خانه مشاوره تحصیلی شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

ضوابط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 - 1401
شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

دانشجویان دانشگاه های سراسری که بنا به دلایلی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه خود را ندارند ، می توانند در زمانی که توسط وزارت ، علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفته می شود ، نسبت به تغییر دانشگاه خود اقدام نمایند. این دسته از دانشجویان در صورتی که شرایط مورد نظر را داشته باشند ، می توانند درخواست خود را مبنی بر انتقالی یا میهمانی در سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (سجاد) اعلام نمایند.

همزمان با آغاز زمان ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه سراسری ، داوطلبان می توانند پس از آگاهی از شرایط نقل و انتقالات ، اقدامات لازم را در راستای این امر به انجام برسانند. توجه داشته باشید که در صورت عدم اعلام درخواست خود در موعد مقرر ، امکان انتقالی شما مجددا فراهم نخواهد شد چرا که این فرصت تنها یک بار در سال در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه سراسری به صورت اینترنتی از طریق سامانه سجاد به نشانی portal.saorg.ir صورت می پذیرد.

شرایط ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه سراسری 1400 – 1401

تمام دانشجویان برای ارسال درخواست خود مبنی بر میهمانی یا انتقال به دانشگاه دیگر باید ابتدا از شرایط آن اطلاع یابند و سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. توجه داشته باشید که علاوه بر شرایطی که در این مقاله به شرح کامل آن ها خواهیم پرداخت ، نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر و همچنین دانشجویان رشته های پزشکی نیز شرایط خاص خود را می طلبد که شما کاربران گرامی می توانید برای اطلاع از شرایط نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی و زمان ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ، به لینک های مربوطه مراجعه نمایید.

 • دانشجویان ترم آخر هر یک از دوره های تحصیلی ، مجاز به ثبت نام در طرح نقل و انتقالی نمی باشند.
 • حداقل نیمسال های تحصیلی که باید گذارنده شود تا دانشجو مجاز به ثبت نام در نقل و انتقالات باشد، یک نیمسال تحصیلی است. در واقع دانشجویانی که ترم یک می باشند ، نمی توانند در طرح نقل و انتقالات ثبت نام نمایند مگر آن که دارای شرایط خاص باشند.
 • دانشجویانی که یک بار در طول دوره تحصیلی خود ، در نقل و انتقالات ثبت نام نموده اند ، برای بار دوم مجاز به ثبت نام در این طرح نمی باشند. در واقع امکان انتقال دانشجویان دانشگاه های سراسری در هر یک از دوره های تحصیلی فقط یک بار می باشد.
 • رشته و گرایشی که دانشجو در حال تحصیل در آن می باشد ، باید در دانشگاه مقصد ارائه شده باشد. ( دانشگاه مقصد دانشگاهی است که دانشجو قصد انتقالی به آن را دارد.)
 • دانشجویانی که به صورت بدون آزمون در دانشگاه پذیرفته شده اند ، مجاز به ارسال درخواست مبنی بر نقل و انتقال نمی باشند. در واقع فقط دانشجویان رشته های با آزمون می توانند در طرح نقل و انتقالات شرکت کنند.
 • دانشجویان غیر ایرانی که متقاضی انتقال می باشند ، باید درخواست آن ها در اداره امور بین الملل و کمیسیون نقل و انتقالات بررسی شود.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می باشند ، امکان انتقال به دانشگاه های کشور را ندارند.
 • میهمانی و انتقال دانشجویان به دانشگاه هایی که فرد عضو هیئت علمی یا کارکنان آن می باشد ، امکان پذیر نیست. برای مثال دانشجویی که در دانشگاه روزانه 1 در حال تحصیل می باشد و در دانشگاه روزانه 2 جزء هیئت علمی یا کارکنان است ، این دانشجو امکان انتقالی از دانشگاه روزانه 1 به دانشگاه روزانه 2 را ندارد.
 • میانگین نمرات دانشجویان متقاضی نقل و انتقال باید بالاتر از میانگین نمرات دانشجویان دانشگاه مقصد در همان رشته تحصیلی باشد. میانگین نمرات دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته بر اساس 3 ترم تحصیلی متوالی و برای دانشجویان دوره کارشناسی ناپیوسته بر اساس 2 ترم تحصیلی ، در نظر گرفته می شود.
 • مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان انتقال یافته توسط دانشگاه مقصد صادر می گردد.
 • انتقال دانشجویان از دانشگاه های روزانه به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور امکان پذیر می باشد.
 • امکان انتقال دانشجویان از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر فراهم نمی باشد. توجه داشته باشید که انتقال دانشجویان از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر تنها برای گذراندن واحدهای تک درس بلامانع است.
 • انتقالی از دوره شبانه به روزانه ، دانشگاه پیام نور به دوره روزانه یا شبانه ، دانشگاه غیرانتفاعی به دوره روزانه یا شبانه ، دانشگاه غیردولتی به مراکز فنی و حرفه ای و علمی کاربردی ممنوع می باشد.
 • دانشجویانی که با درخواست میهمانی و انتقالی آن ها در دوره روزانه موافقت می گردد ، موظف به پرداخت شهریه ای برابر با میزان شهریه دوره نوبت دوم همان دانشگاه می باشند. در صورتی که دانشجو نمره قبولی دانشگاه مقصد را با توجه به کارنامه نهایی خود در کنکور سراسری داشته باشد ، از پرداخت شهریه معاف خواهد بود.
 • آن دسته از دانشجویانی که علاوه بر انتقالی ، متقاضی تغییر رشته نیز می باشند ، لازم است درخواست خود را به صورت کتبی به دانشگاه مبدا ارائه نمایند تا در صورت احراز شرایط مورد نیاز و موافقت دانشگاه ، امر تغییر رشته و انتقالی به صورت همزمان صورت بگیرد.
 • در صورت انتقال ، واحدهایی که با نمره 12 و بالاتر توسط دانشجو در دانشگاه مبدا گذرانده شده اند ، عینا در دانشگاه مقصد نیز پذیرفته می شوند.

شرایط ثبت نام میهمانی دانشگاه های سراسری 1400 – 1401

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به گرفتن میهمانی اقدام کنند می بایست در اولین گام از شرایط و ضوابط مربوطه اطلاعات لازم را کسب نمایند. اما پیش از آن که به شرح شرایط مذکور بپردازیم ، قصد داریم انواع میهمانی دانشگاه سراسری را نام برده و توضیح مختصری درباره هر یک از آن ها ارائه نماییم.

میهمانی مبنا: در صورتی که سکونت دائم خانواده دانشجو در نزدیک ترین محل به شهری باشد که دانشگاه مقصد در آن واقع است ، دانشجو می تواند پس از اعلام قبولی خود از سوی سازمان سنجش نسبت به ثبت درخواست انتقالی خود اقدام نماید. توجه داشته باشید که در این مورد ، دانشجو بر اساس نمره مکتسبه خود در آزمون سراسری و طبق دستورالعمل سازمان سنجش به دانشگاه دیگری معرفی می شود.

میهمانی موقت: دانشجویان در این نوع میهمانی برای نیمسال های تحصیلی مشخصی به صورت موقت به تغییر محل تحصیل خود می پردازند.

میهمانی دائم: در این مورد نیز دانشجویان تمام واحدهای باقی مانده خود را در دانشگاه مقصد می گذرانند و در پایان هر نیمسال تحصیلی ، ریز نمرات آن ها به دانشگاه مبدا ارسال می گردد.

 • دانشجویانی که می خواهند در طرح میهمانی شرکت کنند باید علاوه بر گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی در دانشگاه مبدا ، حداقل معدل 13 را نیز کسب نمایند.
 • حداکثر نیمسال های تحصیلی مجاز برای میهمان شدن در دوره کارشناسی پیوسته ، چهار ترم و در دوره کارشناسی ناپیوسته و کاردانی برابر با دو ترم می باشد.
 • دانشجویانی که دو ترم متوالی معدل بالای 13 را کسب نمایند ، در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد می توانند میهمان دائم شوند.
 • برای دانشجویان میهمان ، خوابگاه دانشجویی تعلق نمی گیرد.
 • مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان میهمان از دانشگاه مبدا صادر می گردد.
 • ظرفیت میهمانی مبنا برابر با پنج درصد از ظرفیت پذیرش کل دانشجویان همان سال تحصیلی می باشد. توجه داشته باشید که ثبت درخواست میهمانی مبنا صرفا برای پذیرفته شدگان ورودی همان سال و همان دوره امکان پذیر می باشد.
 • در صورتی که سکونت دائمی خانواده دانشجو در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد محرز شود ، وی می تواند پس از اعلام سازمان سنجش و بر اساس دستورالعمل آن نسبت به میهمانی مبنا اقدام نماید. بر این اساس ، دانشجو تنها در صورت داشتن 90 درصد نمره آزمون سراسری آخرین فرد پذیرفته شده در همان رشته در دانشگاه مورد نظر ، (از ابتدای شروع به تحصیل) حداکثر به مدت چهار نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته و دو نیمسال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کاردانی می تواند به عنوان میهمان مبنا در دانشگاه مقصد تحصیل نماید.
 • شهریه دانشجویان میهمانی که در دوره های روزانه مشغول به تحصیل هستند ، مطابق با شهریه نوبت دوم همان دانشگاه محاسبه می گردد.
 • میهمانی دانشجویان از دانشگاه به دیگر دانشگاه همان شهر ممنوع می باشد.
 • سقف پذیرش دانشجویان میهمان معمولا برای دانشگاه های دولتی برابر با 20 درصد کل دانشجویان ورودی همان سال تحصیلی می باشد. این ظرفیت برای دانشگاه های غیردولتی نیز برابر با 15 درصد است.
 • در میهمانی دائم نیازی به مراجعه حضوری دانشجو در هر نیمسال تحصیلی به دانشگاه مبدا نمی باشد و نمرات وی در پایان هر نیمسال تحصیلی توسط دانشگاه مقصد به دانشگاه مبدا ارسال می گردد.
 • میهمانی از دانشگاه های دولتی و غیردولتی به مراکز علمی کاربردی ممنوع بوده و امکان میهمانی دانشجویان از موسسات غیردولتی به دانشگاه های فنی و حرفه ای و بالعکس نیز فراهم نمی باشد.

با توجه به ظرفیت پذیرش محدود دانشجویان میهمان ، اولویت میهمان شدن در شرایط برابر با داوطلبانی است که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند.

 • دانشجوی دختر
 • ازدواج دانشجوی دختر در زمان دانشجویی در صورت اشتغال دائم همسر وی قبل از ازدواج در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد
 • داشتن بیماری خاص ، صعب العلاج و لاعلاج به تایید مراجع ذی صلاح
 • دانشجوی پسر متاهل (ازدواج در زمان دانشجویی) در صورت دانشجو بودن همسر وی
 • دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد
 • دانشجویان خانم متاهل دارای فرزند در صورت اشتغال دائم همسر در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد
 • معلولیت موثر در زمان دانشجویی و یا دانشجویانی که قبل از دوره دانشجویی نیز تحت حمایت سازمان بهزیستی می باشند.
 • فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده و یا از کارافتادگی پدر و مادر در زمان دانشجویی به طوری که منجر به سرپرستی خانواده توسط دانشجو شده و یا دانشجو به تشخیص مراجع قانونی به عنوان کفیل خانواده تلقی گردد.
 • در صورتی که یکی از والدین دارای شرایط خاص یا بیماری خاص باشد. (در صورت تایید مراجع ذی صلاح)

توجه داشته باشید که هنگام ارسال مدارک مورد نیاز و ثبت اطلاعات خود در سامانه سجاد ، دقت لازم را به کار ببرید چرا که در صورت بروز هر گونه خطا ، امکان جبران آن وجود نخواهد داشت. چنانچه پیرامون هر یک از مباحث فوق ، سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است ، می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد ، روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۵۱ نظر

 1. سلام در رشته روزانه دانشگاه دولتی پذیرفته شده ام اما به دلیل دور بودن از خانواده میخواهم برای نیمه دوم سال تحصیلی میهمانی بگیرم اما میگویند که سامانه سجاد در اردیبهشت ماه باز میشود و در ان زمان میتوانی درخواست میهمانی بدهی و برای ترم مهرماه درخواستم ثبت میشود ایا این حرف درست هست یا میتوانم برای ترم بهمن ماه هم میهمانی بگیرم؟ ممنون میشم جوابم رو بدید اخه خیلی درگیر این موضوع هستم. ممنون

  • با سلام و درود، همان طور که فرمودید، بخش نقل و انتقال سامانه ی امور دانشجویان در سامانه سجاد در اردیبهشت باز می شود. شما می توانید با در دست داشتن مدارک و مستندات دانشجویی و هویتی خود به شکل حضوری به واحد آموزش سپس معاونت دانشگاه مراجعه کرده، موضوع خویش را مطرح کنید.

 2. سلام من دررشته روزانه دانشگاه دولتیی درحال تحصیل هستم ولی به دلیل دور بودن ازخانواده میخوام درخواست مهمانی بدم رشته ی من رو هم فقط دانشگاه پیام نور شهرمون داره که فک کنم پذیرشش براساس سوابق تحصیلی هست ایا امکان پذیرهست؟؟؟؟

  • با سلام ،برای قبولی درخواست انتقالی خود ابتدا می بایست دانشگاه مبدا موافقت نماید ، لذا توصیه می شود ابتدا به مدیر گروه آموزشی خود مراجعه نمایید.

 3. سلام وقتتون بخیر . میخواستم بدونم در رشته اتاق عمل‌برای ترم ۷ و ۸ میتونم مهمانی بگیرم؟

  • با سلام ، برای ارائه در خواست انتقالی می بایست بر اساس آئین نامه ی داخلی دانشگاه مربوطه اقدام نمایید ، لذا توصیه می شود ابتدا به گروه آموزشی خود مراجعه نمایید.

 4. با سلام
  من اگر مثلا دانشگاه گیلانو اول بزنم و در کارنامه نهایی از دانشگاه تهرانم قبول بشم امکان انتقالی به دانشگاه تهران وجود دارد

 5. سلام میشه برای امتحانات پایان ترم انتقالی گرفت ؟

  • با سلام ، موافقت با درخواست انتقالی برای آزمون های پایانترم می بایست دانشگاهتان بر اساس آئین نامه های داخلی با شما موافقت نماید ، لذا توصیه می شود به مدیر گروه آموزشی خود مراجعه نمایید.

 6. سلام
  درس هایی که نمرشون پایین تر از ۱۲باشه تایید نمیشه توی انتقالی؟بعد اگه اون درسی که با نمره کمتر از ۱۲پاس کردیم پیش نیاز درس هلی دیگه بوده که پاس کردیم مشکلی ایجاد نمیشه برای پیش نیازی درس ها؟؟؟

  • با سلام و درود، این بند در هیچ یک از منابع انتقالی دانشگاهیان ذکر نشده و اگر چنین مشکلی باشد مربوط به دانشگاه مقصد میباشد شما میتوانید این مورد را از واحد آموزشی دانشگاه مقصد پیگیری نمایید.

 7. سلام من دانشجوی ترم چهار بهداشت حرفه ای هستم پدرم جانبازه ۲۵ درصد ب بالاست میتونم انتقالی بگیرم
  و ایکنه کی میتونم انتقالی بگیرم؟؟؟
  زمانش کی هس

  • با سلام و درود، مطابق با شرایط و ضوابط وزارت علوم، نقل و انتقال دانشگاه های سراسری در اوایل اردیبهشت در سایت سجاد( سامانه امور دانشجویان) ثبت نام صورت می گیرد. شما هنگام ثبت نام، یک حساب کاربری برای خود ساخته، پس از بارگزاری مدارک تحصیلی، هویتی و سهمیه پس از تایید سامانه ی سجاد، برای جلب موافقت دانشگاه مقصد به صورت حضوری مراجعه کنید.

 8. سلام من دانشجوی ترم ۴ دانشگاه سراسری هستم برای انتقال به دانشگاه شهر خودم برای ترم های باقی مونده دقیقا از چه زمانی و چه اقدامی باید انجام بدم

  • با سلام و درود، مطابق با مصوبات وزارت علوم، نقل و انتقالی دانشگاه های سراسری، هر سال در اول تا پایان اردیبهشت در سایت سجاد، سامانه امور دانشجویان صورت می گیرد. شما در این بازه، یک حساب کاربری برای خود ساخته، مشخصات هویتی خود را وارد نموده، اسکن مدارک را انجام دهید. پس از تایید سامانه، مدارک را به صورت دستی به دانشگاه مقصد ارائه کنید.

 9. سلام.ترم یک it هستم برای انتقالی از شاهرود به گنبد باید چیکار کنم ؟؟؟

 10. سلام. من دانشجوی شبانه دولتی هستم آیا میتونم درخواست مهمانی موقت بدم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما میتوانید درخواست خود را در سامانه سجاد ثبت کنید و در صورت تایید دانشگاه مبدا و مقصد درخواست شما تایید خواهد شد.

 11. سلام وقت بخیر
  من ۲ترم هست که میهمانی گرفتم،ایا میشه برای ترم ۷و ۸ام درخواست میهمانی بدم؟
  کلا به دانشجویان ترم اخر،که از چند ترم قبل میهمانی گرفته بودن،اجازه میهمانی میدن؟

  • با سلام ، شما میبایست برا درخواست دوباره ی مهمانی ابتدا به مدیر گروه آموزشی خود و سپس به سایت سجاد مراجعه نمایید.

 12. باسلام و خسته نباشید..
  بنده پایه دوازدهم هستم و میخواهم در آزمون دانشگاه افسری امام حسین(ع)ثبت نام کنم..
  لاکن میخواهم بعد از اتمام دانشگاه محل خدمتم ،استان دیگه ای برم غیر از استان خودم..
  سوالم آیا باید همان جایی که میخواهم محل خدمت باشه ازاول در آنجا ثبتنام و آزمون بدم..؟یا اینکه تو استان خودمون ثبتنام کنم وبعد از اتمام دانشگاه باید انتقالی بدم..؟

  • با سلام ؛ برای ثبت نام میتوانید به نزدیکترین مرکز گزینش مراجعه نمایید ؛ اما باید بدانید تصمیم گیری در مورد محل خدمت بعد از فارغ التحصیلی به دست مسئولین یگان و شرابط آن لحظه خواهد بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره