خانه کاردانی به کارشناسی شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

شرایط نام نویسی آزمون کاردانی به کارشناسی 1402
شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1402

ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی و یا بدون کنکور آن یکی از راه های ورود افراد به این مقطع تحصیلی می باشد. فارغ التحصیلان دوره کاردانی و یا دانشجویان در حال تحصیل در سال آخر، در صورتی که واجد تمامی شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی 1402 باشند می توانند نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

داوطلبانی که مدرک کاردانی خود را دریافت نموده اند و علاقه مند به ادامه تحصیل در یکی از رشته های گروه های پرطرفدار فنی مهندسی، پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، علوم انسانی، منابع طبیعی و هنر هستند، می بایست از طریق شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی به پذیرش در یکی از رشته های مذکور دست یابند. چنانچه در هریک از مراحل گزینش متقاضی مشخص شود که دارای یکی از شرایط مندرج در دفترچه نمی باشد از ورود وی به این مقطع جلوگیری خواهد شد.

داوطلبان برای پذیرش در تمامی رشته های گروه پزشکی و غیر پزشکی کنکور کاردانی به کارشناسی می بایست دارای مدرک کاردانی مرتبط با آن باشند.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1402

ممکن است بسیاری از افراد با این سوال مواجه باشند که برای شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی چه شرایطی لازم است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این شرایط به دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم می شود که با توجه به اهمیت این موضوع هر یک را به صورت جداگانه در این مقاله توضیح داده ایم.

 • اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تایید شده نظام جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد و عمل به احکام اسلامی (داوطلبانی که به ادیان دیگری به جز دین اسلام معتقد هستند در صورت عدم تجاهر به احکام اسلامی از این شرط مستثنی می باشند.)
 • عدم فساد اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمی متناسب با رشته مورد نظر
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه در گروه های سیاسی غیرقانونی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1402

سازمان سنجش برای تقسیم بندی ماسب شرایط اختصاصی آزمون سراسری کاردانی به کارشناسی را در دسته بندی های مختلف قرار داده است. در ادامه به موارد مهم هر یک از دسته بندی ها می پردازیم ولی داوطلبان می توانند با مراجعه به دفترچه راهنما کنکور کاردانی به کارشناسی 1402 به مطالعه دقیق هر یک از گروه ها بپردازند. تقسیم بندی اجرا شده به شرح زیر می باشد :

  1.  شرایط اختصصاصی کلیه داوطلبان
  2.  شرایط نظام وظیفه
  3. شرایط طرح نیروی انسانی
  4. شرایط گروه فرهنگیان
  5. شرایط گروه پزشکی

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک کاردانی معتبر که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد برای داوطلبان الزامی است.
 • چنانچه داوطلب در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی دانشجو باشد، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی خواهد بود که مدرک خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه 1402 دریافت کند.
 • اگر متقاضی دارای مدارک بالاتر از کاردانی پیوسته یا ناپیوسته باشد، مجاز به ثبت نام رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون نخواهد بود.
 • در صورتی که داوطلب در دوره روزانه آزمون کاردانی به کارشناسی سال گذشته پذیرفته شده باشد، مجاز به شرکت در رشته های روزانه این مقطع تحصیلی در کنکور 1402 نیست مگر آن که علاقه مند به تحصیل در دوره های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، آزاد و مجازی باشد.
 • دارندگان مدرک کاردانی با معدل کمتر از 14 در صورتی که در رشته ای نامرتبط با رشته مقطع کاردانی خود پذیرفته شوند، ملزم به گذراندن 24 واحد جبرانی می باشند.
 • برای پذیرش در تمام رشته های گروه پزشکی داوطلبان نیازمند به مدرک کاردانی (فوق دیپلم) مرتبط با آن می باشند.
 • شرکت کنندگانی که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند باید در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی گواهی پایان دوره خود را دریافت نموده باشند.
 •  داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت از خدمت (دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • داوطلبانی که معلم حق التدریسی، نیروهای قراردادی و دبیر نهضت سواد آموزی هستند در صورتی مجاز به انتخاب رشته می باشند که حکم کارگزینی خود را دریافت نمایند؛ در غیر این صورت قبولی آن ها باطل خواهد شد.

شرایط نظام وظیفه

 شرایط نظام وظیفه ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1402
کدشروط لازم
1داشتن کارت پایان خدمت هوشمند
2داشتن کارت پایان خدمت هوشمند
3ارائه کارت معافیت دائم برای متولدین 1355 و قبل از آن
4زمان پذیرش و ثبت نام  مشمولان فازغ التحصیل مقطع کاردانی قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.
5فارغ التحصیلی قبل از تاریخ 31 شهریور ماه 1402
6تاریخ فارغ تحصیلی مقطع کاردانی تا زمان پذیرش مقطع کارشناسی بیش از یک سال نباشد.
7ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و موافقت بالاترین مقام اجرایی برای کارکنان متعهد خدمت در سازان ها و وزرات خانه ها
8ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان برای کارکنان پایور در نیرو های مسلح
9طلاب علوم دینی دارنده مدرک کاردانی دارای معافیت تحصیلی حوزه ای می باشند.
10مشمولان فارغ تحصیل کاردانی دارای برگه معافیت موقت هوشمند بدون غیبت (پزشکی،کفالت) در مدت اعتبار آن.
11سربازان وظیفه فاقد غیبت دارای مدرک کاردانی،که در سنوات مجاز تحصیلی فازغ تحصیل شده باشند می توانند از دفاتر پلیس10+ نسبت به دریافت معافیت تحصیلی اقدام نمایند.
12دانشجویان انصرافی از مقطع کارشناسی ناپیوسته که بدون غیبت هستند، می بایست از تاریخ 1390/08/22 فقط یک بار انصراف از تحصیل داشته و تاریخ انصرافشان در سنوات اولیه بوده باشد.

شرایط گروه پزشکی

همان طور که در بالا ذکر شد هر داوطلب متقاضی ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی گروه پزشکی، تنها درصورتی مجاز به شرکت می باشد که در رشته های امتحانی متناسب با مدرک کاردانی خود، دست به انتخاب بزند که به آن شرط تجانس رشته هم می گویند.در ادامه مقاله به بررسی لیست رشته ها و جزئیات مدارک مورد نیاز گروه علوم پزشکی خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت نام گروه علوم پزشکی کاردانی به کارشناسی 1402

رشته های علوم پزشکی دارای شرایط و ظوابظ مخصوص خود می باشند که داشتن گواهی سلامت و مدرک تحصیلی مورد نیاز متناسب با هر رشته از جمله این موارد می باشد که برای اطلاعات بیشتر، رشته های امتحانی و مدرک کاردانی مورد قبولی هر رشته در جدول ذیل تهیه شده تا بتوانید از آن بهره مند شوید :

 • نداشتن اندام های مصنوعی
 • نداشتن بیماری های روانی
 • داشـتن قـدرت شنوایی و بینـایی کامل
 • نداشتن اعتیاد به سیگار و سایر مواد مخدر
 • قد داوطلبان نباید کمتر از 170 سانتیمتر باشد.
 • نداشتن تغییر شکل های مادرزادی در صورت و اندام ها
 • داشتن قدرت تکلم و سخن گویی کامل (نداشـتن لکنـت زبـان)
 • فایل عکس اسکن شده داوطلب با مشخصات درج شده دفترچه راهنما
 • داشتن آمادگی جسمانی کامل برای انجام تمرینات ورزشی و کسب مهارت های بدنی برای امداد رسـانی سریع و صحیح
 • داشتن گواهی سلامت و  مبتلا نبودن به بیماری های مزمن و واگیر دار و یا غیر قابل درمان مانند صرع، آسم، فشار خون، دیابت، نارسایی کلیه و بیمارهای حاد قلب
مدارک تحصیلی رشته های گروه علوم پزشکی کنکور کاردانی به کارشناسی  1402
رشته امتحانیمدرک کاردانی مورد پذیرش
علوم ازمایشگاهیعلوم ازمایشگاهی
بهداشت عمومی بهداشت عمومی، بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماری ها، بهداشت دهان و دندان، بهداشت عمومی گرایش بهداشت خانواده، راهنمای بهداشت عمومی، پرستاری، دندان پزشکی
تکنولوژی اتاق عمل پرستاری، ، اتاق عمل، تکنسین اتاق عمل
تکنولوژی پرتو شناسیکاردانی رادیوتراپی، رادیولوژی، تکنسین رادیولوژی، تکنولوژی رادیولوژی، رادیولوژی تشخیصی، تکنولوژی پزشکی هسته ای
هوشبریهوشبری، پرستاری، تنفس درمانی
مامایی (فقط زن)کاردانی مامایی
فوریت های پزشکی (فقط مرد)فوریت های پزشکی، پرستاری، هوشبری، اتاق عمل

سهمیه های ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1402

در کنکور کاردانی به کارشناسی نیز مانند سایر آزمون ها، سهمیه هایی برای بعضی از داوطلبان در نظر گرفته شده است و افراد واجد شرایط می توانند در صورت لزوم از آن استفاده نمایند که تقسیم بندی آن در جدول زیر درج شده است :

سهمیه های ثبت نام کنکور کاردانی یه کارشناسی 1402
نوع سهمیه مشمولان
سهمیه رزمندگانحضور حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه /حضور حداقل 6 ماه به صورت داوطلبانه در جبهه با تایید ستاد کل نیروهای مسلح / حضور حداقل 6 ماه پیوسته و ناپیوسته در عملیات خطوط مقدم به صورت داوطلبانه
سهمبه 25 درصد ایثارگرانهمسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر / «آزادگان و همسر و فرزندان آنان / جانبازان 25 % و بالاتر و همسر و فرزندان آنان
سهمبه 5 درصد ایثارگرانجانبازان زیر 25 % و همسر و فرزندان آنان / همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه
سهمیه 30 درصد استان بومی و دارای خدمت تعهددانشجویان بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استانها با نوع گزینش بومی استانی پذیرش می شود.

جزئیات و شرایط مربوط به بارگذاری عکس کنکور کاردانی به کارشناسی 1402

شرایط  بارگذاری عکس در مرحله ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که داوطلبان می بایست این فرآیند را با دقت هر چه تمام تر انجام دهند. متقاضیان به این نکته توجه داشته بانشد که بارگذاری عکس غیر معتبر باعث باطل شدن ثبت نام و عدم اجازه شرکت در آزمون را در پی خواهد داشت. شرایط عکس پرسنلی به شرح زیر می باشد :

 1. تمام رخ
 2.  رنگی
 3. فرمت jpg
 4.  زمینه سفید
 5. 3*4 یا 6*4
 6. حجم حداکثر 70 کیلوبایت
 7. واضح ، شفاف ، بدون مهر و اثر انگشت
 8. اندازه عکس حداکثر 300*400 و حداقل 200*300 پیکسل

یکی از آزمونی هایی که از حساسیت بسیار بالا برخوردار است و داوطلبان برای ظرفیت های محدود این مقطع رقابت می کنند، کنکور کاردانی به کارشناسی می باشد. علاقه مندان به شرکت در این آزمون برای انجام فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی 1402 می بایست شرایط عمومی و اختصاصی آن را دارا باشند، در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت.

پس از این که داوطلبان از احراز کلیه شرایط بیان شده در متن مقاله اطمینان حاصل نمودند می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به برنامه زمانی در نظر گرفته شده، اقدامات مربوط به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی را به انجام برسانند. با کلیک بر روی لینک های موجود در این مطلب می توانید به اطلاعات کامل تر پیرامون این آمون دست یابید.

سوالات متداول

1- آیا متقاضیان دارای مدرک کارشناسی، مجاز به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 می باشد؟

خیر؛ دارندگان مدارک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و بالاتر حق شرکت در رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون را نخواهند داشت.

2- برای ثب نام در کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 باید دارای چه معدلی باشیم؟

دارندگان مدرک کاردانی با حداکثر معدل 14 می توانند در این آزمون شرکت کنند اما دارندگان کمتر از این حد معدل لازم است 24 واحد جبرانی در رشته مرتبط با مقطع کاردانی خود بگذرانند.

3- جهت اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور کاردانی به کارشناسی باید 1401 به کجا مراجعه کنیم؟

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی در بر دارنده شرایط لازم جهت پذیرش در رشته های بدون آزمون این مقطع نیز می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶۹ نظر

 1. سلام وقتتون بخیر باشه . من دانشجوی مقطع کاردانی ناپیوسته مدیریت کسب و کار دانشگاه علمی کاربردی هستم و احتمالا تابستان سال ۱۴۰۲ مدرک کاردانی ام رو دریافت میکنم ولی برای کارشناسی میخوام رشته ام رو تغییر بدم و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار بخونم .
  سوال اولم اینه که ایا میتونم تغییر رشته بدم و دوم معافیت تحصیلی ام دچار مشکل نمیشه چون من سال ۱۴۰۰ دیپلم تجربی گرفتم و ورودی دانشگاه هم از سال ۱۴۰۰ بوده .
  سوال دومم اگر میشه تغییر رشته بدم باید در چه کنکوری ثبت نام کنم یا از طریق معدل میشه ؟
  سپاس

  • با سلام و احترام، نظام وظیفه در تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی ناپیوسته مداخله نمی کند. از نظر وزارت علوم نیز تغییر رشته مانعی برای ادامه ی تحصیل شما ایجاد نمی کند. رشته مهندسی کامپیوتر بر اساس سوابق تحصیلی( با معدل) و بدون کنکور در دانشگاه های آزاد، علمی کاربردی، موسسات غیرانتفاعی و دانشکده های سراسری وجود دارد.

 2. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجوی ترم چهارم حسابداری کارشناسی پیوسته هستم آیا میتونم در اواخر تیر با گرفتن مدرک کاردانی، در کنکور کاردانی به کارشناسی رشته مهندسی برق با این که رشته ام حسابداری است، امتحان بدهم؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید با شرط معدل در مقطع کاردانی به کارشناسی در حالت کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق شرکت کنید.و این مدرک ارزش آنچنانی ندارد.

 3. با سلام
  بنده کارشناسی پیوسته رشته عمران خوندم. ایا میتونم با کنکور یا بدون کنکور کاردانی به کازشناسی حسابداری بخونم؟

  • با سلام درصورت داشتن معافیت دائم یا کارت پایان خدمت می توانید مجدد در رشته حسابداری را تحصیل کنید در غیر این صورت فقط باید تحصیل خود را رو به جلو انجام بدهید.

 4. سلام من الان دارم رشته حسابداری دانشگاه پیام نور میخونم و ۶۷واحد پاس کردم ولی کارشناسی پیوسته بوده میخولم لیسانس روانشناسی یا کامپیوتر بگیرم باید تغییر رشته بدم یا کاردانی بگیرم دوباره کنکور بدم؟

  • با سلام و احترام، رشته ی روانشناسی، به هیچ عنوان در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ارائه نمی شود. رشته ی کامپیوتر در مقطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) ارائه می شود. تقریبا اواخر آبان ماه، هم زمان با انتشار مرحله ی دوم انتخاب رشته ی بدون آزمون می توانید مجدّدا انتخاب رشته کنید.

 5. سلام ، وقت بخیر، مدرک تحصیلی ام الآن کاردانی حسابداری مالیه از دانشگاه علمی کاربردی، میخواستم بدونم اگه کارشناسی رو بخوام مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه دولتی تهران بخونم چیکار باید بکنم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین دفترچه کاردانی به کارشناسی سال ۱۴۰۱، صفحه۱۱۹، این رشته در تهران صرفاً در آموزشکده فنی وحرفه ای دختران ولی عصر به صورت روزانه(دولتی رایگان) و بدون کنکور، ارائه شده است. برای پذیرش نیمسال دوم هنوز هیچ اطلاعیه ای از سازمان سنجش منتشر نشده است.

 6. سلام وقت بخیر ،من کارشناسی حسابداری دارم
  برای ارسد نیتونم مدیریت و برنامه‌ریزی درسی شرکت کنم؟

 7. سلام
  من کاردنی پیوسته در رشته ندم افزار هستم میخوام کنکور بدم از کاردانی به کارشناسی بعد شندیدم نمیتونم وارد دانشگاه دولتی اصفهان بشمم ایا درسته ؟؟
  مثلا تو بقیه دانشگاهای دولتی خوب مثل شریف و… هم نمیتونم بشم ؟؟

 8. سلام. کنکور کاردانی به کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی داریم؟

 9. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من مدرک کاردانی مهندسی مکانیک دارم میخوام کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر ادامه بدم ایا میتونم؟

 10. سلام.وقتتون بخیر.من دیپلم کاردانش و مدرک کاردانیم هر دو کامپیوتر هستن. الآن میخوام کارشناسی هنر ( نقاشی ) شرکت کنم. آیا امکانش هست؟
  و اینکه کاردانیم دانشگاه آزاد بودم میتونم کنکور دولتی بدم؟
  سپاس از پاسخگوییتون.

 11. سلام و عرض خسته نباشید ببخشید
  ببخشید من یه سوال داشتم من دانشجوی پیوسته کاردانی it هستم بعد برای کنکور کاردانی به کارشناسی شنیدم که یک شرایطی هست که اگه معدل بالای ۱۷ باشه نیازی به کنکور نیست و میشه بدون کنکور به َ کارشناسی رفت و دانشگاه دولتی رفت این درست هست یا خیر؟ اگر هست امکانش هست یک توضیحی بدید در این باره

 12. سلام وقتتون بخیر من رشته نرم افزار کامپیوتر کاردانی پیوسته ثبت نام کردم
  بعد از دوسال که مدرک کاردانی گرفتم میتونم توی کنکور شرکت کنم برای کاردانی به کارشناسی همون رشته کامپیوتر
  و ربطی به اینکه کاردانی پیوسته یا ناپیوسته بشینیم نداره؟

 13. باسلام من مدرک کارشناسیم رو گرفتم آیا میتونم در رشته های کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد شرکت کنم؟

 14. با سلام
  با دو رشته گروه دامپزشکی از طریق شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی نیز پذیرش دانشجو دارند یا فقط پذیرش براساس سوابق تحصیلی است؟

 15. سلام بنده دارای فوق دیپلم ریاضیات و کاربردها از دانشگاه دولتی هستم آیا میتونم از کاردانی به کارشناسی رشته حسابداری دانشگاه پیام نور بخوانم؟

 16. سلام
  ایا برای شرط معدل هم نیازه در سایت سنجش ثبت کنم اگر نیازه من نمیدونستم الان باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اتمام زمان ثبت نام، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره