تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

ضوابط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 - 1401
شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری 1400 – 1401

دانشجویان دانشگاه های سراسری که بنا به دلایلی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه خود را ندارند ، می توانند در زمانی که توسط وزارت ، علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفته می شود ، نسبت به تغییر دانشگاه خود اقدام نمایند. این دسته از دانشجویان در صورتی که شرایط مورد نظر را داشته باشند ، می توانند درخواست خود را مبنی بر انتقالی یا میهمانی در سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (سجاد) اعلام نمایند.

همزمان با آغاز زمان ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه سراسری ، داوطلبان می توانند پس از آگاهی از شرایط نقل و انتقالات ، اقدامات لازم را در راستای این امر به انجام برسانند. توجه داشته باشید که در صورت عدم اعلام درخواست خود در موعد مقرر ، امکان انتقالی شما مجددا فراهم نخواهد شد چرا که این فرصت تنها یک بار در سال در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه سراسری به صورت اینترنتی از طریق سامانه سجاد به نشانی portal.saorg.ir صورت می پذیرد.

شرایط ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه سراسری 1400 – 1401

تمام دانشجویان برای ارسال درخواست خود مبنی بر میهمانی یا انتقال به دانشگاه دیگر باید ابتدا از شرایط آن اطلاع یابند و سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. توجه داشته باشید که علاوه بر شرایطی که در این مقاله به شرح کامل آن ها خواهیم پرداخت ، نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر و همچنین دانشجویان رشته های پزشکی نیز شرایط خاص خود را می طلبد که شما کاربران گرامی می توانید برای اطلاع از شرایط نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی و زمان ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ، به لینک های مربوطه مراجعه نمایید.

 • دانشجویان ترم آخر هر یک از دوره های تحصیلی ، مجاز به ثبت نام در طرح نقل و انتقالی نمی باشند.
 • حداقل نیمسال های تحصیلی که باید گذارنده شود تا دانشجو مجاز به ثبت نام در نقل و انتقالات باشد، یک نیمسال تحصیلی است. در واقع دانشجویانی که ترم یک می باشند ، نمی توانند در طرح نقل و انتقالات ثبت نام نمایند مگر آن که دارای شرایط خاص باشند.
 • دانشجویانی که یک بار در طول دوره تحصیلی خود ، در نقل و انتقالات ثبت نام نموده اند ، برای بار دوم مجاز به ثبت نام در این طرح نمی باشند. در واقع امکان انتقال دانشجویان دانشگاه های سراسری در هر یک از دوره های تحصیلی فقط یک بار می باشد.
 • رشته و گرایشی که دانشجو در حال تحصیل در آن می باشد ، باید در دانشگاه مقصد ارائه شده باشد. ( دانشگاه مقصد دانشگاهی است که دانشجو قصد انتقالی به آن را دارد.)
 • دانشجویانی که به صورت بدون آزمون در دانشگاه پذیرفته شده اند ، مجاز به ارسال درخواست مبنی بر نقل و انتقال نمی باشند. در واقع فقط دانشجویان رشته های با آزمون می توانند در طرح نقل و انتقالات شرکت کنند.
 • دانشجویان غیر ایرانی که متقاضی انتقال می باشند ، باید درخواست آن ها در اداره امور بین الملل و کمیسیون نقل و انتقالات بررسی شود.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می باشند ، امکان انتقال به دانشگاه های کشور را ندارند.
 • میهمانی و انتقال دانشجویان به دانشگاه هایی که فرد عضو هیئت علمی یا کارکنان آن می باشد ، امکان پذیر نیست. برای مثال دانشجویی که در دانشگاه روزانه 1 در حال تحصیل می باشد و در دانشگاه روزانه 2 جزء هیئت علمی یا کارکنان است ، این دانشجو امکان انتقالی از دانشگاه روزانه 1 به دانشگاه روزانه 2 را ندارد.
 • میانگین نمرات دانشجویان متقاضی نقل و انتقال باید بالاتر از میانگین نمرات دانشجویان دانشگاه مقصد در همان رشته تحصیلی باشد. میانگین نمرات دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته بر اساس 3 ترم تحصیلی متوالی و برای دانشجویان دوره کارشناسی ناپیوسته بر اساس 2 ترم تحصیلی ، در نظر گرفته می شود.
 • مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان انتقال یافته توسط دانشگاه مقصد صادر می گردد.
 • انتقال دانشجویان از دانشگاه های روزانه به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور امکان پذیر می باشد.
 • امکان انتقال دانشجویان از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر فراهم نمی باشد. توجه داشته باشید که انتقال دانشجویان از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر تنها برای گذراندن واحدهای تک درس بلامانع است.
 • انتقالی از دوره شبانه به روزانه ، دانشگاه پیام نور به دوره روزانه یا شبانه ، دانشگاه غیرانتفاعی به دوره روزانه یا شبانه ، دانشگاه غیردولتی به مراکز فنی و حرفه ای و علمی کاربردی ممنوع می باشد.
 • دانشجویانی که با درخواست میهمانی و انتقالی آن ها در دوره روزانه موافقت می گردد ، موظف به پرداخت شهریه ای برابر با میزان شهریه دوره نوبت دوم همان دانشگاه می باشند. در صورتی که دانشجو نمره قبولی دانشگاه مقصد را با توجه به کارنامه نهایی خود در کنکور سراسری داشته باشد ، از پرداخت شهریه معاف خواهد بود.
 • آن دسته از دانشجویانی که علاوه بر انتقالی ، متقاضی تغییر رشته نیز می باشند ، لازم است درخواست خود را به صورت کتبی به دانشگاه مبدا ارائه نمایند تا در صورت احراز شرایط مورد نیاز و موافقت دانشگاه ، امر تغییر رشته و انتقالی به صورت همزمان صورت بگیرد.
 • در صورت انتقال ، واحدهایی که با نمره 12 و بالاتر توسط دانشجو در دانشگاه مبدا گذرانده شده اند ، عینا در دانشگاه مقصد نیز پذیرفته می شوند.

شرایط ثبت نام میهمانی دانشگاه های سراسری 1400 – 1401

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به گرفتن میهمانی اقدام کنند می بایست در اولین گام از شرایط و ضوابط مربوطه اطلاعات لازم را کسب نمایند. اما پیش از آن که به شرح شرایط مذکور بپردازیم ، قصد داریم انواع میهمانی دانشگاه سراسری را نام برده و توضیح مختصری درباره هر یک از آن ها ارائه نماییم.

میهمانی مبنا: در صورتی که سکونت دائم خانواده دانشجو در نزدیک ترین محل به شهری باشد که دانشگاه مقصد در آن واقع است ، دانشجو می تواند پس از اعلام قبولی خود از سوی سازمان سنجش نسبت به ثبت درخواست انتقالی خود اقدام نماید. توجه داشته باشید که در این مورد ، دانشجو بر اساس نمره مکتسبه خود در آزمون سراسری و طبق دستورالعمل سازمان سنجش به دانشگاه دیگری معرفی می شود.

میهمانی موقت: دانشجویان در این نوع میهمانی برای نیمسال های تحصیلی مشخصی به صورت موقت به تغییر محل تحصیل خود می پردازند.

میهمانی دائم: در این مورد نیز دانشجویان تمام واحدهای باقی مانده خود را در دانشگاه مقصد می گذرانند و در پایان هر نیمسال تحصیلی ، ریز نمرات آن ها به دانشگاه مبدا ارسال می گردد.

 • دانشجویانی که می خواهند در طرح میهمانی شرکت کنند باید علاوه بر گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی در دانشگاه مبدا ، حداقل معدل 13 را نیز کسب نمایند.
 • حداکثر نیمسال های تحصیلی مجاز برای میهمان شدن در دوره کارشناسی پیوسته ، چهار ترم و در دوره کارشناسی ناپیوسته و کاردانی برابر با دو ترم می باشد.
 • دانشجویانی که دو ترم متوالی معدل بالای 13 را کسب نمایند ، در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد می توانند میهمان دائم شوند.
 • برای دانشجویان میهمان ، خوابگاه دانشجویی تعلق نمی گیرد.
 • مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان میهمان از دانشگاه مبدا صادر می گردد.
 • ظرفیت میهمانی مبنا برابر با پنج درصد از ظرفیت پذیرش کل دانشجویان همان سال تحصیلی می باشد. توجه داشته باشید که ثبت درخواست میهمانی مبنا صرفا برای پذیرفته شدگان ورودی همان سال و همان دوره امکان پذیر می باشد.
 • در صورتی که سکونت دائمی خانواده دانشجو در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد محرز شود ، وی می تواند پس از اعلام سازمان سنجش و بر اساس دستورالعمل آن نسبت به میهمانی مبنا اقدام نماید. بر این اساس ، دانشجو تنها در صورت داشتن 90 درصد نمره آزمون سراسری آخرین فرد پذیرفته شده در همان رشته در دانشگاه مورد نظر ، (از ابتدای شروع به تحصیل) حداکثر به مدت چهار نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته و دو نیمسال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کاردانی می تواند به عنوان میهمان مبنا در دانشگاه مقصد تحصیل نماید.
 • شهریه دانشجویان میهمانی که در دوره های روزانه مشغول به تحصیل هستند ، مطابق با شهریه نوبت دوم همان دانشگاه محاسبه می گردد.
 • میهمانی دانشجویان از دانشگاه به دیگر دانشگاه همان شهر ممنوع می باشد.
 • سقف پذیرش دانشجویان میهمان معمولا برای دانشگاه های دولتی برابر با 20 درصد کل دانشجویان ورودی همان سال تحصیلی می باشد. این ظرفیت برای دانشگاه های غیردولتی نیز برابر با 15 درصد است.
 • در میهمانی دائم نیازی به مراجعه حضوری دانشجو در هر نیمسال تحصیلی به دانشگاه مبدا نمی باشد و نمرات وی در پایان هر نیمسال تحصیلی توسط دانشگاه مقصد به دانشگاه مبدا ارسال می گردد.
 • میهمانی از دانشگاه های دولتی و غیردولتی به مراکز علمی کاربردی ممنوع بوده و امکان میهمانی دانشجویان از موسسات غیردولتی به دانشگاه های فنی و حرفه ای و بالعکس نیز فراهم نمی باشد.

با توجه به ظرفیت پذیرش محدود دانشجویان میهمان ، اولویت میهمان شدن در شرایط برابر با داوطلبانی است که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند.

 • دانشجوی دختر
 • ازدواج دانشجوی دختر در زمان دانشجویی در صورت اشتغال دائم همسر وی قبل از ازدواج در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد
 • داشتن بیماری خاص ، صعب العلاج و لاعلاج به تایید مراجع ذی صلاح
 • دانشجوی پسر متاهل (ازدواج در زمان دانشجویی) در صورت دانشجو بودن همسر وی
 • دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد
 • دانشجویان خانم متاهل دارای فرزند در صورت اشتغال دائم همسر در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد
 • معلولیت موثر در زمان دانشجویی و یا دانشجویانی که قبل از دوره دانشجویی نیز تحت حمایت سازمان بهزیستی می باشند.
 • فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده و یا از کارافتادگی پدر و مادر در زمان دانشجویی به طوری که منجر به سرپرستی خانواده توسط دانشجو شده و یا دانشجو به تشخیص مراجع قانونی به عنوان کفیل خانواده تلقی گردد.
 • در صورتی که یکی از والدین دارای شرایط خاص یا بیماری خاص باشد. (در صورت تایید مراجع ذی صلاح)

توجه داشته باشید که هنگام ارسال مدارک مورد نیاز و ثبت اطلاعات خود در سامانه سجاد ، دقت لازم را به کار ببرید چرا که در صورت بروز هر گونه خطا ، امکان جبران آن وجود نخواهد داشت. چنانچه پیرامون هر یک از مباحث فوق ، سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است ، می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد ، روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۲۰ نظر

 1. با سلام
  سوالم اینه که تحت هیچ شرایطی به دانشجویی که بر اساس معدل در دانشگاه سراسری تحصیل میکنه مهمانی نمیدن؟

 2. سلام. آیا میشه با داشتن تمامی شرایط دیگه از دانشگاه غیرانتفاعی به دانشگاه دولتی میهمانی گرفت؟پیشاپیش ممنون از جوابتون.

  • با سلام، مطابق با آیین نامه ی نقل و انتقالات، امکان انتقالی از دوره های شهریه پرداز به دانشگاه های روزانه وجود ندارد.

 3. سلام. آیا میشه با داشتن تمامی شرایط دیگه از دانشگاه غیرانتفاعی به دانشگاه دولتی مهمانی گرفتی؟پیشاپیش ممنون از جوابتون.

 4. با سلام. لطفا بگید آیا میشه از دانشگاه دولتی به دانشگاه پیام نور برای نیمسال اول یا دوم مهمانی گرفت؟ با تشکر.

  • با سلام، در صورت موافقت هر دو دانشگاه (مبدا و مقصد)، شما می توانید از دانشگاه دولتی به دانشگاه پیام نور مهمانی بگیرید.

 5. سلام وقت بخیر
  من ۴ترم میهمان دانشگاه شهر خودم هستم و نمراتم بالاست
  الان درخواست انتقالی دایم دادم اما چون رتبه کنکورم خوب نبود و دتانشگاه شهر خودم را نیاورده ام
  استرس دارم با درخواست من موافقت نکنند
  البته دانشگاه مبدا من با آزمون قبول شدم و روزانه است
  آیا برای دایم شدن بعد از ۴ ترم میهمانی رتبه کنکور هم را هم در نظر میگیرند؟

 6. سلام. برای انتقالی، اون یک ترم رو که باید در دانشگاه گذروند و بعد درخواست انتقالی داد رو می‌شه مرخصی گرفت و بعد درخواست انتقالی گرفت یا حتماً باید اونجا یک ترم درس خوند؟

 7. سلام وقت بخیر. در صورتی که از دانشگاه دولتی روزلنه بخوام انتقالی بگیرم به دانشگاه دولتی روزانه ی دیگه ای . شهریه که باید پرداخت کنم فقط واسه یه ترمه یا اینکه دیگه تا زمان فارق التحصیلی باید هر ترم مثل شبانه شهریه بدم؟

  • با سلام و درود، در صورت عدم کسب حد نصاب نمره دانشگاه مقصد در کارنامه سبز خود، می بایست تا ترم آخر، شهریه پرداخت نمایید.

 8. سلام ببخشید من میخواهم برای دانشگاه شیراز انتقالی بگیرم (دولتی هست)و دانشگاه خودم الان مرکز آموزش عالی اقلید هست ببخشید مگه برای انتقالی اول باید مهمانی گرفت ؟؟؟آیا امکانش هست که من را برای انتقالی قبول کنند.

 9. تو بند ۱ گقتید که ترم آخر نمیشه انتقالی گرفت خواستم بدونم منظور ۸ترم اول هست یا کسی که مثلا ۱۰ترمه میشه ترم ۱۰ براش میشه ترم آخر؟

 10. با سلام من دانشجوی دانشگاه اصفهان هستم می خواستم درخواست انتقالی به دانشگاه تهران نه پردیسش بدهم به نظر شما قبول میکنند؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط انتقالی دانشجویی، می بایست دانشگاه مبدا و مقصد انتخابی شما همتراز باشند.

 11. سلام وقتتون بخیر
  من میخواستم امروز دخواست انتقالی بدم ولی چون تاحالا مهمانی نکرفتم برام خطا زد ممنون میشم کمکم کنید چگونه انتقالی بگیرم باید اول مهمانی بگیرم؟؟

 12. سلام یعنی تحت هیچ شرایطی به دانشجویان مهمان یا مهمان دائم خوابگاه نمیدن؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نقل و انتقالات و مهمانی، به دانشجویان مهمان، خوابگاه دانشجویی تعلق نمی گیرد.

 13. سلام عرض ادب و احترام .من دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه گرمسار هستم ولی محل سکونتم در تهران است. من می تونم توی یه دانشگاه دولتی یا غیر انتفاعی در رشته مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر انتقالی یا مهمان بگیریم؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت هر دو واحد دانشگاه (مبدا و مقصد) محدودیتی جهت استفاده از شرایط مهمانی و یا انتقالی نخواهید داشت.

 14. سلام
  من دانشجوی ترم دو دانشگاه دولتی شاهد تهران هستم
  دانشگاه من ترم تابستان برگزار نمی کند و به همین منظور مایلم در دانشگاه دولتی دیگری ترم تابستان بگیرم و مهمان شوم
  اول باید در سامانه سجاد ثبت نام کنم یا این مورد را با دانشگاه خود در میان بزارم؟؟

 15. الان که وارد خرداد ماه شدیم دیگه نمیشه مهمان شد؟

 16. سلام خسته نباشید اگر با درخواستمون موافقت شد اما بعد موافقت دانشگاه ها نظرمون عوض بشه میتونیم نریم دانشگاه مقصد و در دانشگاه خودمون تحصیل کنیم؟

 17. سلام من دانشجو ترم شش دانشگاه سراسری دانشکده علوم انسانی هستم ۷۷واحد پاس کردم میتونم برای ترم هفت و هشت انتقالی یا مهمان به دانشگاه پیام نور بگیرم؟

 18. سلام خوب هستید من محل سکونتم جهرمه و دانشگاهم بدون کنکور مترجمی نجف اباد هستم ایا با این شرایط میتونم مهمانی دائم یا موقت یا انتقالی بگیرم به جهرم؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

 19. سلام وقت بخیر بنده ترم دو دانشگاه دولتی سمنان در دوره شبانه هستم آیا میتوانم به دوره روزانه همان رشته و همان دانشگاه (سمنان) برم ؟؟؟؟

 20. سلام وقت بخیر من ترم یک دانشگاه پردیس سمنان رشته مهندسی کامپیوتر هستم و از طریق سوابق ثبت نام کردم میخواستم بدونم میتونم به دانشگاه امین برم یا اگر نشد به دانشگاه امیرکبیر گرمسار که محل زندگیمه برم؟؟

  • با سلام، مطابق با سنوات گذشته، دانشجویانی که بدون آزمون در دانشگاه پذیرفته شده اند، مجاز به ارسال درخواست مبنی بر نقل و انتقال نمی باشند.

 21. سلام
  ایا میشه از پزشکی دولتی شهرستان به پزشکی پردیس تهران انتقالی گرفت؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره