تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400

اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400

کارنامه نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400
اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400

بدون شک مهم ترین مرحله پس از زمان برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400، فرآیند انتخاب رشته است. به همین دلیل هر سال بلافاصله پس از انتشار کارنامه های اولیه، داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب علمی شده اند و در کارنامه خود عنوان مجاز به انتخاب رشته را کسب کرده اند، می توانند در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت که بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه توسط سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور تعیین می شود، انتخاب رشته خود را انجام دهند. سپس اسامی داوطلبان واجد شرایط برای مصاحبه دکتری وزارت بهداشت توسط سایت مذکور اعلام شده و روند مصاحبه برای پذیرفته شدگان انجام خواهد شد.

اعلام نتایج انتخاب رشته، به معنی اعلام اسامی داوطلبان واجد شرایط برای مصاحبه است که توسط سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور صورت می گیرد.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری وزارت بهداشت، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400، اطلاعات مورد نیاز در خصوص ظرفیت رشته ها، کدرشته محل ها، میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت، مناطق آمایشی مصاحبه دکتری وزارت بهداشت و… را به دست آورند و ملزومات مذکور را در روند انتخاب رشته به کار بگیرند.

فرآیند ثبت کد رشته محل های دکتری تخصصی وزارت بهداشت سال جاری که از 18 مرداد آغاز شده بود، پس از چند نوبت تمدید نهایتا در روز 2 شهریور ماه به پایان رسید و نتایج این مرحله در تاریخ دوشنبه 8 شهریور ماه بر روی سایت انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت قرار گرفت. نظر به مجازی بودن مصاحبه این آزمون پذیرفته شدگان این مرحله می بایست در موعد مقرر نسبت به بارگذاری فایل صوتی – تصویری مربوط به فرآیند مصاحبه که ویژگی های آن در اطلاعیه موجود در سایت مذکور بیان شده است، اقدام نمایند.

نحوه مشاهده نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت، با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور می توانید نتایج انتخاب رشته خود را مشاهده نمایید. نتایج منتشر شده شامل اسامی افراد واجد شرایط برای دعوت به مصاحبه است که تعداد آن ها به طور معمول 2 یا 3 برابر ظرفیت دانشگاه ها می باشد. برای دسترسی به این نتایج می توانید به ترتیب زیر عمل کنید.

 • پس از ورود به درگاه اینترنتی sanjeshp.ir، از منوی سمت راست صفحه، گزینه “دکتری تخصصی” را انتخاب نمایید.
 • سپس صفحه جدیدی در سمت چپ پیش روی شما قرار می گیرد که می بایست گزینه “نتیجه مرحله دوم” را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید نیز گزینه “نتیجه مرحله دوم” را انتخاب کنید.
 • در نهایت نیز با وارد کردن اطلاعات خواسته شده و کلیک بر روی دکمه “جستجو” می توانید نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400 را مشاهده کنید.

پس از مشاهده نتیجه، خواهید دید که با توجه به نمره تراز و سهمیه های مورد استفاده خود، جهت ارزیابی تخصصی در یک یا چند دانشگاه دعوت به مصاحبه شده اید. در این صورت می بایست برای حضور در جلسه مصاحبه اقدامات لازم را به عمل آورید.

مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 1400

همان طور که ذکر شد، داوطلبانی که با توجه به کارنامه انتخاب رشته خود برای ارزیابی تخصصی به مرحله مصاحبه دعوت شده اند، می توانند با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، از زمان و محل برگزاری مصاحبه رشته مربوط به خود آگاهی پیدا کنند. فرآیند مصاحبه در بازه زمانی 2 الی 3 هفته ای در دانشگاه های سراسر کشور انجام می شود. متقاضیان مقطع دکتری زیر نظر وزارت بهداشت، به 2 صورت دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی پذیرفته می شوند. دعوت شدگان به مصاحبه دکتری پژوهشی برای انجام مصاحبه، می بایست به مراکز تحقیقات مجری دوره دکتری پژوهشی (سازمان ها، موسسات و دانشگاه های علوم پزشکی) مراجعه نمایند. اما در پذیرش دکتری تخصصی، دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، به ده منطقه تقسیم می شوند که تحت عنوان مناطق ده گانه آمایشی شناخته می شوند. مناطق ده گانه آمایشی کشور برای مصاحبه رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی، براساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته/محل سال 1400 به صورت ذیل می باشد.

 • منطقه آمایشی 1 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : بابل – سمنان – شاهرود – گلستان – مازندران – گیلان
 • منطقه آمایشی 2 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : ارومیه – تبریز
 • منطقه آمایشی 3 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : همدان – کردستان – کرمانشاه
 • منطقه آمایشی 4 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : لرستان – اهواز
 • منطقه آمایشی 5 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : هرمزگان – شیراز – فسا
 • منطقه آمایشی 6 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : قم – زنجان – قزوین – اراک
 • منطقه آمایشی 7 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : کاشان – اصفهان – یزد – شهرکرد
 • منطقه آمایشی 8 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : کرمان – زاهدان
 • منطقه آمایشی 9 شامل دانشگاه های علوم پزشکی : مشهد – بیرجند – سبزوار
 • منطقه آمایشی 10 شامل دانشگاه های : تهران – ارتش – جهاد دانشگاهی (رویان) – ایران – انستیتو پاستور ایران – شهید بهشتی – بقیه الله – علوم بهزیستی و توانبخشی – سازمان انتقال خون ایران – دانشگاه آزاد اسلامی – دانشگاه شاهد – دانشگاه تربیت مدرس

تقسیم بندی مراکز دانشگاهی به مناطق آمایشی مصاحبه دکتری وزارت بهداشت، موجب شده تا داوطلبانی که به مصاحبه چند دانشگاه در یک منطقه دعوت می شوند، نیازی به حضور و پرداخت هزینه مصاحبه آزمون دکتری در هر یک از این دانشگاه ها نداشته باشند؛ زیرا مصاحبه دانشگاه هایی که در یک منطقه آمایشی قرار دارند به صورت هماهنگ و در مرکز یکی از دانشگاه های قرار گرفته در این منطقه برگزار می شود. بنابراین این نوع تقسیم بندی، موجب افزایش مشارکت و هم افزایی دانشگاه ها، اساتید، اعضای هیئت علمی و دانشجویان می شود و نیز امکان بهره مندی دانشگاه ها، از امکانات و تجهیزات علمی یکدیگر را نیز ممکن می سازد. همچنین برگزاری مصاحبه داوطلبان در این مناطق نیز باعث کاهش هزینه و مسافت آن ها می شود.

محل دقیق و زمان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 1400، توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور منتشر شده و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، داوطلبان موظف اند با در دست داشتن مدارک مصاحبه آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400 سر جلسه حاضر شوند. پس از برگزاری جلسه مصاحبه در دانشگاه های مربوط به هر منطقه آمایشی، اعلام نتایج مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در کمتر از یک ماه پس از تاریخ دعوت به مصاحبه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

 

سوالات متداول

1- اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400 از چه طریقی اعلام می گردد؟

نتایج مرحله دوم دکتری وزارت بهداشت از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir، منتشر می گردد.

2- نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400 در چه زمانی اعلام می شود؟

نتایج انتخاب رشته این آزمون در روز 8 شهریور منتشر شد.

3- نحوه مشاهده نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت به چه صورت می باشد؟

داوطلبان می بایست با مراجعه به مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور و وارد نمودن اطلاعات داده شده، کارنامه انتخاب رشته خود را مشاهده نمایند که روش آن به طور کامل در مقاله توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری