تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کاردانی به کارشناسی / شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1400

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1400

شرایط نام نویسی آزمون کاردانی به کارشناسی 1400
شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1400

ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی و یا بدون کنکور آن یکی از راه های ورود افراد به این مقطع تحصیلی می باشد. فارغ التحصیلان دوره کاردانی و یا دانشجویان در حال تحصیل در سال آخر آن در صورتی که واجد تمامی شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی باشند می توانند نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته خود در این پذیرش اقدام نمایند.

داوطلبانی که مدرک کاردانی خود را دریافت نموده اند و علاقه مند به ادامه تحصیل در یکی از رشته های گروه های پرطرفدار فنی مهندسی، پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، علوم انسانی، منابع طبیعی و هنر هستند، می بایست از طریق شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی به پذیرش در یکی از رشته های مذکور دست یابند. چنانچه در هریک از مراحل گزینش متقاضی مشخص شود که دارای یکی از شرایط مندرج در دفترچه نمی باشد مطابق با مقررات با وی رفتار خواهد شد.

داوطلبان برای پذیرش در تمامی رشته های گروه پزشکی و غیر پزشکی کنکور کاردانی به کارشناسی می بایست دارای مدرک کاردانی مرتبط با آن باشند.

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی چیست؟ 

ممکن است بسیاری از افراد با این سوال مواجه باشند که برای شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی چه شرایطی لازم است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این شرایط به دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم می شود که با توجه به اهمیت این موضوع هر یک را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تایید شده نظام جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد و عمل به احکام اسلامی (داوطلبانی که به ادیان دیگری به جز دین اسلام معتقد هستند در صورت عدم تجاهر به احکام اسلامی از این شرط مستثنی می باشند.)
 • عدم فساد اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمی متناسب با رشته مورد نظر
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه در گروه های سیاسی غیرقانونی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک کاردانی معتبر که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد برای داوطلبان الزامی است.
 • چنانچه داوطلب در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی دانشجو باشد، در صورتی مجاز به شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی خواهد بود که مدرک خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه 1400 دریافت کند.
 • اگر متقاضی دارای مدارک بالاتر از کاردانی پیوسته یا ناپیوسته باشد، مجاز به ثبت نام رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون نخواهد بود.
 • در صورتی که داوطلب در دوره روزانه آزمون کاردانی به کارشناسی سال گذشته پذیرفته شده باشد، مجاز به شرکت در رشته های روزانه این مقطع تحصیلی در کنکور 1400 نیست مگر این که علاقه مند به تحصیل در دوره های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، آزاد و مجازی باشد.
 • دارندگان مدرک کاردانی با معدل کمتر از 14 در صورتی که در رشته ای نامرتبط با رشته مقطع کاردانی خود پذیرفته شوند، ملزم به گذراندن 24 واحد جبرانی می باشند.
 • برای پذیرش در تمام رشته های گروه پزشکی و غیر پزشکی، داوطلبان نیازمند به مدرک کاردانی (فوق دیپلم) مرتبط با آن می باشند.
 • شرکت کنندگانی که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند باید در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی گواهی پایان دوره خود را دریافت نموده باشند.
 •  داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت از خدمت (دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • داوطلبانی که معلم حق التدریسی، نیروهای قراردادی و دبیر نهضت سواد آموزی هستند در صورتی مجاز به انتخاب رشته می باشند که حکم کارگزینی خود را دریافت نمایند؛ در غیر این صورت قبولی آن ها باطل خواهد شد.

یکی از آزمونی هایی که از حساسیت بسیار بالا برخوردار است و داوطلبان برای ظرفیت های محدود این مقطع رقابت می کنند، کنکور کاردانی به کارشناسی می باشد. علاقه مندان به شرکت در این آزمون برای انجام فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی 1400 می بایست شرایط عمومی و اختصاصی آن را دارا باشند، در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت.

پس از این که داوطلبان از احراز کلیه شرایط بیان شده در متن مقاله اطمینان حاصل نمودند می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به برنامه زمانی در نظر گرفته شده، اقدامات مربوط به ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 1400 را به انجام برسانند. با کلیک بر روی لینک های موجود در این مطلب می توانید به اطلاعات کامل تر پیرامون این آمون دست یابید.

 

سوالات متداول

1- آیا متقاضیان دارای مدرک کارشناسی، مجاز به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی می باشد؟

خیر؛ دارندگان مدارک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته و بالاتر حق شرکت در رشته های پزشکی و غیرپزشکی این آزمون را نخواهند داشت.

2- برای ثب نام در کنکور کاردانی به کارشناسی باید دارای چه معدلی باشیم؟

دارندگان مدرک کاردانی با حداکثر معدل 14 می توانند در این آزمون شرکت کنند اما دارندگان کمتر از این حد معدل لازم است 24 واحد جبرانی در رشته مرتبط با مقطع کاردانی خود بگذرانند.

3- جهت اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور کاردانی به کارشناسی باید به کجا مراجعه کنیم؟

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی در بر دارنده شرایط لازم جهت پذیرش در رشته های بدون آزمون این مقطع نیز می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من مدرک کارشناسی پیوسته دارم میتونم در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی می بایست دارای مدرک کاردانی پیوسته و یا ناپیوسته باشید.

 2. Avatar

  سلام وقت بخیر.من کاردانی گرافیک هستم و میخام برا کارشناسی گرافیک بخونم ایا رشته گرافیک هم هست که بتونم کنکور کاردانی به کارشناسی بدم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی سال ۱۴۰۰، رشته ی ذکر شده در مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه نمی شود.

 3. Avatar

  با سلام با مدرک فوق دیپلم مدیریت اموراداری و سن بیست و نه میتوانم کارشناسی ناپیوسته پیراپزشکی بخونم؟؟؟یا میتوانم کنکور تجربی بدهم؟؟؟

 4. Avatar

  سلام وقت بخیر. من در کنکور سراسری بعد از مدرک دیپلم که گرفتم شرکت کردم و دانشکده دولتی آوردم وبعد از دو هفته که به دانشکده دولتی رفتم انصراف دادم وبه دانشگاه آزاد شهر خودم آمدم وبه همان رشته ادامه دادم و کارشناسی پیوسته هستم والان یک ترم دیگه تا فوق دیپلم دارم وبه غیر از درس های پیش ۷۰ واحد پاس میکنم آیا امکانش هست که از دانشگاه آزاد مدرک کاردانی هم رو بگیرم وکنکور کاردانی به کارشناسی رو بدم ومشکل برای ارائه درس هام به دانشگاه دولتی و معافیت تحصیلی برای من پیش نمی آید و شرایط لازمش چی هست.. ممنون از لطف شما

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای دریافت مدرک کاردانی (فوق دیپلم) شما باید از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید. با توجه به شرایط نظام وظیفه، هر اقا در طول مدت تحصیل خود (بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت) یکبار مجاز به انصراف از دانشگاه می باشد.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی مدیریت کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد هستم
  میخوام توی کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنم
  میخواستم ببینم امکانش هست بعد از اومدن نتایج کنکور انصراف بدم از دانشگام و رشته ی قبولی رو ادامه بدم ؟

  و اینکه ایا در دوره ی کارشناسی پیوسته مدرک کاردانی میدهند و به چه صورت هستش ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دانشگاه آزاد، مجاز به شرکت در آزمون بوده و در صورت قبولی می توانید از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

 6. Avatar

  سلام وقت بخیر من کاردانی نرم افزار خوندم شبانه و کارشناسی علمی کاربردی شبکه خوندم میتونم برای کاردانی به کارشناسی در رشته حسابداری ثبت نام کنم ممنون میشم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می توانید در کنکور کاردانی به کارشناسی برای رشته ی حسابداری شرکت کنید و محدودیتی جهت انتخاب رشته ی غیر مرتبط ندارید.

 7. Avatar

  با سلام
  ببخشید من مدرک کاردانی ناپیوسته رشته اموزش ابتدایی رو دارم
  میخوام ببینم میتونم برای کارشناسی رشته علوم تربیتی پیوسته رو انتخاب کنم؟
  اخه شنیدم بخاطر اینکه کاردانی ناپیوسته بوده نمیشه کارشناسی پیوسته رو خوند

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید، در حال حاضر فقط می توانید در مقطع کارشناسی ناپیوسته اقدام به ثبت نام کنید.

 8. Avatar
  محمد از مازندران

  من میتونم از طریق رشته ی فنی،زیر شاخه ی مکانیک خودرو،سه سال متوسطه ی دوم رو بخونم و مدرک دیپلم بگیرم و بعدش کنکور کاردانی به کارشناسی بدم و دانشگاه دولتی که مهندسی مکانیک خودرو داشته باشه در مازندران،،بقیه ی تحصیلم رو ادامه بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت ادامه تحصیل در رشته مرتبط می بایست در آزمون کاردانی فنی حرفه ای شرکت نمایید.

 9. Avatar

  سلام وقت بخیر.من کاردانی رشته مدیریت خانواده رو دارم چون رشته من کارشناسی نداره خواستم ببینم چه رشته هایی میتونم واسه کارشناسی شرکت کنم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، تمامی رشته های ارائه شده بجز رشته های گروه پیراپزشکی را می توانید انتخاب کنید.

 10. Avatar

  با سلام، با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش آزمون کاردانی به کارشناسی حسابداری در سال ۱۴۰۰ شرط معدل شده، میخواستم ببینم معدل باید چند باشه؟؟ با تشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام و وقت بخیر، جهت ثبت نام براساس سوابق تحصیلی، مقطع کاردانی به کارشناسیناپیوسته، طبق اطلاعیه های منتشر شده، حدی برای معدل مشخص نشده است. لازم به ذکر است ازجمله مواردی که در قبولی براساس سوابق موثر هستند: معدل شما، تعداد داوطلبان، ظرفیت دانشگاه ها و… می باشد.

 11. Avatar

  سلام بادیپلم تجربی میتونم رشته ی علوم انتظامی شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، دانشگاه افسری علوم انتظامی امین از داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم نظری (ریاضی، تجربی و انسانی ) می باشند، دانشجو می پذیرد.

 12. Avatar

  سلام کسی که کاردانی رشته حقوق داره از دانشگاه علمی کاربردی میتونه کارشناسی تو دانشگاه پیام نور ادامه بده یا واحدهای گذرانده شده را تو پیام نور بگذرونه ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت نداشتن مشکل نظام وظیف، مجاز به تحصیل مجدد در دانشگاه پیام نور خواهید بود و در صورت موافقت دانشگاه حداکثر تا ۳۲ برای شما معادل سازی می شود.

 13. Avatar

  سلام خسته نباشین.. من کاردانی الکترونیک خوندم… کاردانی به کارشناسی هم تکنولوژی الکترونیک خوندم… ایا امکان شرکت دوباره تو کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته رو دارم؟ اگه داشته باشم واحدهایی ک دوره قبلی پاس کردم ممکنه تطبیق بخورن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، در صورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی محدودیتی جهت تحصیل مجدد در یک پایه برای شما وجود ندارد. لازم به ذکر است که می توانید برای برخی از واحدهای درسی متجانس، از شرایط تطبیق واحد استفاده نمایید.

 14. Avatar

  سلام خسته نباشین من کنکور کاردانی ب کارشناسی شرکت کردم و روزانه قبول شدم ولی چون اولویت اولم رشته خودم نبود شرکت نکردم میتونم دوباره کنکور بدم؟ب مشکل نمیخورم

 15. Avatar

  با سلام من کاردانی ریاضی خوندن و در ادامه کنکور کاردانی به کارشناسی یک رشته دیگ ثبتنام کردم و کاردانی ب کارشناسی اون رشته رو تموم کردم و ارشدم گرفتم
  الان میتونم دوباره کنکور کاردانی ب کارشناسی رشته کامپیوتر شرکت کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما مجاز به شرکت مجدد در کنکور کاردانی به کارشناسی و انتخاب رشته ی کامپیوتر می باشید.

 16. Avatar

  سلام وقتتون بخیر شخصی که دو سال در دوه کاردانی تحصیل کرده و در کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته قبول شده آیا می تواند مقطع کارشناسی رو در دانشگاه کارشناسی پیوسته بخواند و ادامه دو سال کاردانی رو ادامه دهد و اینکه واحدهای کاردانی اش بخورد

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت داشتن مشکل نظام وظیفه، مجاز به تحصیل مجدد و بازگشت به عقب نمی باشید.

 17. Avatar

  با سلام ، من دانشجوی رشته کاردانی کامپیوتر هستم و در کنکور کاردانی به کارشناسی ۹۹ شرکت کردم اما دوره (شبانه) قبول شدم ، میخواستم بدونم آیا مجاز به شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۰ هستم یا خیر ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که در دوره ی روزانه قبول نشده باشید، مجاز به شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی سال ۱۴۰۰ و انتخاب رشته های دوره ی روزانه می باشید.

 18. Avatar

  سلام،من کاردانی رشته ict هستم..
  بعد الان کنکور کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر قبول شدم.
  ولی این ترم ترم آخره کاردانیمه. امکانش هست دانشگاه ثبت نام کنه منو برای کارشناسی ناپیوسته و ترم اولو بهم مرخصی بده تا کاردانیم تموم بشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت موافقت دانشگاه می توانید یک ترم مرخضی گرفته و از ترم بعد وارد دانشگاه شوید.

 19. Avatar

  سلام . من با کاردانی زیست میتونم برای کارشناسی حقوق ادامه تحصیل بدم؟ بعد از دوسال کارشناسی حقوق دریافت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط با مدرک کاردانی خود ندارید و می توانید در مقطع کارشناسی، رشته ی حقوق را انتخاب کنید.

 20. Avatar

  سلام من کاردانی پیوسته معماری دارم .میتونم کنکور برا کارشناسی پیوسته شرکت کنم؟؟؟؟چجوری میتونم ناپیوسته رو به پیوسته تبدیل کنم

  • Avatar

   با سلام، شما بایستی با دارا بودن مدرک کاردانی در رشته های کاردانی به کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته) شرکت کنید. دوره های کارشناسی ناپیوسته (۲سال) و کارشناسی پیوسته (۴ سال) می باشد.

 21. Avatar
  مصطفی قدسی انزابی

  با سلام من ورودی ۷۸ و فارغ التحصیل سال ۸۲ رشته زبان و ادبیات انگلیسی هستم.به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،آیا میتوانم در دانشگاه سراسری برای ادانه رشته خودم آزمون بدم؟متشکرم.

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی داشته باشید می بایست در آزمون سراسری شرکت نمایید و پس از قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر به ادامه تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است جهت تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته باید منعی از سوی نظام وظیفه نداشته باشید.

 22. Avatar

  سلام خسته نباشید من دانجشو کاردانی پیوسته حسابداری ام در دانشگاه ازاد. میتونم کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه روزانه شرکت کنم؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام , بله شما با داشتن مدرک فارغ التحصیلی کاردانی پیوسته از دانشگاه آزاد اسلامی می توانید در آزمون کاردانی به کارشناسی سراسری شرکت نموده و در دوره روزانه نیز انتخاب رشته انجام دهید . و همچنین پیشنهاد می شود جهت اطلاع از زمان ثبت نام عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی باشید .

دریافت مشاوره