تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / شهریه ها / نرخ جدید شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد 1400 – 1401

نرخ جدید شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد 1400 – 1401

میزان شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد 1400 - 1401
نرخ جدید شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد 1400 – 1401

با نزدیک شدن به فصل تابستان، بسیاری از دانشجویان به فکر ثبت نام برای ترم های تابستانی و گذراندن تعدادی از واحدهای درسی خود در این فصل می افتند. علت این امر به مسائل مختلفی بر می گردد، از جمله این که بعضی از دانشجویان تمایل دارند از اوقات فراغت خود در این ایام استفاده کرده و تعداد دروس پاس شده بیشتری را در کارنامه خود داشته باشند. همچنین ممکن است دانشجویی در تعدادی از دروس خود، موفق به کسب نمرات قابل قبولی نشده و در نتیجه مردود شده باشد که در این صورت می تواند در زمان هایی که برای ثبت نام و انتخاب واحد ترم های تابستانی در نظر گرفته می شود، نسبت به نام نویسی خود و شرکت در کلاس های این دوره اقدام نماید.

دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه هایی است که هر ساله برای برگزاری کلاس های تابستانی، برنامه و زمان بندی ویژه ای را ارائه می کند. موضوع بحث این مقاله، میزان شهریه ای است که دانشگاه آزاد برای دانشجویان خود در ترم تابستان در نظر می گیرد، می باشد.

شهریه دوره ترم تابستان برای دانشجویان دانشگاه آزاد در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورتی که حداکثر تا 6 واحد درسی را اتخاذ نمایند، نصف شهریه ثابت به علاوه شهریه متغیر تعریف شده برای هر واحد درسی است.

جزئیات شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد 99

دانشگاه ازاد یکی از انواع دانشگاه های شهریه پرداز است که از نظر درجه و رتبه علمی، پس از دانشگاه های سراسری در جایگاه مناسبی قرار می گیرد. دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند، چه در ترم های عادی و چه در ترم های تابستانی، موظف به پرداخت شهریه برای اخذ دروس خود می باشند. مبلغ هایی که برای هر واحد درسی تعریف می شوند، در سال های مختلف، متغیر هستند. به طور کلی می توان گفت که معمولا هر سال 10 الی 15 درصد بر میزان شهریه دانشگاه آزاد افزوده می شود. بر اساس آخرین ابلاغیه های منتشر شده، برنامه ارائه دروس دانشگاه آزاد در ترم تابستان و شهریه آن به شرح زیر می باشد.

  • به طور کلی، حداکثر تعداد واحدهای درسی انتخابی مجاز برای دانشجویان رشته های گروه علوم پزشکی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه ای تا سقف 6 واحد و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تا 4 واحد می باشد.
  • در رشته های غیر پزشکی، حداکثر واحد تعیین شده، تا 8 واحد برای شرایط عادی و تا سقف 10 واحد برای شرایط خاص در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته می باشد و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری تخصصی صرفا می توانند 4 واحد اخذ نمایند.
  • دانشجویان مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته برای اخذ تا سقف 6 واحد می بایست یک دوم شهریه ثابت و شهریه متغیر را به طور کامل پرداخت نمایند و چنانچه بیشتر از 6 واحد داشته باشند، باید دو سوم شهریه ثابت و تمام شهریه متغیر را بپردازند.
  • شهربه اخذ هر واحد درسی تا حداکثر 6 واحد، برای مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته به صورت نصف شهریه ثابت و کل شهریه متغیر و در حالتی که بیش از 6 واحد اخذ شود، دو سوم شهریه ثابت و شهریه متغیر به طور کامل، تعیین شده است.
  • در مقطع دکتری حرفه ای دامپزشکی تا سقف 6 واحد، دانشجویان موظف به پرداخت نصف شهریه و شهریه متغیر به طور کامل هستند و در صورت اخذ بیش از 6 واحد باید دو سوم شهریه ثابت و تمام شهریه متغیر را پرداخت کنند.

توجه: دانشگاه آزاد، از ارائه دروس تخصصی، به علت طول مدت کوتاه دوره تابستان صرف نظر کرده است.

برخی از دانشجویان، برای بهره بردن از ایام تعطیل تابستان، از برنامه های ترم تابستانی دانشگاه ها استفاده می نمایند تا بدین ترتیب بتوانند در مدت زمان کوتاه تری واحدهای درسی خود را بگذرانند و در موعد مقرر فارغ التحصیل شوند. این امر برای دانشجویان دانشگاه های شهریه پرداز از جمله دانشگاه آزاد، با پرداخت هزینه همراه است

لازم به ذکر است که دروس ارائه شده در دوره ترم تابستان، عمومی می باشند زیرا فرصت اندک تابستان، پاسخگوی ارائه دروس تخصصی و جمع بندی آن ها نیست. چنانچه شما جزء دانشجویانی هستید که در دانشگاه آزاد تحصیل می نمایید، طبیعتا دغدغه اطلاع از میزان شهریه های قراردادی این دانشگاه در گروه ها و مقاطع مختلف را دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میزان شهریه های دانشگاه آزاد از جمله شهریه رشته پزشکی دانشگاه آزاد و یا شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر روی لینک مرتبط با آن کلیک فرمایید و یا با مشاوران مرکز ایران مشاوره در تماس باشید

سوالات متداول

1- آیا میزان شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد در سال 99 تغییر کرده است؟

با توجه به این که سقف اخذ تعداد واحدهای درسی مجاز برای دانشجویان تا حدودی تغییر کرده است، میزان شهریه ترم تابستانی این دانشگاه نیز به ازای هر واحد درسی افزوده شده است.

2- تعرفه شهریه ترم تابستان دانشجویان دانشگاه آزاد مقطع دکتری حرفه ای دامپزشکی چه میزان است؟

در مقطع دکتری حرفه ای دامپزشکی دانشگاه آزاد تا سقف 6 واحد، دانشجویان موظف به پرداخت نصف شهریه و شهریه متغیر به طور کامل هستند و در صورت اخذ بیش از 6 واحد باید دو سوم شهریه ثابت و تمام شهریه متغیر را پرداخت کنند.

3- شهریه ترم تابستانی برای دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد در سال 99 چه میزان تعیین شده است؟

شهریه اخذ هر واحد درسی تا حداکثر 6 واحد، برای مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته به صورت نصف شهریه ثابت و کل شهریه متغیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. سلام خسته نباشید
    آیا ترم تابستان دانشگاه آزاد فقط مخصوص دانشجویانی است که فارق التحصیل میشوند یا مختص همه دانشجویان می باشد؟

    • با سلام و درود، دانشجویان نیز می تواند در صورت ارائه واحدهای درسی در ترم تابستان، نسب به انتخاب واحد اقدام نمایند.

دریافت مشاوره