خانه کارشناسی ارشد منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته زبان های باستانی ایران ۱۴۰۲

منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته زبان های باستانی ایران ۱۴۰۲

معرفی منابع آزمون ارشد رشته زبان های باستانی ایران 1402
منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته زبان های باستانی ایران 1402

با توجه به پیشرفت جوامع و بالا رفتن سطح فرهنگ عموم، تعداد علاقه مندان به ارتقا سطح دانش روز به روز در حال افزایش است. هر ساله داوطلبان زیادی تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می گیرند. متقاضیانی که قصد ثبت نام کنکور ارشد را دارند می بایست در آذرماه نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

مهم ترین گام برای کسب موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد، شناخت و تهیه منابع مرتبط با رشته مورد تقاضا است تا با مطالعه آن ها بتوان بهترین نتیجه را در آزمون کسب کرد. با توجه به ادغام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، منابع کنکور ارشد 1402 نیز برای داوطلبان هر دو دانشگاه یکسان می باشد.

به دلیل رقابت تنگاتنگ داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد بهتر است داوطلبان بعد از تهیه منابع، از مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد استفاده نمایند تا بتوانند به بهترین نحو برنامه ریزی کنکور ارشد خود را انجام دهند و در فرصت باقی مانده تا برگزاری کنکور ارشد بهترین عملکرد را داشته باشند.

علاقه مندان به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در یک مجموعه رشته ثبت نام می نمایند و در زمان انتخاب رشته می توانند رشته و گرایش مورد نظر خود را از آن مجموعه انتخاب کنند.

عناوین دروس امتحانی رشته زبان های باستانی ایران در کنکور کارشناسی ارشد 1402

در هنگام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به دلیل گستردگی رشته های ارائه شده، داوطلبان در یک مجموعه رشته شرکت می نمایند و در زمان انتخاب رشته ارشد 1400، رشته و گرایش موردنظر خود را در دانشگاه های ارائه شده انتخاب می کنند.

رشته زبان های باستانی ایران نیز در گروه علوم انسانی می باشد که ضرایب و اهمیت دروس در گرایش های ارائه شده آن متفاوت است. به همین دلیل داوطلبانی که قصد دارند تنها در یکی از گرایش های این رشته به تحصیل بپردازند نیازی به مطالعه همه دروس معرفی شده نخواهند داشت. به این صورت که می توانند با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و جداول رشته های امتحانی، از اهمیت و ضرایب دروس امتحانی برای گرایش مورد نظر خود مطلع شوند.

رشته زبان های باستانی ایران مباحث و دروس زیر را شامل می شود.

 • زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
 • تاریخ و دستور زبان فارسی
 • مقدمات زبان شناسی
 • تاریخ و فرهنگ ایران پیش از اسلام

منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته زبان های باستانی ایران سال 1402

رشته زبان های باستانی ایران جزء رشته های شناور آزمون کارشناسی ارشد می باشد یعنی داوطلبان می توانند علاوه بر این رشته، در یکی از رشته های اصلی نیز در آزمون شرکت نمایند. علاقه مندان به رشته زبان های باستانی ایران می بایست ابتدا با منابع آن آشنا شده سپس با مطالعه آن ها خود را برای شرکت در آزمون آماده نمایند.

معرفی این منابع به معنی انحصاری بودن آن نیست بلکه شما می توانید برای تسلط بیشتر، کتاب ها و منابع مرتبط را نیز مطالعه نمایید یا برای دروسی که چندین منبع معرفی شده است در صورت مشابه بودن محتوا بهتر است یکی از آن ها را مطالعه کنید.

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته زبان های باستانی ایران
تاریخ و دستور زبان فارسی
 دستور تاریخی زبان فارسی، تالیف محسن ابوالقاسمی، انتشارات سمتدستور زبان فارسی، تالیف حسن انوری، یوسف عالی عباس آباد، انتشارات دانشگاه پیام نور
دستور زبان فارسی، تالیف حسن احمدی گیوی، حسن انوری، انتشارات فاطمیخلاصه درس ها و مجموعه تست های آزمون کارشناسی ارشد رشته ی فرهنگ و زبان های باستانی، تالیف محبوبه خدایی، انتشارات پازینه
مقدمات زبان شناسی
مقدمات زبانشناسی، تالیف رضا خیرآبادی، سامان سامنی، انتشارات کتابخانه فرهنگمبانی زبانشناسی، تالیف جلال رحیمیان، آیت الله رزمجو، انتشارات دانشگاه شیراز
مقدمات زبانشناسی، تالیف مهری باقری، انتشارات قطرزبان و زبانشناسی، تالیف جان لاینز، ترجمه مرضیه ایزدپرست، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی (شیراز)
تاریخ و فرهنگ ایران پیش از اسلام
تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام، تالیف احمد تفضلی، ژاله آموزگار، انتشارات سخنایران از آغاز تا اسلام، تالیف رومن گیرشمن، ترجمه محمد معین، انتشارات علمی و فرهنگی
ایران در زمان ساسانیان، تالیف آرتور کریستنسن، ترجمه رشید یاسمی، انتشارات صدای معاصرتاریخ باستانی ایران، تالیف ریچارد نلسون فرای، ترجمه مسعود رجب نیا، انتشارات علمی و فرهنگی
تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز، تالیف ادوین آردیدوویچ گرانتوفسکی، مترجم کیخسرو کشاورزی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهیایران باستان، تالیف ماریان موله، ترجمه ژاله آموزگار، انتشارات توس
زبان عمومی 
کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل
کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران
کتاب مجموعه سوالات کارشناسی ارشد زبان عمومی، انتشارات سازمان سنجش و آموزش کشور

علاقه مندانی که در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد در رشته زبان های باستانی ایران در آزمون شرکت نموده اند با انتشار نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402 می توانند کارنامه اولیه خود را دریافت نمایند. همچنین داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه خود حد نصاب علمی لازم را کسب نموده اند یا به عبارتی مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شده اند، نیز می توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود در سایت مربوطه اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر
 1. kia

  با سپاس از شما ، این منابع به روز شده است ؟ چون منابع ارشد دانشگاه تهران کاملا فرق دارد

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، منابع ارشد رشته ی زبان های باستانی ایران در سایت ایران مشاوره قابل مشاهده می باشند.

 2. kia

  تمام منابع باید خوانده شود یا یکی یا دو تا از هر درس کفایت خواهد کرد ؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   تسلط بر یک منبع مناسب برای هر درس برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد کافی می باشد.

مشاوره ارشد پیج کارشناسی ارشد