تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کاردانی به کارشناسی / شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

شرایط نام نویسی آزمون کاردانی به کارشناسی 1401
شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی و یا بدون کنکور آن یکی از راه های ورود افراد به این مقطع تحصیلی می باشد. فارغ التحصیلان دوره کاردانی و یا دانشجویان در حال تحصیل در سال آخر، در صورتی که واجد تمامی شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 باشند می توانند نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

داوطلبانی که مدرک کاردانی خود را دریافت نموده اند و علاقه مند به ادامه تحصیل در یکی از رشته های گروه های پرطرفدار فنی مهندسی، پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، علوم انسانی، منابع طبیعی و هنر هستند، می بایست از طریق شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی به پذیرش در یکی از رشته های مذکور دست یابند. چنانچه در هریک از مراحل گزینش متقاضی مشخص شود که دارای یکی از شرایط مندرج در دفترچه نمی باشد از ورود وی به این مقطع جلوگیری خواهد شد.

داوطلبان برای پذیرش در تمامی رشته های گروه پزشکی و غیر پزشکی کنکور کاردانی به کارشناسی می بایست دارای مدرک کاردانی مرتبط با آن باشند.

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1401

ممکن است بسیاری از افراد با این سوال مواجه باشند که برای شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی چه شرایطی لازم است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این شرایط به دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم می شود که با توجه به اهمیت این موضوع هر یک را به صورت جداگانه در این مقاله توضیح داده ایم.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تایید شده نظام جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد و عمل به احکام اسلامی (داوطلبانی که به ادیان دیگری به جز دین اسلام معتقد هستند در صورت عدم تجاهر به احکام اسلامی از این شرط مستثنی می باشند.)
 • عدم فساد اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمی متناسب با رشته مورد نظر
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه در گروه های سیاسی غیرقانونی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک کاردانی معتبر که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد برای داوطلبان الزامی است.
 • چنانچه داوطلب در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی دانشجو باشد، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی خواهد بود که مدرک خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه 1401 دریافت کند.
 • اگر متقاضی دارای مدارک بالاتر از کاردانی پیوسته یا ناپیوسته باشد، مجاز به ثبت نام رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون نخواهد بود.
 • در صورتی که داوطلب در دوره روزانه آزمون کاردانی به کارشناسی سال گذشته پذیرفته شده باشد، مجاز به شرکت در رشته های روزانه این مقطع تحصیلی در کنکور 1401 نیست مگر آن که علاقه مند به تحصیل در دوره های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، آزاد و مجازی باشد.
 • دارندگان مدرک کاردانی با معدل کمتر از 14 در صورتی که در رشته ای نامرتبط با رشته مقطع کاردانی خود پذیرفته شوند، ملزم به گذراندن 24 واحد جبرانی می باشند.
 • برای پذیرش در تمام رشته های گروه پزشکی داوطلبان نیازمند به مدرک کاردانی (فوق دیپلم) مرتبط با آن می باشند.
 • شرکت کنندگانی که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند باید در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی گواهی پایان دوره خود را دریافت نموده باشند.
 •  داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت از خدمت (دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • داوطلبانی که معلم حق التدریسی، نیروهای قراردادی و دبیر نهضت سواد آموزی هستند در صورتی مجاز به انتخاب رشته می باشند که حکم کارگزینی خود را دریافت نمایند؛ در غیر این صورت قبولی آن ها باطل خواهد شد.

مدارک مورد تایید شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی گروه پزشکی

همان طور که در بالا ذکر شد هر داوطلب متقاضی ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی گروه پزشکی، تنها درصورتی مجاز به شرکت می باشد که در رشته های امتحانی متناسب با مدرک کاردانی خود، دست به انتخاب بزند که به آن شرط تجانس رشته هم می گویند. برای اطلاعات بیشتر، رشته های امتحانی و مدرک کاردانی مورد قبولی هر رشته در جدول ذیل تهیه شده تا بتوانید از آن بهره مند شوید.

مدارک کاردانی مورد قبول برای شرکت در رشته های امتحانی کنکور کاردانی به کارشناسی
رشته امتحانی مدرک کاردانی مورد پذیرش
علوم ازمایشگاهی علوم ازمایشگاهی
بهداشت عمومی  بهداشت عمومی، بهداشت عمومی گزایش مبارزه با بیماری ها، بهداشت دهان و دندان، بهداشت عمومی گرایش بهداشت خانواده، راهنمای بهداشت عمومی، پرستاری، دندان پزشکی
تکنولوژی اتاق عمل  پرستاری، ، اتاق عمل، تکنسین اتاق عمل
تکنولوژی پرتو شناسی کاردانی رادیوتراپی، رادیولوژی، تکنسین رادیولوژی، تکنولوژی رادیولوژی، رادیولوژی تشخیصی، تکنولوژی پزشکی هسته ای
هوشبری هوشبری، پرستاری، تنفس درمانی
مامایی (فقط زن) کاردانی مامایی
فوریت های پزشکی (فقط مرد) فوریت های پزشکی، پرستاری، هوشبری، اتاق عمل

یکی از آزمونی هایی که از حساسیت بسیار بالا برخوردار است و داوطلبان برای ظرفیت های محدود این مقطع رقابت می کنند، کنکور کاردانی به کارشناسی می باشد. علاقه مندان به شرکت در این آزمون برای انجام فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 می بایست شرایط عمومی و اختصاصی آن را دارا باشند، در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت.

پس از این که داوطلبان از احراز کلیه شرایط بیان شده در متن مقاله اطمینان حاصل نمودند می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به برنامه زمانی در نظر گرفته شده، اقدامات مربوط به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی را به انجام برسانند. با کلیک بر روی لینک های موجود در این مطلب می توانید به اطلاعات کامل تر پیرامون این آمون دست یابید.

 

سوالات متداول

1- آیا متقاضیان دارای مدرک کارشناسی، مجاز به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 می باشد؟

خیر؛ دارندگان مدارک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و بالاتر حق شرکت در رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون را نخواهند داشت.

2- برای ثب نام در کنکور کاردانی به کارشناسی 1401 باید دارای چه معدلی باشیم؟

دارندگان مدرک کاردانی با حداکثر معدل 14 می توانند در این آزمون شرکت کنند اما دارندگان کمتر از این حد معدل لازم است 24 واحد جبرانی در رشته مرتبط با مقطع کاردانی خود بگذرانند.

3- جهت اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور کاردانی به کارشناسی باید 1401 به کجا مراجعه کنیم؟

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی در بر دارنده شرایط لازم جهت پذیرش در رشته های بدون آزمون این مقطع نیز می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۲۷ نظر

 1. سلام وقتتون بخیر من کاردانی نرم افزار خوندم و میخام الان کارشناسیش رو بخونم و اینکه میخام بدونم میشه از نرم افزار آزمون کارشناسی زبان هم بدم

 2. با سلام
  کاردانی پیوسته الکترونیک هستم…
  میخوام برم کارشناسی در رشته الکترونیک با کنکور است یا شرط معدل؟

 3. سلام کاردانی برق ابزار دقیق از دانشگاه علمی کاربردی پودمانی دارم می توم کارشناسی ام را مترجمی زبان انگلیسی یا آموزش زبان انگلیسی بگیرم؟

 4. سلام من فوق دیپلم it دارم میشه آیا در گروه انسانی در بخش مشاوره کنکور کاردانی به کارشناسی بدم

 5. باسلام وخسته نباشید.کاردانی کامپیوتر هستم میخوام کنکورکارشناسی ناپیوسته رشته کامپیوتر شرکت کنم آیا کنکور برداشته شده یا نه؟اگر شرط معدله بایدمعدل چند باشه؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی سال ۱۴۰۰، پذیرش در مقطع کارشناسی ناپیوسته ی رشته ی ذکر شده، صرفا براساس معدل کاردانی بوده و هیچگونه آزمونی برگزار نخواهد شد. ضمنا حداقل معدلی اعلام نشده است.

 6. سلام وقت بخیر ایا با کاردانی الکترونیک میشه هم در کنکور و هم در پذیرش غیر حضوری در مقطع کارشناسی شرکت کرد

 7. سلام ایا رشته علوم سیاسی در کنکور کاردانی به کارشناسی وجود دارد؟

 8. سلام من میخوام برا آزمون کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۱ رشته مدیریت‌وبرنامه ریزی تربیت بندی شرکت کنم رته کاردانی مرتبط با این رشته نیست من مجازهستم که شرکت کنم؟؟

 9. سلام من میخواستم برا آزمون۱۴۰۱ کاردانی به کارشناسی مدیریت وبرنامه ریزی تربیت بدنی شرکت کنم مدرک کاردانی من مرتبط با این رشته نیست مجاز هستم که شرکت کنم؟؟؟

  • با سلام، بله، شما مجاز به تحصیل در رشته موردنظر خود در مقطع کارشناسی ناپیوسته می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

 10. درود و تشکر از مطالب مفیدتون
  من کارشناسی مهندسی مکانیکم
  امکانش هست کاردانی به کارشناسی رشته های انسانی رو شرکت کنم یا باید دوباره کنکور بدم و از ابتدا شروع کنم؟
  سپاس

 11. سلام من کارشناسی پیوسته مهندسی صنایع دارم. میخوام کارشناسی ناپیوسته رشته آموزش ابتدایی شرکت کنم. آیا برای استخدام‌ آموزش و پرورش کاردانی غیر مرتبط لحاظ میشه و رد میشم؟ یا کارشناسی ناپیوسته و معادلسازی ها معتبر هست برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایین

  • با سلام، شما با مدرک کارشناسی ناپیوسته آموزش ابتدایی، مجاز به شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای عنوان شغلی آموزگاری ابتدایی می باشید اما اولویت پذیرش با داوطلبانی می باشد که مدرک کاردانی مرتبط و یا کارشناسی پیوسته دارند.

 12. سلام وقت بخیر .من دانشجو کاردانی آرایش زنانه هستم .میتونم برای آزنون کارشناسی رشته پروتز دندانی رو انتخاب کنم ؟اگر معدل فوق دیپلمم الف باشه و آزمون شرکت کنم

 13. سلام من کاردانی طراحی ودوخت براساس سوابق تحصیلی خوندم میتونم کارشناسی هم براساس سوابق تحصیلی بخونم یا نمیشه باید کنکور بدم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره