9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه کارشناسی ارشد منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربی ۱۴۰۲

منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربی ۱۴۰۲

معرفی منابع کنکور ارشد مجموعه زبان عربی 1402
منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربی 1402

با توجه به پیشرفت جوامع و بالا رفتن سطح فرهنگ عموم، تعداد علاقه مندان به ارتقا سطح دانش روز به روز در حال افزایش است. هر ساله داوطلبان زیادی تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می گیرند. متقاضیانی که قصد ثبت نام کنکور ارشد 1402 را دارند، می بایست در آذر ماه نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

مهم ترین گام برای کسب موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد، شناخت و تهیه منابع مرتبط با رشته مورد تقاضا است تا با مطالعه آن ها بتوان بهترین نتیجه را در آزمون کسب کرد. با توجه به ادغام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، منابع کنکور ارشد نیز برای داوطلبان هر دو دانشگاه یکسان می باشد.

به دلیل رقابت تنگاتنگ داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد بهتر است داوطلبان بعد از تهیه منابع، از مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد  استفاده نمایند تا بتوانند به بهترین نحو برنامه ریزی کنکور ارشد خود را انجام دهند و در فرصت باقی مانده تا برگزاری کنکور ارشد بهترین عملکرد را داشته باشند.

علاقه مندان به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در یک مجموعه رشته ثبت نام می نمایند و در زمان انتخاب رشته می توانند رشته و گرایش مورد نظر خود را از آن مجموعه انتخاب کنند.

عناوین دروس امتحانی مجموعه زبان عربی در کنکور کارشناسی ارشد 1402

در هنگام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، به دلیل گستردگی رشته های ارائه شده، داوطلبان در یک مجموعه رشته شرکت می نمایند و در زمان انتخاب رشته ارشد 1401، رشته و گرایش موردنظر خود را در دانشگاه های ارائه شده انتخاب می کنند.

مجموعه زبان عربی نیز در گروه علوم انسانی می باشد که ضرایب و اهمیت دروس در گرایش های ارائه شده آن متفاوت است. به همین دلیل داوطلبانی که قصد دارند تنها در یکی از گرایش های این رشته به تحصیل بپردازند نیازی به مطالعه همه دروس معرفی شده نخواهند داشت. به این صورت که می توانند با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و جداول رشته های امتحانی، از اهمیت و ضرایب دروس امتحانی برای گرایش مورد نظر خود مطلع شوند.

مجموعه زبان عربی مباحث و دروس زیر را شامل می شود:

  • زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
  • صرف و نحو
  • معانی و بیان و بدیع (بلاغت)
  • تاریخ ادبیات
  • ترجمه و اعراب گذاری متون ادبی
  • ترجمه عربی به فارسی و بالعکس
  • مهارت های زبانی

منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربی سال 1402

مجموعه زبان عربی جزء رشته های اصلی آزمون کارشناسی ارشد می باشد یعنی داوطلبان می توانند علاوه بر این رشته، در یکی از رشته های شناور نیز در آزمون شرکت نمایند. علاقه مندان به مجموعه زبان عربی می بایست ابتدا با منابع آن آشنا شده سپس با مطالعه آن ها خود را برای شرکت در آزمون آماده نمایند.

معرفی این منابع به معنی انحصاری بودن آن نیست بلکه شما می توانید برای تسلط بیشتر، کتاب ها و منابع مرتبط را نیز مطالعه نمایید یا برای دروسی که چندین منبع معرفی شده است در صورت مشابه بودن محتوا می توانید یکی از آن ها را مطالعه کنید.

منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربی
صرف و نحو
ترجمه و شرح مبادی العربیه: قسمت صرف، تالیف رشید شرتونی، مترجم سید علی حسینی، انتشارات دارالعلمهزار و صد تست طبقه بندی شده صرف و نحو عربی (مبادی العربیه + جامع الدروس العربیه)، تالیف علی ضیغمی و حبیب کشاورز، انتشارات فقیهی
سوالهای کارشناسی ارشد صرف و نحو عربی، تالیف حمید عابدی فیروزجایی، انتشارات پردازشگرانمجموعه سوالهای کارشناسی ارشد صرف و نحو عربی، تالیف حمید عابدی فیروزجایی، انتشارات پردازشگران
علوم بلاغی (معانی، بیان، بدیع، عروض)
علوم بلاغت (رشته الهیات و معارف اسلامی)، تالیف یدالله نصیریان، انتشارات دانشگاه پیام نورجواهر البلاغه (جلد ۱ و ۲)، تألیف سید احمد هاشمی، مترجم حسن عرفان، انتشارات بلاغت
مجموعه آزمون های زبان عربی، تالیف حبیب کشاورز، انتشارات پردازشگرانبلاغت و فواصل قرآن، تالیف جواد طاهرخانی، انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران
تاریخ ادبیات ونقد ادبی
تاریخ الأدب العربی، تالیف حنا الفاخوری، انتشارات توستاریخ الادب العربی فی العصر العباسی (۲)، تالیف مرضیه آباد، انتشارات سمت
مدارس الأدب العربی الحدیث، تالیف صادق خورشا، انتشارات سمتالادب المقارن (دراسات نظریه و تطبیقیه)، تالیف خلیل پروینی، انتشارات سمت
تشکیل و ترجمه و فهم متون ادبی
روائع من الأدب العربی، تالیف هاشم صالح مناع، انتشارات دارالوسام کلیات سعدی با تصحیح غلامحسین یوسفی، انتشارات احیاء کتاب
شاهکارهای ادبیات عربی ناصر حسینی، انتشارات بهین نگارمنتخبات من الأدب العربی الحدیث، تالیف محروس منشاوی الجالی، انتشارات مکتبه الاداب
ترجمه و تعریب متون معاصر
فن ترجمه، تالیف یحیى معروف، انتشارات سمتآیین ترجمه، تالیف منصوره زرکوب، انتشارات مانی اصفهان

درس‌نامه آشنایی با متون برگزیده فلسفی و کلامی از کتب عربی معاصر، محمد سربخشی، ناشر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

کتاب آموزش درک متون معاصر عربی از استاد مسعود فکری

مهارت های زبانی

مهارت‌های زبانی و نوشتاری تقویت مهارت گفتن و مهارت نوشتن، مولف کرامتی مقدم، ناشر دیانت

آموزش مهارتهای زبانی (پاسخ به پرسشهای معلمان)، مولف صفارپور، ناشر سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

زبان تخصصی 
زبان انگلیسی تخصصی رشته زبان و ادبیات عربی، تالیف سیدمحمدرضی مصطفوی نیا و مهدی ناصری، انتشارات احقافانگلیسی برای دانشجویان رشته عربی (۱ و ۲)، تالیف محمدرضا رخشانفر، انتشارات سمت
زبان عمومی 
کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل
کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران
کتاب مجموعه سوالات کارشناسی ارشد زبان عمومی، انتشارات سازمان سنجش و آموزش کشور

علاقه مندانی که در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 1402 در مجموعه زبان عربی در آزمون شرکت نموده اند، با انتشار نتایج کنکور کارشناسی ارشد می توانند کارنامه اولیه خود را دریافت نمایند. داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه خود حد نصاب علمی لازم را کسب نموده اند یا به عبارتی مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شده اند، می توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود در سایت مربوطه اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توان به مواد کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربى دست یافت؟

مواد آزمون ارشد این مجموعه به همراه ضرایب آن در دفترچه مربوطه ذکر شده است که شما عزیزان می توانید با مراجعه به این مقاله از اسامی آن ها مطلع شوید.

2- آیا منابع کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربى برای دانشگاه های سراسری و آزاد متفاوت می باشد؟

با توجه به ادغام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، منابع کنکور ارشد نیز برای داوطلبان هر دو دانشگاه یکسان می باشد.

3- برای آزمون کارشناسی ارشد مجموعه زبان عربى چه منابعی باید مورد مطالعه قرار بگیرند؟

مواد آزمون و منابع مورد نیاز این مجموعه در این مقاله به طور کامل ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره ارشد پیج کارشناسی ارشد