خانه کنکور لیست رشته های کنکور هنر 1402

لیست رشته های کنکور هنر 1402

معرفی رشته های کنکور سراسری هنر 1402
لیست رشته های کنکور هنر 1402

کنکور هنر به دلیل تنوع در رشته های هنری، جذابیت های خاص خود را دارد و داوطلبان زیادی مشتاق ادامه تحصیل در این رشته ها هستند. با توجه به این که رشته های کنکور هنر به صورت شناور ارائه می شود، متقاضیان دیگر گروه های آزمایشی مانند ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی نیز می توانند نسبت به ثبت نام کنکور سراسری هنر اقدام نمایند که این مسئله نیز در تعداد زیاد داوطلبان کنکور هنر بی تاثیر نمی باشد. البته پذیرش در رشته های هنری چندان کار آسانی هم نیست چرا که پذیرفته شدگان آزمون کتبی، می بایست در آزمون عملی نیز مورد سنجش قرار بگیرند.

پذیرش در اغلب رشته های مرتبط با گروه آزمایشی هنر در کنکور سراسری به صورت دو مرحله ای (آزمون کتبی و عملی) صورت می پذیرد.

معرفی رشته های کنکور هنر 1402

گروه آزمایشی هنر در سال گذشته از 5 زیر گروه تشکیل شده بود که متقاضیان می توانستند در زمان انجام انتخاب رشته و پس از بررسی و مطالعه کامل دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر نسبت به استخراج کد رشته محل های ایده آل خود متناسب با رتبه و تراز کسب شده در آزمون کتبی اقدام نمایند. ولی با حذف زیر گروه ها رشته ها به صورت یک پارچه در آمده و داوطلبان با توجه به ضرایب اختصاصی آن درس می توانند به انتخاب رشته بپردازند.

پذیرش کنکور هنر در اغلب موارد و رشته ها، به صورت دو مرحله ای صورت می پذیرد و منوط به کسب حدنصاب نمره لازم از هر دو مرحله آزمون کتبی و عملی می باشد. در نتیجه توجه داشته باشید که قبول شدگان کنکور سراسری هنر می بایست در صورت لزوم نسبت به ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر و شرکت در این گزینش به خصوص نیز اقدام نمایند تا بتوانند در رشته و دانشگاه موردعلاقه خود پذیرفته شوند.

رشته های دارای آزمون عملی و پذیرش دو مرحله ای کنکور هنر 1402
ارتباط تصویریطراحی پارچهطراحی صحنهطراحی لباس
عکاسیکاردانی هنرهای تجسمیکتابت و نگارگریمجسمه سازی و نقاشی
طراحی صنعتی و ادبیات نمایشیادبیات نمایشیبازیگری و نمایش عروسکیآهنگ سازی
نوازندگی موسیقی ایرانینوازندگی موسیقی جهانی

لازم است بدانید که هر یک از دروس رشته هنر نیز دارای ضریب خاصی می باشد. ضرایبی که برای هر یک از دروس امتحانی کنکور هنر در نظر گرفته شده اند، به شرح زیر می باشند.

ضرایب دروس مختلف در کنکور هنر 1402
مواد امتحانیضرایب
درک عمومی هنر12
درک عمومی ریاضی و فیزیک5
خلاقیت و تصویر تجسمی3

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ضرایب تمامی دروس عمومی در کنکور سراسری هنر 1401 یکسان است به این ترتیب که ضریب درس زبان و ادبیات فارسی معادل 4، زبان عربی برابر 2، فرهنگ و معارف اسلامی 3 و زبان خارجه معادل 2 برآورد شده است. و به صورت تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تاثیر خواهد داشت.

لیست رشته های ارائه شده در کنکور هنر 1402

کلیه رشته هایی که علاقه مندان می توانند با شرکت در کنکور هنر، نسبت به انتخاب آن ها اقدام کنند، در جدول زیر ارائه شده است. توجه داشته باشید که این لیست مطابق با دفترچه انتخاب رشته و برای پذیرش دانشگاه های سراسری از جمله دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور و هم چنین دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی جمع آوری شده است.

آشنایی با این رشته ها موجب تسهیل هدف گذاری، تعیین شیوه ادامه تحصیل در شهر، رشته و دانشگاه مورد علاقه، ترسیم مسیر پیشرفت و بهبود روند مطالعاتی داوطلبان می شود. توجه داشته باشید که رشته های جدول ذیل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته ارائه می گردد.

لیست رشته های کنکور هنر 1402
آموزش ارتباط تصویریارتباط تصویریتلویزیون و هنرهای دیجیتالیچاپ
صنایع دستیطراحی پارچهطراحی صحنهطراحی لباس
طراحی و ساخت طلا و جواهرعکاسیفرشکتابت و نگارگری
مجسمه سازینقاشینقاشی ایرانیهنرهای صناعی
کاردانی طراحی پوشاککاردانی گرافیککاردانی هنر سفالگریهنرهای تجسمی
کاردانی عکاسی خبریکاردانی فرش دستبافکاردانی گرافیککاردانی گرافیک رایانه
کاردانی هنرهای سنتی.کاردانی هنرهای تجسمیکاردانی هنر سفالگری
باستان شناسیطراحی صنعتیمرمت و احیای بناهای تاریخیهنر اسلامی
کاردانی باستان شناسیکاردانی طراحی صنعتی
مرمت آثار تاریخیموزهکاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخیکاردانی موزه
ادبیات نمایشیبازیگریسینماکارگردانی تلویزیون
نمایش عروسکیکاردانی انیمیشنکاردانی هنرهای نمایشی
آهنگسازیموسیقی نظامینوازندگی موسیقی ایرانینوازندگی موسیقی جهانی

در نظر گرفتن دو فاکتور اساسی علاقه و مهارت در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری هنر به عنوان ارکان اساسی ادامه تحصیل در این زمینه محسوب می گردد. تعدد رشته ها و زمینه های تحصیلی هنر که از جمله آن ها می توان به گرافیک، هنرهای تجسمی، نقاشی، موسیقی و سینما اشاره کرد، باعث شده تا گستره بیشتری از افراد بتوانند نسبت به پذیرش در آزمون کتبی و عملی هنر اعلام علاقه مندی نموده و به دنبال آشنایی با زیرگروه ها، ضرایب، رشته های دانشگاهی و بودجه بندی کنکور هنر باشند.

برخی متقاضیان در هنگام انجام انتخاب رشته کنکور هنر علاوه بر علاقه خود، میزان درآمدی که می توانند به واسطه رشته تحصیلی مربوطه کسب کنند را هم مورد توجه قرار می دهند و همواره به دنبال آشنایی با بازار کار بهترین رشته های هنر می باشند.

بسیاری از دانشگاه های کشور در حال حاضر نسبت به پذیرش دانشجویان، بدون نیاز به شرکت در آزمون سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آن ها اقدام می کنند. رشته های هنری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن رشته های بدون کنکور هنر اقدامات لازم را در راستای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد به انجام برسانند.

 

سوالات متداول

1- لیست رشته های ارائه شده در کنکور هنر از چه طریقی قابل دسترسی می باشد؟

این رشته ها به همراه ضرایب آن در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و متن این مقاله به چشم می خورد.

2- شناخت رشته های کنکور هنر از چه نظر دارای اهمیت می باشد؟

آشنایی با این رشته ها، داوطلبان را در مسیر رقم زدن انتخاب رشته ای موفق و مطلوب هدایت می نماید.

3- منظور از ارائه برخی رشته های کنکور گروه هنر به صورت متمرکز و با شرایط خاص چیست؟

بسیاری از رشته های مرتبط با کنکور هنر به صورت دو مرحله ای و به شرط پذیرش در آزمون کتبی و عملی ارائه می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ نظر

 1. سلام . من کاردانی گرافیک از دانشگاه تهران نوبت روزانه دارم. الان میخوام برای کنکور ریاضی بخونم ، امکان تحصیل در دانشگاه سراسری برای لیسانس در نوبت روزانه برام ممکنه ؟

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور سراسری مندرج در سایت سنجش، یکی از مدارک مجاز برای ثبت نام، مدرک کاردانی شماست. شما با توجه به اعلام نتیجه ی اولیه کنکور، می توانید کد رشته های روزانه را انتخاب کنید.

 2. سلام .وقتتون بخیر . میشه در کنکور هنرو زبان ۱۴۰۲باهم شرکت کرد ؟

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور سراسری مندرج در سایت سنجش، داوطلب می تواند در کنار کنکور اصلی هر دو گروه هنر و زبان را نیز انتخاب کند.

 3. سلام ببخشید من میخواستم رشته سینما_جلوه های ویژه بخونم الان توی لیست رشته های کنکور هنر نگا میکنم به طور مجزا نیست . این رشته زیر شاخه هنر هست توی بخش سینما میخوام بدونم الان این سینما که داخل لیست نوشته شده شامل این رشته میشه یا ن . اگه لطف کنید ممنون میشم

  • با سلام و احترام، مطابق با دفترچه ی کنکور ۱۴۰۲ مندرج در سایت سازمان سنجش صفحه ی ۳۹، سینما گرایش جلوه های ویژه ندارد. داوطلب در طول مقطع لیسانس گرایش های مختلف سینما را مطالعه خواهد کرد.

 4. سلام آیا با دیپلم انسانی و کنکور هنر میتوان در رشته روزنامه نگاری شرکت کرد؟

 5. سلام ببخشید با کنکور زبان میشه دانشگاه هنر رفت؟؟

  • با سلام، خیر، در صورتی که قصد انتخاب رشته های گروه هنر را دارید، می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی هنر شرکت کنید.

 6. با سلام . ببخشید میخواستم بدونم میشه از‌طریق کنکور هنر تربیت بدنی خوند؟

 7. سلام من رشتم گرافیک کامپیوتری میخواستم بدونم میشه کنکور نظری شرکت کنم

 8. سلام من رشته گرافیک میخونم میخواستم بدونم میتونم کنکور نظری هم بدم

دریافت مشاوره پیج کنکور