش در تمامی دوره ها، از سال 1400 و به مدت 5 سال برای داوطلبانی در نظر گرفته می شود که دارای شرایط زیر باشند.

 • سلامت کامل جسم و روان
 • داشتن حداقل سه سال سابقه کاری بعد از دریافت دیپلم بهیاری در استان محل خدمت
 • دیپلم نظام قدیم 4 ساله یا نظام جدید سه ساله و داشتن مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402
 • کسب حدنصاب نمره 70 درصد امتیاز آخرین فرد پذیرش شده در سهمیه آزاد برای آن کد رشته محل
 حدنصاب امتیاز لازم برای پذیرش داوطلبان دارای سهمیه در کنکور سراسری 1402
عنوان  حدنصاب قبولی 
سهمیه خانواده شهدا 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 5 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 52 درصد 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه رزمندگان 75 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه بهیاران 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد

علاقه مندانی که با بررسی شرایط فوق، اطمینان پیدا کنند که هیچ گونه مشکلی برای ثبت نام کنکور ندارند، می توانند با فراهم آوردن مدارک ثبت نام کنکور 1402 در موعد مقرر به ثبت اطلاعات خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری بپردازند. ممکن است دانشجویان دانشگاه های روزانه به هر دلیلی دچار محرومیت از شرکت در کنکور شده و خواستار اطلاع از شرایط رفع محرومیت کنکور 1402 باشند. اگر این مسئله جزء دغدغه های شما نیز هست می توانید با کلیک بر روی لینک های مربوطه، اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 می باشند؟

این داوطلبان تنها در صورتی که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 و یا 30 بهمن 1401 دریافت نمایند می توانند نام نویسی کنند.

2- آیا داوطلبانی که در کنکور سال 1401 در یکی از دانشگاه های روزانه پذیرفته شده اند می توانند در کنکور سال 1402 ثبت نام کنند؟

خیر؛ این دسته از متقاضیان صرفا می توانند در دوره های غیر روزانه در کنکور سراسری شرکت نمایند.

3- برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 حداقل باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 اخذ شود، یکی از شرایط اصلی نام نویسی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶۵۸ نظر

 1. سلام
  میخواستم بدونم اگر کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شده باشیم ولی ثبت نام نکرده باشیم، میتونیم توی کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنیم و درصورت قبولی دانشگاه روزانه بریم؟

 2. سلام وقت بخیر
  من امسال دوازدهمم و دیپلم ریاضی میگیرم، میخواستم بدونم میتونم امسال یا سال دیگه کنکور انسانی شرکت کنم؟

 3. سلام وقت بخیر من متولد ۸۲ هستم و الان ترم ۲ دانشگاه فنی حرفه ای هستم دیپلمم هم رشته صنایع شیمیایی فنی حرفه ای هست
  میخواستم بدونم الان میتونم کنکور تجربی بدم ؟!

 4. سلام و عرض ادب وقتتون بخیر
  بنده در سال ۹۲ دیپلم تجربی گرفتم و وارد پیش دانشگاهی شدم ولی موفق به فارغ التحصیلی در اون مقطع نشدم و ناچارا ترک تحصیل کردم اما زمانی که می خواستم برای خدمت سربازی اقدام کنم سازمان گفت یا باید تمام بشه یا انصراف تحصیل بزنی رفتم و اداره کل آموزش و پرورش برگه انصراف از پیش دانشگاهی رو گرفتم در ادامه در سال ۹۸ با مدرک دیپلم تجربی در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و موفق شدم مدرک کاردانی رو بگیرم می خواستم بدونم بنده الان با این وضعیت که خدمت سربازی اوکی هست و مدرک کاردانی هم دارم ، می تونم در کنکور سراسری تجربی شرکت کنم ؟
  پیشاپیش بهتون خسته نباشید میگم و بابت سایت و مقاله ازتون تشکر می کنم .

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۱، در صورت دارا بودن مدرک کاردانی، منعی بابت شرکت در کنکور سراسری نخواهید داشت.

 5. سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل کارشناسی رشته معماری از دانشگاه علمی کاربردی هستم و مدرک دیپلمم ۳ سالس و مقطع پیش دانشگاهیو نخوندم چون دانشگاه علمی کاربردی بدون پیش دانشگاهیم دانشجو قبول میکرد الان تموم کردم میخوام کنکور تجربی بدم میخواستم ببینم بدون پیش دانشگاهی میتونم یا خیر ؟

 6. سلام، من دیپلم ریاضی نظام جدید دارم و میخواستم کنکور تجربی بدم. برای اینکار باید تطبیق واحد انجام بدم و دروس پایه دوازدهم تجربی رو بگذرونم !؟

 7. سلام من یازدهم هستم کارودانش میتونم سال دیگه کنکور ریاضی شرکت کنم؟اگه کنکور قبول بشم به خاطر دیپلم کارودانش مشکلی برام پیش نمیاد؟

 8. سلام خسته نباشید من دیپلم تجربی دارم میتونم کنکور کامپیوتر فنی حرفه ای بدم؟

 9. من ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم ولی ثبت نامش نکردم. همون موقع مهرماه دانشگاه آزاد شهر خودمون اطلاعیه گذاشته بود واسه ثبت نام و من
  رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم.(اولین بار هست که دانشگاه ثبت نام کردم).
  من ۱۴۰۱ محرومیتی ندارم؟
  میتونم روزانه برم؟
  (اینکه روزانه قبول شدم ولی رفتم آزاد ثبت نام کردم مشکلی ایجاد نمیکنه که؟!)

 10. سلام
  دیپلم سال ۱۳۶۹ میتونه کنکور شرکت کنه؟
  ممنون

 11. سلا خسته نباشید با مدرک کاردانی دانشگاه آزاد سما میشه کنکور ریاضی یا هنر شرکت کرد

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ناپیوسته) اقدام به تحصیل نمایید.

 12. سلام وقت بخیر
  مخواستم بپرسم من دیپلم مدیریت خانواده دارم میتونم کنکور بدم یا کنکور انسانی شرکت کنم

  • با سلام، در صورتی که مدرک دیپلم شما نظام جدید (۳-۳-۶) باشد، مجاز به شرکت در کنکور سراسری گروه آزمایشی انسانی می باشید.

 13. سلام وقت بخیر من دیپلم ریاضی نظام جدید دارم همین امسال گرفتم
  میتونم کنکور ۱۴۰۱ کنکور انسانی شرکت کنم ؟
  مانعی نداره ؟
  کاری نمیخواد انجام بدیم ؟

 14. سلام وعرض ادب من دیپلم فنی قدیم وفوق دیپلم برق هستم کارت پایان خدمت دارم . میتونم کنکور انسانی شرکت کنم

 15. سلام وقت بخیر من دانشجوی دکترای امیرکبیرم روزانه اگر انصرافی بدم میتونم واسه کنکور سراسری ثبت نام کنم؟؟؟

  • با سلام، بله، در صورتی که شما تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید، مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ می باشید.

 16. سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی دانشگاه غیرانتفاعی هستم و تابستان سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشوم. آیا امکان شرکت و انتخاب رشته در کنکور ۱۴۰۱ را خواهم داشت واینکه برای ثبتنام گزینه هیچکدام را بزنم یا گزینه دانشجوی غیر روزانه؟

  • با سلام، بله، شما مجاز به شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته می باشید و محدودیتی نخواهید داشت؛ همچنین می بایست گزینه دانشجوی غیر روزانه را انتخاب کنید.

 17. سلام ترو خدا زود جواب بدید من دیپلم فنی سال ۹۹ گرفتم و الان دانشجوی ترم دو روزانه رشته مکانیک هستم میتونم کنکور تجربی ثبت نام کنم اگه قبول شدم انصراف بدم اون موقع؟؟؟؟؟

 18. سلام وقت بخیر من فارغ التحصیل سال ۱۳۹۹ هستم و دیپلم فنی حرفه ای رشته حسابداری با معدل ۱۹.۷۲ گرفتم والان دانشجوی ترم یک کاردانی رشته حسابداری هستم دوره شبانه آیا من میتونم در کنکور تجربی ۱۴۰۱ شرکت کنم و اگر قبول شدم از رشته فعلیم که حسابداری انصراف بدم؟

 19. سلام وقت بخیر من خرداد ۱۳۹۹ دیپلم فنی حرفه ای رشته حسابداری گرفتم و الان دانشجوی شبانه ترم یک کاردانی هستم آیا میتونم درکنکور تجربی ۱۴۰۱ شرکت کنم و اگر قبول شدم از رشته فعلیم انصراف بدم ؟

 20. سلام
  من دانش آموز یازدهمی هستم کنکور آزمایشی ثبت نام کردم آیا مشکلی برای سال دوازدهم من نخواهد داشت؟؟؟

  • با سلام، شما مجاز به انتخاب رشته نمی باشید و در صورت انجام انتخاب رشته، به عنوان متخلف با شما برخورد خواهد شد.

 21. سلام من دیپلم کادانی گرفتم و الان فاغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری هستم آیا میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟

 22. سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی هستم و تابستان سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشوم. آیا امکان شرکت و انتخاب رشته در کنکور ۱۴۰۱ را خواهم داشت؟

 23. سلام . ایا بچه های دارای دیپلم تجربی میتوانند در کنکور ریاضی شرکت کنند؟

 24. سلام
  بنده سال ۹۶ کارشناسی روزانه دارم.آیا می توانم شرکت کنم ک انتخاب رشته کنم؟

  • با سلام، بله، در صورتی که شما خدمت سربازی رفته باشید، محدودیتی جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری و انتخاب رشته های مورد نظر خود در تمام دانشگاه ها ندارید.

 25. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی پزشکی روزانه ورودی ۹۹ هستم و میخواستم همینجوری کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم و قصد انتخاب رشته هم ندارم .
  امکانش هست؟؟؟

 26. سلام وقتتون بخیر من دیپلم هنرستان دارم و کاردانی و کارشناسی هنر آیا میتوانم در کنکور سراسری تجربی شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۱، محدودیتی از بابت ثبت نام و شرکت در آزمون برای شما وجود ندارد.

 27. سلام وقتتون بخیر ، من دانشجوی ترم سهٔ رشته مهندسی کامپیوتر روزانه هستم ، میتونم کنکور ۱۴۰۱ رو بدم بعد دریافت رتبه اگه خواستم از مهندسی کامپیوتر انصراف بدم؟ یا حتما باید برای ثبت نام کنکور انصرافم قطعی باشه؟

  • با سلام، در صورتی که شما دانشجوی دوره روزانه هستید، می بایست تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید تا مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ و انتخاب رشته های دوره روزانه شوید.

 28. سلام وقتتون بخیر اگر در مقطع کارشناسی موسسه آموزش عالی_غیر انتفاعی تحصیل کنیم ،برای شرکت در کنکور ۱۴۰۱باید قبل از ثبت نام در کنکور انصراف بدهیم ؟یا بعد از پذیرش در آزمون ؟

 29. سلام.من دانشجوی ورودی ۱۴۰۰ رشته ی علوم سیاسی دوره شبانه هستم. می خواستم کنکور۱۴۰۱ رو شرکت کنم. می تونم دانشگاه های روزانه دربیام ؟؟؟؟؟؟با توجه به اینکه دوره ی شبانه می تونه انصراف نده؟

 30. سلام من دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد هستم برای کنکور سراسری میتونم ثبت نام کنم ؟

 31. سلام
  خسته نباشید
  من کاردانی برق قدرت دارم
  میتونم کنکور سراری تجربی شرکت کنم؟
  با تشکر

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ناپیوسته) اقدام به تحصیل نمایید.

 32. سلام من کار دانی رشته خدمات قضایی دارم آیا شرط معدل هست برای کنکور رشته پزشکی ؟ میتونم با این کاردانی پزشکی شرکت کنم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور