خانه کنکور شرایط ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402

شرایط ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402

شرایط مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری
شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرکت در هر آزمونی از جمله کنکور سراسری مستلزم آگاهی از شرایط و مقرراتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. این آزمون هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور جهت گزینش داوطلبانی که واجد شرایط و توانایی های لازم جهت تحصیل در دانشگاه هستند، برگزار می گردد. علاقه مندان به کنکور سراسری که هرساله در پنج گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجه و هنر با یکدیگر به رقابت می پردازند، می بایست ابتدا پس از انتشار دفترچه ثبت نام کنکور به مطالعه آن پرداخته و سپس نسبت به نام نویسی اینترنتی خود اقدام نمایند.

این امر موجب می شود تا آن ها اطلاعات لازم و هر چه که باید در خصوص شرکت در آزمون مذکور بدانند را به دست آورند و به این ترتیب نام نویسی خود را با آگاهی کاملی از طریق سایت سازمان سنجش به انجام برسانند.

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی یکی از شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری می باشد.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری 1402

تصمیماتی که اخیرا در راستای حذف کنکور نظام قدیم اتخاذ گردید، نشان می دهد که شرکت کنندگان صرفا می بایست دارای شرایط کنکور نظام جدید باشند. این شرایط در دو بخش عمومی و اختصاصی دسته بندی می شوند که قسمتی از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهند. متقاضیان در صورت احراز تمامی این شرایط مجاز به نام نویسی و شرکت در آزمون می باشند.

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی کشور
 • نداشتن اعتیاد به هیچ گونه مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه اخلاقی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1402

 • دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفهای و کاردانش) که تا 31 شهریور 1402 دریافت شود یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی الزامی است.
 • افرادی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند، لذا این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام دانشگاه ملزم به ارائه گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • دانش آموختگان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، و در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیازی به گذراندن دوره طرح مجدد نخواهند داشت.
 • دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته محل جدید می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده ارائه نمایند.
 • متقاضیان (آقا) نباید از نظر سازمان نظام وظیفه محکوم به ممنوعیت تحصیل از باشند.
 • داوطلبان آقا می بایست گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) خود را دریافت کرده باشند.
 • متقاضیان ثبت نام رشته ای شناور می بایست کارت اعتباری رشته مورد نظر را با پرداخت هزینه تهیه نمایند.

تبصره:

پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزر و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

شرایط پیرامون مقررات وظیفه عمومی کنکور سراسری 1402

شرایط مربوط به وظیفه عمومی جهت ثبت نام کنکور سراسری 1402
دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
داشتن برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولانی که در سال آخر دوره متوسطه 1401  – 1402 در حال تحصیل بوده و در همین سال حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 معافیت تحصیلی اخذ کنند، در سنوات مجاز فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت نمایند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید (3 – 3 – 6) بوده و پذیرفته شده دوره کارشناسی و بالاتر باشند.

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور

یکی از عناوین موثر بر روی رتبه و حتی پذیرش در رشته های کنکور سراسری و آزاد، سهمیه های در نظر گرفته شده برای این آزمون می باشد به این صورت که برخی از داوطلبین با یک سری شروط معین می توانند، امکان استفاده از ظرفیت های مجزا و پذیرش در کدرشته های کنکوری را داشته باشند. این شرایط به طور مفصل در قسمت زیر بیان خواهد شد.

سهمیه مناطق

می توان گفت این سهمیه برای تمامی متقاضیان شرکت کننده در آزمون سراسری که خواستار استفاده از سهمیه های دیگر نباشند در نظر گرفته شده است که متناسب با محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در سه بخش منطقه 1، 2 و 3 تقسیم بندی می شود.

سهمیه رزمندگان 

 • حضور داوطلبانه حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد از تاریخ 31 شهریور 59 تا 31 شهریور ماه 67 الزامی است.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.
 • داوطلبان بسیجی عادی و فعال جزو این سهمیه محسوب نمی گردند.
 • فرد متقاضی برای استفاده از سهمیه فوق می بایست 75 درصد امتیاز قبولی آخرین فرد مورد پذیرش در سهمیه آزاد را کسب نموده باشد.

سهمیه خانواده شهدا، ایثارگران 5 و 25 درصد

 • 25 درصد از ظرفیت های در نظر گرفته شده از هر کدرشته به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.
 • 5 درصد دیگر از ظرفیت های پذیرش در هر کدرشته برای جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه معین شده است.
 • شرکت کنندگان در کنکور سراسری که دارای سهمیه های مذکور هستند می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را به دست آورند.

سهمیه بهیاران 

سهمیه بهیاران با حداکثر 5 درصد از ظرفیت پذیرش در تمامی دوره ها، از سال 1400 و به مدت 5 سال برای داوطلبانی در نظر گرفته می شود که دارای شرایط زیر باشند.

 • سلامت کامل جسم و روان
 • داشتن حداقل سه سال سابقه کاری بعد از دریافت دیپلم بهیاری در استان محل خدمت
 • دیپلم نظام قدیم 4 ساله یا نظام جدید سه ساله و داشتن مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402
 • کسب حدنصاب نمره 70 درصد امتیاز آخرین فرد پذیرش شده در سهمیه آزاد برای آن کد رشته محل
 حدنصاب امتیاز لازم برای پذیرش داوطلبان دارای سهمیه در کنکور سراسری 1402
عنوان حدنصاب قبولی 
سهمیه خانواده شهدا70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 5 درصد70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه ایثارگران 25 درصد70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه رزمندگان75 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد
سهمیه بهیاران70 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد

شرایط ثبت نام اتباع خارجی در کنکور سراسری 1402

اتباع خارجی بایستی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در این مقاله و فعال نمودن بند مربوط به تقاضا نامه ثبت نام اینترنتی بایستی شرایط ذیل را نیز داشته باشند.

 • تنها اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری خواهند بود.
 • تمامی داوطلبان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در رشته ها و مقاطع و دوره های مختلف مشمول این شرایط و ضوابط این شیوه نامه می باشند.
 • حداکثر میزان مدت تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور 5 سال و در صورت افزایش مدت سنوات، تمدید نیمسال تحصیلی به مدت دو نیمسال خواهد بود.
 • این دسته از متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیر مجاز نخواهند بود و در صورت پذیرفته شدن در آزمون ورودی همان سال پذیرششان لغو می گردد.
 • لذا این دسته از شرکت کنندگان در صورت قبولی در محل غیر مجاز می توانند در اولین کد رشته تحصیلی مجاز، ادامه تحصیل دهند.
 • در صورت مشاهده مغایرت شرایط ثبت نام و پذیرش متقاضیان در هر مرحله از نام نویسی از ادامه پذیرش دانشجو جلوگیری به عمل می آید.

شرایط تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی در کنکور سراسری 1402

 • متقاضیانی که انصراف می دهند حق بازگشت و تحصیل در رشته تحصیلی سابق خود را نخواهند داشت.
 •  آن دسته از متقاضیانی که در کنکور سال 1401 مجاز به تحصیل در یکی از دانشگاه های روزانه شده بودند می توانند در رشته های روزانه کنکور سال بعد شرکت کنند.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه به تحصیل پرداخته و از دانشگاه محل آموزش خود انصراف نداده باشند و در آزمون سراسری پذیرفته شوند، می توانند در آزمون سراسری 1402 ثبت نام نمایند.

شرایط شرکت در کنکور با رشته غیر مرتبط

یکی از مسائلی که شاید برای بسیاری از کنکوری ها حائز اهمیت باشد این است که آیا می توان دیپلم رشته تجربی را داشت در صورتی که در کنکور زبان و هنر نام نویسی کرد؟ در این بخش باید بگوییم که بله. مطابق با مصوبات جدید و حدف دروس عمومی و تاثیر 40 در صدی آن ها بر اساس سوابق تحصیلی، افرادی که به طور مثال دارای دیپلم رشته تجربی باشند ولی در کنکور هنر و زبان ثبت نام نمایند به جای 40 درصد تاثیر سوابق تحصیلی 26 درصد برای آنها لحاظ خواهد شد.

شرایط شرکت دوازدهمی ها و یازدهمی ها در کنکور سراسری 1402

دانش آموزان پایه دوازدهم نیز با توجه به این که سال آخر تحصیلی خود را سپری می کنند می توانند در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. دقت داشته باشید که این دسته از داوطلبان می بایست تا 31 شهریور ماه سال 1402 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و ارائه دهند.

توجه داشته باشید که داوطلبان پایه یازدهم نیز به این دلیل که وارد کردن کد سوابق تحصیلی یکی از بند های اجباری شرکت در این آزمون می باشد و آنها از داشتن آن مبری هستند، ممکن است به مشکل برخورد نمایند. همچنین لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان می توانند در هنگام ثبت نام علامت دانش آموز یا فارغ التحصیل دانشگاه غیر انتفاعی هستم را علامت گذاری نموده و تا در هنگام تکمیل فرم نام نویسی با مشکل مواجه نشوند.

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1402 با مدرک کاردانی

بنابر مندرجات دفترچه کنکور سراسری، دارندگان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین افرادی که دارای مدرک کاردانی پیوسته بوده و یا حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 در این مقطع فارغ التحصیل می شوند، می توانند در کنکور سراسری ثبت نام نمایند.

در ضمن ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگانی که شروع آموزش آن ها از نیم سال دوم سال تحصیلی 1402 – 1403 می شود، در صورتی که مدرک کاردانی خود را تا تاریخ 30 بهمن ماه 1402 دریافت کنند، مانعی نخواهد داشت.

همچنین فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های آموزشی غیر پزشکی چنانچه نهایتا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 تعهدات و خدمات قانونی خود را انجام داده باشند، می توانند در این آزمون شرکت نمایند.

علاقه مندانی که با بررسی شرایط فوق، اطمینان پیدا کنند که هیچ گونه مشکلی برای ثبت نام کنکور ندارند، می توانند با فراهم آوردن مدارک ثبت نام کنکور 1402 در موعد مقرر به ثبت اطلاعات خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری بپردازند. ممکن است دانشجویان دانشگاه های روزانه به هر دلیلی دچار محرومیت از شرکت در کنکور شده و خواستار اطلاع از شرایط رفع محرومیت کنکور 1402 باشند. اگر این مسئله جزء دغدغه های شما نیز هست می توانید با کلیک بر روی لینک های مربوطه، اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری 1402 می باشند؟

این داوطلبان تنها در صورتی که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند می توانند نام نویسی کنند.

2- شرایط نظام وظیفه برای شرکت در کنکور سال 1402 به چه صورت می باشد؟

این شرایط در چند دسته معافیت دائم، موق، پابان خدمت و... در نظر گرفته شده که به طور کامل در متن مقاله ذکر گشته است.

3- برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 حداقل باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 که تا 31 شهریور 1402 اخذ شود، یکی از شرایط اصلی نام نویسی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۳۰ نظر
 1. سلام من کلاس یازدهم نظری هستم می تونم تیرماه قبل دوازدهم کنکور ریاضی بدم ؟

 2. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجو روزانه رشته ادبیات انگلیسی هستم. دیپلم نظام جدید انسانی دارم. میتونم بدون گرفتن مرخصی یا انصراف، در کنکور تجربی شرکت کنم؟

 3. سلام خسته نباشید
  ببخشید من ترم یکی هستم
  خواستم بدونم میتونم بدون انصراف دادن
  در کنکور شرکت کنم؟

 4. سلام من دوازدهمو تموم کردم ولی مدرک دیپلم نگرفتم هنوز واحد مونده دارم خواستم ببینم میتونم تو کنکور تیر شرکت کنم تو خردادم مدرک دیبلم بگیرم و ترمیم کنم

 5. سلام خسته نباشین من تیر ماه سال۹۹ دیپلم حسابداری از هنرستان رو گرفتم و دیگه کنکور حسابداری ندادم.الان مجدد تصمیم گرفتم ک بخونم برای کنکور حسابداری.دقیقا چه کارهایی باید انجام بدم؟میتونم کنکور بدم؟ترمیم معدل میتونم داشته باشم؟ممنون میشم اگه لظف کنین جواب بدین

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین و مقررات سازمان سنجش، اواخر خرداد ماه می توانید با ورود به سامانه ی سنجش به محض انتشار دفترچه ی ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای از آزمونی بودن رشته ی خود اطمینان حاصل کنید.

 6. سلام ببخشید من سال یازدهم تجربی ایا میتونم کنکور بدم؟

  • با سلام و عرض ادب و احترام ، برای صرفا شرکت در کنکور سراسری مشکلی نخواهید داشت ، اما برای انتخاب رشته و ادامه مراحل گزینش می بایست تا ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل دوره دوم متوسطه شده باشید.

 7. افرادی که دیپلم سال های قبل ۸۴دارند و در آن زمان شرط معدل نبوده باید چکار کنند

  • با سلام، شما میتوانید به آموزش و پرورش مراجعه نمایید و درخواست شرکت مجدد در آزمون یک سری دروس را بدهید تا سوابق تحصیلی برایتان در نظر گرفته بشود.

 8. سلام..من الان در خدمت سربازی هستم.و مدرک کارشناسی در رشته فیزیوتراپی هم دارم..تجربی نظام قدیم ۴ ساله هم درس خونده ام..آیا میتوانم در کنکور تیرماه شرکت کنم؟در حالیکه سربازیم سال بعد اسفند ماه تمام میشود.

  • با سلام، خیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه آقایانی که کارت پایان خدمت دریافت نکرده اند امکان بازگشت به مقطع قبلی را نخواهند داشت.

 9. سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری هستم میتونم توی کنکور سراسری شرکت کنم به خاطر شرایط سنی و مدرکم؟

  • با سلام، کنکور سراسری شرایط سنی ندارد و داشتن مدرک ارشد نیز محدودیتی بابت شرکت در کنکور به وجود نخواهد آورد در صورتی که شما کارت پایان خدمت داشته باشید میتوانید مجددا در کنکور سراسری شرکت نمایید.

 10. سلام من رشتم تجربیه
  میتونم دی کنکور تجربی بدم تیر ریاضی؟

 11. سلام خسته نباشید
  من امسال دوازدهم میرم
  میتونم در هر دو کنکور دی ماه و تیر ماه ثبت نام کنم
  یا فقد امکان ثبت نام در یک کنکور هست در هر سال

  • با سلام، بله، شرکت در کنکور دی ماه به صورت اختیاری میباشد و تاثیری در کنکور تیر ماه نخواهد داشت.

 12. سلام. من فارغ التحصیل مقطع روزانه دکتری شیمی هستم و لیسانس، فوق لیسانس و دکتری اینجانب روزانه بودند.ضمنا سال ۷۹ مدرک پیش دانشگاهی گرفتم .. به دلیل علاقه به پزشکی میخوام مجدد کنکور سراسری ثبت نام کنم. آیا می توانم در مقطع روزانه پذیرفته شوم.

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش و رأی دیوان عدالت اداری، دانش آموخته دوره ی روزانه می تواند مجدد در همان مقطع، روزانه قبول شود؛ ولی وزارت علوم در مورد أخذ یا عدم أخذ شهریه، اختیار عمل را به دانشگاه قبولی داوطلب، واگذار کرده است.

 13. سلام. من فارغ التحصیل مقطع روزانه دکتری شیمی هستم و لیسانس، فوق لیسانس و دکتری اینجانب روزانه بودند.. به دلیل علاقه به پزشکی میخوام مجدد کنکور سراسری ثبت نام کنم. آیا می توانم در مقطع روزانه پذیرفته شوم. ضمنا سال ۷۹ مدرک پیش دانشگاهی گرفتم .

  • با سلام و عرض ادب، مطابق با شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور سراسری مندرج در سازمان سنجش، یکی از شروط ثبت نام، داشتن مدرک پیش دانشگاهی است که شما دارید، رشته مجل های روزانه را نیز می توانید مجدد انتخاب کنید.

 14. سلام ممنون بابت سایت خوبتون.ببخشید من لیسانس فیزیک روزانه دارم و دیپلمم ریاضی سال ۹۴ هست.میخواستم بدونم میتونم کنکور تجربی شرکت کنم و درصورت قبولی در دانشگاه روزانه رایگان درس بخونم؟

  • با سلام ، شهریه ی تحصیل مجدد در همان مقطع فارغ التحصیل شده منوط به تصمیم گیری کمیسیون آموزشی و موارد خاص دانشگاه قبولی می باشد.

 15. باسلام
  من دیپلم انسانی سال ۹۳رو دارم
  الان میخوام کنکور تجربی بدم
  این کار میتونم ؟؟یا اینکه باید دیپلم تجربی بگیرم ؟؟؟
  ناگفته نماند ک سال چهارم رو نخوندم واینکه اتباع هستم
  ممنون از شما.

  • با سلام و احترام، طبق دستورالعمل سازمان سنجش، شرط شرکت در کنکور تجربی، صرفاً داشتن دیپلم تجربی نیست. اگر نظام قدیم هستید، باید مدرک شما ۴ساله و اگر نظام سالی واحدی هستید، باید پیش دانشگاهی داشته باشید.

 16. سلام من کارشناسی رو توی ۸ ترم روزانه گرفتم و الان ترم ۵ ارشد هستم دو تا سوال دارم یکی اینکه آیا میتونم آزمون رو شرکت کنم یا نه و دوم اینکه برای سربازی به مشکل میخورم آیا یا خیر؟

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، با وجود داشتن مدرک کارشناسی قبل از سریازی، اجازه ی برگشت به مقطع قبلی را ندارید. به دلیل داشتن حق یک بار انصراف، در صورت انصراف می توانید مجدد در کنکور ارشد امسال در اسفند ماه شرکت کنید.

 17. سلام خسته نباشید.
  من در حال حاضر دانشجوی دانشگاه آزاد هستم و کنکور سال بعد رو میخواستم شرکت کنم. آیا باید از دانشگاه انصراف بدم یا میتونم هم دانشجو باشم و هم کنکور بدم و بعد از کنکور انصراف بدم؟

  • با سلام و درود ، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ شما می توانید در کنکور شرکت نمایید و بعد از اعلام نتایج در صورت تمایل به ثبت نام از دانشگاه فعلیتان انصراف دهید .

 18. سلام من دکتری علوم انسانی رو دارم و دیپلمم هم انسانی بوده، دوره روزانه هم درس خوندم، الان می تونم کنکور تجربی امتحان بدم؟

 19. سلام من دوازدهم انسانی ام ولی میخام کنکور تجربی بدم و میخاستم بدونم ک دانشگاه رشته های تجربی با دیپلم انسانی ثبت نام میکنند یا نه یا حتما باید برای ورود به دانشگاه تجربی باید دیپلم تجربی داشته باشم؟!؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین و مقررات ثبت نام دانشجو مندرج در سامانه ی سنجش، به دلیل کامل بودن دیپلم شما، مانعی برای ثبت نام در گروه آزمایشی دیگر ندارید.

 20. سلام من در کنکور ۹۹ در رشته مامایی روزانه قبول و در حال حاضر مشغول به تحصیلم
  ایا امکانش هست بدون انصراف از دانشگاه در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم؟

 21. سلام
  من کاردانی الکترونیک دارم و خدمت سربازیم تموم شده.آیا میتوانم در کنکور تجربی شرکت کنم؟

 22. سلام من کلاس دهم هستم میخواستم بدونم میتونم توی کنکور آزمایشی ثبت‌نام کنم…

  • با سلام ، برای ثبت نام در آزمون مشکلی نخواهید داشت ، اما باید به یاد داشته باشید که امکان انتخاب رشته نخواهید داشت.

 23. سلام منظور از داوطلب آزاد در شرایط ثبت نام دانشگاه شهید رجایی چی می باشد ؟
  در ضمن من دارای پایان خدمت و مدرک ارشد هستم خواستم ببینم میتونم از این شرایط داوطلب آزاد استفاده کنم در ضمن ۲۷ سال دارم

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره کنکور پیج کنکور