خانه پذیرش بدون کنکور آیا امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور وجود دارد؟

ثبت نام مامایی بدون کنکور 1401
مامایی بدون کنکور 1401

رشته مامایی از زیرمجموعه‌ های گروه علوم پزشکی محسوب می شود که نقش های بسیار گسترده‌ای از جمله نقش مشاوره‌ای، حمایتی، ‌درمانگری آموزشی، مراقبتی و تحقیقاتی در زمینه ارتباط مادر با کودک ایفا می کند. با توجه به این که در سال های اخیر تقریبا 85 درصد از رشته های تحصیلی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی آن ها صورت می گیرد، بسیاری از علاقه مندان ممکن است به دنبال آگاهی از شرایط تحصیل بدون کنکور در رشته های پزشکی و پیراپزشکی باشند و این سوال برایشان به وجود بیاید که آیا امکان تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی وجود دارد یا خیر؟! اگر به دنبال پاسخ این سوال می باشید، توصیه می کنیم ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.

امکان ارائه رشته های پیراپزشکی از جمله رشته مامایی به صورت بدون کنکور وجود دارد.

تحصیل در رشته مامایی بدون شرکت در کنکور سراسری

تعداد علاقه مندان به رشته های پزشکی از جمله رشته مامایی کم نیست و همین امر می تواند رقابت داوطلبان کنکور تجربی را برای دستیابی به این رشته پرمتقاضی سخت کند. احتمال ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور وجود دارد اما نحوه پذیرش آن با سایر رشته های دانشگاه های آزاد و سراسری متفاوت است.

از جمله این تفاوت ها آن است که داوطلبان برای تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون آزمون می بایست در کنکور تجربی شرکت نمایند و این در حالی است که متقاضیان سایر رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند. از طرفی، پذیرش این دسته از داوطلبان معمولا به صورت بومی انجام شده و از علاقه مندان به تعداد چند برابر ظرفیت برای حضور در مصاحبه دعوت به عمل می آید.

برای آن که بدانید آیا رشته هایی پیراپزشکی از جمله رشته مامایی به صورت بدون آزمون ارائه می شوند یا خیر، لازم است منتظر انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی باشید چرا که در این دفترچه،  لیست رشته هایی که پذیرش در آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنندگان صورت می گیرد، درج می شود.

نکته قابل توجه آن است که معمولا رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در مقطع کاردانی و در مناطق محروم ارائه می شوند. بنابراین پذیرش داوطلبان در این گروه از رشته ها معمولا به صورت بومی انجام می پذیرد و همان طور که اشاره شد، متقاضیان می بایست یک مرحله مصاحبه را نیز پشت سر بگذارند. لازم به ذکر است آخرین سالی که بر اساس سوابق تحصیلری در این رشته دانشجو پذیرش شد سال 97 بوده است.

با این تفاسیر می توان گفت که در صورت ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور، نکات مربوطه در دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی تجربی درج می شود و تا قبل از انتشار این دفترچه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، نمی توان در مورد این امر اظهار نظر نمود.

شهر های پذیرش بر اساس سوابق فارغ التحصیلی در رشته مامایی 1401
مقطع کاردانی مامایی
شهرستان سرباز، فنوج، دلگان، ایرانشهر و مهستان20 نفر زن
چابهار، کنارک، نیک شهر، قصر قند، دشتیاری، زر آباد20 نفر زن
هرمزگان10 نفر زن

شرایط تحصیل بدون کنکور رشته مامایی دانشگاه سراسری

داوطلبانی که قصد دارند کد رشته های مربوط به “رشته های بدون کنکور پیراپزشکی” را هنگام انتخاب رشته کنکور تجربی ثبت نمایند، بایستی از شرایط مربوطه اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس اقدامات لازم را به انجام برسانند.

 • حداکثر سن در نظر گرفته شده برای داوطلبان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور، حداکثر 25 سال می باشد. شرط حداکثر سن برای آقایانی که دوره خدمت وظیفه عمومی خود را گذرانده است، حداکثر 27 سال می باشد.
 • تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی، می توانند نسبت به انتخاب رشته های بدون کنکور پیراپزشکی اقدام کنند.
 • در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل 16 باشند.
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان کلیه مقاطع تحصیلی تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور، مجاز به شرکت در این دوره ها نمی باشند.
 • شرط بومی پذیری از جمله شرایطی است که در برخی از دوره ها ملاک عمل قرار می گیرد.
 • تعهد خدمت پذیرفته شدگان رشته های پیراپزشکی بدون کنکور به میزان سه برابر طول مدت تحصیل آن ها می باشد.
 • کلیه داوطلبان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه، می توانند در رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

میزان شهریه تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی 

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش بیاید که میزان هزینه تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که میزان شهریه به دانشگاه پذیرفته شده بستگی دارد، بنابراین اگر متقاضی در رشته بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دوره روزانه تحصیل نمایند به صورت رایگان و در صورتی که در دانشگاه های شبانه، پردیس خود گردان و… پذیرفته شوند مبلغ تحصیل متفاوت و با توجه به دانشگاه مورد نظر خواهد بود.

آیا دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو مامایی می پذیرد؟

دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو نمی پذیرد، در این خصوص افرادی که در کنکور سراسری شرکت نموده اند، می توانند در صورت بالا بودن نمرات دیپلم و رتبه، در رشته مامایی دانشگاه آزاد تحصیل نمایند. لذا داوطلبان می بایست ابتدا در زمان مقرر با مراجعه با  دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و لیست رشته های بر اساس سوابق تحصیلی را مطالعه کنند تا از شرایط و ظوابط آن به صورت کامل آگاهی یابند.

توجه داشته باشید که تمامی شرایط مذکور در دوره های مختلف دستخوش تغییراتی بوده و برای تمامی دوره ها صدق نمی کند. بنابراین ممکن است در برخی دوره ها اجباری بر تحصیل در رشته تجربی در دوره دوم متوسطه نبوده و یا شرط معدل لحاظ نشود. از همین رو، آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور پیراپزشکی و شرایط اختصاصی هر یک از آن ها پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی در دوره مورد نظر امکان پذیر است و تا قبل از آن نمی توان اطلاعات دقیقی را درمورد پذیرش این رشته ها و شرایط مربوطه ارائه نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون هر یک از مباحث پیراپزشکی بدون کنکور و دندانپزشکی بدون کنکور می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در کنکور سراسری به تحصیل در رشته مامایی پرداخت؟

این امر در صورتی امکان پذیر است که این رشته جزء رشته های پیراپزشکی بدون کنکور سراسری باشد.

2- کدام دانشگاه ها رشته مامایی را به صورت بدون کنکور ارائه می دهند؟

دوره های مختلف رشته های پیراپزشکی بدون کنکور تنها در تمامی دانشگاه ها امکان پذیر می باشد.

3- آیا تحصیل در رشته مامایی به صورت بدون کنکور دارای شرایط سنی می باشد؟

بله، داوطلبان می بایست دارای حداکثر سن 25 سال باشند که این شرط برای آقایانی که دوره خدمت سربازی خود را پشت سر گذاشته اند، حداکثر 27 سال می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۲ نظر
 1. سلام من دانشجویی رشته شیمی هستم م میخواهم این ترم انصراف بدهم رشته دبیرستانم ریاضی بوده است میتوانم بدون کنکور با سوابق تحصیلی رشته ها پیرا پزشکی ک بومی نیوزیلند ثبت نام کنم

  • با سلام، خیر، رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ارائه نمیشود و شما می بایست حتما در کنکور سراسری شرکت نمایید.

 2. باسلام من دیپلمه ی رشته ی انسانی هستم وعلاقه ی زیادی ب مامایی دارم چجوری بخونم میتونم کنکور بدم لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام ، شما میبایست ابتدا در کنکور تجربی شرکت کرده ( در صورت عدم علاقه به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ) و نمرات مورد نیاز را کسب نمائید.

 3. سلام
  آیا با رشته علوم انسانی می شود در دانشگاه آزاد مامایی ثبت کرد و خواند

  • با سلام، با توجه به اینکه رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ارائه نمیشود شما باید در کنکور رشته تجربی ثبت نام کنید.

 4. سلام ببخشید آیا میشه بدون کنکور در دانشگاه آزاد به تحصیل در رشته مامایی پرداخت ؟

 5. سلام امسال رشته مامایی و پرستاری در دفترچه سوابق تحصیلی هست

 6. سلام خسته نباشید ببخشد من رتبه خیلی خوبی نیاوردم ولی معدلم ۱۶هستش میتونم مامایی برم رشتمم تجربی هست

 7. سلام ببخشید من امسال باید کنکور بدم ایا امکانش هست که بدون کنکور وارد رشته مامایی بشم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به صورت بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) ارائه نمی شوند.

 8. سلام
  من رشتم انسانیه از چند نفر شنیدم که دانشگاه ازاد میتونم برم رشته مامایی بخونم اما از صحت این خبر اطلاع ندارم میشه بگین که این خبر درسته یا نه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام و درود، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به صورت بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) ارائه نمی شوند.

 9. سلام خسته نباشید .من دیپلم هستم و معدلمم بالای ۱۵ هستش و کنکور شرکت کردم و ۲۰ سالمه میخواستم این رشته مامایی بدون کنکور کرجو ثبت نام کنم اما نمیدونم باسد چیکار کنم به کجا زنگ بزنم اصلا کحاست و بتید از کجا شروع کنم.میشه راهنماییم کنینطمن واقعا نمیدونم باید چیکار کنم وتا کی وقت ثبت نامش هست.لطفا راهنماییم کنین

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر امکان تحصیل در رشته مد نظر به صورت بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) وجود ندارد.

 10. سلام من ۲۳ سالمه و فارغ التحصیل رشته مدیریت هستم.معدل دیپلم تجربیم هم ۱۸ هست.امسال کنکور ندادم.آیا رشته پیراپزشکی بدون کنکور اگه ارائه شود میتوانم شرکت کنم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی، وجود ندارد.

 11. سلام ببخشید من ۱۸ سالمه
  ایا میشه بدون کنکور رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ثبت نام کنم؟
  معدلم هم ۱۸ به بالا هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثیت نام و انتخاب رشته ی سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، رشته های پزشکی و پیراپزشکی بدون آزمون ارائه نمی شود.

 12. سلام ببخشید من ۱۷ سالمه و سال دیگه میخوام کنکور بدم
  ایا میشه بدون کنکور رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ثبت نام کنم؟
  معدلم هم بالای ۱۵ هست
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی وجود ندارد. جهت ورود به رشته مذکور می بایست در کنکور سراسری تجربی شرکت نمایید.

 13. سلام من دیپلم سال ۹۸ هستم با معدل ۱۵و نیم خواستم بپرسم در استان خوزستان مامایی بدون کنکور میتونم شرکت کنم؟ چطوریه؟ راهنماییم کنید لطفا

 14. سلام وقت بخیر
  من ۲۹ ساله
  وروری ۹۰
  کاردانی معماری(رشته پایه ریاضی فیزیک)
  بعد از ۷ سال دوباره میخوام ادامه تحصیل بدم در رشته مامایی_پرستاری میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم

  • با سلام و وقت بخیر، با شرکت در کنکور سراسری تجربی، می توانید جهت پذیرش در رشته های پیراپزشکی( مامایی، پرستاری، هوشبری و…) اقدام نمایید.

 15. سلام‌من‌امسال‌دوازدهم‌هستم‌‌رشته‌تجربی‌میخوام‌مامایی‌بخونم‌تو‌دانشگاه‌سلامت‌چابهار‌همه‌شرایطو‌دارم‌چطوری‌میشه‌ثبت‌نام‌کنم‌واینکه‌حقوق‌یک‌ماما‌با‌مدرک‌کاردانی‌چقدره

  • با سلام وقت بخیر، پذیرش رشته مامایی از طریق کنکور سراسری می باشد. لازم به ذکر است زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰، به اتمام رسیده است. برای ثبت نام مجدد از طریق سایت سازمان سنجش ارسال درخواست انجام دهید.

 16. سلام خسته نباشید من سال ۸۳ دیپلم تجربی گرفتم الان ارشد بیمه دارم ولی بخاطر علاقه میخام مامایی بخونم چه کاردانی چه کارشناسی فرقی نداره در حال حاضز در چابهار زندگی میکنم از کجا و چجوری باید اقدام کنم؟

  • با سلام، برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی شما می بایست در آزمون سراسری رشته ی تجربی شرکت نمایید.

 17. سلام خسته نباشید،امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور درمقطع کاردانی هست؟
  اگه هست لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم،ممنونم

 18. من کنکور انسانی دادم ولی رشته خودم ریاضی هست میتونم انتخاب رشته مامایی دانشگاه ازاد بزنم؟

 19. سلام من دیپلم دارم و ۱۸ سالمه، معدلمم بالای ۱۵ هست، تمام شرایطشم دارم، باید چجوری ثبت نام کنم و کجا برم، از کی شروع میشهههه لطفا جوابم بدید؟؟؟؟؟؟

  • باسلام، درحال حاضر متاسفانه هیچ اطلاعیه ای از سمت سازمان سنجش و اموزش کشور برای رشته های پیراپزشکی بدون کنکور منتشر نشده است و باید منتظر دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی سال ۱۳۹۹ باشید.

  • سلام اگر تو کنکور شرکت کنیم ولی مامایی قبول نشدیم میتونیم مامایی دانشگاه آزاد ثبتنام کنیم و با چه معدلی میتونیم وارد دانشگاه بشیم

 20. باسلام مامایی درتبریز هم بدون کنکور می باشد

  • با سلام،
   در حال حاضر امکان تحصیل در رشته مذکور با شرایط فوق الذکر را ندارید.لازم به ذکر است امکان تغییر شرایط پذیرش در سالهای آتی وجود دارد.

 21. سلام
  شرایط سنی و معدل که گفتید من ندارم لطفا اگر امکان داره من را راهنماهی کنید
  مچکرم

  • با سلام. در سال ۱۳۹۸ هیچ کدام از رشته های پزشکی و پیراپزشکی بدون کنکور ارائه نشده است و شما برای ورود به رشته های نام برده از طریق کنکور سراسری اقدام کنید. لازم به کر است در صورت ارائه رشته های پیراپزشکی بدون کنکور شرایط جدید ثبت نام در دفترچه های انتخاب رشته اعلام خواهد که در حال حاضر اطلاعیه ای در این رابطه وجود ندارد.

 22. سلام ببخشیدمامایی بدون کنکور در دانشگاه آزاد زنجان هم امکان پذیر هست؟واگه هست اگر من ترمیم معدل برم امکان شرکت و ثبت نام از بهمن وجود داره؟؟

  • با سلام , در حال حاضر , هیچ یک از دانشگاه ها , رشته های پزشکی و پیراپزشکی را بدون آزمون ارائه نمی کنند , برای پذیرش در رشته ی مامایی , می بایست در آزمون سراسری شرکت نمایید .

 23. ببخشید حتما باید استان خودمون داشته باشه؟؟؟؟؟

 24. سلام خسته نباشید ببخشید من الان کنکور ۹۸ دادم معدلم ۱۵.۵۰ هست و کنکور تجربی دادم سنمم ۲۰ هستباید الان چیکارکنم؟توروخدا جواب بدین خواهش میکنم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور