تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / آیا امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور وجود دارد؟

ثبت نام مامایی بدون کنکور 1401
مامایی بدون کنکور 1401

رشته مامایی از زیرمجموعه‌ های گروه علوم پزشکی محسوب می شود که نقش های بسیار گسترده‌ای از جمله نقش مشاوره‌ای، حمایتی، ‌درمانگری آموزشی، مراقبتی و تحقیقاتی در زمینه ارتباط مادر با کودک ایفا می کند. با توجه به این که در سال های اخیر تقریبا 85 درصد از رشته های تحصیلی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی آن ها صورت می گیرد، بسیاری از علاقه مندان ممکن است به دنبال آگاهی از شرایط تحصیل بدون کنکور در رشته های پزشکی و پیراپزشکی باشند و این سوال برایشان به وجود بیاید که آیا امکان تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی وجود دارد یا خیر؟! اگر به دنبال پاسخ این سوال می باشید، توصیه می کنیم ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.

امکان ارائه رشته های پیراپزشکی از جمله رشته مامایی به صورت بدون کنکور وجود دارد.

تحصیل در رشته مامایی بدون شرکت در کنکور سراسری

تعداد علاقه مندان به رشته های پزشکی از جمله رشته مامایی کم نیست و همین امر می تواند رقابت داوطلبان کنکور تجربی را برای دستیابی به این رشته پرمتقاضی سخت کند. احتمال ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور وجود دارد اما نحوه پذیرش آن با سایر رشته های دانشگاه های آزاد و سراسری متفاوت است.

از جمله این تفاوت ها آن است که داوطلبان برای تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون آزمون می بایست در کنکور تجربی شرکت نمایند و این در حالی است که متقاضیان سایر رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند. از طرفی، پذیرش این دسته از داوطلبان معمولا به صورت بومی انجام شده و از علاقه مندان به تعداد چند برابر ظرفیت برای حضور در مصاحبه دعوت به عمل می آید.

برای آن که بدانید آیا رشته هایی پیراپزشکی از جمله رشته مامایی به صورت بدون آزمون ارائه می شوند یا خیر، لازم است منتظر انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی باشید چرا که در این دفترچه،  لیست رشته هایی که پذیرش در آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنندگان صورت می گیرد، درج می شود.

نکته قابل توجه آن است که معمولا رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در مقطع کاردانی و در مناطق محروم ارائه می شوند. بنابراین پذیرش داوطلبان در این گروه از رشته ها معمولا به صورت بومی انجام می پذیرد و همان طور که اشاره شد، متقاضیان می بایست یک مرحله مصاحبه را نیز پشت سر بگذارند. لازم به ذکر است آخرین سالی که بر اساس سوابق تحصیلری در این رشته دانشجو پذیرش شد سال 97 بوده است.

با این تفاسیر می توان گفت که در صورت ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور، نکات مربوطه در دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی تجربی درج می شود و تا قبل از انتشار این دفترچه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، نمی توان در مورد این امر اظهار نظر نمود.

شهر های پذیرش بر اساس سوابق فارغ التحصیلی در رشته مامایی 1401
مقطع کاردانی مامایی
شهرستان سرباز، فنوج، دلگان، ایرانشهر و مهستان 20 نفر زن
چابهار، کنارک، نیک شهر، قصر قند، دشتیاری، زر آباد 20 نفر زن
هرمزگان 10 نفر زن

شرایط تحصیل بدون کنکور رشته مامایی دانشگاه سراسری

داوطلبانی که قصد دارند کد رشته های مربوط به “رشته های بدون کنکور پیراپزشکی” را هنگام انتخاب رشته کنکور تجربی ثبت نمایند، بایستی از شرایط مربوطه اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس اقدامات لازم را به انجام برسانند.

 • حداکثر سن در نظر گرفته شده برای داوطلبان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور، حداکثر 25 سال می باشد. شرط حداکثر سن برای آقایانی که دوره خدمت وظیفه عمومی خود را گذرانده است، حداکثر 27 سال می باشد.
 • تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی، می توانند نسبت به انتخاب رشته های بدون کنکور پیراپزشکی اقدام کنند.
 • در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل 16 باشند.
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان کلیه مقاطع تحصیلی تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور، مجاز به شرکت در این دوره ها نمی باشند.
 • شرط بومی پذیری از جمله شرایطی است که در برخی از دوره ها ملاک عمل قرار می گیرد.
 • تعهد خدمت پذیرفته شدگان رشته های پیراپزشکی بدون کنکور به میزان سه برابر طول مدت تحصیل آن ها می باشد.
 • کلیه داوطلبان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه، می توانند در رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

میزان شهریه تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی 

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش بیاید که میزان هزینه تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که میزان شهریه به دانشگاه پذیرفته شده بستگی دارد، بنابراین اگر متقاضی در رشته بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دوره روزانه تحصیل نمایند به صورت رایگان و در صورتی که در دانشگاه های شبانه، پردیس خود گردان و… پذیرفته شوند مبلغ تحصیل متفاوت و با توجه به دانشگاه مورد نظر خواهد بود.

آیا دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو مامایی می پذیرد؟

دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو نمی پذیرد، در این خصوص افرادی که در کنکور سراسری شرکت نموده اند، می توانند در صورت بالا بودن نمرات دیپلم و رتبه، در رشته مامایی دانشگاه آزاد تحصیل نمایند. لذا داوطلبان می بایست ابتدا در زمان مقرر با مراجعه با  دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و لیست رشته های بر اساس سوابق تحصیلی را مطالعه کنند تا از شرایط و ظوابط آن به صورت کامل آگاهی یابند.

توجه داشته باشید که تمامی شرایط مذکور در دوره های مختلف دستخوش تغییراتی بوده و برای تمامی دوره ها صدق نمی کند. بنابراین ممکن است در برخی دوره ها اجباری بر تحصیل در رشته تجربی در دوره دوم متوسطه نبوده و یا شرط معدل لحاظ نشود. از همین رو، آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور پیراپزشکی و شرایط اختصاصی هر یک از آن ها پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی در دوره مورد نظر امکان پذیر است و تا قبل از آن نمی توان اطلاعات دقیقی را درمورد پذیرش این رشته ها و شرایط مربوطه ارائه نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون هر یک از مباحث پیراپزشکی بدون کنکور و دندانپزشکی بدون کنکور می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در کنکور سراسری به تحصیل در رشته مامایی پرداخت؟

این امر در صورتی امکان پذیر است که این رشته جزء رشته های پیراپزشکی بدون کنکور سراسری باشد.

2- کدام دانشگاه ها رشته مامایی را به صورت بدون کنکور ارائه می دهند؟

دوره های مختلف رشته های پیراپزشکی بدون کنکور تنها در تمامی دانشگاه ها امکان پذیر می باشد.

3- آیا تحصیل در رشته مامایی به صورت بدون کنکور دارای شرایط سنی می باشد؟

بله، داوطلبان می بایست دارای حداکثر سن 25 سال باشند که این شرط برای آقایانی که دوره خدمت سربازی خود را پشت سر گذاشته اند، حداکثر 27 سال می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹۴ نظر

 1. سلام امسال رشته مامایی و پرستاری در دفترچه سوابق تحصیلی هست

 2. سلام خسته نباشید ببخشد من رتبه خیلی خوبی نیاوردم ولی معدلم ۱۶هستش میتونم مامایی برم رشتمم تجربی هست

 3. سلام ببخشید من امسال باید کنکور بدم ایا امکانش هست که بدون کنکور وارد رشته مامایی بشم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به صورت بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) ارائه نمی شوند.

 4. سلام
  من رشتم انسانیه از چند نفر شنیدم که دانشگاه ازاد میتونم برم رشته مامایی بخونم اما از صحت این خبر اطلاع ندارم میشه بگین که این خبر درسته یا نه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام و درود، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به صورت بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) ارائه نمی شوند.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره